Ziekenhuis duur uit met verzekeringskartel as— VS en Israël Invalide kon ramen niet lappen SOCIAAL BERECHT Uw huis wordt bedreigd. Liberiaanse tanker =slaat verder kapot 'Pornografie geeft geen aanstoot meer' NILFISK Een krachtige persoonlijkheid r met'n volt karakter! Commentaar in Medisch Contact Kritiek op Franse regering neemt toe Frans links wil van Giscard uitvoering socialistisch pro gram Bij meerderheid bevolking Duitse politie stuit op radicale rechtse vereniging J Laat de schilder het beschermen. pÏTERDAG 25 MAART 1978 BINNENLAND M Trouw/Kwartet 9 Van een onzer verslaggevers UTRECHT Een aantal grote verzekeringsmaatschappijen heelt uniforme voorwaarden en tarieven vastgesteld voor de verzekering van ziekenhuizen tegen schadeclaims van patiënten. Luchtfoto van een deel van de Franse kust bij Brctagne. De zee is hier een zwarte massa, meer dan ISO km van de kustlijn is met olie besmeurd. Hoofdredacteur F. Bol van Medisch Contact kijkt in een commentaar bedenkelijk aan tegen „een dergelij ke kartelvorming". Veel ziekenhui zen moeten nu drie tot vier keer zo veel premie betalen als vroeger, en hij kent een uitschieter die nu zeven maal zo duur uit is. Maar een enkele instelling is volgens de nieuwe regeling goedkoper uit. „De verbetering van de polisvoor waarden speelt zeker een rol, maar het is voorlopig onduidelijk hoe groot die rol is. Een niet onaanzien lijk aantal polissen gaf reeds een vrijwel gelijkwaardige dekking als de MAR-polis", schrijft de heer Bol. De in de Verzekeringsgroep medisch aansprakelijkheidsrisico (MAR) sa menwerkende maatschappijen be slaan naar schatting 95 procent van de Nederlandse markt. Wel hebben de maatschappijen ope ning van zaken toegezegd met be trekking tot de premievaststelling, maar volgens Bol moet nog maar worden afgewacht cf de schadelij- denden voldoende aan hun trekken komen. „Toen meerdere maatschap pijen zich met deze verzekerings- vorm bezighielden, was het nog wel eens mogelijk een minder juiste han- BREST (Reuter, UPI, AFP) Ten gevolge van de zware golfslag is de onder Liberiaanse vlag varende tan ker Amoco Cadiz, die een week terug op de rotsen voor de kust van Bre- tagne liep, gisteren verder kapot ge slagen. Het achterstuk van het schip is naar de kust gedraaid, terwijl de voorsteven nu boven water steekt. Het wordt nu vrijwel uitgesloten ge acht nog iets van de resterende ruwe olie uit het schip te pompen en ver wacht wordt dat zondag, wanneer het springtij zal zijn, het laatste deel van de 220.000 ton ruwe olie in zee zal worden gespoeld. De kritiek op de Franse regering nam gisteren opnieuw toe. Buiten landse deskundigen op het gebied van de bestrijding van olievervuiling menen dat de Fransen kostbare tijd verloren hebben laten gaan bij het opruimen van de gigantische olie vlek, die in toenemende mate de kust vervuilt en slachtoffers onder vissen en vogels eist. De deskundi gen laken ook het besluit van de Franse regering nog geen soldaten in te zetten bij het schoonmaken van de stranden zolang er nog olie uit de Amoco Cadiz stroomt. Op grond van opgedane ervaringen zou het oprui men van de olie zo spoedig mogelijk moeten beginnen. De vissers in de Bretonse kustplaatsjes zijn bijzon der pessimistisch over de afloop van de olieramp. In Portsall, het vissers plaatsje in de buurt van de vastgelo pen Amoco Cadiz, is de verwachting dat het zeker tien jaar zal duren eer het gebied weer geheel schoon zal zijn. De 1500 personeelsleden van Shell in Parijs hebben gisteren het gebouw een uur lang moeten verlaten na een vals bomalarm. De oliemaatschappij wordt door milieubeschermers ver antwoordelijk geacht voor de ramp. De Amoco Cadiz