'Verantwoordelijk voor de schepping' nSESHHSEii kleine krant Trouw Feest in de Sahara X brieven Ir. N. Buisert (CDA) over ruimtelijke ordening: Marokkaanse manifestatie in Amsterda Jongen gedood steekpartij in baf „If I had words" Pissebedden ZOmERTÜD UiNTERTÜD O iO Provinciale Staten DINSDAG 28 MAART 1978 TROUW/KWARTET door Haro Hielkema en Dick van Vliet DEN HAAG ..Verantwoordelijkheid" is wel het grootste trefwoord waarmee de Zuidhollandse christen-democraten voor het eerst in één federatief verband de provinciale statenverkiezingen tegemoet treden. S£men verantwoordelijk, maar vooral ook individueel. Het is de slogan die ook steeds weerklinkt in het verhaal van gedeputeerde Bujsert, CH-man en een van de voornaamste opstellers van het CDA-verkiezingsprogram. „Verantwoordelijkheid" is ook de term die hij gebruikt om zijn opvattingen over ruimtelijke ordening (zijn portefeuille) te „verantwoorden". Ir N Buijsert ordent al zo'n negen jaar als gedeputeerde de Zuidhol landse ruimte. Een verantwoordelij ke taak. want .het ruimtelijk beleid moet komende generaUes voldoende mogelijkheden laten voor de verwer king van eigen inzichten", zoals het CDA-program stelt. „Samen verant woordelijk zijn eist de bereidheid van een ieder om individuele rechten te beperken ten gunste van anderen, ook van toekomstige bewoners van ons land." Er valt heel wat te ordenen in Zuid- Holland er zijn grote steden en er is een stuk kostbaar open gebied, het Groene Hart. Er is vraag naar werk gelegenheid en zorg voor de natuur. Er wordt geroepen om woningen en om goede verbindingen. In die sfeer van tegengestelde krachten wil de in Woerden geboren CDA-lijsttrekker voor de kieskring Gouda vanuit zijn verantwoordelijkheid te werk gaan. „Bij de ruimtelijke ordening." zegt hij, „draag je de verantwoording voor de schepping. Dan moet je de schepping bewerken en bewaren. Dat is geen puur conservatisme, maar verantwoord te werk gaan. We moeten de schepping in z'n wezen bewaren, ervoor zorgen dat de mens erin kan functioneren." Steden behouden Een van de voornaamste opdrachten die Buijsert zich bij het uitoefenen van zijn functie stelt, is de zorg om de steden te behouden „De stad gaat hard achteruit." stelt hij met angst en beven. „Een heel groot ac cent in ons beleid moet gericht zijn op de binnensteden. Eigenlijk is het een welzijnsbeleid: het welzijn wordt bedreigd door de uitvloei van de bevolking. Als je je verantwoordelijk voelt om daar iets tegen te doen. heeft dat ook politieke consequen ties. We zullen dan bij het opbouwen van een welzijnsbeleid iedereen de gelegenheid moeten bieden op elk niveau mondig te zijn, verantwoor delijkheid te dragen." Met de zorg voor de steden stipt de CDA-gedeputeerde gelijk de proble matiek in het Groene Hart aan: „We moeten langzamerhand toch wel constateren dat er een vervloeiing plaats vindt tussen stad en platte land. De stad spreidt zich uit over het platteland, de stedelingen gaan op het platteland wonen. Dat houdt in dat de werkgelegenheid in de knel komt en dat we met een groot ver- keersvraagstuk zitten. Zowel de stad gaat achteruit, als het platteland. In de steden zit je met steeds minder mensen voor een gelijk aantal voorr zieningen. En het platteland verliest zijn waarde, omdat het aangetast wordt: de belevingswaarde loopt te rug, de agrarische waarde net zo." Platteland veilig Daarom ook wil Buijsert met nadruk het oog op de steden richten. „We zullen er van alles aan moeten doen om de functie van de steden te bewa ren. De keérzijde is dat we dan tege lijk ook het platteland veilig stellen. We moeten in en rond de steden de concentratie van mensen bewaren; onze bouwlocaties dienen dan ook bij de steden te liggen. De