^G-Jeugdorkest begon ournee in Amsterdam De trend is trench! Kreymborg Rogers hoogtepunt op country-festival KUNST Personalia jJjCnellende problemen gastarbeiders oplossen j-ptapport van CNV: ra* Akkoord over CAO in baggerbedrijf Nieuwe boeken Geen vervolging tegen directie van kerncentrale Verdachte Chinees op vrije voeten Provinciehuis: acht ton schade beige 225.- 135- RH JNDERDAG 30 MAART 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 17 - RHS 19 loor Jac. Kort TT ,3 2, !6" TT ,4 l,4k TTUÜiel 2 0, ;t programma voor dit concert, dat singer von Nürnberg" van Richard 6 erd bij gewoond door koningin Juli- Wagner en de Zesde symfonie van vermeldde twee werken: Het Gustav Mahler. Hoe men het ook .rspel tot de opera „Die Meister- bekijkt een wonderlijke keuze, een- 2 0, TT 4 0, TT 5 0.4 Jp i 1 1 rr 3 2, 7~ITt 5 0, 2 1 1 3,0 4 o.: 3 0.4 S 0.7 ,4 ooy's rapport is woensdag aange- )den aan de landelijke vergadering in directeuren van immigratie- ichtingen in Nederland en aan ver tegenwoordigers van FNV en CNV. lij geeft in het stuk om te beginnen ■fn beeld van de structuur van de iristelijke vakbeweging en van de ■6lken die zij zich stelt om daarna aar visie op de problematiek van de ,8|iitenlanders te bespreken. De laat- jaren, stelt hij vast. is het aantal itarbeiders in Nederland vrijwel et toegenomen. De reeds aanwezi- n hebben er recht op dat een aan- knellende problemen nu snel ordt opgelost. De te signaleren rustpauze" maakt dit meer dan ooit igelijk. 3 0.1 1 1.4 an een onzer verslaggevers) TRECHT De aan de vakbeweging nogal eens toegedichte Rssiviteit ten aanzien van de problematiek der buitenlandse erknemers heeft de districtsbestuurder Alex Booy uit Heerlen inleiding gegeven de zaken wat het CNV en de aangesloten jnden betreft op een rij te zetten. Een door hem opgesteld apport „CNV en gastarbeiders" laat er geen twijfel over estaan dat de christelijke vakbeweging het van meet af tot aar taak heeft gerekend mee te helpen de problemen van de uitenlanders op te lossen en hun rechtspositie te versterken. andaar ook dat zij afwijzend staat genover het bij de Eerste Kamer jgende wetsontwerp buitenlandse erknemers. Zij acht de in dit ont- erp besloten inperking van de be- egingsvrijheid van de buitenlander de arbeidsmarkt in strijd met een uitgangspunten van haar eigen id. namelijk dat buitenlandse •knemers dezelfde rechten moe hebben als hun Nederlandse col- ^ezinnen "jjlozal, I, als de betrokkenen dat wen- :n. een eind moeten worden ge- akt aan het dikwijls jarenlang ischeiden leven van man, vrouw en nderen. Het taalprobleem, voor- lamste oorzaak van het isolement m de buitenlander in de Neder- ndse samenleving en oorzaak ook ftn het totaal ontbreken van kansen kennis- en positieverbetering, zal ieltreffender dan tot dusver moe- n worden aangepakt. Het CNV wil a de CAO's bewerkstelligen dat in erktijd taalcursussen kunnen wor- :n gevolgd. Voorts wil het het veel wrkomende verschijnsel dat bui- .fcnlandse werknemers van jaar tot een contract van elf maanden !t een proeftijd van twee maanden gegeven de kop zien inge- De Industriebond CNV heeft ideeën vervat in één van haar ^O-voorstellen voor 1978. Ook de irvoersbond, die nogal wat Turken i Marokkanen onder zijn leden telt, de Hout- en Bouwbond zijn op dit int actief. ooy wijst er intussen op dat niet leen de vakbeweging dient op te ten voor de rechten van de bui- landers. Zowel de overheden, de erkgevers, de