Hockeyers in halve finales deTijd deTijd Wie durft er voor't j weekend eens zon zandkleur aanl P&C. Geweldige mode, gezellige sfeer, DAVE Weekblad UIT DE WEEKBLADEN Eenvoudige overwinning op zwak Ierland: 5-2 Europa Bob Dylan Kernwapens Albeda Kanker Argentinië Kruisvaarders „Hoogendijk onbekwaam om te getuigen" Contract spelers Twente verlengd ft deze week: Korte staking bij expeditiebedrijf in Rotterdam Onderhandeling suiker CAO vastgelopen Peek&Cloppenbuf' DONDERDAG 30 MAART 1978 TROUW/KWARTET P 20 - RHS i De Groene Amsterdammer De Groene Amsterdammer brengt de eerste anevering van een reeks arti kelen over de betekenis van de Eu ropese eenwording. Europa gaat vol gend jaar omstreeks deze tijd naar de stembus om voor het eerst het Europese parlement te kiezen. De Groene vraagt zich al of het een Europese samenwerking wordt, slechts overgoten met een democra tisch sausje of dat dit het begin betekent van effectieve medezeg genschap voor alle Europese burgers. In de Groene wordt verder uitgelegd waarom de vakbonden zijn ge schrokken van de bereidwilligheid van de ministers Van Aardenne en Albeda om op te treden als ..bood schappenjongens" van de grote be drijven. Volgens het weekblad is de scheepsbouw ook te redden zonder ontslagen. De Groene gaat nog eens in op de zeer langdurige mijnstaking in de VS Het compromis waarmee de mijnwerkers vrijdag akkoord gin gen, is volgens De Groene uit nood geboren De bijna vier maanden du rende staking is slechts het begin van de strijd. Het is een kwestie van vakbondsdemocratie, de kwaliteit van de volksgezondehdi en de toe komstige energiepolitiek. Verder wordt er aandacht besteed aan het jeugdtheater, de staats greep in Mali. de verkiezingen in Frankrijk en ..Vrouwen, die van vrouwen houden" het nieuwste boek van Hanneke van Buuren. Haagse Post Haagse Post publiceert het eerste dee' van de Bob Dylan story, een uit het Amerikaanse Playboy Magazine overgenomen artikel Negen pagi na's lang vertelt Dylan over zijn jeugd, zijn eerste gitaar, zijn succes sen, zijn verblijf in New York en de invloed van anderen op zijn werk. Een mythe in beeld, een verhaal voor insiders Haagse Post verbleef wekenlang in het HUK. het opvangcentrum voor chronische drugsverslaafden aan de Amsterdamse Spuistraat. Een ver slag over een thuishaven voor een zeer gevarieerd gezelschap pepge bruikers. dat binnenkort misschien op straat komt te staan. Het HUK dreigt gesloten te worden, omdat de opzet faalt. „Een junk kan hier rus tig zijn shot komen zetten, bood schappen gaan doen en 's middags terugkomen." weten de stafmede werkers. De 85-jarige Mae West. sexidool van de crisisjaren, schreef een filmsce nario en gaat zelf de hoofdrol vervul len. Ze wil niets weten van de term comeback, ze denkt dat ze nooit is weggeweest. Haagse Post besteedt verder aan dacht aan de „junioren" van het CDA. Het onwennige proces van sa mensmelting van de jongerenclubs van ARP. CHU en KVP beschrijft Haagse Post sceptisch: „Uit welke streek kom jij? Zuiden? Oh dat is nog KVP hè. Jullie soort mensen moet je vrééééselijk activeren, an ders doen jullie niks. Zo is het toch". Hervormd Nederland: Hervormd Nederland gaat nog eens in op de politieke situatie in Argen tinië en het in dat land te houden wereldkampioenschap voetbal. Bram Vermeulen en Freek de Jonge, cabaretiers van Neerlands Hoop. wordt gevraagd welke conclusie zij hebben getrokken uit het verloop van de Nederlandse boycot-actie, die zij mede op gang hebben ge bracht. „Onze eerste conclusie is dat een appèl op de massa weinig uit haalt. omdat er geen solidariteitsge voel meer is in onze industriële sa menleving', en „negentig procent van de mensen voelt wel iets voor onze actie, maar slechts