RPF Bonden nodigen werkgevers uit Luidruchtige Rotterdamse sleepstaking D reformotorl/che politieke federatie Onderzoek naar stembil j etten-f raude )emonstratie egen WK Jeddencapaciteit Overleg over sanering zware metaal n psychiatrische iekenhuizen slecht eerst m'n youdJfacSjfo opeten Het spijt ons... de bijbels zijn op! 'Word lid van de 'Bijbel per£Maand-Club Fractie D'66: gedragscode voor politici Geen drukte van betekenis Verlof in plaats van werkloos 1 Angst voor verlies honderden arbeidsplaatsen nSHHElEEïl SOES OSES 03 [3 'Loyalisten aan de kant geschoven' Spastisch zijn en toch léven! BINNENLAND Trouw/Kwartet ADVERTENTIE Ongeveer tweehonderd jongeren heb- «n gisteren in Den Haag gedemon teerd voor de Argentijnse ambassa- Het protest richtte zich tegen de Zijn leelname van Nederland aan het we- heb eldkampioenschap voetbal in Argen- d! -ïod »n let initiatief voor de betoging was ak an het solidariteits komite Argenti ne iië-Nederland. In het midden op de oto Freek de Jonge en Bram Ver en leulen van Neerlands Hoop die zich vas J geruime tijd inzetten voor de actie. da&L Frankrijk hielden ruim 1500 men- p he fn gisteren een betoging voor de les irgentijnse ambassade in Parijs te en de deelname van het Franse team de WK. Ook daar had de demon- tratie een vreedzaam karakter. e fan een onzer verslaggevers die ITRECHT Veertig procent van le capaciteit in de grote psychiatri- che ziekenhuizen voldoet niet of ouwelijks aan de huidige huisves- ingsmaatstaven en is ook niet meer anpasbaar te maken, ook niet bij 13p ermindering van het aantal patiën- k d< ?n- Tot deze conclusie komt de vo lk ig jaar ingestelde ambtelijke werk- {roep „Huisvesting Psychiatrie" in mejèen rapport aan staatssecretaris veder-Smit. let gaat om ruim 9000 van de bijna 3.000 bedden in 42 psychiatrische lekenhuizen. In een eerste fase zou- len 6000 plaatsen moeten worden rervangen, aldus de werkgroep. ïbut 30' d le we «ie Kies op 29 maart voor een Bijbelse politiek. De RPF wil zich daarvoor inzetten. Een poltiek waarin de eer van God voorop moet staan ia hierbij uitgangs punt. Stemt daarom op 29 maart. Comité van Aanbeveling: Mr S H. Attema. Leiderdorp. Mr W Beemmh. Dordrecht, Os. T W van Bennek om. Ooltgensplaat. W Berghu-s Wagenmgen. H H Blok. Deren, Ds l. W G Blokhuis. Schiedam. Ds G Broere. t Harde, tl Generaal bd M R H Calmeyer, s Gravenhage, prol dr A C Drogend^k. Amstelveen. Dr C P. Dubbelman, Amsterdam. Ds C A den Hertog. Viesmgen. Ds R T. Huizmga. N.euwe Pekeia. Y Jacobs. Schevemngen. Ds J C Janse Zaandam. J J. Fnnset. Montloort. Drs P van Kampen. Zmst. F. J. Kerkhot. Nieuw-Bei|ertand. Drs J Klatter. Amstelveen, Dr L van Klinken. Haarlem. Ds W Ko. Capelle aan de IJssel. Ds A van der Kooy. Woerden. Ds L H Kwast. Kollum (Fr.) Dr A. G. Luiks. Vnes (Dr.) R H Matzken. Brummen (GldDs J B van Mee helen. Urk. Ir C G Meeder Epsa-Gorsel. Drs W Meijer. Heerde. Ds M W Nieuwenhuyze. Mi|drecht. Prot Dr K Popma. Mr F L Rutgers. Aerdenhout, Drs D Schouten. Waaiwi/k. Ds. J Schelhaas, Zwolle. A Sneep. Amsterdam. Dr T A Th Spoeistra. Woubrugge. Ds H Stolk. Kampen. Os W Stuursma. Middeistum, Prot Dr A Troost. Amsterdam F ter Velde Huizen. Mr H van Veelen. Amsterdam. Ds J H Velema. Nunspeet. Drs J Verschuure. s Gravenhage. Prol Dr D H Th VoUenhove Amsterdam. Ds. H. U. Westerterp. Sprjkemsse ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Industriebonden