kleine kemen moeten afgeschermd worden tegen te sterke stedelijke invloeden: we moeten een drainage van mensen met'de grootste draagkracht en ont wikkeling voorkomen. Dat wil niet zeggen dat we de kleine dorpen moe ten isoleren. Ze dreigen toch al te verschralen: vroeger kon een kapper wel bestaan van duizend hoofden in het dorp. nu redt-ie dat niet meer. Nu zie je de rijdende winkels of in de wat grotere kernen de cash «Sc carries of winkelcentra." Ir. Buijsert zegt stellig te geloven in de verantwoordelijkheid, die de overheid is opgelegd om het leven in Zuid-Holland zo gezond mogelijk te houden. „De hele maatschappij is verantwoordelijk en daar speelt de overheid een bepaalde rol in mee. Elk individu heeft zijn verantwoor delijkheid. maar tegelijk ook het col lectief. Leidraad moet zijn de gerech tigheid, het opkomen voor het recht van de armen en zwakken zonder daarbij ooit tot onrecht voor ande ren te geraken. Westland Daarom moeten we om een voor- Ir N. Buijsert (CDA): „Verantwoording voor de schepping". beeld in Zuid-Holland te geven ontzaglijk voorzichtig zijn met het Westland. Dat gebied is maatschap pelijk en cultureel een eenheid. Dat mag ik niet aantasten in z'n be- staanskansen door een bouwlocatie te schetsen in een groot kassenge- bied bij Wateringen. Hetzelfde geldt voor de Bollenstreek. Wij moeten erop toezien dat de natuurwaarde zo goed mogelijk kan functioneren. Te gelijk moeten we een aantal beper kingen aanvaarden, moeten we las ten dragen uit een vorm van mede verantwoordelijkheid. Daarom zeg ik: niet bouwen in Wateringen, maar in Leidschendam-Nootdorp. Daar om ook heb ik niet veel moeite met de bouwlocaties voor Rotterdam: ook daar moeten we de stedelijke functie behouden en dat kan geluk kig in Kapelle, aan de zuidrand en ook verantwoord in Spijkenisse." Het CDA heeft de afgelopen vier jaar zonder al te veel problemen meegedraaid in het college van Ge deputeerde Staten (met PvdA en WD): „Ook daarbij weer vanuit die gezamenlijke verantwoordelijk heid", aldus Buijsert. Welzijnsbeleid Toch zijn er in zijn ogen wel degelijk meer dan nuance-verschillen tussen de drie partijen: neem het welzijns beleid. „Wij hechten heel sterk aan het particulier initiatief in het wel zijnsbeleid. Dat is immers ook een vorm van mede-verantwoordelijk heid. Welzijn voor de mens speelt zich vaax af in een kleine omgeving; het leent zich niet voor centralis tisch denken. Ik heb dan ook bezwa ren tegen het collectief systeem van de PvdA of het liberale idee van alles maar op z'n beloop laten, want dat mag ook niet." Ir Buijsert trekt de vergelijking ook door naar het verkeersbeleid, waar omheen hij bij de PvdA een ongenu anceerde stellingname constateert, die naar zijn mening te weinig be langen afweegt en teveel in de rich ting van „autootjes pesten" rede neert. „In de politiek is het altijd verkeerd als Je maatschappelijke ontwikkelingen ontkent. Je hoeft de hang naar de auto niet goed te keu ren. maar hij Is er wel. Je mag als overheid wel proberen bij te sturen, maar je mag geen barrière opwer pen. Dan bereik je slechts onvrede. Je moet, zij het uitermate zorgvul dig. een oplossing zoeken: in de vorm van omleidingswegen om ker nen van veel verkeer te ontlasten; in een hoefijzer bij Den Haag om de stad leefbaar te houden. Ik weet wel: dat zal voor een aantal mensen een belasting veroorzaken, maar men sen moeten ten behoeve van het geheel toch iets dragen." Herindeling Ir Buijsert is voorstander van de plannen om meer provincies te vor men. Maar Zuid-Holland moet vol gens hem dan wel in tweeën gedeeld worden en niet in drieën. Er mag van hem geen aparte provincie Midden- Holland met een uitsluitend lande lijk karakter. „Als je