twintig pro cent zegt er echt ja tegen. Dat is de ellende. Als je je niet massaal verzet, komt de tegenstander aan de macht, net zoals Hitler". In het arti kel. dat geen nieuwe of andere lich ten op de zaak werpt, kunnen Bram en Freek nog kwijt dat de houding van de kerken ten opzichte van de zaak hun bitter tegenvalt, „ze heb ben lelijk afgehaakt". Drs Gerrit Terpstra. economisch ad viseur van het CNV geeft nog eens een analyse over de historisch ge groeide verhoudingen tussen werk- gevers-werknemers-overheid, wat betreft de economische machtsver houdingen. Zijn conclusie over de werkgelegenheid: van een gezamen lijke aanpak van problemen is geen sprake. In Hervormd Nederland wordt ver der aandacht besteed aan Daniel Ellsberg. een man die zowel verstan delijk als emotioneel over de nucle aire wapenwedloop spreekt Jaren lang adviseerde hij Amerikaanse presidenten vanuit de hoogste amb telijke rang op het ministerie van defensie, het Pentagon. Ellsberg maakt zich vooral ongerust over de eigen beschikkingsmacht van mili tairen over kernwapens. Vrij Nederland Voor Vrij Nederland is minister Al beda al gevallen: „Ir. één week tijd verspeelde de minister van sociale zaken zijn krediet bij de FNV en weg was het maatschappelijk draag vlak van dit kabinet. Binnen vier maanden toch nog snel". Maar ook: „De openbare kritiek van de socialisten op het werkgelegen heidsbeleid van Andriessen. Van Aardenne en Albeda stijgt zelden uit boven het niveau van de reto riek". Onder de kop „Olievóndst bij Bre- tagne!" bericht VN over „de verbijs terende chaos op 's werelds drukste scheepvaartroute". De eis van de Franse regering dat passerende schepen voortaan verder van de kust verwijderd moeten blijven, is volgens het blad een verplaatsing van het probleem omdat de kans op botsingen erdoor zal toenemen: „De Bretonse vissers kunnen hun em mertjes en schepjes alvast klaarleg gen voor de volgende ramp". Tessel Pollmann bericht over de lotgevallen van een invalide vrouw („een dik dossier in plaats van een aangepaste woning"), verder een af levering van het Gooise „web", aan dacht voor Chili. Argentinië. Ethio pië en als extra weer een boekenbij lage. De Tijd Vier artsen hebben een verzoek aan de minister gedaan om de methode Moerman (de omstreden en hoogbe jaarde arts. die een methode zou hebben ontwikkeld om kanker te bestrijden) te onderzoeken. In De Tijd geven zij hun motieven „Zij zeggen alle vier kankerpatiënten te hebben gezien die voor de gangbare geneeskunde ongeneeslijk waren, maar die opgeknapt waren". De Tijd had ook een gesprek met Franz Josef Strauss, de leider van de CSU in Beieren Tegen Ton Crijnen begint hij te kankeren, omdat de vrijmoedige vraagstelling hem niet zint! „Als ik niet wist dat u voor een rk weekblad in Nederland werkt, zou ik nu denken een redacteur van de Prawda voor me te hebben." al dus Strauss Het blad heeft voorts een verhaal over Amerika en de heksenjacht op homoseksuelen Daann geeft de kerk helaas weer het slechte voor beeld ..De meeste kerken willen al leen gebed en hulp geven aan de boetvaardige homoseksueel die op zijn dwaalwegen terug wil keren Vaak gaan ze verder en strijden ac tief tegen aanvaarding van homo seksuelen als gewone mensen" Verder in De Tijd een verhaal over Nederlands kleinste uitgeverij (die van Cees Aarts en Abel Herzberg (thans 84 jaar) over zijn langzamer hand grondige ervaringen met zie kenhuizen. De Nieuwe Linie De Nieuwe Linie poogt uit te leggen waarom het in Argentinië erger is dan in Chili: „De balans van het bewind-Videla lijkt op een kroniek uit de Middeleeuwen, toen de pest huishield: tienduizend doden, vijf tienduizend mensen verdwenen en tienduizend politieke gevangenen. Verder honderdzeventig