Munitie-opslagplaats gaat weg uit Staelduinse Bos LOZ: wel leden, geen geld Bredius-verzameling tijdelijk naar Haags Gemeentemuseum Vraagtekens bij uitbouw Hema en parkeergarage KORT Ruim tweehonderd zeventiende-eeuwse werken Defensie zoekt andere plaats Projectgroep Maredorp: Kort nieuws Raad vergadert eind april weer over voortbestaan Zoetermeer 2» 6 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet vast aan de LOZ" is de slogan om Zoetermeer warm te krijgen. Voor dat de gemeenteraad eind april de plaatselijke omroep opnieuw onder werp van debat maakt, rekent de LOZ de 2000 leden wel „binnen" te hebben. „Ik denk dat we er nu zo'n 1900 hebben," vertelde Jacques Ver- reijdt gisteren. Jacques kwam twee jaar geleden met drie collega-journa listen de Zoetermeerse omroep te hulp als redactioneel medewerker. Aanvankelijk moest het viertal bij toerbeurt wekelijks de actualiteiten rubriek verzorgen, die daarvoor door Sijthoff Pers tegen betaling was ge leverd. Inmiddels heeft de LOZ het systeem van verschillende groepen met ver schillende specialiteiten (cultuur, politiek, maatschappelijke onder werpen) laten varen. Iedereen kan zich nu met een programma bezig houden. Verreijdt fungeert als ein dredacteur. „Maar het is niet de be doeling dat ik nu sterk een stempel op de zaak druk. In feite is iedereen gelijk: dat speelt bij de LOZ een belangrijke rol. Wij letten niet op leeftijd, geslacht of maatschappelij ke positie van onze medewerkers. Iedereen moet mee kunnen doen. Wij zien ons werk in het kader van de samenlevingsopbouw: daarom moe ten we de drempel om aan die sa menleving vorm te kunnen geven, zo laag mogelijk houden." Bestaansrecht De activiteiten van de Lokale Om roep Zoetermeer worden lang niet door iedereen geprezen. Zo werd tij dens het debat in de gemeenteraad bestaansrecht van de LOZ in twijfel getrokken vanwege de inhoud van de programma's en werd de functie van de omroep in het kader van de samenlevingsopbouw te gering ge noemd. Voorlichting werd volgens de tegenstanders al voldoende (en beter) gegeven door andere instan ties. „Maar je mag ons niet met een krant vergelijken", zegt Jacques Verreijdt, weliswaar zelf journalist maar net als de andere tachtig medewerkers van de LOZ vrijwilliger. „Een krant kun je niet maken, als de mensen niet geschoold zijn. Wij proberen programma's te maken met mensen die geen ervaring met dit werk heb ben. Dat legt beperkingen op. Toch doen wij niet zómaar wat: we probe ren ons steeds af te vragen waar we mee bezig zijn. Goudvisprogramma's „Wij zullen nooit goudvisjespro gramma's maken. Mensen met een fluitende teen hoeft voor ons niet; wij willen geen puur vermaak. Wij vinden ook dat dat onze taak niet is: wij werken ook met overheidsgeld. Vermaak, daar zitten de mensen niet op te wachten. Wel willen wij de VERKIEZINGSCENTRUM De uitslagen van de statenverkiezingen kunnen vanavond worden gadege slagen in het dorpshuis in Leider dorp, vanaf acht uur. De toegang is vrij. VERKIEZINGEN VOORBURG Ook in Voorburg kunnen de bewo ners op een centrale plaats de uitsla gen volgen, en wel in het gemeente huis. Hier worden tevens de in Voor burg uitgebrachte stemmen be kendgemaakt. VERKIEZINGEN LEIDEN Wie in Leiden de uitslagen wil waarne men kan dat doen in de Stadsge hoorzaal. waar vanaf 19 uur in de grote zaal tv-toestellen staan opge steld. De politieke partijen hebben alle een eigen hoekje in de zaal. CONCERT - Wie de viola da gamba prefereert boven de directe DEN HAAG De hieronder staande afbeelding van de Varkensmarkt in Den Haag, geschilderd door Sy- brand van Beest, is een van de ruim tweehonderd schilderijen die tot en met 28 mei in het Haags Gemeentemuseum te zien