Zondag klok een uur vooruit De tekening van een leze Trouw commentaar Israel uit Libanon De zomertijd beviel ons de eerste keer goed Minister bespreekt personeelsbezetting van arbeidsbureau's West-Duitsland doet ook dit jaar niet mee UimpeUjena £i«p evr Ogenblikje stilte vader gaat met kraamverlof samen onder vaders paraplu betrekkelijk onderweg ijdeltuit VRIJDAG 31 MAART 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet omge- >enge- g. Het s thee ens in opjes, er af, toege- iwsel, s van digde ie bis- ■eltje. Maar ik om lij on- p uit: it die iet bij ren inken Jet?" neer. leftig ngen V erantwoordeli j kheid dragen Het begint erop te lijken dat de regering, werkgevers en werkne mers geen overeenstemming meer kunnen bereiken over impopulaire zaken als sanering van hele bedrij ven en bedrijfstakken. Het ging mis met het steunplan van maar liefst één miljard gulden voorde scheeps bouw en het VMF-concern. Deze week liep het overleg stuk over het weer gezond maken van de ijzergie terijen. die aan rond vijfduizend man werk verschaffen. Het grote struikelblok blijkt telkens weer dat de vakbeweging meent te moeten afhaken omdat zij over te weinig informatie zou beschikken: te zeer ook voor voldongen feiten zou worden gesteld om maar enige verantwoordelijkheid voor een sa neringsplan te kunnen dragen. Nu valt het voor een vakbeweging ook niet mee een plan te onderteke nen dat voorziet in inkrimping van het aantal arbeidsplaatsen. Des te groter is echter de verantwoorde lijkheid van de regering dit voor de vakbeweging mogelijk te maken. Het komt ons voor dat het kabinet wat dit betreft te weinig met de vakbeweging rekening heeft ge houden. De overheid speelt een beslissende rol. omdat zij over de financiële middelen beschikt voor steunmaat regelen. Voorwaarde voor een be vredigend akkoord is echter wel dat zij die middelen zoveel mogelijk ter beschikking stelt in overeenstem ming met zowel de vakbeweging als de werkgevers. Het is bekend dat de werkgevers in zulke situaties de financieel-econo- mische belangen vaak voorop stel len. De vakbeweging, vanuit haar rol, legt grote nadruk op de sociale aspecten: wat zijn de perspectieven voor de werkgelegenheid, hoe voor komen we gedwongen ontslagen enz.De conflictsituaties liggen bij deze rolverdeling voor het oprapen. Juist de overheid zal dan haar uiter ste best moeten doen de partijen zolang mogelijk aan de tafel te houden. In deze rol voor de over heid past het dan niet, dat zijzelf opeens uitgewerkte voorstellen doet, waar in op het eerste gezicht weinig meer te veranderen is. In dat geval laadt zij de schijn op zich eenzijdig (op eigen houtje) te ope- Overigens kan niemand van de overheid verlangen dat de gezond making van de scheepsbouw, de gieterijen en het VMF-concern zon der pijn verloopt. Het is echter wel de verantwoordelijkheid van een kabinet de vakbeweging tot het laatst toe zodanig bij het maken van plannen te betrekken, dat de vakbe weging zich in het eindresultaat eni germate kan terugvinden. Die verantwoordelijkheid moet in het bijzonder een minister van soci ale zaken zich aantrekken. Ontstaat daarover twijfel, dan dreigt zich de geschiedenis te herhalen. Zo werd het kabinet-De Jong in belangrijke mate geconfronteerd met het pro bleem van de woningnood. Nie mand kon toen in ernst van de toenmalige minister Schut verlan gen dat hij dat probleem in een handomdraai zou kunnen oplossen. Toch viel zowat half-Nederland over deze minister, van wie men achteraf heeft vastgesteld dat hij een goed beleid had gevoerd. door Peter van Lakerveld AMSTERDAM