Minister moet NCO neer ruimte geven Veel mishandelde kinderen wonen in een grote stad ïffect acupunctuur ernstig betwijfeld AUTOBIOGRAFIE Opel Rekord vooral meer comfortabel Doedige oplossing bij g itwikkelingssamenwerking van groot belang id kommissie Gezondheidsraad Akkoord over CAO Suiker Geen ontslagen bij sluiting fabriek Welkomstbriefje en brochure voor nieuwe Nederlander Hartstichting vernieuwt alle bloeddrukmeters CBS telt twee mensen per auto )AG 31 MAART 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6 - R 17 - H 13 - S 15 eke- nee- lit u. ank- ;eli|k M.J. rekt. king Als f dat één rek- an t eel- een ord- ititie zijn or Henk Koetsier NCO en de minister De Koning ontwikkelingssamenwerking lig- met elkaar overhoop. Voor wie I helemaal thuis is in het wereldje de ontwikkelingssamenwerking rt hier eerst enige toelichting. De D is de Nationale Commissie irlichting en Bewustwording Ont- kelingssamenwerking. Zij is ze- I jaar geleden ingesteld door de nmalige minister Udink. Verenigde Naties hadden de ja- 70 tot '80 uitgeroepen tot het eede Ontwikkelingsdecennium, i nieuw punt daarbij was dat de landen opgeroepen werden geld hun ontwikkelingshulp te he mmen voor voorlichting en be- Itwordlng in eigen land. Udink U enkele miljoenen apart voor dit fk, trok vertegenwoordigers van mogelijke geledingen van de Ne- landse samenleving aan en be- tmde Prins Claus tot voorzitter. NCO was geboren. Zij mocht al- lei bewustwordingswerk gaan fi- Bcieren. Er was alleen één „maar" Alle bestedingsvoorstellen, die i een aanvrage bij de commissie iden binnenkomen, moesten aan minister ter tekening worden irgelegd. Maar de minister zei1 rwachtte nauwelijks moeilijkhe id de NCO met zijn vorstelijke jirxltter was Immers een eerbied- ardlg college. De commissie zou t wel met een aantal initiatieven |nen, die voor brede lagen van de «rolking aanvaardbaar zouden L de actievoerders in ieder geval niet verwijten, dat zij zich alleen richten tot links. ctiegroepen it pakte anders uit. Allerlei actie- pepen, die zich met het derde-we- Id-vraagstuk bezig hielden, trok- n bij de NCO aan de bel. Daar was I één en ander bij, dat politiek op zachtst gezegd, niet zo gemakke- viel. Zo kwam het toen nog gola-comité met een aanvrage in j tijd van de befaamde koffie-boy- De NCO, waarin inmiddels ook iigeren en vertegenwoordigers van i „derde-wereld-beweging" zitting jdden gekregen, keurde de aanvra- i goed. Prins Claus en de minister famen in een moeilijk parket. Het Ibinet ging zich ermee bemoeien en kwam geen subsidie. hder de tweede NCO, waarvan ins Claus wijselijk geen deel meer naakte, stak het politieke vraag- k zo nu en dan weer de kop op. De kreeg in minister Pronk welis- r een groot voorstander van be- istwordingswerk in eigen land, tar op politieke gronden keurde niettemin enkele projecten af, het Indonesië- en het Pales- j»a-Comité. J sprak zelf steeds van een „margi- le" toetsing van de aanvragen, aar projecten, die zich keerden te- n regeringen, waarmee Nederland iendschappelijke betrekkingen iderhoudt, konden er in het alge een niet mee door. wee tendenzen >t goed begrip moeten we ons reali- ren, dat er zich vooral twee tenden- n hebben voorgedaan in het be- ustwordlngswerk. In de eerste aats is het werk veel concreter en lelgerichter geworden: er zijn eeds meer groepen, die zich op een an een onzer verslaggevers >EN HAAG Een commissie van de Gezondheidsraad heeft uidelijk haar twijfel uitgesproken over de acupunctuurbehan- eling als vervangende geneeswijze. Zij doet dit in een advies ïzake acupunctuur aan de minister van volksgezondheid. dit advies is de commissie