ibanezen vuren op eden VN-vredeskorps Italiaanse jeugd heeft geen toekomst n hina wil niet met Sowjet-Unie praten Argentijnse junta heeft toekomstplan Young: geen nieuw Rhodesië-voorstel Britse opwerking van splijtstof gaat door Helsinki-groep in Oekraïne voor rechtbank 'eng wantrouwt ook Amerikanen Soeharto beëdigd tot president Britten vrezen eigenmachtigheid VS Ondanks Amerikaanse waarschuwing Oorzaak van rebellie aan universiteiten: JJDAG 24 MAART 1978 BUITENLAND Trouw/Kwartet ing EIROET, JERUZALEM (UPI, Reuter) Leden van de christelijke volkswacht in Libanon ebben gisteren met schoten geprotesteerd tegen de komst van het VN-vredeskorps. Zij schoten edurende vijf minuten over de hoofden van Iraanse militairen die stellingen wilden bemannen ings de rivier de Litani. Niemand van de Iranezen werd geraakt. lezelfde Iraanse eenheid was eerder p de dag staande gehouden door en groep gewapende Libanezen, die weg hadden geblokkeerd met antserwagens. Nadat Israëlische of- cieren tussenbeide waren geko- len. konden de Iraanse troepen hun eg vervolgen. het door Israël bezette zuiden van ibanon zijn de gewapende groepen an rechts nog steeds actief. Zij he rhouwen de Israëli's als bevrijders ie hun vijanden, de Palestijnen, ebben verjaagd. Deze rechtse ihristelijke) Libanezen hebben wei- ig op met de komst van een VN- redeskorps. Zij hebben in het Israë- ^e"n sche leger meer vertrouwen dan in ordedienst die de Verenigde Na- es stuurt. eenheden voor het VN-vredes- orps arriveerden gisteren druppels- ewijs in het zuiden van Libanon. Zij allen stellingen innemen langs de itani, vanaf de havenstad Tirus tot an de voet van de berg Hermon. De tanse parachutisten, van wie er al nkele honderden zijn aangekomen, allen Tirus en naaste omgeving aan bewaken. sraël fanneer de Israëlische troepen het ya* ezette deel van Libanon zullen ver aten is nog niet bekend. Israël heeft aten weten dat het eerst garanties wil dat de Palestijnen niet zullen terugkeren naar het zuiden zodra zijn troepen zijn vertrokken. Leden van de Israëlische regering probeerden gisteren de ruzie met de Verenigde Staten wat te sussen. Maar zowel minister van buiten landse zaken Dajan als premier Be gin gaf toe dat er ernstige wrijvin gen zijn tussen Israël en de Verenig de Staten. Bij zijn terugkeer in Tel Aviv legde Dajan uit dat het in elk geval nog niet zo erg was als tijdens de Suezcrisis in 1956. Hij zei dat de Amerikaanse druk nu niet vergezeld ging van dreigementen. De kern van het conflict is een verschil van in zicht tussen Washington en Jeruza lem over het antwoord op het vredesinitiatief van de Egyptische president Sadat. „Ons geschil met de VS is een reflectie van ons geschil met Cairo," aldus Dajan. Het leven Premier Begin, die gisteren nog in Washington was, reageerde gisteren met een schouderophalen op een vraag over zijn aanvaring met presi dent Carter. „Zo is het leven," aldus Begin in een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie. Maar hij hoopte wel op een voortzetting van het proces naar vrede dat na Sadats bezoek aan Israël op gang kwam. „Laat ons de geest van president Sadats bezoek weer oproepen," al dus de premier. „Wij zullen elkaar schrijven." Opvallend was dat het Witte Huis gisteren niet kwam met de aange kondigde verklaring over het onder houd tussen Carter en Begin. Die verklaring was voor gistermorgen aangekondigd, maar het Witte Huis deelde mee dat zij naar later, nog niet te noemen, tijdstip was ver schoven. Amerikaanse functionaris sen voerden gisteren in Washington druk overleg met Arabische diplo maten. Wapens MOSKOU (UPIi Volgens dissi dente kringen in