Geringe stijging vleesconsumptie Zeker is zeker BANQUE Consumentenbond bereikte veel, maar gaat stug door iVmsterdamsche Droogdok heeft vertrouwen Sigarettenmerk de sigaar Er valt heel wat te doen Dollar toont opnieuw scherpe inzinking Bupermarkt en filiaalbedrijf Bedreigen particuliere slager Maaskabel (115 man) in Brunssum dicht wie echt5/^%èn een Be maand rente wenst zonder opzegtermijn^ boete of rentekorting, openteen reservegeld-rekening bij de». Be'020-5204911 Ejl BANQUE DEPRIS ET IS DES PAYS-BAS NV Na uitlating president centrale bank VS Beraad OPEC maand uitgesteld Bescheiden Haags clubje werd een grote landelijke organisatie Mening over reclame ET fc )ENSDAG 29 MAART 1978 an een onzer verslaggevers MSTERDAM De vleesconsumptie in ons land zal de komen- e jaren nog in bescheiden mate toenemen. Dit enerzijds door de toei van de bevolking en anderzijds door een verbetering van de Ikomens. Deze verwachting spreekt de Amro-Bank uit in een tudie over het slagersbedrijf t kar (rlijk v n vei l de f: FINANCIËN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 17 - RHS 19 e kans is echter groot, dat de afzon- rlijke slagerijen v.-rder terrein zul- verliezen aan de supermarkten Ie filiaalbedrijven. Aangezien het ital verkooppunten verder zal inderen, kan de gemiddelde isomzet per slagerij tóch aanmer- ilijk stijgen. *n grotere verkoop zal. zo wordt iwaarschuwd. echter niet automa- $ch leiden tot een betere winstge- ndheid. >andacht e aandacht van de slager zal zich larom in sterkere mate moeten phten op de commerciële kanten )n de bedrijfsvoering. Daarbij zal jet de omzetvergroting, maar het tdrijfsresultaat de doorslag moeten (ven. e zelfstandige slager zal daarom let alleen een goed ambachtsman loeten zijn, maar ook een slagvaar- Ige ondernemer die zich weet aan te issen aan de steeds veranderende tarktomstandigheden. ie omstandigheden zijn de afgelo- m jaren ook bepaald niet gelijk tbleven. In verhouding tot de totale msumptieve uitgaven is vlees daar- (j van minder betekenis geworden. [1965 gaf de consument gemiddeld 2 procent van zijn budget uit aan lees, vleeswaren en conserven. In 176 was dat teruggelopen tot echts 4.6 procent, overeenkomende iet een totaal bedrag voor Neder- rd van ruim 6 miljard. ixpansie Dlgens de Amro-Bank moet er in s land ruimte zijn voor een verdere lei van de vleesconsumptie, die in |76 per hoofd 61.4 kilo was. In de kiden om ons heen wordt aanmer- flijk meer vlees gegeten, evenals in nkrijk, Zwitserland, Canada en berika. Intussen lijkt het weinig waarschijn lijk. dat het slagersbedrijf zich ver der ontwikkelt in de richting van de „kiloslagerijen". Deze bedrijven wer ken met de formule van een zeer beperkt assortiment, lage prijs, wei nig service en een grote omzet. Deze opzet heeft in een aantal geval len opmerkelijk succes gehad maar, aldus de Amro-Bank. het merendeel van de klanten blijkt wat meer servi ce en een ruimere keuze toch wel op prijs te stellen. BRUNSSUM - De fabriek van elek triciteitsdraden en kabels Maaska vel in Brunssum gaat half Juli slui ten. Dat betekent ontslag voor alle 115 werknemers, zo heeft districts bestuurder H. de Keijzer van de Industriebond NKV meegedeeld. Maaskabel is een onderdeel van het Britse concern Belta. Volgens vak bondsbestuurder De Keijzer is het bedrijf in moeilijkheden geraakt doordat de belangrijkste klant Saoedi-Arabië naar de concurren tie stapte. Maaskabel leunde wat zijn orders betreft, te veel op de Arabieren. Mogelijkheden voor afzet elders in binnen- en buitenland zijn er nauwe lijks, zodat sluiting nu onvermijde lijk is. Als men eerder