laad MHP vreest steeds minder werk Verdere expansie Bijenkorfgroep Inflatie mogelijk beneden vier pet. J im Winst Desseaux helft lager Arbeidsbureaus als winstcentra pffer van werknemers onvermijdelijk' Acties in zware staalsector lijn voorbereid Maxis warenhuizen voortaan meer in winkelcentra g lente omlaag in lielgië en Finland Stad Rotterdam: winst 16% hoger Hypotheekrente per28 maart Directeur Banque de Paris: Silenka Hoogezand: 80 ontslagen OrmasMB Sharp— elektronische kasregisters #\ORMAS BV Nieuwe boeken Gom presenteert: multi-onderhoud; één bedrijf vooral'tonderhoud. schoonhouden multi-onderhoud RHS 28/3 22 IDERDAG 30 MAART 1978 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P 23 - RHS 25 22 I m onze soc.-economische redactie TRECHT De Raad van overleg voor middelbaar en hoger personeel is niet optimistisch over ontwikkeling van de werkgelegenheid, ondanks de daling van de werkloosheidscijfers en van it inflatietempo. ie staan wellicht nog pas aan het gin van een daling van het aantal jeidsplaatsen die royaal in de vijf fers loopt en waarbij naar verhou- beambten en hoger personeel t sterkst zullen worden getroffen", dus het MHP-infonnatieblad. raad MHP wijst erop dat in een ntal sectoren, waar men tot dusver et kunst- en vliegwerk het hoofd iven water heeft weten te houden, toestand onhoudbaar begint te worden. Dit verschijnsel beperkt zich volgens de raad niet tot de be kende knelpunten scheepsbouw, staal. KSH en spinnerij-weverij „Ook in de rest van de metaalindu strie, aluminium, automobielindu strie. vliegtuigbouw, buizenfabrica- ge, instrumenten, kranen, toeleve ringsbedrijven en met name de VMF staat ons het een en ander te wach ten. Het aantal arbeidsplaatsen bij 'Philips in Nederland daalt jaarlijks met enkele duizenden", aldus de raad MHP. Verder wijst de raad erop, dat er bij de raffinaderijen sprake is van in krimping. de farmaceutische indu strie maakt een moeilijk jaar door, evenals de glasindustrie. In de bouw komt het zwaartepunt steeds meer op buitenlandse activiteiten te lig gen. „In de papierindustrie, in de sector van de synthetische vezels, de tapijtindustrie, de confectie, de zui velindustrie, de vleeswarenindustrie. de scheepvaart, de frisdrankenindu strie en de wegenbouw is sprake van een dalende werkgelegenheid In de verzekeringssector is men be zig met „stroomlijning Voor de ge subsidieerde sector gelden perso neelsstops en de vooruitzichten voor het onderwijs zijn somber", aldus de raad MHP Als oorzaken ziet de raad de interna tionale economische situatie, die veel buitenlandse bedrijven ertoe brengt hun activiteiten in Nederland te verminderen (Henkei. Hoechst, Rank Xerox) en overcapaciteit. Maar de rechtstreekse invloed daar van op de werkgelegenheid zou vol- Oplossing .fan een onzer verslaggevers UTRECHT Ondanks de goede oop op een positieve reactie van de Werkgevers in de zware metaal met Ctrekking tot de zeven eisen van de idustriebonden, zijn de bonden gis- •en in de personeelsvergaderingen j ondernemingen van RSV, IHC, der Giessen-De Noord en Vmf- bOrk voortgegaan met het voorbe dden van acties voor het geval be rokken werkgevers onverhoopt Dch „neen" tegen de verlangens de industriebonden zullen zeg- De personeelsvergaderingen jadden een rustig verloop. '®iisteren zijn de eisen van de indu- -iebonden, vastgesteld in het ka- van de herstructureringsplan- rn van de scheepsbouw en zware iparatenbouw, besproken in de ra- rn van bestuur van genoemde con- „■rn. Vrijdag, of anders begin vol- "9?" jende week zullen de industriebon- antwoord krijgen. Jet 700 man tellende personeel van #SV-vestiging Thomassen De Steeg jeeft in een telegram aan de con- yrnleiding laten weten achter de »en van de industriebonden te taan. De plannen van de regering Jebben geen gevolgen voor dit RSV- r 'rijf. Het nieuwe hoofdkantoor van KBB in de Amsterdamse Bijlmermeer dat in fases zal worden betrokken. Zeer onlangs zijn de eerste afdelingen naar het kantoor verhuisd. De laatste afdelingen komen pas over enige jaren. ADVERTENTIE „Jéér verpakken met toiler r verpakken in folie >te machines. «i moller&co Handeimaatschappii Moller A Co b.v. Oude Boekeloseweg 31. Hongeto (O). Tel. 05400-15933* Postbus 10. Telex 44318. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ondanks de geringere bevolkingsgroei en het weinig stijgende inkomens blijft het beleid van Kon. Bijenkorf Beheer (KBB) gericht op verdere expansie. De concernomvang zal echter niet meer zo snel groeien als in eerdere topjaren. Concreet denkt KBB aan nog een of twee nieuwe Hema's per jaar. Het bestuur acht een verdere uitbreiding van de gecombi neerde keten sportzaken Perry van der Kar-Sporthuis Centrum van belang en streeft nog steeds naar meer superstores (Maxis- Trefcenter). 35 RUSSEL - De Nationale Bank «J an België heeft het disconto (de fficiële rente) en de rente op voor- iMjchotten met ingang van vandaag ,2t|iet een hal* procent verlaagd tot 5,5 93 rocent. Het is al de vijfde disconto- erlaging van dit jaar. Begin 1978 96 edroeg het officiële bankdisconto i België nog negen procent. aPp 1 mei verlaagt Finland zijn offi- liële bankdisconto met één procent 94tot 7,25 procent. De verlaging maakt »feel uit van maatregelen ter onder- j Iteuning van het bedrijfsleven en ot verlaging van de kosten van het >te« ivensonderhoud. Op grond van de resultaten en nieu we ontwikkelingen (Maxis, Perry en de start van de Praxis doe-het-zelf- zaken) heeft KBB een zeker optimis me ten aanzien van een verdere ver betering van de rentabiliteit. Daar bij gaat men er van uit dat de koop kracht in de nabije toekomst zal worden gehandhaafd en gestimu leerd, zoals ook in de afgelopen jaren is gebeurd. Drs. J. Bons, voorzitter van de raad van bestuur, stelde vast dat de consumptieve bestedingen zich in Nederland de afgelopen twee jaar aardig hersteld hebben van de inzinking in 1973-1975, terwijl in ver gelijkbare landen als West-Duits- land, België en Zwitserland de aarze ling in de particuliere uitgaven zich voortzette. Daar is op handhaving van de koopkracht minder de na druk gelegd dan hier, één van de redenen waarom drs. Bons in Neder land geen inzinking in de bestedin gen verwacht. Drs Bons baseert zijn optimisme in zake KBB ondermeer op het feit dat naar zijn mening de lucht boven de superstores wat schijnt op te klaren. Het verzet tegen dit winkeltype neemt wat af. Bovendien wil KBB meer dan voorheen de Maxis-zelfbe- dieningswarenhuizen integreren in winkelcentra. Drs. Bons zei de Maxisvestiging in Muiden, door zijn ligging vaak „weidewinkel" ge noemd, niet de meest ideale plaats te vinden; hij zit liever in de rand van de stad dan buiten de bebouwde kom. Twee nieuwe filialen bevestigen dat: eind 1979 wordt een nieuw Trefcen- ter geopend in het winkelcentrum Kronenburg in Arnhem-zuid en aan de gemeente Eindhoven is een plan aangeboden voor een vestiging op een braakliggend terrein, ontstaan door het afbreken van een zieken huis. Met de gemeentebesturen van Tilburg en Groningen loopt nog steeds een gerechtelijke procedure over een toestemming voor de bouw van Maxis. Buitenland Het concern blijft geïnteresseerd in verdere investeringen in het buiten land. Wanneer dit de exploitatie van detailhandelszaken betreft, zal KBB niet zelf iets nieuw opzetten, maar bij voorkeur bestaande bedrijven overnemen of daarin deelnemen. In dat verband is zeker aan de Verenig de Staten gedacht, waar Ahold en Vroom Dreesmann belangrijke deelnemingen hebben verworven in bestaande warenhuisketens „Er zijn nog voldoende mogelijkheden." meent de heer Bons, want er zijn gebieden waar machtige winkelcon- cems als Sears Roebuck en Depart ment Stores weinig zijn doorgedron gen. Er heeft zich voor KBB ook een reële mogelijkheid voorgedaan, maar die is afgesprongen, ondermeer omdat KBB niet voldoende deskun dig kader kon leveren voor Ameri kaanse activiteiten. Voor nog een andere expansiemoge lijkheid, de Praxis-doe-het-zelf-za- ken, ziet de heer Bons voldoende kansen. Weliswaar is de doe-het-zelf- markt de afgelopen jaren aanzienlijk gegroeid, het plafond is zijns inziens nog lang niet bereikt. Voor een tien tal Praxis-zaken, werkend volgens een vaste formule, is volgens de AMSTERDAM „Het idee van de personeel kunnen aantrekken. „We 2$SS De winst van de tapijtfabriek Desseaux is in de eerste zes maanden van het op 1 juli "jegonnen boekjaar 1977/1978 met bijna de helft gedaald. De omzet was ongeveer drie procent lager 23 n de winst 45 procent minder dan in de overeenkomstige periode van het boekjaar 1976/1977. 