NW en NKV hebben de directies van Vmf-Stork, Rijn-Schelde-Verolme, IHC-Holland en Van der Giessen-De Noord uitgenodigd voor overleg op dinsdag 28 maart. Vmf-Stork en RSV hebben de uitnodiging aanvaard, IHC niet. Van der Giessen zal nog op korte termijn antwoorden. foor de helft daarvan zijn al bouw- ifi ilannen ingediend, die door de ad- ^iesinstanties snel behandeld zou- len moeten worden. Voor de andere lelft zouden provinciale besturen en egionale inspecteurs van de geeste- Ijke volksgezondheid het indienen ran aanvragen kunnen stimuleren. )eze eerste fase zou een totale in- a festering van rond 420 miljoen gul len betekenen. staatssecretaris van volksge- ondheid kan de voorstellen van de werkgroep in het algemeen onder- V chrijven. Zij zal de realisering er- an zo veel mogelijk bevorderen. Het overleg, ten kantore van de in dustriebonden in Amsterdam, zal met elk concern afzonderlijk worden gevoerd. Gesproken zal worden over de werkgelegenheid in het kader van de herstructurering van de scheeps bouw en de apparatenbouw, waar voor de regering deze week het finan ciële kader (bijna een miljard gul den) heeft aangegeven. Behalve bo venstaande concerns zijn ook de in dustriebond CNV en de Unie BLHP voor het overleg uitgenodigd. VMF- Stork accepteert de uitnodiging. De directie van IHC-Holland heeft de bonden meegedeeld dat als het de bedoeling is mede over de herstruc turering in de scheepsbouw te pra ten, dit overleg thuishoort in de be leidscommissie. Deze komt weer bij een op 29 maart (dus één dag na de bespreking waartoe de bonden het initiatief hebben genomen, red.). Voor zover de vakbonden over zaken willen praten die uitsluitend IHC be treffen, is de directie bereid dit over leg op de gebruikelijke wijze met de districtsbestuurders voort te zetten. Deze zijn daartoe door IHC uitgeno digd voor een bijeenkomst op 5 of 6 april. Intussen hebben de Industrie bonden NW en NKV circulaires ver stuurd naar de met sluiting of afslan king bedreigde bedrijven in de scheepsbouw en apparatenbouw. In die circulaires wordt het personeel woensdagmorgen uitgenodigd voor vergaderingen, waarin het van de resultaten in dit eerste overleg met de werkgevers op de hoogte wordt gesteld. 'Begrijpelijk' ADVERTENTIE. Dit is een hardvochtig antwoord op de vraag van duizenden Christe nen om een bijbel in hun eigen taal. Maar de bijbelgenootschappen kunnen het niet meer bijhouden. Verleden jaar verspreidden ze meer dan 300 miljoen bijbels of bijbelgedeelten. Dit jaar is de lijst met aan vragen nog langer Daarvoor is veel geld nodig Anders blijven vele handen leeg. Laat het zover niet komen. Help ons. Als iedereen die blij is met de bijbel deze ook graag aan anderen wil doorgeven, dan kan er iets groots ontstaan. Het begin is er al. We heb ben nu ruim 10.000 leden. Maar dat aantal moet minstens verdubbeld worden. Doe mee. Dat kost f 5,- per maand (meer mag natuurlijk ook). Met dit bedrag steunt u elke maand een bijbelproject ergens in de wereld. Waar de nood het hoogst is. Wacht geen dag. Vul na de bon in en word lid. Dan kunnen wij uit uw naam iedere maand een mede christen blij maken met een bijbel in zijn eigen'taal. Ondergetekende geen zich op als bd van de Bijbel per Maand-Club. betaling ontvangt u nader bencht. Deze bon zenden aan: BIJBEL PER MAAND-CLUB Nederlands Bijbelgenootschap, Antwoordnummer $6, Haarlem, Postgiro 