Woonerf doolhof voor blinde xpositie over gilden in grensgebied Eigen pad in park Rechtvaardig gemeld? *^an gehandicapten wordt bij al het enthousiasme niet gedacht i>"Basis voor textielindustrie 250 jaar geleden gelegd WINKELEN Protest tegen behandeling dieren in bio-industrie - ITERDAG 25 MAART 1978 TROUW/KWARTET P 8 - RH 15 nbrj loor Bert de Jong leel Ka,j Met de beste bedoelingen van de wereld en met veel fantasie zijn overal woonerven aangelegd. Met ,ij c üs doel het blik van de auto's zoveel mogelijk te weren en de eigen directe omgeving een minder rktj jentonig en mistroostige aanblik te geven, dag •aar ntussen echter zijn deze aardse „paradijsjes" met obstakels een kleine hel voor blinden en °*d lechtzienden. Zij struikelen over de onverwachte hindernissen of raken hun route kwijt en char erdwalen, omdat in het woonerf het vertrouwde en vaste patroon, waarop de niet-ziende zich rjaa iriën teert, ontbreekt, te 1 Het zijn niet alleen de woonerven, die de bewegingsvrijheid van de blinden belemmeren of onmogelijk maken. Het wordt steeds meer mode om een stukje van het trottoir in te pikken voor het laten groeien van het in de de steden schaarse groen. nieuwe woonwijk met een bbstakel, die er met de beste bedoelingen is neergezet. De blinden en slecht-zienden moe- en er echter rekening mee hou den, dat het aantal van deze Verrassingen zal toenemen. Tegels worden gelicht om planten tegen de gevels te iaten groeien. De gemeente laat deze verfraaiingen" toe. Maar het gaan is voor de blinden en slechtzienden weer moeilijker gemaakt. Winkelcentra Het blijft hier niet bij. Het wordt voor de blinden en slecht-zienden ook steeds lastiger in winkelcentra, waar alleen voetgangers mogen ko men en ook rijkelijk mooie bloem bakken en andere verfraaiingen voor iedereen, die kan zien, zijn neergezet. Een voorbeeld hiervan is het cen trum van Nieuwkoop, waar geen middel onbeproefd is gebleven om het verkeer te weren. Met het ver keer worden echter ook de gehandi capten uitgebannen. Zo zijn er veel voorbeelden. De royaal rond gestrooide obstakels (het ziet er naar uit dat er nog veel meer zullen komen om de saaiheid van de wijkens enigszins te compen seren) zijn behalve voor de visueel- gehandicapten ook lastige hinder nissen voor rolstoelgebruikers en de ouderen, die slecht ter been zijn en slechts moeizaam zich stapke voor stapje voortbewegen. Met groot enthousiasme zijn de woonerven aangelegd en wordt op andere wijze gevarieerd op het woon- milieu. Met de minderheidsgroep van de gehandicapten is In de regel echter geen rekening gehouden. Er ger nog; er is nauwelijks aan hen gedacht. Veilig Verkeer Opvallend is, dat de gehandicapten zelf lijdzaam het lot van de milieu verfraaiing hebben aanvaard en nau welijks een klacht hardop hebben laten horen. Het probleem van de blinden en de woonerven is aanhan gig gemaakt door Veilig Verkeer Ne derland en in het bijzonder door de heren J. A. van Ommen en H. Vos. Zij behoren tot de meldingsdienst voor verkeersonveilige situaties van Vei lig Verkeer Nederland. De conclusie van de heren, die de praktijk van de woonerven kritisch bekeken, is: „De minimumeisen voor de inrichting van een dergelijk ge bied bevatten nog geen bepalingen, die bedoeld zijn voor de gehandicap ten. Het behoort volgens ons echter tot de verantwoordelijkheid van het gemeentebestuur en van de buurtbe woners, die hun woongebied meestal verder plegen aan te kleden, om van het woonerf ook voor hen een be gaanbaar gebied te maken". Dat „aankleden" gaat voorlopig maar door. Het straatmeubilair, zo- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Blinden kunnen sinds kort zonder moeilijkheden een wandclihg maken in het Amstelpark. In dit Amsterdamse park is een spcicale wandelroute voor hen aangelegd. De routebeschrijving is in braille gemaakt en een plattegrond van het park is in reliëf te verkrijgen. De route loopt door het deel met de „bedreigde Flora". Dit gedeelte is gekozen, omdat hier veel te ruiken" te voelen en te horen is. Bovendien voelen vele vogeltjes lich er thuis, omdat het vrij rustig is. Speciale aanpassingen