Moeilijk afscheid van Kamer tekening van een lezer TERDER Trouw commentaar t t: Hannie van Leeuwen naar het bedrijfsleven Halve leugens Halve leugens (2) sloegen de zeilen van boveh qf Paaszon NS: betalen voor informatie over gevaarlijke stof een roerige lentemaand het weer advies advertenties kinderronselarij /ITERDAG 25 MAART 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet fc. de verkiezingskoorts naar het ifd stijgt, willen sommige gees- n nogal eens vertroebeld raken. re* lei ing van de Partij van de a Arbeid heeft hiervan ook te lijden, W getuige een folder waarmee de afge- open week tienduizenden partijle den langs de brievenbussen van wij- ken en dorpen zijn gestuurd. De folder roept de burgers op volgende éj week woensdag bij de statenverkie- zingen toch niet thuis te blijven maar op de PvdA te gaan stemmen, omdat anders de regering van ..Wiegel en Van Agt" zich gesterkt eet door de kiezers. „Dan zal er zeker tien miljard (gulden) worden bezuinigd." Vervolgens wordt ge- nsinueerd dat het kabinet de AO-uitkeringen zal verlagen van naar 75 procent. racl e feiten zijn echter dat het kabi net-Van Agt zelf nog niet weet toeveel het zal bezuinigen, ook al is al wel het vermoeden geuit dat het luidelijk meer zal zijn dan de vier j-Tlmiljard gulden die de PvdA in ge- dachten had. Het kabinet heeft stu- (liegroepen aan het werk gezet, juist om te weten te komen hoe omvang rijk de bezuinigingen moeten en kunnen zijn. Eén van die groepen bereidt al vast een aantal mogelijk heden van bezuinigingen voor, vol gens niet officiële berichten voor een totaal bedrag van tien miljard gulden aan mogelijkheden. f al die mogelijkheden gebruikt zullen worden door het kabinet, zal ifhangen van de adviezen van de andere studiegroepen. Het zal ech- r wel niet meer dan tien miljard nö worden, want dat is het maximum da wat het kabinet zelf laat voorberei- n den. „Maximaal tien miljard" dus. va Sommige groepen, zoals de CPN en (je VARA, hebben dat „maximaal" :chter gemakshalve maar verzwe gen. Een respectabele partij als de PvdA hoort echter beter te weten. Nog bonter is het met de insinuatie inzake de WAO. De feiten zijn hier namelijk dat het kabinet-Den Uyl inderdaad, met de PvdA erin heeft voorgesteld de maximum uit kering voor nieuwe WAO-gevallen te verlagen van 80 naar 75 procent van het laatstverdiende loon. Dat was niet „spelen met de gedachte" of „de mogelijkheid overwegen", nee, dit is concreet voorgesteld in officiële openbare stukken van het kabinet-Den Uyl aan de Tweede Kamer. Over dit voorstel ontstond toen zo* veel gekrakeel dat het kabinet-Den Uyl het plan zodanig wijzigde dat alle WAO-uitkeringen bij de half jaarlijkse aanpassing aan de alge mene loonstijging een half procent zouden achterblijven bij die loon stijging, voorlopig twee keer achter elkaar, en maximaal tien keer, zo dat uiteindelijk de maximum uitke ring zou terechtkomen op tenminste 75 procent van het laatstverdiende loon. Vervolgens viel het kabinet- Den Uyl over de grondpolitiek, en is ook daarna dit plan nooit meer als wetsontwerp bij de Kamer inge diend. Bovendien verklaarden de lijsttrekkers van PvdA, CDA en VVD kort voor de verkiezingen van vorig jaar mei dat zij dit plan voor goed van de baan schoven. Daarna hebben de nieuwe staatsse cretaris van sociale zaken, De Graaf, en na hem de nieuwe pré mier, Van Agt, verklaard dat het nieuwe kabinet de WAO niet op voorhand uitzondert van de bezui nigingsoperatie. Het