343808 In het blad van de werkgeversorga nisatie VNO wordt de gerezen onrust over de werkgelegenheid begrijpe» lijk genoemd, „maar in feite is nog niet te overzien welke gevolgen voor de werkgelegenheid de sanering pre cies zal hebben". Het gaat, aldus het blad „De onderneming" in een com mentaar, in het steunplan „primair om het behouden van de gezonde bedrijfsonderdelen en daardoor van zoveel mogelijk arbeidsplaatsen." Het blad: „zonder deze directe in greep zou het gevaar niet denkbeel dig zijn dat zwakke onderdelen de sterke bedrijven mee naar de onder gang zouden trekken." DEN HAAG (ANP) De Tweede- Kamerfractie van D'66 heeft giste ren in een brief het presidium van de Tweede Kamer het voorstel gedaan een gedragscode voor politici op te stellen. Dat voorstel, vorige week uitvoerig aangekondigd door het Kamerlid Zeevalking (D'66) tijdens een radio-uitzending, is ingegeven door het groeiend onbehagen over bepaalde handelwijzen van politici. Omdat het gaat om niet-strafbare handelingen meent de fractie van D'66 dat het de verantwoordelijk heid van de Tweede Kamer zelf is te waken voor de waardigheid van de Kamerleden. Bij zijn installatie zou een Kamerlid dienen te beloven de gedragscode na te leven, op straffe van door de Kamer zelf te formule ren sancties, aldus de gedachten- gang van D'66. het vers gebraden 10 minuten haantje van Herman Kramer. Joure de enige echte Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het is gisteren op de Nederlandse wegen niet abnor maal druk geweest en de indruk bestond dat door de ongunstige weersvooruitzichten de toeristen- stroom de komende Paasdagen geen record-omvang zal nemen. De verkeerspolitie in Driebergen schet ste de situatie gistermiddag als „een normale vrijdag met een wat vroege spits". Er waren files op de bekende knelpunten, maar ongevallen van betekenis deden zich niet voor. Ook andere problemen bleven uit, aldus de verkeerspolitie. In de ochtenduren was er filevor ming bij de grensovergang Bergh autoweg, dat kwam echter niet van wege de bijzondere drukte, maar door een vrij ernstig ongeval in West-Duitsland, vlak over de grens, waardoor het verkeer korte tijd moest worden omgeleid. De wegen van de Randstad in oostelijke rich ting zaten „vol", maar het verkeer kon toch vrij normaal doorstromen. DEN HAAG Volledige werkge legenheid. dat wil zeggen werk voor iedereen, zal wel een illusie blijven. Maar de vraag is of we de bevolking permanent moeten in delen in werkers en werklozen. Er zijn wel andere oplossingen denk baar. De directie sociaal-cultureel werk van het ministerie van CRM heeft daar eigen ideeën over. Die ideeën zijn in een rapportje vastgelegd en zullen ln gesprekken tussen de verschillende departementen aan de orde worden gesteld. Een van de gedachten is een stel sel te ontwerpen, waarbij met be hulp van verlofcoupons een ver deling kan worden gemaakt tus sen actieve en niet-actieve perio den. In plaats van recht op werk, of recht op arbeidsloos inkomen, moet het gaan om recht op werk, en een periode van betaald verlof waarin men op andere manieren zinvol bezig kan zijn. In het rap port wordt er inderdaad van uit gegaan dat de situatie waarbij er geen werk voor allen is ongewij zigd blijft, als er tenminste geen ingrijpende maatregelen geno men kunnen worden. Kloppend De perioden van activiteit en niet-activiteit zouden elkaar in