Herstel scheepsbouw zal nog jaren duren Bommen op tanker ABN Bank De hoge rente maken van de kapitaalmarkt. En toch vrij kunnen opnemen. Wij helpen. PPR: Nieuwe )riëntatie net PvdA Actie van Franse marine succes 'Verkorting werkweek zonder loonsverlaging leidt tot werkloosheid' wtJW,n Mik 4*" vr. uotll Gedeputeerde Trip nog steeds in ziekenhuis Hoofdstad heeft nieuwe variant op roofoverval Korea en Taiwan vele malen goedkoper Olie bedreigt Engelse kust PSP jongeren: kiesrecht vanaf 16 jaar. CIVPO^ po/ bij de boekhandel Haars blijft bij uitwijzing van 35 Pakistani Met de nieuwe ABN Kapitaalmarkt-spaarrekening. IDERDAG 30 MAART 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet lEN HAAG (ANP) Het partijbe- luur van de PPR heeft het partijbe- tuur van de PvdA gevraagd om jjdens een oriënterend gesprek aan- taande maandag van gedachten te Ssselen over een nieuwe oriëntatie b politiek en economie en over de ernbewapening. je nieuwe oriëntatie op politiek en jonomie acht het partijbestuur in de PPR noodzakelijk omdat »en gezamenlijk neen nodig is te en de overontwikkelihg die ten ite gaat van de derde wereld, van "comstige. generaties en van ons n welzijn", aldus een toelichting in de zijde van de PPR op het ^.oek aan de PvdA. ie gedachtenwisseling over de 1 ïfernbewapening wil het partljbe- uur van de PPR uitbreiden tot ■rsonen uit kringen van het inter- irkelijk vredesberaad, de vakbe- eging. de PSP en het comité „stop neutronenbom". „In een brede weging hoopt de PPR de impuls in de handtekeningenactie om te tten in duurzaam werk voor de ede", aldus de toelichting. Van een 'orizer verslaggevers AMSTERDAM In Amster dam is een nieuwe variant op de roofoverval in praktijk ge bracht. Twee gewapende man nen hebben gistermorgen dia mantair M. Kleerkoper in zijn woning aan het Westelijk Half rond in Amstelveen overval len, zijn vrouw en kinderen ge boeid en daarna de man ge dwongen in zijn eigen wagen naar de binnenstad van Am sterdam te rijden, waar zijn winkel is. Daar werd de dia mantair gedwongen de kluis open te maken. Het stil alarm, dat overging toen hetgezelschap de zaak betrad, loste niets op. De over vallen man werd onder bedrei ging gedwongen de politie te melden dat er sprake was van loos alarm. De politie reageer de dan ook niet. De beide Nederlandse spre kende overvallers zijn volgens de politie verdwenen met een grote buit aan sieraden en waardepapieren, nadat ze de diamantair geboeid op het toi let van de winkel hadden ach tergelaten. De gehele actie begon gister morgen in alle vroegte. De overvallers drongen om zes uur de woning van de diamantair in Amstelveen binnen. Eén van de beide mannen reed met de 'diamantair naar het Rokin. De andere volgde in een andere auto. De winkel op het Rokin is geen eigendom van de dia mantair. Hij is filiaalhouder. De overvallers zijn spoorloos. Ze verdwenen in hun eigen wa gen, waarvan kleur, merk noch kenteken bij de politie bekend is. De Amstelveense en Am sterdamse recherche hebben de zaak in onderzoek. ROTTERDAM Het herstel van de scheepsbouwlndustrie zal langer op zich laten wachten, dan aanvankelijk werd aangeno men. Vóór 1985 mag niet worden gerekend op een evenwicht tussen vraag en aanbod. Niettemin mag de werf capaciteit niet tè drastisch worden ingekrompen. Na het bombardement door de Franse marine gistermiddag steekt nog maar een klein gedeelte van de Amoco Cadiz boven de wateroppervlakte uit. Terwijl de nog in de tanker aanwezige olie langzaam wegstroomt spoelen op de Bretonse stranden steeds meer met olie overdekte vogels aan die het slachtoffer van de ramp zijn geworden, (foto beneden) Van een onzer verslaggevers BREST Met succes hebben drie helikopters van de Franse marine gistermiddag geduren de drie kwartier het wrak van de tanker Amoco Cadiz gebom bardeerd. Het bombardement was vooral gericht op het voor schip van de tanker, waarin zich nog zo'n 20.000 ton olie bevond. Nu de laatste olie uit de tanker is verdwenen kan de schoonmaakactie van de Bretonse stranden pas echt met kracht ter hand worden geno men. Vandaag zullen ruim 22.000 mensen daar aan beginnen. De olie die door het bombardement uit de tanker is gestroomd verplaatst zich niet naar de kust, maar dat kan snel veranderen. Terwijl de kust