tot de inclusie gekomen, dat vele gepubli- erde waarnemingen op het terrein in de acupunctuur niet voldoen tn eisen, die gesteld moeten wor- tn aan een wetenschappelijk ver- fitwoord opgezet onderzoek. Ner- ns is gebleken, dat deze behande- ig een aantoonbaar effect heeft op rschijnselen van duidelijk organi- he aandoeningen. Bovendien on- irscheidt het effect van een behan- iling via acupunctuur van psycho- iciale aandoeningen zich niet van ft resultaat, dat met de officiële fneeswijze wordt bereikt. e commissie is na literatuurstu- e. hoorzittingen en het bijwonen in een internationaal congres van tsen-acupuncturisten tot de otsom gekomen, dat acupunctuur el een pijnstillende werking heeft ij chronische pijnen. Ook kan een antal operaties met behulp van cupunctuur worden uitgevoerd, al il deze methodiek alleen in een ering percentage de voorkeur ver lenen boven de normale anesthesie iet onder verdoving brengen» et grote gevaar van acupunctuur- thandeling, zo meent de commis- e. schuilt vooral in mogelijk onvol ledige of foutieve diagnostiek door niet-artsen. In het advies wordt dan ook het zelfstandig uitoefenen van de acupunctuur door mensen zonder artsen-opleiding gelijkgesteld met het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst De commissie acht zich niet bevoegd een oordeel uit te spreken over de mogelijkheid een acupunctuurbe handeling te laten toepassen door bijvoorbeeld fysiotherapeuten. Dit in het kader van de wet op de para medische beroepen, dat wil zeggen op voorschrift van en onder toezicht van een arts. Over de opleiding van acupuncturis ten merkte de commissie nog op. dat aan de traditionele filosofische ver onderstelde grondslagen van de acu punctuur een reële, aanvaardbare bestaansgrond ontbreekt en daarom hierin geen scholing nodig is. Zij hecht verder weinig waarde aan een nauwkeurige plaatsbepaling van de ongeveer 360 beschreven acupunc- tuurpunten ln het lichaam. Daarom wordt ook geen lans gebro ken voor een specialistenopleiding en denkt de commissie hoogstens aan een gerichte cursus voor acu punctuur. Beoordeling Minister De Koning specifiek land richten (de zogenaam de solidariteltscomités) of op een specifiek deel van het ontwikke lingsvraagstuk (de multinationale ondernemingen, de landbouw, en dergelijke. Eigen aan al deze groe pen is, dat ze steunen op het initia tief van een aantal mensen, die zich in willen zetten voor een bepaald doel: meer gerechtigheid in een con crete situatie. En er is geen gebrek aan landen, waar het daar nu juist aan ontbreekt. Landen als Brazilië, de Philippijnen, Indonesië, Colombia voeren een ont wikkelingspolitiek, die niet gericht is op de allerarmsten, maar ten goede komt aan de rijke bovenlaag. Neder land heeft met al deze relaties en ze ontvangen op een of andere manier ontwikkelingshulp. Die hulp is niet een politiek neutrale zaak, maar is onderdeel van een net werk van belangen van regeringen en bedrijfsleven. Is het dan een won der dat er groepen zijn, die vanuit de vraag naar een rechtvaardige ont- wikkeling van de allerarmsten, bot sen op diezelfde belangen? Zo kan het niet anders of er komt kritiek op de besteding van de hulp, op activi teiten van het bedrijfsleven en op relaties die Nederland heeft met der gelijke landen. Derde- en eigen wereld Een tweede tendens in het bewust wordingswerk is dat er een koppe ling is gelegd tussen de situatie in de derde wereld en in onze eigen wereld. In allerlei projecten ligt het accent niet meer op informatie over de der de wereld, maar op het ontdekken van de eigen situatie. In buurthuizen en fabrieken praten mensen met el kaar