immigratiestichtin- enz. als de Nederlandse burger in algemeen hebben in de verant- irdelijkheid hiervoor te delen. gericht zien, maar meer nog op de oplossing van directe problemen en een dringend nodige verbetering van de communicatie. Van groot belang hierbij is dat de bonden hun buiten landse leden kennen, niet allen ad ministratief maar ook door persoon lijk contact. Zo nodig moeten secties buitenlanders worden ingesteld met een Nederlands kaderlid als vertrou wensman. Veel aandacht dient voorts te worden geschonken aan het geven van wederzijdse informa tie, onder meer door het houden van cursussen. Benard Het rapport legt veel nadruk op de benarde situatie van de „illegale" buitenlanders. Over de zogenaamde regularisatie (legalisering, als aange toond kan worden dat men hier reeds een bepaalde tijd werkt) wordt gezegd dat een generaal pardon in derdaad niet de juiste oplossing is maar dat het funest is voor het ver vullen van een aantal voorwaarden. Medewerking wordt door derden om redenen van eigenbelang (denk aan de afdracht van loonbelasting en so ciale premies die meestal achterwe ge is gebleven) vaak niet verleend. Niet gelukkig is het CNV met de door de Nederlandse regering gesteunde terugkeerprojecten, omdat koppe ling tussen de terugkeer naar hun land van hier werkende buitenlan ders en steun voor een als economi sche basis voor hun bestaan bedoeld projekt als oneigenlijk wordt erva ren. Het CNV heeft voorkeur voor ontwikkelingsprojecten zonder de voorwaarde van terugkeer, een vorm die overigens ook voor steun in aan merking komt. UTRECHT (ANP) - Vertegenwoor digers van vakbonden en werkge vers in het baggerbedrijf hebben overeenstemming bereikt over een nieuwe CAO. Naast de prijscompen satie voor de zesduizend werkne mers is er een loonsverhoging van een half procent per 31 december overeengekomen. De vakantie wordt met een dag verlengd, terwijl werknemers van 55 jaar en ouder er drie dagen bij krijgen. De werkge vers hebben ook ingestemd met re gelmatige besprekingen over de werkgelegenheid. ordt 1 -ukt. 0, l 2, nli 1, 0j Jpdracht et Ü1 CNV en de aangesloten bonden in hun uitgangspunten een dui- flijk opdracht ten aanzien van de utenlanders. De „werkgroep bui- nlandse werknemers", die deze Dor het verbond en de bonden uit te )eren opdracht wil coördineren en ructureren, wil niet alleen de aan- acht op de algemene problematiek Naar «en rechtvaardiger inkomens verdeling, door J. Pen en J. Tinber gen. Uitg. Elsevier te Amsterdam. 210 blz. Prijs 24,50. Dit boek is een wat toegankelijker editie van Tinbergen's „Income Dis tribution". De twee hoogleraren eco nomie rangschikken nog eens de fei ten omtrent de inkomensverdeling, proberen ze te verklaren en zij be schrijven de normen waaraan een rechtvaardiger verdeling zou moe ten voldoen. Ook bespreken zij in strumenten om deze rechtvaardig heid zoveel mogelijk te verwerkelij ken en zij proberen enige decennia vooruit te kijken. Het boek is be stemd voor een brede lezerskring, die niet alleen uit economen bestaat. Arbeid maakt ziek, door Rudie Kagie. Uitg. Het Wereldvenster te Baarn. 