zijn nauwelijks in de route aangebracht. Alleen één bruggetje heeft een speciale leuning, waardoor blinden iets meer houvast hebben. De routebeschrijving en de reliëfkaart zijn te bestellen bij de blindenbi bliotheek. Bij een proefwandcling, door een blinde, bleek dat het plaveisel van de paden belangrijk was voor het aangeven van de route. In dc beschrijving in braille worden ook de bankjes langs het pad en de bomen genoemd. als de meest uiteenlopende dingen om op te zitten, tonnetjes met bloe men en planten en andere versierin gen. neemt toe. In het modere woon erf tref Je zelfs oude waterpompen, wc-potten compleet met stortbak (In beide onderdelen is het voor de plan ten kennelijk goed groeien), melk bussen en wat al niet aan. De buurt bewoners weten veel te verzinnen. En het verdriet voor de blinden wordt groter. Voor iedereen Nu is door de blinden en hun organi saties weinig of helemaal niet gepro testeerd tegen deze overigens voor hen onbedoelde wantoestanden. De verklaring is, dat de met de stok wandelende of door de hond geleide blinden altijd rekening moeten hou den met obstakels op het pad. De kans om tegen een omgevallen fiets, een vuilnisbak of een step te lopen is steeds groot. Het woonerf echter be tekent een opeenstapeling van moeilijkheden. Veilig Verkeer Nederland meent, dat het enthousiasme van de wijkbewo ners er niet de oorzaak van mag zijn, dat het doel van een veilig en leef baar milieu voor iedereen uit het oog wordt verloren. Afgezien van de vele obstakels, die het betrèden van een woonerf erg moeilijk maken, mist de blinde de vaste stoeprand, waarop hij zich met de taststok kan oriënteren. In overleg met de deskundigen op dit gebied en de instanties ten behoeve van de blinden zouden op de woon erven andere oriëntatiepunten moe ten worden aangebracht. Een oplos sing is ook het aanbrengen van een route, zodat de niet-ziende het spoor niet bijster raakt, door middel van rubbertegels. Voor de Nederland- sche Blindenbibliotheek in Den WC-potten compleet met stortbak dienen om het straatbeeld te verfraaien. Maar de blinde breekt er zijn nek over. Haag blijkt zo'n rubber-pad goed te voldoen. De aanleg zal niet goedkoop zijn. Maar het gemeentebestuur is er wel voor verantwoordelijk dat de ge meente voor iedereen begaanbaar is. Er mag geen onderscheid worden gemaakt tussen gehandicapten en niet-gehandicapten. door E. A. Huisman en J. P. Feddema De werkgroep Betaald Antwoord heeft niet zo positief gerea geerd op het dokument „Zuid-Afrika vandaag, hoop tegen welke prijs?" van het comité van de Wereldraad van Kerken ter beëindiging vain het racisme. Boudewijn Sjollema schreef erover in Trouw. WIJ zijn blij met deze reactie, omdat het document Sjollema, dat als dis cussiestuk naar de ledenkerken blijkt te zijn toegestuurd, veel weg heeft van een theologische sanctio nering van het toepassen van tegen geweld in Zuid-Afrika. Dr Kraemer stelt in de reactie dat de woorden „rechtvaardige strijd" vervangen dlëïlen te worden door „gerecht vaardige of achteraf te rechtvaardi gen strijd." Wij menen, dat het niet zinvol is de woorden „rechtvaardig" en „ge rechtvaardigd"' te gebruiken in dit verband. Wie bepaalt overigens het rechtvaardige van de strijd? Buiten staanders, de betrokken machtelo zen (of dat meestal kleine deel der machtelozen dat kiest voor het te gengeweld) of de machthebbers? Een nogal subjectieve zaak. Het doel En buitenstaanders (b.v. de kerk), die het conflict tussen twee strijden- i de groeperingen tot oplossing willen helpen brengen, kunnen dat alleen als ze zich niet vereenzelvigen met het geweld het over en weer ver nietigen van levens door „kleine" mensen dat door beide partijen wordt toegepast. Daarom is het meer zinvol de gebruikte strijdme- thode te toetsen aan het doel dat men nastreeft. Indien men als doel stelling heeft in Zuid-Afrika het blanke onderdrukkende bewind te vervangen door een zwart onder drukkend bewind, of als men in marxistische termen de dictatuur der kapitalisten wil vervangen door de dictatuur van het proletariaat, is het tegengeweld een functionele strijdmethode. Niet