Hoe Nationale-Nederlanden het pensioenbeleid voor uw medewerkers in het buitenland kan stroomlijnen. Grens tussen Antillen en Venezuela geregeld Meerkoeten en smienten ook buiten jachtseizoen slachtoffers van jagers Kinderbeschermers hielden spaargeld pupillen achter Stemerdink gaf filmmaatschappij belastingdouceur Kaapverdische eilanden vragen om extra hulp Zeldzame vogel door gif gedood Rechtse extremisten Spanje gearresteerd Ook voor werknemers van uw buitenlandse vestigingen, of het nu Nederlanders zijn of niet, is een passende pensioenvoorziening een arbeidsvoorwaarde van eminent belang. Tot zover is alles duidelijk. Maar de haken en ogen die er voor u aan vastzitten, zijn vrijwel niet te tellen. Want het ene buitenland is het andere niet. Argentinië heeft andere sociale voorzieningen dan Koeweit. De Belgische fiscus koestert andere denkbeelden dan de Engelse. Zijn de premie-offertes zoals u bedoelde? Hoe moet het met overplaatsingen? En zo voort, en zo verder. Daarom heeft Nationale-Nederlanden met vooraanstaande buitenlandse verzekeraars een samenwerkingsovereenkomst gesloten, die het mogelijk maakt een wereldwijd verzekerings programma te bieden voor uw buitenlandse vestigingen. We onderhouden en coördineren contacten met verzekeraars, makelaars en actuariële adviseurs in talrijke landen. Adviseren u, in samenwerking met hen, over offertes, contracten, pensioenreglementen. En als uw buitenlandse vestigingen samen minstens 100 werknemers hebben, kunt u bovendien gebruik maken van het Multinational Insurance Arrangement (MIA). Dat biedt u, als moederbedrijf, verschillende voordelen zonder dat daardoor de condities voor de locale contracten beïnvloed worden. Zodoende kunt u komen tot een pensioenbeleid dat niet alleen efficiënt is, maar ook economisch verantwoord. Veel meer informatie heeft u te bieden Nationale- Nederlanden Levensverzekering Maatschappij N.V., Afd. International Service, Schiekade 130 in Rotterdam. Telefoon 010 - 65 27 00, toestel 483 of930. Daar ligt ook een brochure, speciaal bestemd voor internationaal werkende ondernemingen. Gereed om u op aanvraag te worden toegezonden. Nationale-Nederlanden ZATERDAG 1 APRIL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet 11 Lange slepende kwestie opgelost Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een lang slepende kwestie, de vaststelling van de zeegrenzen tussen Venezuela en de Nederlandse Antillen, is gisteren in Willemstad opgelost door ondertekening van een grensverdrag. Voor Nederland tekenden de Antilliaanse premier Rozendal en staatssecretaris Van der Mei van buitenlandse zaken, voor Venezuela de minister van buitenlandse zaken Simon Albert Consalvi. De ondertekening van dit verdrag vormt het hoogtepunt van het offi ciële bezoek, dat de Venezolaanse president Carlos Andres Perez giste ren aan de Nederlandse Antillen bracht en dat vandaag voortduurt. Het verdrag is van groot belang om dat Venezuela in het verleden blijk heeft gegeven nogal expansieve op vattingen te koesteren over zijn grenzen Het land heeft grensgeschil len met zowel Colombia in het wes ten als met Guyana in het oosten en het weigerde tot nu toe de internati onale overeenkomst over de verde ling van het continentale plat te on dertekenen. DEN HAAG (ANP) - Tijdens de controle op toekenning van subsi dies en kostenvergoedingen aan particuliere instellingen van kinder bescherming is de algemene reken kamer volgens haar verslag over 1977 meermalen gebleken dat de door de voogdij-instellingen beheer de spaargelden van pupillen in het geheel niet of slechts ten dele op de spaarbankboekjes is gestort. Uit een steekproef bij 23 instellin gen, die tezamen voor 1.400.000 gul den aan spaargelden van pupillen beheerden, is gebleken dat slechts vijf instellingen deze spaargelden volledig op de spaarboekjes