Colombiaanse boeren moeten zichzelf leren helpen ^og grote ruimte voor onsumptief krediet Sporen doornenkroon op lijkwade van Turijn oekomst van de eigen kinderen motiveert Mens wordt vergeten in officiële plannen Nederlandse Credietbank meent: Funhouse doet beroep op minister 'Fietspad' is levensgevaarlijk Buit bij inbraak ruim zestig mille ERDAG 25.MAART 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet P 15 - RH 17 oor Wim Jansen le rijkste boeren van Colombia wonen in het uiterste noordoosten van het land, maar het zijn ten grootgrondbezitters. In dit moeilijk toegankelijk moerasachtige gebied aan de Caribische ust is het hoofdprodukt marihuana, dat op grote schaal illegaal richting Verenigde Staten erdwijnt. De smokkel levert Colombia meer dollars op dan de koffie, wat officieel het oornaamste exportprodukt is. [et land zit daardoor zo vol dollars, st er een omgekeerde zwarte ïarkt ls ontstaan. De harde Ameri- tanse munt levert op straat aan- lenlijk minder op dan bij de ban en, die er overigens ook al minder esos voor geven dan de officiële oers Een unieke situatie in Zuid- Lmerika. waar de dolla* meestal eer geliefd is. )e Verenigde Staten steken grote edragen in de bestrijding van deze rughandel. maar zolang veel poli- e- en douanefunctionarissen een eel van hun inkomen uit de smok- el moeten krijgen, heeft dat wei- lig succes. De boeren in deze treek varen er wel bij en leiden een uxueus leven. let de rest van de Colombiaanse oeren is het, op een handjevol rootgrondbezitters na, slecht ge teld. De „campesino", de kleine »er, leeft meestal onder het be- taansminimum en maakt lange agen op zijn stukje grond. De re eling probeert met buitenlandse teun hun lot te verbeteren. Daar- oor is in de „Llanos" een proefcen- rum opgezet. dairies fat vroeger de prairies voor de herenigde Staten waren, zijn de Janos voor Colombia. De „Liane- de Colombiaanse cowboy, werft nu nog eenzaam te paard net zijn kleine kudde over de uit- estrekte dorre hoogvlakten. Die enzaamheid duurt niet lang meer. )e grote trek vanuit het dichtbe- rolkte bergland naar dit vrijwel inbewoonde gebied, dat meer dan le helft van het land beslaat, is al ip gang gekomen. Iet is niet de zucht naar avontuur lie veel Colomblanen de relatief ruchtbare berger, doet verlaten. )oor uitputting van de bestaande andbouwgronden en een sterke be- olkingsgroel is het voor de kleine loeren nauwelijks meer mogelijk n de bewoonde wereld een akker- je te vinden, dat voldoende ople- rert om het gezin in leven te hou- len. Ze laden hun bezittingen op iet dak van een bus en trekken lostwaarts de Llanos in, op zoek laar een stuk bebouwbaar land. )e Llanos zijn van niemand, hier -eldt het systeem van de „baldios". Vie een stuk grond een jaar lang lebouwt en ontwikkelt en er een luis je heeft neergezet, kan eigen- lomsrechten over de grond krij- ;en. Hij kan dan niet meer van zijn laldio worden afgezet. Toch heeft de praktijk al uitgewe- :en dat de boeren zelden op hun noeizaam bewerkte stukje land ilijven wonen. Na een paar Jaar jlijkt de harde en poreuze grond Uitgeput en zijn ze genoodzaakt verder te trekken. Slechts zes pro cent van de immense vlakte is echt vruchtbaar: alleen vlak langs de vele riviertjes, die in diepe kloven de hoogvlakte doorsnijden en de door het poreuze gesteente wegges- joelde vruchtbare grond richting Venezuela transporteren. Project Midden in deze woestenij heeft de Colombiaanse overheid met onder andere Nederlandse steun bij de Orinoco-rivier een ontwikkelings centrum voor de Llanos opgezet. Al ruim vijf jaar experimenteren tech nici en studenten in het minuscule plaatsje Las Gavlotas met metho den en apparatuur om de Llanos bewoonbaar te maken, zodat de bevolkingsdruk vanuit het westen kan worden opgevangen. In die tijd is het project uitgegroeid tot een prestige-object van de regering: Las Gaviotas is een modeldorp ge worden in de prairie, voorzien van allerlei aangepaste apparatuur en een compleet medisch centrum voor het handjevol bewoners. Wetenschappers en studenten, on der meer afkomstig van de twintig universiteiten die Bogota telt, zoe