Geen huisje, boompje, beestje DICHTBIJ lt I Trouw z VERDER 31 commentaar Suriname (I) «Suriname (2) Amro Privérekening i Suggestie dat we de problemen buiten de deur kunnen houden is onjuist Rietkerk vergist zich ernstig in coalitiepartner Lentefilosofie 'lijfboek' van dominee zoek 'hond' koningspaar Iaat cadeau ontwricht hitier lENSOAG 29 MAART 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet )e ontwikkelingssamenwerking i ussen Nederland en Suriname zit voorlopig weer in het goede spoor -Oe afspraken, die de ministers De oning en Cambridge daarover Thebben gemaakt, moeten naar onze nening positief gewaardeerd borden -J)e belangen van beide landen lo- «n in deze zaak zo parallel, dat het laast niet mogelijk is precies te eggen wie nu het meeste voordeel J n de wacht gesleept heeft Neder- and zal blij zijn dat het Suriname en lange leste toch zover heeft rekregen om zij het voorlopig jog even aan vaders hand de Internationale geldmarkt op te gaan >m daar geld te lenen. Dat heeft logal wat zelfoverwinning van de lurinamers gevraagd, maar op den duur zal blijken van hoeveel belang leze stap is geweest JSuriname kan weliswaar in de vorm an de in 1975 door Nederland oegezegde ontwikkelingsgelden de :erste tien tot vijftien jaar over norme bedragen beschikken voor Ie uitvoering van zijn Meerjaren )ntwikkelings Plan (het zgn 40P) Maar de totale kosten van lit plan worden becijferd op zeker «et dubbele van het door Nederland :gezegde bedrag en dus zal Suri- ime naar andere bronnen voor nanciering moeten zoeken, zoals :t trouwens ook in 1975 bij het len belangrijke afspraak tenslotte de instelling van een beleidsor- a^gaan voor de financiering van West- n Suriname en vooral ook dat de Surinaamse minister van financiën. hjLeslie Goede, dit beleidsorgaan zal OQlvoorzitten oekjVan Surinaamse zijde heeft vooral aar ddeze nieuwe minister er voor ge- terwiporgd dat het gesprek in Paramari en 1|K) niet doodliep of verzandde Uit laa|de instelling van het beleidsorgaan Jam#s bovendien duidelijk geworden, idat Goede er alles aan gelegen is jordiom te voorkomen dat zich nog eens lipp^o'n impasse zal voordoen Het optreden van deze minister broiGoede is een teken van hoop voor iSuriname. Hij is een bekwaam tech- n kumicus, maar geen echte politicus in de Surinaamse betekenis, dat wil zeggen: hij moet het zonder een -igen achterban doen. Dat maakt lem in zijn functie enigszins kwets bar te meer daar er rigoureus :t worden gesnoeid en gesa- leerd in het Surinaamse huishoud- •ekje. Wat de Surinaamse reken- amer in zijn verslag over 1977 laarover bericht, wekt de indruk Gehoord bij de Amro Bank. (6) dat at v oekj Nu heb ik als Amro Privérekening- Kan ik de rekening van mijn houder van die Eurochequenieuwe bankstel via mijn Amro Wal gebeurt er eigenlijk als ik die Privérekening betalen? Vu verlies? Jazeker. Daar heeft u bij ons een Niets ernstigs, meneer. Want ze rekening voor. zijn altijd verzekerd tegen verlies en diefstal (bij de Amro Bank staan ze altijd voor u klaar). sluiten van de overeenkomst met Nederland had beloofd Vroeg of Iaat moest het er dus van komen, dat Suriname de internatio nale geldmarkt opging. Hoe eerder hoe beter, zou je uit het oogpunt van Surinaams nationalisme zelfs geneigd zijn te zeggen Want door zo sterk op Nederlandse financie ring te leunen als tot nu toe het geval was, heeft het land zich (on nodig) afhankelijker dan ooit van Nederland gemaakt Belangrijk voor Suriname is, dat in elk geval het werk in West-Surina- me kan worden voortgezet. Dat is een punt, waar ook twijfelaars vol doening over moeten hebben. Het werk is nu eenmaal zover en er zijn zoveel gevoelens van