BUURT MILIEU BOYCOT tan deze pagina werkten mee: red Lammers, Kees de Leeuw en Jan Sloothaak Het verschijnsel actiegroep of belangengroepering is niet meer weg te denken uit de hedendaagse samenleving. In haar proefschrift „Protesteren in actiegroepen" (1974) schat Marie Laura van Vonderen, dat er ongeveer acht duizend actiegroepen zijn, terwijl de stichting Vredesop- bouw in haar uitgave „Vrede in actie" van eind vorig jaar er een kleine vijfhonderd vermeldt Hoe dan ook, duidelijk is wel dat veel Nederlanders bereid zijn zich ergens voor in te zetten omdat ze niet tevreden zijn met het bestaande of juist dat bestaande zoveel mogelijk in tact willen laten. Er wordt geprotesteerd en gedemonstreerd met als uiteindelijk doel een zo groot mogelijke druk uit te oefenen op de instanties die het voor het zeggen hebben Dat kan een overheid hier of in het buitenland zijn. maar ook de directie of het bestuur van een instelling. Dicht bi| huis of ver van je eigen bed: er is keus te over. Milieu. Derde Wereld, politieke gevangen, gezondheidszorg. emancipatie, neutronenbom, onderwijs of kernenergie, elk onderwerp heeft de actiegroep(en) die het verdient Op deze pagina komen drie mensen aan het woord, die in actie zijn gekomen en iets vertellen over hun motieven, ervaringen, teleurstellingen en resultaten Net als schep pen gaat ook actievoeren (vaak) van ..au Het waarom van het protest Zij heet Rudie Kappers, is 41 jaar, moeder van vier kinderen in de leef tijd van acht tot veertien jaar en woont in de Aa- landen-Noord, een nieuwbouwwijk van Zwolle. De mensen in de buurt kennen haar alle maal. Degenen die de plaatselijke krant en het wijkblad goed lezen we ten haar ook meteen te plaatsen als een vrouw die niet bang is op de barricaden te gaan staan om actie te voeren tegen de gemeentelijke over heid. Zes jaar geleden is dat alle maal begonnen. Voordien was mevrouw Kappers een onopvallende huisvrouw. Zoiets kan echter plotseling veranderen. Dat heeft Rudie Kappers ondervonden. Het begon allemaal in de zomer van 1972 met een artikel in het wijkblad „De Aakwaa", waarin uitvoerig uit de doe ken werd gedaan dat de ge meente van plan was in de Aalanden-Noord een scholen complex te verwezenlijken bij de kruising Rijnlaan/ Waallaan. De Rijnlaan zou de uitvalsweg van de wijk, die thans ruim 20000 bewoners telt, worden. „Wij woonden toen nog in de veel kleinere wijk Aalanden- Zuid, maar omdat we van plan waren de flats daar te ontvluchten om naar de com fortabeler huizen die in Noord zouden worden ge bouwd te verhuizen schrok ken we daar erg van. We be grepen meteen dat we met de neus op een probleem werden geduwd, dat ook voor ons zou gaan spelen. Het massaal protest tegen de plannen was voor de gemeente aanleiding in het najaar van 1972 een hoorzitting te organiseren. Met grof geschut kwam de gemeente opdraven om ons te vertellen dat het allemaal zo'n vaart niet zou lopen en dat het met die gevaren voor onze kinderen best mee zou vallen omdat er ingrijpende voorzieningen zouden wor den getroffen op het gebied van de verkeersveiligheid". „Ter waarschuwing voegde men er bovendien aan toe dat als wij onze bezwaren zouden handhaven dit zou beteke nen dat de scholenbouw in de wijk met minstens een jaar vertraagd zou worden. Wij hebben ons laten inkapselen en de bezwaarschriften inge trokken. De scholen kwamen er," vertelt mevrouw Kap pers. De beloofde voorzienin gen bleven echter uit. De ge meente zei dat er nooit iets schriftelijk was vastgelegd en dat niemand zich iets kon herinneren van gedane toe zeggingen. Als je met zo'n muur van onwil wordt gecon fronteerd gaat je bloed ko ken. Voor Rudie Kappers was het aanleiding tot tegen actie over te gaan. Tijdens een ouderavond vertelde zij nieuwe wijkbewoners de voorgeschiedenis, zodat ie dereen op de hoogte was. „Ik voelde me gekleineerd door de gemeente. Mijn rechtvaar digheidsgevoel kwam er te gen in opstand en dat Wilde ik overdragen op anderen, ook al omdat je in je eentje niet sterk staat". Er werd een verkeerswerk- groep opgericht en Rudie Kappers nam de leiding op zich van het klaar-over sys teem waarvoor zich zo'n hon derd ouders (meest moeders) hadden aangemeld. Tot vorig jaar september is ze dat blij ven doen. Het was een hele opgave: het maken van roos ters, het op sterkte houden van de ploegen en het zorgen voor vervangers als mensen onverwacht uitvielen. Dat laatste gebeurde nogal eens. „Als 's morgens tegen achten de telefoon ging wisten we wel weer hoe laat het was om het nog maar niet te hebben over degenen die zonder iets te zeggen wegbleven. Dan kwam er om kwart voor ne gen een telefoontje: weet je wel dat er niemand bij die oversteekplaats staat. Vaak sprong ik zelf dan maar in. Daarbij kwam het touwtrek ken met de gemeente over de subsidie aan de klaar-overs. Die wilde men eerst niet ge ven, omdat het volwassenen betrof. Dank zij bemiddeling van Veilig Verkeer Nederland kwam men daarop terug- Maar wat een drammerij dat heeft gekost." Een moeizaam bevochten succes was het ge lijkstellen van de aanvangs tijden van de verschillende scholen. Verder bleef het bij praten. De gemeente vond dat het met die gevaren best meeviel en zei laconiek dat ouders die bang waren dat hun kinderen iets zou overko men maar voor begeleiding naar school moesten zorgen. Vorig jaar september leek de gemeente ineens van gedach ten te zijn veranderd toen bekend werd dat zij ging pra ten over de „reconstructie" van de Rijnlaan. „Dus toch dachten we. Toen we nadere informaties inwonnen bleek dat die reconstructie bestond uit een grondige verkeers technische aanpak van het eveneens aan de Rijnlaan ge legen winkelcentrum. Het was alsof we een klap in ons gezicht kregen. Wat voor de scholen niet kon bleek wel mogelijk voor de commercie. Ik heb daarop landelijke or ganisaties als de Vereniging Bescherming voetgangers en de stichting „Stop de kinder moord" om advies gevraagd. Zij vertelden me dat we er op moesten staan dat eerst een eind zou worden gemaakt aan de gevaarlijke toestand bij de vier scholen, waar da gelijks 1150 kinderen meer keren de weg moeten over steken." De gemeente hield weer een hoorzitting. Mevrouw Kap pers trok er heen met een laken, waarop zij met zwarte verf had geschilderd „Recon structie Rijnlaan begint bij kruispunt". Dat speldde zij tegen een gordijn in de zaal waar de bijeenkomst werd gehouden. „De kinderen von den het maar vreemd. "Durf je dat wel?" vroegen ze. Nu, ik durfde best. Voor autori teiten heb ik nooit veel eer bied gehad. Ik zie het als ge wone mensen die hun werk doen enik was vreselijk verontwaardigd. Tijdens die vergadering heb ik de spre kers telkens onderbroken als ze over het winkelcentrum wilden praten. De bijeen komst viel in het water. We zouden er meer van horen." Dat is nu onlangs gebeurd. De projectgroep die de ge meente eind vorig jaar instel de, mede onder druk van de wijkbewoners en het dodelij ke ongeluk op de Rijnlaan waarvan een negenjarig meisje het slachtoffer werd, heeft enige voorzieningen voorgesteld, die volgens Ru die Kappers, die mede de wijk vertegenwoordigde in de projectgroep, volkomen on toereikend zijn. Er zal hoog-, stens één verkeersdrempel komen in plaats van de zes waarom was gevraagd. Van het maken van brede ver keersgeleiders en het afslui ten van sluiproutes wil men echter niets weten. Nieuwe actie was daarvan het gevolg. Rudie Kappers heeft de schoolleiding er toe gebracht een brief op poten naar Den Haag te sturen. Elke dag wordt er gebeld met allerlei instanties. Het vraagt een groot deel van haar tijd. „Hoewel veel mensen achter mij staan is de basis waarop ik werk smal. Ik voel me vaak een beetje alleen. Door deze activiteiten isoleer je jezelf. Bij de gemeente vinden ze me een lastig mens. al zeggen ze dat niet openlijk tegen me. Autopestertje noemen ze me wel. Daarvan heb ik hinder. Ze trekken het altijd in het negatieve. Ze zullen niet zeg gen dat voetganger- of scho- lierenbeschermstertje." Als Rudie Kappers de afgelo pen vijf jaar overziet en op een rijtje zet wat er uit de bus is gekomen constateert ze: „Die hele projectgroep is naar mijn gevoel een flop ge weest. Ik heb momenten dat ik geneigd ben het bijltje er bij neer te gooien. Ik lig er 's nachts wel wakker van. Dan vraag ik mezelf af waar ik voor heb gevochten. Maar