is dus niet ze ker dat er een vobrstel voor een WAO-bezuiniging zal worden inge diend door het nieuwe kabinet, maar het is evenmin uitgesloten. door Bert de Jong Hannie van Leeuwen, 52 jaar, bekend lid van de fractie van het CDA, verlaat deze week de Tweede Kamer. Met ingang van 1 april treedt ze in dienst van de OGEM, een groot concern, bestaande uit tal van ondernemingen, met zo'n 30.000 werkne mers. Dit zijn de feiten, zoals ook de eiding van de PvdA ze kent. Maar kennelijk heeft deze partijleiding, lanDndanks ruimschoots aanwezig in- kke tellect en creativiteit, aan de altijd wat ingewikkelde feiten' zelf niet genoeg om het verschil e ussen PvdA en kabinet-Van Agt b roor het voetlicht te brengen, en kr'l leeft men in arren moede zijn toe- J ducht moeten zoeken tot halve 'aarheden. alve leugens derhalve. Daarmee zijn nu tienduizenden arme partijle den op pad gestuurd. Alsof de kie zers zo dom zouden zijn zich niet te herinneren dat het het kabinet-Den Uyl was dat als eerste over bezuini gen op de WAO-uitkeringen is be gonnen. De PvdA-top heeft zich de afgelopen vier jaren heel wat ge loofwaardiger voorgedaan. Het is niet te hopen dat de oppositie, wan neer na woensdag de verkiezings koorts weer is gezakt, verder zal afglijden op dit pad. De stap uit de landelijke politiek, waarin Hannie van Leeuwen 117» jaar met hart en ziel bezig is geweest met veel inzet ze heeft zichzelf zelden ontzien is groot. Ze heeft, zegt ze, nu bewust gekozen voor een functie in het bedrijfsleven. Over haar nieuwe baan kan ze nog niets vertellen. Wél wil ze over de OGEM kwijt, dat de eerste contac ten verrassend waren. Hannie van Leeuwen: „De grote sociale belang stelling van de OGEM-mensen, die ik sprak viel me direct op. Ik zal me graag voegen in dit team om ook als christen in het bedrijfsleven werk zaam te zijn." Dit is eveneens het antwoord op mijn vraag, of het ver schil met de oude betrekking niet erg groot is, omdat je als Kamerlid eerst van de ARP en later van het CDA toch een sterk roepingsbesef moet hebben. Dat is in het bedrijfsle ven anders. Maar het aftredend Ka merlid ontkent dit en herinnert aan een bekende uitspraak: „Het is niet belangrijk wat je doet, maar wel waarom je en waartoe je werkt. Dat maakt de adeldom van de arbeid uit." „Hoe kun je met al je idealen nu in het harde bedrijfsleven terecht? Het antwoord is kort: „Alsof de poli tiek geen keihard bedrijf is." Dan volgt het verhaal van teleurstel lingen, die juist in de politiek ver werkt moesten worden en over de klappen, die ze op haar hoofd kreeg. Klap nummer één was, dat zij de eerste vrouw zou zijn, die voor de ARP haar intrede in de Tweede Ka mer zou doen. Maar de partijleiding kwam op de gedachte, dat de eerste vrouw ook academisch gevormd moest zijn. Dus Hannie van Leeuwen werd gepasseerd en mevrouw Rut gers kwam in de Kamer. Ze zegt nu: „Ik kan nog steeds niet begrijpen dat de partij van de kleine luyden deze eis heeft gesteld. Ik ben er het levend bewijs van dat Van Kemena- de gelijk heeft met zijn gelijke kan senbeleid. „Ik werd achteruitgezet, omdat ik in het onderwijs niet de zelfde kansen had gehad." De tweede klap liep ze op bij de formatie van het kabinet-Biesheu vel, toen ze was voorgedragen door de ARP voor de post van staatsse cretaris van sociale zaken. Het ging niet door want de VVD vond het wat teveel van het goede, dat twee van de ARP (Roolvink was minister) aan de top van sociale zaken zouden zit