Moskou is deze week in de Oekraïnse stad Wasilkow een proces begonnen tegen twee le den van de zogenaamde Helsinki- beweging. Daarmee wordt gedoeld op de mensen die in de Sowjet-Unie de slotakkoorden van de conferentie van Helsinki in 1975 hebben aange grepen om rechten van de mens te verdedigen In Moskou werd gezegd dat in Wasilkow terecht staan de 28- jarige Miroslaw Marinowitsj en de 30-jarige Mikola Matoesewitsj. Het tweetal werd negen maanden gele den al aangehouden Vorige zomer zijn enkele dissidenten in de Oekra ïne veroordeeld tot langdujige ge vangenisstraffen Andrej Sacharow. de bekendste Sowjet-dissident van dit moment, is gisteren in Moskou gewaarschuwd. ief 'EKING (Reuter, UPI, AP) China heeft een voorstel van de Sowjet-Unie om de betrekkingen tussen beide grote machten te verbeteren onvoorwaardelijk afgewezen. Dit heeft de eerste vice- >remier van China Teng Hsjao Ping gezegd in een anderhalf uur durend onderhodu met de parlementaire leider van de Westduit- ;e CSU Friedrich Zimmermann. Het Amerikaanse Congres blijkt er onder de huidige omstandigheden weinig voor te voelen een beslissing te nemen over de omvangrijke wa penverkoop aan drie landen in het Midden-Oosten (Egypte, Saoedi- Arabië en Israël). President Carter kreeg gisteren het verzoek van 28 Congres-leden om de voorgestelde wapenleveranties uit te stellen. „Als de wapenleveranties nu ter goed keuring worden voorgelegd zou dat de breekbare structuur van de on derhandelingen zoals die nu in het Midden-Oosten tot stand zijn geko men, in gevaar kunnen brengen en zou dat bovendien kunnen leiden tot een verdeeldheid zaaiend debat in ons eigen land, waardoor de pu blieke steun voor een regeling kan vervagen." aldus de politici in hun brief aan de president. In concreto betekent het verzoek dat Carter zijn voornemen om de wapens te leveren nog niet formeel aan de Senaat moet bekendmaken. Na zo'n formele mededeling moet de Senaat namelijk binnen dertig da gen een uitspraak doen. BUENOS AIRES (AFP) De militaire leiders van Argentinië zullen volgende week een „programma voor een nieuwe repu bliek" bekend maken. Waarschijnlijk zal het stuk de grote lijnen van het regeringsbeleid voor de komende jaren bevatten. Franse parachutisten marche ren over het vliegveld van Bei roet. Zij zijn in Libanon als onderdeel van het VN-leger dal in het zuiden de orde moet bewaren. SINGAPORE (DPA) Het lucht ruim boven Indo-China is drie jaar na de overwinning van de commu nisten in Vietnam sinds gisteren weer voor het internationale vlieg verkeer opengesteld Tot nog toe moesten alle toestellen op de lijn Bangkok-Hongkong een omtrek kende beweging ten zuiden van het gebied maken. In totaal vliegen tien lijndiensten langse de zogenaamde „Amber een-route" van Bangkok over Laos en Vietnam naar Hong kong. Voor iedere vlucht over de beide communistische landen moe ten de luchtvaartmaatschappijen 250 Amerikaanse dollars betalen De Argentijnse militairen zijn nu bij na twee jaar aan de macht. Volgens hen is de „periode van reorganisatie" voorgij en kan er nu een op de toe komst gericht plan worden gepre senteerd. Dit plan is opgesteld door de leiding van de drie onderdelen van de strijdkrachten (marine, land en luchtmacht) en zal 27 maart door junta-leider Jorge Videla worden be kend gem&akt. Sinds de militairen aan de macht zijn is er heel wat bloed gevloeid in Argentinië. De junta trad met harde hand op tegen de oppositie, vooral tegen de groepen die gewapend ver zet plegen. Volgens officiële cijfers zijn er bij de strijd tegen terreurgroe pen 1687 guerrilleros gedood, terwijl aan de andere kant (leger en politiei 