dat deze metho de altijd effectief is. Integendeel, heel vaak niet, omdat de machtheb ber aan het tegengeweld zijn recht vaardiging ontleent om nog bruter te gaan optreden, en voorts, zoals Okke Jager terecht opmerkt, om zijn geweld nog veel meer te perfec tioneren. ren, b. die van overtuigen (ook eigen belang kan daarbij op een gegeven moment de doorslag geven) en c. die van drukuitoefening (leidend tot het ontnemen van machtsposities aan de machthebbers, die zich niet laten overtuigen). E. A. Huisman en J. P. Fedde ma zijn respectievelijk voor zitter en vice-voorzitter van de Stichting Voorlichting Actieve Geweldloosheid. Omwenteling Wanneer men echter als doelstelling heeft bevrijding van elke vorm van dictatuur, zowel blank als zwart, en dus macht voof ieder (participeren de democratie), dan is het geweld bepaald niet functioneel- De actieve geweldloosheid is dat dan wel. Im mers actieve geweldloosheid vereist en creëert leiding en organisaties met gespreide macht De formele omwenteling door ge weldloze strijd zal wellicht langer duren en zeker ook offers vragen, maar dan is het resultaat in overeen stemming met het aanvankelijk ge stelde doel, nl. verheffing van de machtelozen tot „machtigen" in de zin dat ze medeverantwoordelijk zijn voor de democratische samenle ving. die dan ia ontstaan. Dit effect bereikt actieve geweldloosheid, om dat actieve geweldloosheid niet dwingt zoals geweld dat doet. maar 3 soorten belnvloedingsprocessen Inhoudt, namelijk: a. <iie van beke- De eerste toerist werd gisteren aan het Scheveningse strand gesignaleerd. Hij zat tevreden in het schaarse zonnetje, ter wijl de strandtenten nog wer den opgebouwd. begint op deze en de andere advertentiepa gina ELKE OCHTEND OPNIEUW Enkele tientallen leden van de actie- troep „Lekker dier" hebben gister middag in Amsterdam actie gevoerd legen de behandeling van dieren in de bio-industrie. Op de Dam deelden lij pamfletten uit en hielden de wacht bij een houten namaakmonuraent. Volgens de actiegroep worden in Ne derland jaarlijks 350 miljoen land- bouwdieren mishandeld, omdat ze bun leven in te kleine ruimten moe ten doorbrengen. Met hun actie wilden dc leden van ..Lekker dier" ook protesteren tegen «het op de lange baan schuiven van maatregelen om het lot van het con sumptiedier te verbeteren". Dit heeft volgens de actiegroepen tot gevolg, dat Nederland nog steeds niet de con ventie van de Raad van Europa inza ke de bio-industrie heeft onderte kend. Voorzijde van het vaandel van de vier verenigde gilden te Telgte (Duits land). Paus Clemens als bescherm heer. Omrankt o.m. met de emble men van kleermakers-, kuipers-, schoenmakers- en schrijnwerkersgil den. Op de achterzijde van het doek Maria met de gekruisigde Christus. wen. De bloeitijd van de gilden in Westeuropa ligt tussen 1550 en 1650, het verval begon met de opkomst van de wereldhandel (economische structuurverandering, groot-kapi taal, massaproduktie enz.). Men wil de van het keurslijf der gildebepalin- gen af. Het gilde stond in lijnrechte tegenstelling tot de eisen van de exportnijverheid. In het Euregiogebied behoorden de textlelgilden tot de armste in hun soort, en zeker ook de Twentse. Om hun doel te bereiken stelden deze verbonden van handwerkslieden een maximum aantal weefgetouwen e.d. per gildebroeder vast. Bepaald werd ook hoeveel leerlingen iemand mocht hebben. Dat was beperkt en de leertijd was lang, allemaal om het aantal gildemeesters niet te groot te maken. Om van leerling meester te worden, moest een bijzonder moeilij ke proef worden afgelegd. Tenslotte was het streven de lonen zo laag mogelijk te houden. Boetes Op tal van zaken stonden boetes. Men kreeg die, bijvoorbeeld, als men de kerkdienst niet bijwoonde, of als men verstek liet gaan bij de begrafe nis van een collega. Ook oneerlijke concurrentie werd gestraft alsmede de overname van andermans knecht Personen van een ander geloof dan het rooms-katholieke mochten geen lid van het gilde worden en leerlin gen met lichamelijke gebreken kwa men niet aan bod. Toen de bisschop van Münster „Bommenberend" zijn acties tegen de