een zodanige verhouding moeten afwisselen dat ze kloppen op de situatie van de conjunctuur. Een periode van niet-actief-zijn (in for mele zin) zou volgens het rapport kunnen worden gezien als een ontplooiingsverlof. Dus studie mogelijkheid, of het ontplooien van maatschappelijke activitei ten. Voor de arbeidsmarkt zou dit betekenen dat b.v. tien van elke honderd werknemers hun ont plooiingsverlof opnemen. Hun ar beidsplaatsen worden dan door anderen bezet. Overigens vergt het zo ontwikkel de idee nog veel nadere studie, vooral uiteraard met het oog op de financiering. Hoewel de Paasdrukte gisteren niet al te groot was, moesten een aantal VVV- kantoren nog wel wat toeristen wegwijs maken. Op de foto de drukte in het Amsterdamse WV-kantoor. an een onzer verslaggevers OTTERDAM Van gisterochtend half acht tot gistermiddag half twee heeft de Rotterdamse havens geen schip sleepboothulp kunnen krijgen voor in- of Itvaren of voor verhalen. De bemanningen van Smit-VOS en van de divisie avensleepdienst van Smit Internationaal waren in staking uit protest tegen de ;le onzekerheden rondom de te verwachten samenwerking van deze beide erkmaatschappijen, die beide reeds lang geleden een fusie aangingen onder araplu van Smit Internationaal. Bij deze samenvoeging zijn zeshonderd rbeidsplaatsen betrokken. ag e twee ondernemingsraden crwachten dat bij volledig imengaan een groot deel an deze arbeidsplaatsen iet alleen op de twee vloten aar vooral in de adminis- atieve diensten op de icht komt te staan. ekend is reeds, dat er acht eepboten van elk 1800 pk jn besteld. ,maar niemand eet. hoeveel van de oudere •0-pk-boten voor deze nieu- moeten plaats maken iral verwacht men ernsti ge gevolgen voor het samen voegen van de beide adminis tratieve diensten tot een en kel kantoor. De concentratie daarvan binnen een gebouw aan de Willemskade begin- treeds volgende maand. De twee ondernemingsraden verwijten de directies een on voldoende informatie en vooraal een totaal gebrek aan medezeggenschap in de gebeurtenissen, waarover niet meer bekend is dan een kort briefje, woensdag, waar in werd gezegd, dat die niet voor 1980 haar beslag moet krijgen. Kapitein C. Hoogenboom van de Noorwegen van Smit- VOS: „Er zijn wel steeds bo ten stilgelegd, er is een perso neelsstop. Wij als onderne mingsraad hebben herhaal delijk gevraagd om de sa menvoegingsplannen nu eens ter discussie te stellen: Tegen half twee 's middags kon bestuurder Nico Sannes van de vervoersbond FNV meedelen, dat donderdag 27 april beide ondernemingsra den bijeen worden geroepen om alle informatie van de di recties te krijgen. Van die in formatie zal afhangen of eri opnieuw acties zullen komen. De actie van gisterochtend was spectaculair van aard, men had er het begin van de cao-onderhandelingen tus sen directies en vakbonden voor gekozen. Van half acht af stoomden bijna alle veer tig sleepboten van de beide maatschappijen die vrij wel het gehele sleepbotenbe- drijf binnen Rotterdam in handen hebben op naar Schiemond. van waaruit men kwart over negen in formatie, als gold het een enorme vlootschouw, onder oorver dovend misthoomgeloei naar het hoofdkantoor van Smit- VOS en van de havendivisie van Smit Internationaal aan de Willemskade opstoomde, waar men drie rijen dik voor de wal meerde In dat kantoor waren de cao onderhandelingen om half tien begonnen. Kapitein Ho- genboom