Drie overwinningen voor Pyttel in Leeds Drost via remise zeker van damtitel Als li dóórdenkt Priem vereffent oude rekening Extra driekamp voor WK-spelers nodig Flyer onbedreigd binnen gelopen WK veldloop voor Ier John Treacy De nieuwe Nederlandse damkampioen Frank Drost analyseert zijn partij van zaterdag tegen Bastiaannet. DINSDAG 28 MAART 1978 LEEDS Oost-Duitsland en Australië hebben tijdens de Paasdagen de show gestolen op de internationale wedstrijden in Leeds, waarnaar 19 landen hun ploegen hadden afgevaardigd. De grote man was Roger Pyttel, die driemaal triomfeerde. Op de 100 meter vrije slag in 53,62 seconden, de 100 meter vlinderslag in 57.22 en op de dubbele afstand in 2.03,75. Zijn landgenoot Gregor Arnicke werd winnaar op de 100 meter rugslag in 1.07,02 terwijl Sabine Kahle de winst laar bij de dames domineerden de Australische greep op de 200 meter wisselslag dames in 2.20,37. Maar meisjes. De 200 meter vrije slag werd een overwinning voor de 15-jarige Tracey Wickham in 2 02.23 voor haar land- genotes Michelle Ford en Rosemary Brown. Maar Ford revancheerde zich door de 200 meter vlinderslag naar zich toe te trekken in 2.15.00 met haar vriendin Linda Hamel op de tweede plaats. Glenda Robertson was onbereikbaar voor haar concur rentes op de 200 meter rugslag (2.17.91) en Ford bleek ongrijpbaar op de 800 meter vrije slag (waarop Wickham ontbrak) in 8.48,20. Een van de opwindendste races was de 400 meter vrije slag bij de heren. Max Metzker nam hierop revanche op de Joegoslaviér Petric deze had de Australiër de winst ontnomen op de zwemmijl en zegevierde in de uitstekende tijd van 3.58,62. nen toonde zich de sterkste op de 100 meter rugslag in 1.00.56. maar dat bleek ook de enige Nederlandse overwinning. Op de dubbele afstand moest de Maastrichtenaar genoegen nemen met een zevende positie in 2.15.27 en op de 200 meter wisselslag werd zelfs een achtste plaats zijn deel in 2.20,52. Hierop finishte Frans Debets als vijfde in 2.15,96. Ook een zevende plaats was er voor Henk Bakker op de 200 meter schoolslag in 2.35,33. De Develzwemmer had in de series een tijd laten afdrukken van 2 34,24. Voor de kleine Nederlandse verte genwoordiging was slechts een scha mel succes weggelegd. Bertil Kaa- Bij de dames waren de „successen" nog schaarser. Yolanda Weemhoff reikte op de 100 meter vlinderlsag in 1.06,18 naar een achtste plaats en op de 200 meter vlinder naar een zesde in 2.19.91. Lenny van Kraay eindigde als achtste en laatste op de 800 me ter vrije slag in 9.37,68. bijna een minuut langzamer dan de winnares Michelle Ford. Op de 100 meter rug slag was voor Anita de Groot ook al geen winst weggelegd met 1.08,49 waarmee zij zevende werd. GOODELL Brian Goodell was op de driedaagse, universitaire kampioenschappen van de Verenigde Staten, die op de 25-yards baan van Long Beach werd gehouden, de meest succesvolle zwemmer. De 18-jarige tweevoudige gouden-medaille-winnaar in Mon treal legde beslag op drie eerste plaatsen, de 1650, de 500 en 400 yards. Verrassend was de come-back van Andy Coan, die in 1975 tijdens de wereldkampioenschappen in Cali de 100 meter vrije slag won. Na twee jaar in de schaduw geleefd te hebben sprong hij er in Long ach met overtuigende prestaties tus senuit. Hij won de twee sprintnum- mers, 50 en 100 yards, waarbij hij op het laatste nummer de Zuidafri- kaanse wereldrecordhouder Jony Skinner voor bleef. De enige buitenlandse overwinning kwam op naam van Graham Smith. De Canadees won de 200 yards schoolslag in 2.02.24. Mike Brunner. de Olympische winnaar en wereldre cordhouder op de 200 meter vlin derslag. reikte op de 200 yards niet tot dc A-finale. Cornells van Rietschoten met de lauwerkrans na