Weer rellen bij vliegveld Empain vrijgelaten Een kleine kopieerder heeft soms vreemde kostgangers. Kleintje Xerox-Altijd goed. Gratis! Amerikaanse kompels Jveer aan het werk Politie maakt einde aan bezetting Politie maakt jacht op leden van bende China verwerpt Sowjet-voorstel Rode Brigade: Moro vormde politiestaat BUITENLAND =5 INSDAG 28 MAART 1978 T rouw/Kwartet5 Honderden betogers, bewapend met ijzeren pijpen, maken zich klaar voor een aanval op de politie, wat een bloedige botsing oplevert. NARITA (AP,Reuter) Meer dan duizend man oproerpolitie heeft een einde gemaakt aan de bezetting van het nieuwe internationale vliegveld Narita bij Tokio door demonstranten. De bezetters hadden zich bij een eerdere actie van de politie terugge trokken in een bij de luchthaven staande betonnen bunker van drie verdiepingen. De politie legde daar na een reusachtig net over het bouw werk, waardoor de ruim honderd be zetters geen gelegenheid meer had den benzinebommen en ijzeren sta ven naar buiten te werpen. Via een tegen het dak geplaatste ladder drongen de politiemannen vervol gens de bunker binnen en dreven de bezetters naar buiten, waar zij wer den gearresteerd. De eerder door demonstranten be zette splinternieuwe verkeerstoren is door hen zwaar beschadigd. De rege ring zal woensdag beslissen of de opening van de luchthaven, die meer dan vijf miljard gulden heeft gekost, donderdag nog wel zal kunnen door gaan. In luchtvaartkringen vreest men dat de openstelling ongeveer een maand vertraagd is als gevolg van de vernielingen in de verkeers toren. Het verzet tegen de aanleg van de luchthaven begon in 1966, toen radi calen en aanhangers van milieube schermingsgroeperingen zich schaalden achter de boeren die pro testeerden tegen de voor het vlieg veld noodzakelijke landonteigening. Uitgesteld Sinds 1971 is tien keer een openings datum voor het vliegveld vastge steld. maar iedere keer werd die weer uitgesteld. Nu echter lijkt de Japarf- se regering vastbesloten donderdag de luchthaven in gebruik te nemen, ondanks het verzet van linkse beto gers en boeren, die hun land hebben moeten verlaten. Sinds 1971 hebben zij de opening tegengehouden. Nog steeds wonen er boeren op. het vlieg veld die met studenten vestingen bouwden. Ook als het vliegveld be vlogen wordt zullen echter de moei lijkheden no^ niet van de baan zijn. De wegverbinding met Tokio naar de oude luchthaven Haneda duurt hoogstens een half uur en kost zo n dertig gulden. Om Narita te bereiken is de reiziger als 't even meezit ander half uur kwijt en in geval van ver keersopstoppingen (die er vaak zijni drie uur. Prijs van zo'n ritje is een 150 gulden De brandstoftoevoer naar de nieuwe luchthaven is nog niet geregeld we gens verzet van de bevolking tegen de aanleg van een pijpleiding De kerosine voor de vliegtuigen moet nu van grote afstand met treinen wor den aangevoerd In geval van brand op het vliegveld moeten korpsen uit naburige steden uitrukken, want een eigen brandweer is er nog steeds niet. Verschillende luchtvaartmaatschap pijen hebben besloten op de oude luchthaven Haneda te blijven, ter wijl ook officiële bezoekers daar ver welkomd zullen worden. Vastgesteld is al dat de snelste verbinding nu is eerst naar Haneda te gaan. vandaar naar Narita te vliegen, en daarna over te stappen op de doorverbin ding. Waarmee het oude vliegveld nauwelijks ontlast zal worden, zoals de bedoeling was PARIJS (Reuter. AFP, UPI, DPA) De eind januari ontvoerde baron Empain is het afgelopen weekeinde door zijn ontvoerders vrijgelaten. De Franse politie speurt momenteel met man en macht naar het nog niet aangehouden gedeelte van de bende, die Empain meer dan twee maanden gevangen heeft gehouden. Er is geen losgeld betaald voor de vrijlating van de baron. Iduard Jean Empain De ontwikkelingen, die tot de vrijla ting van Empain leidden, begonnen vrijdagavond met een vuurgevecht tussen de Franse