legrijpelijk dat zo weinig rouwen vakbondslid werden Staat moet koers-risico overnemen' antal vrouwelijke leden bij NVV het grootst de: naaisteirsbode 1 L Consumentenbond: Beperk verbruik van energie iristelijke werkgevers: Grote verliezen CNV kiest nieuwe bestuurders Europese functie voor Hans de Boer Jongelui pleegden 58 inbraken Nieuwe boeken NSDAG 29 MAART 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartel 11 W V V V v v ORGAAN VAN DEN ALCEMCENEN I NEDERLANDSCHEN NAAISTERSBOND «t«g l. L*a*AQ. i Cisca Dresselhuys (TERDAM Dat de Nederlandse pnden relatief erg weinig vrouwelij- fien tellen, zoals bleek uit het vorige gepubliceerde rapport „Vrouwenza- |n vakbondstaken" van het Weten- ppelijk Onderzoeksbureau van de entrales, is niet zo vreemd. Dat ten eerste alles te maken met de tegenstand, die er tot voor kort in ind bestaan heeft tegen het buitens- berken van de (getrouwde) vrouw en weede met het feit, dat de vakbon- hch tot nu toe nooit erg gericht en op het werven van vrouwelijke lie vrouwen met een baan is in ons land lens zestien procent georganiseerd (tegen cent van alle werkende mannen). Opval- jaarbij is, dat het aantal vrouwen binnen »V het grootst is, dat het aantal vrouwelij- en van het NKV daalt en dat van het CNV land heeft vergeleken bij andere landen Itijd een zeer kleine vrouwelijke beroepsbe lg. Dat is niet verwonderlijk, wanneer je (elke sterke tegenstand er hier altijd ge- I heeft tegen het werken van de gehuwde Met name van confessionele zijde werd Jet eens zo lang geleden de arbeid van de fde vrouw principieel afgewezen. Zo ook Öe eerste vakorganisaties, het Algemeen Jeden Verbond en de Christelijke Werklie- treeniging Patrimonium. Beide wilden een Isverbod voor gehuwde vrouwen en waren Itanders van het vrouwenkiesrecht. Tus- 04 en 1937 probeerden met name confessi- regeringen achtmaal door een Koninklijk It of een wetsontwerp gehuwde ambtena- I, onderwijzeressen tot en met alle gehuw- luwen de arbeid onmogelijk te maken. PROGRAMMA DIENSTBODEN-CONGRES or Znüj it tl*» ftifutu 18W. Rapport noemt oorzaken en geeft adviezen PAUZE. Mm. f» I*SI Vf«Knor*. J me. H«l ««««Mijtt a Jtakw OwKillE HlïJ» ul« tcvnm.-Mrtcnn,! c» |*n«t,*nfon4t. Op zondag 21 augustus 1898 (de vrije dag van de vele dienstboden) werd een groot congres voor dienstboden gehouden, waar gesproken werd over de arbeidsomstandigheden van deze meisjes en ingewerkt 1 heeft Romme nog een keer een wetsont- ngediend, waarin het alle getrouwde vrou- trboden werd buitenshuls te werken. Dit itwerp werd door de Tweede Kamer afge- In de crisisjaren werd met kracht het i van (gehuwde) vrouwen tegengewerkt in Brabant en Twente. Ook de r.k. vakbe- maakte dit lange tijd tot haar politiek, elde zich tot de jaren vijftig op het stand- an de pauselijke encycliek Quadragesimo waarin stond: „De huismoeders moeten eerste plaats in haaf huis of de onmiddel- mgeving daarvan haar werk vinden in de ling van haar huishoudelijke taak. Daar- n is het een schandelijke wantoestand, die He middelen uit de weg geruimd moet dat huismoeders zich door het karig an de man gedwongen zien, buitenshuis t kost te gaan werken, zodat haar eigenlij ken en plichten, met name de opvoeding ideren, worden verwaarloosd." met 1955 wijst het CNV de loonarbeid van uwde vrouw af. „De loonarbeid der gehuw- uw dient zoveel mogelijk te worden tegen- i. De gehuwde vrouw vindt haar arbeid in zin. Het huiselijk leven wordt ontwricht, er de gehuwde vrouw de gehele dag bui lis is, in fabriek, kantoor of atelier arbeid it en dan 's avonds nog een dagtaak thuis aldus het CNV. tzaken ijn nu specifieke oorzaken van het feit, dat inig vrouwen zich aansluiten bij een vak- Maarten van Klaveren de samensteller :t rapport komt met een aantal oorzaken: es worden