ten. (Op het ogenblik is dat met de twee ARP-ers Albeda en De Graaf kennelijk geen probleem meer). In 1974 was Hennie van Leeuwen de aangewezen opvolgster van staats secretaris Veerman van onderwijs, die wegens gezondheidsredenen af trad. Met minister Van Kemenade voerde ze toen diverse gesprekken. Zij werden het eens over het gevoer de beleid. Toch weigerde het Ka merlid van de ARP. Omdat ze zich in 1973 had uitgesproken tegen de voorgestelde wijze van totstandko ming van het kabinet-Den Uyl. „Dan is het consequent, dat je niet in dat kabinet een post begeert". Als ze het wel had gedaan had niemand het haar overigens kwalijk genomen. Fel maakt Hannie van Leeuwen nu deze toepassing op het weigeren van de hoge post: „Kijk, dit is toch wel het bewijs, dat het volslagen roddel is, als men beweert, dat ik uit de politiek stap omdat ik geen minister of staatssecretaris kon worden. Ik weigerde toen. Een politicus moet geloofwaardig blijven en niet op macht uit zijn". Ook zegt ze: „Ik heb in die 117» jaar de indruk gemaakt hard en lastig te zijn. Maar ik was in de eerste plaats lastig voor mezelf." Zorgen De verhouding tussen het afscheid nemend Kamerlid en de top van de ARP was de laatste tijd niet zo harmonieus. Het conflict werd zelfs nieuws. Hannie van Leeuwen be kent: „Het is waar, ik had niet per soonlijk moeten worden in de publi citeit Zakelijk bekeken had ik gelijk'. Geloof je in een christelijke politiek? Het antwoord is: „Ik maak me echt ■zorgen over het CDA. Er zit een stuk onwaarachtigheid in de politiek als de mensen niet bereid zijn te dienen, maar willen heersen. Ik zal het CDA kritisch blijven volgen." Het afscheid van de Kamer bete kent nog geen afscheid van de poli tiek. Hannie van Lefeuwen blijft lid van het bestuur van de ARP. Dan heeft ze de niet geringe taak het CDA in. Zoetermeer aan te voeren bij de komende gemeenteraadsver kiezing in Zoetermeer. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sluren aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Naam en adres aan achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. heer... HET WEER door Hans de Jong Het paasweekeinde heeft van daag niet zo'n beste ouverture. Een diepe depressie bij IJsland een 960-er stuurt een front met regen en wind op ons af. In de kustgebieden kan het hard gaan waaien. Een hogere tempe ratuur dan acht graden zit er niet in. Maar.morgen zal het ongetwijfeld wat fleuriger wor den. De paaszon laat ons achter het front namelijk niet in de steek, maar we^ moeten we be dacht blijven op enkele maartse buien: voorjaarsbuien noemen de Belgen ze. Paasmaandag keert de wind in de zuidwest- tot zuidhoek terug aan de voorzijde van een volgen de depressie, maar wanneer een tussentijdse rug van hogedruk het net zo netjes plooit als die van Goede Vrijdag is er geen reden om onmiddellijk alarm te slaan. Waarschijnlijk zal er maandag een vrij zonnig begin zijn met wat hogere temperatu ren, zo van 10 tot 12 graden (nee mensen, echt lente wordt het niet) en wanneer.maar nu wordt, foei toch.de wens toch wel echt te veel vader van de gedachte eigenlijk, de rug een beetje treuzelt en het nieuwe front wat aarzelt, kan het zijn dat wij 's avonds in koor zeggen: het is achteraf toch niet hele maal tegengevallen. Overigens blijft de koele west tot noordwestelijke circulatie op de Oceaan doorgaan zodat in groter verband het wèer toch wel veranderlijk blijft, maar een witte paas zie ik ni ,<t zitten, het