Andere visie op Waddengebied Melodramatisch dubbel-leven Het Anton Bolder Album VRUDAG 31 MAART 1978 RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet "W *1rv'RI. TV-COMM ENTAAR door Ton Hydra ASTERIX EN HET EERSTE LEGIOEN Wanneer je plezier hebt beleefd aan de avonturen van de brave soldaat Schwejk. of overstappen na een moord in Peyton Place, is het de vraag of men 'dan in de juiste stemming is om zich te verdiepen in de problemen van de transseksuele mens. De aflevering van Dubbelleven is namelijk meer dan een toneelspel dat door de meeste kijkers vrijwel uitsluitend om het verhaal wordt gevolgd. Hun nieuwsgierigheid naar hoe het zal aflopen is dan groter dan de bereidheid zich in een psychologische en psychische achtergronden te verdiepen Zonder die bereidheid hoeft u vanavond niet naar het VARA programma te kijken Jan Hofmans „Als Je droomt wie ben je dan?" (een prachtige titel die een tegenstelling in zich kan bergen) is ixr drama vorm gegoten informatie over een kwetsbaar en moeilijk te doorgronden onderwerp. Bovendien wordt gehoopt op deze wijze meer begrip te kweken voor mensen die het gevoel hebben dat zij in een verkeerd lichaam huizen. Richt de homoseksuele méns zijn of haar genegenheid op leden van het eigen geslacht, de transseksist lijdt onder het dwingende verlangen naar geest en lichaam iemand van het andere geslacht te zijn. Zo lang dat ideaal niet verwezenlijkt is (en in bepaalde gevallen besluit een medisch-psychologisch team ertoe over te gaan) beleeft de transseksuele mens zijn bestaan als een schrijnend dualisme tussen de uiterlijke verschijningsvorm en de innerlijke gesteldheid. De geslachtsrol die van hem wordt verwacht, kan hij niet opbrengen, want de geheel transseksuele mens heeft een afkeer van de geslachtelijke „uitrusting" die behoort tot zijn lichaam dat hij als wezensvreemd ervaart U begrijpt het: het gaat hier om een tragische conflictsituatie. Een problematiek die zeer veel vergt aan studie, inzicht, doorleving, en uitermate gevoelig acteren, wil je tenminste de complexiteit daarvan, de emoties en het lijden op de juiste wijze overbrengen op een onvoorbereid publiek. Enkele goede bedoelingen zijn in de voorstelling onder regie van Nick van den Boezem wel merkbaar Er zitten verdienstelijke elementen in de wijze waarop wordt uitgebeeld hoe Eriks ouders en vriendin reageren wanneer het eindelijk tot hen doordringt dat hij „anders" is Toch vind ik de constructie van dit Televisie-drama minder geslaagd. Groot bezwaar heb ik tegen het inlassen van bepaalde effecten die of goedkoop zijn—zoals Betty's engelenparodie of door hun melodramatisch karakter ongeloofwaardig worden en aandacht van het werkelijke probleem afleiden. Het engageren van Markt Evers is daarvan een voorbeeld. Zij moet ter verheviging van de handeling een aan kanker lijdende moeder voorstellen. De spelleiding vond het zelfs nodig haar in een doodkist op te baren. Eric-Jan Beekes krijgt als transseksuele jongen heel wat boekentaal uit te spreken en hij doet dit ook nog op de gedragen toon van iemand die een voordracht houdt over een ernstig onderwerp. Er zit veel te weinig leven en werkelijkheid in de dialogen. Ineke Cohen maakt van het vriendinnetje een dwaas oppervlakkig wezen met het aanvoelingsvermogen van een lantaarnpaal. Volgens de AVRO-bode heeft de schrijver iets totaal anders voor ogen gehad dan wat in het TV-spel te zien is. Er is in elk geval een zekere mate van onvermogen geëtaleerd. „De platte junglenieuwe film van Johan van der Keuken door Hans Schmit AMSTERDAM - Hoewel ..De platte jungle", de nieuwste film van Johan van der Keuken, over het grootste Nederlands natuurgebied, het Waddenge bied, gaat, is het geen natuur film in de gebruikelijke zin. De anderhalf uur durende film die de VPRO