163 blz. Prijs 21,50. Rudie Kagie specialiseerde zich als journalist in het schrijven over soci ale onderwerpen. In dit boek gaat hij nader in op de relatie werken gezondheid. Milieuverontreiniging, een hoog arbeidstempo, ploegen diensten, slechte arbeidsomstandig heden worden in een serie reporta ges beschreven als de nieuwe indu striële risico's. Crisisinterventie: therapie of strate gie, door D. Istha en N. W. de Smit.. Uitg. Samson Alphen a.d. Rijn. 118 blz. Prijs ƒ19.50. Dit boek geeft een kritische tussen stand van theorie en praktijk van de crisisinterventie in de geestelijke ge zondheidszorg. Ook komt de vraag aan de orde of crisisinterventie bruikbaar is in de strafrechtpleging of in gijzelinggsituaties. Beide au teurs zijn verbonden (geweest) aan het Amsterdamse crisiscentrum. perleden Op 88-jarige leeftijd is P Apeldoorn overleden mevrouw Jo risser. oprichtster van de vereni- png Het Zonnehuis voor de verple- png van chronische patiënten in lezinsverband Van 1929, enige tijd »a de opening van het zonnehuis in peekbergen, tot haar pensionering to 1947 was zij directrice van dit toiis. Onder haar leiding groeide het [onnehuis uit tot een verpleeghuis toet een capaciteit van 100 bedden. Ëhaar pensionering werd zij tot ituurlid benoemd en na haar ver kin 1956 tot erelid. 'urgemeester Met ingang van 16 pril is benoemd tot burgemeester ton Broek in Waterland de heer J. >penaal te Heinenoord De heer •oppenaal is 35 jaar. Hij is hoofd- tommies comptabele ambtenaar en Mevrouw Jo Visser waarnemend gemeentesecretaris van Heinenoord. Hij is hervormd en lid van de WD ARNHEM (ANP) De Arnhemse officier van justitie, mr. F. Th. Boer winkel, heeft besloten geen strafver volging in te stellen tegen de direc tie van de kernenergiecentrale in het Betuwse Dodewaard. Tegen die directie, de gemeenschap pelijke kernenergiecentrale Neder land (OKN), hadden drie inwoners een klacht ingediend omdat de cen trale in strijd met de hindeerwetver- gunning enkele honderden vaten ra dio-actief afval in de open lucht had Opgeslagen. Daardoor zou verhoogd gevaar voor de omgeving zijn ont staan. Bij ongeveer tweehonderd va ten zou de stralingsnorm zijn over schreden. Het onderzoek heeft volgens mr Boerwinkel uitgewezen dat de GKN niet kan worden aangesproken De tijdelijke opslag buiten was nodig, doordat de verwerkingscapaciteit in Petten niet voldoende was. Inmid dels is de opslag bevredigend gere geld, aldus mr. Boerwinkel. Volgens hem zijn strikt formeel geen overtre dingen gepleegd en is het thans niet opportuun meer om een strafvervol ging in te stellen. De centrale, die in februari voor enkele weken buiten bedrijf werd gesteld in verband met de Jaarlijkse splijtstof wisseling, is dezer dagen weer in bedrijf gesteld. Tijdens het gelijktijdig uitgevoerde controle-on derzoek zijn geen bijzonderheden geconstateerd, aldus een woord voerder van de GKN. door Geert Kistemaker ROTTERDAM Het groots opgezette countryfestival dat dins dagmiddag en -avond werd gehouden in de Ahoy, was eerder internationaal door de samenstelling van het publiek dan door het programma: veel Amerikanen, Belgen met cowboyhoeden, fanatieke Duitse country-fans, maar natuurlijk voornamelijk Nederlandse country-liefhebbers. ^MSTERDAM Het onlangs opgerichte jeugdorkest, dat is samengesteld uit ongeveer 135 jonge - oensen uit de landen van de Europese gemeenschap en dat in de paasvakantie in vele j ïoofdsteden van de EEG optreedt, begon zijn tournee dinsdagavond in de Grote zaal van het ^poncertgebouw. zijdig Duits en dan ook nog uit een periode die tamelijk ver achter die van de jeugd ligt: 1862 tot 1904. Daar komt nog bij, dat de Mahler-symfo- nie één en al kommer en kwel is, zeventig minuten lang. Gaat de Eu ropese jeugd nu werkelijk het leven