Bonden beraden zich over /astgelopen CAO-gesprek Controle-sluis gevaar voor hartpatiënt Concurrentieslag in Limburg )en Uyl en Van Agt 'Middenkader' heeft last van spanningen Schorsing gevraagd van commissaris van politie jCampagnes PvdA en CDA spitsen zich toe in het zuiden 'Dubbel pakken' Verkapte propaganda 'Tingelingeling' Vijf partijen: kerncentrales nu niet bouwen rs sportieve Druk werkt door in privéleven Mensen met hartstimulator moeten voorzichtig zijn Stank in Pernis veroorzaakt door lekkage van tank Rita bENSDAG 29 MAART 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet sen it is nen ite i.De et hij jn isen Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het zuiden van het land, met name Lim burg heeft zich de afgelopen dagen en weken mogen ver heugen in een opvallend grote interesse van de Haagse poli tici. De ene CDA-voorman was nog nietvertrokken of de andere PvdA-leider arriveer de al weer. De spreekbeurten van de laatste dagen spreken wat dat betreft boekdelen. Premier Van Agt zat met de Paas in Maastricht, gisteren werd hij daar de hele dag door de CDA-fractielei- der Aantjes vervangen, zelf trok hij naar Eindhoven om zijn laatste bij drage aan de verkiezingscampagne te leveren. Aantjes zal zijn plek in Maastricht nog maar nauwelijks hebben verlaten of Den Uyl komt eraan met de hele PvdA-top om vanavond de uitslag van de staten verkiezing af te wachten. Ook Den Uyl bracht de Pasen in het zuiden door. gisteravond sprak hij in Brunssum; ook Limburg. De campagne wordt ook op de an dere fronten gevoerd. De publika- tie door het kabinet van de per spectieven-nota Zuid-Limburg, af gelopen donderdag, zal aan de ver kiezingen niet vreemd zijn. Even min als de unieke primeur dat de commissaris van de Koningin in Limburg. Kremers. aanwezig was op de gebruikelijke persconferentie van de premier na afloop van de ministerraad. Voorts meten CDA- en VVD- woordvoerders nu ook de medeverantwoordelijkheid van Den Uyl voor de mij nsluitingen breed uit. jk dat Ie iter cht leid Niet toevallig De strijd om het zuiden vindt niet toevallig plaats. Daar. in Limburg, boekte de PvdA bij de Kamerver kiezingen van 25 mei vorig jaar een glorieuze overwinning. De socialis ten kregen toen 30,1 procent van de stemmen, 10 procent meer dan bij de Kamerverkiezingen van 1972. Het CDA (de KVP met name) zag zijn aanhang in dit katholieke bol werk teruglopen van 49,4 procent in 1972 naar 44,7 procent. De langverwachte doorbraak van de katholieken naar de PvdA was eindelijk begonnen, riep de PvdA verheugd uit. Het is er de partij alles aan gelegen bij de verkiezin gen van vandaag te bewijzen dat de uitslag van vorig jaar geen incident was. meer een blijvende zaak. een ware doorbraak dus. Het spreekt vanzelf dat de CDA-inspanning op het tegendeel gericht is. Opkomst Meer nog dan in andere provincies zal de vraag wie de slag om het zuiden wint. worden bepaald door het aantal kiezers dat werkelijk gaat stemmen. Traditioneel is het opkomstpercentage in Limburg laag. Bij de Statenverkiezingen van 1974 het laagste. 66,8 procent; bij de Kamerverkiezingen vorig jaar met een landelijke recordop komst ook al het laagste met 83 procent. De PvdA vaart wel bij hoge opkomstcijfers. De campag nemakers bij de socialisten geloven daarom niet dat de winst van vorig jaar nu nog eens in die mate her haald zal worden. De hoop is er wel op gevestigd toch zodanig te win nen dat het CDA zijn absolute meerderheid in de provinciale sta ten kwijt raakt. Dat scheelt maar twee zetels. Het CDA is er op uit om die zetels uiteraard te behouden. Of dat lukt zal vanavond blijken De regering zal bij de bezuinigin gen de ambtenaren niet ..dubbel pakkenMinister Wiegel (Binnen landse zaken) heeft dit gisteravond verklaard op een WD-bijeenkomst in