Namibische kranten bedreigd CDU-minister legt ambt neer Samenwerking blank en zwart steeds moeilijker Verzet Eritrea vereend Geen uitweg naar zee voor Bolivia Vest-Duitsland mogelijk betrokken :i l Chinese studenten betwisten eikaars kwaliteiten Slachtoffers Zuid-Libanon Bhoetto kan asiel krijgen in Turkije In verband met proefschrift uit 1936 Na breuk met Chili Tegenstellingen in Zuid-Afrika verscherpen zich H 0 fcTERDAG 25 MAART 1978 BUITENLAND Trouw/Kwartet >ij hi loor Hennie Serfontein enhei oldajJjoHANNËSBURG Invloedrijke Westdultse politici en finan- lers zitten mogelijk achter een poging een Engels- en een uitstalige krant op te kopen in Namibië (Zuidwest-Alrika, dat loor Zuid-Afrika onwettig wordt bestuurd) 1 h' iii n d« aroly keuzt rkam ng D Drkes ak voo in d D ddag ïeuw id un Jan J >mmi Bacl ijs en re ?loha he i onge dez( vond enen n an< ?gan| )r he toe "De bladen zouden dan in handen romen van 't pro-Zuidafrikaanse rurnhalle-verbond. dat zich keert te en de bevrijdingsbeweging SWA- >0 SWAPO wijst het Turnhalle- nverleg af (genoemd naar de hal °°r dcaar het wordt gehouden, in de aJ o iuidwestafrikaanse hoofdstad uw P Pindhoek) omdat de afvaardiging 'x 1 jaar niet de mening van het Namibi- ei che volk zou weerspiegelen. Man dCoert Dahlman, redacteur van de hj/Ulgemeine Zeitung, zei me dat als de handel doorgaat, dit het einde zou Jjetekenen van de vrije pers in Nami- ap|}te >ië. Alle kranten en de radio zouden aditn Jan in handen zijn van de regerende t ko< Nationale Partij in Zuid-Afrika, het Pass maal mogi orzaa enadi dat d ompl jonj ent%'< Turnhalle-verbond. of de Zuidafri- kaanse regering. Benaderd De onderneming John Meindert, die de Allgemeine Zeitung en de Wind hoek Advertiser, uitgeeft, werd deze week benaderd door het Turnhalle- verbond en een Westduitse organisa tie. Zij kregen te horen dat „Turnhal- le" ortgelukkig is met de berichtge ving in de twee bladen, die een onaf hankelijke koers varen. Dat bete kent dat zij zich vaak kritisch opstel len tegenover de Zuidafrikaanse re gering en het Turnhalle-overleg. Dui delijk werd gemaakt dat „Turnhal- le" en de Westduitse groep de twee kranten wil opkopen; zo niet dan zouden zij eigen concurrerende bla den gaan uitgaven. Redacteur Dahlman heeft nu aange boden zelf op de twee kranten een bod te doen waarop dinsdag door de eigenaren zal worden gereageerd. Het aankopen van de bladen is mo gelijk gemaakt door het ..Turnhalle- verbond" en door Westduitse, Zuid afrikaanse en Amerikaanse geld schieters. Nauw daarbij betrokken is Franz Josef Strauss, leider van de conservatieve christen-democrati sche CSU in West-Duitsland, die sa menwerkt met de CDU, die eveneens met de aankoop te maken zou hebben. Strauss heeft als voorlopig laatste van een stroom CDU- en CSU-politi- ci zes weken geleden een veelzeg gend bezoek gebracht aan Zuid-Afri ka en Namibië. Daarbij heeft hij ook overleg gevoerd met premier John Vorster. Ook kregen de bij het Turn halle-overleg betrokken partijen 2 miljoen gulden van de Hans Seidel- stichting (C8U>. voor „politieke scholing". Graaf Otto von Habsburg. een per soonlijke vriend van Strauss, speelt een belangrijke rol achter de scher men. Hij is verbonden met de Seidel- stichting en het rechtsgerichte Euro pees documentatle-centrum, dat in de tijd van Franco kantoor hield in Spanje. Onlangs heeft Von Habs burg een kwart belang verworven in The Citizen. Deze Engèlstalige krant werd anderhalf jaar geleden op ge heimzinnige wijze in Johannesburg opgericht, om tegenwicht te bieden tegen de andere liberale, anti-rege ringsgezinde bladen. Strauss en andere CDU-leiders heb ben sterke druk uitgeoefend om de door de CDU gecontroleerde stich ting Konrad-Adenauer Tumhaile fi nancieel te steunen. Turnhalle-lei- ders zeiden dat deze hulp al is toege zegd. maar in West-Duitsland wordt