229 doden vielen. Teng heeft, zo verklaarde Zimmer- nann na afloop van het gesprek, ook ezegd ervan overtuigd te zijn dat de iowj et-Unie uit is op een oorlog met het grote buurland. „Maar de Rus- Jre en kunnen nooit winnen want als zij ?er tijvoorbeeld heel noordoost-China )°r )ezetten, dus met inbegrip van Pe- ',0' iing, dan hebben ze slechts de nacht over 200 miljoen Chinezen en de rij hebben er nog 700 miljoen over. pelfs met de modernste wapens krij- en ze ons er niet onder." aldus Teng. )e vice-premier, die in feite rege- ingsleider is, zei dat Moskou telkens r tracht de relatie te verbeteren naar dat de Chinezen het voorstel litmaal verworpen hebben omdat ich in de nu al negen jaar durende anderhandelingen over het grens- :onflict geen enkele vooruitgang heeft voorgedaan. 'Verstandig' [De bejaarde Chinese leider zei dat j „verstandige" regeringen in West-Europa tot nauwe samenwer- ng met Peking bereid zijn omdat gemeenschappelijke problemen zijn „namelijk de bedreiging door Moskou". Volgens hem zal de Sow jet-Unie zeker eens aanvallen. Een dergelijke aanval zou men echter kunnen uitstellen als in het oosten China en Japan en in het westen Europa samen met de Verenigde Staten afweerstellingen betrekken. Dan zou er evenwel een einde moe ten komen aan de „sussingspolitiek" tegenover de Sowjet-Unie, met name bij het overleg over ontwapening en het verlenen van kredieten op econo misch gebied. Teng verweet Washington dat het steeds weer neigt tot concessies aan de Russen. Daaruit trok hij de con clusie dat moet worden betwijfeld of de Amerikanen eventueel bereid zijn voor Europa een oorlog in te gaan. In dit verband ging hij uitvoerig in op een vorige zomer bekend geworden Amerikaanse studie, waarin reke ning gehouden wordt met een even tuele ontruiming van een derde deel van het Westduitse grondgebied. Volgens Teng kan dit spoedig twee derde deel zijn en tenslotte de gehele bondsrepubliek. DJAKARTA (Reuter) President Soeharto van Indonesië is gisteren beëdigd voor een derde ambtster mijn van vijf jaar. Kort na de plech tigheid koos het volkscongres met algemene stemmen de oud-minister van buitenlandse zaken Adam Ma- lik tot vice-president. Hij volgt sul tan Hamengkoe Boewono van Djok jakarta op, die zich om gezondheids redenen niet herkiesbaar stelde. De nieuwe vice-president Malik was elf jaar minister van buitenlandse zaken en werd in oktober van het vorig jaar gekozen tot voorzitter van het volkscongres en het parlement. Als mogelijke opvolger van Malik in deze laatste functie wordt oud-mi nister van voorlichting Mashuri ge noemd. Veel groter is het aantal personene dat is verdwenen: volgens een rap port van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zijn dat ér 7500, volgens Amnesty International 20.000. De Argentijnse regering houdt het voorlopig op 3607 De militairen stellen daartegenover dat Argentinië sinds hun machts greep economischer veel sterker is geworden. Met de hulp van buiten landse banken en instellingen zijn de betalingsbalans en de handelsbalans weer gezond gemaakt. De meeste Argentijnen zijn daar echter niet veel wijzer van geworden. Het land kampt met een sterke inflatie. De gemiddelde koopkracht is sinds 1976 met veertig procent gedaald LOESAKA (Reuter. UPI, AP) Andrew Young, de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, heeft gisteren ontkend dat hij de zogeheten frontlijnstaten nieuwe voorstellen zal doen met betrekking tot de kwestie-Rhodesië. Young zal ook de topconfe rentie van de vijf leiders van die staten, dit weekeinde in Tanzania, niet bijwonen. Wel voert hij momenteel overleg met die leiders. Young