tegemoet in de geest van deze door de componist zelf als „tragische" be titelde symfonie, die een kramp achtige doch vergeefse worsteling is met het noodlot? Laten we er het beste van hopen. Het voorspel Meis- tersinger werd gedirigeerd door Ed ward Heath, in ons land beter be kend als leider van de voormalige conservatieve Engelse regering. Geen dagelijks werk dus voor hem, maar toch iets, waar hij zich met veel enthousiasme doorheen sloeg. Hij heeft trouwens een gedegen muzika le opleiding en staat in Engeland wel vaker voor symfonie-orkesten. Het orkest speelde met groot elan, alleen iets te luidruchtig. De Italiaanse dirigent Claudio Abba- do had tot taak na de pauze Mahler's Zesde symfonie uit te voeren. Het was hem wel toevertrouwd, het spel van dit grote ensemble, waarin twaalf Nederlanders meespelen, dus danig te doseren, dat de overdaad in de bezetting (b.v. vijfvoudig hout, twaalf contrabassen enz.) niet schaadde. Integendeel, er werd heel mooi ge musiceerd, met fraaie soli, tere pia- nissimi en met tutti-passages, die binnen de perken bleven van wat deze zaal aan klankvolume ver draagt. Abbado dirigeerde het jeugdorkest, dat ongeveer voor de helft uit meis jes bestaat, uit het hoofd, waardoor hij zich ten volle aan de vertolking van de symfonie kon wijden. De jon ge orkestleden reageerden uitste kend op zijn aanwijzingen. WAGENINGEN - De 41-jarige Chi nese restauranthouder C. P. G. uit Wageningen, is weer vrij. De raadka mer meende dat er onvoldoende mo tieven waren om hem langer in hechtenis te houden. Voor de politie, die het onderzoek naar de moord op de 39-jarige vrouw Yuet Kwai Chong voortzet, blijft C. de voor naamste verdacht. De Gelderse re cherche heeft G samen met zijn 22- jarige neef destijds aangehouden op verdenking de vrouw, die geschei den van C. leefde, te hebben ver moord. Ze werd eind februari dood in de Rijn gevonden. Gedurende de verhoren, die erg moeilijk verliepen, bleef de Chinees ontkennen iets met de dood van zijn vrouw te maken te hebben. Zijn neef was al eerder in vrijheid gesteld. Van een onzer verslaggevers ASSEN De schade die is toege bracht aan het provinciehuis in As sen bij de bezettingsactie van de drie Zuidmolukkers op 12 en 13 maart bedraagt ongeveer 800.000 gulden. Van het provinciehuis, waarvan de bouw destijds 23 miljoen gulden kostte, zijn deuren en muren ontzet, leidingen kapot geschoten, een groot aantal dubbele ramen vernield en werd de kamer van de commissaris veranderd in een grote puinhoop, onder meer werd er een deel van de gevel van weggeblazen. De restauratie is op het ogenblik in volle gang, maar het zal nog wel enkele maanden duren voordat men er mee gereed is. Een stortvloed van verschillende soorten muziek werd gebracht in veertien vaak te korte optredens, in een tijdsbestek van zeven uur. Het festival werd geopend door Ge orge Hamilton IV die enkele gelegen heidsliedjes en „zijn" Abbilene zong en daarna de presentatie voor zijn rekening nam. Behalve Gerard de Vries, die vanwege televisieopnamen voor de Tros bemoeienissen op het toneel had, traden daarna Saskia en Serge als enige Nederlanders voor het voetlicht. Zij zouden in Nashville en Wembley een sensatie geweest zijn, hier viel alleen hun houterige band en het hinderlijke vibrato van Saskia op. Samen met de daarop volgende Kelvin Henderson Band uit Engeland vormden zij dus het ..internationale" gedeelte. De resterende artiesten waren alle maal