en machinist C. A. v. d. Zande van de aan Smit- Internationaal behorende sleepboot „Astroloog" heb ben als vertegenwoordigers van de twee ondernemingsra den de verlangens in de cao vergadering gedeponeerd, waarna de vakorganisaties besloten deze cao-besprekin gen op te schorten en de ver langens van de onderne mingsraden eerst tot ge spreksthema te maken. Die besprekingen verliepen niet al te vlot naar de zin van de sleepbootbemanningen, zo nu en dan kwam een mist- hoomconcert de vergadering tot wat spoed aanmanen. Het gehele Europoort-haven- gebied was niet betrokken bij deze actie. De Europoort sleepdiensten zijn in handen SITTARD (ANP) Het Limburgse CPN-statenlid F. Drag- stra heeft er bij de voorzitter van het provinciaal stembu reau in Maastricht op aangedrongen om een onderzoek in te laten stellen naar mogelijke frauduleuze praktijken bij stemmen bij volmacht. Dit naar aanleiding van enkele „rare" gevallen die ontdekt zijn in de statenkring Sittard. kring noemde dit hoogst onwaar* schijnlijk. Volgens hem kunnen het nooit veel vervalsingen zijn. Een woordvoerder van de ge meente Sittard bevestigde giste ren dat voorzover hem bekend twee volmachten op naam van één persoon zijn binnengekomen. Toen het plaatselijk stembureau dacht met een vergissing te doen te hebben en de betrokken per soon verzocht één volmacht in te trekken, bleek hij zich niet te her inneren ooit een volmacht gete kend te hebben. In de tot dezelfde statenkring be horende gemeente Munstergeleen zouden volmachtformulieren die voor de statenverkiezingen be stemd waren en niet tijdig zijn ingeleverd benut worden voor de raadsverkiezingen. Of dit zo is kan volgens het stembureau pas later blijken. In elk geval hebben twee kiezers zich tot de gemeente gewend met de mededeling vol machten getekend te hebben voor de statenverkiezingen, om dat ze dachten dat die voor de raadsverkiezingen bestemd waren. Ook in andere plaatsen in de wes telijke mijnstreek zouden „vreemde" zaken zijn gebeurd. Om de juistheid daarvan na te gaan, stelt de recherche een on derzoek in. Berichten als zouden de verkiezingen in de statenkring Sittard ongeldig worden ver klaard, kunnen op dit moment onmogelijk bevestigd worden. Eei^ woordvoerder van de staten- PAPENDRECHT (ANP) De „loyalisten" binnen het CDA zijn door premier Van Agt aan de kant geschoven, nu de minister-presi dent in de campagne voor de sta tenverkiezingen vraagt om kie zerssteun voor de huidige rege- ringscombinaite. Dat zegt de Evangelische Progressieve Volks partij in een stemoverweging. Bijval vragen voor een kabinet met Wiegel is een klap in het gezicht van de „gedogers", vindt de EPV. Wie straks CDA stemt steunt samenwerking met de VVD, zegt de partij. De EPV is overigens te laat op het politieke toneel verschenen om mee te kun nen doen aan de statenverkiezin gen van woensdag. Daarom hoopt de EPV dat de kiezers hun steun zullen geven aan „het progressief alternatief". ADVERTENTIE Volgende maand verschijnt: A. Klaster Hoe ik mijn handicap te boven kwam Omvang ca. 260 pagina's. Formaat 13,5 x 21.5 cm. In fraaie gebonden uitvoering met geplastificeerde stofomslag. Omslagontwerp: Uniepers B.V. Prijs 19,90 (ISBN 90 6135 269 X) spastisch zijn en toch léven: van een eigen werkmaat schappij, eveneens van Smit Internationaal. De staking betrof alleen de binnenha vens, de Rijn-, Maas-, Waal-, en Eemhaven