procent in flatie per jaar en een jaarlijkse ach teruitgang van vijftig procent in het reële loon. In dat land worden de Wereldkampioenschappen Voetbal gehouden". Henk Wolzak geeft een balans van de strijd van Sowjet-burgers voor het Helsinki-verdrag: een triest re laas. Waarmee het actuele gedeelte van DNL ophoudt. Accent Accent meent dat de ontvoerde Itali aanse politicus Aldo Moro meer kans had gehad in een gepantserde auto, een beveiligingsmiddel waar voor ook in Nederland interesse be staat. aldus het blad. Hiltermann spuit zijn afschuw over ..Castro's kruisvaarders voor Marx" ofwel hoe „Kremlin-vazal Cuba het politieke gezicht van Afrika veran dert". Verder een interview met jus- titie-voorlichtster mr Toos Faber en een ongesigneerd artikel over „de ontluistering van Charlie Chaplin". BUENOS AIRES - Het eerste doel is bereikt. Nederland heeft gisteren in het warme Buenos Aires de halve finales bereikt van het vierde toernooi om de wereldbeker voor hockeyte ams. Dit stond feitelijk dins dag na de moeizame overwin ning op Argentinië (3-2) al vast. Alleen als Nederland van Ier land zou verliezen en Argenti nië het favoriete Pakistan zou verslaan kwam er nog een be slissingswedstrijd. Zo ver liet Oranje het niet komen. Zonder al te veel moeite werd het zwakke Ierland met 5-2 verslagen. Daardoor eindigde Nederland met tien punten uit zes wedstrijden op de tweede plaats in groep B. In de halve finales is vrijdag Australië (dat met 3-2 van West-Duitsland won) tegen stander. De zilveren medaille-win naars van de Olympische Spelen in Montreal hebben in de Argentijnse hoofdstad in groep A alleen van In dia (0-2) verloren. In Montreal won Nederland in de groepswedstrijd met 2-1 van de altijd felle Austra liërs. „Misschien dat de Australiërs hier een beetje in het voordeel zijn door het warme weer", meende Maarten Sikking, die tegen Ierland niet in het doel stond. „Maar verder maakt het niet zoveel uit of we tegen Australië of West-Duitsland hadden gemoeten. Vanaf de halve finales is het een soort loterij. Dat heb ik al zo vaak meegemaakt." Paul Litjens plaatste zich met zijn drie treffers tegen Ierland naast de Westduitse strafcornerspecialist Strödter aan de kop van het topsco rersklassement met twaalf doelpun ten: precies een gemiddelde van twee per wedstrijd. De wedstrijd tegen de opgebrande Ieren had niet zo erg veel om het lijf. Coach Van Heumen had ditmaal de tot nu toe in dit toernooi falende Ties Kruize aan de kant gelaten, evenals Sikking, Van Eijk, Van der Staak en Gunning. Wouter van den Bergh trad op als rechtervleugelver dediger. Ierland gaf in de beginfase nog redelijk partij. Tenslotte hadden de Ieren bij een overwinning in het vooruitzicht zeker te zijn van een plaats in het volgende toernooi om de wereldbeker. In de 20e minuut werd Nederland wakker geschud door een treffer van de Ier Douglas uit een straf corner (0-1). Op dat moment had Australië op een ander veld al een voorsprong van 3-0 tegen WestrDuitsland bereikt door treffers van Cooke (2x) en Dick. Ne derland sloeg snel terug. Binnen ze ven minuten was de achterstand om gezet in een voorsprong. Tweemaal scoorde Litjens uit een strafcorner. Bijna was het kort voor rust 3-1, maar Doyer, die weinig werd aange speeld, miste vlak voor doel na een goede voorzet van Van 't Hek. Nederland hield na de pauze de vaart er in. In de vijfde minuut mis lukte een fraaie solo van Van 't Hek op het nippertje. Wel raakte bij deze actie de Ierse doelman Carson ge blesseerd. Zijn opvolger Allen zou nog drie keer moeten capituleren. Dat was al na twee minuten het geval. Eerst keerde Allen nog een strafcorner van Litjens. In de re bound was de Ier echter kansloos tegen de inzet van Timmy