Zondagochtend om twee uur begint Nederland voor het tweede achtereenvolgende jaar aan de zomertijd. Mil joenen klokken worden of met de hand of automatisch vanuit een centraal punt een uur vooruitgezet. DEN HAAG Minister Albeda (so ciale zaken) gaat de personeelsbe zetting op de arbeidsbureau's aan de orde stellen in de ministerraad. Voor de bemanning van die bureau's moet extra geld komen, vinden de bonden van ambtenaren. Zij zijn bang dat „de toch al zwaar belaste" werknemers op de arbeidsbureau's de dupe worden van de invoering van moderniseringen („arbeidsbu reau nieuwe stijl"). Die moeten voor al bevorderen dat de vraag naar en het aanbod van werk beter op elkaar worden afgestemd. Gisteren hebben de bonden weer met de minister gesproken over de moderniseringen. Die vergen meer personeel, hebben de bonden de mi nister voorgehouden. Albeda heeft toegezegd dat hij de kwestie nu eerst met zijn collega-ministers zal bespreken voordat het overleg met de bonden wordt voortgezet. Wie gewend is zondag op een vast tijdstip op te staan, zal het daarom in de nacht van zaterdag op zondag met een uur minder slaap moeten doen. Een uur dat we weer inhalen in de nacht van 30 september op 1 oktober, want dan gaan alle klokken om twee uur weer terug naar één uur. Twee NIPO-enquêtes, één midden in de zomer en één eind september, kort na afloop van de zomertijd, toonden vorig jaar aan dat de Neder landers het in grote meerderheid wel leuk vinden als de zon een uur later opgaat en een uur later achter de horizon verdwijnt. Om dat laatste is het natuurlijk begonnen. Zondag avond is het ineens nog licht tot kwart over acht, op 1 mei ligt het tijdstip van zondsondergang al even na negen uur en op de langste dag 21 juni kan de zon, als hij niet door wolken wordt gehinderd, zelfs tot 22.04 uur schijnen. Tellen we daar drie kwartier schemering bij, dan is het pas om elf uur echt donker. Goed bevallen Dat de zomertijd ons de eerste keer goed beviel, is eigenlijk opmerkelijk. Toen op 3 april 1977 de klokken voor het eerst sinds ruim dertig jaar een uur vooruit gingen, hadden we grote plannen. Heerlijke lange zomer avond wachtten ons, tot elf uur met een koel drankje in de tuin. We zou den 's avonds alle tijd hebben om te zwemmen of op een terrasje te zit ten. Van al dat prettigs kwam echter weinig terecht, want de zomer liet het grotendeels afweten. Avonden waarop je 's avonds nog op een café terras kon zitten, waren op de vin gers van een hand te tellen en vooral de horeca tevoren een van de propagandisten van de zomertijd was daarom hevig teleurgesteld. Zo niet het publiek, bleek uit de NIPO-enquêtes. Voor actieve recrea tie in de avonduren, zoals fietsen en de beoefening van veldsporten, vormde de afwezigheid van warm weer geen belemmering. Vooral ge fietst is er vorig jaar op grote schaal. Ook op andere gebieden waren de voordelen groter dan de toch wel aanwezige nadelen. Denken we voor die nadelen bijvoorbeeld aan de kin deren die door dat lange licht moei lijk in bed te krijgen waren. Overi gens was het niet zo'n probleem dat leerlingen door gebrek aan slaap op school niet meer meekonden. Klach ten daarover bleken achteraf meer incidenteel dan algemeen. Chaos Bij alle plezierige kanten van de zo mertijd blijft ook dit jaar weer de hindernis van de tijdchaos in Euro pa. Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, Spanje en Polen maken het alle zondag van de Midden-Euro- pese tijdrekening uit, één uur later. Italië, dat in dezelfde tijdzone ligt, volgt pas op 28 mei. Wel gaat dat land, samen met de zes eerder ge noemde landen op 1 oktober weer terug, maar de eilandrepubliek Mal ta doet dat al veertien dagen eerder. De Maltezers beginnen trouwens ook op een eigen datum: 16 april. Verwarrend is ook dat Engeland en Ierland een eigen weg gaan door zomertijd aan te houden van 19 maart tot 29 oktober. Concreet bete kent dit dat de Britten 's winters een uur bij ons achterliggen, dan twee weken (tot 2 april) met onder meer Nederland gelijk opgaan, tot 1 okto ber weer een uur achterlopen om vervolgens tot 29 oktober weer vier weken eenzelfde tijd te hebben als de Benelux, Frankrijk en Spanje. Na die datum is het verschil weer een uur. Soortgelijke problemen doen zich voor in het verkeer met de Vere nigde Staten en Canada, waar het zomertijd is van 30 april tot 29 okto ber, Griekenland en Turkije doen het nog iets anders. Al deze complicaties zijn intussen voor Nederland minder belangrijk dan het feit dat West-Duitsland ook dit jaar weer niet meedoet (en naar verluidt evenmin in de zomer van 1979). Als gevolg daarvan blijven ook Denemarken, Zwitserland en Oos tenrijk buiten de zomertijd. Deze landen hebben invoering namelijk afhankelijk gesteld van de medewer king van West-Duitsland. en de be reidwilligheid lijkt bij de Duitsers nog steeds niet groot. Officieel heet het dat er vorig jaar vertraging is opgetreden in de parle mentaire behandeling van het wets ontwerp tot invoering van de zomer tijd doordat plotseling enkele be langrijke maatschappelijke groepe ringen een nader onderzoek verlang den. In werkelijkheid gaat het waar schijnlijk om West-Berlijn Deze en clave in de DDR kan er om prakti sche redenen moeilijk een andere tijd op na houden dan het omringen de land De DDR kent geen zomer tijd. Zou de Bondsrepubliek deze wel invoeren, dan zou de klok in WestBe- rlijn een uur achter lopen bij West- Duitsland. wat aan de sterke betrok kenheid van de voormalige rijks hoofdstad met het westen afbreuk zou doen. Zo redeneert men althans Treinen Voor Nederland betekent het dat het hier tussen 2 april en 1 oktober een uur vroeger is dan in de Bondsrepu bliek Duitse TV-programma's zijn in Nederland dus een uur later te zien. Treinen uit Nederland naar de Bondsrepubliek vertrekken even laat als anders, maar treinen uit West-Duitsland komen hier een uur later aan. De NS hebben ook dit jaar weer een foldertje uitgegeven waarin alles staat over de consequenties van de zomertijd voor de dienstregeling Op alle stations is het verkrijgbaar Reizigers moeten erop attent zijn dat zij voor treinen die naar Duits land doorrijden na 2 april het bin nenlandse spoorboekje niet meer kunnen gebruiken. Aan het slot van dit verhaal nog een enkel woord over zomertijden vroe ger en nu Ook vorig jaar waren er weer mensen die beweerden dat zij vroeger tot elf uur. half twaalf, in de schemering hebben gezeten. Bij een eerdere gelegenheid hebben we daar over al eens uitvoeriger geschreven, daarom volstaan we hier met het tijdstip van zonsondergang op de langste dag, dat veranderde naar ge lang de tijd die men in Nederland hanteerde Tot 1916 ging de zon op zijn laatst onder om 20 24 uur Van 1916-1939 was dat 21.24 uur, in de jaren 1940-1945 om 22.04 uur. van 1946-1976 om 21.04 uur en sinds 1977 weer om 22.04 uur. Vervolg van pagina 1 dagen zullen er besprekingen plaats vinden tussen Palestijnse comman danten en VN-vertegenwoordigers over de voorwaarden van een over dracht. In Libanon zelf groeit de spanning door de grote aantallen Palestijnen die zich door de Israëlische invasie hebben genoodzaakt gezien zich verder naar het noorden te trekken. De rechtse leider