van Bretagne behal ve door olie vol ligt met duizenden omgekomen vogels en met nog meer vissen, wordt de kans dat Engeland op ruime schaal met de gevolgen van de olleramp krijgt te maken steeds groter. Grote hoeveelheden olie drij ven in de richting van de Engelse zuidwestkust. Als de windrichting niet verandert zal de olie vanmiddag de Engelse kust bereiken. In België ontstaat ook steeds meer onrust over het gebeuren in Frank rijk. De Belgische afdeling van de milieugroep „Vrienden van de aar de" heeft in een communiqué opge roepen alle oliepompen van de Shell te boycotten totdat die oliemaat schappij de verantwoordelijkheid voor de ramp met de Amoco Cadiz op zich neemt. Ook heeft de Belgische groep beslo ten voor 23 april een autoloze zondag te organiseren. Het daarmee bezui nigde geld wil men ten goede laten komen aan de inwoners van de ge troffen gebieden in Bretagne. MOSKOU (UPI) - De pers in de Sowjet-Unie maakte gisteren mel ding van het opzetten van hele ste den van tenten in de staat Kirgizië, waarin de slachtoffers van de recen te aardbeving kunnen worden on dergebracht. Kirgizië werd in het Paasweekeinde door een aardbe ving getroffen, die een kracht had van 8 op de schaal van Richter. Vele hulzen en openbare gebouwen wer den door de beving verwoest. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Verkorting van de werkweek zonder evenredige verlaging van het loon zal leiden tot meer werklozen. Die waarschuwing uit het werkgeversverbond VNO deze week in zijn blad. En zelfs als het loon wel evenredig zou worden verlaagd, is het voor het VNO nog de vraag of er meer arbeidsplaatsen zullen ontstaan. De2e mening verkondigde directeur marktontwikkeling drs J. H. Scholte van het Rijn-Schelde-Verolme-con- cem, gisteren in Rotterdam. Daar wordt een driedaags internationaal congres gehouden over de Europese scheepvaart. Behalve door Neder land, wordt hieraan deelgenomen door Duitsland, Noorwegen en Polen. Behalve de ernstige gevolgen van een te grote inkrimping voor de werkgelegenheid, zo vervolgde de heer Scholte, zal een te ver gaande afslanking tot een nieuwe oneven wichtigheid in de wereld-scheeps- bouw leiden. Ook zal de kennis van het ontwerpen van schepen en de produktle bewaard moeten blijven, als de scheepsbouw wil overleven. Krediet In dit verband opperde de heer Scholte de vraag, of de werven zich niet moeten toeleggen op een uitge werkt sloop- en bouwprogramma. De scheepseigenaren, die van zo'n pro gramma gebruik gaan maken, zou den zich moeten verplichten nieuwe scheepsruimte te bestellen op basis ,van een ton nieuwbouw tegen de sloop van twee ton. De rederijen zouden hiervoor dan speciale kre diet-tegemoetkomingen (een soort subsidie red.) moeten krijgen. DpN HAAG (ANP) De jongeren groepen van de PSP zijn een actie begonnen voor het verlagen van de kiesgerechtigde leeftijd naar zestien jaar. Thans ligt die leeftijd bij 18 Jaar. „Als je zestien bent, mag je naar elke film. Mag je brommer rij den. Mag je gaan werken. Mag je een fles jenever bij de slijter kopen," aldus een motivering voor de actie in een dezer dagen verschenen PSP- jongerencourant. De actie is in eerste instantie een handtekeningenactie, welke Voor de gemeenteraadsverkiezingen op woensdag 31 mei aanstaande afge rond moet worden. In de jongerencourant wordt ge zegd, dat er een einde moet komen aan de betutteling van jongeren. „Telkens weer blijkt, dat ook jonge- rqn invloed kunnen hebben. Als we er met z'n allen tegenaan gaan. Als we duidelijk maken, dat de dames en heren politici niet om ons heen kunnen. Dat moet vooral buiten het parlement, provinciale staten of ge meenteraad gebeuren. Maar ook daarbinnen," aldus de oproep in de PSP-jongerencourant. Als het grote voordeel hiervan voer de hij aan, dat modern uitgeruste schepen aan de vloot worden toege voegd en economisch verouderde en milieugevaarlijke schepen ver dwijnen. Te duur Een ander middel om de crisis te overleven zag hij ln de bouw van andere schepen dan vrachtschepen, zoals vissersvaartuigen en Ijsbre- kers. Volgens hem bestaat aan dit soort schepen een groeiende be hoefte. De Noor, prof Norman, zei overheids subsidie voor de sloop van schepen een te dure maatregel te vinden. Steun aan de scheepsbouw is een aanvaardbaar