over de vraag wie de beslissin gen nemen over het verplaatsen van een textielbedrijf naar Tunesië of het slopen van een oude stadswijk. Soms lijkt het of daarbij de derde wereld achter de horizon verdwijnt, maar wanneer mensen ontdekken hoe met macht wordt omgesprongen of systemen van uitbuiting werken, dan begint er iets te dagen van hier naar daar of van daar naar hier. Dat politiek deze groepen links van het midden zitten hangt samen met de grotere aandacht, die links heeft voor de spreiding van macht Wanneer het midden of rechts die zelfde aandacht daarvoor zullen op brengen, komen ze voor dezelfde po litieke problemen te staan. Men kan De NCO heeft altijd het standpunt gehuldigd, dat zij aanvragen niet beoordeelt op het politieke aspect, maar op methodiek, vorm en in houd. Zij heeft, daartoe aangemoe digd door Pronk, haar mandaat breed opgevat, zodat de verbinding met de Nederlandse situatie veel nadruk krijgt. Over verreweg de meeste projecten zijn geen moeilijk heden geweest en ze staan ook niet op de tocht. Het verwijt van Pronk, dat de NCO de „bekeerden zou be keren" treft minder de NCO als wel die groeperingen in ons land. die weigeren in te zien, dat het streven naar een rechtvaardiger situatie in de derde wereld vraagt om diep in grijpende veranderingen in onze westerse rijke wereld. Het is een algemeen vraagstuk, hoe mensen ertoe kunnen komen, veran deringen te aanvaarden en zelfs te bevorderen ln een maatschappij, waarin de regel „hebben is hebben en krijgen is de kunst" opgeld doet. Voor christenen is dit vooral ook een geloofsvraag. Het ging anders Toen minister De Koning aantrad, haalde men in NCO kringen opge lucht adem. Het had zoveel minder gekund, want zowel in de formatie Den Uyl als in de formatie Van Agt waren voor ontwikkelingssamen werking namen gevallen, die het ergste deden vrezen. De Koning be vestigde enkele malen, dat hij het beleid van zijn voorganger zou voortzetten. Met de vriendelijke pijprokende minister zou best te praten zijn. Het pakte anders uit. Van de 93 projecten voor dit jaar werden er acht afgewezen, tien aan voorwaarden gebonden en vijf aan gehouden. Tot de afgekeurde beho ren onder andere twee films over Turkije, de Filippijnengroep, het" Komitee Indonesië en de Stichting Vredesopbouw. Aan voorwaarden gebonden werden met name organi saties, die onderzoek verrichten naar gedragingen van multinatio nals, zoals SOMO en OSACI. Iro nisch zou men kunnen zeggen, dat inderdaad het beleid van Pronk wordt voortgezet, maar dan wat stringenter ten opzichte van landen, waarmee ons land vriendschappelij ke betrekkingen onderhoudt. Het lijkt of deze betrekkingen de zaak van de mensenrechten in die landen gaan overschaduwen. Ook onder zoek naar de grote concerns, nog maar pas op gang gekomen, zal moeilijker worden. De werkgroep Kerk en Ontwikke lingssamenwerking van de Raad van Kerken heeft de minister ge vraagd op zijn besluit terug te ko men. De werkgroep wijst erop dat met name in de kerken de koppeling gelegd wordt tussen de rechten van de mens (waaronder tevens begre pen de economische en sociale rech ten) en ontwikkeling. Wanneer de Nederlandse regering haar nek durft uit te steken voor die rechten moet ze maar op de koop toe nemen, dat sommige regeringen haar boos zul len aankijken. Adviescollege Het doet vreemd aan, dat de minis ter zijn besluit al genomen heeft, terwijl hij tegelijk het Adviescolle ge, dat hem in NCO-zaken terzijde staat, gevraagd heeft hem inzake een viertal aspecten van het NCO- beleid te adviseren: de subsidiëring van landencomités, de voorwaarden die gesteld moeten worden aan pro jecten, die