Steens, die nog met zijn handschoen aan in de 43e interland zijn eerste doelpunt maakte. Na een kwartier maakten Leefers en Doyer plaats voor Kruize en Gunning. Nederland bleef sterker en kreeg alle ruimte van de leeggespeelde Ieren. Na tref fers van Litjens (uit een lange cor ner) en Van 't Hek was het met de Nederlandse produktie gedaan. Wel scoorde Litjens nog kort voor het einde (het was toen door Gregg 5-2 geworden), doch deze treffer keurde de Fransman Renaud af wegens af houden door het geven van een ach terwaartse pass. Nederland had voor de tweede maal in de nog jonge historie van de toer nooien om de wereldbeker de laatste vier bereikt, de eerste keer gebeurde dat in Amstelveen (1973), toen Ne derland zelfs eerste werd. In 1971 werd Nederland in Barcelona zesde en de vorige maal, in 1975 in Koeala Loempoer, miste Nederland de halve finales door een nederlaag van 1-2 tegen Maleisië in de laatste groeps wedstrijd. Voor Imbert Jebbink had de strijd tegen Ierland een onplezierige bij smaak. De altijd rustige Kampong- speler bleek een tamelijk ernstige spierblessure aan een dij te hebben opgelopen. Fysiotherapeut Ed van Breukelen zag het voor Jebbink somber in en dacht niet dat hij vrij dag zou kunnen spelen. Ook West-Duitsland kwam geha vend uit de strijd tegen de harde Australiërs. De laatste vijftien minu ten moesten de Duitsers zelfs met tien man spelen, omdat Ralf Lau- ruschkat met een gapende hoofd wond en een vermoedelijke hersen schudding uit viel. Op dat moment had de Duitse trai ner Kleiter al twee wijzigingen toe gepast. Hainer Dopp hield aan treffen twee losse tanden over. K voor rust had Australië een uni kans de stand van 3-1 op 4-1 brengen. De forsgebouwde, kalen Westduitse doelman Lidwiczak st< te echter een strafbal van aanv< der Charlesworth. In de 47e min bepaalde Strodter de eindstrijd oj 2. ENSCHEDE - FC Twente heeft| contracten met Epi Drost, Kick vf der Vall, Cees van Ierssel en Haly Thoresen met een jaar verlengd. I onderhandelingen met Mührf) Pahlplatz, Van Oostrum en Pasvr zijn nog niet afgerond. „We hebbj dit gedaan om de rust in onze grol te behouden," zei manager Ton v. Dalen. „Voor alle partijen is fl| goed om dit ver voor het begin vl het volgend seizoen al rond hebben." Met de verbintenis die de Noor Til ressen voor nogmaals een jaar he| afgesloten heeft Twente de deur f sloten voor mogelijke kapers opt— kust. jo !ÏI lui uc Ie Eg tee rd etv )h .ek et ërt lok er lag •eg ADVERTENTIE Franz Josef Strauss is het .spuugzat zich tegenover elke willekeurige journalist te moeten verantwoorden' Toch bestookte Ton Crijnen de CSU-leider met flink wat kritiek. Een stormachtig twistgesprek met de boeman van Beieren die vindt dat je zelfs met de duivel in discussie moet blijven als dat nuttig is Abel Herzberg weet wat verpleging zeggen wil in onze beschaafde wereld. Hij noemt het ziekenhuis een sociale zegen maar: duizendmaal gezegend eenieder die daar nooit mee te maken krijgt. Want als vleugellam troetelkind dat moeilijk afscheid kan nemen van de watten der gevangenschap, valt het met mee weer aansluiting te vinden bij de maatschappij en de banaliteit van haar vrijheid. Verder: Amerika: God houdt ook van homoseksuelen. Uitgever Aarts vindt literatuur een dooie boel De auto op een voetstuk Jan Mulder en de barmhartigheid van de back. Bon voor proefabonnementen S Mttfl óm Tip .007 9wi««« Naam Adres Piaats T« Zonder postzegel renden aan de TfJ Antwoordnummer 6 Amsterdam Betanng na ontvangst «an acceptgiro Owreeuoe A&onr*ffVfi*n *1 0?0 li M AMSTERDAM (ANP) Dr. F. A. Hoogendijk, hoofdredacteur van El- seviers Magazine is onbekwaam om te getuigen in de KGB-zaak. Hoo gendijk is namelijk als vertegen woordiger van Bonaventura, de