door onderwijs en opvoeding ltijd voorbereid op huwelijk en gezin en p een carrière met de daarbij behorende als strijd voor promotie, loon en dergelij- meisjes trouwen steeds vroeger, terwijl ze van school komen, waardoor ze een veel „arbeidsverleden" hebben dan de vrou- an vroeger (vijftien jaar geleden had een bij haar trouwen ongeveer negen jaar kt, nu is dat nog maar zes jaar). Dat int, dat deze vrouwen veel minder tijd hebben om voor hun belangen als werkne- p te komen. Een andere belangrijke factor, is de zienswijze van de partner van de vrouw op haar arbeid: de Nederlandse man is aanzienlijk minder vóór het werken door zijn vrouw dan zijzelf. En wanneer vrouwen desondanks toch gaan werken, moet dat op zo'n manier gebeuren, dat de man er zo min mogelijk last van heeft. Dat betekent dus bij voorbeeld geen vakbondsactiviteiten in de avonduren. Part-time Een ander gevolg van die tegenzin van veel Nederlandse mannen (met name in arbeidskrin- gen, waar men nog het gevoel heeft dat het oneervol voor de man ls, wanneer de vrouw moet „bijverdienen") tegen het buitenshuls werken van hun vrouwen, is dat het grootste deel van de getrouwde vrouwen part-time gaat werken. Hier door blijft ze toch voornamelijk gericht op haar gezin en huishouden en heeft geen belangstel ling (ook geen tijd trouwens) voor zaken als vakbonden. Bovendien zijn de mannen van deze vrouwen vaak georganiseerd, waardoor men het gevoel heeft toch „ln de bond" te zitten in geval van moeilijkheden. En in de praktijk is het, volgens Maarten van Klaveren, ook zeker zo, dat de vakbond niet gauw zal weigeren om de ar beidsproblemen van een getrouwde werkende ongeorganiseerde vrouw te helpen oplossen, wanneer haar man wel vakbondslid is. „Het is veel te veel als bij de ANWB of andere verenigin gen, dat het lidmaatschap van een vakbond beschouwd wordt als een gezinsaangelegenheid: wanneer er één georganiseerd is, geldt dat voor het hele gezin, ook al zijn de andere gezinsleden wel werknemers maar geen vakbondsleden," zegt hij. een depressie kwam opzetten, zakte het enthou siasme onder de vrouwen vrij snel. De werkge versbonden slaagden er in die jaren in de 48- urige werkweek weer ingevoerd te krijgen (in 1919 was de 44-urige werkweek erdoor gekomen) en de vele salarisverlagingen troffen de werken de vrouwen het eerst en het hardst. Geen wonder dus, dat het aantal vrouwelijke vakbondsleden weer sterk terugliep: van de 12 procent van 1920 naar 4,3 procent in 1924. Deze daling heeft zich lange tijd voortgezet: pas in 1950 is daarin veran dering gekomen en zijn de vrouwen langzamer- hand teruggekomen binnen de vakbondsgele deren. Ook lijkt de vakbondswereld zelf, met haar vergaderingen, nota's en rapporten een niet erg aantrekkelijke wereld voor vrouwen. Adviezen Ten slotte komt hij met een aantal beleidsadvie zen, die ervoor moeten zorgen, dat meer vrouwen hun weg naar de vakbond vinden. En hoewel hij met een aantal zinnige voorstellen komt, mis ik hier toch het belangrijkste, namelijk het advies aan de bonden om zich voor de vrouwen aantrek kelijk te maken, door wat voor hen te doen. Dit lijkt mij een zo voor de hand liggende aanbeve ling, dat ik het onbegrijpelijk vind, dat Maarten van Klaveren haar niet als eerste en belangrijk ste noemt. HIJ komt wel met voorstellen om bijvoorbeeld een aparte contributieregeling te treffen voor vrouwen die een part-time baan hebben, en met het idee om vla de man te proberen de vrouw te Interesseren voor de bond, maar waarom zegt hij niet gewoon, dat de bonden wel eens wat meer voor hun (aspirant) vrouwelijke leden zouden kunnen betekenen, door bijvoorbeeld een actief beleid te voeren voor meer part-time banen, meer rechtszekerheid voor part-timers, het op zetten van crèches en andere