Amerikanen. Eerst Barbara Fairchild. een energieke entertainer, die moppen vertelde en zowaar Pus- sicats „Mississippi" bracht. Toch iets te veel easy-listening muziek vergeleken bij Freddie Hart en de Heartbeats, die echte onvervalste country speelden, heel beheerst, met een uitstekende begeleiding Carl Perkins en zijn C.P. Express speelt al 20 jaar lang de Rockabilly. Inmiddels zijn zijn zoons Dan en Ray oud genoeg om hun vader te begelei den op bas en drums. Het familiebe drijf speelde natuurlijk „Blue suede shoes" en behalve de onvermijdelij ke „Tribute to Hank Williams" zong de in lichtblauw pak gestoken Carl ook nog een „Tribute tot Elvis Pres ley". Helaas niet in de stijl van hun gemeenschappelijke „Sun-periode" maar in de kleffe stijl waarin Elvis vlak voor zijn dood was verdwaald. De opkomst van Jody Miller leek veelbelovend. Het kleine meisje met de grote stem bracht fiddle spelend „Thank God I am a countrygiri" in een uitvoering waar John Denver beschaamd van achter zijn bril zou kruipen, maar daarna zakte ze snel af tot een vlak easy-listening niveau. Het ergst was nog een patriottisch „American trinity" waarbij zo onge veer iedere Amerikaan in de zaal een traan wegpinkte. Ronduit slecht was het optreden van Dave and Sugar: een soort logge Tom Jones met half Abba. Maar de daarna optredende Kenny Rodgers met zijn Vocal Point zorgde voor het hoogtepunt van het festival. De zan ger met de donkerbruine stem werd begeleid door een perfecte zesmans- band in smaakvolle uitvoeringen van „Bobby McGhee", „Desperado". „Lucille" en „Ruby don't take your love to town". Zijn geroutineerde presentatie was een verademing. Ook aanwezig was Tompall Glaser en de Outlawband, die het zoge naamde outlaw-country genre beoe fenen. Zanger Tompall Glaser was weinig imponerend, daarentegen speelde de uit 16 sessiemuzikanten opgebouwde band verfrissende countryrock van een hoog gehalte Steelgitarist Buddy Emmons maak te zoveel indruk, dat hij speciaal gevraagd werd voor een toegift Het is ergerlijk dat bij de organisatie van dit soort evenementen vaak geen rekening wordt gehouden met dat gedeelte van het publiek, dat van het openbaar vervoer gebruik moet maken. Velen, onder wie onder getekende. moesten daardoor hal verwege het optreden van de lichte lijk vals zingende Skeeter Davis en de Nashville Roadband de zaal verla ten en daardoor Merle Haggard en de Strangers missen. Eerder begin nen of de topacts eerder in het pro gramma plaatsen zou de niet-auto- bezitter meer recht doen. Voor het overige was het festival soepel geor ganiseerd. De wisseling van groepen voltrok zich zeer snel. het geluid was goed, het licht sober maar smaakvol. Het is een goed voornemen van orga nisator Mervin Conn om volgend jaar wederom een dergelijke sfeer volle gebeurtenis te organiseren Wat meer van minder groepen lijkt me dan verstandig. Het is voor een groep nu eenmaal moeilijk om in vier nummers een indruk van zijn kwaliteiten te geven, en minder deel nemers leveren een rustiger beeld op dan de lawine van vakmanschap die dinsdag werd tentoongesteld. Ex-premier Edward Heath in actie als dirigent Links: Sportief belijnde trench coat van 65% polyester/35% katoen. Let op: nestelgaatjes onder mouwinzet. Dubbele open achter- plooi. Camel, lichtbeige of donker- Rechts: Slank belijnde canvas regenjas. Versierd met nestel gaatjes. Achterspl it. Camel of

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19