eigenwaarde van de Surinamers ingestoken, dat stopzetting niet alleen een geweldig kapitaalverlies (of zelfs vernieti ging) zou hebben betekend, maar ook een onvoorstelbaar grote more le kater in het land zou hebben veroorzaakt. Het is goed dat Nederland zich zijn verantwoordelijkheid bewust ge weest is. Al was het dan misschien niet altijd van ganser harte, Neder land heeft toch maar zo'n jaar of tien aan de uitvoering van dit werk meegedaan en dat geeft verplich tingen. dat er de afgelopen jaren een nogal slordig financieel beheer is gevoerd, om het niet al te hard te zeggen. Nederland heeft in de moeilijke jaren van opbouw na 1945 het geiuk gehad een uiterst bekwaam minister van financiën te hebben gehad in de persoon van Lieftinck. Nederland heeft hem, zeker in de jaren dat hij minister was, nooit de dank en waardering gebracht die hij ver diende, waarschijnlijk omdat men alleen maar de pijn voelde die deze chirurg ons aandeed. De toestand in Suriname van dit ogenblik lijkt in menig opzicht op die van Nederland in de jaren 1945- 1950. Het is te hopen, dat de Suri namers de vergelijking herkennen en hun nieuwe minister van finan ciën, hoeveel pijn hij hun misschien ook nog zal doen, daarom het volle dige vertrouwen zullen blijven geven. Misschien zal deze generatie Suri namers niet meer de vruchten pluk ken van deze ingreep. Laten ze dan in elk geval aan de toekomst denken. Vandaag zijn de verkiezingen van de provinciale staten, een bestuur lijk orgaan (we hebben in pagina grote advertenties kunnen lezen) dat van groot belang is voor tal van zaken, die zich vlak bij ons huis afspelen: milieubeheer, energiebe leid, wel of juist geen woningbouw, industrievestiging, sportcomplexen enz enz In de verkiezingscampagne gingen Haagse politici er daarentegen ge makshalve van uit. dat de provincia le statenkiezer zich voor al dit soort zaken niet zou interesseren. Boven dien wilde een aantal onder hen de statenverkiezingen aangrijpen om te laten zien hoe vast of juist hoe los de huidige regeringscoalitie wel in het zadel zit. Vandaar het sterk nationale karakter van de huidige verkiezingsstrijd. Vice-premier Wie gel spande wat dit betreft de kroon door andermaal het belang van een natibhale aanpak te bepleiten Afgelopen zaterdag wezen we er al op hoe riskant het is de provinciale statenverkiezingen als graadmeter te zien voor de landelijke krachts verhoudingen. Riskant, omdat in fei te (zeker nu de laatste verkiezingen nog maar kort geleden zijn gehou den) het opkomstpercentage van doorslaggevender betekenis is dan de verschuivingen van de politieke voorkeuren Maar ook als we kijken naar de inhoud van het politieke gevecht blijft het merkwaardig het kabinet min of meer tot inzet van de verkie zingen te maken. Het blijkt namelijk dat het nieuwe kabinet nog hele maal geen beleid heeft en dat je dat na krap vier maanden regeren er- genlijk niet verwachten mag ook. De verkiezingsstrijd heeft daarmee in sterke mate het karakter gekregen van een spiegelgevecht, waarin be paalde verwachtingen een belang rijker rol spelen dan het feitelijk beleid. Ook in dit opzicht is er dus alle reden zich vandaag als kiezer gewoon bij de provinciale leest te houden door Willem Breedveld DEN HAAG Temidden van alle politieke tumult van de afgelopen weken is er ineens die eenvoudige boodschap als advertentie in nagenoeg alle landelijke bladen, een eigen huis voor zo veel mogelijk mensen.Daarvoor wil de WD zich inzetten. Nog afgezien van de voor de hand liggende tegenwer ping: waarom zo veel geld uitgetrokken voor een boodschap die elke partij wel zal willen onderstrepen, toch ook een andere opwelling: hier wordt