zondagavond (Nederland II. 21.05 uur» uitzendt, is geen opeensta peling van mooie beelden van al dan niet wonderlijke planten en dieren, en de beelden worden evenmin bege leid door een zachte commentaar stem en vriendeljke muziek. De schoonheid-alleen van het Wad en zijn bewoners komt in „De platte jungle" slechts zijdelings in beeld. Meer dan een jaar geleden, toen Jo han van der Keuken in opdracht van de Landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee de film voorbe reidde. liet hij weten geen heil te z»en in de weg van de mooie beelden. Hij schreef toen: „De typische natuur film. hoe mooi ook, kan waarschijn lijk niet veel nieuwe aandacht voor het Waddengebied oproepen. Ik zou mij op de mensen die om het Wad leven wlilen richten om de natuur van daaruit te begrijpen Vanuit die mensen wil Johan van der Keuken duidelijk maken dat er in de verhouding met de natuur iets niet. klopt en dat alle tegenstellingen (zo als die tussen natuurbehoud en werkgelegenheid) eigenlijk vals zijn. omdat veiligstelling van het Wad dengebied in ieders belang is. Van der Keuken doet dat niet in een logisch opgebouwd verhaal, maar met sterk wisselende beelden, stevig onderstreept door muziek van Wil lem Breuker De portretten van de mensen wisselen af met beelden van dieren en planten, zowel onder als boven water, vaak zeer abrupt en soms schokkend gemonteerd, zoals bijvoorbeeld de overgang van heel jonge scholletjcfe naar een klaslokaal waar de docent laat zien hoe het hart uit een volwassen schol moet worden gesneden. Pierenstekers In „De platte jungle" laat Johan van der Keuken pierenstekers aan het SHhouet van pierenstekers. woord die met een emmer het wad op gaan en die het moeten afleggen tegen een mechanische pierensteker die systematisch het wad „af graast". Een jonge boeren-echtpaar op Ter schelling vertelt dat zij hun veesta pel willen laten groeien, dat zij (en met succes) de melkopbrengst willen vergroten door mechanisering. Zij denken wel eens aan het groeiende zuiveloverschot ln de Europese ge meenschap, maar dat weerhoudt hun niet van wat zij als hun taak plen: schaalvergroting. Op datzelfde eiland echter werken ook boeren die de natuur een kans willen geven en zich verenigd heb ben in een coöperatie die kaas maakt via de biologisch-dynamische methode. Boeren die niet geloven in permanente groei; evenmin als de vissers die hun schip hebben aange past en op bescheiden schaal in de Waddenzee vissen, omdat ze weten dat met het toenemen van de pk's het aantal vissen dat nog gevangen kan worden, is afgenomen. Het dilemma tussen groeien en be houden komt ook sterk naar voeren in de vakbondswerker, die weet dat uitbreiding van de chemische indu strie op den duur zal leiden tot aan tasting van het land waar hij is opge groeid en waar hij woont. Toch is hij vóór uitbreiding van die industrie vanwege de arbeidsplaatsen die dit zal scheppen. Zeehond In „De platte jungle" ontbreken de Voor een geval van moord keert de AVRO nog een keer terug naar Peyton Place. Ned. I/19.S5 Na de voorlaat>te aflevering tan De brave toldaat Schwejk (20.25) gaat Dubbelleven over transseksualiteit. Ned. 2/21.30 Onderwerpen in VARA-Vi»ie sijn: een reportage over het ge vaar voor het milieu van super tankers en een bijdrage over de situatie in het Midden-Oosten. Ned. 2/22.29 Speciaal vandaag Voor de vuist weg (22.00) wordt gevolgd door de laatste aflevering van de IKON-film over ds. Martin Luther King en lijn geweldloze acties. Ned. 1/23.10 In Soldaat voor een verloren zaak halen ex-militairen herin neringen op aan de politiële ac ties in Indonesië. Hilv. 1/09.40 Jacques van Kollenburg praat met de heer F. G. M. van Essen, directeur van de 40 jaar bestaande Bond Zonder naam. Hilv. 1/16.00 De tweede symfonie en het Te Deum van Anton