hebben gezet. Negen instellingen hebben de spaargelden in het geheel niet en de resterende negen slechts ten dele op de boekjes gestort. In totaal is door deze instellingen voor 497.000 aan spaargelden van pupillen niet op spaarboekjes belegd. Verder is ge constateerd dat niet in alle gevallen bij het beëindigen van de voogdij (onder andere door het bereikén van de meerjarigheid van de pupil) het aan de pupil toekomende spaar boekje niet aan hem is overhandigd. Na een klacht hierover is de reken kamer door de bewindslieden van justitie verwezen naar de kanton rechter DEN HAAG (ANP) - De toenmalige minister van defensie Stemerdink heeft de Amerikaanse filmmaat schappij, die in ons land opnamen voor de film „een brug te ver" heeft gemaakt, op kosten van de Neder landse belastingbetaler te weinig in rekening gebracht voor medewer king van de Nederlandse krijgs macht aan de film. De algemene rekenkamer heeft er blijkens haar jaarverslag over 1977 bezwaar tegen gemaakt, dat de minister heeft na gelaten de personeelskosten aan de filmmaatschappij in rekening te brengen. De minister had de rekenkamer in antwoord op haar bezwaren onder meer meegedeeld, dat hij de film zag als een voor de Nederlandse krijgs macht belangrijk public relations object. Hij heeft daarom bij wijze van steunverlening aan de totstand koming van deze film van het vra gen van een vergoeding voor het op grote schaal inzetten van krijgs- machtpersoneel afgezien. De rekenkamer vergelijkt deze han delwijze van mnister Stemerdink met die van het ministerie van ver keer en waterstaat, dat alle kosten, verbonden aan bepaalde verkeers maatregelen met het oog op de op name van de film aan de filmmaat schappij in rekening heeft gebracht. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Kaapverdische eilanden voor de Westafrikaanse kust hebben extra hulp aan Ne derland gevraagd. Er was van de totaal beschikbare 44 miljoen sinds 1975 nog 16 miljoen over, maar de Kaapverdische eilanden, hebben verzoeken ingediend om 21,6 miljoen gulden. De Kaapverdi sche eilanden behoren tot de armste landen ter wereld, en zijn getroffen door een ernstige droogte. Een delegatie onder leiding van pre mier Pedro Verona Rodrigues Pires brengt op het ogenblik een bezoek aan Nederland, en heeft inmiddels gesprekken gevoerd met o.a. pre mier Van Agt en minister De Komng (ontwikkelingssamenwerking). Een reisverslag ui) de Kaapverdische eilanden staat op pag. 21. Dat laatste was voor zowel Den Haag als voor Willemstad een moeilijk te verteren brok. Naar alle waarschijn lijkheid zit er olie in de grond onder de zee tussen Aruba en Venezuela, maar zolang de grenzen niet waren vastgesteld, was geen oliemaat schappij bereid gevonden hier te gaan boren en dus moesten de Antil len die inkomsten ontberen Bovendien was in Willemstad steeds gezegd, dat regeling van de grenzen een voorwaarde was waaraan beslist moest zijn voldaan eer er in ernst gesproken kon worden over onafhan kelijkheid van de Antillen. Een moeilijkheid was, dat Venezuela en Colombia er over twisten hoe hun grens op het schiereiland Guajira verder moest worden getrokken over zee en welke consequenties dat zou hebben voor de grens tussen Venezu ela en de Antillen bij het eiland Aruba. Met de ondertekening van dit verdrag is Nederland nu in elk geval geen partij meer in het Colombi- aans-Venezolaans geschil. Alleen aan de noordzijde is de grens nu nog niet geregeld. Daarvoor moet een overeenkomst worden gesloten met de Dominicaanse republiek, maar dat zal geen moeilijkheden opleve ren, verwacht men in Den Haag. Vrije doorvaart In het gisteren gesloten verdrag geeft Nederland Venezuela het recht van vrije doorvaart voor schepen en vliegtuigen. „Recht van doorvaart" betekent niet, dat daar het recht van de vrije zee geldt. Venezuela mag in dit gebied bijvoorbeeld