Bonden stappen uit ïgieterijcommissie DAF bestaat vijftig jaar Fors verlies Vmf-Stork Hulp aan scheepsbouw na internationaal overleg Werk bij Elcoma op de tocht Ondanks overheidshulp groot verlies bij RSV Trouw Overleg opgeschort Concern ook dit jaar in rode cijfers Ruim baan voor Gelderse Tramweg Industriebonden NVV en NKV praten over fusie RIJDAG 31 MAART 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE am (Industriebond CNV besluit de volgende week !6 hoe> ei berg k en alk kunt I t Ma kg Van een onzer verslaggevers f^ftUTRECHT De Industriebonden NW en NKV zijn uit de Structuurcommissie voor de Meiooi Ijzergieterijen gestapt. De Industriebond CNV oriënteert zich nog over medewerking aan °°k beleidscommissies en structuurcommissies in het algemeen en dus ook over de gieterijcommissie. '°®Deze bond zal de komende week een besluit nemen over het al dan niet deelnemen aan dit soort 9 commissies, aldus Leo Ester van de Industriebond CNV „njDe IndustriebondenNW en NKV inhouJacllten "vh nu niet meer gebonden uito incci gcuuuucn Keu kei nan de uitgangspunten van het OCllOOn ffeilOeff structuurplan voor de Ijzergieterij- en Ze hebben de Nederlandse Her VEtl SChlITUnenSpel n Toilet structureringsmaatschappij (Ne- hem) laten weten geen heil meer te lenvaf zien in verder overleg. Ze zien dat nd wa^overleg als een wassen neus. omdat n o t4 er nauwelijks invloed kan worden blad uitgeoefend op de gang van zaken. Onder leiding van de Nehem praat je ten de bonden in de structuurcom- I missie over een plan, dat voorzag in j/4-ka> een vermindering van het aantal ij- ian d,.zergieterijen van 50 naar 33, terwijl 9 Opp het aantal werknemers zou moeten onk t woeden verminderd van 5.270 (in bruyn. 1976) tot 4.400 in 1980. De industrie- op he1 bonden gingen destijds aarzelend in en lift de commissie zitten op voorwaarde, ervicej n. bin mm^m il 197* Koop- Inl bt J Lui 46 kundiè dat er geen gedwongen ontslagen zouden vallen en dat permanent overleg over belangrijke ontwikke lingen in de ijzergieterijbranche mo gelijk moest zijn. De bonden constateren evenwel geen enkele invloed te kunnen uitoe fenen op de ontwikkelingen in de Ijzergieterijen. Zo werden steunaan vragen voor afzonderlijke ijzergiete rijen (Vulcanus in Terborg en Hol land Asselbergs in Bergen op Zoom) buiten de structuurcommissie om behandeld. Bovendien waren vol gens de bonden de grote concerns als Vmf-Stork en Rijn-Schelde-Verolme niet bereid mee te werken aan een sociaal plan, terwijl ze wel voor over heidssteun in aanmerking wilden komen. Ook over de rol van de Nehem zijn dé bonden ontevreden: naar de direc ties toe werden toezeggingen ge daan, die later tegenover de bonden weer werden ontkend. Bovendien wilde de Nehem ook tegenover de vakbonden niet afwijken van de ge woonte om gegevens over individue le bedrijven bekend te maken, zodat de vakbondsvertegenwoordigers zelf moesten uitvinden welke gieterij de capaciteit zou moeten aanpassen. De Industriebonden NVV en NKV zeggen nu „schoon genoeg tè hebben van dit schimmenspel". Ze gaan nu de afzonderlijke gieterijen benade ren om te komen tot afspraken op het gebied van de werkgelegenheid. Mocht dat niet lukken, dan worden de werkgevers op het niveau van dé bedrijfstak (de FME) gedwongen om arbeidsplaatsenovereenkomsten af te sluiten, aldus de Industriebond NW en NKV TROUW/KWARTET P 19 - RH 23 - S 21 VALKENSWAARD - Het overleg tussen het Philips be drijf Elcoma Valkenswaard en de vakbonden is gisteren op verzoek van de bonden veer tien dagen opgeschort. Daarna zullen de bonden een procedu re-voorstel doen. Hoe dat er uit gaat zien is volgens de heer G Fonteljn (Industriebond NKVi afhankelijk van de uitslag van het centraal