een stukje knusse huiselijkheid aangesne den, dat we weliswaar niet vergeten waren, maar dat in de politiek wel wat was ondergesneeuwd. Eindelijk eens een partij die er rond uit voor uitkomt dat het prettig is een goed inkomen en bijgevolg een eigen huis te hebben. Het „bijgevolg een eigen huis" is hieraan toege voegd, omdat blijkens het vervolg van de advertentie het de WD voor al gaat om het aftrekbaar blijven van de hypotheeklasten. En zoals iedereen weet hebben de hogere in komens daarvan het meeste voor- •deel. Waar het om gaat is de sugges tie van het huiselijke. Politiek is mooi, maar laten we het huisje, boompje en beestje toch vooral niet vergeten. Dat is andere koek dan de roep om vernieuwing van eind jaren zestig met zijn Provo-beweging, het stu- dentenverzet, het generatie-conflict en het gevecht tegen de gevestigde orde. Hier wordt duidelijk ook uit een ander vaatje getapt dan het kabinet-Den Uyl deed. Toen vier jaar lang die voortdurende druk op de maatschappelijke ketel van de noodzaak van ingrijpende verande ringen op velerlei terrein. Menig bur german zal derhalve een zucht van verlichting geslaakt hebben einde lijk verlost te zijn van het „gedram" van de socialisten. Onmiskenbaar is veel van dit gevoe len geïnvesteerd in het nieuw opge treden kabinet-Van Agt. De gemid delde leeftijd van de nieuwe rege ringsploeg is hoger. De heren zitten .keurig in het pak, warrijij het stem mig grijs, vaak ook met vest, over heerst. Het is geen ploeg waarvan krachtige hervormingen te duchten zijn. Geheel daarmee in overeen stemming was de regeringsverkla ring, die algemeen werd afgeschil derd als een nogal vaag stuk. Door de coalitiepartners dapper verde digd onder het motto, dat je van een pas optredende ploeg niet anders kunt verwachten. Door de oppositie krachtig gehekeld als „de grote grauwsluier" over de Nederlandse politiek. Met de statenverkiezingen voor de deur is die vaagheid van het kabinet de verschillende politieke partijen echter danig op de zenuwen gaan werken. Men constateerde een soort beleidsvacuüm en tegelijkertijd zijn de vingers behoorlijk gaan jeuken, dat in te willen vullen. De ene partij onderstreept de continuïteit van het beleid (CDA), de andere partij hield de kiezers voor dat er van dit kabi net nog veel moois is te verwachten (WD) en de oppositie wil doen gelo ven, dat zo langzamerhand allé bordjes zijn verhangen en we kalmpjes aan op weg zijn naar een soort rechtse dictatuur. Lachende derde lijkt vooralsnog het kabinet zelf. Van Agt bij voorbeeld troostte onlangs de ruziemakende fracties van CDA en WD met de woorden: „Ze moeten nog wat aan elkaar wen nen, maar het kabinet heeft ge duld." Mr. J. G. Rietkerk Een wat nauwkeurige beschrijving over het fenomeen van het beleids vacuüm en hoe dit te vullen levert de volgende, bijna karikaturale ty pering op: PvdA en de andere oppositiepartij en zijn in een duchtig spiegelge vecht geraakt, dat herinneringen oproept aan Don Quichotte en zijn gevecht tegen de windmolens. Hoe anders zou men de donderpreken van Den Uyl moeten opvatten dat dit kabinet maar eens moet laten zien dat het inderdaad fors wil gaan bezuinigen. En dat terwijl iedereen weet dat de PvdA die bezuinigingen juist niet wil. Of wat te denken van het gevecht om de sociale minima? Het kabinet heeft toegezegd dat die gekoppeld zullen blijven aan het netto-mini mumloon. De PvdA sluit echter niet uit, dat het kabinet ooit eens van gedachten zal veranderen en zij ver oordeelt bijgevolg het kabinetsbe leid ter zake. Het is duidelijk: de oppositie heeft nog onvoldoende aangrijpingspunten om het kabinet hard te bestrijden. Sterker nog. het kabinet doet