zijn. Daar is de volledige Bredius-verzameling ondergebracht. Deze geeft een doorsnee-beeld van het Hollandse landschap en leven in de zeventiende eeuw. Tijdens deze expositie in het gemeentemuseum is het Bredius-museum, waar de verzameling thuishoort, gesloten. Het Bredius-museum was vroeger de woning van dr. Abraham Bredius, rond de eeuwwisseling directeur van het Mauritshuis. Sinds 1922 is het zeventiende- eeuwse pand aan de Prinsegracht 6 ingericht als museum. Hoewel het aantal bezoekers jaarlijks toeneemt ont snapte het museum volgens de directie toch nog teveel aan de aandacht van het publiek. Daarom werd beslo ten de collectie twee maanden in het gemeentemu seum onder te brengen. In die tijd wordt het museum Bredius geheel opgeknapt. Dr. Bredius (die leefde van 1855 tot 1946) was een van de voorvechters van het behoud en de waardering van de Nederlandse zeventiende-eeuwse schilderkunst. Tijdens zijn directeurschap van het Mauritshuis (1889-1 1909) legde hij de grondslag voor de wereldreputatie van dit museum. Aanvankelijk was het de bedoeling dat Abraham Bredius beroepspianist zou worden. Zijn interesse voor de schilderkunst was echter zo groot dat hij besloot zijn verdere leven daaraan te wijden. .Het hier afgebeelde schilderij geeft de Varkensmarkt omstreeks 1650 weer, gezien vanaf de Prinsegracht, schuin tegenover museum Bredius. Op de achtergrond verrijst het huis van Assendelft. Van Beest laat zien hoe de deels zeer voornaam geklede stedelingen op de markt varkens uitzochten om die zelf thuis te laten slachten. WOENSDAG 29 MAART 1978 door Haro Hielkema ZOETERMEER De medewerkers van de Lokale Omroep Zoetermeer (LOZ) kunnen aan het einde van deze maand nog lang niet verlicht ademhalen. Hun pogingen om onder de Zoeter meerse bevolking minstens 2000 leden te werven, die het werk van de LOZ willen steunen, lijkt aardig gelukt. Maar de „poen", minstens 80.000 gulden, is er in de verste verte niet. Het is maar de vraag hoe de gemeenteraad van Zoetermeer, die de voorwaar den (2000 leden, 80.000 gulden) stelde, nu verder zal oordelen. De Lokale Omroep Zoetermeer (ra dio en televisie), die sinds een drietal jaren functioneert, is de laatste maanden stevig in discussie geweest. In de gemeenteraad bleek geen meerderheid te vinden om de LOZ een paar ton uit de gemeentekas te schenken, wanneer het experiment- LOZ zou aflopen en de kosten van CRM op de schouders van de ge meente zou worden overgeheveld. Het college van B en W was verdeeld over de toekomst van de LOZ: bur gemeester Wegstapel en wethouder Janse (beiden VVD) vonden dat de LOZ de uitzendingen moet kunnen voortzetten, de wethouders Nagte- gaal (CDA) en Oskam (PvdA) von den het „zonde" van het geld. De fractiegenote van de vierde wethou der, Meijer (Open Groepering D'66/ PPR), mevrouw Molenkamp-Zeilstra kwam tenslotte met een tussenop lossing: de LOZ-medewerkers zou den er vóór eind maart 1978 voor moeten zorgen dat ze 2000 betalende leden bijeen hadden. Inclusief deze contributie zou er in totaal 80.000' gulden op tafel moeten komen om van de gemeente subsidie te kunnen ontvangen. Actie Na de raadsvergadering in december is de LOZ-actie op gekomen. „Hou Van een onzer verslaggevers 's-GRAVENZANDE De munitie-opslagplaats in het Staalduinse Bos bij 's-Gravenzande zal naar alle waarschijnlijkheid gaan verdwijnen. Binnen enkele maanden wordt op het ministerie van defensie in Den Haag het eindrapport van de speciale commissie van onderzoek verwacht, waarin geadviseerd wordt uit te zien naar een andere opslagplaats voor munitie. Het Is nog niet precies bekend wan neer de depots uit het negentig hec tare grote duinbos kunnen verdwij nen. Die vraag kan pas