wordt volgens mij eerder een groene, of ik ben kleuren blind. Gisteren bracht ik de koude paasdagen van 8 en 9 april 1977 ter sprake en de Engelse ver wachting dat de lente op z'n minst tot medio april verstek zou laten gaan. Nu is er wel een voorbeeld van een snelle wisseling van zeer koud naar ongewoon warm weer te vinden in de laatste bijna dertig jaar. Die deed zich voor in de lente van 1952. In de laatste ma art week was het toen in grote delen van Europa extreem koud. Londen registreerde de koudste dag in dertig jaar, Mos- Hannie van Leeuwen, zoals ze vaak aan de interruptiemicrofoon in de Tweede Kamer heeft gestaan. Deze foto is genomen tijdens de behandeling van de begroting van sociale zaken in 1976. „Op het punt van de bezuinigingen, die nog moeten worden vastgesteld staat de VVD vrij sterk tegenover het CDA. Het verschil tussen de standpunten van de VVD en het CDA-program is niet zo groot. Het programma „Niet bij brood alleen" verplicht het CDA tot ingrijpende ombuigingen. Goudzwaard was con sequent en consistent. Een selectie ve economische grojl, een stringent milieu-beleid tezamen met het be houd van de werkgelegenheid vra gen matiging elders". Het afscheid is moeilijk. Ook omdat Hannie van Leeuwen zich bewust is een eigen achterban te hebben. Bij de laatste verkiezing van de Tweede Kamer kreeg ze zo'n 16.000 voor- keurstemm m. Wie deed haar dat na? Toen bekend werd, dat ze de Twee de Kamer zou verlaten, ontving ze zo'n 700 brieven. Hannie van Leeu wen vertelt, dat ze er zo'n 200 heeft beantwoord. „Daarna ben ik er mee opgehouden. Ik heb de andere brie ven weggegooid. Echt, ik kon er niet meer tegen op. Het waren allemaal smeekbeden: Hannie blijf Wil je in de krant tegenover al die brief schrijvers mijn excuus aanbieden?" UTRECHT (ANP) De Nederland se Spoorwegen zijn van mening dat gemeenten, die informatie willen over het vervoer van gevaarlijke stoffen, daarvoor moeten betalen. Voor inlichtingen over vervoer van gevaarlijke stoffen moet de compu ter worden ingeschakeld. Dat brengt extra werk en dus extra kos ten met zich mee, aldus de NS. Hiermee reageert NS op het herhaal de verzoek van de gemeente Eindho ven, dergelijke gegevens gratis te verstrekken. Het gemeentebestuur van Eindhoven vindt dat diegene die gevaarlijke stoffen door de ge meente vervoert, de meest aangewe zene is om alle voorwaarden te ver vullen voor een snelle en afdoende bestrijding van rampen die uit der gelijke transporten kunnen voort vloeien. De gemeente Eindhoven wil onder meer onderzoeken of er voldoende bestrijdingsmiddelen aanwezig zijn. „Hiervoor is inzicht in de omvang en soorten van gevaarlijke stoffen on misbaar", zo meent B en W te Eind hoven. Een onderzoek van de Vereniging Milieudefensie heeft aangetoond dat in 1975 in totaal 22,5 miljoen ton chemische produkten in Nederland is vervoerd. De NS nam daarvan 0.9 miljoen ton voor haar rekening. Het meeste. 19,9 miljoen ton. ging over de weg en de rest per binnenvaart schip. Het afscheid van de landelijke poli tiek is onherroepelijk. Als we erover praten kan Hannie van Leeuwen een toon van bitterheid niet verbergen. Maar dat is slechts één kant van haar verhaal. Het blijkt niet de be langrijkste zijde te zijn. In de Ka merperiode van elf jaar deed ze voor de fractie sociale zaken, volksge zondheid, CRM, onderwijs, Surina me en de Antillen en defensie. Als we over het Kamerwerk praten wordt het gesprek anders: enthousi aster en