stad en land uit elkaar haalt, ontneem je het provin ciaal bestuur de mogelijkheid om de zaak in evenwicht te houden. Het bestuur moet zowel de verantwoor delijkheid voor het stedelijk als voor het landelijk gebied uitdragen. Ik zie een mogelijkheid om West-Ne derland met z'n vier grote steden in vier delen te splitsen: met een groot- Amsterdam, groot-Den Haag, groot- Rotterdam en groot-Utrecht. Zij ontmoeten elkaar in dat open mid dengebied en dragen elk medever antwoordelijkheid voor dat gebied." Ook voor de gemeenten moet een herindeling doorgevoerd worden, vindt gedeputeerde Buijsert, al kan hij niet vechten voor een minimum aantal inwoners per gemeente, zoals de rijksoverheid (10.000) voorstaat. „Ik zoek liever naar een samenhang tussen verschillende gemeenten. Veel belangrijker is dat we alle ta ken. die bij de gemeenten kunnen worden ondergebracht, ook aan ze geven vrijwel het hele welzijnsbe leid bijvoorbeeld. We moeten de ge meenten niet alleen met de mond verantwoordelijkheid geven, maar ook in het beleid moet dat tot uiting komen." (JSC tw in rer an a in t e Z£ AMSTERDAM (ANP) - Eenfcrh; duizend Marokkanen uit Nedjuurs en België hebben op eerste p$r J: in gebouw De Hoeksteen te A^lle dam een manifestatie bijge mei ter herdenking van de dertienfepa jaardag van de volksopstand we Marokkaanse stad Casablani deze opstand werden duizen< resi sen gedood. ind: rab ijg' De manifestatie in Amsterda jn tevens gericht tegen de ,.to»ns van de onderdrukking door rokkaanse regering op de MafUs nen in eigen en buitenland." Qede satoren van de manifestatie het KMAN-comité (Marok |p|> arbeiders in Nederland) en d nisatie van Marokkaanse arl in België (RDM). leE mm lidc In Amsterdam werd ook gej teerd tegen de nieuwe Marokl ambassadeur in Nederland. zou een folterspecialist zijn g jr in zijn land. De ambassadeur gens het KMAN-comité teve j stuurd om de controle op 1 kaanse arbeiders in Nederla" vergroten. lat! jeru GEERTRUIDENBERG (Al Bij een steekpartij in een zondagavond de zeventienji van Wingerden uit Dordrecht messteken dodelijk getroffen, jarige glazenwasser W. J. Gouda heeft inmiddels bekei een dolk de steken te hebben bracht. Hij is in zijn woning in[en truidenberg aangehouden. Hi pen dat hij hanteerde is gistej het water bij de Keizersveers» in Geertruidenberg gevonden] De steekpartij ontstond nadat jongeren-groepen ruzie kregen een meisje, dat weigerde mei van de jongens te dansen. Viei gelui raakten in het geveclt wond. Een van de jongens lie» gevaarlijke messteek in de bul De politie heeft nog vijf gearresteerd, die verdacht i het gevecht te hebben aangestj Vier van hen komen uit Dordj één uit Gouda. 28 MAART 1978 De kleine krant Medewerkenden Piet Hagen Hanneke Wijgh Erik de Clerck Peter Lakerveld Bert Klei Rob Foppema Gilles Stoop Brieven en reaches naar Trouw 3ostbus 859. Amsterdam Van onze correspondent TINDOUF Onlangs bestond de Democratische Republiek van de Sahara twee jaar. Op een verbor gen plaats in de Westelijke Sahara vierden ruim 20.000 mensen deze tweede verjaardag met redevoe ringen. dansen, toneel en zang. Voor hen was het een belangrijke dag. Tot 1976 was dit gebied een Spaanse kolonie Vroeger had het niet veel belang. Bom Ik vind de neutronenbom een rotding. Hij laat huizen staan en mensen maakt die dood. Dus: stop de neutronenbom. Elisabeth van der Heide (9 jaar) Glancrbrug Indianen Ik vind het niet eerlijk dat de Amerikanen vroeger de Indi anen van hun grond hebben beroofd. Indianen zijn ook mensen, net als wij Sommige blanken vinden de Indianen minderwaardig Dat zijn ze niet Als je ziet wat voor mooie dingen ze maken, dan voel je je soms dom. Joke Treurniet (bijna 12) Woerden Kleine Krant Dinsdags komt de