worden be antwoord als bekend is waar defen sie de munitie kan gaan opslaan en daarover wordt nog volop overleg gepleegd met Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en verschillende gemeenten Hekken De vereniging vrienden van het Staelduinse Bos, opgericht in 1970 nadat een gedeelte van het bos dreigde te verdwijnen ten koste van een golfbaan, dringt al jaren aan op verwijdering van de opslagplaats uit het bos. De hoge hekken van het militaire terrein houden de bezoe kers uit een groot deel van dit op merkelijke stukje natuur te midden van de bedrijvigheid van Europoort en het Westland. De oprichting van de speciale commissie van onder zoek geschiedde dan ook mede op aandrang van de vereniging. Onlangs werden er in de Tweede Kamer ook nog eens vragen gesteld over deze kwestie. De WD-kamerle- den mevrouw E. Verkerk-Terpstra en J. Ploeg wilden van staatssecreta ris dr. W. F. van Eekelen (defensie) weten of hij bereid was de opslag plaats naar elders te verplaatsen. De kamervragen zijn officieel nog niet beantwoord, maar bekend is dat de staatssecretaris „positief" staat te genover een verplaatsing. Staalvisserij LEIDEN In het gebied ten westen van de Pelikaanstraat kan een (gematigde) intensivering van het winkelbestand plaatsvin den. er moet wel voldoende ruimte voor wonen blijven bestaan; de Hema mag niet uitbreiden ten koste van woningen in de Haarlemmerstraat en Jan Vossensteeg, maar kan in de toekomst wellicht wat ruimte krijgen in het Kattenpoortgebied; in het oostelijk deel van de Haarlem merstraat zou een horeca-bedrijf of een kantoor kunnen komen; de be hoefte aan opslagmogelijkheden voor goederen in Maredorp moet na der onderzocht worden; de Lange en SUlie Mare moeten worden aangewe zen voor verkeersdoeleinden; de houw van een parkeergarage bij de Hekkensteeg en de Duizendraad- steeg is niet aan te raden. Dit zijn punten die de projectgroep Maredorp heeft opgesteld als discus siemateriaal voor het ontwerp-be- stemmingsplan Maredorp onder Dak. De raadscommissies voor eco nomische aangelegenheden, ruimte lijke ordening en volkshuisvesUng zullen zich dezer dagen weer over het ontwerp-bestemmlngsplan buigen, nu het overleg en de inspraakproce dure zijn afgerond. Er worden alleen nog reacties verwacht van instanties als de Provinciale Planologische Dienst en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg Inmiddels is ook overleg geweest met minister Beelaerts van Blokland over het uitblijven van financiële toezeggingen voor de verbetering van Maredorp; de minister heeft toe gezegd dat geen vertraging zal optre den in de plannen. Het is de bedoeling dat het door de raadscommissie eventueel bijge werkte ontwerp-bestemmingsplan eind april ter inzage wordt gelegd. Nog voor het zomerreces, of anders kort erna, kan het dan door de raad worden vastgesteld. Hema Over de eventuele uitbreiding van de Hema is het overleg tuscsen de pro jectgroep en de Koninklijke Bijen korf Beheer nog niet afgesloten. Vol gens de KBB wil de Hema niet in de hoogte uitbreiden en kan uitbreiding van het bedrijf alleen maar door de panden aan de Jan Vossensteeg en de Haarlemmerstraat erbij te trek ken. Met de gevels daarvan zal zorg vuldig worden omgesprongen, aldus de KBB Volgens de projectgroep is uitbreiding in deze richting niet drin gend noodzakelijk. Bovendien vreest de groep dat toestemming voor uit breiding een precedent zal scheppen voor andere winkels, die ook steeds meer in de breedte willen uitdijen. Wel onderstreept de groep het be lang van het bedrijf als voornaamste trekker in een winkelgebied. Het 8taeldulnse Bos is omstreeks de derde en vierde eeuw ontstaan. Het dankt zijn naam aan de staalvisserij, een