kinderopvang- mogelijkheden en het ijveren voor de mogelijk heid van vervroegde pensionering voor vrouwen die nu de laatste jaren van hun werkzame leven in de arbeidsongeschiktheidswet moeten door brengen omdat ze helemaal „af" zijn. Je kunt wel hard roepen dat dit taken van de overheid zijn, maar waarom zouden de bonden zich daar ook niet mee bezig kunnen houden? En dan de laconieke constatering, dat het voor vrouwen zo zwaar is om een baan te hebben, omdat de Nederlandse man niets voelt voor een andere taakverdeling binnen huishouding en gezin, waardoor de vrouw een dubbele belasting heeft en dus wel iets anders aan haar hoofd dan bijvoorbeeld leden te gaan werven voor de vak bond of het bijwonen van vergaderingen. Hij zegt dat bedacht moet worden, dat er ook onder mannelijke vakbondsleden flinke weer standen bestaan tegen een actief beleid van de vakbeweging, teneinde iets te veranderen aan de taakverdeling in het gezin. Nou en? Is dat een reden voor de vakbeweging om er dan maar het zwijgen toe te doen? Omdat hun mannelijke leden liever niet lastig gevallen worden mét deze problemen? De Algemeenen Nederlandsche Naaistersbond was een van de eerste vrouwe lijke vakorganisaties, compleet met eigen blad. Foto boven: „Terug naar het paradijs": een spot prent op het arbeidsverbod voor ge huwde vrouwen, dat Romme in 1937 tevergeefs probeerde in te voeren. ARËEIDSTEKS tfttlEEEINC iimji VOLuT ONS INDEN SIRÜDVOORUN ZELFSTANDIG MILAAN SLUIT U AAN F>OND% lUFEDING INDUSTRIE Een affiche van de vakbond (date rend uit de jaren twintig) waarin de vrouwen uit de kledingindustrie wer den aangespoord om zich aan te slui ten bij de vakbond. Een vrouwelijke houthakker in Drente, in het einde van de 19-de eeuw. Ongetrouwden Spreiden? En hoewel de getrouwde vrouwen dus binnens huis bleven in die jaren, stroomden er omstreeks 1920 toch veel vrouwen naar de vakbeweging. Dit waren ongetrouwde, werkende vrouwen, die hoopvol gestemd door de toen sterke emancipa tiebeweging, dachten dat er snel betere tijden voor hen zouden aanbreken. Voor de oorlog van 1914-1918 was de organisatiegraad van de vrou wen niet meer dan vijf procent, omstreeks 1920 was deze gestegen tot twaalf procent. Toen de hooggestemde verwachtingen echter niet op korte termijn werkelijkheid werden er er Wanneer de vakbonden echt iets zouden willen betekenen voor de getrouwde werkende vrouw, die ze zo graag als lid willen hebben, zouden ze juist hun mannelijke leden eens goed duidelijk moeten maken, hoe moeilijk het voor die vrouw is om zowel een baan als een huishouden te hebben: dan zouden ze die mannen eens moeten voorhouden, dat het veel rechtvaardiger zou zijn, wanneer ook zij een deel van de huishoude lijke- en gezinstaken op zich zouden nemen. Zo zouden de bonden mooi kunnen meewerken, niet alleen aan spreiding van macht, kennis en inko men, maar ook aan spreiding van huishoudelijke taken en plichten. Want waarom zou je ook die niet beter kunnen verdelen? DEN HAAG ARP-vooizitter Hans de Boer is benoemd tot voorzitter van de Nederlandse equipe bij de Europese volkspartij en bij de Euro pese unie van christen-democraten. Hij volgt in die functie oud-minister R. J. H. Kruisinga op. De Boer was al vicevoorzitter van de Nederlandse equipe. UTRECHT - De Utrechtse politie heeft met de aanhouding van drie jongelui uit de domstad een groot aantal Inbraken in Utrecht en omge ving opgelost. De drie, twee jongens van 18 en 22 en een meisje van 15. hebben bekend in de afgelopen acht maanden 58 inbraken te hebben ge pleegd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Consumenten bond meent dat het verbruik van elektriciteit en brandstoffen moet worden verminderd om te voorko men dat steeds meer mensen last van luchtverontreiniging