281 ver geheel 1976/1977 bedroegen de „jerkopen van Desseaux 135.7 min, 393taarmee een winst werd gemaakt an 5 min. I 780 jemerkt wordt, dat de problemen iosENan (je Europese tapijtindustrie aarvan in het jaarverslag al mel- ng werd gemaakt de verkoop lemoeilijkten en de winstmarges on- ?r druk zetten. ■ioo 1 305 e voorjaarsverkopen zijn intussen an dien aard, dat geen verdere ach- ,72 pruitgang van het resultaat wordt i '60 terwacht. '50 7,1 VAN OMMEREN: In het kader 1 !65 an het onderzoek naar nieuwe mo- elijkheden voor het concern, wor- en sinds eind vorig jaar gesprekken evoerd met de Indonesische autori tten over de opzet van een ver- t«oo [>ers-en distributieorganisatie voor 90 idonesisch hardhout naar West-Eu- opa. De eerste studie heeft intussen Indonesië grote belangstelling ge- 52 fokken, en al geleid tot het tekenen pn intentieverklaringen. NAT. BORG: Zowel in als buiten federland wordt een toenemende 'hoefte aan zekerheid geconsta- ■erd in de vorm van borgtocht en ^antie. De verdere ontwikkeling 'rdt met vertrouwen tegemoet ge- -S76l Het afgelopen jaar werd, na 6 strek van belastingen en reserverin- 5*3 Jen. een winst gemaakt van 1,03 ƒ0.90) min. Voorgesteld wordt heel in contanten dan wel 25 in contanten en 50 in aandelen. In het laatste geval geschiedde de uitke ring voor zeven procent ten laste van de agioreserve. Voor 1977 wordt te vens voorgesteld, uit de reserve 12,5 pet op de aandelen bij te schrijven, zodat het gestorte percentage 62,5 gaat bedragen. NUTRIC1A De nettowinst van Nutricia is vorig jaar gestegen van 7,6 tot 8,3 min. Dat is te danken aan een lagere belasting op de winst, die voor aftrek van belastingen daal de van 14,8 tot 13,4 min. De om zet steeg met 11,9 pet van 470,7 tot ƒ526,8 min. Aan de op 26 mei te houden jaarvergadering zal worden voorgesteld het dividend te handha ven op 2,80 in contanten. Hiervan werd reeds 1 interimdividend betaald. GRASSO: Heeft in 1977 weer winstgevend gewerkt en is met een resultaat na belastingen van 1,9 min (v.j. verlies 0,8 min) zelfs boven de winst van 1,3 min in 1975 uitge komen. Toch wordt het dividend op de gewone aandelen niet hervat. Het bedrijf stelt voor 10 pet dividend op de cumulatief preferente aandelen over 1976 en 1977 uit te keren en het restant van de winst toe te voegen aan de algemene reserve. De omzet is vorig jaar gestegen van 141 min tot 160 min. RORENTO: 8telt voor het divi dend over 1977/78 vast te stellen op 4,65 in contanten per aandeel van 50 (v.j. 4,50) en daarnaast onver anderd vijf procent in aandelen ten laste van de agioreserve uit te keren. AMSTERDAM - „Het idee van de Postbank moet uitgebreid worden tot andere instellingen. Meer staats instellingen moeten in een onderne mersjasje worden gestoken Maak van de huidige arbeidsbureaus winstcentra, dan gaan ze functione ren," zo meent drs. W. Werner. Als de arbeidsbureaus een factuur zouden mogen uitschrijven voor hun bemiddeling, dan zouden zij meer ROTTERDAM Het verzekerings concern „Stad Rotterdam" meldt dat de voorspelde winst over 1977 inderdaad is bereikt nadat eerst 1,4 min extra aan de reserve regu lering-auto en medische schade werd toegevoegd. De brutowinst ex clusief bijzondere baten steeg van 40,3 tot 46,1 min. De nettowinst steeg met 16 pet van 27,7 tot 32,1 min. De eerste maanden van 1978 gaven een behoorlijke omzetstijging in le ven en schade op lonende basis te zien. Ook het hypotheekbedrijf loopt bevredigend. Wat de winstont wikkeling voor 1978 betreft ver wacht de Raad van Bestuur voor zichtig