11 telle prijzenslag verwacht »p Amerika-vluchten Sterker sociaal beleid door resultaat Heidemij In pluimvee-export onhoudbare situatie „Brussel" tevreden over handelsgesprek Japan gstaai-Moo j Produktie en export herstelden zich Belasting moet mogelijk omlaag in Engeland :er vrijheid door nieuw luchtvaartakkoord systeembouw Nederlandsche Bank: tekort aan bouwvakkers' Voor onderzoek bijna 2,6 miljard besteed Beroep op hulp overheid Rip de Kam GELD DAT STOM IS Rip de Kam BETALEN IS VOOR DE DOMMEN Protest tegen ontslag bij Philips Portugal Verlangen Centrale ondernemingsraad Isolatie geeft 35% besparing Specialisatie van vervoer neemt snel toe OESO: groei-economie nu gewenst - RH 5 ERDAG 25 MAART 1978 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet ps 35 - RH 37 KDVERTENTlE uur uur uur UIT UU' mo rt de V.O. iten elijk or Dick Ringlever N HAAG De lucht tussen ïerika en Nederland lijkt op- üaard. Na veel ruzies, drei- nenten en harde onderhan- togen is er toch nog een ;htvaartakkoord gekomen, n overeenkomst, die de KLM fs meer vrijheden geeft dan maatschappij ooit heeft had. New Vork, Chiacago, Houston Anchorage mag zij ook gaan vlie- op Los Angeles (een al lang ge- tsterde wens) plus op nog een zes bestemming naar keuze. En op al lijnen mag zij net zoveel diensten ■eren als zij nodig vindt Ook: •n tarieven die zij zeil mag vast- len, als de rijksluchtvaartdienst althans mee akkoord gaat. de buitenstaander moet dat •md zijn overgekomen omdat de lerikanen al jarenlang hardnek- lg hebben geprobeerd de KLM juist kortwieken omdat zij een te grote ncurrent zou vormen voor de op nsterdam vliegende Amerikaanse latschappijen. De KLM heeft aanzienlijk meer mogelijkheden gekregen om op de Verenigde Staten te vliegen. Vele vluchten zullen worden uitgevoerd met de Boeing 747, de Jumbojet. mmezwaai nterklazerij van de Amerikaanse iderhandelaars? Dat zeker niet. el een totale, door nieuwe zakelijke zichten bepaalde, ommezwaai van Amerikaanse luchtvaartpolitiek. Ot voor kort was die er helemaal op tricht eigen maatschappijen te be- hermen door buitenlandse concur- ntie aan allerlei beperkingen te inden. lm een aantal redenen heeft men ie politiek nu vaarwel gezegd. Een elangrijke was. dat men door het zo terk beschermen van eigen maat- chappijen een kunstmatige overca- laciteit in stand hield. Door de Ame- ikaanse starre houding legde im- ners ook het buitenland de Ameri- :anen zélf beperkingen op. laarbij kwam. dat ook veel Ameri- :aanse, tot nu toe uitsluitend regio- taal opererende, maatschappijen tun vleugels wel eens verder wilden litslaan en ook Europa in hun lij- iennet opnemen. Tot nu toe waren die buitenlandse vluchten voorbe houden aan PanAm en TWA. Voeg daarbij de druk van het groeiende massavervoer (veel toerisme) en het wordt duidelijk, dat het voor de Amerikanen haast onhoudbaar werd de oude tradities voort te zetten. Tarieven De hele zaak ligt nu weer open. Ook ten aanzien van de tarieven. Elke maatschappij mag zelf zijn eigen prijzen bepalen. Reden waarom in de naaste toekomst een nóg fellere concurrentiestrijd wordt verwacht. De KLM heeft nu al een aanvraag voor prijsverlaging bij de rijkslucht vaartdienst (RLD) ingediend. Van april tot en met juni wil zij het lage wintertarief van 913 gulden (voor een retour Amsterdam-New York) hand haven. In de piekmaanden juli, au- gustus en september zou dat 1097 1 gulden moeten worden (was vorig jaar 1313), terwijl zij met ingang van 1 oktober (en tot en met juni 1979) zelfs een