vervoerde de ruwe olie voor rekening van Shell. Dieren artsen en veeartsen in Brest hebben gisteren een beroep op vrijwilligers gedaan om mee te helpen bij het redden Van vogels. ADVERTENTIE vandf üiïm TOWKUNSr: Hoogtepunten van de beeldhouwkunst Howard Hibbard Een schitterend kijk- en leesboek, ingedeeld in vier hoofdstukken: De Middeleeuwen, Renaissance en Maniërisme. Barok en romantiek en Van Rodin tot heden In ieder hoofdstuk wordt een bondige samenvatting gegeven van de ontwikkeling binnen die periode en bevat verwijzingen naar de afbeeldingen (waarvan vele in kleuren) Achtenn het boek is uitgebreide informatie opgenomen over de gereproduceerde werken en de makers ervan. Een boeiend overzicht van de Westerse beeldhouw kunst dat men steeds weer met plezier ter hand zal nemen. 240 blz. met 145 (groot formaat) kleurenafbeeldingen en 57 afbeeldingen in zwartwit Gebonden in stempelband f 99.50. Reeds eerder verschenen: Hoogtepunten van de tekenkunst Colin Eisler Een panorama van de vroege middeleeuwen tot heden met meer dan 300 prachtige tekeningen in kleuren en zwartwit (waarvan vele nooit^erder werden gereproduceerd) Voorzien van een beknopt, doch zeer volledig commentaar bij de (unieke) rubrieksgewijze indeling van de onder werpen. 264 blz. Gebonden f 89,50. Bij elke goede boekhandel. Cefialïdn ikxxjikrjntnn vani>: tfke-NKUNSr PARIJS (Reuter, UPI) Franks links geeft president Giscard d' Es- taing gevraagd althans een deel uit te voeren van het programma van socialisten en communisten, die bij de verkiezingen van afgelopen zon dag werden verslagen. De president heeft de deur van het Elysee opengezet voor zowel links als rechts in een poging de partijen in Frankrijk met elkaar te verzoe nen. i Afneembare zwenkwielen. Eén van de vele redenen om Nilfisk in huis te halen. Dé stoere stofzuiger uit Denemarken delwijze van een bepaalde maat schappij aan de kaak te stellen. Hier van ging een preventieve werking uit." In de nieuwe opzet opereert er een centrale schaderegelingscom missie. De dekking van de MAR-polis on dervangt overigens wel een aantal problemen die in het verleden soms schrijnend aan het licht kwamen. Zo wordt de aansprakelijkheid verze kerd van iedereen die in het zieken huis werkt, al dan niet in loondienst. Er zijn ooit ellenlange processen ge voerd over de verantwoordelijkheid voor gemaakte fouten. Lag het aan de verpleging dan moest namelijk de verzekeraar van het ziekenhuis betalen. Lag het aan de behandelend specialist die als vrij ondernemer binnen het zieken huis werkte, dan kwam het op zijn persoonlijke aansprakelijkheidsver- zekering neer. En bij teambehande ling was het juridisch leed helemaal niet meer te overzien, omdat de waarheid in deze gevallen vaak in het midden ligt. Volgens de nieuwe regeling is alleen van belang dat er tijdens de medische behandeling een fout is gemaakt en niet wie daarvoor in eerste instantie verant woordelijk was. Met de uniforme schaderegeling probeert de MAR bovendien te be reiken dat het aantal zaken kan Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een duidelijke meerderheid van de bevolking neemt'geen aanstoot meer aan pornografie. In samenhang daarmee geldt dat de eerbaarheid als „sociaal goed" niet meer bestaat. Voorzover restanten ervan bij de bevolking nog aanwe zig zijn, worden ze overschaduwd door een sterk toegenomen tolerantie. Dit schrijft dr mr C. J. Straver in het jongste nummer van het Nederlands Juristenblad, ter beantwoording van de door hem opgeworpen vraag of strafvervolging op grond van artikel 240 van het wetboek van strafrecht nog zin heeft. Straver, werkzaam bij het Nederlands instituut voor soci aal