even later ga ik er toch weer tegenaan, omdat ik voel dat ik voor een rechtvaardige zaak vecht. Het gaat er uit eindelijk om de wereld leef baar te houden voor de men sen die na ons komen Daar om zal ik er nooit spijt van krijgen, ook als al dat actie voeren uiteindelijk niets zou uithalen. Ik hoop in elk geval mensen aan het denken te hebben gezet en neem aan dat de gemeente het anders zal aanpakken als er in ande re nieuwbouwwijken scholen moeten worden gepland." Hans ten Houten (31) had al jong een uitge sproken maatschappij beeld. Hij voelde zich aangesproken door de ban-de-bomacties en was aangesloten bij de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie, die zegt hij „nog wel eens anarchistische denkbeel den werd verweten." Nu is Hans beroepsactie voerder in dienst van de Stichting Werkgroep Eemsmond en prijkt zijn naam op de loonlijst van de Landelijke Vereni ging tot Behoud van de Waddenzee. De milieu-actie is voor Hans ten Houten geen geïso leerde zaak. Natuurlijk, je komt op voor planten en die ren die niet voor zichzelf kun nen opkomen overigens óók een belang voor de mens maar je moet dit werk toch ook en vooral zien tegen een maatschappelijke en politie ke achtergrond. „Het milieu- actiewerk raakt steeds meer gericht op grondstoffen- en energiebesparing. Het Wes ten verbruikt te veel en dat gaat ten koste van de mensen in de Derde Wereld. In het Westen zelf zie je het zelfde beeld: het ennergiever- bruik door de rijken is gigan tisch veel hoger dan dat van de armen. Dat komt bijvoor beeld tot uiting in het ver keer (al dan niet grote benzi- ne-slurpende wagens) en in de verwarming van huizen. Het milieu wordt uitgeput ten koste yan de sociale groe pen die lager op. de ladder staan." Hans ten Houten be treurt dat temeer, omdat zo weinig mensen die het goed hebben inzien dat ze zichzelf in feite het mes op de keel zetten. Er komt een moment dat het zo niet langer kan. maar ze blijven met oogklep pen op lopen Waarom wordt iemand actie voerder? Ten Houten: „Be paalde toestanden spreken je op een gegeven moment aan. Je denkt: dat moet anders. Volksvertegenwoordigers doen vaak oprecht hun best, maar ze zijn ook beperkt in hun mogelijkheden. Dan is het logisch in een samenle ving als de onze dat je er iets aan probeert te doen." Op zestienjarige leeftijd ging Hans regelmatig naar Am sterdam. Hij zat in Wagenin- gen op de middelbare school. Het was in de tijd van de provo's. „We gingen dan lif tend naar Amsterdam. Erg spannend allemaal." Wat Hans aansprak in provo was de open manier van kri tiek geven op bestuurders. Bestuurders vormen een be langrijke „doelgroep" voor actievoerders. Ook met de manier waarop de provo's te gen de samenleving ageerden „het voorhouden van een lachspiegel" kon nij hele- maal meevoelen. Hans ging eerst een poosje naar Gronin gen om te studeren. Hij was daar actief in het sociaal-cul turele actiewerk (het inmid dels verdwenen Vestzak-the ater). Vervolgens ging hij stu deren aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. „Daar heb ik me toen inten sief bezig gehouden met het buurtwerk. We voerden actie tegen het bestemmingsplan Roeterseiland. Het Was de bedoeling de universiteit uit te breiden ten koste van de woonfunctie. Ook had je toen het geduvel met de metro In Amsterdam zat Ten Hou ten ook in allerlei studiecom missies die zich bezighielden met onderwijsvernieuwing. In 1976 kwam Hans weer naar Groningen. Als afgestu deerd planoloog (bijvak mi lieukunde) mag hij zich doc torandus nemen. Hij zocht en vond werk. „Formeel ben ik in dienst van tie Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, maar ik ben verantwoording schuldig aan de Stichting Werkgroep Eemsmond." De Werkgroep Eemsmond (waarin ook de vroegere werkgroep Dollard min of meer is opgegaan) is stichting geworden om zo als rechtspersoon ook zelf be zwaarschriften en dergelijke te kunnen indienen. Eén van de activiteiten van de stichting was het maken van een alternatief werkgele genheidsplan voor de Eems mond, met overslagactivitei ten voor de Eemshaven en kleine arbeidsintensieve fa brieken en bedrijven in plaats van chemiereuzen „En