zich richten op het multi nationale bedrijfsleven, de tijdelijk heid en het afnemend karakter van overheidsfinanciering van NCO-pro- Jecten en tenslotte de beoordeling van die projecten, waarvan de rela tie met ontwikkelingssamenwer king moeilijk is aan te tonen. Ook die laatste twee punten beloven moeilijkheden. Immers, bewustwor ding is een zaak van lange adem. Het is tegen de stroom oproeien dikwijls. Voortrekkersrol Het belang van de zaak vraagt om een spoedige oplossing. Nederland vervult een voortrekkersrol Inzake de ontwikkelingssamenwerking. Hier kan (kon?) meer dan in andere Westerse landen. Die rol lijkt uitge speeld, wanneer geen overheidsgel den (beter: gemeenschapsgelden) meer zouden toevloeien aan allerlei organisaties en groepen, die aan dacht vragen voor de rechten van de massa's, die geen stem hebben. De WD heeft steeds met lede ogen aangezien, dat er in ons land een NCO bestaat Zou het CDA aan dat gevoelen tegemoet willen komen, door de NCO te kortwieken? Ik kan het nog niet geloven, gezien de prio riteit, die het CDA steeds gegeven heeft aan de ontwikkelingssamen werking. Zou het de minister kun nen helpen, wanneer ik hem de sug gestie aan de hand deed, een deel van de NCO-mlddelen ter vrije be steding ter beschikking te stellen, zodat die moeilijke ministeriële goedkeuring althans daarvoor niet meer nodig is? Henk Koetsier oud vice-voorzitter van de NCO UTRECHT (ANP) In de suikerver werkende industrie is overeenstem ming bereikt over een CAO voor 1978. Voor de ongeveer 15.000 werk nemers in deze bedrijfstak is de „vloer" in de prijscompensatie van 210 gulden per procent compensatie op 230 gulden gebracht. Op 1 juli en 31 december krijgen de werknemers bovendien een kwart procent ter compensatie van de prijsverhoging van het aardgas. Het aantal vakan tiedagen is met één uitgebreid en in de CAO is voor het eerst een mini mum-vakantietoeslag voor jeugdi gen opgenomen, waardoor zij dit jaar 230 tot 250 gulden meer krijgen. De pensioenvoorziening voor de vrouwelijke werknemers (driekwart van het totaal) wordt verbeterd. Part-timers die minstens duizend uur per jaar werken gaan ook onder de pensioenregeling vallen. Verder is er een aantal verbeteringen over eengekomen voor oudere werkne mers. In het kader van de werkgeleg&n- heid is het aantal overuren aan een maximum gebonden en is afgespro ken dat er een studie zal worden verricht naar de gevolgen van ver vroegde uittreding door 63- en 64- jarigen. De vakbonden hebben niet de garantie gekregen dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Siccode Jong De jongste uitgave van de Opel Rekord Is ondanks gelijke buitenafmetingen ten opzichte van de vorige versie ruimer. Tevens ls de vering verbeterd. Zo is de Rekord, een naam die dit jaar precies aan een zilveren jubileum toe is de eerste, wat krappe Rekord, verscheen in 1953 tot een volwaardige grote middenklassewagen uitgegroeid. ROTTERDAM Bij de sluiting van de perspexfabriek van het (Britse) bedrijf ICI op Rozenburg zullen geen ontslagen vallen. De 135 perso neelsleden kunnen allen worden ge plaatst bij andere vestigingen van het concern in Nederland. Dit heeft de directie van het bedrijf meege deeld. De bedoeling is dat de fabriek deze zomer zal sluiten. De industriebond NW/NKV vreest toch voor een vermindering van het totale personeelsbestand in Neder land. in weerwil van de toezeggingen van de directie. De onderhandelingen tussen de vak bonden en het bedrijf over een nieu we arbeidsovereenkomst, werden deze week afgebroken, omdat het concern geen z.g. arbeidsplaatsen overeenkomst wilde