tarief van 875 gulden wil. Het gaat hier dan om de ?gn. APEX- tarieven (twee maanden van tevoren boeken en betalen voor een reis met een verblijfsduur van 14 tot 45 da gen). Tarieven voor andere bestem- mingen zullen naar rato worden ver laagd. PanAm wil voor dezelfde bedragen gaan vliegen, maar heeft daarnaast dezer dagen een nieuwe aanvrage bij de RLD ingediend voor een nóg voordeliger zogenaamd budgettarief voor tien Amerikaanse bestemmin gen. Voor het traject Amsterdam- New-York zou dit tarief 330 enkele reis moeten worden (ƒ380 in het hoogseizoen). Als beperking geldt voor dit tarief dat men drie weken van tevoren moet boeken en betalen en pas tien dagen van tevoren van de luchtvaartmaatschappij te horen krijgt wanneer men kan verstrek ken. Een systeem dus, dat een beetje lijkt op dat van de Britse maat schappij Laker. Of de KLM dit voor beeld zal volgen, is nog niet bekend. Zij wil eerst het commentaar van de RLD afwachten. Concurrentie Een nieuwe concurrentieslag dus, die de KLM overigens zegt niet te schuwen en waarvan zij evenmin- een inkomensderving verwacht. Marktonderzoek heeft aangetoond dat juist door tariefsverlaging een nieuwe potentiële markt kan wor den aangeboord. Dat zou al geble ken zijn uit de enkele maanden gele den gestarte Amerika-vakantie-ac- tie, waarvoor lagere prijzen werden berekend dan tot dan gebruikelijk was. Oók trouwens uit de sterk ge stegen bezettingsgraad, die op de New York-route nu al tegen de 70 procent aanligt (gemiddelde voor alle lijnen 58,2 procent). Diezelfde concurrentieslag zal zich. naar men verwacht, ook gaan voor doen bij het charterverkeer, want dat is door de jongste overeenkomst even vrij geworden als het geregelde vervoer. Met name Martinair zal zich daarin gaan mengen en ziet in verlaging van tarieven eveneens goede mogelijkheden voor het aan trekken van meer Amerikanen naar Nederland. Afgelopen zomer ver voerde de maatschappij ai 70.000 Amerikanen naar ons land en voor komende zomer rekent zij op zeker 100.000. Evenals door de maatschappijen zélf wordt het nieuwe akkoord toe- gejuicht door het Nationaal Bureau voor Toerisme, dat zich de laatste jaren nogal zorgen maakte over de ontwikkeling van het Amerikaans toerisme naar Nederland. Niet al leen werd een stilstand rondom de 400.000 geconstateerd, maar en dat vond het NBT uiteraard nóg zorgelijker ook een teruggang in de bestedingen. Dat het nieuwe ak koord ertoe zal leiden, dat dit jaar de stroom van Amerikanen naar ons land met 50.000 tot 100.000 zal toene men acht het bureau bepaald niet onmogelijk. Zeker niet nu ook andere Ameri kaanse maatschappijen dan PanAm hebben aangekondigd op Amster dam te gaan vliegen en het vervoers aanbod dus aanzienlijk wordt ver groot. De eerste nieuwkomer is National Airlines, die per 1 april viermaal per week tussen het zuiden van de VS (Miami, Tampa en New Orleans) en Amsterdam gaat vlie gen (met een doorverbinding naar Frankfort. Een andere, Seaboard Airlines, een^ maatschappij die zich tot nu toe alleen met vrachtvervoer bezighield, wil begin volgend jaar ook passa- giersvluchten op Europa gaan uit voeren. Dit dan volgens dezelfde for mule als de schepen met passagiers- DEN HAAG - Het bedrijfsleven heeft in 1976 bijna 2,6 miljard gulden aan met eigen personeel verricht speur- en ontwikkelingswerk uitge geven. Dit is 10 procent meer dan in 1975. Gezien de loon- en prijs ontwikkeling over 1976 is de reële stijging echter zeer gering (circa 0.5 pet). De investeringen ten behoeve van het