dit ontkend. De Konrad Adenauer- stichting zegt geen enkele politieke steun te geven, en alleen landbouw- PEKING (Reuter) Wie van ons heeft het beste studie hoofd? Oudere en jongere studenten aan de universiteit van Peking betwisten elkaar het antwoord op die vraag. De jongeren hebben muurkranten aangeplakt waarin zij zeg gen dat oudere studenten alleen maar tot de universiteiten zijn toegelaten om hun politieke mening. Tot voor kort gebeurde dat inderdaad in China, maar sinds de nieuwe, meer „gematigde" leidslieden aan de macht zijn spelen kwaliteiten weer een rol. ket geruzie aan de universiteit begon een week geleden toen nieuwkomers die voor het eerst sinds jaren weer toelatingsexa men hadden moeten doen een muurkrant aanplakten, met een gedicht waarin stond dat de oude re studenten niet geschikt waren voor de universiteit. Dezen zeiden daarop dat zij niet verantwoorde lijk kunnen worden gesteld voor het toelatingsbeleid van destijds. Op twee grote bijeenkomsten hebben zij de afgelopen dagen de zaak doorgepraat, waardoor de onrust aan de universiteit van Pe king alleen maar groter is gewor den. Aangenomen wordt dat de partij de zaak zal laten betijen, ook al omdat zij zelf met de on derwijshervormingen is gekomen. Opvallend was dat de muurkran ten ondertekend waren, iets wat in het verleden zelden is voorge komen. De hernieuwde aandacht voor we tenschap en technologie werd nog eens benadrukt door partijleider Hoea Kwo-feng, die meent dat kennis van „strategisch" belang is en dat het land één grote school moet worden. Een politieke hou ding is niet voldoende om weten schap en technologie op een ho ger peil te brengen, aldus Hoea op een conferentie waar de moderni sering van China werd besproken. Er moeten, zo hield de partijleider de 6000 afgevaardigden voor, meer wetenschappers en technici komen, om China te ontwikkelen. De kennis van het marxisme-leni- nisme en het onderwijs in het algemeen moet beter worden. Daarbij kan China, zo zei de par tijleider, veel van het buitenland leren. Palestijnse guerrillastrijders wachten in de Libanese havenstad Tyre de VN-vredestroepen op. projecten te steunen, in samenwer king met de kerken. Vertegenwoordigers van het Turn halle-overleg hebben mij verzekerd dat zij worden gesteund door Ameri kaanse en Zuidafrikaanse zakenbe langen. De CDM. die deel uitmaakt van Harry Oppenheimers financiële rijk. zou 200.000 gulden hebben bij gedragen. Vrije pers De Westduitse rol en het mogelijk ten grave dragen van de vrije pers in Namibië, valt juist in de tijd dat SWAPO en Zuid-Afrika zich buigen over nieuwe westerse voorstellen. De vrees bestaat dat SWAPO nu nog wantrouwender zal worden tegeno ver de houding van het westen in de onderhandelingen met Zuid-Afrika. De Westduitse ambassadeur, Eick. in Zuid-Afrika, benadrukt overigens dat noch zijn ambassade, noch zijn regering iets afweten van financiële betrokkenheid bij de twee (nog) on afhankelijke kranten in Namibië. I8LAMABAD (Reuter. DPA) Ex-premier Zoelfikar Ali Bhoetto van Pakistan kan politiek asiel krij gen in Turkije als het doodvonnis niet aan hem voltrokken wordt. Pre mier Bulent Ecevit zei dat het aan bod is gedaan om „menselijke rede nen", en dat er geen sprake was van inmenging in binnenlandse zaken in Pakistan. De militaire leider van Pa kistan, generaal Zia Oei Haq, zegt het Turkse voorstel te waarderen, maar hij heeft er ook op gewezen dat de zaak Bhoetto nog niet is afge rond. Hij is ter dood veroordeeld omdat hij als minister-president in 1974 opdracht zou hebben gegeven een politieke tegenstanderuit de weg te ruimen. Eerder al had Ecevit Oei Haq om gratie voor Bhoetto gevraagd, maar volgens de militair kan die alleen verleend worde door de president. Ondertussen heeft de vrouw van de gevangen zittende Bhoetto gisteren gezegd dat er een poging ls gedaan