de bakens had verzet, had sluiting wellicht nog wel kunnen worden voorkomen, aldus De Keijzer. Het Britse moederbedrijf heeft vol gens hem gegarandeerd dat er een behoorlijke afvloeiingsregeling komt. Een aantal werknemers van Maaskabel werkte vroeger in de mij nen. Sommigen van hen staan nu voor de tweede of derde keer zonder werk op straat. ADVERTENTIE TSEi JEN itie in *Tot f 5.000,- per maand direkt opvraagbaar. Daarboven geldt 1 maand opzegtermijn. «Indien U in de loop van 1978 minder dan de helft van Uw gemiddelde jaarsaldo opneemt krijgt U 1 maand extra rente. Voor meer informatie kunt U een folder aanvragen. «Spaar bij de Banque via Uw eigen Bank-Rast- of Gemeentegirorekening. Telefonisch kunt U een rekening openen. Vraag naar de afdelingTèlébanque. U kunt ook terecht bij een van de onderstaande kantoren. AMSTERDAM- ARNHEM-BREDA-DORDRECHT-EINDHOVFN-ENSCHEDE GRONINGEN-DEN HAAG-HAARLEM-HEERLEN-HENGELO. MAASTRICHT-NIJMEGEN ROERMOND ROTTERDAM TILBURG-UTRECHT-VENLO-WEERT BPSM02HS3 Vrijwel dagelijks verliest de dollar terrein op de valutamarkt van Tokyo. De (elektronische) notering op een koersbord aan de gevel van de Bank of Tokyo in de Japanse hoofdstad toont laagterecord op laagterecord. De 227,30 yen voor een dollar heeft dan ook al weer plaats moeten maken voor een nóg lagere dollarkoers. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amerikaanse dollar heeft dinsdag op de valutamarkten wederom een scherpe inzinking ondergaan. Achtergrond van deze koersdaling waren de uitlatingen van de presi dent van het Amerikaanse centrale banksysteem. O. William Miller, dat hij geen voorstander is van „over bruggingsmaatregelen" ter onder steuning van de dollarkoers zolang niets aan de diepste oorzaken van de koersdaling wordt gedaan. In dit ver band noemde hij het energiebeleid van de Amerikaanse regering, de in flatie en de verhouding tussen eco nomische groeipercentages van de verschillende landen. Met „overbruggingsmaatregelen" zei Miller de inspanningen te bedoelen van de Federal Reserve Board (de centrale bank) en het ministerie van financiën om wanordelijke koersbe- wegingen van de dollar op de valuta markten tegen te gaan door middel van wederkerige kredietovereen komsten met West-Duitsland, verho gingen van het disconto (de officiële rente) en krachtiger ingrijpen op de wisselmarkten. Miller noemde het onwaarschijnlijk, dat dergelijke maatregelen een permanente verbe tering voor de dollar teweeg zullen brengen. „Wat we moeten doen, is ons richten op fundamentele zaken," aldus Miller. Miller zei, dat hij voorstander is van snelle maatregelen om de invoer van olie in de V8 aan banden te leggen, o.a. door de invoering van een speci ale belasting op importolie, als de volksvertegenwoordiging niet bin nen een maand haar goedkeuring hecht aan een nationaal energiebe leid Verder drong hij aan op verster king van het programma tot bestrij ding van de inflatie. Als er geen beleid tot bestrijding van de inflatie komt, kan de centrale bank worden gedwongen de geldom- loop minder te laten toenemen. Af remmen van de groei van de geldom- loop zal evenwel de rentetarieven doen stijgen en het gevaar van in krimping van de economie doen toe nemen. Op de wisselmarkt van Tokyo kocht de Bank van Japan naar schatting gisteren 800 miljoen dollar om de koers van de Amerikaanse munt te steunen. De dollar sloot hiema op 225,02 yen (vorig slot 225,30 yen). Ook in Europa verloor de dollar op grote schaal terrein. In Frankfort werd b.v. DM 2,021-2,031 genoteerd, tegen donderdag j.I. DM 2,0322-2,0422. In Amsterdam begon de dollar op 2,1590, tegen