maakt momenteel een rond reis door zuidoost-Afrika in verband met de kwestie-Rhodesië Hij zei in de Zambiaanse hoofdstd Loesaka. dat de leiders van de frontlijnstaten en de miltante zwarte leider Robert Moegabe en Joshua Nkomo van het Patriottisch Front ingenomen zijn met de Brits-Amerikaanse voorstel len voor Rhodesië. Volgens Young heeft het interne akkoord, dat de blanke premier Ian Smith onlangs sloot met de drie gematigde zwarte LONDEN (Reuter, AFP) Het Britse Lagerhuis is in principe akkoord gegaan met uitbrei ding van de opwerkingsfabriek voor gebruikte brandstof uit kerncentrales in Windscale. Dat gebeurde met een onver wacht ruime meerderheid van 186 tegen 56 stemmen. Naast de regeringsfractie stemde ook het merendeel van de Labour- afgevaardigden vóór. De tegen stand kwam van de liberalen, de Schotse nationalisten en de socialistische linkerflank. De stemming ging nog niet over de formele bouwbeslissing, maar over een ordevoorstel om de zaak op de lange baan te schuiven. De uitslag maakt het zeer waarschijnlijk dat de uitbreiding een feit wordt. Aan de parlementaire behandeling was een hoorzitting van vier maanden voor afgegaan. Nadat voor- en tegenstan ders hun opvattingen ook over kern energie in het algemeen hadden ver geleken, kwam de Commissaris van onderzoek, rechter Parker, tot een positief advies over de bouw Indirect heeft ook Amerika zich in de besluitvorming gemengd. Onder minister van buitenlandse zaken Jo seph Nye waarschuwde enkele we ken dat de Britten niet zeker konden rekenen op Amerikaanse vergunnin gen voor het overdragen van ge bruikte kernbrandstof. Zo'n vergun ning is nodig voor elke transactie met door Amerika geleverde kern brandstof. De uitbreiding van Wind scale is vooral bedoeld voor buiten landse orders, met als grootste klant Japan een contract van 1,25 mil jard gulden. De Britten lijken dus de kans op een mogelijk Amerikaans dwarsliggen op de koop toe te nemen. Amerika heeft besloten zelf van het opwerken van gebruikte kernbrandstof af te zien en hoopte dat dit voorbeeld elders navolging zou vindpn. Daar door zouden zich geen voorraden plutonium vormen, die behalve voor de aanmaak van nieuwe brandstof ook gebruikt kunnen worden voor het maken van atoomwapens voormannen Chirau. Sithole en Moe- zorewa. aan de belangrijkheid van die voorstellen geen afbreuk gedaan De Amerikaanse VN-ambassadeur heeft het akkoord tot nu toe niet willen aanvaarden Young ontkende dat. de Verenigde Staten het initiatief inzake Rhodesië hebben overgenomen van Engeland maar volgens Amerikaanse kringen is Londen ongerust over de rondreis van de ambassadeur omdat men vreest dat dit Britse Dlannen in de wielen zai rijden De Britten hadden geen vermoeden dat Young op zulk hoog niveau zou gaan praten De kans bestaat dat Young zulke vast omlijnde beloften zal doen dat de Britse regering voor een voldongen feit komt te staan Premier Ian Smith heeft blijkens een vraaggesprek in de Rhodesia Herald de mogelijkheid van een vredescon ferentie met Britten en Amerikanen nog niet volledig afgeschreven. Over zo'n conferentie, waar dan ook de radicalen zouden moeten meedoen zei hij: 'Als wij ervan overtuigd zou den zijn dat wij voortgang zouden kunnen boeken bij de uitvoering van de ondertekende overeenkomst dar ben ik ervan overtuigd dat dit ern stig in overweging zal worden geno men. Het lijkt mij dat er momenteel geen aanwijzingen in die richting zijn.' he edüdoor J. den Boef ROME Op de universiteit van Rome is de invloed merkbaar van de ontvoering van de christen-democratische partijvoorzitter Aldo Moro door A leden van de „Rode Brigades". Extreem-links