hem te vergiftigen. Volgens haar was er een poging gedaan Bhoetto's dood op zelfmoord te doen lijken, maar is de opzet niet geslaagd Me vrouw Bhoetto heeft een brief ge schreven aan de directeur van de gevangenis waar Bhoetto in de do dencel wacht op de tenuitvoerleg ging van zijn vonnis. Volgens haar zitten hoge militairen achter de zaak. U denkt dat u ntets kunt doen. Maar kunt u echt niets doen Stort uw bijdrage op giro 5261, Stichting Oecume nische Hulp, Utrecht. HANNOVER (AP) Hans Puvogel. de minister van justitie van de Westduitse deelstaat Nedersaksen, heeft gisteren zijn ambt neergelegd. Hij was in opspraak geraakt doorzijn in 1936 geschreven proefschrift, waarin hij nationaal-socia- listische ideeën verdedigde. Puvogel bood zijn ontslag aan omdat hij wilde voorkomen dat zijn partij, de Christen-democra tische Unie, bij de verkiezingen in Nedersaksen schade zou onder vinden van zijn moeilijkheden. Nedersaksen moet 4 juni een nieuw deelstaat-parlement kie zen. De oppositie in de deelstaat, de sociaal-democratische SPD. had op het aftreden van Puvogel aangedrongen. SPD was van me ning dat een man die in het verle den nazj-propaganda had bedre ven niet kon worden gehandhaafd als minister van justitie Puvogels dissertatie werd kort ge leden door studenten van de uni versiteit' van Oöttingen in de ar chieven ontdekt Daaruit bleek dat de CDU'er zijn doctorstitel had verdiend met een stuk waarin slaafs de ideeën van de toen heer sende Nazi-partij worden gevolgd. De jonge jurist bleek van mening dat een samenleving best minder valide mensen mag verwijderen. Mensen die geestelijk of lichame lijk onvolwaardig zijn kunnen schadelijk zijn voor de staat en dus heeft de staat het recht zulke mensen te elimineren schreef Pu vogel. Ook verdedigde hij dat in een gemeenschap alleen plaats is voor „waardevolle rassen" Minister Puvogel verdedigde zijn geschrijf met de opmerking dat men in 1936 wel degelijk dingen moest schrijven om enig uitzicht op een loopbaan te behouden Zijn baas. de Nedersaksische mi nister-presldent Ernst Albrecht (ook een CDU'eri noemde de poli tieke aanval op de minister van justitie „beschamend" Hij vond dat men u-mand vanwege jeugd zonden niet als minister kon laten vallen. Dan zou ook Herbert Weh- ner, fractieleider van de SPD in de Westduitse bondsdag, moeten aftreden, zo meende Albrecht. Wehner was in de jaren dertig en veertig lid van de communisti sche partij. De oorlogsjaren bracht hij als politiek balling door in Moskou Voor veel Duitsers geldt zo n verblijf in het buiten land tijdens de Nazi-periode nog als een soort desertie ROME/ADDIS ABEBA (Reuter. UPI) De twee verzetsbewegingen in de Ethiopische kustprovincie Eri trea hebben hun kracht gebundeld Tot een paar jaar geleden bevochten EPLF (Eritrees volksbevrijdings front) en ELF (Eritrees bevrijdings front) ook elkd&r, maar nu zal smen tegen de Ethloplërs worden gevoch ten. De twee bewegingen blijven apart bestaan, maar er komt een zes )ams |Weer aanslag nn Italië akerl Oeve n Oe jeref oode TURIJN (AFP) Giovanni Picco oud-burgemeester van Turijn, is gis teren bij een aanslag ernstig ge wond. In de buurt van zijn woning werd hij getroffen door een salvo, afgevuurd op zijn benen. Een uur na de aanslag kwam er een melding van de Rode Brigades dat zij de daders waren. Deze extremistische groep ontvoerde negen dagen gele den de oud-premier Aldo Moro. De speuractie naar de ontvoerders van Moro heeft nog niet veel opgele verd. Politiemensen in Rome zeiden gisteren dat totnutoe elk spoor was door gelopen. In kringen van de christen-democratische partij (waarvan Moro deel uitmaakt) werd gisteren gesuggereerd de Neder landse paragnost Gerard Croiset in te schakelen. Croiset is in Italië be kend geworden door zijn assistentie bij het opsporen van een verdron ken meisje. Het meisje