Jersey Over melk i.JUi -a Meeste schoolverlaters werden werkloos Optimisme Volker Groep n evoluon Bonden ontevreden [ogelijke Nederlandse Ihulp voor kustvogels k Westland Utrecht Hypotheekbank r'_ ,r*> ^Fransen pessimistisch Ontdek ook de geniale vierkante mm. Binnenkort aandelen op de beurs estemmingsplan Eemshaven lit op bezwaren Westduitse staking breidt zich uit Kerkdieven krijgen vijftien maanden BINNENLAND Trouw/Kwartet leivel er nog steeds oiie op de stranden van Bretagne stroomt, gaal men door met de bestrijding van gevolgen van dp ramp. Hel is echter om moedeloos van te worden, zoals deze foto die gisteren bij lint Pabür werd gemaakt, laat aien. 'anker >hu in drie stukken pn een onzer verslaggevers &EST-ROTTERDAM Hoge golven, veroorzaakt door het stormachtige weer, hebben gisteren ft uitvoeren van het plan de tanker Amoco Cadiz op te blazen belet. it wordt niet uitgesloten geacht f het opblazen helemaal van de en is omdat het voorschip van de flker dinsdagavond als gevolg van (zware golfslag in tweeen is gebro- h. Het schip dat vrijdag al mid- hdoor was gebroken ligt nu in drie ikken voor de Bretonse kust. teren financiële hulp toegezegd tot een bedrag van een en een kwart miljoen gulden. De olievlek breidt zich steeds verder uit. Gisteren werd alarm geslagen op het Kanaaleiland Jersey, nadat daar op het strand de eerste oliesporen waren waargenomen. Uit Engeland zijn bestrijdingsschepen onderweg. Er bevindt zich op het ogenblik naar schatting nog 20.000 ton olie in de ruimen van de tanker. Het overpom pen van deze olie is geen haalbare kaart meer. Voor het Rotterdamse sleep- en bergingsbedrijf Smit inter national is dit aanleiding zich terug te trekken van het terrein van de operatie. De bergingsploeg en het pompmate- rieel zullen deze week naar Neder- fenteel hulp aangeboden om de:ge- land terugvliegen. Smit had van de jlgen van de olieramp zo veel jnoge- rederij Arnaco opdracht zo veel mo lt te beperken. De Europese Com- geli jk olie uit het schip te pompen en ssie in Brussel heeft Frankrijk gis- de tanker eventueel te bergen. Nu vast staat dat de tanker zal worden vernietigd, is er voor de Rotterdam se bergers geen werk meer. Melk bevat eiwit. vet. koolhydraten, mineralen en vitaminen: voedings stoffen die voor de groei van jonge mensen onont beerlijk zijn. Maar melk is goed voor iedereen, zo als men weet Gepasteuriseerd Gepasteuriseerde con- sumptiemelk wordt in de fabriek zeer nauwkeurig gepasteuriseerd opdat de natuurlijke eigen schappen van de melk behouden blijven. Melk is een goede voedingsbo dem voor bacteriën en daarom is pasteuriseren noodzakelijk. Het vetge halte van volle melk be draagt in alle EEG-lan- den 3.5 procent. Er is ook halfvolle melk die een vetgehalte van l'/r pro cent heeft. Magere melk heeft een vetgehalte van 0,5 procent. Aan halfvol le melk mogen extra vet vrije, droge melkbe- standdelen toegevoegd worden, maar dat moet op de verpakking ver meld staan. Karnemelk Karnemelk is een melk- produkt dat overblijft na de boterbereiding. Maar ze wordt in de meeste gevallen verkregen door magere melk aan te zu ren. Behalve het melkvet en de in vet oplosbare vitaminen A en D komen de meeste voedingsstof fen er nog in voor. Kar nemelk draagt dan ook in belangrijke mate bij in de eiwitvoorziening. Ze is dus gezond voor degene die een vetarm dieet moet volgen. Gesteriliseerd Gesteriliseerde melk wordt geruime tijd bo ven de 100 graden Cel sius