Poeldijk. Onder „dubbel pak ken" wordt verstaan dat op voor zieningen (salaris, pensioen, ver goedingen) van ambtenaren extra wordt bezuinigd, nadat al bezuini gingen op voorzieningen voor alle werknemers, met inbegrip dus van de ambtenaren, zijn doorgevoerd. De bonden van ambtenaren voeren al enkele jaren een papieren oorlog tegen mogelijke voornemens van de regering voor dubbel pakkende bezuinigingen op overheidsperso neel. De minister van binnenlandse za ken vertegenwoordigt tegenover deze bonden de overheid als werk gever. Enkele weken geleden, na een overleg tussen minister Wiegel en deze bonden, waarschuwden de bonden opnieuw voor acties als er ..dubbel gepakt" zou worden. Bij die gelegenheid is van de kant van de minister wel andere geruststel lende taal gesproken. Maar de uit spraak dat de ambtenaren niet ..dubbel gepakt" zullen worden, is gisteren voor het eerst van rege ringszijde gedaan Wiegel, die overigens niet als minis ter van binnenlandse zaken maar als vice-premier was aangekon digd. verweet gisteravond de PvdA dat „ze speelt op het scheppen van onrust onder de ambtenaren." Overigens erkende Wiegel in dezelf de toespraak ook dat de onrust onder de ambtenaren al dateert van de tijd van het kabinet-Den Uyl. en dus niet is ontstaan, nadat de PvdA in de oppositie terecht is gekomen, en derhalve niet door de PvdA ten tijde van deze oppositie kan zijn opgewekt. De WD-minister beschuldigde de PvdA voorts er van „verkiezings winst te willen halen door te spelen op angst bij de zwakkeren in onze samenleving. Per verkiezingsfolder belooft de PvdA dat het kabinet- Van Agt de WAO-uitkeringen zal verlagen." aldus Wiegel, er aan toe voegend dat het kabinet hierover de beslissing nog niet heeft geno men. omdat het pas drie maanden aan het bewind is en „niet wil be zuinigen met de botte bijl." In zijn toespraak bracht Wiegel ook nog even het TV-debat van vorig jaar. mei ter sprake, maar de VVD-n4i- nister repte niet over de belofte die de drie lijsttrekkers der grote par tijen Den Uyl. Van Agt. en Wie gel zelf in dat debat deden, na melijk dat het plan voor verlaging van de maximum WAO-uitkerin gen door alle drie werd afgezworen; Wel beschuldigde Wiegel Den Uyl er van dat die vorig jaar in de WAO- kwestie „langs de waarheid heen scharrelde." DEN HAAG Het initiatief van vijf provincies en de stichting bur gerschapskunde om de kiezers via een voorlichtingskrant op het be lang van de komende statenverkie zingen te wijzen, dreigt een minder plezierige nasleep te krijgen. De krant, die inmiddels bij 2.2 miljoen mensen in Friesland. Overijssel. Gelderland. Utrecht en Noord-Hol land in de bus is gegleden, bevat een pagina vol propaganda voor de aanleg van meerwegen. Dat het om een advertentie van de Nederland se vereniging van wegenbouwers gaat, is niet aangegeven. Dit heeft de woede gewekt van de Stichting natuur en milieu en de PPR. Het motto van de advertentie is „geen wegen nu. is over een paar jaar ellende". De lezer wordt opgeroe pen „daarom met overleg mensen met visie te kiezen" onder de toe voeging „u weet zelf wel in welke partijen u die kunt vinden". Statenleden van de PPR hebben □aQHHBGD Met het oog op de vandaag te houden Statenverkiezingen werden gisteren overal in den lande stembureaus ingericht. Hier gebeurt dat In de Amster damse Klaas de Vriesschool. in schriftelijke vragen aan Gedeputeerde Staten van de vijf betrokken provincies opheldering gevraagd. Volgens de radicalen had boven de tekst tenminste moeten staan dat het een advertentie be treft. Geconstateerd wordt, dat de tekst een politieke boodschap be vat die geen recht doet aan de beoogde obj «ctieve voorlichting. De PPR wil van de colleges van Gedeputeerden weten of zij vooraf de tekst van de krant hebben be oordeeld en welke