geschat een winststijging van 10 pet, onvoorziene omstandig heden voorbehouden. Het contante dividend wordt ver hoogd van ƒ3.50 tot ƒ4 en daar naast wordt opnieuw een stockdivi dend van 10 pet ten laste van de agioreserve betaald. gens de raad in alle gevallen minder fnuikend zijn zonder twee basispro blemen: hoge arbeidskosten en een te laag rendementsniveau. „Slechts lastenverlichting kan de oplossing bieden", meent de raad MHP. die er voor waarschuwt dat een ontslagverbod niet meer dan uit stel van executie zal zijn. De raad concludeert dat de Nederlandse werknemer zich vertrouwd zal moe ten maken met de gedachte, dat om de totale werkgelegenheid te redden een offer ten aanzien van zijn eigen welvaartsituatie op de duur onver mijdelijk zal zijn Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Rentepercentages met zonder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 1.5 8.5 8,25 85 8.25 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/2- 15/2.- 8.5 8.25 8.5 8.25 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 15 1.5 1.5 85 83 8.1 8.5 '83 8 1 Centraal Beheer 10 Jaar - 83 8.3 Ennia 10 jaar 83 83 Nat Nederl 10 jaar 5 jaar - 8.3 83 Rabo Bank adviesrente variabel 1.25 8.5 85 Rabo-Hyp-Bank 5 jaar 1.5 8.5 8.5 RPS 5 jaar 1- 8.25 8.25 Stad A'dam 5 jaar 1- 8.25 8 25 Spaarbank R'dam 5'3 jaar "l jaar 1.- 2.- 8.25 7.25 8.25 7 25 Westland Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5/10 jaar variabel 2- 2.- 2- 8.3 8.7 8.4 85 8.9 84 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL. Alle hypotheekverstrekkende instellingen hebben hun rentepercenta ges ongewijzigd gelaten. Voor degenen die op korte termijn een woning willen kopen is het lage niveau van de hypotheekrente zeker aantrek kelijk. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amers- Toort) KBB-bestuurder wel plaats, aldus de KBB-topman. Omzet De concemomzet steeg in het afgelo pen jaar van 1,82 tot 2,06 miljard, dat is 13 procent. Dat percentage stijgt uit boven dat van de omzet groei van de hele detailhandel (8 procent) en dat van de traditionele warenhuizen (10 procent), maar is nog enigszins gunstig beïnvloed door nieuwe vestigingen. Per saldo nam het marktaandeel van KBB in de hele Nederlandse detail handel toe van 2,5 tot 2,6 procent Van de totale verkoop van ƒ2,06 miljard, nam Hema (inclusief aange sloten bedrijven) 1,28 miljard voor haar rekening, de Bijenkorf 379 miljoen, en Maxis 321 miljoen. De omzetontwikkeling bleef overigens achter bij het Amsterdamse Bijen korffiliaal en bij vier van de acht Amsterdamse Hema's. Uit het tegelijk met het financiële verschenen sociale jaarverslag blijkt dat KBB in de loop van dit jaar overgaat op een nieuwe functieclas sificatie. Door de snelle optrekking van de minimumlonen en minimum jeugdlonen hebben nu te veel werk nemers een salaris dat in de buurt van het minimumloon ligt, vooral de jongeren. De beloningen zullen ver der uit elkaar worden getrokken. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „De inflatie in ons land is in de periode van eind november tot eind februari jl. per saldo nul geweest. Het zal mij daarom niet verwonderen als het zo doorgaat, dat de inflatie dit jaar wel eens beneden de vier procent zou kunnen uitkomen personeel kunnen aantrekken. „Wel licht komen we dan ook af van de. door velen niet gewenste, uitzendbu reaus Ik betaal liever 3.000 aan een arbeidsbureau voor bemiddeling dan het enorme bedrag dat besteed wordt aan advertentlekosten voor de werving van personeel," aldus de heer Werner. Hij merkte voorts op. dat zijn bank „nog nooit" iemand van het Amsterdamse arbeidsbu reau heeft gekregen. Aldus drs. W. Werner, algemeen di recteur van de Banque de Paris et des Pays Bas. „In elk geval worden de kostprijzen van onze produkten hierdoor zo langzamerhand weer in teressant voor het buitenland." zo meende hij. Volgens de heer Werner begint het ondernemingsklimaat in ons land wat te verbeteren „Het daagt aan de horizon en dat geeft de ondernemers imet name in het midden- en