CAO-overleg dat op 4 april wordt hervat Begin Vorig jaar werden de werknemers van de Utrechtse Vmf-gieterij geeonfronteerd met plannen tol afstoting ot sluiting van het bedrijf. Op demonstratieve wijle goten zij toen de laatste fundatieplaal voordeTM-410 motor, die in een ander Vmf-bedrijf wordt geproducrerd. AMSTERDAM Vmf-Stork heeft over 1977 een geconsolideerd operationeel verlies geleden van 59,3 min tegen een verlies van 13,8 min in het voorgaande jaar. Daarenboven is in verband met herstructureringen een bedrag van 73,6 min. ten laste gebracht van de reserves ROTTERDAM De financiële hulp, die de noodlijdende 5 scheepsbouw behoeft, zal gegeven moeten worden in samenwer- dam king met andere landen. De steun zal er op gericht dienen te zijn, ppKrinlrfo autn'c dat de industrie concurrerend kan blijven werken. Hierbij zullen WJUI Uiivie «uiu regionale en sociale aspecten in het oog moeten worden gehou- yj« COITIDUtëF An> den. Als de huidige structuur van de scheepsbouw niet wordt u F Het grote operationele verlies over 1977 is voornamelijk te wijten aan de voortdurende recessie in de kapi- taalgoederenindustrie, die vooral zijn voUe invloed deed gelden op de resultaten van Stork-Werkspoor Die sel waarvan de omzet voor een belangrijk deel afhankelijk is van de gang van zaken in de scheepsbouw en van de apparatenïabrieken van Bronswerk Ketel- en Apparaten- De overheid heeft Vmf-Stork op 20 maart een financiëringsaanbod ge daan van in totaal 235 min. vrijwel geheel in de risicodragende sfeer, en waarvan in de komende jaren 155 min rentevrij. Het financieringsaanbod zal volgens Vmf-Stork een belangrijke positieve invloed hebben op de toekomstige balanspositie van het concern. On danks de verliezen blijft het risico dragend vermogen ten opzichte van 1976 op peil. Daarnaast wordt een belangrijk onderdeel van het con cern gedeconsolideerd door deelne ming van de overheid in Stork-Werk spoor Diesel. 000 veranderd, dan zal er sprake zijn van een blijvende subsidie. De tg koOD Banffebodcn bouw en stork Veisen. Het gezamen- coördinatie is niet alleen een zaak van de EG-landen, maar van v W*® verlies van deze ondernemin- alle scheepsbouwnaties in de wereld. Dit is de mening van dr. H. L. Beth, directeur van het instituut voor Ma- je et ritieme Economie in Bremen, die 'ms,e| deelneemt aan het driedaags inter- nationaal Maritiem Symposium in het Hilton Hotel in Rotterdam. Re- cv ductie van de scheepsbouwcapaci- div teit is, zo zei hij, onvermijdelijk. De overblijvende faciliteiten zullen een nieuwe structuur moeten krijgen, wil men de Europese scheepsbouw niet geheel laten verdwijnen. Door ver vanging van oude schepen zal in de beginjaren tachtig een nieuw even wicht in de scheepsbouw kunnen ontstaan. Voor een herleving van de economie in zijn geheel valt van de scheepsbouw weinig te verwachten. Volgens de heer Beth, moet voorko men worden, dat steunmaatregelen leiden tot een vergroting van de vloot. Dit zal de crisis alleen maar verlengen. Het te veel aan tonnage kan worden weggewerkt door een programma voor de sloop van oude schepen en de bouw van vervangende vaartui- i 1 gen. Tot nu toe hebben internationa al.. le samenwerking op dit gebied en de plannen van scheepseigenaars wei- nig succes opgeleverd. De bouw van andere dan koopvaardijschepen 1 kunnen de crisis eèn weinig verlich- 1 ten, maar het aandèer daarvan moét niet worden overschat, aldus de di- 1 recteur. Er zijn, zo zei de heer Beth, enkele factoren die een onvermijdelijke in- Kamerlid wil eind belastingvlucht in Canadese hypotheken DEN HAAG - Het PvdA-Tweede Kamerlid Arie de Graaf wil dat er iets wordt gedaan aan de mogelijk heid tot belastingvlucht in Canade se hypotheken, in