de reden is ge weest om de advertentie van de weg aibouwers op te nemen. De Stichting natuur en milieu heeft intussen navraag gedaan naar het hoe en waarom van de verhulde advertentie. Van voorlichter W A Lings van de provincie Utrecht kreeg men te horen: „De krant is gemaakt door de stichting burger schapskunde. Door allerlei omstan digheden is dat wat moeizaam.ver lopen. zodat op het laatste moment pas bleek dat men een pagina over had. Mede om het project te finan cieren hebben de provincies toen gezocht naar een adverteerder die 50 000 gulden wilde neertellen. De wegenbouwers leken ons wel ge schikt, omdat de wegenbouw altijd een van de eerste taken van de provincies is geweest". De milieu beschermers vinden dat geen be vredigende verklaring- Ze houden het erop. dat de krant is misbruikt voor wegenbouwpropaganda De Stichting burgerschapskunde was gisteren niet voor commentaar be reikbaar. Als er veel mensen gaan stemmen, vaart de PvdA daar doorgaans wel bij. Dc grote winst, vorig jaar. werd geboekt bij een recordopkomst van kiezers. Bij provinciale statenver kiezingen is de opkomst doorgaan-, veel matiger: de provincie leeft niet bij iedereen. Lage opkomstcijfers betekenen met name voor de PvdA lagere cijfers. Nu deze verkiezingen een landelijk (voor of tegen het kabinet) karakter hebben, is hel de PvdA er alles aan gelegen zoveel mogelijk kiezers naar de stembus te krijgen. Daartoe zul len vanmiddag, zo is althans de be doeling. zich vele PvdA-leden tot hun huren en andere omwonenden wenden met de vraag of zij al ge stemd hebben. De actie Tingelinge ling heet dat. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - De PvdA. CDA. D'66. PPR en PSP menen dat niet met de bouw van drie nieuwe kern centrales mag worden begonnen zolang de problemen met kernener gie niet zijn opgelost De VVD meent, in tegenstelling tot de ande re regeringspartij iCDAi. dat wel met de bouw kan worden begon nen. maar dat de centrales pas in gebruik kunnen worden genomen wanneer de problemen zijn opge lost. Dit blijkt uit antwoorden op vra gen over het energiebeleid, die de Vereniging Milieudefensie iVMDt kort voor de verkiezingen voor de Provinciale Staten aan de politieke partijen heeft voorgelegd Van de politieke partijen in de Tweede Ka mer weigerden Boerenpartij. SGP en DS'70 de vragen te beantwoor den. Milieudefensie trekt uit de antwoorden de conclusie dat de standpunten van de partijen met betrekking tot energie sterk in be weging zijn en dat de mogelijkhe den voor een milieuvriendelijk energiebeleid, zónder kernenergie, met snelle schreden dichterbij ko men. De meeste partijen vinden onderzoek naar besparingen van groot belang, terwijl ook meer geld zou moeten worden besteed aan onderzoek naar de toepassing van wind- en zonne-energie en kolen De CPN heeft geen kans gezien het vragenformulier van Milieudefen sie op korte termijn te beantwoor den. maar liet gisteren weten even als PvdA. CDA. D'66. PPR en PSP tegen de bouw van drie nieuwe kerncentrales te zijn. zijn ADVERTENTIE- 6n onze soc.-economische redactie id teMSTERDAM De industriebonden NVV en NKV hebben Riet-tsloten in alle provincies de leden bijeen te roepen. Op 6 april Uien er op hetzelfde tijdstip 25 regionale vergaderingen worden (stu->houden. Ook de Industriebond CNV bereidt vergaderingen Oo®"iet de leden voor. Gisteravond kwam het hoofdbestuur van de 'tmteldustriebond CNV mede naar aanleiding van de moeilijkhe- ■gen tn in de metaal in spoedvergadering bijeen. J. J! ;ods- i hetnderwerP van gesprek zal het vast- teèlopen CAO-overleg in nagenoeg üe bedrijfstakken zijn. De indus- alletfiebonden hebben in alle CAO-on- lam;p handelingen het behoud van ar- 3jerlpidsplaatsen centraal gesteld. Vol- lam-lns de actiekrant een gezamen lijke uitgave van de industriebonden NVV en NKV ziet het er naar uit dat de onderhandelaars, wat het ma ken van afspraken op het gebied van de werkgelegenheid betreft, in alle bedrijven en bedrijfstakken nul op het request krijgen. llige ude-( >ez.