onderzoek namen met ruim 7 pet. toe. Deze stijging komt vrijwel geheel voor rekening van de chemi sche industrie. Een en ander blijkt uit gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Van de totale uitgaven voor speur werk en ontwikkeling neemt de me taalindustrie bijna 51 pet. voor haar rekening, de chemische industrie 35 pet., de voedlngs- en genotmiddelen industrie 6 pet en de overige indu striële ondernemingen gezamenlijk ruim 1 pet. De resterende 7 pet. wordt uitgegeven door de niet-indu- striële sector. Het aantal manjaren nam met 2 pet. af tot ruim 27.000. Het aantal door academici en perso nen met een hogere beroepsoplei ding bestede manjaren bleef nage noeg constant (resp. 4.500 en 6.800). De daling, die in 1973 in de metaalin dustrie en in 1975 in de voedlngs- en genotmiddelenindustrie begon, zette zich in 1976 verder voort. Het aantal manjaren in de chemische industrie daarentegen vertoont sinds 1973 een opgaande lijn. De gegevens zijn bere kend op grond van steekproeven in de verschillende bedrijfstakken bij ondernemingen met 50 en meer per sonen. Van een onzer verslaggevers ZEIST Voor de pluimvee-slachterijen in ons land is een „volkomen onhoudbare situatie" ontstaan. Dit heeft de Stich ting Nederlandse Pluimvee Export Combinatie (NEPEC) in telegrammen meegedeeld aan de ministers van Landbouw en Visserij en van Economische Zaken. De organisatie klaagt, dat het bij de huidige situatie onmogelijk is gewor den de marktondersteunende activi- 1 teiten voort te zetten. Dat komt I omdat: de prijzen op de wereldmarkt van i pluimvee vooral door de lage koers van de dollar zijn gezakt tot l een peil, waarop het voor een groep bedrijven onmogelijk is geworden de I aan die exporten verbonden verlie- zen te dragen. Die groep van bedrij ven vertegenwoordigt niet minder dan de helft van de Nederlandse produktie: de concurrerende landen die gewoonlijk voornamelijk naar derde- landen exporteren zich meer en meer op de Westduitse markt wer pen en dit met zeer lage prijzen. Aangedrongen wordt op een onder zoek met de bewindslieden, om de situatie samen onder ogen te zien. De NEPEC spreekt intussen de hoop uit, dat er door exportbevorderende maatregelen nog een weg te vinden zal zijn om de werkzaamheden van de NEPEC te kunnen voortzetten. De bedrijven die bij de NEPEC zijn aangesloten hebben hun financiële bijdragen aan dat werk stopgezet, om bovengenoemde redenen. ADVERTENTIE Met de koopsompolissen is nog slechts een tipje van de belastingsluier opgelicht! over inkomens, belastingen en de politiek Dit boek legt een aantal zwakke plekken bloot in het financiële tweerichtingsverkeer tussen de overheid en de publieke sektor. 119,50 Contact Tijdsdocument Nu al de 4e druk van over de miljardenmazen in ons belastingstelsel f 17,90 Contact Tijdsdocument UITGEVERIJ BERT BAKKER AMSTERDAM TOKIO Wilhelm Haferkamp. lid van de Europese Commissie voor I externe zaken, is niet ontevreden over de resultaten van de besprekin gen die hij en andere EG-functiona- rissen de afgelopen week in Tokio hebben gevoerd over de mogelijkhe den voor een herstel van het handelsevenwicht tussen Japan en de Europese Gemeenschap Hij zei gisteren na afloop van het 1 beraad in de Japanse hoofdstad, dat de staatshoofden en regeringsleiders van de negen EG-landen, die volgen de maand in Kopenhagen vergade ren, waarschijnlijk positief zullen oordelen over de inhoud van het communiqué dat in Tokio is opge steld Japan heeft onder meer beloofd er voor te zullen zorgen