dankbaar voor alles wat gedaan mocht worden. Ze is reeds bezig over haar belevenissen in het parlement een boek te schrijven. Welke vergaderingen van de Tweede Kamer hebben de diepste indruk gemaakt? Boven aan de lijst staat het debat over de vrijlating van de drie van Breda. Zelf heeft ze toen niet direct aan de discussie meegedaan. Han nie van Leeuwen: „Ik onderging het zeer emotioneel. Ik kom uit een fa milie, die actief aan het verzet in de tweede wereldoorlog deelnam." Een sterke herinnering heeft ze ook aan de behandeling van de algeme ne wet bijzondere ziektekosten, waaraan ze actief deelnam. „Ik zat toen niet zo lang in de Kamer. In die tijd werd je er zo ingegooid. Ik moest meteen de sociale verzeke ringswetten doen." Ook noemt het scheidend Kamerlid de verdediging van het initiatiefwetsontwerp van KVP en ARP voor de regeling van de abortus. Hannie van Leeuwen: „Ik zat toen eigenlijk als bewinds vrouwe achter de groene tafel." Ze merkt verder op: Ik ben erg ge schrokken van de weinig principiële benadering van CDA-voorzitter Steenkamp in Vrij Nederland. Daar is het laatste woord nog niet over gezegd: Twee maten Uit ons gesprek blijkt dat het af scheid van de landelijke politiek voor Hannie van Leeuwen moeilijk is. Ze voelt zich nog Intens betrok ken bij de politieke actualiteit. Een paar uitspraken: „Het CDA had Kruisinga nooit mogen voordragen voor de post van minister van de fensie". Haar grief is ook dat er met twee maten wordt gemeten: „In.de zaak van de koopsompolissen is voor de Kamerleden een commis sie benoemd en moet de goede trouw van de CDA'ers eerst bewezen worden. Oud-minister Lubbers mag zichzelf verdedigen en mag zijn ei gen rechter zijn." kou had de koudste lentedag van de eeuw. 29 Maart was in Nederland een snerpend koude dag met oosten wind en een temperatuurmaxi- mum van maar plus één graad Celsius; in Zuid-Engeland wer den sneeuwduinen gevormd vanvier meter hoogte. Zon dag 30 maart was in ons land alles wit besneeuwd. En zie wat er in de grasmaand gebeurde: van 9 tot 19 april beleefde ons land een keurige record-warmte- periode waarin een van de mooi ste Pasens van de eeuw waren begrepen. Je kon in dat geval zeggen: hoe kouder in maart, hoe groter de kans op lente- warmte in april. Het is net als met de wijzer van een ouderwet se weegschaal: hoe verder je hem naar de linkerkant doet uit slaan. hoe groter de uitwijking naar rechts als reactie. Laten we hopen dat de extreme kou van Jutland (woensdag minus 19 graden) in dit opzicht iets goeds voor ons heeft weten voor te bereiden. Lezer Johan Middelburg in De Lier verbaast er zich over dat in deze rubriek niets stond ver meld over de kring om de zon die hij zaterdag 18 maart om half twee 's middags waarnam gedurende een kwartier en die door slecht weer gevolgd werd. Niet altijd verandert het weer na zo'n kring, met name in het voorjaar niet dan is het meestal te droog (dat gaat dit Jaar niet op). Van Everdingen vond in 1922 *23 dat in zomer, herfst en winter 75 tot 80 procent van de in De Bilt waargenomen kringen daar binnen 24 uur door regen gevolgd werden. Er zijn gezeg den: „Een kring om de zon daar huilen vrouwen en kinderen om" en „Een kring om de maan, dat zal wel gaan". Is er dan verschil tussen een zon- en een maankring. Helemaal niet. Al leen ziet men nu eenmaal vaker een kring om de maan dan om de zon, want wie kijkt er nou graag tegenin?! Daardoor valt het niet of nauwelijks op dat op een zwakke