politie en een ben de. die probeerde een losgeld in ont vangst te nemen. Eén bendelid werd gedood, één aangehouden en drie ontkwamenDe ontvoerders hadden 19,2 miljoen gulden geëist voor de 'ASHINGTON (AP, Reuter) Het merendeel van de 160.000 rbeiders in de Amerikaanse kolen is na een staking van drie en ^en halve maand weer aan het werk gegaan. De meeste mijnen gingen open nadat een regeling was getroffen tussen de jlirecties en de mijnwerkersbond. In enkele was het nog niet zover omdat tmgeveer 14.000 in de mijnen werkende bouwvakkers een aparte regeling Rebben. Daar wordt nu over gepraat. De nog niet heropende mijnen liggen in de staten Dlinois, Indiana, Kentucky, Ohio, Pennsylvania en West-Virginia. (Veel mijnwerkers weigerden aan het werk te gaan, omdat zij niet langs nog bostende bouwvakkers wilden. Deze werken in de mijnbouw en hebben Hechts één derde van de loonsverhoging aangeboden gekregen die de mijnwerkers hebben gehad. Veel mijnwerkers gingen volgens vakbondskrin gen met tegenzin aan het werk omdat ze vinden dat met de bereikte pvereenkomst te weinig is binnengehaald. Verwacht wordt dat een 50.000 bok de komende dagen niet aan de slag zullen gaan. pat het merendeel van de kompels weer de mijn inging is goed nieuws voor tie Amerikaanse president Carter, die een ernstige terugslag voor de economie vreesde. Dwingende oproepen van de president weer aan het werk te gaan werden eerder door het overgrote deel van de mijnwerkers naast zich neergelegd, wat het gezag van de president niet ten goede is gekomen. (PEKING (AFP) Het Chinese mi nisterie van buitenlandse zaken jheeft een nota gepubliceerd, waarin pen Sowjet-voorstel wordt verwor- jpen voor „een gemeenschappelijke verklaring over de beginselen, die de wederzijdse betrekkingen bepalen" (en een bijeenkomst van Chinese en (Sowjet-leiders. In de Chinese nota, die op 9 maart is overhandigd aan de Sowjet-ambas- sadeur in Peking in antwoord op een Sovjetrboodschap van 24 februari, heet het dat China geen „holle ver klaring" wenst, maar „concrete da den". In de Chinese nota wordt een overeenkomst geëist over de grens geschillen en terugtrekking van Sowjetrgroepen aan de Chinese grens en in buiten-Mongolië. vrijlating van de baron. De gearres teerde man was de 36-jarige Alain Caillol, van wie inmiddels wordt ver moed dat hij de leider van de waar schijnlijk twaalf leden tellende ben de is. Hij was, niet ernstig, gewond geraakt. Caillol, die ontkende iets met de bende uitstaande te hebben en volhield te zijn gehuurd, wist met een telefoontje de andere ontvoer ders te bewegen baron Empain vrij te laten. Zaterdagavond volgde de vrijlating in de zuidelijke buitenwijk van Parijs, Ivry. De baron reisde hierna met de metro naar het cen trum van de Franse hoofdstad. Na zijn vrijlating belde Empain van uit een café zijn vrouw, die de politie van het nieuws op de hoogte stelde. De baron zei tegen de politie dat hij thuis op verhaal wilde komen en is onmiddellijk voor een verklaring naar het commissariaat gegaan. La ter op de dag kreeg hij thuis bezoek van het hoofd van de afdeling ernsti ge misdrijven van de Parijse recher che Pierre Ottavioli. Deze zei tegen verslaggevers dat de baron „ver minkt" was maar verder, mede dankzij zijn sterke gestel en condi tie, in goede gezondheid leek te ver keren. Empains ontvoerders hebben hem meteen na de ontvoering een stukje van zijn linkerpink afgesne den om te bewijzen dat zij hem te pakken hadden. De baron heeft hier voor tijdens zijn 62 dagen durende gevangenschap geen enkele medi sche hulp gehad. Empain heeft tegen de Franse poli tie gezegd dat hij „zeer hard" is aan gepakt. Hij moest boeien en een masker dragen, had er geen idee van waar hij werd vastgehouden en is meermalen naar een andere „gevan genis" -gebracht. De baron kreeg nauwelijks eten en verwarming en moest meestal op een bed in een tent liggen. De Franse minister