'Koppelscholen' groeien flink EVEREST. LAAG IN 'TEER' EN NICOTINE VOOR'N LAGE PRIJS. 25/240 EVEREStJE EIGEN SMAAK. Grote tragiek van een kleine joodse gemeen Samenwerking kleuter- en basisschool werkt stimulerend Je gaat misschien Everest roken van wege de gunstige prijs en de zeer lage 'teer: en nicotinecijfers. (7 mg. 'teer' en 0.4 mg. nicotine.) Maar je blijft Everest roken omdat ie licht is op een lekkere manier. Geen heim wee naar je oude merk. Probeer het maar. Everest is je eigen smaak. m PRODUN T INFO RMATIE ETIKET TN MINDER STIPPEN. MINDER TEER EN NICOTINE WOENSDAG 29 MAART 1978 TROUW/KWART door Piet Hagen NAALDWIJK Nelleke de Mooi. hoofdleidster van de Ko ningin Emma kleuterschool in Naaldwijk, herinnert zich nog goed hoe de eerste contacten met de naburige lagere school „De Ouverture" tot stand kwa men. „Zij hadden een stencil machine die wij af en toe wil den gebruiken. Zo kwamen we bij elkaar over de vloer. Uit die eerste contacten groeide een steeds nauwere samenwer king." Sinds vorig jaar doen beide scholen mee aan het activeringsplan van de commissie-basisonderwijs. In totaal zijn er honderd koppels van telkens één kleuterschool en één lagere school. Dit jaar komen daar nog vier honderd koppels bij. zodat dan in totaal duizend scholen meedoen met de voorbereiding van de nieuwe ba sisschool voor vier- tot twaalfjarigen. De samenwerking binnen de koppels heeft nog een experimenteel karak ter Op z'n vroegst in 1983 kan de wet van kracht worden waardoor kleu ter- en lagere scholen worden samen gevoegd tot één school. Het active ringsplan is slechts bedoeld als een eerste stap in die richting. Het is natuurlijk niet alleen vanwege die stencilmachine dat een kleuter en lagere school besluiten de banden te verstevigen Ook in Naaldwijk wa ren er gewichtiger redenen om met elkaar in zee te gaan. De belangrijk ste daarvan was dat je als kleuter school en als lagere school bezig bent met dezelfde kinderen Dan ligt het voor de hand dat je met elkaar over legt en het onderwijs op elkaar afstemt Een voordeel was dat beide scholen vielen onder hetzelfde schoolbe stuur de christelijk nationale schoolvereniging, die ook nog andere scholen in Naaldwijk beheert De scholen staan tamelijk dichtbij el- kaar. wat het contact natuurlijk ver- - gemakkelijkt In het oude gebouw van de kleuterschool zitten vier groe pen Een vijfde groep kleuters zit in het gloednieuwe en zeer luxueus in gerichte gebouw van de lagere school Het is de bedoeling om in de toekomst alle kleutergroepen onder te brengen in het nieuwe complex Ook de kleuters die nu nog m een eigen behuizing zitten komen een keer per week naar de lagere school om zo te wennen aan de sfeer. De kinderen van de lagere klassen zijn dan in het zwembad. De kleuters vinden het erg interessant om dan een tijdje door te brengen te midden van oudere kinderen. De ..grote" school heeft voor hen niets engs meer De vijf leidsters van de kleuter school en de elf onderwijzers en on derwijzeressen van de lagere school komen twee a driemaal per week bij elkaar. Dan wordt gepraat over het rekenonderwijs en over de poppen kastvoorstelling die oudere kinderen voor kleuters geven. Over het ni- veaulezen en over het samenspel van kinderen van vier tot acht op het schoolplein. Over godsdienstige vor ming, over het schoolwerkplan, kort om over alle onderwerpen die op een school belangrijk zijn. De gesprekken van de beide school teams worden regelmatig bijge woond door iemand van de dienst onderwijsbegeleiding van het West- land en door een docent pedagogiek van een pedagogische academie. Over de vorderingen met het experi ment moeten de scholen rapport uit brengen aan een centraal informa tiepunt in Amsterdam. Van hieruit wordt ook gezorgd voor uitwisseling van gegevens, zodat een school in het noorden van het land kan profi teren van de ervaringen van een school in het zuiden en omgekeerd. Eenheid Na ruim een half jaar samenwerken blijken de leerkrachten van beide scholen al een hechte eenheid te vormen. ..Er heersteen prima sfeer." zegt A Holster, hoofd van de lagere school. ..en dat is ook een eerste vereiste om kleuter- en lagere school op één lijn te krijgen. Als je wan trouwig bent omtrent eikaars be doelingen. kom je niet ver." In een gesprek met de leerkrachten blijkt de samenwerking naar beide kanten vruchten af te werpen. De kleuterleidsters weten nu beter dan vroeger wat hun kleuters in de eer ste klas te wachten staat en kunnen daar rekening mee houden in hun programma De beroemde werkbla den die op menige kleuterschool het geijkte middel lijken voor het aanle ren van begrippen als hoger en ver der. zijn goeddeels in onbruik ge raakt. Ook de leesvoorwaardentoets aan het eind van de kleuterschool is overbodig geworden door het verbe terde contact met de lagere school. Omgekeerd proberen de leerkrach ten van de lagere school iets van de werkwijze over te nemen van de kleuterschool Het kringgesprek bij voorbeeld wordt nu in alle klassen gehouden. En in de teambesprekin gen wordt dan gepraat over de erva ringen die hiermee zijn opgedaan. Angst voor verschoolsing van de kleuterwereld hebben de leidsters van de Efnma kleuterschool niet. Natuurlijk doet de kleuterschool wel iets aan de voorbereiding