houdt zich wat op de dag achtergrond, er zijn minder provocaties en de studenten van andere kleuren zoals communisten en socialisten hebben tijdelijk wat meer bewegingsvrijheid. luit geoHet is echter onjuist te veronderstellen, s fol dat het optreden van extreem-linkse stu denten en activisten van buiten de univer siteit het voornaamste probleem van deze telling zou zijn. Vanzelfsprekend zijn zij bron van veel ongemak en onrust, ar de werkelijke ooizaken moeten el- rs worden gezocht, in elk geval buiten de iversiteit. enorme werkloosheid onder de jeugd, lie steeds meer jongeren met een academi- :he opleiding treft, is er één van en werkt onder ontmoedigend. Dan is er het ibleem dat iedere jongere na de middel- of technische school recht kan laten Iden op een universitaire studie naar lus. waardoor het aantal werkloze afge- ideerden elk jaar groter wordt. Frustratie Daar komt nog bij dat men met name in hei particuliere bedrijven huiverig is om »tte jonge mensen in dienst te nemen, zeker als 3lle tij een universitaire studie achter de rug 1 hebben Deze jongeren zijn zonder meer n *erdacht. omdat talrijke studenten op de 1 v< universiteit een radicale opvatting aan de ore dag hebben gelegd en veelal in groepen hebben verkeerd, die links van de commu- ssh nistische partij staan. >aa De particuliere bedrijven nemen liever wat w ouder personeel, omdat het betrouwbaar- zeMder zou zijn en meer bereidheid zou tonen om hun werk goed te doen. Politieke en economische factoren gaan hier hand in hand. En zij, die dachten door hun studie een betere plaats in de maatschappij te krijgen dan hun vaders, raken meer en meer gefrustreerd. Zij groeien in tal en last. Nu zal men zeggen, dat alieen een oplos sing van het enorme werkloosheidspro bleem in zijn totaliteit een eind kan maken aan deze grote gevaren in zich dragende ontwikkeling. Dat is evenwel maar ten dele waar. De selectie die thans in het maatschappelijke leven plaats vindt, dis crimineert de jongeren in hevige mate. Vanzelfsprekend gaat het niet aan de rol len om te draaien en de jongeren ten koste van de ouderen aan werk te helpen. Wel is het zo dat allen gelijke kansen behoren te hebben en dat ouderen en jongeren niet geweigerd mogen worden vanwege de aan hun leeftijd verbonden bezwaren, van wel ke aard die ook mogen zijn. Duizenden studenten zijn de afgelopen dagen de straat op geweest om te protesteren tegen de ontvoering van Aldo Moro door de rode brigades. Vergissing Ik sprak deze week met veel mensen over de problemen van de universiteit en van de studenten. Eén van hen was professor Aldo Visalberghi, die filosofie doceert en veel heeft gepubliceerd over de problema tiek van de universiteiten. Hij ontving mij in het gebouw van de Facolta di Lettere e Filosfia, waar de invloed van de extreem linkse studenten het grootst is. Prof. Visalberghi beschouwt het nog altijd als een grote vergissing, dat in 1969 een wet tot stand kon komen, die een vrijwel onbeperkt recht gaf op universitaire studie naar keuze. Deze wet leidde er al spoedig toe, dat de universiteiten overbevolkt raakten, waardoor het onmogelijk werd. de studenten op verantwoorde wijze op te leiden. Er waren onvoldoende lokaliteiten en veel te weinig docenten en zo ontstond vrij snel het voor de universiteiten volko men vreemde beeld van de thuiswerkende student Dit beeld is thans niet meer weg te denken uit de praktijk van de Romeinse universi teit. Controle werd volslagen onmogelijkl ook al omdat de docenten weigerden om onder de nieuw ontstane omstandigheden als een soort politie agenten op te treden. Er was geen praktische mogelijkheid