ken naar een goed gebruik van de poreuze bodem. Omdat koeien het lange taaie steppegras niet eten, zijn de veehouders gewoon regel matig stukken land af te branden, zodat er jong eetbaar gras voor in de plaats komt. Naast het jonge gras krijgt de erosie echter ook een kans en de bodem is dan in korte tijd helemaal onbruikbaar. Door de invoer van een speciaal soort geiten, lijkt het desastreuze platbranden niet meer nodig. De geiten eten het taaie gras wel en houden het op deze manier kort. Het rundvee kan daarna het jonge gewas afgrazen. Maar het is niet waarschijnlijk dat veel van het zo gefokte rundvlees op de tafel van de Colombinaan terecht komt. Het is hier algemeen bekend dat de veehouders (vaak nomaden) op grote schaal hun koeien over de oncontroleerbare grens met Vene zuela smokkelen, omdat het vlees daar veel meer oplevert Gaviotas is een duur project en de Colombiaanse regering heeft de deelnemers begin dit jaar laten we ten dat ze snel moeten gaan produ ceren. Op dit moment werkt men met man en macht aan een fabriek je, dat daar ontwikkelde apparaten zoals windmolens, waterpompjes en kleine elektriciteitsturbines moet gaan produceren. De initia tiefnemers hebben daarmee groot se plannen. Ze willen de produktie zo hoog opvoeren dat ze de appara ten ook naar landen als India kun ne uitvoeren. In het plan om de Llanos te ontwik kelen (55 procent van Colombia), is één ding vergeten: de mens. Er is naar de technisch beste oplossin gen gezocht, maar tot nu toe heeft niemand zich afgevraagd of de boe ren de apparaten wel willen of er mee om kunnen gaan. Het gaat er de campesino in de eerste plaats om in leven te blijven, hij heeft geen tijd om aan de toekomst en erosie te denken. Met als mogelijk resultaat dat straks een grote sta pel windmolens en waterturbines ongebruikt in Las Gaviotas ligt te roesten. Kinderen Don Mathias Posada Restrepo pakt het anders aan. Hij is een 67- jarige boer ergens in de bergen rond de industriestad Medellln en trekt er dagelijks op uit om mede- campesinos te helpen bij het verbe teren van de landbouwmethoden. Zelf is het het hem gelukt op een steile helling een bloeiend land- bouwbedrijfje op te zetten, waar zijn grote gezin van kan leven. Hij heeft zeventien kinderen te voeden gehad. In deze streek geen uitzon dering, want bijna alle gezinnen nakomelingen van een groep Spaanse emigranten die zich in de zeventiende eeuw hier in de bergen isoleerden tellen tussen de 15 en 20 kinderen. Om die allemaal in leven te houden, verbouwen de boeren de hellingen veel te inten sief en ondoordacht, waardoor de grond snel achteruit gaat Dat was een aantal jaren geleden ook het geval met het stuk land van Don Mathias. Hij kreeg toen bezoek van iemand, die hem vroeg wat hij aan de toestand zou willen veranderen zodat zijn kinderen een betere toekomst hebben. Een vreemde vraag, de boeren in Co lombia zijn gewend dat iemand hem komt vertellen wat te doen voor hun eigen bestwil en nooit naar de mening van de campesino zelf vraagt. Bovendien werd hem hier hulp aan geboden, zonder dat men eerst naar zijn politieke menig vroeg. Het is altijd gebruikelijk dat de hulp pas wordt beloofd, als je toe zegt op die en die kandidaat te stemmen. Zijn de verkiezingen erg dichtbij, dan komt die hulp soms ook nog daadwerkelijk; zoals bij de afgelopen verkiezingen. Mensen die beloofden op een bepaalde par tij te stemmen, kregen een „hulp" van 500 pesos (35 gulden) aangebo den: tweehonderd bij de afspraak en driehonderd bij het stemhokje, na inzage van het stembiljet Vijver Don Mathias had wensen genoeg voor zijn kinderen. De voeding was te eenzijdig, de aftakeling van de bodem zou gestopt moeten worden, zodat zijn nageslacht er ook nog wat aan had en de jongsten moes ten eigenlijk naar school kunnen. Want op het platteland gaan de kinderen pas als ze een jaar of acht- negen zijn. Vanaf hun vijfde nemen ze al deel aan het arbeidsproces en staan daarna niet bepaald te trap pelen om in de schoolbanken te kruipen. De ouders hebben meestal wel lezen geleerd, maar zijn het weer vergeten omdat ze nooit boe ken of kranten