naarmate de officiële in dustrialisatieplannen minder kans lijken te makenDSM zou al hebben afgehaakt kan wel eens blijken dat ons alternatieve werkgelegen heidsbeleid in bredere lagen als meer realistisch wordt er varen". Het vrijwilligerswerk opge komen actiewezen is allengs uitgegroeid tot een meer be roepsmatige aanpak „Maar", zegt Ten Houten, „vrijwilli gers blijven nodig Zij vor men de kurk waar het werk op drijft". De Waddenver eniging wordt gedragen door duizenden leden die het werk financieel mogelijk maken De vereniging krijgt over heidssubsidies. Daarnaast zijn vrijwilligers ook actief bezig. In de werkgroep Eems mond zijn dat er veertig, waarvan vijftien zeer inten sief De werkgroep heeft twee vaste mensen in dienst, van wie Hans van Houten er één Actievoeren kan heel goed worden uitgeoefend als be roep, meent Ten Houten. Ook in de vakbeweging be gonnen vrijwilligers te strij den voor betere leef- en werk omstandigheden en later groeide dit uit tot een be roepsmatige belangenbehar tiging. De vakbeweging kan veel doelen bereiken doordat leden geld gaven om enkele mensen vrij te stellen voot het vakbondswerk Hans ten Houten denkt, dat de milieubescherming van zo grote betekenis is. dat daar een vergelijkbare ontwikke ling te verwachten is. Niet alleen om het milieu zelf. maar ook om de economische belangen. „De grondstoffen worden economisch hoog ge waardeerd. In de loop der eeuwen is iets kostbaars ont staan. dat nu ineens wordt opgeslokt". Milieubescher- mende maatregelen hebben bovendien als voordeel, dat het maken van zuiveringsin stallaties en dergelijke werk gelegenheid meebrengt. Ver der varen ook de boeren wel bij een schoon milieu. „Milieugroepen hebben recht van bestaanaldus Hans ten Houten. „En ze zullen ook blijven, mits ze zich niet te eng opstellen. We moetcr. niet alleen maar „nee" zeg gen, maar ook goede alterna tieven bieden Slichting werkgroep Eems mond, Sint Walburgstraat 4, Groningen, tel. 050-130800. De dwingende oproep „Pers geen Zuid-Afri kaan uit" is onlosmake lijk verbonden met de Boycot Outspan Aktie (BOA), die in 1972 werd opgericht met als doel een zo breed mogelijk publiek te informeren over en activeren tegen de Zuidafrikaanse apart heid. Als tastbaar en concreet symbool diende daartoe de boycot van het Outspan-fruit, dat geschikt bleek om een groot deel van (winke lend) Nederland direct aan te speken. Hoewel deze boycot nog steeds een belangrijke plaats inneemt in het werk van de BOA. gaat het natuurlijk niet om dit fruit alleen, maar om het achterliggende probleem Bij Outspan als symbool wil de BOA niet stil blijven staan. Vandaar dat ook op vele andere manieren gepro beerd wordt daadwerkelijke solidariteit op te wekken met het volk van Zuid-Afrika en zijn bevrijdingsbeweging, het Afrikaans Nationaal Congres (ANC). Jan Willem Buma (26) formu leert het zo: „Het gaat uitein delijk uiteraard niet om het boycotten van een Outspan- sinaasappeltje. Dat is alleen maar een handvat om de mensen te betrekken bij wat er gebeurt in dit land. waar Vorster nog steeds de dienst uiitmaakt" De BOA telt naast zo'n dertig vrijwilli gers anderhalve beroeps kracht. Dit zijn Esau du Ples- sies. die zich al vanaf de op richting onvermoeibaar inzet voor het lot van zijn mede broeders in Zuid-Afrika. en Jan Willem, die sinds 1 febru ari de gelederen part-time is komen versterken. „Ik zag een advertentie, solli citeerde en werd aangeno men. Na het afbreken van mijn studie medicijnen om tal van redenen, wist ik niet zo goed wat ik wilde worden Anderhalf jaar ben ik chauf feur geweest, maar omdat ik ook tijdens mijn studietijd actief ben geweest op allerlei terrein, zocht ik toch iets waarop ik op een zinvoller manier kon werken in de maatschappij en dat is nu de BOA geworden." aldus Jan Willem. Hoewel hij nog niet helemaal volledig is ingewerkt, is hij best bereid te vertellen wat hem in Üit werk aantrekt en waarom. „Ik vind de BOA een goede organisatie, die pu bliek gezien links van de PvdA staat, met activiteiten die aansluiten op datgene waarmee ik zelf bezig ben en wil zijn. Het is werk, dat praktisch is gericht, zoals het geven van informatie