schriftelijke vra gen aan staatssecretaris Nooteboom van financiën stelt hij deze zaak aan de orde. Volgens hem kan een Nederlandse belastingplichtige het gehele bedrag dat hij belegt in een hypotheek in Canada aan de Nederlandse Vermo gensbelasting onttrekken, Het fisca le voordeel wordt nog aantrekkelij ker door het in die hypotheken te beleggen geld te financieren met in Nederland geleend geld, waarbij een op te richten besloten vennootschap als tussenschakel fungeert. De Graaf vraagt of een overzicht kan worden gegeven van het aantal Nederlanders dat geld op deze wijze heeft belegd en tevens vraagt hij naar de omvang van de bedragen. krimping en herstructurering van de scheepsbouw in de weg staan. Zij maken het moeilijk om internatio naal tot definitieve afspraken te ko men. Een van de nadelen is. dat de scheepsbouwindustrie in bepaalde gebieden is geconcentreerd. Zij ma ken daar een belangrijk deel uit van de industriële activiteiten. Afslan king van de werven brengt dan grote sociale problemen met zich. Voorts wordt de economische structuur van een bepaald gebied ernstig aange tast en wel zó, dat deze ver uitgaat boven de scheepsbouw zelf. Een ander probleem ishet nationaal belang, dat bp de voorgrond wordt geplaatst met niet-economische ar gumenten. Dit resulteert in onbe perkte subsidies op continu-basis. Een factor, die de gezondmaking van de scheepsbouw ook in de weg staat, is het gebrek aan bereidheid bij de werven om de capaciteit terug te dringen en niet alleen het aantal arbeidsplaatsen. AMSTERDAM (ANP) - Aspirant kopers van een gebruikte auto kun nen vanaf vandaag in de regio's Am sterdam en Eindhoven via een tele foontje met een centrale computer te weten komen waar de auto van zijn of haar keuze te koop staat. Dit is mogelijk door de oprichting van de „Computer Informatie Service". „Cis Holland" stelt zich ten doel, „het opzetten van een landelijk in formatiesysteem, dat voor iedereen gemakkelijk toegankelijk is (per te lefoon)". De firma werkt met een minicomputer, die een geheugen heeft van 200.000 auto's en 32 ken merken per vervoermiddel. Op 1 ja nuari 1979 hoopt de CIS 10.000 au to's in het bestand te hebben opge nomen. Het streven is uiteindelijk 20.000 De CIS werkt met autodealers (met Bovag-garantie), die de inruilauto's te koop aanbieden. Per auto zijn diverse kenmerken in het geheugen van de computer opgenomen, zoals merk, type. bouwjaar, km-stand, prijsklasse en de firma waar de auto te koop staat. lijke verlies van ^ieze ondernemin gen overtreft het concernverlies. De vooruitzichten voor 1978 zijn vol gens het bestuur, mede in verband met het uitblijven van de opleving van de vraag naar kapitaalgoederen zodanig, dat het jaar met een verlies zal worden afgesloten. De omvang van het verlies zal mede afhangen van het tempo, waarin voorgenomen reorganisaties ten uitvoer kunnen worden gebracht. Het bruto bedrijfsresultaat daalde vorig jaar, vergeleken met 1976, van ƒ99,3 min tot ƒ61,5 min en het to taal aan baten Van 107.4 min tot ƒ71.8 min. De totale lasten namen toé van 109,8 min tot 112,2 min. Het resultaat voor belastingen kwam hierdoor uit op 40,4 min ne gatief tegen 2,4 min negatief. Be lastingen vergen 18,9 min tegen 11.4 min. TT - Jrözilië. Per 31 december 1977 was al Het totaal aan ontvangen opdrach- circa 2200 min-verwerkt, zodat on- tnn Hno Mn mnt 1 mnt ,.nn t 1 Ortl min ROTTERDAM Rijn-Schelde-Verolme heeft in 1977, óndanks de at verleende belangrijke overheidssteun, een verlies voor belastingen geleden van ƒ46,5 min (v.J. ƒ73,1 min). Door belas tingen en het aandeel van derden in de resultaten van geconsoli deerde deelnemingen bedraagt het netto bedrijfsverlies 49,6 min. In 1976 werd