>: rde. Vervolg van pagina 1 Het is baarlijke on- i, aldus Van Agt, de sociale zwak- ren worden niet de klos en zij illen het ook niet worden. We zou- n het anders niet verdienen nog nger christen-democraten te ten. in Agt nam het de PvdA kwalijk at zij juistdit kabinet verwijten de Na*lAO-uitkering te willen verlagen. en wijl juist het vorige kabinet een stsontwerp daartoe had voorbe- id. Samenvattend meende Van jt dat de verkiezingspropaganda in hare majesteits-oppositieleider en Uyl een opzettelijke karikatuur- Er is geen enkel bewijs voor dat ij een rechts-conservatief beleid- tet»ei eek- ïren, aldusVan Agt. erreehtsing laar volgens Den Uyl demonstreert e verrechtsing van het kabinet zich '♦ver een breed front. Het is het öodlot en de tragiek van Aantjes at dat gebeurt. Maar het is het fvolg van de tegemoetkomingen be het CDA moet doen aan de VVD an Wiegel." ►en Uyl zei grootscheepse besnoei ingen te voorzien van het kabinet op de sociale voorzieningen, de huren, de subsidies voor woningverbete ring en stadsvernieuwing- „Dat ge beurt niet uit pure slechtigheid, maar omdat het kabinet met het handhaven van de koopkracht van de hogere inkomens een fundamen teel verkeerde keuze heeft ge maakt." ROTTERDAM (ANP) Op verzoek van de Engelse politie heeft de ri vierpolitie in Rotterdam gisteren een onderzoek ingesteld naar de dood van een Griekse zeeman in het kanaal. De 39-jarige Michael Zerva- kis. tweede machinist aan boord van het Griekse zeeschip Kappa Cham pion. werd afgelopen zondag ge raakt door een kogel uit een geweer van de kapitein. Het resultaat van de CAO-onderhan- delingen, die sinds december 1977 worden gevoerd, vormen volgens de actiekrant „een trieste lijst" Het overleg in de metaal, bij Philips, bij Hoogovens, bij Heineken, bij de pa pierconcerns Van Gelder en KNP. bij Unilever, in de klein-metaal. de textiel, de confectie en bij Shell wordt weinig bemoedigend ge noemd. Sommige werkgevers zo als in de textiel willen het onder werp werkgelegenheid zelfs niet be spreken. Vakbondsbestuurders heb ben daar vorige week tijdens het overleg woedend hun tassen gepakt. De industriebonden NVV en NKV schrijven nu in hun actiekrant dat er toch CAO's met afspraken over het aantal arbeidsplaatsen moeten wor den afgesloten. „Zijn de werkgevers niet bereid om in normale onderhan delingen tot zulke afspraken te ko men. dan zijn we gedwongen om actie te gaan voeren," aldus de industriebonden. Pamfletten Inmiddels hebben de industriebon den NVV en NKV pamfletten uitge deeld bij de poorten van de chemi sche bedrijven Tiofine (Shell'Cyana- mide) en ICI in het Botlekgebied in Rotterdam. Zij roepen daarin de werknemers op aanwezig te zijn op de vergaderingen van vrijdag en maandag om uiting te geven aan hun ongenoegen over de weigering van de directies een vijfploegen dienst in te stellen en om in te gaan op het vakbondsverlangen om een arbeidsplaatsenovereenkomst te sluiten. Het uitdelen van de pamflet ten veroorzaakte bij ICI een verkeersopstopping. Sturka blazers, Sturka katoenen en leren jacks. Gemaakt voor de sportieve man die graag goed gekleed gaat. Let dus op het Sturka- etiket. Voor sportieve mannenmode met allure. Inloimeer. tel 020 151255 ul'Jjmüil Van onze Haagse redactie DEN HAAG Werknemers, die in bedrijven het ..middenkader" vormen, hebben het vaak lang niet gemakkelijk. De problemen, die zij op hun werk ondervinden, nemen zij zelfs ..mee naar huis' Een kwart van het middenkader heeft daardoor niet genoeg tijd en aandacht voor het gezin. Dat is gebleken uit een onderzoek