sexuologisch onderzoek (NISSO) in Zeist, betreurt het dat „de over heid geen groot onderzoek wil laten .verrichten maar wel rechters ver worden verminderd dat wordt aan hangig gemaakt bij de medische tuchtcolleges of de burgerlijke rech ter. met het enkele doel om een uitspraak over de schuldvaststelling te krijgen. Voor wat de medische tuchtcolleges betreft was hier vol gens de hoofdinspectie van de volks- gezndheid sprake van een oneigen lijk gebruik van het tuchtrecht. In de Jaarbeurshallen Ie Utrecht waar de tentoonstelling Techniek in de vrije tijd wordt gehouden, is grote belangstelling voor radiografisch bestuurde bootjes. i Vervolg van pagina 1 delingen met Egypte) groot genoeg om een nationaal kabinet te recht vaardigen. Weizman zei in het vraaggesprek dat alleen directe onderhandelingen met Egypte tot resultaat kan leiden. De methode via Amerikaanse be middeling noemde Weizman scha delijk en vertragend. Weizmans op merkingen over een „nationaal ka binet" krijgen extra reliëf doordat hij zelf al geruime tijd wordt getipt als de toekomstige Israëlische pre mier. Bovendien is van hem bekend dat hij eerder tot concessies bereid is dan Begin. Minister Weizman zei overigens dat volgens hem Begin ook leider van de nationale regering zou moeten zijn. HANNOVER (DPA) Bij de opspo ringsactie van de wapenrovers die op de oefenplaats van de NAVO te Bergen bij Fallingbostel in Neder- Saksen een Nederlands soldatenbi- vak hadden overvallen en vier ma chinepistolen buit maakten, is de Westduitse politie op een radicaal rechtse vereniging gestuit. Deze zou na strafbare daden om aan wapens en geld te komen grotere acties heb ben voorbereid, aldus de officier van justitie in Lüneburg. Tot dusver zijn vijf verdachte leden van de groep gearresteerd en de officier rekent de komende dagen op nog 15 20 arre staties. Libanon In het zuiden van Libanon vorderde het opzetten van de ordedienst der Verenigde Naties gisteren zonder grote moeilijkheden. De Arabische vredesmacht die ten noorden van de rivier de Litani in Libanon de vrede moet bewaren, maakte gisteren be kend dat voortaan geen wapens meer het land mogen binnenkomen. Wat de draagwijdte van deze maat regel is, was gisteravond moeilijk te schatten. Zij lijkt gericht tegen de aanvoer van wapens voor Palestij- nen. De aankondiging kan ook een bewijs van groeiende bezorgdheid zijn over de toestand in het noorden van Libanon, waar de spanningen zijn gestegen door de komst van vele tienduizenden Palestijnse vluchtelingen uit het zuiden. AALTEN (ANP) De negentienjari ge mej. A. M. J. H. Wijkamp uit Aalten is gistermiddag overleden aan verwondingen die zij enkele uren tevoren bij een verkeersonge luk in haar woonplaats had opgelo pen. Het meisje werd bij het linksaf slaan op de fiets geschept door een haar achteropkomende personen auto. Organisatie wil jacht op zeehonden en walvissen tegengaan BUSSUM (ANP) De Green Peace- organisatie, die zich verzet tegen de jacht op walvissen en zeehonden, heeft nu ook een Nederlandse tak. In navolging van nationale comité s in andere Europese landen is in Bus- sum Green Peace Nederland opge richt. De Nederlandse groep zal zich de komende tijd bezig houden met de organisatie .van de komst van de Rainbow Warrier, de boot die Green Peace dankzij een gift van het We reld Natuur Fonds uit de actie „Geef om de.natuur" heeft kunnen kopen. Het schip is in Londen in gereedheid gebracht voor onder meer een tocht naar het noordelijk deel van de At lantische Oceaan, waar de Ijslan- ders zullen gaan jagen op de met uitsterven bedreigde grote vinvis. Green Paece wil deze jacht verhin deren. Voor de Rainbow Warrier naar het noorden trekt, wordt onder meer een bezoek gebracht aan Ne derland. Fijn dat jullie ons na de voorstelling even thuisbrengen. Kunnen we nog wat napraten. Dankzij jullie autootje. Lij ftatikStij Nilfisk b v.