Bruckner worden uitgevoerd door het Berlijns Filharmonisch'Orkest m.m.v. solisten en het koor van de St. Hedwigskathedraal. Hilv. 2/20.05 bij de Wadden al bijna traditionele vertederende beelden van de zee hond. Hij is dan ook al bijna uit het Nederlandse Waddengebied verdwe nen. Wel toont Johan van der Keu ken een plaatje uit de derde wereld. In de VPRO-gids zegt hij daarover: „De natuur is ook een soort derde, wereld. Het is iets dat zich niet kan verdedigen. Het is puur een winge west. alleen zonder mensen. Een win gewest waar we alles uithalen en waar we weer het minimale in stoppen." Voor de Waddenvereniging, de op drachtgever voor de film. is „De plat te jungle" een project dat aanzien lijk verschilt van bijvoorbeeld het grote boek „Waddenzee", dat ook in West-Duitsland en Denemarken ver scheen, en waarin aan de hand van vele fraaie foto's en populair-weten- schappelijke teksten de Wadden (en de bedreigingen) overzichtelijk wor den geportretteerd. Vice-voorzitter Jan Boom over de aanpak van Johan van der Keuken: „De kijker krijgt een spiegel voorgehouden en wordt tot nadenken gezet op een wijze die wij vanuit de Waddenvereniging schrijvend en sprekend over de goe de en de slechte dingen moeilijk kunnen evenaren. De werkwijze van Johan van der Keuken laat op over tuigende wijze zien dat voor een goed zicht op de maatschappelijke werkelijkheid aanzienlijk meer no dig is dan natuurwetenschappelijke, juridische en economische ana lyses." Radio vandaag HILVERSUM I m rn FM-kanalcn» KRO 07 00 Nieuws 07 02 Het levende w..ord 07 08 (Si Gevarieerd programma. (07 30 Nieuw 07.41 Echo). 08 30 Nieuws 08 36 Gymnastiek voor de vrouw 0 845 (S) Gevarieerd programma II 00 Gesprekken met pikeur» 12 00 (S) Gevarieerd program ma 12.26 Mededelingen 12 30 Nieuws 12 41 Erhoi 14 00 (Si Gevarieerd programma (16 30 Nieuws. 16 00<S>Spreekuur I7J»(S) Souvenirs 17 30 Nieuw» 17 32 Echo magan- nc 18 00 Niei alles in de folders, toeristische nfi.rmatie PP 18 19 Uitzending van de PSP KRO 1830 Nieuws 18 41 MarktU- uchlen 18 44(S» Filmklapper 19.30 Wereld- kampiurnsrhappen hockey in Argentinié. reportage 19 35 (S> Lichte muziek 20 00 (S) (reportage WK hockey) 22 00 (S) Als het kijkglas maar vol n. cabaretprogramma 22 25 Overweging 22 40 (S) Goal. sportpro gramma 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (402 m en FM-kanalen) NCRV 7 00 Nieuws 7 11 Ochtendgymnas tiek 7 2 Te Deum Laudamus, gewijde mu ziek 7.54 Op de man af. 8.00 Nieuws. 8.11 Hier en nu 8.25 Vandaag vrijdag, geva rieerd programma 9 00 Politiek en samen leving NOS 9 10 Soiegel van Belgie 9 35 Waterstanden 9 40 Soldaat voor een verlo ren zaak, gesprekken- 10 00 De Taaishow 10 30 NOS jazzportret 11 00 Nieuws 1103 Meer over minder 12 30 Rechtoprecht 12 49 OVERHEIDSVOORLICHTING U.Uen- ding voor de landbouw 13 00 Nieuws NCRV 13.11 Hieren nu NOS 13 30 Vonken onder de as. serie over volksverhalen en volksgebruiken. 13.45 Onder de groene lin de. oude liedjes en balladen 14 00 Reperto rium van de NOS koren en orkesten 15.00 Verhaal 15 30 Ingesloten uitgesloten. 15.45 Zoeklicht op Nederland, regionale za ken (16 00 Nieuws VPRO 17 00 Welinge lichte Kringen 17 45 SYMBIOSE 17 55 Me dedelingen. 18 00 Nieuws 18 11 Embargo, actualiteiten 18.45 God's Eigen Radiopro gramma. NOS: 19 50 Praten met de minis ter 20 00 Nieuws. 