zijn reis om de wereld. PORTSMOUTH - De Flyer, één van de twee Nederlandse deelne mers aan de zeilrace rond de wereld, die vorig jaar augustus van start ging, is zaterdag teruggekeerd op het punt van uitgang: de haven van Portsmouth. Hoewel het schip van de 52-jarige Conny van Rietschoten niet als eerste over de finishlijn ging de Heath Condor arriveerde reeds in de loop van donderdag is de Flyer uitgeroepen tot winnaar van de 27.000 mijlen race. Gemeten in gecompenseerde tijd kan niemand het Nederlandse schip nog bedrei gen. Volgens voorlopige berekenin gen is de gecompenseerde tijd van de Flyer 58 uur beter dan die van de Britse sloep King's Legend, die tachtig minuten voor de Flyer in Portsmouth arriveerde en die naar verwacht de tweede plaats in het eindklassement zal innemen. De Zwitserse kits Disque d'Or was het eerste schip dat zaterdag de haven van Portsmouth binnenliep. Bij het stormweer van de laatste dagen ver speelde de Flyer op de tijd van de Solent zijn spinaker. De zeilrace rond de wereld begon vorig jaar op 27 augustus en voerde de 15 deelne mende jachten naar Kaapstad, Auckland, rond Kaap Hoorn naar Rio de Janeiro en terug naar Portsmouth. GLASGOW Na 47 lange jaren heeft Ierland weer een wereldkampi- oen.veldloop voortgebracht: de 21- jarige student John Treacy. Treacy, die nooit de favorietenrol verdiende of kreeg toebedeeld, heeft het aan zijn kracht en moed te danken dat hij de slag met twee groten in deze tak van sport, Alexander Antipov uit de Sovjet Unie en de Belgische vedette Karei Lismont, in zijn voor deel besliste. Nadat ongeveer 3 van de 12,3 kilo meter was afgelegd door de 170 deel nemers uit 21 landen, ging dit trio er vandoor. Het was toen reeds duide lijk dat de medailles tussen hen zou worden verdeeld. De Nederlandse topatleet Jos Hermens, die na de eerste doorkomst op de 37e plaats lag, gaf de strijd op na de tweede ronde. Met de finish in zicht bleek pas goed over hoeveel zelfvertrou wen deze Ier beschikte: grijzend liep hij langs het publiek en zwaaide het toe om uiteindelijk met een voor sprong van 3 seconden op Antipov te eindigen. Nederland deed er overigens in Glasgow zeer weinig aan. Henk Mentink was de beste Nederlander met de 74e plaats. Grete Waitz maakte haar reputatie als een van de beste loopsters van de wereld volledig waar. In een vloeien de stijl liep de 24-jarige blonde Noor se zelfs een halve minuut uit op haar naaste concurrente de Roemeense Natalia Marasescu. Ook bij de da mes maakte Nederland weinig klaar. Tineke Kluft bracht er het nog het beste af, zij eindigde op de 34e plaats met ruim twee minuten achterstand op de winnares. In Eibergen werd de Portugees Or- valho van vereniging Tion winnaar van de paasveldloop. Het 8 kilome ter lange parkoers volbracht hij in 26 minuten 37,9 seconden. Bij de ZEVENAAR Frank Drost is damkampioen van Nederland 1978. In de zaterdag gespeelde slotronde kwam hij tot remise tegen Johan Bastiaannet, hetgeen genoeg was om de nationale titel op zijn naam te schrijven. De Friese onderwijzer verwierf door dit resultaat de titel van nationaal grootmeester. Drost verzekerde zich hiermee ook van een plaats met Wiersma en Clerc (beiden ontbraken in Zevenaar) in het toernooi om het wereldkampioenschap, dat in oktober aanstaande in de Italiaan se plaats Arco zal worden gehouden. Wie de overige twee spelers zijn. die dit drietal mogen vergezellen, zal een nacompetiüe moeten uitwijzen. Want Bastiaannet. De Boer en Boom behaalden elk dertien punten en deelden daarmee de tweede plaats. Een onderlinge wedstrijd is dus noodzakelijk. In ieder geval plaat sten zij zich met Drost voor de eind strijd om het kampioenschap van Nederland 1979, wat toch