Kleine Krant Misschien wel door het hele land Er staan veel leuke dingen in Zo krijgt iedereen zijn zin Ik beëindig mijn gedicht en hoop dat de Trouw dins dag weer in de bus ligt. Rianka Olrre (13 jaar) Nicuwcrkcrk aan de IJssel Maar in de moderne tijd zijn er fosfaat-mijnen ontdekt in Bou-Kraa. Daaraan is veel te verdienen. Fosfaat wordt ge bruikt voor kunstmest. In 1976 sloten de Spanjaarden een akkoord met Marokko en Mauretanië: zij kregen elk een stuk van het land en de Spanjaarden kregen voor al tijd het recht om te vissen voor de visrijke kust. De Marokkanen probeerden onmiddellijk het gebied met geweld te bezetten. Zij wer den geholpen door Frankrijk dat wapens levert. Maar de Saharanen willen onafhanke lijk zijn Meer dan 100 000 vrouwen en kinderen vlucht ten naar kampen in Algerije. Zomertijd Zondag begint de zomertijd weer. Zaterdagavond 1 april moeten we. voor het naar bed gaan, de klokken een uur vooruit zetten. Wie dat vergeet, komt de vol gende dag overal een uur te laat. Heb je zondagmiddag om 2 uur een afspraak en staat je horloge nog op de oude tijd, dan kom je in werkelijkheid pas óm 3 uur aan. De regeringen van Neder land, België, Luxemburg, Frankrijk en nog een paar landen hebben de zomer tijd ingevoerd om ons meer van het daglicht te laten profiteren. De zon gaat een uur later onder dan anders. Natuurlijk is de zonsop gang ook een uur later maar daar heeft in de zo mer, als de dagen lang zijn, niemand last van. Sommige onderwijzers hebben vorig jaar geklaagd over slaperige leerlingen. Omdat het in juni tot tie nen licht is, zouden de kin deren te laat naar bed gaan. Andere mensen menen echter dat ook zonder zo mertijd velen te laat gaan slapen. Nadelig is de zomertijd wel voor de Limburgse arbei ders die over de grens in West-Duitsland werken. De Duitsers hebben hun klokken niet vooruit gezet. Limburgers die dagelijks op en neer reizen hebben dus zowel 's morgens als 's middags met een uur tijd verschil te maken. In die kampen wordt hard gewerkt om in leven te blij ven: veeteelt van geiten en kippen. textielbewerking voor tenten en kleding, on derwijs en gezondheidszorg voor iedereen. De vrouwen hebben daar de leiding en iedereen van jong tot oud doet mee. Polisario De volwassen mannen vech ten intussen tegen de Marok kaanse troepen. Zij zijn vere nigd in het Polisario-front. Zij hebben al bijna het hele land bevrijd en pakken veel wapens en voertuigen af van de Marokkanen. Maar ze zijn kwaad op Frankrijk dat steeds nieuwe wapens levert. Omdat ze zo dapper vechten zal het land mogelijk toch onafhankelijk worden. Hope lijk zullen dan alle regeringen de Saharanen dan als een zelfstandig volk erkennen. De hit „If I had words" is alweer een beetje gezakt op de hitparade, maar het klas sieke muziekstuk, waar het wijsje vandaan komt. hoort al meer dan tachtig jaar tot de „toppers" van het concert leven. Dat is namelijk de derde symphonie van de Franse componist Charles Camille Salnt-Saëns. die in 1921 op 86-jarige leeftijd overleed en 't jaar daarvóór zijn laatste concert gegeven had. Hij heeft een groot aantal jaren op het podium doorgebracht, want hij was elf, toen hij voor 't eerst optrad (als pianist). Hij schreef veel muziek en hij deed dat heel vlot. Zelf zei hij dat hij net zo makkelijk mu ziek produceerde als een ap pelboom appels Verscheidene van zijn com posities zijn erg populair, zo als de Danse Macabre en het Carnaval van de dieren. Zijn derde symphonie is erg bij zonder, omdat voor de uit voering ervan niet alleen een extra uitgebreid orkest nodig is. maar ook twee piano's en een groot orgel. Welnu, dat orgel begint op een gegeven moment in het slotdeel van de symphonie luid mee te dreunen en dièr