van het raadgevend bureau Zuidema. gehouden onder toeziend oog van een commissie uit de SER Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Zes Groningers hebben de schorsing gevraagd van de heer L. Wit. commissaris van politie te Groningen, omdat deze anti-joodse verklarin gen zou hebben geuit. De verklaring waarin de zes aan hun „verbijstering" uiting geven is ondertekend door prof. dr. B. Delfgaauw. ds. R. Hensen. dr. L. Leertouwer, dr. P. Hofstede, PPR-voorzitter Herman Verbeek en drs. B. ter Veer. De Groningse burgemeester H. G. Buiter zei ons desgevraagd geen reden Ie hebben om van de normale rechtsgang af te wijken. „Juist in de Tweede Wereldoorlog hebben we geleerd wat het betekent als dat wel gebeurt." aldus de heer Buiter. pas als er feiten blijken kunnen volgens hem maatregelen worden genomen. Die feiten moeten naar voren komen uit een onderzoek dat inmiddels door de rijksrecherche wordt ingesteld. Zoals we eerder berichtten zou de commissaris gezegd hebben, dat de Duitsers in de Tweede Wereldoorlog vergeten hadden mensen als wethouder J. Wallage en het Kamerlid Ed van Thijn te vergassen. Beide zijn PvdA-politicus en Jood. Tot het middenkader in het produk- tieproces behoren personeelsleden, die geen leiding geven aan individue le personen, maar aan groepen Ze houden zich niet bezig met beleids zaken; dat doen mensen boven hen. Het middenkader is verantwoorde lijk voor de directe economische be langen van het bedrijf (het „halen van produktiecijfers. kostenbewa king. zorg voor de kwaliteit), maar het middenkaderlid moet tegelijker tijd de belangen van „zijn mensen in het oog houden. Dat roept nogal eens spanningen od Een veelgehoorde klacht vanuit het middenkader is volgens de onderzoe kers „onduidelijkheid" Vooral over de eigen toekomst. Halen we ons pensioen? Kunnen we wel van baan veranderen als we dat zouden wil len? Dat zijn vragen, die middenka derleden zich nogal eens moeten stellen. Onzekerheden Onduidelijkheid schuilt er ook in de taakomschrijvingen, die volgens zes tig procent van de ondervraagde middenkaderleden „te algemeen" of „verouderd" zijn. Ook hangt onze kerheid samen met een gebrek aan hulpbereidheid van de directe chef en collega's. Meningsverschillen wor den ontlopen of niet uitgepraat, ter wijl de eigen problemen van het mid denkaderlid weinig begrip wekken. De onduidelijkheid blijkt „de meest goede gewoonte: op de fiets naar je werk Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Mensen met een pace-maker of elektrische hartstimulator moeten voorzichtig zijn met het binnengaan van een grootwinkelbedrijf, waar zogeheten veiligheidssluizen zijn geplaatst Dit heeft de Nederlandse Hartstich ting in een waarschuwing bekendgemaakt. zeggen 4 999 fietsenmakers Binnen deze sluizen wordt namelijk gewerkt met een elektro magnetisch veld om zo gestolen goederen op te sporen, maar uit klachten die bij de Hartstichting zijn bin nengekomen. is gebleken dat dragers van een pace maker hierdoor in moeilijkheden kunnen komen. Sommige sluizen kunnen pace makers zodanig beïnvloeden, dat hierdoor het hart van een pa tiënt niet meer voldoende wordt gestimuleerd. Meer dan tienduizend Neder landers niet alleen oude ren, maar ook tal van jonge ren dragen een pace-ma ker. De werkgroep hartstimu- latie in Leiden heeft in over leg met het ministerie van volksgezondheid besloten tot deze algemene waarschu wing. omdat het niet moge lijk bleek iedere drager van een pace maker persoonlijk te bereiken Erkend wordt, dat in het algemeen dergelij ke sluizen geen bezwaar zijn voor de gezondheid, maar dat dit niet zonder meer geldt voor die mensen bij wie de hartslag op gang wordt ge houden door een elektrische stimulator. Om het zekere voor het onze kere te nemen raadt de werk groep alle