onder ogen krijgen. Samen met de hulpverlener zocht hij naar oplossingen. De steile hel ling veranderde in een opeenstape ling van kleine terrassen, zodat de grond niet meer weg kon spoelen en de opbrengsten hoger werden. Don Mathias groef twee vijvers, waarin hij uit Afrika geïmporteer de vissen uitzette. Het is een vis soort die makkelijk in het zuurstof- arme, modderige water kan leven en zich snel vermenigvuldigt. Hier door is zijn gezien nu verzekerd van Futuro probeert de Colombiaanse boeren te helpen door uit te gaan van de toekomst van hun kinderen. een regelmatige proteïne toevoer. Vlak bij zijn huis timmerde hij een houten schoolgebouwtje waar zijn dochter nu dagelijks dertig kinde ren tussen de vier en acht jaar bezighoudt. Zijn eigen nageslacht vormt het overgrote deel van de schoolbevolking. Het duidelijke effect van de verbe tering was voor Don Mathias aan leiding het bedrijfje aan zijn zoons over te laten en zich bij de hulpver leners aan te sluiten, die werken onder de naam Futuro para la Nl fiez: toekomst voor de Jeugd. De 67- Jarige boer trekt er nu nog dage lijks op uit om andere boeren te helpen bij het aanleggen van ter rassen of visvijvers. Vaak is hij dagenlang weg, want de boeren wo nen meestal op moeilijk toeganke lijke plaatsen, soms alleen te paard of per kano bereikbaar. Futuro'para la Nlfiez, 15 jaar gele den opgericht door een Amerikaan, slaat eigenlijk de laatste paar jaar pas aan bij de boerenbevolking in Colombia. Eerst probeerde de orga nisatie het met vrijwilligers, daar na met maatschappelijk werkers. De resultaten waren pover, de cam- pesinos hadden al zo vaak mensen op bezoek gehad, die vertelden hoe hun bestaan te verbeteren. Futuro kwam er achter dat weldoeners en allesweters niet de juiste oplossing vormen. De campesinos weten meestal zelf het beste wat er moet verbeteren, als ze eerst maar het probleem zien: als ze aan de toe komst van hun kinderen gaan denken. Nu werkt Futuro met een aantal mensen, die net als Don Mathias hun ervaring uit de praktijk heb ben. Ze laten de bewoners van bergdorpen eerst zelf uitvinden wat hun problemen zijn. D^rna laten ze met behulp van dia's zien, hoe ze zelf die problemen opgelost heb ben. Als de dorpsgemeenschap dat wil, dan neemt ze dat idee over of ze bedenkt zelf een oplossing die meer aangepast is. Op die manier werkt Futuro al in meer dan 170 gemeen schappen. De vraag naar een eigen schoolge bouwtje komt het meest voor: Fu turo heeft er al zestig helpen opzet ten. De dorpsgemeenschap wijst een eigen schooljuf aan en betaalt die ook zelf. Ook is er veel aan dacht voor gezondheidszorg en me dische hulp, want artsen zijn in de kleine dorpen haast niet te vinden. Meer dan 90 procent van de artsen zit in de grote steden, waar slechts 45 procent van de bevolking woont. De regering heeft pas afgestudeer den verplicht eerst een periode bui ten de stad te werken. Maar daarna verdwijnen ze weer snel naar de stad of de Verenigde Staten, waar aanzienlijk meer te verdienen valt. De training van de onderwijzeres sen kan dit tekort voor een deel opvangen. In de praktijk blijkt het systeem zo goed te voldoen, dat de regering vaak de scholen erkent en de betaling van de leerkrachten overneemt. Water Een ander veel voorkomend pro bleem is het gebrek aan water. Niet alleen voor de bergbewoners, maar ook voor de sloppenwijken in grote steden. Een van de eerste projecten van Futuro was de watertoevoer via een aquaduct naar de wijk Ver sailles In Medellln. waar vierdui zend mensen in hun zelfgebouwde huisjes zonder water zaten. Dat geeft gelijk aan dat Futuro niet alleen voor de campesinos aktief is. De situatie van de krottenwijken is erg slecht. Een blik op de enorme vuilnisbelt van Medellln is voldoen de: tientallen volwassenen en kin deren volgen de aankomende vrachtwagens als meeuwen achter de ploeg op zoek naar etensresten en ander bruikbaar afval. Futuro probeert door te helpen bij het op zetten van kleine coöperaties de bewoners een zekerder inkomen te geven. De organisatie steunt onder andere een coöperatie van vijftien fami lies. die twee jaar geleden