een verlies geboekt van 34 min. Overeenkomstig de verwachtingen waren de resultaten van de divisies scheepsbouw en scheepsreparatie sterk negatief. De positieve resulta ten van de meeste andere divisies werden hierdoor overschaduwd. De totale waarde van de opdrachten in portefeuille bedroeg, afgezien van reparatie-opdrachten, eind 1977 on geveer 5500 min, waarvan I mil jard betrekking heeft op de werf in ten daalde met 7 pet van 1.897 min in 1976 tot 1.770 min in 1977 De orderportefeuille per 31 december ging achteruit van ƒ2.186 min in 1976 tot 2.020 min in 1977. geveer ƒ3300 min overblijft, waar van ƒ2600 min ln Nederland De toekomstverwachtingen voor de traditionele scheepsbouw en -repa- EINDHOVEN Morgen is het vijftig jaar geleden, dat Hub van Doorne (78) in Eindhoven de commanditaire vennootschap Hub van Doornes Machinefabriek en Constructiewerkplaats opricht te. Hij leende daarvoor tienduizend gulden van een brouwers, wiens auto hij kort daarvoor had gerepareerd. De grondslag voor wat later DAF-Trucks zou worden was gelegd Dat eerste fabriekje was zo klein, dat de machines op rails moesten wor den gemonteerd, opdat er overdag buiten mee gewerkt kón worden. De technisch aangelegde Hub Van Door ne werd van meet af aan terzijde gestaan door zijn zes jaar jongere broer Wim, die daarvoor zijn baan bij Philips Machinefabriek opzegde Overigens was Hub zo trots op zijn bedrijf, dat hij op zekere dag dr. Anton Philips uitnodigde voor een bezoek. Deze kwam inderdaad, liet zich in de kleine werkplaats rondlei den, deelde complimentjes uit en constateerde dat de lamp boven de werkbank niet van Philips afkom stig was. Toch heeft dezelfde Anton Philips belangrijke cliënten vanaf dat moment steeds op het fabriekje van de Van Doornes gewezen. In het begin van de jaren dertig werden de eerste aanhangwagens ge produceerd. In 1939 werd de naam van het bedrijf veranderd in NV Van Doornes Aanhangwagensfabriek, of wel DAF. De eerste contacten met het ministerie van defensie werden gelegd. Hub van Doorne, het tech nisch brein van de onderneming, be dacht een constructie die het moge lijk maakte van normale wegvoertui gen volwaardige terreinauto's te maken. met de bezetter beschuldigden. An- toon Coolen is nog veroordeeld we gens „te ver gaande uitlatingen" Het laatst werd DAF met de oorlog geconfronteerd door eén toneelstuk van het gezelschap Sater, dat zich baseerde op gegevens van Coolen en Charles. In dat toneelstuk („Op komst en neergang van een Hollands familiebedrijf'^, dat eind 1976 in pre mière ging. werd gesteld, dat DAF voor de Duitse bezetters werkte en in 1942 orders had voor de Luftwaffe. Kriegsmarine, Kraftfahrwesen en de Organsation Todt ter waarde van ruim zeven miljoen gulden. De or ders zouden onder meer de produk- tie van opleggers, tankwagens, ge- schutsonderstukken en overvalwa gens voor de SS inhouden. Hoewel ermee gedreigd is, heeft DAF tégen de toneelgroep geen juridische stap pen ondernomen. In 1948 werd de naam opnieuw ver anderd en wel in Van Doornes Auto mobielfabriek. De eerste vijftons- vrachtwagen rolde in 1949 van de band. In 1950 werd een nieuwe grote fabriek in gebruik genomen. In dat zelfde jaar werd dë duizendste truck geproduceerd. I Ook wil hij weten of het Haagse "9bankiershuis Staal en Co. volgens 138^ hem een volle dochter van Vroom en OOflOGSjaren m,e- Dreesman, voor deze fiscale con- yj structie het bedrijf ..Aivest" heeft opgericht, welk bedrijf reeds voor 60 ë- miljoen gulden zou hebben gC2nves- i teerd Legerorder Het PvdA-Kamerlid vindt, dat de staatssecretaris van financiën de be lastingdienst dient te instrueren dat de Canadese hypotheken onder de vermogensbelasting vallen en de constructie