geen vloot- oefeningen houden. Ook is overeen gekomen. dat beide landen kunnen besluiten gemeenschappelijk bo demschatten te exploiteren, maarzij zijn daar niet toe verplicht. In geval van geschil over de interpretatie van het verdrag wordt een commissie van drie landen gevormd - één aan gewezen door Venezuela, één door Nederland en één door de twee reeds aangewezen commissieleden. Mocht één van de landen weigeren een lid te benoemen (en dus arbitrage probe ren te verhinderen), dan moet de secretaris-generaal van de Verenigde Naties een lid benoemen. ZEIST (ANP) In het Gerendal in Zuid-Limburg is een dode rode wouw gevonden, die door het land bouwgif parathion is omgekomen. Het diergeneeskundig instituut in Doorn en Rotterdam heeft in het vogelkadaver een hoge concentratie van dit vergif aangetroffen. De „Vereniging tot bescherming van vogels" in Zeist is hier erg bedroefd over, temeer omdat deze vogel zeld zaam is in Nederland. Vorig jaar heeft hij voor het eerst in ons land in Twente gebroed. De vereniging hoopt dat er spoedig een verbod op het gebruik van dit gif komt. Parathion kan bij onjuiste dosering massale sterfte onder vo gels tot gevolg hebben. MADRID De Spaanse politie ar resteerde gistermiddag 20 leden van de extreem rechtse Fuerza Nueva, na een betoging van 400 mensen tegen de minister van binnenlandse zaken Rodolfo Martin Villa, toen deze uit een kerk kwam, waar hij een trouwdienst had meegemaakt. Kort na de demonstratie, waarbij de mi nister allerlei beledigingen naar het hoofd werden geslingerd, deed de politie een inval in het hoofdkwar tier van Fuerza Nueva en arresteerde acht pesonen. Bij de kerk werden nog eens twaalf mensen gearres teerd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In Noord-Holland worden buiten het jachtsei zoen op grote schaal meerkoeten en smienten geschoten, omdat deze schade zouden toebrengen aan het grasland. Deze slacht partij is, aldus de Stichting Kritisch Faunabeheer, mogelijk doordat de directie faunabeheer van het ministerie van land bouw te gemakkelijk vergunningen afgeeft. Volgens Kritisch Faunabeheer is de schade die deze vogels aanbrengen uiterst gering, omdat het gras pas gaat groeien wanneer de grote groe pen meerkoeten en smienten alweer uiteen zijn gevallen. Tijdens het offi ciële jachtseizoen wordt op deze vo gels nauwelijk gejaagd, maar na 31 januari verleent de directie Fauna beheer vergunningen tot 31 maart en in een enkel geval tot 30 april. Het broedseizoen van meerkoeten en an dere weidevogels is dan al begonnen en er is. aldus Kritisch faunabeheer, geen enkele kans op schade Kritisch Faunabeheer meent dat de directie Faunabeheer op deze wijze de jagers gelegenheid geeft tot een illegale verlenging van het jachtsei zoen. Beheerders van internationaal bekende natuurreservaten als het II- perveld en het Wormer- en Jisper- veld zijn onder dreiging van schade claims overgegaan tot het toelaten van de jacht op hun terreinen Dah betekent dat in de waterrijke na tuurgebieden in Noord-Holland van augustus tot eind maart vrijwel geen waterwild meer voorkomt Deze re servaten worden, aldus Kritisch fau nabeheer. „gedevalueerd tot schiet- banan voor lieden die na zes maan den jachtgenot nog niet voldoende bevrediging hebben gevonden" Het ministerie van landbouw liet gis teren weten dat de vergunningen buiten het seizoen juist worden afge geven om het afschieten van de vo gels in de hand te houden Mensen van de buitendienst van de directie faunabeheer beoordelen wie voor zon vergunning in aanmerking komt. Hoeveel vergunningen worden afgegeven valt volgens het ministe rie niet bij de benadering te zeggen. Jn het buitenland zijn vele zaken anders geregeld dan wij hier gewend zijn." (F.GA Koek, afdeling International Service) I

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11