afsluiten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Nieuwe staatsbur gers krijgen in 't vervolg van het ministerie van justitie een brochure „Nu u Nederlander bent" en een vriendelijk welkomstbriefje toege zonden. Dit heeft staatssecretaris Haars (justitie) gisteren meegedeeld in antwoord op Kamervragen. De brochure bevat enige algemene informatie over de Nederlandse sa menleving en in de begeleidende brief wordt de nieuwe staatsburger „van harte welkom" geheten in onze gemeenschap. Tot nu toe moesten door naturalisatie Nederlander ge worden personen het doen met een sober briefje. Jaarlijks verkrijgen vele honderden mensen door natu ralisatie het Nederlanderschap. DEN HAAG (ANP) - De Nederland se Hartstichting gaat alle huisartsen gratis voorzien van een nieuwe man chet voor hun bloeddrukmeter. Be halve over niet opgespoorde hoge bloeddruk (met verhoogd risico op hartinfarct en beroerte) is de stich ting namelijk ook bezorgd over „op gespoorde" hoge bloeddruk die hele maal niet te hoog is. Met name dikke mensen lopen vol gens medisch directeur dr. E. Dek ker het risico dat wanneer hun dok ter de bloeddruk meet, hij hogere cijfertjes opschrijft dan met de wer kelijkheid overeenkomt. Dat komt dan vaak doordat de opblaasbare manchet die voor de meting om de arm wordt aangebracht, te klein ls of gemaakt van te slap materiaal. De Hartstichting heeft nu in het buitenland 5000 manchetten ge kocht die volgens haar wel goed werken. Waarschijnlijk lopen er vol gens de stichting heel wat mensen rond die medicijnen voor hun bloed druk slikken met soms ongewen ste nevenwerkingen terwijl dat helemaal niet nodig is. Bloeddrukmeters kunnen ook door andere ooizaken fout aanwijzen, maar de hartstichting is financieel niet in staat om ze allemaal te laten doormeten. In een auto zitten in Nederland ge middeld 1,9 personen. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek geconcludeerd op grond van een on derzoek uit 1976. In het begin van de Jaren zestig zijn tellingen gehouden, waaruit bleek dat toen 1,4 personen in de „gemiddelde auto" reden. In het woon-werk-verkeer komt het gemiddelde aantal auto-inzittenden op 1.5. Dit betekent dus ruwweg dat dan twee auto's drie personen ver voeren. terwijl voor andere doelein den twee auto's tenminste vier per sonen naar hun bestemming brengen. De laatste jaren heeft de Duitse fa briek van General Motors eerst de wegligging (de oude Opeis waren „dweilen"), vervolgens de uitrusting (het waren de laatste auto's, die stan daard een kachel kregen) en nu ook het veercomfort de nodige aandacht gegeven. Het resultaat is een royale, goed afgewerkte en voldoende com plete auto met een moderne wig- vorm, die ook qua rijeigenschappen de toets der kritiek volkomen kan doorstaan. Het enige punt van uitgang, dat nu vraagtekens oproept, ls het motor vermogen van de kleinere benzine motoren. De 1,7 liter en 1,9 liter, die op normaalbenzine lopen, hebben met 43 DIN-kW (58 pk) en 53 kW (72 pk) niet de trekkracht om de ruim 1100 kg zware wagen tot pittige acce leratie te bewegen. Maar Opel hul digt vanouds de theorie, dat men van de Opeis heeft de verkoop van dit merk hoog gehouden, toen op de rijeigenschappen nog wel wat aan te merken viel. Trouwens, Opel biedt voor wie het er voor over heeft ook keus uit tweeli- termotoren en normaalbenzine, su- perbenzine en met benzine-inspui- ting. De laatste, de 2.0 E komt op 78 kW (106 pk) vermogen en dat is bin nen de toleranties van de wegligging alleszins aanvaardbaar. Het ver bruik komt dan alleen een fractie hoger uit dan het gemiddelde van één liter op negen km. bij de moto ren. die voor normaalbenzine be stemd