primitieve vorm van vissen. Bij een hoge waterstand werd een vlechtwerk van netten in het water aangebracht. De vissen raakten zo opgesloten en konden met afgaand tij in de netten veizameld worden. De zandrug kreeg de naam Staeldul- nen, waarop door de eeuwen heen bosgroei ontstond. Vorig Jaar herfst werd in het bos begonnen met de restauraUe van een nog in redelijke staat verkerende oude koestal. De koestal is een deel van de voormalige Staeldulnhoeve en wordt op initiatief van de vereni ging Vrienden van het Staelduinse Bos omgebouwd tot een informatie centrum. Mede met behulp van dit centrum wil de vereniging de bezoe kers wijzen op de waarde van het bos. Op de ongeveer negentig hecta re staan vrijwel alle in Nederland voorkomende boomsoorten, terwijl een flink aantal vogels er een broed plaats vindt. Langzaam verkeer LEIDEN Het Leidse gemeente raadslid Beijen (PPR) heeft in een brief aan burgemeester en wethou ders een aantal suggesties opge somd om de verkeerssituatie voor fietsers en voetgangers te verbete ren De verkeerslichten bij het sta tion bij voorbeeld zijn voor de voet gangers bijzonder onvoordelig en de installatie aan de Korevaarstraat- Levendaal Is nauwelijks ingesteld op voetgangers en fietsers. Deze lichten moeten daarom volgens het raadslid bijgesteld worden. Verder stoot hij zich aan dubbel geparkeer de auto s waardoor fietsers moeten uitwijken en stoep-parkeerders die voetgangers een onbelemmerde doortocht verhinderen 8cherpere politiecontrole kan hier volgens hem uitkomst bieden Ten slotte pleit hij voor uitbreiding van het aantal bewaakte fietsplaatsen bij het station. Raadhuis Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - In het nieuw te bouwen raadhuis in Alphen moet een raadszaal komen voor 35 raadsleden, alsmede een kamer voor de burgemeester, vijf voor de wet houders één voor de secretaris, een vergaderkamer voor b en w, drie vergaderkamers voor commissies en andere vergaderingen en een leeska mer voor de raadsleden Dit staat in het programma van eisen voor het nieuwe raadhuis, dat onlangs is op gesteld Als uitgangspunt is gekozen voor een toekomstig aantal inwo ners van de gemeente rond de 70 000 Dat houdt in dat er 182 amb tenaren ter secretarie zullen werken. Verder moeten er in het raadhuis ondergebrqcht worden: een of meer spreekkamers per afdeling, een on dertrouwkamer, een bibliotheek. e$n postkamer, een trouwzaal, een kantine en magazijns. Zodra de raad het programma van eisen over neemt wordt opdracht gegeven tot het maken van een schetsplan aan architecten- en ingenieurs-burau Berghoef, Hondius Si Lamers te Aalsmeer. Overleden VOORBURG Op eerste paasdag is overleden mevrouw G A. Sijp- kens, oud-directrice van het Effat- ha-intemaat. het christelijk insti tuut voor dove kinderen in Voor burg. Zij is ruim dertig jaar aan het internaat verbonden geweest. Me vrouw Sijpkens is 74 jaar geworden, zij wordt donderdag begraven. Betaald parkeren ALPHEN AAN DEN RIJN Burge meester en wethouders van Alphen willen op het parkeerterrein bij het winkelcentrum De Ridderhof be taald parkeren invoeren, van 's mor gens negen tot 's middags vijf uur en vrijdags tot negen uur 's avonds. Het parkeertarief zal een kwartje per twee uur bedragen, vrijdag avond en zaterdag voor de eerste twee uur een kwartje en voor ieder volgend uur weer een kwartje. Het college wil ook elders in de gemeen te het aantal betaalde plaatsen uit breiden, vanwege de toenemende druk op de parkeergelegenheid In het centrumgebied. De volgende plaatsen komen hlervoorln aanmer king het parkeerterrein ten oosten van het winkelcentrum De Aarhof. het Sint Jorisplein. het terrein aan de Hofzichtstraat, het straatgedeel te van het Thorbeckepleln. en de Hooftstraat tussen de Gruttostraat en de Groen van Prins tererstraat Het gaat hier om in totaal ongeveer tweehonderd plaatsen. Presentatrice Joke Perquin voor de camera in de LOZ-studio aan de Fokkerstraat. mensen uit hun stoel zien te halei en om aan sport te gaan doen, om pol?