niet kan worden geac cepteerd Ook wil hij dat zonodig de wetgeving wordt aangepast en er contact met de Canadese regering wordt opgenomen teneinde het be lastingverdrag tussen beide landen te wijzigen Over de oorlogsjaren vermelden de geschiedschrijvers van DAF niets meer dan dat „het bedrijf in haar ontwikkeling werd geremd". „Wel werden tijdens deze vijf donkere ja ren al plannen ontwikkeld om na de oorlog de produktie op te voeren". (Aldus de vorig jaar uitgegeven bro- ehure ,,Met het oog op DAF- Trucks"!: Moeilijker dan de geschiedschrijvers kregen de DAF-juristen het. Zij pro cedeerden tegen de schrijvers An- toon Coolen („De grote voltige") en J. B Charles („Van het kleine koude front"), die DAF van collaboratie De eerste grote legerorder werd op 20 december 1951 ontvangen. DAF zou bijna 6.400 trucks leveren voor het respectabele bedrag van 175 mil joen gulden Het leger zou ook in de jaren die daarop volgden, een be langrijke afnemer van het Elndho- vense bedrijf blijven. In de jaren Vijftig neemt DAF ook de produktie van motoren ter hand De volgende mijlpaal voor het be drijf Is ongetwijfeld de presentatie van de eerste personenauto, de DAF-600. op 7 februari 1958 Hele maal nieuw was de volautomatische aandrijving, de variomatic. De eer ste auto met het pientere pookje was voor Jhr. mr J. Smits van Oyen, die de wagen al had besteld toen hij jaren eerder hoorde van de plannen van DAF om een personenauto te maken. De tweede DAF-600 werd aangeboden aan de enige vrouwelij ke burgemeester van Nederland des tijds. mevrouw Smulders Bellen. De verschillende modellen in de per sonenautosector volgden elkaar snel op. Ook de ontwikkeling in de vrachtautosector stond niet stil. In 1964 werd het eerste assemblagebe- drijf buiten Nederland in het Portu gese Sebutal geopend. In maart '66 lanceerde de toenmali ge minister van economische zaken, J. den Uyl, het plan om een deel van de produktie over te brengen naar het noodlijdende Limburg, waar de voormalige mijnwerkers reikhal zend uitkeken naar werk. Nog dat zelfde jaar werd de eerste steen voor een fabriek in Bom gelegd. Een jaar later startte de feitelijke produktie. In 1967 kwam het werk in een nieu we fabriek in het Belgische Oevel (onlangs in verband met een staking in het nieuws) op gang. Daar werden kabines en assen voor de vrachtwa gens gemaakt. In Bom werd de hele produktie van personenauto's ge concentreerd. Succes Met die personenauto's werd in in ternationale rallies en andere auto sportevenementen het ene succes na het andere behaald. De twee DAFs die meereden in de monster race van Londen naar het Australi sche Sydney, kwamen alle twee aan en wel op de 17e en de 56e plaats. Hoewel Hub van Doorne al in 1965 met pensioen was gegaan, bleef ht) toch bezig. In zijn woonplaats Deur- ne ontwikkelde hij de transmatic. een variomatic die toepasbaar is in zwaardere voertuigen. Inmiddels is in Tilburg een fabriek gebouwd waar deze vinding verder wordt ver volmaakt en produktierijp gemaakt. Op 1 januari 1972 splitste DAF de activiteiten in een bedrijfswagendi- visie en een personenwagendivisie Datzelfde jaar nam het Amerikaan se concern International Harvester eenderde van het aandelenkapitaal van Van Doornes Bedrijfswagen DAF BV over. Ook in 1972 werd met Volvo een samenwerkingsovereen komst afgesloten. Het Zweedse con cern verwierf eenderde van het aan delenkapitaal van DAF-Personen- wagen. ïn 1975 werd de hele personenauto divisie overgedaan aan Volvo. Via DSM nam ook de Nederlandse over heid deel hl de nieuwe onderneming. Achtergrond van deze operatie was het veiligstellen van de continuïteit en de werkgelegenheid in het Lim burgse Bom. De gevolgen (ran dë oliecrisis deden