begint, om zo te zeggen. ..If I had words" „Wegens een tijdelijke schaarste aan pissebedden hebben we nog maar weinig meetresultaten." Deze wat wonderlijke mededeling stond op een bordje in de Jaarbeurs in Utrecht. Daar lieten acht jeugdlaboratoria van de stichting De Jonge Onderzoekers zien waar ze mee bezig waren. Op het Arn hemse laboratorium willenze uitzoeken bij welke tempera tuur pissebedden zich het prettigst voelen. Daarvoor nemen ze een reep metaal die aan de ene kant met ijs wordt afgekoeld en aan de andere kant voorzich tig verwarmd. Na een poosje wachten heeft het metaal dan overal in het stuk daar tussen een verschillende tem peratuur: warmer naar mate je dichter bij de ene kant komt en kouder naar de an dere kant. Als je dan op het metaal een pissebed loslaat, dan gaat die naar de plek waar hij de temperatuur net prettig vindt. Dat kun je voor verschillende pissebedden meten. Gelukkig voor de jon ge onderzoekers in Arnhem zijn er in het voorjaar weer meer pissebedden. Aan de tentoonstelling was ook een wedstrijd verbonden. De hoofdprijs voor het beste onderzoek ging naar Gerard Willemsen en Marion Adri aans. ook uit Arnhem. Zij be keken de vervuiling van het water in het plassengebied Meinderswijk, daar in de buurt. Niet door te meten hoe vies het water was, maar door te kijken wat voor soorten piepkleine beestjes en plan tjes er in groeiden. Wie naar de tentoonstelling wil. is jammer genoeg te laat. Gisteren was de laatste dag. Er zijn ook jeugdlaboratoria in Amsterdam. Eindhoven. Groningen, Haarlem. Hel mond. Naarden en Nijmegen. KOEKOEKSKLOK) HEEET HEI ER r OOR HQEiE'ih) Om de vier jaar kiest het Nederlandse volk de leden van de Provinciale Sta ten. Op 29 maart, dat is morgen, is het weer zover. Het aantal leden van de Provinciale Staten is afhankelijk van het aantal inwoners per provincie. Zo heeft Zuid-Holland 83 statenleden en Zeeland slechts 43. Uit hun midden kiezen de statenleden zes mensen voor de Gedeputeerde Sta ten. Met de Commissaris van de Konin gin vormen de Gedeputeerde Staten het dagelijks bestuur van de provincie. De Provinciale Staten vergaderen onge veer 12 tot 15 keer per jaar. Zij beslissen over alle zaken die de provincie aan gaan. Zoals bijvoorbeeld de aanleg van wegen, kanalen, bruggen, en de voorzie ningen als gas. water en licht. Voordat de leden van de provinciale Staten hun ambt aanvaarden moeten ze eerst een eed afleggen. In Friesland mag dat ook in het Fries. „Dat beloof ik" wordt dan „Dat ünthijt ik". In I,im'- burg noemt men de commissaris van de koningin nog steeds gouverneur. (Ar- noud van Dalen). De kiezers moeten 18 jaar zijn om te mogen stemmen voor de Provinciale Staten. Maar ze doen nog veel meer met hun stem. Want ze kiezen ook de Eerste Kamer. Om de drie jaar wordt de helft van de Eerste Kamer gekozen. De Eer ste Kamer is heel belangrijk. Dat zagen 28 maart 1978 I we in 1976, toen de WD in de Eerste Kamer tegen de abortuswet stemde. (Anja Robbertsen en Kitty Molenaar). De commissaris van de Koningin wordt door Koningin Juliana benoemd. De mensen van de provincie kiezen de Pro vinciale Staten. Niet iedereen kan lid worden van de Provinciale Staten. Je mag niet in de gevangenis hebben geze ten. Ook moet je 25 jaar zijn en in de provincie wonen, waarvoor je wordt ge kozen. De vergaderingen worden ge houden in de hoofdstad van de provin cie. Pas als er een watersnood of iets anders is mogen de statenleden ergens anders vergaderen. (Angelique Croqué) Tekening van het onlangs bezette pro vinciehuis in Assen die klas 4a van de Anne Frankschool te Bunnik meestuur den met hun verhaaltje. Alle inzenders van stukjes hartelijk bedankt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8