^1 tiek mee te gaan doen of om na£ een tentoonstelling toe te gaan. W willen groepen helpen te integrere '"j in de samenleving, zoals bejaarde! Dat betekent dat je programma niet voor iedereen even interessan s is. Maar moet je dat altijd late scl wegen?" *?e le\ De weerstand tegen de LOZ won vooral beargumenteerd met de vei wijzing naar het geld dat er vooK)r nodig is om elke zaterdag en zonda el tussen half zes en kwart voor zeve no televisie-programma's en veel vake ml in de week radio-programma's t^p verzorgen. „Men zegt: het kost t veel geld en de programma's zij slecht dus moet de LOZ wej Maar dan moet je elke subsidie we uil gen, die door de gemeente verleenldr worden", zegt Verreijdt. „Dan moe je ook naar die vereniging kijker e die opgericht werd, omdat sommig >rd leden in hun oude club niet met he H beleid eens waren en ook in aanmetr 1 king willen komen voor een eigei kantine. Over dergelijke subsidie wordt nooit gepraat. Daarom zij: we blij dat de meeste vakbondsorgater nisaties, die aanvankelijk tegen he m voortbestaan van de LOZ waren. niPffi toch akkoord gaan en de zin van d LOZ inzien. •VE Vrijwilligerswerk nit Verreijdt vindt ook dat het vrijwilll gerswerk binnen de LOZ de horizoi Dn: van de medewerkers verbreedt: ,.D LOZ zorgt er ook voor dat de gren j./ zen van de mensen, die bij ons bin »n nenkomen, verlegd worden Mense w leren met elkaar communiceren: zi^r kunnen nu gewoon omgaan me acj mensen waar ze vroeger tegen o%st zagen." Formeel kan de gemeenteraad vai Zoetermeer eind april vrij simpe p een besluit over de LOZ nemen: e zijn dan wel voldoende leden, maa erj financieel zou het omroepwerk eel g te grote druk op de begroting bete kenen, dat het voortbestaan moe worden verhinderd. Toch hoopt Jac ques Verreijdt dat de meercierheiikrs( in de gemeenteraad zich „genuar m. ceerder" zal opstellen. „Wij hebber bewezen aanhang onder de bevo king te hebben. Wij vinden dat me de financiën niet als uitgangspun mag hanteren en diverse raadslede: zitten er ook mee in hun maai Daarom is de uitspraak van de vak i centrales een gelukkige zaak. Al wij in de komende tijd het ledenta i op zo'n 2500 tot 3000 kunnen brer gen en we kunnen bovendien in aai merking komen voor een bijdrat uit de CRM-pot voor experimente voor lokale omroepen, dan brenge we ongeveer 50.000 gulden op. D gemeente zou dan ongeveer twe ton moeten opbrengen. Dan zijn z met ons toch niet het duurste uit., tor ek] ine' 'b verkiezingsuitslagen kan vanavor terecht in het Haagse Gemeentem hn seum, waar dit instrument centra ïk staat in een concert. De Amerikaa n i se gambaspeler John Hsu zal mi j.-p Marijke Smit Sibinga (klavecimtx als begeleidster werken van Franse componist Marin Marais t( fv! gehore brengen. De aanvang van h tw concert is 20.15, de toegang 12,5 t d PAUZEBIJEENKOMST In Kloosterkerk. Lange Voorhoi wordt donderdag 30 maart een pa zebijeenkomst gehouden waarai Arend van der Knaap en Ad van Zi (trompet) alsmede Gerard Akk( huis medewerking verlenen. De b eenkomst duurt van 12.55 tot 13. uur. ZANGAVOND In gebouw Haard aan de Daguerrestraat in Haag wordt donderdagavond samenzangavond gehouden ondi auspiciën van de Nederlandse Ve niging voor de Volkszang. De leid:: j( is in handen van Henk Hoogervr* aan de piano zit Thea Roos. aanvang is 20 uur. ger Ivr id re, ne

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6