20.05 Europees Concert podium Berlijns Filharmonisch Orkest m m v solisten: klassieke muziek 21.07 In dc pauze grammofoonmuzieki Aanslui tend jazz van nu 23 00 (S> Met het oog op morgen 23 05 Actualiteitenoverzicht Radio- TV, 23 10 De Krant van morgen, 23 20 Den Haag Vandaag: 23 52 Even op adem komen yoga 23 55-24 00 Nieuws HILVERSUM III (445 m en FM-kaoale nlEO 07.02 <S) Tijdsein 09 03 (S) De muzi- TV vandaag NEOERLANOI «8 15 TELE AC: l es gamma t (29) 18 45 NOS: ft6>»t*(t(t 18-58 Journaal 19 05 AVRO: Bid. natuurfilm 19 90 Happy days. iv-s#ne «9 55 Moord m Peyton nace. tv-Mm 21JS MOS Journaal 2180 AVRO'Gesprek mei de rrwsier-prav Jam 22.00 Voor de wiel weg 23.10 IKON: Martm Luther King, filmpodret 23 55 NOS; Joumaf NEOCRLANO 8 18.46 NOS: Paspoon voor Spaniaarden 18.55 Journaal 19.04 VARA: Robbw Tobtee en het hawaimg 19.30 Hoe bestaat het 20.00 NOS: Journaal 20.25 VARA: Oe brave soldaat SchweR. tv-sene 21.30 Oubbedeven a's ie droorm wie ben |e dan? N-spet 22 20 Vara ns* 23.10 NOS: Journaal FERD'NAND cm v is.ee? W V V 94 Juffrouw Sims begon de bloemkool weg te stoppen in haar boodschap pentas. „Ik zou voor geen geld bij donker naar de oversteek gaan." „Och," zei mevrouw Alexander. „Annie is er wel aan gewend. Dat is, al heel wat. als je ergens aan geweAd bent." Het gesprek had nog een hele tijd zo kunnen doorgaan als niet plotseling Cyril Croft de winkel binnen was gekomen op zoek naar batterijen voor zijn fietslantaarn. Het bleek dat hij bij een tante had gelogeerd, en was teruggekomen met twee bat terijen waar niets van deugde. „Ik heb het zo saai gehad daar geen piano in huis! En ik heb heel wat gemist, hier. Clarice en die arme William Jackson! Zeker een massamoordenaar, hè En dat is niet zo'n leuke gedachte, want hij zal nog wel ergens hier in de buurt zitten!" Toen miss Silver de winkel verliet waren zij nog druk aan het praten. Toen zij het huis van de dames Blake naderde, werd zij toegewuifd en toegeknikt door juffrouw Ora, wier divan zo mogelijk nog dichter bij het erkerraam stond dan anders. Zonder er acht op te slaan dat het kouder was. deed zij het raam open. Er werden groeten uitgewisseld, ge volgd door een dringende uitnodi ging om naar boven te komen voor een kopje thee en een praatje. Den kende aan het afschuwelijke brouw sel dat daar voor thee moest door gaan. zou het misschien begrijpelijk zijn geweest als miss Silver met een of anfler smoesje op de proppen was gekomen, toch aanvaardde zij met glimlachende bereidwilligheid de uitnodiging om binnen te komen. Juffrouw Ora's beste sjaal was opge borgen tot het volgende theepartij tje. maar zij droeg een heel mooie met een lichtblauwe zoom, en lintjes van dezelfde kleur op het kanten nietige dingetje dat een kapje moest verbeelden. Zij ontving miss Silver buitengewoon vriendelijk, wees op de handbel. vroeg haar zo goed te willen zijn die buiten de deur even te willen lulden, en legde uit dat me vrouw Deacon dan zou komen, wat deze weldra ook deed. ..Miss Silver is zo vriendelijk mij te komen opzoeken, en wij nemen een kopje thee met die cake die gisteren niet aangesneden is." Mevrouw Deacon keek wat twijfel- Patricia Wentworth A. W Sijlhoff - Alphen achtig, scheen op het punt te staan iets te zeggen, hield dat voor zich, en ging weg. Juist voordat zij de deur achter zich dichtdeed merkte zij op dat juffrouw Mildred de keukenkast aan het opruimen was. Kennelijk was de kans dat zij de cake van gisteren te zien zouden krijgen be hoorlijk afgenomen. Juffrouw Ora maakte een geluid van ergernis, plukte zenuwachtig aan haar sjaal en begon pas weer wat op te vrolij ken toen bleek dat, anders dan Ruth Ball, miss Silver er helemaal niet afkerig van was over de moorden te praten. Zij waren juist de Interessante mo gelijkheid aan het bespreken dat Annie meer afwist van de dood van haar man dan men tot dusver uit haar had kunnen krijgen, toen eerst de knop van de deur werd omge draaid, en deze daarna werd openge duwd door een benige elleboog. Het was juffrouw Mildred, die de thee had bovengebracht. En niet eens in! een potje gewoon drie kopjes, waarvan een met een schilfer er af, een paar druppeltjes melk toege voegd aan het lichtbruine brouwsel, en geen suiker er bij. In plaats van de zo optimistisch aangekondigde