op het latere taal- en rekenonderwijs. Maar dat betekent niet dat het schoolse leren onder invloed van de lagere school binnendringt in het kleuter onderwijs. Het hangt er maar van af, zeggen de leidsters, hoe je het zelf aanpakt. Een van de moeilijke punten van een experiment is dat je in de verlei ding komt te veel tegelijk te willen. De scholen in Naaldwijk proberen stap voor stap verder te gaan. Ze hebben nu het niveaulezen inge voerd en zijn overgeschakeld op een nieuwe rekenmethode („Taltaai"). Er worden activiteiten zoals sport dagen georganiseerd, waarbij ver schillende leeftijdgroepen betrok ken zijn. De schoolcommissies van ouders en leerkrachten vergaderen gezamenlijk. Er is een gemeen schappelijke schoolkrant In de verslagen over het experiment keert steeds één klacht terug: de klassen zijn te groot. De kleuter- en lagere school tellen samen een vier honderd leerlingen. De kleinste klas heeft 28, de grootste 35 leerlingen. Dat betekent dat je heel moeilijk in kleine groepjes kunt werken. Bij ni veaulezen gebeurt dat bij voorbeeld wel, mede dank zij de hulp van lees- moeders. Maar klassen van meer dan dertig kinderen blijven ondin gen als je het onderwijs wilt verbete ren. zeggen ze in Naaldwijk Als ..activeringsschool" geniet je wel bepaalde voordelen. Je mag twee halve dagen per week een part time leerkracht in dienst nemen en je krijgt vierduizend gulden voor extra kosten. Mooi meegenomen, maar toch is het niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat. „Op een school met zestien leerkrachten stelt een part-timer voor één dag per week weinig voor: en om die vierdui zend gulden heb ik gelachen." zegt schoolhoofd Holster Toch blijkt het stimulerend dat scholen met andere scholen in Ne derland samen aan een project wer ken. Alleen al het feit dat een aantal leerkrachten een bezoek heeft ge bracht aan een Amsterdams scho lenkoppel betekent een doorbreking van het isolement waarin veel scho len nog verkeren. Ook al zou er nooit een nieuwe wet op het basisonder wijs komen, dan is deze vorm van samenwerken op plaatselijk en lan delijk niveau toch een stap vooruit. Een „leesmoeder" in actie bij het niveau-lezen Eenvoudig maar informatief boek Hoe weinig bladzijden zijn eigenlijk nodig voor het beschrijven van een grote trafiek. Dat blijkt weer uit het nauwelijks dertig pagina's tellende boekje van S. Laansma over de joodse gemeen te van Hengelo (Gelderland). Van de 41 zielen, die zij telde op 10 mei 1940, waren cr aan het einde van de oorlog negen over, minder dan een kvart. Maar niet alleen daain zit de tra giek. Zij schuilt evenaer in een me dedeling als dat in f789 aan alle joodse bewoners van Iengelo (Gel derland) een bewijs var goed gedrag moest worden uitgerekt Laansma. die eerder een boek scireef over de joodse gemeente te Zutphen, dat evenals dat over Hengen bij De Wal burg Pers uitkwam, noent het merk waardig dat Hengelo retds circa 1760 joden toeliet, terwijl Jutphen dat pas na 1795 deed Ook uit het boekje van Laansma blijkt weer. dat de joo4 een wande lende jood is. Een thena dat in de wereldliteratuur herhaddelijk is ver werkt. Magnifiek vaak, bijvoorbeeld ook door August Vermeylen. maar wat strekking betreft aanvechtbaar Immers, hierbij wordt uitgegaan van de gedachte dat de jood tot aan de jongste dag zwerven moet omdat volgens de sage een zekere Ahasve- rus Christus, toen deze even voor diens huis wilde uitrusten, wegjoeg. Negotie Vaak trokken de joden van dorp tot dorp met hun negotie. Vestigden zij zich ergens, dan werden zij toch niet ingeschreven. Wel waren zij sinds de Unie van Utrecht in 1579 verplicht hun huwelijk bij de N.H. Kerk te laten registreren. Dat is dan ook een dankbare bron geworden voor histo rici. In Hengelo was pas sinds 1750 sprake van joodse bewoners. Zeker is dat er toen enige joden woonden, waaronder Philip de Jode, handelaar in lompen, oud ijzer en andere mate rialen, maar zijn hoofdberoep was „slagter". Hij had grijs haar. Op zijn leefwijze was niets aan te merken Zo wordt nog een aantal Hengelose joden beschreven, bijvoorbeeld Sa muel Levi, handelaar in manufactu ren, die de gewoonte had „sijne nego tie met een pak rond te dragen, uijt te veijlen en te verkoopen". Verder wordt dan aandacht geschonken aan het stichten van een joodse begraaf plaats. aan de ontwikkeling van een' huissjoel tot een synagoge, aan het drama van de joodse gemeente in de jaren '40-'45 en aan de opheffing ervan. In Hengelo, waar nooit mee enige tientallen joden hebb f woond. bestaat de joodse ger d niet meer, de synagoge werd al ken en zelfs de graven van de r Israëlitische dodenakker zijr Zutphen overgebracht. Alle zichtbaar aan de joden van H herinnert, is de Synagogestrs namen van de 32 omgekomen uit dit plaatsje zijn met die anderen op gecalligrafeerd ment in een loden koker ingen in de voet van het monumei de gevallenen. „De joodse Gei te Hengelo Gelderland" is eenvoud en beperktheid to< een informatief en ontl boekje. Oudste lerk van de joodse I plaats te Hengelo (G), inmiddi gebracht naar de joodse beg: te Zutphen. De zerk betreft I van Pinchas Zelig, zoon va Fortuin, overleden 28 decembt - i I iedereen leest de krant altijd en overal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8