Chamoen deed een beroep op zijn aanhangers niet toe te staan dat Palestijnen zich in hun gebieden vestigen. Hij wees zijn aanhangers op de verwoestende aanwezigheid van Palestijnen in an dere delen van Libanon. ADVERTENTIE de Nederlandse Likeur van Kla"n -i 'n DE KUYPER-product 'n DE KUYPER-product twee koud ..Jij aan, s Sil- raag. nd is was en is e re- illen ouw. olgd Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. -O------ O O O groeten, uit league HET WEER door Hans de Jong „De computer in De Bilt in het ongerede." Toen dit donderdag morgen vroeg op de radio werd meegedeeld was m'n eerste ge dachte. .ha, een dagje vrijaf voor het KNMI-personeel. „De paden op, de lanen in.maar niets daarvan natuurlijk. De weerfabriek kan niet stilstaan. En die stond gisteren ook niet stil want de verwachtingen rol den er, althans voor een waarne mer op afstand, even vloeiend uit als anders. Wat dat betreft heb je als éénmansbedrijf wel meer armslag. Als de oogst aan facsimilé-weerkaarten binnen is en de rapporten van 's middags één uur verwerkt (meer of min der uitvoerig in kaart gebracht al naar gelang de situatie van het ogenblik), is het, als het bui- tengebeuren lokt, uitschakelen en wegwezen. Gisteren was het echt zo'n dagje om de natuur in te gaan. Per soonlijk, nogmaals zeer per soonlijk, vond ik hem echt wel een negen waard. Vanwaar die hoge waardering? Vanwege het ontbreken van wind. Het was volstrekt bladstil tussen half drie en half vier en dat is een sfeer die erg schaars wordt in onze roerige, lawaaiige wereld. Op circa acht kilometer van Gorredijk bevindt zich een na tuurgebied (tussen Hemrik en Beesterzwaag) met een over maat aan variatie. Je loopt er bij wijze van spreken zo van de boe- renweiden het bos in, om even verder opnieuw de horizon op grote afstand te krijgen. Ook hier bovenal de on-Nederlands*e stilte als grootste kwaliteit, af gezien dan van wat verafblij- vend trekkergegrom van gier- strooiers op het grasland en het gedender van boomstammen- vervoer, maar daarnaast ook en veel beter passend in het na- tuurgeheel, het nog wat aarze lend, maar af en toe toch ook juichend commentaar van vo gels en het schorre „kö-kó" van fazanten. Op mierenhopen zo op het oog nog slechts een begin van activiteit in een voor mieren erg traag tempo, aangepast aan de vrij lage temperatuur van ne gen of tien graden: in hoofdzaak aanvoer van bouwstoffen. En zelfs in 1978 blijkt nog niet alle boerenromantiek zoals te vinden is in Ligtharts en Scheepstra's schoolboekje „Dicht Bij Huis" (tweede stukje, bladzijde 63) teloor gegaan, zo als dat gistermiddag bleek bij de voorjaarswerkzaamheden van de boer en zijn knecht, zoals het met de blote handen contro leren en vernieuwen van afraste ringen. Zoals gezegd, geen hogere tem peratuur daar in de Friese „Waldn", maar evenmin elders in Nederland: om vier uur maar negen graden in Rotterdam en Vlissingen en niet meer dan ze ven graden in Limburg. Wij be vonden ons dan ook aan de kou de kant van een front, dat de scheiding vormde van vrij kou de lucht in het westen en war mere in het oosten. Koud was het ook in Frankrijk: acht tot twaalf graden en zelfs Spanje: Granada tien, Majorca elf en in de Franse Alpen sneeuwde het. En kijk nou eens aan de oost kant van het front: om vier uur 18 graden in Warschau, 20 gra den in Berlijn, München en We nen. 21 in Neurenberg en Erfurt, 22 Passau en zelfs 23 in Salz burg. Eerder was er in achttien uur tijd veel regen gevallen door een kink in de frontkabel te we ten 15 millimeter in Marseille, 16 plaatselijk in de Ardennen. 