dragers van pace makers aan. deze sluizen niet te betreden Aan de directies van grootwinkelbedrijven met zulke sluizen is verder gevraagd zorg te dragen voor in het oog vallende waar schuwingen en tevens te zor gen voor een goede omleiding voor pacemaker-patiënten De werkgroep is momenteel bezig met een inventarisatie, maar de uitalag van dat on derzoek kan nog wel enige tijd op zich laten wachten, aldus secretaris Rodrigo van de werkgroep hartstimulatle Er bestaan wel drie of vier soorten sluizen, waarvan er één gemaakt wordt door het bedrijf Nedap in Groenlo. Daarnaast zijn er elf soorten pacemakers in tal van uitvoe ringen. Taak van de werk groep is nu om uit te zoeken welk type pacemaker rea geert op een dergelijke veilig- heidssluis. In afwachting van de uitslag van dit onderzoek dringt de werkgroep er bij de dragers van een pace maker op aan liever geen risico te nemen Woordvoerder Rodrigo zag het liefst, dat de grootwinkel bedrijven zelf maatregelen zouden nemen, zoals waar schuwingsborden en een vei lige andere toegang Dit ge beurt ook op vliegvelden bij voorbeeld. waar men op ver toon van het kaartje „drager van een pace maker' niet door de veiligheidssluis hoeft, maar buitenom wordt geleid Op die manier wordt elk risico uitgesloten. Geen moeilijkheid Een van de grootwinkelbe drijven in Nederland, die met dergelijke sluizen werkt, is C en Amaar „bij ons hebben zich voorzover ik weet nooit moeilijkheden voorge daan. Wij werken nu twee jaar met veiligheidssluizen en er is nog nooit iets voorge vallen." aldus een woordvoer der. „In overleg met de Ne dap en de werkgroep zijn deze sluizen geïnstalleerd en evenals wi] is ook de secreta ris van de werkgroep over tuigd van de veiligheid ervan Afgelopen donderdag heeft er een gesprek plaats gehad en daarin is afgesproken, dat er opnieuw proeven zullen worden genomen met ver schillende soorten pacema kers om de uitwerking ervan te bestuderen. Dit om nog eens de veilige werking ervan vast te stellen Ons systeem is gewoon veilig." aldus de woordvoerder van C en A..„en wij zien dan ook op dit- moment geen aanleiding om extra maatregelen te treffen" negatieve invloed uit te oefenen op de geestelijke en lichamelijke ge zondheid". Er kunnen verbanden worden aangetoond met een hoger cholesterolgehalte, hogere bloed druk en een hoog ziekteverzuim. De leeftijd het middenkader bestaat goeddeels uit ouderen speelt een duidelijke rol Middenkaderleden, die zich in hun werk onder druk voelen staan, on dergaan de invloed daarvan ook in hun privëleven. De helft blijft er thuis over doorpiekeren, een kwart heeft daardoor niet genoeg tijd meer voor het gezin en een op de vijf ligt er wel eens wakker van Toch is het middenkaderlid over het algemeen wel tevreden met het werk. vooral met de vrijheid en ver antwoordelijkheid, en de mogelijk heid om met mensen om te gaan Vanuit de geënquêteerde groep zijn verschillende suggesties geopperd voor een beter „werkmilieu" een be ter personeelsbeleid, met loopbaan planning- en begeleiding, meer trai ning en opleiding, meer duidelijk heid en afbakening van taken, be voegdheden en verantwoordelijkhe den. VLAARDINGEN Een lekkage in een tank bij de oude raffinaderij van de Shell in Pernis was de aanleiding dat tientallen mensen gisteravond de meldkamer van de milieudienst Rijnmond hebben gebeld om zich te beklagen over een olie en kattepis lucht Bij een door de milieudienst van de Rijnmond ingesteld onder zoek werd het lek ontdekt Het was nog niet door de Shell zelf gemeld, wat wel gebruikelijk is volgens de voorlichting van de milieudienst Rijnmond Nadat het lekken was verholpen kwam er snel een eind aan de stankoverlast „Ik ben getuige van alles beloofd heeft, Ellen." i hij je

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3