soms dingen, die Den Uyl in de vorige coalitie niet voor elkaar kreeg. Bij voorbeeld de ver plichte aanmelding van vacatures in het bedrijfsleven. Regeringspartijen Ook de regeringspartijen hebben echter moeite met het uitblijven van het beleid. Aantjes weet zich nog aardig te redden met de door hem veel gebruikte formule: men moet goede trouw veronderstellen zo lang het tegendeel niet is bewezen. In de praktische politiek legt de CDA-lei- der dit tot groot verdriet van de coalitiepartner zo uit. dat het kabi net het beleid van het vorige kabi net continueert. Met andere woor den: de stormloop van de oppositie is in feite een slag in de lucht, maar de WD behoeft ook geen illusies te hebben dat dit kabinet er is om leuke dingen te doen voor rechtse mensen. Sterker nog, hat CDA heeft de neiging zich linkser op te stellen, komt linkser over dan onder het kabinet-Den Uyl. De WD op haar beurt constateert uit deze CDA-opstelling de ene ver dachtmaking na de andere aan het adres van het CDA. Het telkens te rugkerend thema daarvan is. dat in feite alleen de WD de enige echte regeringspartij is. Met andere woor den. het scheelt nogal niet wat of Je op het CDA of op de WD stemt, Wil men echt dat Van Agt blijft en Den Uyl nimmer meer in het Catshuis komt.'stem dan WD en vooral geen CDA Zo wil de WD het tenminste doen geloven Het beleid De grote vraag is nu of dit alles het kabinet-Van Agt wel zo onberoerd zal laten als zijn leider op dit mo ment op spreekbeurten in het land voor zeker houdt. Het antwoord is heel eenvoudig: dat hangt er van af welk beleid het kabinet gaat voeren De suggestie van het huiselijke in de politiek is in wezen onjuist. Zij gaat er van uit. dat een gezelschap heren die het toevallig goed met elkaar getroffen hebben de problemen bui ten de deur kunnen houden. Dat is natuurlijk niet zo. Twee voorproef jes daarvan hebben we al meege maakt De eerste is het debat over de neutronenbom. Je houdt het niet voor mogelijk, maar WD-leider Rietkerk wilde daarbij doen geloven dat de anti-N.bom-actles sterk was geïnspireerd door Russische propa ganda Met andere woorden, laten we het huiselijk houden. Wat dat betreft heeft hij zich sterk vergist in de coalitiepartner het CDA. die de bom toevallig wel serieus nam Meer van dit soort vergissingen zou het kabinet op den duur wel eens fataal kunnen worden Weinig huiselijks Een ander voorbeeld vormt het steunplan van de regering aan de scheepsbouw en VMF. Het kabinet heeft zich in die kwestie ernstig ver gist in de zorgvuldigheid, die met name in dit soort kwesties Jegens de vakbeweging in acht te nemen wa ren. Nog een paar van zulke vergis singen en de positie van het kabinet staat op het spel. Samenvattend: er staan grote moeilijkheden voor de deur. die op korte termijn om een beleid vragen. Vrijwel zeker zal daar weinig huiselijks aan te beleven zijn. HET WEER door Hans de Jong Als een depressie tussen IJsland en Schotland zeer diep wordt en de bijbehorende fronten over de Britse eilanden de Golf van Biskaje vertra gen, is dat zonder meer gunstig voor de temperatuur in ons land. De wind blijft dan in de zuid- tot zuidwest hoek en wanneer er dan nog en passant barometerstijgingen in midden- en zuidoost-Europa tot stand komen, zitten er soms enkele warme dagen aan te komen. Op dit ogenblik zien wij een oceaanfront stagneren (althans gisteren zeer duidelijk) door een storing die met uitvoerige regen over Engeland naar het noordoosten koerste (Plymouth bijna 20 mm tot gisteravond 7 uur) en ook hier en daar stormstoten, vandaag door een volgende storing die gisteravond bij Bretagne was aangekomen. Ook dit minimum zal wel „omhoog" kruipen en