een slot van donder dag van ƒ2,1830. Aan het einde van de dag werd 2,1660 genoteerd. De dalende dollar deed de goudprijs dinsdag verder oplopen. In Londen werd bijna 183,50 per ounce (31,1 gram) genoteerd. WENEN (Reuter) De ministers van olie van de dertien lidstaten van de Organisatie van Olie Exporteren de Landen (OPEC) hebben de be sprekingen, die ze op 3 april in Genè- ve zouden houden, uitgesteld tot 4 mei. De algemeen secretaris van de orga nisatie, Ali Jaidah, gaf als verkla ring hiervoor: „We vinden dat we meer tijd nodig hebben om de pro blemen die ter sprake komen te be studeren." Het voornaamste onder werp van gesprek wordt naar alle waarschijnlijkheid de voortdurende koersdaling van de dollar en de der ving van inkomsten die daarvan voor de olielanden het gevolg is. AMSTERDAM De Amsterdamsche Droogdok verwacht mede door de genomen maatregelen - de recessieperiode „vermagerd maar gezond" door te kunnen komen. De grootste zorg is, dat de marktverhoudingen niet alleen door de conjunctuur worden bepaald, maar tevens nadelig worden beïnvloed door beschermende overheidsmaatregelen voor bepaalde bedrijven ln binnen- en buitenland, aldus het jaarverslag. IDM boekte vorig jaar een omzet an 93.7 min tegen 95.3 min in 976. Er werd een nettoverlies gele en van ƒ9.9 min tegen een winst an 1.8 min in het jaar daarvoor, oorgesteld wordt geen dividend te etalen. Voor het laatst werd divi- end uitgekeerd over 1974 (10 pet). ind 1977 waren bij de ADM 984 lensen in dienst. Een jaar daarvoor 'aren dat er 1337. waarvan 249 bij imiddels afgestoten deelnemingen te daling van per saldo 104 man erd deels veroorzaakt door een ver- ere afronding van de herstructure- ng, deels door een niet gecompen- ïerd natuurlijk verloop van het di- ?cte personeel. Ondanks werkloos- eid blijkt het aantrekken van pas- ind produktiepersoneel op grote loellijkheden stuiten. De proble- len in de scheepsbouw werken terk remmend op het aanbod l> AUDET: De omzet van de Associ- jtie van Uitgevers van Dagbladen en njdschriften (AUDETi steeg in 1977 met ruim 15 pet van 168.1 min tot 194.3 min. koers van uitgifte van de 8'/. procent 15-jarige lening van ƒ25 min ten laste van de Rijnlandse Disconto- bank is vastgesteld op 99 procent. Na afschrijvingen, rente, saldo overi ge baten en lasten en rekening hou dend met voorzieningen en vennoot schapsbelasting nam de nettowinst met 30 pet toe van 6.6 tot 8.6 min. Het dividend wordt verhoogd van 28 (22) procent. EMISSIES: Morgen. 30 maart, kan worden ingetekend op twee obli gatieleningen. De 8 procent 20-jarige kapitaal-obligatielening van 200 min van de Amro-Bank heeft een uitgiftekoers van 100 procent. De RIJN-SCHELDE: Thomassen Holland in Do 8teeg een werk maatschappij van Rijn-Schelde-Ver- olme heeft van Van Gelder Papier een opdracht gekregen van 15 min. Het betreft de levering van een gene rator voor het opwekken van stroom voor de nieuwe papiermachine van Van Gelder. BASF: Dit Westduitse chemische concern heeft met 1977 een teleur stellend Jaar afgesloten. De wereld- omzet heeft, blijkens voorlopige ge gevens. 