19 Toulouse, 23 Pau, 26 in Bor deaux en 29 ten zuidoosten van Parijs. Maar ook ons eigen Em- men kreeg vijf millimeter regen waardoor het maart-totaal daar nu op bijna 90 millimeter is ge komen: abnormaal veel De hoogtekaarten geven voor de komende dagen uitzicht op zuidoostelijke tot zuidelijke stromingen zodat je zou zeggen, dat het ook aan de grond bin nenkort bij ons toch wel zachter zal worden. Met wat geluk wordt het in het weekend vijftien gra den en plaatselijk nog wat ho ger. Daar moet wel een diepe depressie (965 millibar) ten wes ten van Schotland aan meewer ken door te vertragen. De fron ten ervan zullen periodiek wel wat regen geven, maar daarna komt er weer een herstel. Of het zo mooi zal worden als verwacht in Denemarken (droog, zonnig en warmer) moet bij ons natuur lijk nog wel worden afgewacht. HOOGWATER zaterdag 1 april, Vlissingen 7 39-20.17, Haringvliet- sluizen 740-20.22, Rotterdam 9.41- 22.07, Scheveningen 8.30-21.17, IJ- muiden 9.19-22.06. Den Helder 0.00- 12.38, Harlingen 2.38-15.09. Delfzijl 5.10-17.32. De Zweden zijn ons op de meeste punten een stapje voor al staat het te bezien of dat ook altijd een stap vooruit betekent; tenslotte kun je die conclusie pas trekken als je in de toekomst de resultaten van al die stappen kunt overzien. Maar goed, in elk geval proberen mannen en vrouwen zich daar veel meer als eikaars gelijken te gedragen, iets wat natuurlijk door allerlei over heidsmaatregelen sterk in de hand gewerkt wordt en dan ook veel makkelijker in praktijk te brengen is. Zo wordt het werkende echtpa ren sinds kort mogelijk gemaakt om negen maanden kraamverlof op te nemen Het maakt niet uit of de moeder of de vader van de regeling gebruik maakt, want voor beiden geldt, dat de „verlofganger" in die tijd 90 procent van haar of zijn salaris doorbetaald krijgt. En waar om ook niet? Waarom zou een va der wel af en toe met de baby wandelen, hem een schone luier en het flesje geven, en waarom zou hij dan niet de rest van de dag voor het gezinnetje kunnen zorgen? De moeder kan dan gewoon doorwer ken en verliest niet alle kans op promotie. In Zweden werken veel meer vrou wen buitenshuis dan bij ons. Van alle Europese landen staat ons land trouwens als een van de landen met het kleinste aantal werkende vrou wen bekend Van de Zweedsen die in de „arbeidsleeftijd" vallen, heeft tweederde ten minste een part time-baan. Geen wonder dus dat daar de vrouwen wel 40 procent van de beroepsbevolking uitma ken. Nu is daar blijkbaar ook nog veel werk te verdelen, je ziet er steeds meer vrouwen in vroegere ..mannenberoepen zoals de poli tiek. de geestelijkheid, de indu strie. het leger en vakbondsbestu ren Bovendien schieten sinds het begin van de jaren zeventig de crè ches als paddestoelen uit de grond. zodat een vrouw die een baan zoekt, haar kleine kinderen altijd ergens behoorlijk onder dak kan brengen. Het is vooral minister van arbeid Per Alhmark (die begin dit jaar aankondigde zich binnen afzienba re tijd uit de politiek te willen te rugtrekken om eindelijk zijn gezin die aandacht te kunnen geven waarop het recht heeft) die zich inspant voor zowel de bevrijding van de vrouw als die van de man. Emancipatie voor iedereen bete kent ook, vindt hij, dat een man te verre zakenreizen en te veel over uren moet kunnen weigeren zonder dat zijn kansen op promotie daar onder te lijden hebben. Dank zij hem kiezen steeds meer jonge man nen voor banen als verpleegkundi ge of oppas voor schoolgaande kin deren Ook dank zij die minister krijgen ondernemingen extra geld als ze vrouwen in dienst nemen. En toch werkt nog