alternatief, ofschoon de scheepsbouw in West-Europa en in Japan naar zijn mening in de huidige vorm niet kan voortbestaan. Zij zal. zo voegde hij hieraan toe. nimmer kunnen concurreren met werven in landen als Korea en Tai wan. De arbeidskosten per ton scheepsruimte zijn in West-Europa gemiddeld 750 dollar 1.020) en in Japan 350 dollar (ƒ756). In Korea zijn die kosten echter maar 225 dol lar 486) per ton. Hij waarschuwde dat, als de icheeps- bouwlanden de werven massaal blij ven steunen, de crisis nog veel langer zal duren. Hij schat de huidige over capaciteit in de scheepsbouw op 140 miljoen ton. IhrI ASSEN Volgens Informatie uit het Wilhelminaziekenhuis in Assen zal gedeputeerde J. Trip van Drente nog geruimte tijd moeten worden ver pleegd. Hij werd door een schotwond gewond tijdens de bevrijdingsactie van de mariniers op 13 maart j.l. in het Provinciehuls in Assen. Men weet niet of die verwonding door Zuidmolukkers of door de actie van de mariniers is veroorzaakt. De kogel ls nog niet uit het Uchaam van de heer Trip verwijderd. De fotograaf Ron Oieling uit Arnhem, die buiten het Provinciehuis op 12 maart door een schotwond van de Zuidmolukkers werd gewond, kan vandaag weer naar huis gaan. Behalve de heer Trip wordt als gevolg van de Zuidmolukse actie nu nog in het Wilhelminaziekenhuis de heer J. W. F. Penning, ambtenaar van de provinciale waterstaat, verpleegd. Bij de vlucht uit het provinciehuis liep hij een verwonding aan de rug op. Het VNO acht het namelijk „niet ondenkbaar" dat de werknemers de extra verkregen vrije tijd zullen ge bruiken voor overwerk, een tweede baan of gewoon zwart werk. Het doel het beschikbare werk eerlijker verdelen zou dan toch nog niet worden bereikt. Het VNO pleit opnieuw voor cen traal overleg van regering, vakbewe ging en werkgevers over de zaken van korter werken en vijfploegen diensten. „Er behoort een nationaal beleid ontwikkeld te worden," aldus het verbond, gezien de vele kanten en mogelijk ingrijpende gevolgen van deze zaken. 'geboren vertellet en narvi lherair meestertalent' LeonUris recti De meedogenlozen spanningen in het Midden- Oosten, adembenemend, ^n' aktueel. gebonden f 27,50 Jack Hoffenberg "lil y g- ZCKj lee$ ook Hoffenbergs grote romans: Het rattenimperium gebonden f 24,50 De carrièrejagers gebonden f20,50 Brug naar de haat gebonden f 19,50 Acties De kwesties van korter werken en behoud van werkgelegenheid vor men de belangrijkste breekpunten in een hele reeks van CAO-onder- handelingen. Verschillende vakbon den beraden zich al op acties, en zullen de komende dagen hun leden hierover polsen. Korter werken tegen hetzelfde maandloon leidt, aldus het VNO, tot stijging van de loonkosten per hoe veelheid produktie. Dan treedt het zelfde effect op als bij normale ster ke loonsverhogingen. De bedrijven zullen geneigd zijn nieuwe machines aan te schaffen die minder arbeid vergen. DEN HAAG (ANP) De staatsse cretaris mevr. Haars van Justitie ziet geen aanleiding haar negatieve be slissing over een asielaanvraag van 35 Pakistani nog eens in overweging te nemen. De staatssecretaris ziet ook geen aanleiding aan een verzoek tot herziening schorsende werking te verlenen. Volgens Jan Willem Wesseldijk, medewerker van de stichting vluchtelingenwerk in Am sterdam, zijn de meeste van de 35 Pakistani inmiddels of zelf uit Ne derland vertrokken, of door de justi tie over de grens gezet. De nieuwe ABN Kapitaalmarkt spaarrekening is interessant voor kritische spaarders. U benut de hoge rente van de kapitaalmarkt Het rendement wordt maandelijks door het CBS gepubliceerd en door de ABN met '/2°/o verhoogd. U loopt geen koersrisico. En toch kunt u vrij over uw geld beschikken zonder opzegtermija U betaalt dan wel 3% opnamekosten. Het is dus belangrijk dat u uw spaargeld lang laat staan. Meer weten van de ABN Kapitaalmarkt- spaarrekening? Uw ABN-kantoor helpt u graag verder. Ook kunt u gebruik maken van de informatieboa Stuur mij de informatiefolder "Kapitaalmarkt- spaarrekening". DhryMevr.: Adres: Plaats: Tel.: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/necn. Zo ja, bij ABN-kantoor: In ongefrankeerde envelop zenden aan: ABN Bank, Afd. Ö.D. 50, Antwoordnr. 1555,1000 PA Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9