verhit. Daardoor is de melk bijna onbeperkt houdbaar en worden alle ziekteverwekkende en bederf veroorzakende bacteriën vernietigd. He laas is de smaak daar door niet zo best. Ze heeft een „kooksmaak- je" en ziet wat gelig. Ook verliest ze aan vitami nen. Om melk houdbaar te maken gaat men daar om steeds meer over tot een andere methode, waardoor de melk wel „slechts" enkele maan den houdbaar is. maar de smaak beter is. Boerenmelk Een boer mag een be paalde hoeveelheid melk „rauw" verkopen, maar uitsluitend op de boerde rij waar gemolken wordt. Hij mag er niet mee ven ten. Het is echter ten zeerste aan te bevelen deze „rauwe" melk niet zo op te drinken, maar eerst te koken. Koffiemelk Koffiemelk en gesterili seerde melk zijn niet de zelfde prodpkten. Koffie melk is melk waarvan het vocht deels is ver dampt. Hierdoor is het droogstofgehalte hoger dan bij consumptiemelk. Het vetgehalte van kof fiemelk moet tenminste 7,8 procent bedragen, maar het kan ook hoger zijn. Halfvolle koffie melk heeft tenminste 4 pet vet en magere koffie melk heeft nauwelijks vet. W;'A7' Poeder Melkpoeder ontstaat door melk in verstbi- vingstorens zeer fijn te verstuiven en snel te dro gen. Melkpoeder moet voor het gebruik met wa ter worden aangevuld. De hoeveelheid staat al tijd op de verpakking. Kwark Kwark wordt gemaakt van magere melk en is dus zeer vetarm. Er is ook roomkwark, maar dat staat op de verpak king aangegeven. Die heeft dan 40 procent vet. Dessertkwark is luchtig geklopte kwark, die met vruchtenmoes is ver mengd. Calorieën Nog iets over de calo rieën. Een glas karne melk (17:)levert 50 calori eën of 210 joules. Koffie melk voor 1 kopje 20 cal. of 85 joules. Halfvolle koffiemelk voor 1 kopje 10 cal. of 40 joules. Kof fieroom voor 1 kopje 20 cal. of 85 joules. Een eetlepel magere kwark 19 cal. of 40 joules. Een eetlepel roomkwark 25 cal. of 100 joules. 1 glas volle melk 95 cal. of 400 joules. Halfvolle melk per glas 80 cal. of 335 joules. Magere melk per glas 50 cal. of 210 joules. Zoals bekend gaan we voortaan in joules reke nen en niet meer in calo rieën. ADVERTENTIE I het kader van de actie tegen de huldigen van de olieramp heeft p vereniging van consumenten in Franse hoofdstad gisteren opge iepen tot een boycot van alle Shell- e-produkten. Volgens de vereni- hg is de Shell, die de Amoco Cadiz ld gehuurd, tekort geschoten in It nemen van verantwoordelijk- lid voor de aangebrachte schade. |n alle kanten wordt Frankrijk mo- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Na Franse ver- |zoeken om hulp bij het redden van de vogels die door de olieramp voor Ide Noordkust van Bretagne wor gden bedreigd, houden Nederlan- Jders zich gereed te hulp te komen. t Mevrouw A. Dijkhuizen van Ne- deriands grootste vogelopvangcen- in het Noordhollandse Ber- Jgen, heeft telefoontjes uit Frank- I rijk ontvangen met het verzoek vo- Igels op te vangen. J.,Wij hebben alle maatregelen ge- I nomen, er staan acht mensen ge- jreed", aldus mevrouw Dijkhuizen, die echter na de telefoontjes niets meer heeft vernomen. De Neder- llandse deskundige bij uitstek op het gebied van de bestrijding van "olie-slachtoffers onder vogels, de heer C. Swennen, is al naar Bre- tagne vertrokken om adviezen te {even. De heer Swennen is ver- tonden aan het Nederlands Insti- Ituut voor Onderzoek van de Zee op I Texel. Uit een onderzoek dat de heer wennen heeft verricht bleek des- Itijds dat vogels die van olie worden [gereinigd toch vaak