lang niet iedereen mee Over het kraamverlof zijn de werkgevers niet onverdeeld ent housiast Sommigen laten hun mannelijke werknemers zelfs on verbloemd weten, dat ze niet op promotie moeten rekenen als ze met vaderschapsvakantie willen, ook niet als ze dat verlof voor de helft aan hun vrouw willen overla ten ook een officieel goedgekeur de mogelijkheid De mannen zijn zelf trouwens nog niet zo ver Vorig jaar mochten ze desgewenst al ze In de Poolse hoofdstad Warschau wil het ook niet al te vlot zomeren. Regenen doet het er wél, en als je dan toch onder een paraplu moet schuilen, waarom zou je dan niet meteen onder vaders grote paraplu kruipen, zodat ook je beste vriendje droog blijft? ven maanden opnemen, maar niet meer dan tien procent heeft daar gebruik van gemaakt Echt de om gekeerde wereld zal het dus wel nooit worden: dat moeder 's avonds van haar werk thuis komt. en vader met de krant en haar pantoffels klaar staat. En dat is maar goed ook, anders moeten we weer helemaal opnieuw begin nen met de emancipatie die van de man in dat geval Mooi zijn is ma^r betrekkelijk, en persoonlijk kun je er maar weinig aan bijdragen, tenminste als de als mooisten gekozen vrouwen van Amerika eerlijke antwoorden gege ven hebben op de vraag: hoe komt het dat u zo mooi bent? Onder de tien allermooisten, volgens het tijd schrift Harper's Bazar allen boven de dertig of zelfs boven de veertig, zijn prinses Gracia van Monaco (vroeger dus gewoon de Ameri kaanse Grace Kelly), zangeres Lena Home en de filmsterren Can- dice Bergen, Diahann Carroll. Faye Dunaway en Elizabeth Taylor Prins Gracia (48) zegt dat ze alleen veel slaapt, wandelt en zwemt. Candice Bergen (31) vindt het onzin dat vrouwen zo geheimzinnig over hun leeftijd moeten doen en Dia hann Carroll (42) is van mening dat mooie vrouwen zoveel mogelijk van hun uiterlijke schoonheden moeten profiteren. Lena Home onlangs in de Muppet-show te zien is nu zestig jaar en ziet met enige schrik steeds meer van haar botten zichtbaar worden, maar gelukkig, zegt ze, „hebben mijn ouders mij goed gebeente meegegeven Bij wat Faye Dunaway (37) zegt. ga Je al een beetje twijfelen aan de op rechtheid van haar uitspraak „Ik maak me niet druk over hoe ik er uit zie. Het laat me koud." Maar echt ongeloofwaardig komt de be scheidenheid van de nu 46-jarige Liz Taylor over: „Uiterlijke schoon heid, daar kun je niet serieus over praten. Toevallig had ik goed-ogen- de ouders en dat is alles." Wie 's zondagsmorgens per bus of auto over de oude weg Utrecht- Hilversum rijdt, kan onderweg weer in het kerkje van Blauwkapel terecht. De hele zomer worden daar weer oecumenische diensten ge houden. die elke zondag om tien en elf uur beginnen.Bovendien is er in de zomermaanden Juni en Juli al om negen uur 's morgens steeds een extra dienst. De Utrechtse stadsbussen 10 en 20 (ringlijn) rij den langs de kerk en wie van het station af komt. kan er met lijn 9 en 38 komen ihalte Darwindreef. res pectievelijk Wolgadreeft. Je uit IJdelheid jonger voordoen dan je bent. daar zitten meestal niet meer nadelen aan vast dan dat je door de mand kunt vallen en een slechte beurt maakt. Maar met een schone Italiaanse is het zo ver ge komen, dat ze het nocit meer mag doen op straffe van opsluiting in de gevangenis Zij had uit ijdelheid zelfs valsheid in geschrifte ge pleegd: in haar identiteitspapieren had ze haar geboortedatum veran derd en zich op die manier vijf jaar „jonger" gemaakt, wat haar een voorwaardelijke gevangenisstraf van een half jaar hee't opgeleverd

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5