ons van daag met regen bedienen evenals gisteravond in noordwest-Frankrijk gebeurde. Duidelijk was uit de gistermiddag ontvangen rapporten uit Frankrijk te zien. dat die laatste satellietsto ring daar de lente deed doorbeken met veel zonneschijn en tot vlak bij Parijs temperaturen boven 20 gra den. Door föhn-effecten van de Py reneeën werd het in Pau zelfs 26 graden, Bordeaux en Biarritz 25 gr. Weerrapporten (om 7 uur was het daar bij westen wind gedaald tot 12), Cognac 23, Auxerre ten zuidoosten van Parijs en Mulhouse 21. Ardennen en Luxemburg 16. Oostende 14, Brest gisteravond slechts 9 graden tegen Sevilla en Malaga 23 en Saragossa 24 graden. Ook in Duitsland liep het kwik ver der op tot circa 15 graden bij Berlijn. Liechtenstein bracht het tot 21 gra den. Maar vergeet ook ons land niet: het zuidwesten van Nederland werd aangenaam verrast door een zonne tje. In Rozenburg ging de thermo meter omhoog tot 13 graden en in Roosendaal tot 15 graden. Dit lente-achtige weer contrasteert wel sterk met de herfstachtige om standigheden eerder in de maand: Will Goos in Roosenburg nam nu al veertien dagen windkracht 7 (harde wind) waar, in de echte herfstmaand november ook 14. Er lijkt een record op til te zijn Het weer op de Britse Eilanden was een stuk minder: De regen was daar niet van de lucht vooral in de noord westelijke gebieden erg dichtbij de stormdepressie en bovendien haal de de wind boven de Ierse Zee een snelheid van 100 km per uur. Verandert er nu iets in de atmosferi sche gesteldheid en gaan we naar een voorjaarsweertype toe? Erg waarschijnlijk lijkt dat niet. Ver moedelijk blijft het in het gunstig ste geval bij een klein vleugje van tijdelijke aard. Ondanks een zo op het oog gunstiger wordende druk- verdeling de Amerikanen voor zien een hogedrukgebied boven zuid-oost Europa en ook tijdens het komende weekeinde zuid-westelijke stromingen over onze omgeving blijven de Lage Landen gevoelig voor storingen en zal pure lente wel niet voor ons zijn weggelegd. Meer voor de hand liggend is, dat de zuid westelijke stromingen uiteindelijk toch weer handjeklap spelen met boven de oceaan aangewarmde lucht van polaire oorsprong. Ge volg: onstandvastig en nu en (jan winderig weer. Een diepgaande kou- inval is niet waarschijnlijk, maar dat geluid heeft u op deze plaats vaker vernomen. Medewerker Van Wely in Zoeter- meer vertelde mij, dat eerste Paas dag bij hem vrij goed verlopen was. zij het met veel wind, maar voor de rest met flink wat zonneschijn in de na-middag. En dat terwijl ten zuiden van Eind hoven 's morgens nog hagel en sneeuw was voorgekomen. Hij ver moedt dat de zomertaling, die zich dit jaar zo vroeg liet horen, door de ongewoon vroege februari-warmte in Spanje (24 gTaden op het moment dat wij schaatsten) verleid moet zijn om het noordelijke te zoeken. Deze vogel was uit Noord-Afrika aan ko men vliegen. Weerrapporten van gisteren 19 uu Max Neerslag 7-19 uur Station Weer temp Amsterdam rwaar bew 11 2 De Bilt half bew IB 2 Deelen half bew Eeide 12 1 Eindhovea onbewolkt 16 2 Den Helder iwuar bew IZ 3 Rotterdam rwaar bew 13 Twente licht bew 13 0.2 1 Vlissingen (Waar bew 12 Zd Limburg onbewolkt 16 0i 2 Aberdeen licht bew Athene rwaar bew M IT (i Barcelona licht bew 0 Berlijn im but IS 0 Bordeaux rwaar bew lb Brussel licht bew 16 3 Frankfort onbew IK 17 u Genève on bew 0 Helsinki motregen S 0.4 Innsbruck onbew IB IT 0 Klagenfurt on beu- Kopenhagen geheel bew. II IT u Lissabon rwaar bew Locarno onbew 16 0 regen 12 3 Luxemburg licht bew. 16 1 Madrid half bew 21 u Malaga 23 0 Mallorca licht bew 21 17 0 onbew 0 Nico onbew 16 0 Oslo zwaar bew b 0 Parijs zwaar bew IT 0 Rome onbew 17 17 