zich eveneens düidelijk voelen in de bedrijfswagendivisie, die DAF- Trucks ging heten. Vanaf half 1974 werd verlies geleden. In augustus 1975 kwam er een uitbarsting. De Industriebond NVV publiceerde plannen die mogelijk zouden kun nen leiden tot het ontslag van dui zend werknemers. Uiteindelijk werd een oplossing gevonden, die onder meer inhield dat DSM ook in DAF- Trucks is gaan deelnemen voor 25 procent International Harvester had al 33 procent. Ook kreeg DAF- Trucks een achtergestelde lening van het Rijk ter grootte van 75 mil joen gulden Gedwongen ontslagen werden, ondanks verschillende reor ganisaties. vermeden In 1976 werd weer winst gemaakt. De onderneming kreeg opdracht voor de levering van 480 landings gestellen voor het F-16 gevechts vliegtuig. Eind 1976 kwam daar nog eens de order bij voor de levering van 4.000 vrachtwagens aan het Ne derlandse leger. Hiermee was een bedrag gemoeid van 342 miljoen gul den, de grootste order uit de ge schiedenis van DAF Een jaar later kwam een aanvullende order voor 2.500 vrachtwagens Hierbij ging het om 232 miljoen gulden. De viering van het jubileum heeft gisteren al officieel plaats gevonden Bij de huldiging waren o m aanwe zig prins Bemhard en Hub van Doorne Broer Wim is door ziekte verhinderd Vandaag, morgen en overmorgen is de feestavond voor alle 8 600 personeelsleden van DAF Trucks ratie zijn echter zodanig dat voor de eerstkomende jaren, bij handhaving van de bestaande nieuwbouw-, off shore- en reparatiecapaciteit. reke ning zou moeten worden gehouden met blijvende aanzienlijke verliezen in de betrokken divisies en deelne ming in rederijen. De positieve resul taten van de overige divisies kunnen deze verliezen niet opvangen Daarom heeft het concern zich tot de overheid gewend, om zulke oplossin gen te bereiken dat voor met name de rendabele activiteiten en de reste rende scheepsbouwcapaciteit (incl de daarvoor nodige investeringen) een ongestoorde ontwikkeling en uitbreiding wordt verzekerd Het overleg heeft ertoe geleid dat de overheid onder bepaalde voorwaar den een financieringspakket heeft voorgesteld, waardoor het mogelijk is de financiële positie van RSV be duidend te versterken en de werkge legenheid optimaal te handhaven De door de regering aangegeven be leidsuitgangspunten en -suggesties zullen worden besproken met de overlegpartners en binnen de be leidscommissie scheepsbouw, opdat de op korte termijn nodige besluiten kunnen worden genomen en tot. uit voering kan worden overgegaan Van een onzer verslaggevers DOETINCHEM De Gelderse Tramweg Maatschappij heeft ruim baan gekregen voor de reorganisa tie-maatregelen, nu de Nationale In vesteringsbank onder overheidsga- rantie een krediet verstrekt van 2.7 min. en de bankiers zich bereid hebben verklaard voor de rest van het benodigde kapitaal bij te springen. Het bedrijf is hiermee (voorlopig?) uit de financiële problemen Ook is het nu mogelijk, zo blijkt uit een persbericht, begin juni met de jaar rekeningen over 1975. 1976 en 1977 te komen en eind Juni de vergade ring van aandeelhouders te be leggen. Voor de aandeelhouders zal het geen opgewekte vergadering worden, want de ontwikkeling gedurende die jaren is teleurstellend geweest. De bedrijfsresultaten na aftrek van ren te waren negatief, respectievelijk ƒ2.5 min., ƒ1,4 min. en plm. ƒ1,9 min. Na verwerking van reorganisa tiekosten. resultaten als gevolg van afstoten van onroerende goederen en overige baten en lasten, waren de netto resultaten respektievelijk ne gatief 2.6 min, negatief 2.6 min en positief plm 2,3 min De vooruitzichten voor 1978 zijn voor wat betreft het bedrijfsresul taat minder negatief dan over de voorgaande jaren Het netto-resul taat zal