krijgen. Ook zal het autogebruik moeten ver minderen. Daarnaast zal de overheid het onderzoek naar nieuwe verbran dingstechnieken moeten versnellen en binnen de Europese Gemeen schap meer moeten aandringen op strengere maatregelen tegen de luchtvervuiling. Dit zal zowel van de overheid, het bedrijfsleven als de consument veel inzet en veel geld vragen. De Consumentenbond schrijft dit in een beschouwing over de luchtver ontreiniging, die in de Consumen tengids wordt gepubliceerd. Volgens de Consumentenbond zal de lucht verontreiniging de komende jaren sterk toenemen en voor bepaalde stoffen zelfs tot boven de grens van het toelaatbare komen. De Consumentenbond betwijfelt of de technieken die nodig zijn om deze toenemende vervulling tegen te gaan op tijd Ingevoerd zullen wor den. De bond plaatst twijfels achter de voorspellingen ln het meerjaren programma tegen de luchtv «rontrel- niging. dat door de vorige minister van volksgezondheid en milieuhy giëne, mevr. Vorrink, is opgesteld. In dat programma wordt er op gere kend dat in 1980 nieuwe technieken zijn ontwikkeld om zwavel op grote schaal uit olie en kolen te halen, maar gezien de stand van zaken twij felt de Consumentenbond of deze technieken in 1980 al toepasbaar zul len zijn. De bond zet ook vraagte kens achter de verwachtingen om trent koolmonoxyden en stiksto- foxyden. onze sociaal-economische ctie HAAG Nederlandse be en die een exportorder be- ïtigen met een lange lever- lijden soms grote koers- szen. Tegen de tijd dat t geleverd en betaald in, oorbeeld, dollars, is de op- gst veel minder dan ge- t doordat inmiddels de tn in koers is gestegen. NCW (christelijke werkge- vindt dat de staat dit Risico „geheel of gedeelte- moet overnemen. Hier- zou de 500 miljoen ge- ct moeten worden die de ring nog in reserve houdt inderdeel van de 2,5 mil ter stimulering van de eco- lie uit september vorig jaar. maandelijkse persconferentie iet NCW stelde secretaris mr ersel gisteren dat het koersrisi- or bedrijven geen normaal be- risico meer is. Hij wees erop dat ters van de guklen de afgelopen jaren mede zo is gestegen vanwege de omvangrijke export van aardgas. Bedrijven in landen met een zachte munteenheid hebben het heel wat gemakkelijker met langlopende le veranties voor export. Drs. Wijffels, algemeen NCW-secre- taris, herinnerde eraan dat het kabi net de 500 miljoen in reserve houdt in afwachting van de ontwikkeling van de kosten voor de bedrijven en van de koopkracht voor de burgers. Welnu, zo betoogde Wijffels, de koopkracht valt mee, maar de kos ten voor de bedrijven vallen tegen, met name bij export als gevolg van de almaar stijgende guldenkoers. landse belangen ten opzichte van derden. De regering moet niet be lemmerend maar ondersteunend werken voor het Nederlandse be- rijfsleven. Fokker bijvoorbeeld lijdt niet onaanzienlijk doordat er niet geëxporteerd kan worden naar een aantal landen (doordat de regering voor risicorijke landen exportkre dietgaranties slechts tot een be paald maximumbedrag per land be schikbaar stelt). En in het Kamerde bat over de UCN (Uraniumfabriek Almelo) hadden de exportbelangen ook duidelijker in de afweging be trokken moeten worden." Voorts vond mr. Van Iersel dat bij het plaatsen van orders op defensiege bied het eigen bedrijfsleven duide lijk aandacht moet krijgen, en dat het ministerie voor ontwikkelings samenwerking zou moeten uitgaan van „de filosofie hoe Nederland de derde wereld kan bedienen". Offensief De regering moet inzake de export kiezen voor een offensieve (aanval- Teleurstelling: Van Iersel was „teleurgesteld" over het kabinetsbeleid tegenover de ex port, zoals dit de afgelopen maan den in de Tweede Kamer door be windslieden is gepresenteerd. De NCW-secretaris vindt dat de belan gen van de