een fraai resultaat is voor deze drie debute rende spelers. De nacompetitie start op donderdag 30 maart met de partij De Boer- Bastiaannet, vrijdag 31 maart speelt Boom tegen De Boer en de dag daar op volgt de partij Bastiaannet-De Boer. Mocht er geen beslissing val len. dan wordt er opnieuw een enkel voudige competiUe gespeeld. Indien één van de drie spelers zich plaatst, wordt tussen de overige twee een barrage gehouden. In theorie is het dus mogelijk dat deze nacompetitie lang kan gaan duren. Drost begon zijn partij met het plaatsen van een voorpost op veld 27 bij Bastiaannet. die hiertegenover eveneens een vooruitgeschoven stuk plaatste bij Drost op veld 24. De Amsterdammer slaagde er in de drei gingen in het verloop van het spel goed te onderkennen en in een iets betere posiUe stelde Drost dan ook remise voor. BasUaannet sloeg dit voorstel uiteraard niet af. De Boer had het op dat moment niet eenvoudig tegen Janssen in een on regelmatige partij, die later in een gesloten klassieke spelvorm zou overgaan Voorzichtig manoeuvre rend wist de Amsterdammer, een clubgenoot van Bastiaannet, dc re mise veilig te stellen. Het meest verrassend in deze laatste ronde was de zege van Gerrit Boom op Sjoerd Visser. De Almeloër stond bepaald positioneel minder, toen Visser in tijdnood geraakte. In deze fasen zette Visser enkele malen zwak voort, waar Boom kundig van profi teerde. Hij kwam vrij onverwacht aan beide punten. Hiermee stelde hij zich op de valreep nog kandidaat voor uitzending naar Italië. Basti aannet zag het met lede ogen aan. Voor hem was het toernooi eigenlijk al beslist. Geert van Aalten had al vrij vroeg zijn partij gewonnen. Auke Scholma liet zich snel verrassen door een win nende damcombinatie van Van Aal ten. De verdere ontwikkelingen in het verloop van de partijen waren echter niet gunstig voor de ex-jeugd wereldkampioen, die wel het beëin digde halve punt scoorde om de titel van nationaal meester te behalen. Van der Borst won nog van Van Harten, die in de tijdnood-fase dui delijk minder was dan zijjn tegen stander. Jannes van der Wal besloot met een gelijkwaardige remise tegen Ad van Tilborg, die in dit toernooi geheel uit vorm bleek. Al met al werd dit de wedstrijd van debuterende spelers, hetgeen alleszins een verras sing genoemd mag worden. Elfde en de laaUte ronde: Van Aal ten-Scholma 2-0, Boom-Viseer 2-0, Van TUborg-v.d Wal 1-1. De Boer-Jansen 1-1, BasUaannet-Droet 1-1. Van der Borst-ven Harten 2-0 ElndJtand: 1. en Nederlands kampioen: Drost 15 punten. 2. BasUaannet, Boom en De Boer 13, 5. Van Aalten en van der Borst 12,7 Jansen 11. 8 Visser en Van der Wal 10. 10. 8cholma 0.11. Van Harten 8, 12. Van Tilborg 6 OQ Het verkeer hecfl zo zijn verrassingen, 't Is u vast wel eens overkomen, zo'n plotselinge file. En in hoeveel andere situaties wordt er niet een onmiddellijke reactie van u en uw auto vereist. Dan komt de zogeheten ..actieve veiligheid"van uw auto in het geding. Dat zijn dc eigenschappen van de auto die u helpen een ongeluk te voorkomen. Een gerenommeerde veilige auto als de Volvo 240 biedt u daartoe optimale kansen. Wcgiigging. besturing, remmen, acce leratievermogen en ook zicht op de weg. verlichting.overzichtelijkheid van het dashboard zijn van een zodanige kwaliteit dat u met uw Volvo 240 adequaat op onver wachte situaties kunt reageren. U weet zckcr.dat uw besturing door de auto wordt uitgevoerd. Door de ideale zitpositie voor de bestuurder en een schier onbelemmerd zicht op dc weg en liet verkeer. Voor en achter de auto. En niet in de laatste plaats dooreen uniek triangel gescheiden rem- systecm. Zelfs bij een storing in één der circuits- alweer zoiets onverwachts - behoudt u 80% van