dat het over schot op de lopende rekening van zijn betalingsbalans in het komende begrotingsjaar 1 april 1978-31 maart 1979) tenminste een derde kleiner zal uitvallen dan in het lopende begro tingsjaar. Japanse ambtenaren zei den gisteren dat het overschot in het begrotingsjaar 1977 vermoedelijk zal uitkomen op ruim 13 miljard dollar. Dat zou betekenen dat het overschot voor 1978 op iets meer dan 8.5 mil- leiden - tel. 071 -3112 31 accommodatie (gedeeltelijk vracht, gedeeltelijk personenvervoer). We liswaar zullen deze vluchten voorlo pig alleen het traject New York- Amsterdam betreffen, maar Seabo ard zal daarmee ook rechtstreeks de lijnen op Amsterdam kunnen be concurreren, want zij is van plan voor een enkeltje New York-Londen niet meer dan 220 gulden te rekenen. Veiligheidsklep Overigens heeft de Amerikaanse rijksluchtvaartdienst voor deze ta rieven nog geen toestemming gege ven. En het staat ook niet vast of die er zal komen. Het akkoord mag dan veel vrijheid geven, er is wèl een veiligheidsklep ingebouwd, die moet voorkomen dat met dumpprij zen gewerkt gaat worden, die niet in het belang zijn van een rendabele exploitatie van de maatschappijen. Het mag niet tè gek worden, hebben de onderhandelaars algesproken Noch de maatschappijen, noch de consument zouden daarmee ge diend zijn. Voorlopig lijkt de over eenkomst al revolutionair genoeg. Door tarieven en frequenties te la ten afhangen van de wet van vraag en aanbod, is de luchtvaart al thans waar het de Amerika-route betreft teruggekeerd tot de tijd van Plesman, toen het vliegen ook niet was gebonden aan welke beper king dan ook. Van een medewerker LISSABON - Tussen Philips-Por tugal en de betrokken vakbond is een conflict gerezen over de afvloei ing van 49 personeelsleden. De af vloeiing werd noodzakelijk na de sluiting van een fabriek in Carnaxi- de die matrijzen voor computers le verde. Van de 250 werknemers kon den er 200 elders bij Philips-Portu gal worden ondergebracht. De reste rende 49 mensen is een hoge schade vergoeding aangeboden wanneer zij akkoord gaan met hun ontslag. Volgens de bond zijn vijftien van de 49 vakbondsactivisten, met opzet voor dit ontslag uitgeselecteerd. Bo vendien verwijt de vakbond de cen trale Philipsdirectie in Eindhoven in 1976 een order uit de 8ovjet-Unie te hebben afgewezen. De order zou ge durende vijf jaar aan 500 personen werk hebben verschaft Volgens de Philips-woordvoerder in Portugal ging de order niet door omdat men het niet eens kon wor den over de prijs. De vakbond heeft aangekondigd in alle Philipsbedrij ven van Portugal actievergaderin gen te beleggen om tegen de ontsla gen te protesteren. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het beeld van de economie ln het laatste kwartaal van 1977 wijkt niet belangrijk af van dat van de drie voorafgaande maanden. De produktie in de industrie herstelde zich van de lichte teruggang in het derde kwartaal, hetgeen gepaard ging met een verdere opleving van de in het eerste halfjaar sterk gedaalde goederenuitvoer, zo blijkt uit het verslag over het vierde kwartaal van 1977 van De Nederlandsche Bank. In dit verslag wordt een opnieuw toegenomen bedrijvigheid in de uti liteitsbouw gemeld, die samenging met een voortgezette stijging van de investeringen in bedrijfsgebouwen Gematigd voor nijverheid, handel en verkeer. De grootste bestedingscategorie, het particuliere verbruik, alsook de wo ningbouw stabiliseerden zich vol gens voorlopige gegevens op het in de voorafgaande drie kwartalen