sterven. „De Kogels hebben meestal zelf al po gingen gedaan zich schoon te ma len en olie binnen gekregen en dan is het te laat", aldus een woordvoerder van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels. Mevrouw Dijkhuizen uit Bergen meent dat desondanks bij deskun dige hulp nog de helft tot eenderde van door olie besmette vogels kan worden gered. De olie bedreigt 25.000 kustvogels. die nestelen op de rotsen en eilanden van de kust van Bretagne. In het natuurreser vaat „Les Sept Hes" (De zeven eilanden) zullen tienduizend Jan van Genten de olie-dood sterven als er geen hulp komt. Kolonel Million, de voorzitter van de Franse vereniging voor bescher ming van vogels betwijfelt zelfs of hulp iets zal uithalen: „Wij zullen er geen honderd redden". Les Sept lies is de enige broedkolonie van Jan van Genten in West-Europa. Verder worden voor de Bretonse kust bedreigd papegaaiduikers, pinguins. zeekoeten, drieteen- meeuwen, stormvogels, aalschol vers en drie soorten grote zee meeuwen. De ramp met de olie-tanker Torrey Canyon in 1967 gaf de toch al in aantal drastisch verminderde kolo nie papegaaiduikers de nekslag: er waren tot voor kort nog 700 paren In het Evoluon kan dat, en nog veel meer. Proef de sfeer van die wonderlijke wereld in Eindhoven. Interessant voor oud, leerzaam voor jong. Opwindend voor iedereen. Direct aan de Rondweg in Eindhoven. Open; maandag t/m vrijdag l'J& a\ Afl van 9 30 - 17.30 u: zaterdag 10 00 - 17 00 u; zon- en feestdagen 12.00 - 17.00 u. ie Kerstdag en Nieuwjaarsdag gesloten. Ook voordelige NS-attractie! Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG Er zijn nog altijd zo'n 23.000 jongeren, die vorig jaar van school kwamen, zonder eerste baan. Van alle schoolver laters begon tweederde met een periode van werkloosheid. De belangrijkste groep metde groot ste kans op langdurige werkloosheid bestaat uit de jongeren met een on voltooide Mavo of lagere beroepsop leiding en uit jongeren die na Mavo of Havo geen beroepsopleiding heb ben genoten. De belangrijkste oorzaak van de werkloosheid onder schoolverlaters is volgens de plaatsvervangend di recteur-generaal van de arbeidsvoor ziening, mr. F. H. A. M. Kruse, de algemene achteruitgang van de ar beidsvoorziening. Van de 23.000 werkloze schoolverla ters van nog geen 23 jaar hebben er volgens cijfers van eind januari 6400 alleen voltooid lager onderwijs. 6600 een lager beroepsonderwijsdi- ploma en zo'n vierduizend een Mavo diploma. Van de overigen hebben 3800 het Havo-diploma en ruim drie duizend hebben een middelbare be roepsopleiding gevolgd. In dit laat ste aantal zijn 1099 kleuterleidsters begrepen. Van de werkloze schoolverlaters bo ven de 23 jaar is de grootste groep die van de bevoegde onderwijzers en onderwijzeressen. Tot deze groep be horen verder 345 jongens en twaalf meisjes met een HTS-diploma en honderd jongens en honderdelf meisjes die maatschappelijk werk hebben gestudeerd. Bij de werkloze schoolverlaters boven de 23 jaar zit ten verder 1378 personen met een universitaire opleiding. Hiervan zijn er driehonderd ingenieur. 