werd op zijn ope aanwijzingen gevonden, maanden 6 31 nadat zij was verdronken. De Neder- ïrder lander is ook betrokken geweest bij D u: d Lir: d ;rdei Broi is di Bept ieref 0 uu oofd ining [herv kand Arke 5V1US War kerk nken 5 uu uur ur: d s vai s Ha uur Van onze redactie buitenland Bolivia heeft de diplomatieke betrekkingen met Chili, die het pas sinds 1975 onderhield, verbroken. Dit heeft de Boliviaanse minister van buitenlandse zaken generaal Adriazola onlangs in de Boliviaanse hoofdstad La Paz meegedeeld. Volgens Adriazola hangt de breuk samen met de jarenlange strijd van Bolivia om van Chili een corridor naar de Stille Oceaan te krijgen. Gerard Croiset op zoek naar Moro? het zoeken naar de ontvoerde West duitser Hans-Martin Schleyer, vorig jaar. Deze toegang tot de zee is voor Boli via van levensbelang voor zijn uit voer van delftstoffen zoals olie, aard gas en tin. Tot nog toe is het steeds aangewezen geweest op Peruaanse en Chileense havens. De strijd van Bolivia voor een eigen haven dateert van 1879 toen Bolivia in de Pacific-oorlog van 1879 - 1883 in Chili zijn meerdere moest erkennen en de provincie Antofagasta en ge deelten van Tarapaca moest afstaan. Bolivia's bondgenoot Peru verloor in de strijd gedeelten van de provincie Tarapaca, en doordat Chili tevens de Peruaanse-Chileense grens tussen de steden Tacna en Ariaca trok ver loor het de havenstad Arica. In 1929 kwamen Chili en Peru bij het ver drag van Ancon nog overeen geen stuk land aan derden af te staan zonder wederzijds overeenstem ming, maar voor Peru betekende dit geen winst. Al met al was Chili door de annexa tie van de Atacama woestijn, die het gehele noorden van Chili beslaat, in het bezit gekomen van een gebied dat zijn rendement wel zou opleve ren in de vorm van de twee havenste den. Bovendien was de grond rijk aan nitraten, een soort zout dat voor benfiesting gebruikt wordt. Ruil In december 1975 kwam de Chileen se regering met het voorstel op de proppen om Bolivia's verlangen naar een toegang tot de zee gestalte te geven. In ruil voor een corridor eiste Chili onder meer de Cordillera de Lipez, een gebied in het zuidwesten van Bolivia dat rijk aan mineralen is Het stuk land zou Chili's kopermij nen mooi van dienst kunnen zijn vanwege zijn watervoorraden. Bolivia's breuk met Chili wordt door het volk beschouwd als een laat her stel van een historische vergissing van Banzer. In '76 al was de algeme ne mening in het land dat de eisen van Pinochet belachelijk hoog wa ren gesteld. Anderzijds zou Pinochet's afruil Pe ru's nationalistische gevoelens een flinke dreun kunnen bezorgen, om dat dit land sinds de Pacific-oorlog de stille hoop koestert de grens strook rond Arica nog eens te be machtigen. Het is trouwens aannemelijk te ver onderstellen dat de brpuk met Chili Bolivia in de armen van Peru zal drijven. Met dit bondgenootschap zal het land zich kunnen verzekeren van de steun van buurland Argenti nië; Peru heeft Zich namelijk al ach ter Argentinië geschaard in het Chi- 1 eens-Argentijns conflict op de gxensafbakeningen In het zuidelijk puntje van Zuid-Amerika. Bolivia staat met buurland Brazilië man sterk comité om leiding te ge ven aan de samenwerking Tot nu toe zou zijn afgezien van een aanval op de belangrijke havenstad Asmara in Eritrea om nieuwe onder linge strijd tussen ELF en EPLF te voorkomen. Naar verwachting zal nu echter de strijd verhevigd worden Grote delen van het platteland van het overwegend islamitische Eritrea zijn al in handen van de verzetsbe wegingen. Ook eerder al besloten deze tot samenwerking, maar die af spraak liep toen op niets uit Beide groepen streven onafhankelijkheid voor Eritrea na, dat in 1962 door Ethiopië werd ingelijfd. Behalve in Eritrea vechten Ethiopi sche regeringstroepen, samen met Cubanen, ook in de Ogadenwoestijn Daar is het door Somalië