be reikte betrekkelijk hoge niveau knelpunten in de bouw wegens een tekort aan arbeidskrachten. De omvang van de werkloosheid on derging in het vierde kwartaal geen grote verandering. Het aantal man nelijke werklozen neigde tot verdere daling en het aantal vrouwelijke werklozen tot verdere stijging. Be zien naar beroepsgroepen daalde het aantal werkloze bouwvak- en me taalarbeiders; tegelijkertijd steeg de geregistreerde openstaande vraag naar deze werknemers. In de bouw sector was de openstaande vraag in de eerste twee maanden van 1978 al bijna even groot als de werkloosheid. Overigens aldus De Nederlandsche Bank, bestaan er al geruime tijd In het verslag van De Nederlandsche Bank wordt de prijsontwikkeling ook in het vierde kwartaal gematigd genoemd. Het rustiger prijsbeloop in de laatste tijd is niet los te zien van de prijsontwikkeling van grondstof fen en halffabrikaten, die na april 1977 op de InternaUonale markt een daling vertoonden. Deze daling werd nog versterkt door de ten opzichte van de gulden in waarde dalende dollar. Door deze twee factoren kon de ruil voet zich herstellen van de terug gang ln het eerste halfjaar 1977. Deze ruilvoetverbetering was de belang rijkste oorzaak van een verkleining van het tekort op de handelsbalans Blijkens de handelsstatlsUek was de volumestijging van de invoer onge veer even groot als die van de uit voer, aldus het verslag. ARNHEM Heidemaatschappij Beheer heeft volgens verwachting een goed resultaat gehaald in 1977 en volgens de begroting zet deze trend door in 1978. „Dat geeft de bedrijfsleiding wel de opgave het sociale beleid te versterken." zo meent de Centrale Ondernemingsraad. Van een onzer verslaggevers HAARLEM De torenflat van der tien verdiepingen en de vier laag- bouwflats, die in Haarlem-Noord in aanbouw zijn, worden zo grondig geïsoleerd, dat een besparing van 35 procent op de stookkosten wordt verwacht. Het project is door het ministerie van Volkshuisvesting en het Gasin- stituut als studieproject aangewe zen. Om het juiste percentage aan energiebesparing te kunnen vast stellen, zal het Bouwcentrum gedu rende twee jaar metingen doen. Be halve dat de spouwmuren met steenwol worden gevuld, worden ook de daken en vloeren geïsoleerd. De ramen worden uitgevoerd in dubbele beglazing, aldus Rockwool Laplnus. Het ministerie van Volkshuisvesting verwacht dat de kosten van isolatie van 580,000, waarvoor de overheid een lening geeft, kunnen worden ge dekt met de besparing aan stook kosten. Mogelijk zullen de bewoners zelfs geld terugkrijgen. jard dollar wordt geraamd, oe Ja panse regering had eerder een ra ming van zes miljard dollar voor 1978 opgegevea Haferkamp zei dat de EO er bij Ja pan op zal blijven aandringen om voor een vermindering van het over schot op de Japanse handelsbalans met de gemeenschap te zorgen Dat bedroeg verleden jaar ongeveer 5,2 miljard dollar. De COR wil van het bestuur een plan op tafel hebben waaruit valt af te leiden hoe de resultaten binnen het beleid worden aangewend. Behalve een versterking van het sociale be leid wil de COR ook technische maatregelen, zoals materiaalver nieuwing en produktenontwikke- ling. De COR heeft aan de raad van be stuur een nota gevraagd zodat ln de volgende COR-vergadering gepraat kan worden over de mogelijkheden tot aanwending van de beschikbare middelen. Op de verwerkingsbedrijven van de VUIL AFVOER MAATSCHAPPIJ (VAM) in Wijster en Mierlo (N.Br.) is vorig jaar wat meer stedelijk vuil aangevoerd. Wijster meldde 6 pro