zonnekring soms ook geen regen volgt. Een kring om de zon valt verder alleen op als hij goed fel is als gevolg van verse ijskristallen van een Jonge actieve depressie en dan zit er juist vrijwel altijd regen aan te komen. onder redactie van Loes Smit Maart 1928 kan haast geen lezer van de Nieuwe Haagsche Courant onberoerd hebben gelaten. Er ge beurde nogal wat in die maand, en al gaf de krant niet alles even volle dig en uitvoerig weer, het stond er toch maar in. Het begon meteen al op zaterdag 3 maart, toen de schilder Jan Toorop 70 jaar oud, overleed. Het was geen sohok voor de lezers, want de Nieu we Haagsche had hen de weken daarvoor vrijwel dag in dag uit. op de hoogte gehouden van het ziekte verloop De maandag na zijn dood bracht de krant een groot verhaal met veel details over zijn leven, een zelfportret en foto's van nog drie van zijn werken. Verder m deze roerige lentemaand het bericht, dat ex-kroonprins Wil helm om financiële redenen moest besluiten tot de verkoop van het grootste deel van zijn domeinen in Oels, dat prof. dr Albert Schweitzer in ons land kwam voor een serie lezingen, dat Amerika al zeker vijf miljoen werklozen telde, dat de Tweede Kamer een motie om de doodstraf in Indië af te schaffen had verworpen, maar het wetsont werp tot herstel van de zevenjarige leerplicht had aangenomen, met zestig stemmen vóór en achttien tegen. Tot de tegenstemmers be hoorde negen anti-revolutionairen vijf christelijk-historischen en één rooms-katholiek. De Volkenbond hield zich in Genè- ve niet voor het eerst bezig met de „internationale bestrijding van den vrouwenhandel", waarbij vooral gewezen werd op „het omvangrijke kwaad der rondrei zende vrouwelijke artisten en va- riété's". Want hoe ging dat: „Juist dergelijke musichall-meisjes in het buitenland worden dikwijls het slachtoffer van z.g. impresario's, die in waarheid vermomde vrou wenhandelaars zijn en deze jonge vrouwen steeds dieper doen val len." Vervolgens waren er „in de zee bij Krakatau twee uitgestrekte plekken geconstateerd, waar het gas door het water opborrelde", was de NCRV van plan met een zangcursus per radio te beginnen, veroordeelde het gerechtshof te Amsterdam een uitgever „wegens het verkoopen van de meest vuile en schaamtelooze geschriften", tel de Den Haag niet minder dan 817 melkslijters. en nam de republiek Andorra als laatste Europese staat postzegels in gebruik. De gerefor meerde kerken te Amsterdam spra ken zich in een rapport uit tegen de komende Olympische Spelen („de sterke mensch is hier het hoogste wezen en deze komt te staan op de plaats, die alleen aan God toe komt"), alle pastoors van Den Bosch vroegen hun gemeenteraad om een verbod van het carnaval („een ergernis gevend kwaad") en de Haagse sigarenwinkeliers wil den een verbod om na sluitingstijd sigarettenautomaten buiten te hangen. In Engeland werd een wet sontwerp ingediend om ook vrou-v wen kiesrecht te geven, in Amerika probeerde een vereniging drie mil joen dollar in te zamelen om daar mee een vplksstemming over de „drooglegging" te bekostigen, en in Italië werd de negende verjaardag van het fascisme met veel tamtam gevierd. De Nederlandse regering overwoog de posttarieven te verla gen, en de geruchten over vervan ging van de militaire kepi bleken onjuist. En verder citeren we zomaar wat losse berichten uit de maartmaand van 1928 De maartmaand leek in 1928 iets meer op een lentemaand dan in 1978. Dit stond toen in het weer- overzicht: „Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtendtem- peratuur 0,7 graan C. te laag. De gemiddelde temperatuur was 1 gr. boven, de gemiddelde minimum temperatuur 0.5 gr. beneden nor maal. In de droge eerste en tweede decade daalde in de meeste nach ten de temperatuur beneden het vriespunt. De regenval was over het gehele land beneden het gemid delde. Te De Bilt werden 130 uren zonneschijn waargenomen, tegen 108 normaal." „De na-winter is steeds een tijd, waarin snot en dlphterie veelvuldig optreden onder de hoenders", schreef de krant, en voegde er de raad aan toe, toch vooral het drink water steeds te ontsmetten: „Daar om losse men ijzervitriool, te ver krijgen bij den drogist, in het drin kwater op, en wel ongeveer ter grootte van ,«en erwt op één liter water". Ging het de goede kant uit met de kippen, dan kon je. „om de broedlust bij kippen eenigszins op te wekken", een extra schepje hen nepzaad aan het voer toevoegen. Jongmensch, 25 jaar, Diploma HBS, 5-j. cursus, bekend met mo derne talen, boekhouden en steno grafie, zoekt werkzaamheden op rustig kantoor. Salaris geen hoofd- vereischte. Ouders zoeken voor hun dochtertje van bijna 14 jaar een passende be trekking. Gevraagd een net dagmeisje, van 87: tot 27: uur, leeftijd 14 a 15 jaar, met middagkost. Zondags vrij. Gevraagd een nette loopjongen voor winkel en fietswerk. Leeftijd ongeveer 15 jaar. Loon naar be kwaamheid. Ter leen gevraagd 300 gulden dooi iemand met vaste betrekking. Te huur gevraagd tegen 1 April bij Chr. gezin een net gem. zitkamer met 2 gem. slaapkamers met volle dige bediening, voor echtpaar met 1 dochter. Huisbewaarders gevraagd, ge trouwde luidjes, zonder kinderen. Ter overname aangeboden een broodwijk van 60 acht-ons brooden daags, 500 gulden. Tot slot een heel andere adverten- tiekreet: „Als uw buurman griept, griept gij morgen". Een tweede onderwijzer van een openbare school in Den Haag is er op betrapt „kinderen voor de open bare school te ronselen." Verschil lende gevallen worden medege deeld, waarin deze man door het geven of beloven van geld ouders bewogen heeft of trachtte te bewe gen hun kinderen van Katholieke scholen af te nemen en naar de openbare school te sturen. Ook deze onderwijzer speculeert op de grote armoede der gezinnen, blijk baar wetende, dat de honger zijn beste bondgenoot is om de men- schen murw te maken en de open bare school te bevolken. Maar ook al is de armoede groot en de ontbe ring bitter, er zijn toch gelukkig nog ouders, die zelfs in deze om standigheden hun karakter nog niet verloren hebben en de ziel van hun kinderen niet wenschen te ver koopen voor enkele guldens per week". Stervend In Wenen sterven in 1928 meer mensen dan er geboren worden. Er overleden in één maand 2491 mensen, er werden er 1562 geboren Dit kopje stond vijftig Jaar geleden boven dat berichtje: „Stervend Weenen Meer dood kisten dan wiegen", Krishnamurti „De voorbereidin gen voor het ook dit Jaar te Ommen te houden kamp vanwege de secte „De Orde van de Ster in het Oos ten" worden reeds getroffen. Daar voor vertoeft de wereldleeraar J. Krishnamurti thans weer in ons land". Gevonden Een lijstje gevonden voorwerpen uit 1928: Een pak gist, een huissleutel, een handtaschje met inhoud, een rijwielbelasting- plaatje. een partij teekeningen, twee manden en dekkleed van een paard, een dameshandschoen, een zegelring, een gewicht van 1 kilo gram.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5