en de Botlek met de tussenliggende wate ren en rivierkaden. Hier ko men voornamelijk kleine schepen, die geen sleepboot hulp nodig hebben. De kapi teinskamer van het gemeen telijk havenbedrijf deelde ons mee, dat gedurende de staking geen meldingen zijn ontvangen van schepen, die voor het betrokken gebied een sleeptboot vroegen. Te gen twaalf uur meldde het bekende scheepsagentuurbu- reau Dirkzwager dat er bui tengaats ongeveer tien sche pen lagen te wachten op het eind van de staking. Voorzo ver gisteren bekend zijn er geen schepen uitgeweken naar andere Europese havens zoals Antwerpen of Bremen, Toen Arie Klasier zes jaar was, openbaarde zich bij hem een ernstige vorm van spasticiteit, waardoor hij zi|n verdere leven in een rolstoel zou moeten doorbrengen Zi|n ouders ontvielen hem toen hij hen het meest nodig had en Arie kwam letterlijk ten laste van zijn familie. In dit boek beschri|ft hij zi|n levensgang en de strijd die hij heett gevoerd om met zichzelf, met zijn omgeving en (vooral) met God in het reine le komen. Dankzij langdunge revalidatie, hulp van vrienden en familieleden en de vasthoudendheid waarmee hij zélf weigerde in het schijnbaar onvermijdelijke (het met voor „vol" aangezien worden) te berusten, wist hij zijn handicap mentaal te overwinnen en daarmee bovendien in zi|n omgeving, bij de valide mens. een andere instelling ten aanzien van hemzelf en andere gehandicapten te bewerkstelligen Hoe dat is gegaan heeft hij, op aandnngen van zijn revalidatie-arts. uitvoerig in dit boek beschreven, ook met de bedoeling anderen daarmee van dienst te zijn. „Meestal is er onbegrip van beide kanten en daarom zag ik het als mijn opdracht deze problemen uit te diepen. Ik heb dit, in de vorm van mi|n levensgeschiedenis, zo eerli|k mogelijk gedaan Daarbij heb ik mijzelf met gespaard, want ik weet dat ik als gehandicapte zelt veel schuld had aan het onbegrip dat ik ondervond Zeil heb ik meer dan 25 iaar nodig gehad om de gezonde mens te nemen zoals deze mij tegemoet komt Na al die jaren drong het tot mij door dat ik ook begnp moest tonen voor die ander Toen ik dit ging toepassen, viel de discriminatie weg Voor mijzelf is dit wel het mooiste geschenk geweest dat ik ooit m mi|n leven heb gekregen en dat ik met meer als gehandicapte word bekeken en dat ik in de gemeenschap word opgenomen zoals ik ban." De heer Klasier, zelf de levende illustratie van zijn boodschap, bekleedi een aantal bestuursfuncties in uiteenlopende lokale en landelijke organisaties, waardoor de „roep" van zijn verhaal het boek is vooruitgesneld En terecht, want het is een even umek al» aangrijpend ego-ookument, dat niemand ongelezen mag laten. De verschijning van het boek (15 april a.s.) zal met publiciteit van para, radio an tv gepaard gaan Onnodig te zeggen dat u er verstandig aan doet mi reeds een exemplaar te bestellen U kunt daarvoor gebruik maken van onderstaande BON. Zend die vandaag nog aan uw boekhandel o( (m open envelop, zonder postzegel) aan: UITGEVERIJ T. WEVER B.V. ANTWOORDNUMMER 5 - 8800 VB FRANEKER 'J Talaf. 05170/3147; b.g.g. 2436 Zend mij bij verschijning rechtstreeks/via boekhandel.' ex A Klaster: SPASTISCH ZIJN EN TOCH LÉVEN! Hoe ik mijn handicap te boven kwam. Prijs geb f 19.90 BESTELBON Naam: Straat.- Plaats: Bankrek -of gironummer: Datum: Doorhalen wat u met wenst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3