0 Split 0 Stockholm half bew 6 0 Wenen 10 17 0 Zurich onbew 0 Casablanca geheel bew 24 0 Istanbul licht bew 14 0 Las Palmos onbew 26 u New York licht bew HOOGWATER Donderdag 30 maart Vlissingen 5 28-17.56. Hanng- vlietsluizen 5.48-18.14, Rotterdam 7 34- 20.11. Scheveningen 6.39-19 06, IJmui- ,den 7.23-19 50, Den Helder 11.08-23.22, Harlingen 118-13.36, Delfzijl 3.31-15.52 |onder redactie van Loes Smit „Ds Iz. Kok te Zoetermeer is zijn agenda kwijtgeraakt Daarin be vinden zich de gemaakte afspraken voor de kerkdiensten in 1978 en al een deel in 1979. De kerkeraden die met ds Iz. Kok een afspraak heb ben gemaakt, worden verzocht zich met hem in verbinding te stellen. Hij zou ook graag willen weten waar hij eerste Paasdag verwacht wordt." Een ware ramp voor ds Kok dus. die zo kort voor de paasdagen nog geen iedee had waar hij op de eer ste paasdag moest preken. De bo venstaande noodkreet stcnd name lijk pas in het paasnummer van De Waarheidsvriend, het wekelijks or gaan van de Gereformeede Bond in de Nederlands Hermormde Kerk. In nog steeds is hij behoorlijk ont hand. want ondanks die poodkreet is zijn agenda nog niet terug. Wel zijn er een paar reacties op geko men. „Een klein aantal kerkeraden heeft wel opgebeld om te zeggen wanneer mijn man daar verwacht wordt.' zegt mevrouw Kok „Met Pasen is het gelukkig in orde geko men, maar er zijn nog heel wat open plekken in zijn agenda." Ze zijn het boekje, vertelt mevrouw Kok, in een telefooncel kwijtge raakt. „Twee weken geleden kwa men we terug van vakantie. Meteen over de grens hebben we iemand opgebeld om te zeggen dat we weer thuis waren. En daar. in die tele fooncel. heeft mijn man toen zijn agenda laten liggen. Zodra we thuis waren, merkten we het. We hebben onmiddellijk navraag gedaan bij de douane, de marechaussee en het grenswisselkantoor. Iemand is daar zelfs nog naar de telefooncel gelopen om te kijken of het ernog lag. Heel aardig, maar het was al weg We hebben nu nog goede hoop, dat een vakantieganger het gevon den heeft, het ij zijn zak gestopt heeft en het opstuurt als hij weer in het land terug is." Intussen blijft de kans niet gering, dat op een kwade zondag ergens in. het land een gemeente op de Zoe- termeerse predikant zit te wachten, die dan niet komt opdagea Want als- niet iedere betrokken kerke- raad contact met ds Kok opneemt, blijven die open plekken in de agenda bestaan. En het is natuur lijk onmogelijk om de preekbeur ten voor bijna een heel jaar in je hoofd te hebben.„Die agenda is mijn man z'n lijfboek," zegt me vrouw Kok. „Hij leeft er dagelijks mee. We hopen maar dat het gauw boven water zal komen. Uit angst dat er iemand opbelt als ik net even weg ben, durf ik er nauwelijks even uit te lopen." Mocht iemand iets gezien of ge hoord hebben van de agenda van ds Iz. Kok uit Zoetermeer: elke tip is welkom. Het telefoonnummer van de familie Kok is 079-164004. „Mama, er was een grote hond die in mijn gezicht likte." Dat vertelde een driejarig meisje uit het dorp Dzjejrantsjel in de Sowjet-repu- bliek Azerbeidzjan aan haar moe der. toen ze na een dag en een nacht zoek te zijn geweest, 's mor gens in een kloof gevonden werd. Het hele dorp was in rep en roer en iedereen had naar de kleine ge zocht. Het onderzoek bracht wol- vesporen aan het licht, die naar het hol van een forse wolvin bleken te leiden. Het is nu wel zeker dat de „hond" van het meisje een wolvin geweest is. die het kind geen haar gekrenkt heeft. „Koningen en koninginnen door kinderen" heet de tentoonstelling die in de Londense National Gallery ingericht is. Er zijn uitsluitend teke ningen en andere werkstukken te zien, waarop kinderen vorsten en vorstinnen