een onge bruikt stuk land aan de rand van Medellin bezetten om de rotsen daar te verwerken voor de betonin- dustrie. Ze staken zich diep in de schulden bij de aankoop van een dure machine voor de verbrijzeling van het gesteente. Het apparaat begaf het echter al vrij snel en Futuro zorgde voor reparatie en helpt bij een deskundige opzet van de coöperatie. Subsidie Futuro para la Nlfiez kan nu het aantal verzoeken om hulp en ad vies nauwelijks meer bijbenen. Vier jeeps en een projectieset. de uitrus ting van de organisatie, blijken niet voldoende. De Interkerkelijke Commissie Ontwikkelingsprojek- ten heeft de Nederlandse regering daarom voorgesteld een subsidie van een half miljoen gulden goed te keuren. Dr Alvaro Villa, directeur en inspi rator van Futuro. schrijft het suc ces toe aan de benadering via de kinderen, de belangrijkste factor in het leven van een Colombiaan. Vil la: „Je kunt het een truc noemen, om via de kinderen de mensen te bereiken, maar voor ons is het een filosofie, die werkt. Dat is het voor naamste. We geven geen geld of goederen. We geven alleen maar motivatie en eventueel technische hulp. Dat is het grote verschil met de aanpak van Las Gaviotas in de Llanos." Villa erkent dat er uiteindelijk poli tieke veranderingen in Colombia nodig zijn, „maar die mogen niet van Futuro komen, wij houden ons bulten poltleke acties. Als de cam pesinos vinden dat de toekomst voor hun kinderen ook politiek In gevaar komt. dan proberen ze daar zelf wel wat aan te doen. Onze organisatie is er niet om de mensen te vertellen, hoe ze handelen moeten." Of zoals Don Mathias het formu leerde: „Futuro ls als een universi teit zonder boeken of professoren; maar met de hersenen die de prak tische kennis kunnen verzamelen, die alleen maar is op te steken door met de campesino te praten." an een onzer verslaggevers MSTERDAM Er is nog een grote ruimte voor consumptief rediet in Nederland. Dat zei drs J. A. H. Delsing, voorzitter van e hoofddirectie van de Nederlandse Credietbank, tijdens een «lichting op het jaarverslag 1977. oigens dit verslag heeft de veran- erde maatschappelijke structuur tn grote mate van continuïteit in esteedbare inkomens met zich mee tbracht Uit dien hoofde moet een ïlatief vergaande mate van, con- imptieve kredietverlening, zoals ersoonlijke leningen mogelijk wor- en geacht zonder dat van het berei- en van gevarenzones hoeft te wor- tn gesproken. de Ver Staten ligt het consump- ef krediet, in verhouding tot de cinsumptieve bestedingen, in de rde van grootte van 20 procent. oor Nederland bedraagt dit percen- ige echter slechts vijf. De bank leent dan ook. dat voor de banken i het consumptief krediet nog een larktgroei van betekenis in het ver- chiet ligt. iroei van 15 procent le Bank heeft voor de komende iren een groei van 15 tot 20 procent er jaar op het oog De gang van iken tot nu toe In het lopende jaar eeft wat dit betreft aan de verwach- ngen voldaan De ontwikkeling van de Nederlandse Credietbank was vorig jaar bevredi gend. Het balanstotaal steeg met bijna 19 procent tor ruim 8 miljard. De kredietverlening breidde zich met 24 procent uit tot 4,6 miljard. De groei van de provisie-opbrengst bleef achter bij de kostenontwikke ling. De bank gaat het geplaatste aande lenkapitaal met 28,3 miljoen ver groten tot 94 miljoen. De nieuw uit te geven aandelen, groot ƒ20 zullen bij de vier grote aandeelhouders van de bank (Chase Manhattan Overseas Banking. Thyssen-Bornemisza Euro pa, 't Hooge Huys Levensveraekerin-' gen en Levensverzekering Mij. Utrecht onderdeel van de AMEV- groep) worden geplaatst tegen 250 procent. Het belang van Thyssen Bornemisza stijgt hierdoor wit 27,5 (25) procent en van de „Utrecht" tot 10 (5) procent De bank verwacht dit Jaar rond 100 man te moeten aantrekken. Plannen voor uitbreiding van het kantoren net in binnen- en buitenland zijn er niet. LONDEN CDPA)Ter gelegenheid van Pasen zal in Engeland een documentaire In première gaan, die de jongste stand geeft van de resultaten rond de onderzoekingen van de lijkwade van Turijn, het doodskleed waarin Jezus van Nazareth zou zijn gewikkeld. De film duurt een uur en draagt de titel „De stille getuige" (the silent witness) Na laatste onderzoekingen stond al vast. dat het het doodskleed van een gekruisigde in Palestina in de tijd van Jezus Christus moet zijn geweest. Nu heeft men ook duidelijke sporen ontdekt van een doornenkroon, die de gekruis- digde gedragen heeft. Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK De theatergroep Fun house heeft een beroep op minister Gardenlers-Berendsen (CRM) ge daan alles in het werk te stellen om de groep voor het Nederlandse thea terpubliek te behouden. Funhouse meent dat het voortbestaan van de groep wordt bedreigd door het feit dat de Raad voor de Kunst opnieuw heeft geadviseerd geen gezelschaps subsidie toe te kennen Funhouse voelt zich door dit advies te kort gedaan en verwacht te wor den verwezen naar steun uit de pro jectenpot. Hierbij heeft de groep niet de garantie ook een volgend seizoen voor subsidie in aanmerking te komen, hetgeen de toekomst on zeker maakt. Bovendien worden Foto Rob van Houten, Zillah Em manuels en Carry Schomper boden op het ministerie van CRM de brief met de noodkreet aan. De brief werd in ontvangst genomen door drs. J. Knopper. hoofd van de directie kunsten subsidies uit de projectenpot gege ven aan gezelschappen die zich nog waar moeten maken, terwijl Fun house meent dit reeds te hebben gedaan. Volgens Funhouse geven zowel het verleden van de groep als het huidi ge artistieke niveau aanspraak op een behandeling als één van de be langrijkste gezelschappen op mime- gebied in Nederland. Funhouse be grijpt niet waarom het volgens de Raad voor de kunst niet in aanmer king zou komen voor gezelschaps subsidie. Van een onzer verslaggevers. PUTTERSHOEK Volgens het statenlid A. Vlasblom (SGP) uit Delft is het fietspad tussen Putters- hoek en 's Gravendeel over de Mo lendijkweg nog steeds levensgevaar lijk door het voortrazende snelver keer. Dagelijks maken ca. 500 fiet sers gebruik van deze weg De heer Vlasblom vraagt het college van G S. dan ook het autoverkeer langs een andere route te leiden, zodat het gevaar voor de fietsers tot een mini- umum terug wordt gebracht. Hij maakt het college er op attent dat de Molendijkweg in het verleden ook al geruime tijd uitsluitend voor langzaam verkeer bestemd is geweest. Eerder was vastgesteld, dat een ge kruisigde in de doek gewikkeld was geweest, die ook sporen van spijkers in de handen had. Aan de hand van sporenonderzoek had men vastge steld. dat er restjes van plantengroei in de doek zitten, die wel 2.000 jaar oud kunnen zijn en alleen in Palesti na voorkwamen. De Amerikaanse onderzoeker en ge rechtelijk medisch deskundige dr Robert Brucklin stelde vast. dat de afdruk was van een man van tussen de 30 en 35 jaar, 1,75 meter lang. die bewerkt was met 120 zweepslagen en die verwondingen had gehad aan het linkerbeen. Deze zouden afkomstig WAALWIJK (ANP) - Inbrekers hebben gisternacht zeker voor zes tigduizend gulden bult gemaakt bij een inbraak in een naaimachinehan del in Waalwijk. Volgens de politie gingen ze ervan door met een bestel wagen van de firma met daarin vijf tig naaimachines. kunnen zijn geweest van de val, die Jezus met het kruis onderweg naar Golgotha heeft gemaakt, waarbij het kruis op zijn been terecht kwam Niet kunstmatig Een zogenaamde frequentie analyse heeft vastgesteld, dat de afdrukken van het lichaam op het doek niet kunstmatig kunner. zijn aange bracht. Men heeft bovendien via een andere procedure de afdrukken driedimensionaal op een scherm kunnen overbrengen Dit zou vol gens deskundigen niet mogelijk zijn met een geschilderde afbeelding of foto. De afdruk van sporen van een door nenkroon heeft weer nieuwe bewij zen voor de echtheid van de lijkwa de aangedragen. Volgens de overle vering zou alleen Jeezus de doornen kroon hebben gedragen, omdat die kroon specifiek met zijn kruisiging te maken heeft gehad: Hij kreeg immers de kroon als ..koning der Joden". De sporen laten een door dorens gewond hoofd en gezicht zien. waarbij de kroon stevig of het hele hoofd moet zijn getrokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17