cake lagen er twee heel gewone bis cuitjes op een gebarsten schoteltje. Juffrouw Ora werd vuurrood. Maar dit was niet het juiste ogenblik om ruzie met Mildred te maken. Zij on derdrukte haar ergernis en riep uit: „Weet je. miss Silver zegt dat die arme Annie Jackson gewoon niet bij de oversteek vandaan kan blijven zelfs 's nachts niet. Je zou zo denken dat zij bang zou zijn vind je niet?" Mildred Blake zette het blad neer. Zij staarde haar zuster aan. „Waarom zou zij bang zijn?" De witte krulletjes werden heftig geschud. De blauwe lintjes gingen heen en weer. „Kom nu toch als er daar twee mensen zijn vermoord!" Juffrouw Mildreds stem klonk koud en afkeurend terwijl zij zei: „Jij neemt alles voor zoete koek aan, Ora". Zij wendde zich tot miss Sil ver. „Mijn zuster overdrijft graag. Het is niet bewezen dat er iemand is vermoord. William Jackson was dronken, hij viel in een plas en is verdronken. Niemand had enige re den om hem uit de weg te willen hebben behalve dan zijn vrouw. Wordt vervolgd Even puzzelen kale fruitmand 10 03 (S) Te elfder ure TROS 11.03 (S) Gerard de Vries draait op verzoek 12.02 (S) De Nederlandstalige Top 10 NCRV 13 30 (S) Pop-Contact 15.03 (S) Elpee-Pop NOS 16 03 (S) Nationale Hitpa rade 18 03 De vacaturebank. 18.10 (S) NOS- maal VOO 19 02 (S) De Nederlandse Top- 40 VPRO 20 02 (S) VPRO-vnjdag-op-drie 23.02 (S) Amigo» de Musica. AVRO 01.02 (S) Radio Pandora 02 02 (S) Blues, ballads Beat. 03.02-07 00 (S) 'n Nachtje AVRO. HILVERSUM IV (FM-kanalen) NOS 07.00 Nieuws. 07 02 (S) Vroeg klassiek. 09 00 Nieuws. 0902 (S) Stof van eeuwen 10.00 Vrijdagmorgenconcert 12 00 (S) Van het Nederlands concertpdoium viool-en piano muziek. EO: 13.00 (S) Klankspiegel 14 00 Nieuws 14 02 (S) Klankbord 14.20(S)Sefer 't Hillim 14 45 (S) Woord der waarheid. VPRO 15.00-17 00 (S) (S) Muziek-op-vier Horizontaal woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben. 1 vlaskan). 2. verdieping. 3. grenzen, 4. noors christenprediker, 5. in leen geven. 6. wijnsoort. 7. geurigheid. 8. kerkelijk zangstuk, 9. griekse letter. 10 duivel. Oplossing Hor. 1 naga, 5. snit. 9. verlaat. 11. smeer, 13. spaat, 15. terp. 17. alle. 18. eis, 19. etalage. 21. kraam. 22. ade laar. 24. Abe, 26. Rina, 27 rare, 28. negge. 30. Meran. 31. eerbied, 32. arre. 33. stel. Vert. 2. avers. 3. geep. 4. arr. 5. sas. 6. napalm. 7. itala. 8. Este. 10. stee. 12. melodie. 14. algebra. 16. staar. 19. era. 20. aar. 21. klager, 22. Arno. 23. enger. 24. aarde. 25. eend, 27. reet, 29. ere. 30. mis. deel 4 Terug naar de dan vier maanden oude Anton Bolder zeil. een blozende baby die zijn eerste verhuizing gaat meemaken. Luister naar ir. Ten Knaken, oud directeur van de dienst herhuisvesting en 76 jaar oud nu. „Een hoogst merkwaardig verzoek, inderdaad. Van een mooi pand aan de Herengracht, geen missiven, geen aanschrijvin gen, lage huur en goed onderhouden naar een etage in de Stadionbuurt. Dat kom je nu nog niet eens tegen, We konden het gelukkig regelen. En zegt u nu zelf, het was toch een machtig mooi pandje. Die tegel „Geboortehuis Anton Bolder" heb ik er zeff op gezet. Ja, als zoiets in je huis gebeurd is ben je daar vanzelf nog een boetje trots op". Wat zorgelijker is de heer S. Lint (48) die in de Stadionbuurt woonde' „Een half uqr zaf die familie boven, toen die man al bij ons voor de deur stond of we met widen ruJen, naar vier hoog. Nooit, heb ik gezegd, we zaten d'r zelf koud veertien dagen. OM hebben we geweten Binnen een maand waren we weggepest. Naai de Bijlmer. Een half jaar later hoorden we dat die Bolders beneden woonden. Daar moest je anders slecht ter been voor rijn of zeer ziek. Dat ben ik al jaren, tien hoog. Mn urgentieverklaring heb ik verkocht aan het oudheidkundig museum".

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 4