-Diemen Tel 020-9943 01, toestel 113 plicht uit te maken of bepaald mate riaal nog „aanstotelijk voor de eer baarheid" is. Hij doelt daarbij op de strafvervol ging tegen de vertoning van de Ame rikaanse pornofilm „Deep throat", waarbij de rechter de vraag werd voorgelegd of artikel 240 (dat de pu blieke vertoning en verspreiding van pornografie strafbaar stelt) was over treden. Die strafvervolging volgde op het besluit van de procureurs- generaal om na de afschaffing van de filmkeuring voor volwassenen het wetsartikel als stok achter de deur te hanteren, wat resulteerde in de be faamde „vijftig-stoelen-grens". De rechtbank in Amsterdam achtte de film niet aanstotelijk voor de eer baarheid. Van het vonnis in deze principiële zaak is de officier van justitie in beroep gegaan, en ver wacht wordt dat ten slotte de Hoge Raad zich zal uitspreken over de vraag of pornografie geacht kan wor den aanstotelijk te zijn en met straf vervolging bedreigd moet worden. Straver stelt in zijn artikel in het Juristenblad dat uit Nederlandse en buitenlandse onderzoeken blijkt dat een „aanmerkelijke meerderheid" van de bevolking geen bezwaar heeft tegen de openbare vertoning en ver spreiding van pornografie, zolang het „privé-domein, inclusief de op voeding van kinderen, waarvoor men zich verantwoordelijk voelt, maar niet aangetast wordt". Volgens Straver is de verhouding tot de seksuele normen bij de bevolking de afgelopen jaren veranderd, al zijn er kleinere „verzetsgroepen" geble ven. „Men accepteert het bestaan van naaktstranden, seksueel duide lijke afbeeldingen bij bioscopen, sex-shops, etc. Niet uit onvermogen maar uit een fundamentele toleran tie, die het gevolg is van het onder kennen van een pluriforme samenle ving". Toen de vrouw van mijnheer B. defi nitief de deur van de echtelijke wo ning achter zich dicht trok, stond haar achterblijvende echtgenoot voor de zware verantwoordelijkheid zorg te dragen voor de opvoeding van hun twee-jarig dochtertje. Dat was geen gemakkelijke opgave en hij greep dan ook het aanbod van zijn moeder om voor het kind te zorgen dankbaar aan. Een paar jaar ging dat uitstekend, voor het meisje werd goed gezorgd, maar met hem zelf ging het niet voor de wind. Ademha lingsstoornissen leidden ertoe, dat hij na zes jaar volledig invalide werd. Mijnheer B. kreeg een uitkering krachtens de wet op de arbeidsongeschiktheid. Dat duurde een jaar. Toen gaf zijn bejaarde moeder te kennen, dat zij het niet meer aankon. Ze ging naar een bejaardenhuis en mijnheer B. ging samen met zijn dochtertje in de woning van zijn moeder wonen. Nu hij invalide was, kon hij immers hele dagen thuis blijven en zo voor zijn dochter zorgen. Maar gemakkelijk was dat niet. Het huis houden vergde zoveel van zijn krachten, dat hij een verzoek indiende voor een vergoe ding van huishoudelijke hulp. De Gemeen schappelijke Medische Dienst steunde dat verzoek. De dienst vond dat B. geen zware huishoudelijke werkzaamheden kon ver richten en dat er op zijn tienjarig dochtertje geen beroep kon worden gedaan. Voor de huishoudelijke hulp werd dus gezorgd en mijnheer B was verlost van werkzaamhe den. die hij ook volgens zijn artsen niet aankon. Toen beging hij een forse blunder. Tijdens een controle zei hij tegen een ambtenaar dat hij het zwaardere werk, zoals ramen zemen, wel Zou kunnen verrichten, maar dat hij het als vrouwenwerk beschouwde. Drie weken later was hij zijn huishoudelijke hulp kwijt, want al zal niemand een