export als „een rode lijn door het hele regeringsbeleid" zul len moeten lopen. „Buitenlandse politiek moet weer worden het behartigen van binnen UTRECHT Tijdens de algemene vergadering volgende week maan dag zullen drie nieuwe bestuurders gekozen worden, die deel gaan uit maken van het dan negen leden tellende bestuur van het CNV. Er zijn vier kandidaten. Voor de porte feuille arbeidsvoorwaarden beleid is kandidaat G. H. Terpstra, econo misch medewerker van het CNV. Terpstra deed doctoraal examen economie aan de VU in 1964. Hij kwam in datzelfde jaar ln dienst van het verbond, belast met o.a. alge meen economische proble/nen, loon politiek, prijspolitiek en consumen tenzaken, economische mededin ging en ontwikkelingssamenwer king. D. van de Kamp, juridisch medewer ker, is kandidaat voor de portefeuil le medezeggenschap. Van de Kamp studeerde rechten aan de Rijksuni versiteit van Utrecht en kwam in 1970 in dienst van het CNV. In zijn huidige functie houdt hij zich bezig met het ondernemingsrecht, ar beidsrecht en stakingsrecht. Voor de portefeuille sociale zeker heid staan kandidaat A. J. Molen dijk, secretaris van de Industrie bond CNV en J. Hogenes. Molendijk werd in 1955 bestuurder van de CNV en daarna hoofdbestuurder van de Industriebond CNV. Voordien was hij o.m. elektromonteur. Hij heeft nu sociale verzekeringen in zijn por tefeuille en de belangenbehartiging van de leden bij Philips. J. Hogenes, op het ogenblik mede werker voor volksgezondheid en so ciale verzekering bij het CNV, kwam in 1968 in dienst van het verbond. Tevoren was hij melkcontroleur, fa brieksarbeider, chauffeur en nadien medewerker van een ziekenfonds en een bedrijfsvereniging. Namens het CNV heeft hij zitting in vele com missies. in de Ziekenfondsraad en in de besturen van o.a. het GAK, de Sociale Verzekeringsraad en de Ge meenschappelijke Medische Dienst. lende) houding in plaats van een defensieve, aldus de NCW-secreta ris. Zo zullen sterke sectoren, zoals energie-opwekking en milieu-verbe tering, „voldoende kansen gegeven" moeten worden. In dit verband ver welkomde Van Iersel de één miljard gulden steun aan winstmakende be drijven. vooruitlopend op de belas tingherzieningen volgens de „Stu- die-Hofstra". Dit miljard komt te recht bij winstmakende bedrijven en past daardoor in de herstructure ring van de industrie op wereld schaal, zoals het NCW die graag zou zien. Mr Van Iersel schetste een somber beeld van de internationale handel. Hij sprak over „een grimmig ge vecht op basis van nationaal geach te belangen, waarbij regeringen en hun bedrijfsleven zich in nationale slagorden hebben opgesteld". Een positief teken bij dit toenemend na tionaal protectionisme is volgens de NCW'er dat het Europese bedrijfsle ven in tal van sectoren onderling overleg zoekt, en aandringt op be scherming als EG-bedrijfsleven naar buiten toe, in plaats van be scherming per afzonderlijk land. AO-boekje 1708: Bertrand Ruttell, stichter van een nieuw soort tribu* naai, geschreven door Rudle Kagie. Stichting IVIO, Lelystad. Verschenen zijn de nummers 4 en 5 in de serie landendocumentatie van het Koninklijk Instituut voor de Tropen: Chili geschreven door drs. J J. J. W. Casteli en Argentinië, geschreven door drs G. H. M. Ra ven. Uitg. Staatsuitgeverij, Den Haag. Prijs van een jaarabonne ment: 60,-, per deel 10. Dichters van deze tijd, de 23st« druk van deze bundel is verzorgd door P. Rodenko, S. Polet en G. Borgers. Uitg. Standaard/Van Kampen, Ant werpen Amsterdam. 4U6 blz. 18.50. Bij uitgeverij Kok. Kampen ver scheen de 2e druk van Het Paradij* roman van J. Overduin (192 blz. 17,50) en de 2e druk van de roman ..Laatste wagon" geschreven door B. Nijenhuis (186 blz. ƒ17.50).

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11