van binnenland se zaken Christian Bennet zei gister avond dat de succesvolle afloop van de ontvoering het resultaat was van de Franse politiek, die erin bestaat dat men weigert in te gaan op de eisen van ontvoerders en gijzelne mers. „Ook in dit geval hebben we besloten niet in te gaan op de eisen", aldus Bonnet. De politie heeft tot dusver kunnen nagaan dat de aangehouden Caillol een dubbelleven leidde. Hij was een ogenschijnlijk braaf burger in de Zuidfranse stad Montpellier. Hij woonde daar met zijn vrouw en zoon in een luxe villa met zwembad. Zijn strafblad bevatte slechts een enkele jaren geleden gepleegde zwendel met vreemd geld. Daniel Duchateau, die bij de schietpartij van vrijdag avond werd gedood, was echter een bekend misdadiger. Hij had al een paar jaar in de gevangenis gezeten en later kwam hij in een reclasse ringsinrichting terecht. Hierover- schreef hij een verhaal, dat later voor de Franse televisie werd verfilmd. Volgens de politie had Duchateau in de gevangenis twee mannen leren kennen, die inmiddels als leden van de bende zijn geïdentificeerd. ROME (UPI) De Rode Brigade, die de Italiaanse oud-premier Moro heeft ontvoerd, heeft zaterdag een week van stilzwijgen verbroken met de mededeling dat Moro wordt be recht op grond van de „proletari sche aanklacht" dat hij een „multi nationale politiestaat" zou hebben gevormd. De ontvoerders hebben dit meegedeeld in een lang pamfl <t aan kranten in Rome en Turijn. Ze zeggen dat de politiestaat is ver bonden met soortgelijke staten in de Europese Gemeenschap en de NAVO. Moro zou blijkbaar de vol gende president van Italië worden en als zodanig macht kunnen con centreren en druk op de arbeiders klasse uitoefenen, aldus het pam flet. De politie had sinds twee dagen na de ontvoering van Moro niets meer van de Rode Brigade ver nomen. U besluit dus om een klein kopieer-apparaat aan te schaffen. Een deugdelijk, betrouwbaar, solide apparaat, dat het altijd doet. En dat, als er onverhoopt iets mee gebeurt, weer snel bedrijfsklaar is. Welnu, dan kunt u niet om ons heen. Want wij zijn Rank Xerox. En Rank Xerox heeft al jarenlang duizenden kleine kopieer-apparaten in Nederland staan. Van vele verschillende typen. En al die kopieer- apparaten onderhouden wij liefdevol. Daar hebben we veel van geleerd. Bij voorbeeld dat een machine maar een machine is. En een zwaar leven leidt. Want mensen doen soms, te goeder trouw, rare dingen met een kopieer-apparaat. Ook met onze solide, betrouwbare kleintjes Xerox. Vandaar die service. Vandaar die voortdurende aandacht. Vandaar die zorg. Voor elk Kleintje Xerox. Ons service-apparaat is iets waar, in alle ernst, niemand in Nederland aan kan tippen. Niemand! Dat houdt voor u twee zekerheden in: 11 Bedrijfszekerheid - de regelmatige onderhoudsbeurten zorgen ervoor dat uw Kleintje Xerox van dag tot dag braaf z'n kopietjes blijft uitspuwen. En daar gaat het toch maar om. 2) Eerste hulp bij ongemakken - oftewel snel verhelpen van de spaarzame storingen die zelfs bij zo'n solide Kleintje Xerox kunnen optreden als resultaat van een niet-organieke teistering door o zo goed willende medewerkers. Als u vindt dat u dit soort zekerheden niet mag missen dan is erop de vraag „Welke Kleine Kopieerder" maar één antwoord mogelijk: Kleintje Xerox - Altijd goed. U kunt ze kopen of u kunt ze huren - dat is aan u. Weet u wat? Bel meteen even voor nadere informatie over de mogelijkheden. Ons nummer is 020-17 29 66. U kunt ook de bon invullen en opsturen aan Rank Xerox Nederland B.V., Antwoordnummer 3107,1000 TE - Amsterdam. Dan krijgt u die informatie zwart op wit Stuur mi| nadere informatie over de nieuwste kleine kopieerapparaten van Rank Xerox plus een exemplaar van uw boekje "doordenken over kopiëren!' Naam: Naam bedrijf: Straat/nr.: Plaats: - •V 'I Rank Xerox and Xerox are registered trade marks

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5