zijn. Extra zuinig is uiteraard de diesel versie. die met de zes Jaar geleden geïntroduceerde 2,1 liter motor van 44 kW (60 pk) qua prestaties verge lijkbaar is met de 1,7 liter benzine versie. Voor een diesel is bet feitelijk een pittig model. Modern is ook, dat men wanneer t niet vriest nauwe lijks meer behoeft „voor te gloeien" en dat het autobusachtlge startle- waal tijdens de rit al gauw verstomt Het geruis kan zich goed meten met de aardig stille benzinemotoren. Het verbruik komt bij één op elf te liggen. De nieuwe Opel Rekord is gebouwd met het oogmerk qua comfort niet ver meer van een Amerikaanse auto af te staan. Het bedieningsgemak, de zit in de stoelen, de ruimte, de gerin ge mate van wind- en motor- of an der geluid, het zicht rondom en de vering, dat alles roept de vraag op: wat wil men nog meer? Een automaat, die zeer goed past bij deze karakteristiek dat wordt een steeds meer gevraagd „extra". De kosten zijn een tien procent hogere brandstofrekening wat bij dieselo lie dus meevalt De Opel Rekord met wigvormige neus en ingeval het een diesel is een verhoogde motorkap. Van een onfcer verslaggevers DEN HAAG Negen kinderen, die als gevolg van mishandeling door hun ouders om het leven kwamen; tien, die ernstig hersen letsel opliepen en 815, die als gevolg van mishandeling in contact kwamen met de vertrouwensartsen in ons land: de trieste balans van een jaar werken van de negentien Nederlandse vertrouwens artsen. Ruim 85 procent van deze kinderen werd door de eigen ouders mishan deld vaker door de moeder dan door de vader de overige vijftien procent werd mishandeld door pleegouders, stiefouders, familiele den en andere verzorgers of opvoe ders. De meeste mensen, die hun kinderen mishandelen, zijn tussen de 21 en 30 jaar en wonen in een van de grote steden in ons land. Deze cijfers zijn afkomstig uit het jaarverslag 1975, dat de Begelei dingscommissie Vertrouwensartsen inzake kindermishandeling dezer da gen heeft gepubliceerd. Voor het eerst constateerde men in dit jaar een geringe daling van het aantal meldingen (van 823 in 1974 tot 815 in 1975), maar ook dit keer weer moest men melden, dat slechts een topje van de ijsberg aan het licht komt. Hoe groot het werkelijke aantal kin dermishandelingen in ons land is kan met geen mogelijkheid gezegd worden, maar het ligt in ieder geval aanzienlijk hoger dan de 815 geregis treerde. 'Over de oorzaken van kindermishan deling is nog weinig bekend. Duide- •lijk is alleen, dat deze vorm van mishandeling vaak in gezinnen ge signaleerd wordt, waar allerlei ande re problemen ook een rol spelen, zoals huwelijksproblematiek, psy chische moeilijkheden, onmacht om de kinderen op te voeden, financiële problemen en maatschappelijk iso lement van het gezin. Meer jongens Volgens de cijfers worden er meer Jongens dan meisjes mishandeld, maar meisjes worden wel langer mis handeld dan Jongens. Over het alge meen worden oudere jongens niet meer mishandeld, maar bij de meis jes gaat het veel langer door (tot 20, 22 Jaar toe). Ook worden meisjes vaker dan jongens" psychisch mis handeld (waaronder voornamelijk verwaarlozing verstaan wordt). Een onrustbarende stijging gaf te zien het aantal regelmatig terugke rende mishandelingen: dit percenta ge steeg van 53 procent in 1974 tot 72 procent in 1975. Dit betekent dat er geen sprake Ls van een eenmalige mishandeling, maar van een hande ling, die stelselmatig terugkomt. Er zijn verschillende categorieën van mishandelen: ten eerste is er het lichamelijke geweld (slaan, schop pen. aan de haren trekken, tegen de muur slaan etc.) maar ook wordt vaak gebruik gemaakt van bepaalde