hel remvermogen. Bovendien blijft de Volvo 240 dan bestuurbaar. De Volvo 240 helpt u sneller te reageren. Dooreen logische plaatsing van hendels en knoppen. Door de direkte tandheugel- stuuroverbrenging. De beste mogelijkheid om te weten te komen hoe de Volvo 240 u helpt bij v eilig autorijden is een proefrit in zo'n Volvo. De Volvo-dealer in uw omgeving stelt u graag in de gelegenheid lot het maken van zo'n proefrit. Een telefoontje is al voldoende om u daarvoor op te halen. Vraag om informatie over Volvo Leasing of informeer eens naar Volvo op LPG. Gaai u \oor langere lijd naar hel buitenland, vraag dan informatie over hel leveringsprogramma yan belastingvrije Volvo's. Prijzen Volvo BO-serie vanaf I I9.205.0X exd. BTW en 22.662.- incl. B'IW. af fabriek. Prijs- en uilvoerings- wijzigingen voorbehouden. AV .15') TROUW/KWARTET Van onze sportredactie MOL In de tweede etappe van de op eerste paasdag gestarte ron de van België heeft Cees Priem een oude rekening vereffend. Vo rig jaar flitste hij in de tweede rit als eerste over de eindstreep, maar werd wegens onregelmatig heden in de eindsprint terug gezet in de uitslag. Jos Schipper kreeg toen de overwinning in de schoot geworpen. De sprintzege. die de Zeeuw gisteren behaalde, was vrij van iedere smet. Toch ontstonden er problemen, toen de vijf man sterke kopgroep in Mol op de meet afstormde. De ploegleider van de in het elite groepje vertegenwoordigde Ludo Peeters en André Dierickx diende een protest in, omdat Ferdi van den Haute de overige renners (be halve Peeters, Dierickx en Priem ook Rosiers) zou hebben gehin derd. De lezing van Priem: „Van den Haute zette de sprint ver voor de finish in. Ik zat meteen aan zijn wiel, maar hij week plotseling van zijn lijn af. Door in mijn remmen te knijpen, kon ik net voorkomen, dat ik de hekken in zou rijden". De eerste winst in de ronde van België was voor Didi Thurau. I Duitse belofte was in het op ningstijdritje van 7,2 kilomet vijf seconden sneller dan Fred< Maertens, die inmiddels de blai we leiderstrui over zijn schoude heeft getrokken. Jan Raas wi met een twaalfde plaats de bes Nederlander. De winnaar van klassieker Heerlen-Meerssi raakte in de tweede etappe b trokken bij een valpartij, maar tegenstelling tot vorig jaar kc hij de strijd voortzetten. De „echte" openingsetappe wi een desillusie voor sprintspeci list Freddy Maertens. De oud-w reldkampioen kreeg in de plaa van aankomst. Waarmonde, va een leermeester (Patrick Sercu een koekje van eigen deeg. Dr Nederlanders klasseerden zich b de eerste tien: Piet van Katwij (3e), zijn broer Fons (9e) en Ja Aling (10e). Algemeen klassement: 1 Freddy Maerte Bel» 7 uur. 4 min en 4 sec. 2. Cees P.-ie iNed» op 11 sec 3 Didi Thurau (Wdli op sec. 4. Michel Pollentier iBeli op 27 sec Frans van Looy (Bell op 32 sec. 6 Lud— PeetersiBel>op33sec.7 Roger Rosiers iB< 'I op 40 sec 8. Ludo Delcroix iBeli op 44 see. I André Dierickx (Beli op 45 sec. 10. Walt Planckaert (Bel) op 48 sec. dames ging de overwinning naar Ria Overkamp van AVA '64. Zij had 10 minuten 57,3 seconden nodig voor het 3 kilometer lange parkoers. Willie Verbiest van atletiek vereni ging RKHAV uit Hulst heeft zater dag de negende uurloop van Terneu- zen gewonnen. Verbiest legde een afstand van 17 kilometer 800 meter af. Tweede werd zijn clubgenoot Guust Boers die 475 meter mii ver kwam. De Nederlandse lange afstandU Roelof Veld van atletikekverenii Daventria uit Deventer is er za dag in geslaagd de traditionele m wedstrijd van Paderbom te winij Veld legde de 25 kilometer af j uur 18 minuten en 10 seconden.; eerste vijf plaatsen werden o\j gens bezet door Nederlanders.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 18