167 jurist en 401 psycholoog of socioloog. ROTTERDAM Het bestuur van de Koninklijke Adriaan Volker Groep meent dat de kwaliteit van de orderportefeuille zo goed is, dat hieruit voor de eerstkomende jaren een belangrijke bijdrage aan de resultaten kan worden verwacht. Dit zei voorzitter drs J. van den Driest gisteren bij de presentatie van het jaarverslag 1977 Hij kondigde verder aan dat. kort na de jaarvergade ring op 7 april, vijftien procent van het aandelenkapitaal op de effectenbeurs van Amsterdam zal worden geïntroduceerd. een onzer verslaggevers KONINGEN - Het havenschap ïlfzijl heeft besloten bezwaren in dienen tegen een bestemmings an dat de gemeente Uithuizermee- n voor de Eemshaven ter visie eft gelegd. Het havenschapsbe- uur is het er niet mee eens dat er arte milieunormen zijn opgeno- en in het plan. De gemeente heeft opgenomen op aandrang van de ovincie Groningen. PM deze kwestie ontstond inder- >rd a d verschil van mening tussen twee JaEnisteries. De toenmalige minister m de r zijl Alle an H estri amen die erd ngen imei Gei is 1 toe ontli Ise I ïidde egrai i va embe ruyters was als bewindsman voor ruimtelijke ordening voorstander van het opnemen van millieunor- men in bestemmingsplannen. Minis ter Vorrink van millieuhygiëne vond echter dat de millieunormen thuis horen in algemene wetten die voor geheel Nederland dienen, in plaats van per bestemmingsplan inciden teel normen vast te stellen. De nieuwe bewindslieden zullen nu de uiteindelijke beslissing moeten nemen. Het havenschap overwoog gisteren dat aparte millieunormen een extra belemmering betekenen voor de toch al niet van de grond komende industrie-vestiging in het gebied. Adriaan Volker zag in 1977 de omzet op basis van beëindigde werken het uitgangspunt voor de winstbere kening stijgen van 639 min tot 832 min. De omzet op basis van produktie ging van 983 min naar 1011 min. De nettowinst ging met 22 pet omhoog van, 32.9 min tot 40.1 min. Per 100Ö aandelenkapi taal bedroeg de winst ƒ1121 (v.j. 920). Voorgesteld wordt het divi dend te verhogen van 300 tot 350 per aandeel van 1000. Deze pay-out van ongeveer een derde acht men ook voor de toekomst redelijk. Gezien de omvang van de orders (in 1977 gestegen van 1.493 min tot 1.650 min) is het bedrijf optimis tisch gestemd over de mogelijkheid in de komende jaren het winstpeil ten minste te kunnen handhaven. Besloten Het aandelenkapitaal van Volker is nu nog in handen van een besloten groep in hoofdzaak nazaten van de oprichter van ongeveer 140 aandeelhouders. De introductie van 15 procent van het aandelenkapitaal geschiedt (dan ook) door de heruit gifte van 10 procent van het aande lenkapitaal en door uitgifte van 5 procent nieuwe aandelen met recht van voorkeur voor de bestaande aan deelhouders. Aan de beursnotering gaat dus een cl'aimhandel vooraf. Op de beurs komen overigens geen „echte" aandelen, maar certificaten van aandelen. De heer Van den Driest liet nog weten, dat Volker uit een oogpunt van vermogensverhoudingen geen behoefte heeft aan deze introductie. De belangrijkste reden is dat het concern gezien de groei in de afge lopen jaren gebaat is bij de ont wikkeling van een gesloten naar een open vennootschap. Hoewel er op dit moment geen be hoefte bestaat aan een beroep op de open kapitaalmarkt, kan hierin in de toekomst verandering komen. Er is de afgelopen jaren sprake geweest van een respectabele groei: in 1971 was de omzet op basis van produktie ƒ341 min, in 1980 kan deze omzet 1.5 a 2 miljard bedragen. Tenslotte draagt beursnotering bij tot de beeldvorming en wordt een beursfonds in het buitenland soms toch wat hoger gewaardeerd. STUTTGART (DPA) - De West duitse metaalarbeidersbond breidt vandaag zijn stakingsactie in het gebied van Stuttgart uit met acht bedrijven bij Mannheim en vier on dernemingen bij