uit geefster van Elsevier, partij in het proces. Met dit verzoek voorkwam de advocaat Van Hoogendijk. mr. A. G. Maris, dat zijn cliënt moest zeg gen of ex-PSP-Tweede Kamerlid Bram van der Lek op-een lijst staat van Nederlandse medewerkers van de Russische geheime dienst KGB. Elseviers Magazine maakte eind april 1976 gewag van zo'n lijst. Van der Leks raadsman, mr. Benne- kom, voerde aan, dat Bonaventura naast Elsevier meer bladen uitgeeft. „Alleen al op die grond is het uitge sloten, dat de hoofdredacteur op treedt als vertegenwoordiger van de uitgeverij, onder meer bij het afslui ten van copyright-contracten" Van Bennekom kondigde aan met een schriftelijk antwoord op het verweer van mr. Maris te komen. Half april zal de behandeling van de zaak wor den voortgezet. UTRECHT (ANP) De 33 perso neelsleden van het expeditiebedrijf Schenker en Co in Rotterdam heb ben gisteren hun werk een uur lang neergelegd uit protest tegen de be slissing van 22 expeditiebedrijven (met in totaal 310 personeelsleden) in het Rotterdamse havengebied om op hun werknemers niet langer de haven cao toe te passen. De woordvoerder van de vervoersfe- deratie FNV zei gisteravond dat de bonden meer van deze acties ver wachten. Volgens hem oefenen de expeditiebedrijven al jarenlang aan drang uit op de bonden om over te gaan van de haven cao naar de voor de werknemers onder meer qua werktijden minder gunstige cao voor het beroepsgoederenvervoer of naar een afzonderlijke cao voor deze expeditiebedrijven. De werkgevers verwijten de vakbonden, dat zij zich niet houden aan de afspraak dat er een afzonderlijke cao komt, maar volgens de vervoersfederatie heb ben de bonden nooit zo'n afspraak gemaakt en hebben ze alleen maar een lijst gevraagd van de bedrijven, die onder de haven-cao uit willen. UTRECHT (ANP) De onderhan delingen over de CAO voor de sui kerindustrie (7.000 werknemers) zijn gisteren vastgelopen. Volgens be stuurder J. Dijkman van de indus triebond NKV dreigt er een conflict situatie in deze bedrijfstak omdat de werkgevers voorstellen hebben ingediend die een verslechtering be tekenen ten opzichte van de be staande situatie. Zo willen ze de vakantie verlengen met compensa tiedagen. die de werknemers al krij gen voor het tijdens de campagne doorwerken op zondagen. Verder willen ze vergoedingen voor inconveniënten (onregelmatige uren. overwerk en dergelijke) niet langer baseren op het totale maand inkomen inclusief alle bestaande toeslagen, maar alleen op het basis- loon. iets tegen blauw voor de vrije tijd Maar durf nu eens een andere kleur aan Eén van die fijn- zandkleuren Waar P&C een heleboel makkelijke broeken en jacks in heeft Gemaakt van soepelif! lichte stoffen -AfrZodat meneer eens andere kleren en vooral andere kleuren aan kan in't weekend**^ Corduroy jackpak met (uitvoering. Polyester/katoen. |QQ In beige. 1^/Of Zandkleurig jack van polyester/katoen met aparte verwerking van QQ50 corduroy in kontrastkleuren. Qy» Canvas jeans in zandkleur ZIQ50 met smalle pijp. 100% Katoen Licht getailleerd shirt met korte mouwen en opdruk op de borstzak. Polyester/QQ9Q katoen. In vier kleuren LdJ% Corduroy pantalon met jukstuk, Polyester/katoen. In zandbeige. CONCERTGEBOUW zatercg?april aanv. 20.15 uur CHARLES AERTS THEATRE PROD. INT. B.V. presenteert het idool van Frankrijk en zijn volledig ensemble Met een wervelende show van 75 minuten. Voorprogramma groep Lucifer m.m.v. Margriet Eshuys. Kaartverkoop v.a. heden bij de Nwe. Muziek handel. Leidsestr. 50, Amsterdam. Cisca Ticketshop, V.VV. bes preek buro's en v.a. 17 april ari.kassa v.h.Concertgeb.v.10-15 uur. 21-4 Stadsschouwburg. Tilburg/ 23 4 De Doelen. Rotterdam

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 22