voorwerpen (slaan met een stok of een riem of met dingen gooien). Ook worden kinderen mishandeld door gebruik te maken van water, vuur. (brandende sigaretten uitdrukken op de huid, handjes tegen een warme kachel houden) hitte, kou Cs winters in koud water wassen, of slecht of ongekleed buiten zetten), of zij wor den belemmerd in hun bewegings vrijheid door hen vast te binden of op te sluiten. Ten slotte onderschei den de vertrouwensartsen nog mis handeling door fysieke uitputting (kinderen veel te zwaar werk laten doen) of kinderen honger en dorst laten lijden. Grote steden Het is opvallend, dat bijna de helft (48 procent) van het aantal meldin gen betrekking heeft op de grote steden: Amsterdam. Rotterdam, Den Haag. Utrecht, Eindhoven. Haarlem, Groningen, Tilburg, Nij megen. Enschede, Apeldoorn. Arn hem, Zaanstad, Breda. Maastricht en Dordrecht. Vooral in Maastricht gaf het aantal kindermishandelin gen. dat gemeld werd bij een van de vertrouwensartsen, een grote groei te zien. In Amsterdam daarentegen liep het aantal meldingen terug. Onder de gezinnen waarin de mis handeling plaatsvindt, zijn nogal wat grote gezinnen. Zestig gezinnen (ruim tien procent van het toaal) telden zes of meer kinderen, waaron der gezinnen met 12,13.14 en zelfs 17 kinderen. Opmerkelijk is dat de meisjes even vaak door de moeders als door de vaders mishandeld wor den, terwijl de jongens veel meer door de moeder geslagen worden Het beroep van de vaders behoort vooral tot de groep lage employé, lage ambtenaar of arbeider. De moe ders zijn in de meeste gevallen uit- sluitend huisvrouw. Van de 815 gemelde gevallen werden er 276 aangebracht door doktoren en medische instanties. Het aantal huisartsen dat een melding doorgaf, is aanzienlijk toegenomen: van 80 tot 133. In vier gevallen maakte het kind zelf melding van zijn mishande ling. In een aantal gevallen kwam de melding anoniem bij de vertrouwen sartsen binnen. Werklozen Vergeleken bij voorgaande Jaren is het aantal werkloze vaders onder de mishandelaars gestegen van 14 naar 21 procent. In zeventig procent van de gezinnen waren er ten tijde van de mishandeling grote problemen op ander gebied: meestal huwelijks moeilijkheden. maar ook problemen met de gezondheid, geld of versla vende middelen. Wanneer een geval van kindermis handeling bij een vertrouwensarts gemeld is, volgt een procedure, waar in deze arts naar hulpverlening voor het gezin zoekt. Hij verzorgt zelf die hulp niet, maar bemiddelt bij het zoeken (en vinden) van de Juiste in stanties. Meestal komen de gezinnen bij het algemeen maatschappelijk werk terecht, waar zij worden gehol pen en begeleid. De vertrouwensarts blijft wel bij de nazorg betrokken, wat betekent, dat hij in de gaten houdt of het gezin niet tussen de wal en het schip raakt, of er werkelijk verbetering Intreedt «Ook is hij attent op de situatie vail de andere dan de mishandelde kin deren ln het gezin. Naar tehuis In 553 gevallen bleek geen uithuis plaatsing van het kind nodig te zijn. Van de kinderen die wel uit huis gehaald moesten worden, gingen er honderd naar een kindertehuis. Ver der gingen kinderen naar een revali datiecentrum, op kamers, bij kennis sen, bij de stichting „Blijf van m'n lijf" en naar andere opvangcentra voor moeders en kinderen. Ook ging een aantal kinderen tijdelijk naar een pleeggezin. In totaal werden 78 kinderen ln een ziekenhuis opgenomen wegens opge lopen letsel. Veertien gevallen wer den uiteindelijk bij de Justitie ge meld voor een strafrechtelijke ver volging. In drie gevallen heeft dit tot een veroordeling geleld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13