positief worden beïnvloed door de overdracht aan derden van verschillende aktlvltelten en daar mede of met de reorganisatie ver band houdende onroerende goe deren De industriebonden van NKV en het NVV hebben samen met de ondeme mingsraad van Elcoma Valkens waard een zwartboek aangeboden Volgens de bonden wil Philips het bedrijf, waar nog zo n 180 mensen werken, in de nabije toekomst slui ten. Philips ontkent dit. maar wijst er wel op dat er in het bedrijf mo menteel te veel mensen werken en dat er dit jaar nog veertig zullen moeten worden overgeplaatst naar Eindhoven. De problemen bij Elco ma Valkenswaard zijn. volgens Phi lips, het gevolg van een stagnerende orderportefeuille KLUWER: De omzet van Kluwer (uitgevers-drukkers) is in 1977 met 21 pet. gestegen van 430 min tot 519 min. De nettowinst steeg met 26 pet. van 13,2 min tot 16.7 min. De winst per aandeel, gecorri geerd voor kapitaalmutaties in 1977 en rekening houdende met het in februari van dit jaar uitgegeven 10 pet. bonusaandeel, nam met 10 pet toe van 7,99 tot 8.80 Het divi dend bedraagt ongewijzigd 3.60 per gewoon aandeel van 10 Des gewenst kan een uitkering van 0,75 (v.j. 0,90) in contanten wor den verkregen, alsmede een onver anderde uitkering in gewone aande len uit de belastingvrije agloreserve INTERN ATIO-McLLKR De winst over 1977 bij Internatio-Müller is wat hoger uitgekomen dan over 1976. dank zij enkele bijzondere ba ten. De totale nettowinst steeg van 30,1 tot 31,5 min. Per aandeel van 20 kwam dit uit op 8,25 iv.j j OGEM: OGEM Holdinu heefi «mi contract verworven voor de houw van drie ziekenhuizen in Saoedi-Arabit- Elk ziekenhuis, dat ais „turn key" project wordt opgeleverd, heeft 10» bedden. De order heeft een waarde van 250 min. Saoedisch rial (ra. IfiS min.). HTLMA: De SHV en de Wilma Groep zijn onderhandelingen be gonnen over de overdracht van de aandelen van de Melchior Groep in Maastricht aan Wilma in Weert Het betreft de Bouwmaatschappij Mel chior en de projectontwikkelings maatschappij Bonifex, met in totaal 375 medewerkers. Het uitgangspunt bij de besprekingen is. dat zowel Melchior als de voor derden werk zaam zijnde Bonifex. hun activitei ten zelfstandig zullen voortzetten Zowel SHV als Wilma iruim 3.800 medewerkersi meent, dat de over dracht van de Nederlandse activitei ten van de Melchior Groep op lange re termijn een grotere waarborg biedt voor het voortbestaan van de groep NOORDW1JKERHOUT (ANP) - De centrale raad (het wetgevende orgaan) van de industriebond NKV is gisteren in Noordwijkerhout ak koord gegaan met een federatie, die in 1981 moet uitlopen op een fusie, met de industriebond NVV. Bij een stemming over vijftien punten die de besturen van de twee bonden daartoe op papier hadden gezet, spraken 46 leden van de centrale raad zich uit voor het voortzetten van de gesprekken met de NW bond op basis van deze punten. Er waren zes tegenstemmers. De bond sraad van de industriebond NVV heeft de vijftien punten vorige week al unaniem onderschreven In november vorig jaar zijn de ge sprekken tussen de twee bonden over een nauwere samenwerking vastgelopen, onder meer door me ningsverschillen over de plaats van vestiging van de nieuwe bond. de (getalsmatige) verdeling van de be stuurszetels en de politieke opstel ling. De industriebond NKV deed daarop een poging om het overleg weer op gang te brengen, hetgeen resulteerde in het uitwisselen van nota's tussen de bonden Op basis daarvan hebben de besturen vorige maand de vijftien punten geformu leerd. Deze punten zullen nu in de komende tijd verder besproken worden. met z'n 355.000 intensieve lezers en lezeressen EEN ONMISBAAR ADVERTENTIE MEDIUM

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 23