om de studenten op te vangen en dus konden zij niet worden verplicht op colleges te verschijnen. Wat aanvankelijk slechts oogluikend werd toegelaten, aldus prof. Visalberghi. werd langzaam maar zeker een systeem dat niet meer ongedaan kan worden gemaakt. Wel moeten zo meent hij maatregelen worden voorbereid om het verschijnsel van de thuiswerkende student onder con trole te krijgen. Kamers Overigens hebben de studenten die thuis werken, verschillende redenen om dit te doen. Een deel woont eenvoudig te ver bij de universiteit vandaan en zou met heen en weer reizen te veel tijd verliezen. Een kamer te vinden in de buurt van de univer siteit is slechts voor betrekkelijk weinigen weggelegd. Ook zijn er veel studenten die parttime-werk hebben (dat slecht betaald wordt». Dit aantal wordt kleiner, omdat gebleken is, dat de studie-prestaties op den duur te wensen overlaten Dan is er nog de grote groep van studen ten, die vooral na het eerste jaar serieus willen studeren, zonder te worden gehinderd door extreem-linkse en andere politiek gemotiveerde mede-studenten De meeste studenten doen dar. ook niet mee aan 'verkiezingen op de universiteit. Zij .laten dat over aan degenen die wel politiek actief zijn of eenvoudig in de gelegenheid zijn wel aan het universitaire leven deel te nemen. De meerderheid onder de actieve studenten zou uit communisten en socia listen bestaan. De wildgroei op de universiteiten kon ont staan. omdat de politici van vrijwel alle partijen er sinds 1969 niet in zijn geslaagd, doeltreffende maatregelen te nemen om haar tegen te gaan. Er wordt wel veel over gepraat, maar het probleem is zo ongrijp baar geworden, dat het bijna niet valt op te lossen. Eén ding is volgens professor Visalberghi echter zeker: de situatie zoals die nu is. kan door de politici niet meer worden genegeerd. Dat zou als reactionair overko men bij de studenten, van wie zelfs dr besten tot de thuis studerenden behoren In wezen heeft Rome aldus de hoogle raar met zijn ongeveer honderdveertiu duizend studenten de grootste „open uni versiteit" niet. maar in werkelijkheid func tioneert het wel degelijk, zij het ongeorgu niseerd Wildgroei De universiteit mag geen instructies ver strekken aan de thuiswerkers. Deze men- sen zijn afhankelijk van de boekhandels, die de cursussen publiceren en boekenlij sten ter beschikking stellen. Het komt nogal eens voor. dat er verkeerde boeken op de lijsten staan vermeld, met alle naren gevolgen van dien De nieuwe wetgeving zal erop gericht moe ten zijn. zo vertelde professor Visalberghi, de wildgroei onder controle te krijgen en de thans bestaande vrije keus in goede banen te leiden. Te veel studenten komen in grote moeilijkheden, omdat zij onge kwalificeerd aan een studie beginnen De explosieve toestand op de universiteiten kan echter alleen veranderen, ais het pro bleem van de werkloosheid wordt, opge lost. De vakbonden hebben zich. aldus de hoogleraar, tot vorig jaar bijna uitsluitend om de belangen van hun leden bekom merd. Zij hebben de problemen aan de universiteiten veel te laat onderkend. Ugo la Malfa, de grijze leider van de links- liberale Republikeinse partij, zei tijdens een gesprek tegen de achtergrond van de ontvoering van Moro over deze problemen: „De Italiaanse Jeugd herft geen toe komst." Het klinkt paradoxaal, maar een andere conclusie valt niet te trekken uit een situatie, waarin vijfentachtig procent van de werklozen in Italië uit mensen onder de vijfendertig jaar bestaat. Het is een gevaarlijke ontwikkeling, omdat uit zicht op een betere toekomst vooralsnog ontbreekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7