en het voeren van actie. Op dit mo ment is dat de actieweek met de vakbeweging om de men sen in de bedrijven meer te betrekken bij een daadwer kelijke boycot van pro- dukten". Vertelt, dat er nog altijd men sen zijn die denken dat Zuid- Afrika ver van hun bed is, dus waarom zou je daarvoor in actie komen. Zoek het toch dichter bij huis, wordt er dan gezegd, maar Zuid-Afrika is dicht bij huis en wat daar gebeurt heeft alles te maken met hier in Nederland en om gekeerd. „Een veel gehoord argument is ook: hoe kan je er nu over oordelen, je bent er niet geweest. Afgezien van de vraag of je ooit dit land bin nenkomt. hoef je er niet ge weest te zijn om te weten wat zich daar afspeelt. Je kunt je op alle mogelijke manieren op de hoogte stellen en het gaat niet alleen om het on recht dat daar geschiedt. Het is meer dan dat. Ik noem het puur fascisme, dat op geen enkele manier valt goed te praten. Het verband tussen daar en hier is. dat de wel vaart van de Europese lan den juist is gebaseerd op de misdadige praktijken daar en dat de zwarte bevolking niet echt gebaat is bij inves teringen. Die worden alleen maar gedaan vanwege de lo nen en het feit dat er weinig arbeidsonlustcn zijn Zo wordt het regime van Vorster in stand gehouden Jan Willem. „Ik beschdUw mijn werk niet als zo maar een baantje, maar als iets waar ik erg bij betrokken ben. Officieel ben ik aange steld voor twintig uur in de week. maar in de praktijk komt het op heel wat meer neer. Dat vind ik ook niet erg. want het is werk dat gedaan moet worden. Je inzetten voor een ideaal klinkt een beetje te mistig Alsof je in een tunneltje zit en ergens ver weg het licht ziet gloren Ik koester niet de illusie, dat door het werk van bijvoor beeld een BOA Zuid-Afrika zal worden bevrijd, maar het is wel één van de steentjes die ertoe kan bijdragen. Con creet komt het neer op het werken samen met ande ren aan die bevrijding en wat dat betreft is er nog veel te doen Hij gelooft niet. dat de men sen minder bereid zijn om in actie te komen dan bijvoor beeld een aantal jaren gele den. Neem nu de actie „Stop de neutronenbom" of de mas sale UCN-demonstratie in Al melo. het zijn zaken, waar mensen wel degelijk hun huis voor uitkomen en die ook te maken hebben met Zuid- Afrika. Dit land heeft nog nooit zo in de belangstelling gestaan als op het ogenblik. Sla er de kranten maar op na of zet de televisie maar aan Informatie te over Boven dien is er elke avond ergens in Nederland wel iets te doen op dit gebied. Jan Willem „De BOA is niet de enige actiegroep, die zich met Zuidelijk Afrika bezig houdt en waar maar enigs zins mogelijk wordt er sa mengewerkt. zoals met de werkgroep Kairos en het Ko- mitee Zuidelijk-Afrika (voor heen Angola-comité KdLi Samen geven we het blad Amandla uit en we doen ook andere dingen samen. We hebben veel contacten met de zwarte verzetsbeweging ANC. die sinds 1911 het ver zet tegen de apartheid heeft geleid, met de militaire vleu gel Umkhonto we Sizwe (de Speer van het volk), die na het bloedbad van Sharpeville in 1961 is opgericht, toen het ANC werd verboden en met de vakbondsbeweging SAC- TU Daarmee voelen we ons het meest verwant Zegt dat hem nog weieens wordt gevraagd of de zwarten niet de dupe worden van een boycot. Dat gebeurt dan door mensen die zich doorgaans niet zoveel aantrekken van Zuid-Afrika, maar zich nu opeens zorgen maken Die bycot is echter niet door ons bedacht, maar gevraagd door het ANC als solidariteitsbe tuiging. Voor een heel klein deel zal een boycot ook de zwarte bevolking treffen, maar deze is bereid dat te accepteren De mensen daar hebben weinig meer te verlie zen, anders zouden ze er niet om vragen. Jan Willem: „Ik ben voorlo pig van plan dit werk te blij ven doen. Ik ervaar het als erg zinvol, ook al houd ik niet zoveel tijd voor mezelf meer over. maar wat is belangrij ker. En tussen de bedrijven door lees ik echt wel af en toe een goed boek of ga naar een behoorlijke film. Dat schiet er ondanks het actievoeren heus niet bij in." Boyrot Outspan Aktie. Pas- tcurstraal 26, Leiden, tel. 071- 142124. giro: 2468X00

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 25