Doopsgezinden versterkte, trok een aantal mensen naar Twente (en ook naar de Achter hoek), waar zij het vak van linnenre der gingen beoefenen. Dat waren kooplieden in textiel, dat zij afna men van de plattelandswevers. Op die manier schakelden zij de stedelij ke gilden uit. Tot deze voorstanders van vrije pro- duktie en vrije handel behoorden ook de Enschedese ondernemers, die in 1728 op hun verzoek toestemming van de Staten van Overijssel kregen om bombazijn te vervaardigen, waardoor de basis werd gelegd voor een nijverheid, die tot een der groot ste textielcentra zou uitgroeien. Dat is. zoals gezegd, 250 jaar geleden. En de eerste reden voor het houden van de tentoonstelling over de tex- tielgilden in Enschede. Een tweede oorzaak is dat in 1953 een kwarto eeuw geleden dus de Stichting Textielgeschiedenis Textielmuseum te Enschede voortvloeide. Dat is in een veel te klein gebouw gevestigd, maar het streven is de collectie nog eens te kunnen overbrengen naar een dan aangepaste maar thans leeg staande spinnerij. loor Jac. Lelsz INSCHEDE De Nederlandse textielwereld gaat op het ogenblik door een economisch dal. geinig reden dus voor trompetgeschal. Toch wordt er, althans In het Nederlands-Duits grensge- lied, een feestje gebouwd door de textielbazen. Niet met champagne en dikke sigaren, maar met :en tentoonstelling. )eze maand was het 250 jaar gele ien dat in Enschede de basis werd ;elegd voor de textielindustrie. Met iet accent op industrie, want textiel verd er al eeuwen vervaardigd. In naart 1728 kregen tien Enschedese indernemers van de Staten van )verijssel toestemming voor het ma len van bombazijn, een weefsel met innen ketting en katoenen inslag. )at feit was in de grond der zaak het >egin van het einde van het systeem ran de gilden, dat tenslotte dan ook n de Napoleontische tijd is afge- chaft. Om deze gebeurtenis te markeren,, wordt tot 18 juni in het textiel- musuem te Enschede een Neder lands-Duitse tentoonstelling gehou den. „Over textielgilden in het Eure giogebied". Euregio is het gebied tussen Rijn, IJssel en Ems. Steden als Deventer, Zwolle en Kampen be hoorden er eigenlijk niet toe. In het kader van de textielgilden-expositle worden ze er wel bij gerekend. De venter, Zwolle en Kampen bezaten in het verleden elk een gilde van lakenwevers. Materiaal Voor de tentoonstelling is door 40 •*«e Inktkoker van het wolweversgilde te Winterswijk, anno 1682. musea uit Duitsland en Nederland materiaal afgestaan. Oude hand schriften, zoals gildeprivileges, oor konden en getuigschriften, kasboe ken, ledenlijsten en gildekisten, be schilderde vaandels, wapenschilden en gildebekers. prenten, werktuigen en ook enige oude. 17de eeuwse, tex- tielstukken. Het eerste gilde, waar aan op de expositie aandacht wordt geschonken, is het kleermakersgilde uit Groenlo, gesticht in 1306. Het bestaat nog steed£. In die zin echter dat men zich nu op sociaal gebied beweegt. Gesloten Een gilde was een gesloten corpora tie. die onder toezicht van de over heid stond. Vaak had ook de geeste lijke overheid een flinke vinger in de pap. Een van de manuscripten op de tentoonstelling geeft er een indruk van. Het betreft een geschrift van Clemens August, bisschop van Keu len. In dit uit 1744 daterend stuk bepaalt Zijne Eminentie dat jon gens, die vier jaar hun leertijd „vroom en eerbaar" hebben doorge bracht in hefr tuchthuis te Münster en daar het weefambacht geleerd hebben, een „leerbrief" zullen ont vangen, die hun de mogelijkheid ver schaft zich in het ambt te vestigen en toe te treden tot het betreffende gilde. Het gilde als instelling is reeds uit de 5de eeuw bekend, de naam wordt voor het eerst in de 8ste eeuw ge bruikt. De oorsprong ervan gaat waarschijnlijk terug tot de Ger maanse tijd toen broederschappen de gewoonte hadden een bijdrage (gilde is geld) te geven voor gezamen lijke maaltijden, omspeeld door hei dense rituelen. In de periode van de kerstening werden deze omgebogen tot christelijk-religieuze handelin gen. Als beroepsverenigingen ont stonden de gilden in de middeleeu-

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15