23.18 miljard mark bedra gen. slechs 0.1 procent meer dan de 23.16 miljard mark van het voor gaande jaar. Het resultaat vóór belastingen daal de ruim 21 procent van 1.41 miljard tot 1.11 miljard mark. Daarentegen werden de investeringen vergroot van 1.54 miljard tot 1.66 miljard mark. KLENE: Overeenkomstig de eer der uitgesproken verwachting bleef de omzet vorig jaar vrijwel gelijk. Ook de winst lag in 1977 op hetzelfde peil als in 1976, toen de winst bijna 297.000 was. Het dividend zal 20 per aandeel bedragen. Over 1976 werd eveneens 20 betaald, maar toen kon 4 procent daarvan in aan delen worden opgenomen. AKZO: De Oostenrijkse fabriek van Enka, waar rayongarens voor de textiel- en bandenindustrie worden gemaakt, kampt met structurele problemen. De „Eerste österreichi- sche Glanzstoff-fabrlck" in Sankt Pölten bij Wenen zal niet kunnen ontkomen aan aanpassingen. Be richten dat het bedrijf (1050 man) in zijn geheel zal moeten sluiten, spreekt dr. H. G. Zempelin. topman van Enka. echter tegen. „Er is nu geen acute noodzaak tot bedrijfslui- ting," zo verklaarde hij desgevraagd. De Consumentenbond in Den Haag bestaat vijfentwintig jaar en gaat dat vieren. Hiertoe is alle reden. Want het mag een prestatie worden genoemd, in een kwart eeuw uit te groeien van een bescheiden plaatselijk club je met een handovl leden, tot een landelijke organisatie met een kleine vijfhonderddui zend leden. Deze ontwikkeling is het bewijs dat de Consumentenbond erin is geslaagd voor een grote groep mensen een „eigen" organisatie te worden voor (kritische) voor lichting en (juridische) steun. In de loop van de jaren is er op dit terrein vanzelf sprekend het een en an- derd veranderd, maar tóch is de problematiek in wezen hetzelfde geble ven, zo blijkt in een ge sprek met directrice me vrouw drs A. O. Fransen. Wat die verandering be treft wijst zij met name op het toegenomen kri tisch bewustzijn bij de consument ten aanzien van persoonlijke rech ten. De problematiek acht zij ln wezen weinig of niets veranderd, maar meer verschoven van .„(kolen)nootjes naar borrelnootjes". Vijfentwintig jaar gele den stond de consument nog eenzaam en alleen tegenover een goed geor ganiseerd bedrijfsleven. Tegenwoordig is de con sument ook georgani seerd of kin het zijn en wordt zodoende van de benodigde informatie voorzien en soms indivi dueel geholpen.om een probleem of geschil tot een oplossing te brengen. De ontwikkeling van de Consumentenbond ge durende de afgelopen vijfentwintig jaar is in grote lijnen in drie fasen te verdelen. Prijsen In de eerste tien jaar toen de welvaart nog aanzienlijk lager lag dan tegenwoordig het geval is lag de nadruk van de activiteiten vooral op de prijzen. Daarbij werd getracht een vinger ach ter de prijsontwikkelin gen en achter de onder nemersafspraken te krijgen. Daarop volgde de perio de met het zwaartepunt op warenonderzoeken die allengs werden aan gevuld met dienstenon- derzoeken. Deze onder zoeken werden belang lijk, omdat de welvaarl op gang begon te komer en de consument nog niet gewoon was grote (re) uitgaven te doen. Be halve met vergelijkendt warenonderzoeken, kwam de Consumenten bond met zeer kritische beschouwingen over be leggingsfondsen, beleg ging in diamant, levens verzekeringen (met name spaarkassen en ge mengde verzekeringen) en andere geldzaken. Dit met name voor mensen, die geen „groot geld" ge wend waren. „Juist in een periode van welvaart moet de finan ciële markt doorzichtig zijn," merkt mevrouw Fransen op, „gezien de vele mogelijkheden en vormen die er zijn op het gebied van sparen, be leggen, verzekeren,* kre dieten, hypotheken en niet te vergeten reizen." De laatste jaren is met name het Juridische werk op gang gekomen, zowel in de vorm van Mevrouw Fransen rechtsbijstand als in de vorm van juridische le denservice. Rechtsbij stand in procedures van een individuele consu ment wordt verleend (en bekostigd), wanneer daaraan méér dan per soonlijke kant zit. Dat zijn er jaarlijks enkele tientallen. Het aantal ju ridische adviezen op schriftelijke of telefoni sche vragen ligt per jaar boven de vijfentwintig