hebben uitgebeeld zoals die er in hun ogen horen uit te zien. Op de foto laat negenjarige Peter zijn tekening zien, waarop koningin Elizabeth en haar man staan. Vorig jaar vierde koningin Eliza beth van Engeland haar 25-jarig regeringsjubileum, en nu krijgt ze nog een verlaat cadeautje. De oor zaak van het latertje is dat de ar beiders die er negen maanden voor nodig hadden, onderhand een tijd je gestaakt hebben, maar het ca deau is ook nu nog best de moeite waard: een Rolls Royce. luxer dan ooit vertoond, uitgevoerd in don kerrood en zwart en voorzien van allerlei snufjes. Een daarvan is een verchroomd opstapje, dat door een druk op een knopje zijdelings uit de chauffeursplaats klapt, waar door de bestuurder makkelijker de koninklijke standaard op het dak kan hijsen. Uiteraard is het opstap je berekend op het gewicht van de koninklijke chauffeur. Het ge schenk wordt aangeboden door de Britse automobielindustrie Oven gens staan er al vijf wagens zo in de koninklijke stallen, maar dit is wel de eerste nieuwe Rolls sinds zeven tien jaar. De Britse koningin heeft dus niet wat je noemt omhoog ge zeten door de vertraging, en zal zich nog best gevleid voelen met dit blijk van waardering van haar au- toproducerende onderdanen Zoveel waardering krijgt haar zus ter. prinses Margaret, niet De 47- jarige prinses is net weer terug van vakantie op de Caribische eilan den. waar ze met de veelbesproken 31-jarige playboy Roddy LleweUyn vertoefde. Haar optreden wekt steeds meer onbehagen bij een aan tal linkse politici, die vinden dat Margaret haar plichten teveel ver waarloost ten opzichte van het land dat haar jaarlijks zo'n 225 000 inkomen verstrekt. Een Labour-lld vroeg in het parlement een paar dagen geleden zelfs drin gend aan de regering om op te houden met het spenderen van geld „aan de over-bevoordeelden in dit land. inclusief het wekelijks zakgeld van 4500 die we aan para sieten als prinses Margaret geven". Na een scherpe opmerking van Ka mervoorzitter George Thomas maakte de spreker wel onmiddel lijk excuus voor zijn uitspraak Tweeëneenhalf jaar na hun immi gratie lijkt de mierenkolonie uit Trinidad nog niet aan .Zwitserland te kunnen wennen. Indertijd zijn de diertjes met z'n ontelbaren naar een cultuurhistorisch museum aan de oevers van het Meer van Genève overgebracht, maar de commune schijnt nu ten prooi aan ernstige- ontwrichting. Van „heimwee" ster ven sommige dieren zelfs de hon gerdood, want ze weigeren de sma kelijkste moerbeibladeren De overblijvers gedragen zich zo ab normaal. dat geen wetenschaps mens er iets meer van begrijpt: ze begraven hun doden niet meer. ze krioelen werkeloos en futloos rond, enkele diertjes begeven zich zonder aanwijsbare reden buiten de kolo nie en zelfs de koningin blijft niet meer op haar post om cocons te spinnen. Insectenkundigen hopen nu maar dat het aan het slechte weer ligt. een soort voorjaarsmoe heid, die misschien overgaat als ook het weer op lente begint te lijken. Bijna tienduizend gulden is de prijs die een onbekende heeft betaald om in het bezit te komen van een stilleven, dat Adolf Hitler in zijn Jonge jaren (in 1912» geschüderd heeft. Het gaat om een aquarel van 20 bij 25 centimeter dat een vaas met bloemen voorstelt De onbe kende, een verzamelaar, kocht het op een veiling in New York. waar men ook de naam van de verkoper niet bekend wilde maken Maar in gewijden hebben al rondverteld, dat die vorige eigenaar een hoge functionaris van de Justitie in Mün chen is. Eigenlijk is alleen de naam van de allereerste eigenaar aan geen twijfel onderhevig, want dat was natuurlijk HiUer zelf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5