cent meer en het kleinere bedrijf in Mierlo 21 procent. NED. BONTWEVERU in Ensche dé leed een verlies van 1 miljoen na een winst van één miljoen ln 1976. De omzet daalde van 91 tot 80 miljoen. Voor het laatst werd dividend uitge keerd over 1974 (9 procent). RIVA (automobieldealers) wil het dividend verhogen van 28 tot 30 en bovendien 5 procent bonusuitkering geven. De nettowinst ln 1977 lag op hetzelfde niveau ais over 1976 (toen ƒ4,1 miljoen). UBBINK (plastics) kon de winst vergroten van 1,78 tot 2,06 miljoen. De omzet steeg met 16 procent tot ƒ44 miljoen. Dividend: 13 contant of 4 contanten en 5 in aandelen uit de agioreserve (v.J. 12 of 8 in aandelen). BANK MORGAN LABOUCHËRE (deelneming van de AMRO Bank) had een winstgroei van ƒ2 tot 3,1 miljoen. De kredietportefeuille steeg van 286 tot 344 miljoen. In ver band met de te verwachten verdere groei wordt geen dividend uitge keerd. PHILIPS is in zijn machinefa briek in Acht (N. Br.) begonnen met de uitvoering van de compensatieor der voor de F 16: het vervaardigen van 1.457 nabranders voor de moto ren. Philips verwacht dat de eerste nabrander eind mei uit de fabriek zal komen. De opdracht met een waarde van 377 miljoen geeft de machinefabriek en de met haar sa menwerkende bedrijven zoals Ma chinefabriek Breda (R8V) 1.635 manjaren werk. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In het beroepsver voer is een toenemende mate van specialisatie te bespeuren. De tvracht-Hnkoper zal zich voortdu rend moeten oriënteren op nieuwe ontwikkelingen en moeten zoeken naar alternatieve oplossingen om slagvaardig te kunnen reageren op veranderingen in het patroon van prijs, continuïteit en capaciteit. De vaktentoonstelling Total Transport, de vroegere Nedex, die van 4 tot en met 7 april voor de tiende maal in de Ahoyhallen in Rotterdam gehouden wordt, speelt in op de veranderingen die zich in het beroepsvervoer voor doen. Het tentoonstelllngsprogramma legt de nadruk op de vervoersmate- riaien en op het aanbod van ver voersdiensten NAT GRONDBEZIT had een winst van 6,7(6,2) miljoen. Men wil onveranderd 4 per verplicht ge stort kapitaal van 10 uitkeren. Dit kan geheel contant of naar keuze voor 1,86 contant en voor 62,5 cent in aandelen of certificaten ten laste van de agioreserve. SOLA (Bestekfabriek M.J. Ger ritsen in Zeist) had een winst van ƒ128.000 (was ƒ27.000). Het winst cijfer werd belangrijk beïnvloed doordat 100.000 meer werd afge schreven dan in 1976, voornamelijk op de nieuwe computerinstallatie. Voorgesteld wordt het dividend te passeren. De omzet 18 miljoen) lag 4 procent boven 1976 hoewel in het begin van het Jaar op meer werd gerekend. De verwachtingen voor het lopende jaar zijn gematigd opti mistisch. De omzet ligt op hetzelfde niveau als in 1977. De accountant heeft zich van een oordeel over de cijfers onthouden omdat de goede renbeweging slechts beperkt gere gistreerd wordt. Ook een pre advies van commissarissen ontbreekt. TWEEKIP Deze nieuwe onderne ming, een fusie van de kippenslach terijen Friki en Brekebede hebben nu een directie en een raad van commissarissen. De directie wordt gevormd door F. J. A. van Kuyk. algemeen directeur van Brekebede en drs. ing. A. J. E. Oosterhoff, nu adjunct-directeur van Friki. Zowel uit de kring van Meneba als van Cebeco-Handelsraad komen twee commissarissen. De President-com missaris drs. W. van Schalk. Tweekip, dat eind mei start, biedt plaats aan 1.050 mensen. Aandeel houders zijn de overheid (47 pro cent). Cebeco-Handelsraad (Friki) en Meneba (Brekebede). Bestuurder O. van Oss van de Unie BLHP is blij, dat structuur en benoemingen van Tweekip nu eindelijk rond zijn. Dat werd hard tijd. Er moeten nog circa 500 arbeidsplaatsen verdwijnen en de mensen verkeren al weken in onzekerheid wie weg moet en wie mag blijven. BOG (Beleggingsmaatschappij Onroerend Goed) wil binnenkort 125.000 aandelen uitgeven tegen een koers van 140 per aandeel van 100. Aandeelhouders hebben een voorkeurrecht in de verhouding een nieuw aandeel op zes oude stukjes. De claimhandel begint 30 maart Inschrijving staat open op 6 april, de storting is op 20 april. De BOG wil het dividend verhogen van 9,25 tot 10. Het slotdividend bedraagt dan 5,50 contant of eventueel 4 con tant plus 2 procent ln aandelen Mede door een vrijgevallen voorzie ning steeg de beschikbare winst van 7,2 tot 8,2 miljoen. AMRO-BANK wil 200 miljoen 8 procent 20-Jarige achtergestelde obligaties uitgeven. Dinsdag wordt de uitgiftekoers bekend. 8tortlng op 28 april. De aflossing geschiedt ln tien jaarlijkse termijnen. WEGENER'S Courantenconcem verdiende ln 1977 na belastingen ƒ3,22 miljoen of 34 procent meer dan ln 1976. De omzet steeg met circa 16 procent tot 126 miljoen. Voorgesteld wordt een dividend van ƒ4,60 (was ƒ3,32) contant of naar keuze 2,40 (was 1,20) contanten 4 (5) procent in aandelen. Wegener re kent dit Jaar op een tenminste 15 procent hogere winst PARIJS De belastingen in Groot-Brittannië moeten mogelijk omlaag om te voorkomen, dat er in de tweede helft van dit Jaar een vertraging in de vraag ontstaat. Ook om de reële groei van het bruto nationaal produkt (de totale som van goederen en diensten) te kunnen houden op drie vier procent is dat nodig. De belastingverlagingen kunnen de reële inkomens verhogen zonder een verhoging van de loonkosten. De ruimte voor het verlagen van de be lastingen is echter afhankelijk van een matiging van de looneisen na beëindiging van het derde gedeelte van het inkomensbeleid. Dit zegt de Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwikke ling (OESO) ln haar jaarverslag van de Britse economie. Een beheerste groei van de economie, waarbij wordt gestreefd naar een geleidelijke overwinning van de inzinking, is thans uit hoofde van diverse redenen op zijn plaats. De OESO acht het wenselijk dat een begin wordt gemaakt met een ver mindering van de werkloosheid. Een herstel van de economie zal er tevens toe leiden, dat de winsten omhoog gaan en de investeringen worden aangemoedigd om de werkgelegen heid op middellange termijn te be houden. Bij een groot overschot op de Britse betalingsbalans ontstaat net gevaar dat de positie van OESO-landen met een betalingstekort verslechtert Bo vendien zal bij enige toeneming vap de binnenlandse vraag de opwaartse druk op het pond sterling kunnen vermlnderea Inflatie De kans bestaat echter, dat de infla tie zal opleven en dat er bij de ko mende onderhandelingen over de lo nen, die op 1 augustus beginnen, een geleidelijke opvoering van de loons verhogingen zal ontstaan. Hierdoor kunnen de veibeteringen van de laatste tijd op het gebied van prijzen en de betalingsbalans ln gevaar ko men, waardoor het economische her stel wordt ondermijnd. De beste manier is om overeenstem ming te bereiken over een toelaatba re verhoging van lonen en prijzen. Daarbij moet volgens de 0E80. de nadruk worden gelegd op een verbe tering van het reëel beschikbaar In komen in plaats van op nominale verhogingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 37