duizend. Intussen is de kwestie van prijzen nog steeds belangrijk. In de eerste jaren was dat, omdat van welvaart nog nage noeg geen sprake was en !!:e cent moest worden omgedraaid. Nu de wel vaart vrij algemeen is. moet op elk dubbeltje worden gelet om andere uitgaven bij voorbeeld voor een auto of een ver re reis te kunnen (blij ven) doen. De consument staat er, door of mede door het werk van de Consumen tenbond, tegenwoordig een stuk beter voor dan een kwart eeuw geleden, al moet er nog wel het een en ander worden ge daan. Als positieve pun ten noemt mevrouw Fransen uit de losse hand er nog een aantal. Een greep daaruit: De politieke belang stelling voor de consu ment is duidelijk toege nomen. De staatssecre taris van Economische Zaken heeft met name ook de zorg voor consu mentenzaken en binnen het overheidsapparaat als geheel is meer oog ontstaan voor het feit. dat zeer uiteenlopende onderwerpen ook een consumenten-aspect hebben: De consumentenvoor- waarden (een standaard contract dat de belangen van de koper waarborgt' hebben meer invloed, dan bij de introductie enige jaren geleden werd verwacht Niet al leen zijn er inmiddels zo'n vijfhonderd bedrij ven die op consumenten- voorwaarden leveren, maar daarnaast hebben een aantal branches hun standaardcontracten „opgepoetst"; De oprichting van het Garantie Instituut voor de Woningbouw dat er voor zorgt, dat de koper van een nieuw huis mits het door een inge schreven aannemer is ge bouwd écht onder de pannen is. Langzaam Voorts is er al ging het te langzaam vooruit gang geboekt in belang rijke zaken als: Een betere wettelijke regeling van de stan daard voorwaarden. die door bedrijven worden gehanteerd. In de Soci aal-Economische Raad is althans een advies klaargekomen voor de juridische regeling daarvan; Het wetsontwerp te gen misleidende reclame; i v. leg binnen de So ciaal-Economische Raad over het (verplicht) noe men van het echte rente percentage op leningen Mevrouw Fransen meent dat dit er zeker door zal komen. De afgelopen vijfentwin tig Jaar verliepen overi gens niet rimpelloos. De aandacht trokken vooral de kwestie Lexington (1961) en de kritiek van de bondsraad althans een deel daarvan op het beleid (1976). In 1961 publiceerde de Consumentenbond een vergelijkend onderzoek naar het teer- en nicoti negehalte van sigaret ten. Daarin kwam het merk Lexington (des tijds een van de meest verkochte merken) er slecht af. De rechter be vestigde deze conclusie niet, maar dit sigaretten merk werd wel de „si gaar." Ongeveer gelijk tijdig verscheen een En gels rapport over de schadelijke gevolgen van roken. Beide publtkaties vooral het onderzoek van de Consumenten bond en het proces dat daarop volgde trok ken veel publiciteit. De Consumentenbond kreeg daarmee landelij ke bekendheid en hoe wel het proces werd ver loren een forse aanwas van het aantal leden. Ook de roker werd er be ter van want, zo zegt me vrouw Fransen (die toen nog niet bij de Consu mentenbond werkte), het teer- en nicotinege halte in sigaretten is daarna duidelijk lager geworden. Kritiek Aan de verwijten van een groep binnen de bondsraad, dat de Con sumentenbond te weinig kritisch zou zijn en te veel in de marge zou sleutelen, tilde (en tilt) mevrouw Fransen even min zwaar. „De bonds raad is altijd kritisch ge weest en moet dat ook zijn; het enige verschil was alleen dat de kritiek niet binnenskamers bleef, maar ln de publici teit kwam. Bovendien, zegt ze, werd op grond van zeer gebrekkige waarnemingen over een aantal zaken geoordeeld. Die kritiek is intussen af genomen. Desgevraagd tekent mevrouw Fran sen