Ludwigsburg. Dit maakte gisteren een woordvoerder van de bond in Stuttgart takend, waar de onderhandelingen over een nieuwe CAO gaande zijn. Bij deze uitbreiding van de staking zijn, volgens de woordvoerder, nog geen 5.000 georganiseerde metaalar beiders betrokken. Dan zullen in to taal 90.000 arbeiders in het noorden van de staat Baden-Württemberg in staking zijn. Sinds 20 maart zijn 146.000 van hun collega's door hun werkgevers van werk uitgesloten. Als motief voor de uitbreiding van de staking moemde de woordvoer der, dat de bond duidelijk wil ma ken dat het hem ernst is in het conflict met de werkgevers, dat bij na twee weken geleden is uitge broken. UTRECHT Twee zwagers uit Velp zijn gisteren door de rechtbank te Utrecht veroordeeld tot gevangenis straffen van vijftien maanden met aftrek wegens het lichten van offer blokken in kerken. De mannen, die 36 en 42 jaar zijn hebben de laatste twee jaar in meer dan honderd ker ken ruim 75.000 gulden buitge maakt. Een groepje Engels-Nederlandse meisjes droeg gisteren een Gelderse rookworst van gigantische afmeting door het Londense Hydepark. Dit niet alledaags gebeuren vormde een onderdeel van een wedstrijd die enige winkelbedrijven op touw hadden gezet om de kas van een liefdadige instelling te spekken Vervolg van pagina 1 Om dit te bereiken kan volgens de ministers worden gedacht aan extra werktijdverkorting. In het NOS- journaa! voegde minister Albeda hieraan toe, dat een „kleine loonbij- drage" van de werknemers in de me taalindustrie en scheepsbouw even eens een middel is om zoveel moge lijk werk te behouden. Onder andere bij Hoogovens wordt in het CAO- overleg gesproken over het inleveren van loon in ruil voor handhaving van 8% Tegen verhoogde afgifteprijs Pandbriefbiljetten In coupures van f 1.000,- of f 10.000,-. Aan toonder Looptijd 5 jaar Hoofdsom plus rente is ook eerder opneembaar: opklimmend van 5'/z% na twee jaar tot 8% na vijf jaar Volgens samengestelde interest De afgifteprijs is thans gesteld op f 1 010.- en f 10 100.- (effectief rendement 7,78%). Verkrijgbaar bij uw adviseur voor verzekeringen of belastingen en onze kantoren Amsterdam. Rokin 74-76,020-24 91 02 Amsterdam. Westemde 26.020-26 44 00 Amsterdam. Sarphatistraat 1020-25 25 25 tst. 41 en 42 8% Tegen verhoogde afgifteprijs arbeidsplaatsen Oud-minister Lubbers, nu CDA-Ka- merlid. vindt dat de Amsterdamse werf NDSM niet alleen maar repara tiewerkzaamheden zal moeten gaan verrichten, maar ook wat nieuw bouw. Lubbers meent ook. dat de regering niet moet aarzelen om veer tig tot vijftig procent van de aande len van de te steunen bedrijven in handen te nemen. „Daarmee kan een al te sterke inkrimping van metaal en scheepsbouw worden voorko men." zei Lubbers. Premier Van Agt heeft zich gisteren fel verweerd tegen de kritiek van zowel de PvdA als de vakbonden op het steunplan van het kabinet voor de scheepsbouw en VFM. Op een verkiezingsbijeenkomst in Eindhoven zei de premier onder meer: „Het gaat er niet om om zoals oppositieleider Den Uyl zei, dat er zesduizend arbeidsplaatsen op de tocht worden gezet, maar dat er veertig duizend worden gered die anders naar de donder zouden gaan.' Het gaat hier volgens Van Agt om de grootste naoorlogse reddings operatie in de economische geschie denis Den Uyl weet, aldus de pre mier. heel goed dat geen enkel kabi net in staat is de VMF en de scheeps bouw in de huidige omvang te redden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9