klein bedrijf) wat meer vertrouwen. Een en ander komt ook tot uiting in een opleving in de kredietvraag van de kant van het bedrijfsleven Drs. Werner verwacht, dat de kre- dietbeperkende maatregelen van De Nederlandsche Bank zullen worden voortgezet. „Vermoedelijk zal er vol- HOOGEZAND De kunstvezelfa briek Silenka in Hoogezand wil 80 van de 260 man kwijt in de indirect (administratieve) sector. In totaal werken er 800 man bij dit bedrijl. dat drie aandeelhouders telt: de Noordelijke Ontwikkelingsmaat schappij (NOM), Akzoen Pittsburgh Plate Glass „Al Jarenlang signaleren wij dat de verhouding tussen het directe en indirecte personeel onverantwoord is. De directie heeft zich daar nooit iet.s van aangetrokken en is nu opeens tot de conclusie gekomen, dat het snoeimes gehanteerd moet worden." aldus districtsbestuurder J Cuperus van de Industriebond NVV Het is nog niet duidelijk, zo zei hij. of er niet meer ontslagen zullen val len dan de 80. die nu zijn aangekon digd De bond is bang, dat er meer mensen uit zullen moeten in de indi recte sector, maar dat die zullen worden vervangen door mensen met meer scholing en technische kennis. De bond heeft een aantal voorwaar den gesteld, waaraan de directie moet voldoen wil de bond meewer ken aan deze reorganisatie De vol gende week praten de bonden en de directie verder gende week wel meer over bekend worden De Banque de Paris kan op een gunstig jaar 1977 terugzien. Ook voor dit jaar en volgende jaren wor den behoorlijke expansiemogelijk heden verwacht. Mede daardoor zal de bank, zo schat de heer Werner, het aantal personeelsleden in een jaar of vijf wellicht moeten verdubbelen van zo n 500 nu tot 1000 In de ko mende vijf jaar zal het kantorennet met een 20-tal vestigingen worden uitgebreid, waarmede het dan op on geveer 45 zal uitkomen. O a wordt gedacht aan vestigingen in Hilver sum en Zwolle Het balanstotaal steeg vorig jaar met 41 procent tot 2.4 (1.8) miljard Het exploitatieresultaat nam met 54 procent toe tot ƒ26,3 (17,1) miljoen Uit de nettowinst ad 10,7 (7,3) mil joen wordt 12 (10) procent dividend uitgekeerd De Banque de Paris streeft naar een geleidelijke opvoe ring van het dividend tot het niveau van de andere banken in Nederland Dit om t.z.t. een eventuele introduc tie van de aandelen ter beurze te vergemakkelijken ADVERTENTIE. vanaf 11295-exclbtw Mlhoven ftefnWjntflH lü (030) 187844* Tri, Imnnq vu dcilert ADVERTENTIE 62 10 I 20 pn dividend van vijftien procent of 3?S l?5 per aandeel van 1000 (waarop P pet gestort) over het verhoogde ppitaal Over 1976 werd een keuze- Ividend van 15 pet uitgekeerd, ge- Postkantoren van Nederland Gom is erkend schoonmaakgasfitterswatertechnisch installateursloodgieterselektrotechnisch installateursschilders en afwerkingsbedrijf Hoofdkantoor: Schiedam, Westvest 26 (010-260134). Antwerpen. Rubenslei 6 (031 330031) Vestigingen: Alkmaar. Amsterdam. Arnhem, Bergen op Zoom. Boxmeer. Groningen, Den Haag, Hengelo. Leeuwarden. Rotterdam, Schiedam, Tilburg. Utrecht. Zwolle Werkloosheid is geen werk, door drs. flans Pasveer. llltg. Zomer en Keu- ning te Wageningen. 128 blz. Prijs 13,50. Uit gesprekken die drs Pasveer voorheen industrie-predikant tn het IJmondgebied met werklozen en hun familie voerde, is hem gebleken dat werkloosheid geen geïsoleerd probleem is, maar het topje van een gigantische samenlevlngsproblema tiek. Behalve een mentaliteilsveran dering bepleit hij ook structuurwij zigingen het bevorderen van de ge lijkwaardigheid tussen economisch en sociaal beleid is er één van. Enige gedachten over inflatie, infla- tiebestrijding en prijsbeleid, door dr. tl. Hoelen. l'itg. Kodopi te Amster dam. 76 blz. Prij 10.-. Aan de hand van de theorieën van de Amerikaanse econoom Mllton Friedman waarschuwt de auteur te gen het begatelliseren van de bete kenis van geldschepping volgens Friedman bestaat er een verband tussen de totale geldhoeveelheld en de inflatie en van de rol van overmatige loonstijgingen

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 25