hierbij nog aan. dat er zeker zaken zijn ver anderd, al zouden die toch wel veranderd zijn. „Waar het kan en dat is op vele terreinen houden we de vinger aan de pols." Armen In het vervolg van het gesprek wijst mevrouw Fransen erop, dat er al enkele Jaren samen met de internationale or ganisatie voor consu mentenbonden geld en mankracht wordt ge stoken in de bescher ming van (de armste) consumenten in ontwik kelingslanden. Een van die consumentenkanto ren is gevestigd in Bom bay Deze organisatie koopt consumptiegoede ren in de normale ver pakking van 500 of 1000 gram in, om die vervol gens om te pakken in hoeveelheden van 10, 50 en 100 gram. Het probleem daar ls na melijk dat de mensen in het algemeen zo arm zijn, dat ze de „normaal verpakte levensmidde len niet kunnen betalen. Door de gewenste hoe veelheden aan te bieden, bereikt die consumentenorganisatie dat de allerarmsten niet het slachtoffer worden van gewetenloze lieden, die ook levensmiddelen, maar dan bijgemengd met vreemde stoffen zo als kerrie met koemest aanbieden. In het kader van deze activiteiten zendt de Consumentenbond bin nenkort een ervaren wa- renonderzoeker voor de periode van een jaar naar Jakarta. Hij zal het com umentenonderzoek in Indonesië terzi)de staan. Hoewel er veel ls bereikt, valt er ln het belang van de consument nog veel te doen. Mevrouw Fran sen noemt ln dit verband onder andere: een goed inzicht, in wat er wordt aangebo den ontbreekt nog. De concurrentie werkt niet met kwaliteit en prijs al leen, maar ook met „ver sluiering"; Het bedrijfsleven kent nog steeds samen werkingsvormen, waar naar de buitenwacht maar moet raden. „Het kartelregister is nog steeds niet openbaar ge maakt, ofschoon reeksen ministers dat ooit heb ben toegezegd"; Het bedrijfsleven heeft nog steeds gemak kelijker toegang tot de overheid, dan de consu ment; Er ls nog steeds geen regeling voor de etikette ring van consumptiegoe deren (wat erin zit) en voor de prijs per stan- daarhoeveelheid (pps); De consument zélf is nog niet altijd „even re delijk" in koopoverwe gingen en kostenbesef; met name het sociaal kostenbesef, zoals de in vloed van een uitgave op de energie, vervuiling, geluidshinder en meer van deze aspecten. Opvoeding De consumentenopvoe ding dat is Anders dan consumentenvoorlich ting zal daarom onge twijfeld ln de toekomst (meer) aandacht krijgen in de Consumentengids. De moeilijkheid voor de Consumentenbond is in tussen een systeem te bedenken, om in waren onderzoeken de levens duur van dc produkten te bepalen en vervolgens een duidelijke uitspraak over het vóóren tégen op dit gebied van de ver schillende merken te doen. Dat is tot dusverre nog niet gelukt. Ongetwijfeld komt het zover en dan krijgt de consument hanteerbare normen om energiebe- wust te kunnen leven, terwijl de fabrikant zal worden „gedwongen" zuiniger produkten te gaan vervaardigen Belangrijke ontwikkelin gen worden eveneens het patiëntenrecht (daaro ver zijn al contacten met patiëntenverenigingen» en de kosten van de ge zondheidszorg Ik wil mevrouw Fransen en de ongeveer 120 me dewerkers van de Consu mentenbond. alsmede de mensen van de plaatse lijke werkgroepen die tijdens het jubileum spe ciaal ln de belangstelling zullen staan met dit werk alle succes wensen Hank Post (marketing di rector): Zuivere vergelij kende reclame iv een communicatiemiddel, dat binnen ons systeem van vrije ondernemingsgewij ze produktie en open con currentie, de consument kan beschermen tegen aanschaf van inferieure produkten. (Bijeenge bracht door FHV/BBDO).

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19