bedrijfs vereniging van overdreven feministische sympathieën verdenken, de weigering om „vrouwenwerk" te verrichten ging haar toch te ver. Geschrokken ging mijnheer B. in hoger beroep. Maar ook de rechter vond dat door Huub Elzerman B. voor werk dat hij zelf kon verrichten geen beroep kon doen op gemeenschapsvoorzie ningen. B. ging weer in beroep en kwam terecht bij het hoogste rechtscollege in dit soort zaken: de Centrale Raad van Beroep. De rechters sloegen eerst het wetboek maar eens op. In artikel zestig van de WAO lid twee staat: „Bovendien kan de bedrijfsvere niging personen, al dan niet op hun verzoek, in aanmerking brengen voor voorzieningen, welke strekken tot verbetering van hun le vensomstandigheden." In lid vijf staat vervolgens dat de rechter bevoegd is te beoordelen of gehele of gedeel telijke afwijzing door de bedrijfsvereniging van een verzoek om een voorziening in over eenstemming is met de redelijkheid. Het ging er dus om of de weigering de huishoudelijke hulpverlening voort te zet ten in overeenstemming is met de redelijk heid. Allereerst, zo redeneerde de raad. ne men we in aanmerking dat mijnheer B. vanwege zijn handicap zich uitend in kortademigheid en benauwdheidsklachten bij het verrichten van het zwaardere huishoudelijke werk zoals bédden verscho nen. dweilen en ramen zemen zich voor grote problemen ziet gesteld Bovendien kan en mag van zijn dochtertje ze was inmiddels elf niet worden gevergd, dat zij bij het verrichten van dit werk de helpende hand biedt, zoals dat redelijkerwijs van in gezinsverband wonende personen mag wor den verwacht. Verder kon de raad uit de beschikbare medi sche gegevens niet afleiden dat de gezond heidstoestand van mijnheer B. sinds de tijd dat hij in aanmerking kwam voor huishou delijke hulp zou zijn verbeterd. Integendeel, op de rechtzitting kwam mijnheer B nog eens toelichten dat zijn gezondheidstoe stand eerder was verslechterd. Alles bijel- kaar genomen, concludeerde de raad. is dat al voldoende voor de uitspraak dat de weige ring van de bedrijfsvereniging om nog lan ger huishoudelijke hulp te betalen niet in overeenstemming is met de redelijkheid Maar daarmee was voor de bedrijfsvereni ging de kous niet af. Het was de raad tijdens de rechtzitting opgevallen dat mijnheer B er blijk van gaf enige moeite te hebben met het zich goed uitdrukken en op de hem gestelde vragen een exact antwoord te ge ven. Er is, zei de raad. alleszins ruimte voor twijfel of mijnheer B.'s uitlatingen over het „vrouwenwerk" bij het onderzoek wel juist zijn geïnterpreteerd. De bedrijfsvereniging werd verzocht de wei gering te herzien en daarbij méér rekening te houden met de rapporten over de gezond heidstoestand van mijnheer B en wat min der met al dan niet verkeerd begrepen op merkingen van de man. Hier, bij het raam. Frn raam dat klemt Gevolg can optrekkend vacht. Zaictii begint met kleine gebreken in de cerfluug. Laat 'I uwer niet komen lid/weerde Kchilder ecen. lAihlikatic van hel Bedrijfschap Sdoldrrsis drijf U- Rijswijk (XII). De waarheid moet gezegd worden: veel huizen in Nederland staan er haveloos bij. Wonderlijke zaak. Want uw huis heeft veel geld gekost. Waarom, met permissie, laat u hel dan verslonzen? Zeker, schilderen kost geld. Maar repareren is nog altijd stukken duurder. Weet u wat? Ga 's praten met de schilder, de echte. De vakman die het daglicht verdragen kan. En laat hem uw huis beschermen Melde modernste verven en lakken, met strak vak werk. I lw huis verdient niet minder. Als u gezamenlijk met uw huren opdracht geeft kun ikil in de kosten schelen. Vw huts ts een vakman u euird. r~>,

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9