gesteunde Westsomalisch bevrijdingsfront op de terugtocht gejaagd op goede voet vanwege het verlan gen van dit land om vla Bolivia eens een corridor met de zee te kunnen aanleggen door middel van spoor lijnen. Banzer die in '74 al verklaard had te zullen aftreden als hij er niet in zou slagen Bolivia een corridor te ver schaffen, heeft de laatste jaren veel aan prestige verloren. Zozeer dat de grote hongerstakingen in januari jongstleden hem tot onverwachte democratische concessies konden dwingen Enkele oppositieleiders vinden dat hij inderdaad maar moet opstappen omdat het gevaar groot is. dat hij de presidentsverkiezingen van komende Juli zal manipuleren door Hennie Serfontein JOHANNESBURG Enkele van de meer gematigde conservatieve zwar ten in Zuid-Afrika krijgen met de dag meer afkeer om met blanken samen te werken in organisaties die grotendeels pro-westers en pro-blank zijn. Ze zijn namelijk bang om door hun eigen volk gebrandmerkt te worden als zondebokken en „Oom Toms". Deze voor de blanken onheilspellende ont wikkeling is tot uiting gekomen in het aftreden van een van Zuid-Afrika's leiden de zakenlieden, Sam Motsuenyane. als be stuurslid van de als invloedrijk beschouw de Zuid-Afrika Stichting Zijn ontslag werd bekend op de jaarlijkse conferentie van de stichting in Johannesburg. Deze conferentie vond plaats drie dagen na de begrafenis van Soboekwe. toen stamhoofd Gatsa Boethelezi, een uitgesproken tegen stander van de regering, fysiek bedreigd werd en door radicale zwarten gedwongen werd te verdwijnen. Motsuenyane is een vooraanstaande zwar te kapitalist. Hij is hoofd van de Afrikaan se bank en president van de zwarte natio-. nale Kamer van Koophandel Enkele jaren geleden betekende het voor de tot dan toe geheel blafike stichting een grote door braak. dat hij met nog een aantal zwarten voor het eerst werd binnengehaald De Zuid-Afrika Stichting is een niet-politieke organisatie die Zuid-Afrika's meest voor aanstaande zakenlieden vertegenwoor digt. Zo werd opgezet in 1960 om het gezicht van Zuid-Afrika in het buitenland te verbeteren en om de ware feiten te „verkopen". Kritiek In de afgelopen jaren heeft de Stichting zich ook gericht op het binnenlands beleid door in vage termen kritiek uit te oefenen op het beleid en de activiteiten van de regering. Hierdoor probeert ze het blanke deel van Zuid-Afrika bij te brengen, dat de internationale positie van het land groten deels bepaald wordt door hetgeen er bin nenslands gebeurt. Potentieel is de stich ting waarschijnlijk de machtigste organi satie in het land. Ze wordt gesteund door economische reuzen als Harry Oppenhei- mer en Anton Rupert. De discussies en de verklaringen tijdens en na de conferentie hebben duidelijk ge maakt, dat de stichting klaarblijkelijk ge faald heeft in haar binnenlands en buiten lands beleid van het afgelopen Jaar. De voorzitter van de stichting, Basil Herson, weet dit aan de „arrogante en gevoelloze toepassing" van het regeringsbeleid. Maar het ontslag van Motsuenyane, gevolgd door kritiek van de kant van professor Kgware, rector van de universiteit van het Noorden, die ook een van de bestuursleden van de stichting is, vormt een duidelijk bewijs van de zwakheden van zo n door blanken beheerste organisatie als de stich ting Motsuenyane zei dat hij al verleden Jaar ontslag had genomen, omdat de stichting geen standpunt had willen innemen over het verbod van achttien zwarte organisa ties op 19 oktober. Hij had verwacht dat de stichting zich hierover duidelijk zou uit spreken. Dat dit niet gebeurd is. overtuig de hem ervan dat hij niet langer bestuurs lid van de stichting meer kon zijn. Onverkoopbaar „Ik voelde dat ik niet langer lid kan zijn van een organisatie, die geen duidelijk standpunt kan innemen wanneer de zaken slecht gaan" Hij voegde daaraan toe: „Het nalaten om een standpunt in te nemen betekende dat de stichting geen enkele geloofwaardigheid meer heeft in de zwarte gemeenschap. Mijn eigen geloofwaardig heid kwam daarmee op het spel te staan". Motsuenyane kon niet langer lid blijven van een organisatie die hoofdzakelijk be staat voor de blanke belangen. Hij kriti seerde het feit dat het verbeteren van het imago van Zuid-Afrika in het buitenland de voornaamste functie van de organisatie bleef en dat zij zich niet uitsprak over omstreden binnenlandse aangelegenhe den en dat alle uitvoerende posities in de stichting bezet worden door blanken De stichting probeert een beeld van Zuid- Afrika te verkopen, dat niet met de werke lijkheid overeenkomt en dat niet te verko pen is. Hij sprak de wens uit dat de stich ting een pressiegroep zou worden voor interne verandering. Ze zou haar geld en intellectuele kracht moeten aanwenden om met de regering te onderhandelen over wezenlijke veranderingen. Professor Kgware had kritiek op de stich ting, omdat ze meer banden met het wes ten onderhoudt dan met de rest van Afri ka. Bovendien was de stichting er afkerig van om zwarten naar landen overzee te sturen om de belangen van Zuid-Afrika te bevorderen Hij beklemtoonde dat de hechte banden met het westen een bespot ting vormen voor de plechtige verklarin gen van regeringsleiders dat Zuid-Afrika een land voor zwarten is. „Dit versterkt bij de blanke Zuidafrikanen het Idee dat hun toekomst afhankelijk is van het westen en niet van Afrika", aldus Kgware „Contac ten met de rest van Afrika zullen ook de beschuldigingen ontkrachten, dat de Stichting een marionettenorganisatie van de regering is" Leslie Sehoeme, een zwarte die heeft ge streden voor de hernieuwde toelating van Zuid-Afrika tot het internationale sportge beuren. ondersteunde deze kritiek door te stellen dat het overheersende blanke stem pel van de stichting de indruk wekt van paternalisme en leidt tot'weerzln tegen de stichting bij zwarten. Ondoelmatig Deze scherpe commentaren van deze drie behoudende zwarten, die door de meerder heid van hun eigen volk beschouwd wor den als „Oom Toms", heeft ernstige gevol gen voor de blanken. Er bestaat een brede kloof tussen hen en zelfs stamhoofd Boet helezi, die zelf al werd aangevallen door radicale zwarten, hoewel hij al in een kwaad daglicht staat bij de overgrote meerderheid van de blanken Deze ommekeer bij conservatieve zwarten laat duidelijk zien. hoe ondoelmatig en onvruchtbaar het werk van de stichting Ls als het gaat om het Innemen van een duidelijk standpunt tegenover de feilen van het binnenlands beleid van de rege ring, hoewel het hier alleen nog maar ging om kritiek op bepaalde daden en r.let om kritiek op het regeringsbeleid als geheel Ondanks de scherpe kritiek die al is het dan in algemene bewoordingen in het jaarlijks rapport van de stichting wórdt uitgeoefend, heeft men zich toch terughou dend opgesteld Peter Sorour. algemeen directeur van de Stichting, geeft toe dat de stichting uit elkaar zou zijn gevallen als men het had aangestuurd op een openlijke confrontatie met de regering Doordat de 8tlchting een gevangene is van de regering door haar verdediging van Zuid-Afrika in de wereld, snijdt zij zichzell in de vingers door haar weigering zich in te zetten voor verandering Deze weigering geeft voedsel aan de beschuldigingen van zwarte zijde en van vele andere critici, dat de stichting een bundeling is van blanke zakenlieden en academici, afkomstig uit de Nationale en de progressive partij, die erop uit is de blanke belangen en de status quo te verdedigen. Het feit dat de meeste gematigde zwarten ln Zuid-Afrika de stich ting afwijzen, zou die Zuidafrikanen op andere gedachten moeten brengen die de blanke eenheid als hel laatste middel voor overleving zien

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7