'Voor groei op platteland weinig ruimte meer over' Man en vrouw zijn even crimineel Leidse synagoge gerestaureerd Nieuw onderzoek naar akoestiek concertzaal Artis herbergt eerste natuur- en milieucentrum Pier moet attractiever worden VVD-lijsttrekker Noorland: 'Van Westland afblijven' □0 ES 06303 GD Giften van veel instellingen Geen muziekzaal aan Plein Zeven jaar voor doden gevangene Groenmarkt open bij verkiezingen Conclusie Haags onderzoek Particulier initiatief zonder subsidie VRIJDAG 24 MAART 1978 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet H door Dick van Vliet en Haro Hielkema DEN HAAG Het verschil tussen de WD. de PvdA en het CDA is, dat het CDA, wanneer het gaat over het afwegen van agrarische belangen tegen die van natuur- en landschapsbescherming, de balans meestal wel laat doorslaan ten gunste van de boeren en tuinders. De PvdA daarentegen zet doorgaans de landschapsbescherming voorop en de WD zit daar zo n beetje tussenin". Aan het woord is Jan Noorland uit Nieuwerkerk aan de IJssel, lid van het college van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland en lijsttrekker van de WD ln die provincie. Noor- land is 42 jaar. is getrouwd en heeft vier kinderen. Zelf was hij tot 1976 tuinder. In dat jaar volgde hij zijn zieke partijgenoot G. van de Zande op als gedeputeerde voor Gemeente- financiën. Molenbouw en Monumen tenzorg Dat laatste, de zorg over de water schappen. vindt hij het leukste uit zijn portefeuille ..Dan moet ik daar vooral bij zeggen dat ik toen ik eraan begon er zo goed als niets van wist. Vroeger wist ik als tuinder dat ik omslag moest betalen. Eén keer ben ik ns op een vergadering geweest. Omdat wij twee hectare grond hadden, had ik twee stemmen. Toen de vergadering begon, werd verteld dat het quorum aanwezig was: we waren met z'n vijven! Ik vond het toen zo'n vreemde toe stand. Maar ja. als je iets leuk vindt, leer je erg vlug. Gelukkig waren er wel een paar deskundige ambtena ren op het provinciehuis, die me als nieuwe gedeputeerde snel wegwijs maakten". Waterschappen Vorige week kreeg Noorland goed de kans om de snel verworven deskun digheid op zijn lievelingsterrein waar te maken. In de statenvergade ring speelde toen namelijk de vraag wie het uiteindelijke beheer over de zuivering van de provinciale wateren moet voeren, de provincie of de wa terschappen. In het college van GS werd daarover verschillend gedacht. Een meerder heid, de drie gedeputeerden van de PvdA en commissaris van de konin gin Vrolijk wilde de milieuzulveren- de taak van de waterschappen over brengen naar de provincie zelf. Noor- land en de twee CDA-gedeputeerden waren tegen dit huns inziens centra listische voornemen en wilden de zuivering aan de waterschappen la ten. Alleen in het zuiden van de provincie, waar een groot aantal klei ne waterschapjes is. zou één groot zuiveringschap moeten komen, von den ze. In de statenvergadering wonnen CDA en WD met steun van GPV en SGP vorige week maar net van links. Noorland: ..En dat is maar goed ook. want hoe vaak komt het niet voor dat mensen over een beslissing van een waterschap of een zuiverings chap niet in beroep gaan bij de pro vincie. Hoe zou dat nog langer ge kund hebben als de provincie zelf déze zaak ln handen genomen had". Provinciale herindeling Over de provinciale herindeling heb ben wij als VVD ten aanzien van Zuid-Holland een duidelijk stand punt". zegt Noorland. „Dat is een indeling in twee provincies nieuwe stijl. In ieder geval kan begonnen worden met Rijnmond een aparte provincie te maken. Dan zijn we te vens van dat dubbele mandaat af. Ik bedoel dit: inwoners van Rijnmond kunnen wel meestemmen voor de Staten van Zuid-Holland en ook kunnen vertegenwoordigers uit dat gebied, waarin ongeveer de helft van de inwoners van onze provincie zit. in de Staten gekozen worden. Maar omgekeerd hebben wij in het Rijn mondgebied weinig of niets te zeg gen. Maak er een aparte provincie van en je bent daarvan af." Natuurlijk zal Rijnmond dan ver groot moeten worden, in ieder gaval naar het Zuiden en in de richting van de Drechtsteden, maar dat kan ook later De andere provincie die je dan overhoudt, kan Zuid-Holland- Noord rondom den Haag zijn. in een aparte provincie Midden-Holland het Groene Hart. ziet de WD-lijst- trekker niet veel. Het Groene Hart zal het best beschermd worden door een sterke provincie met ook een sterk stedelijk element, vindt hij. Gemeentelijke herindeling Noorland is een sterk voorstander, van de gemeentelijke herindeling, die ook voor grote delen van Zuid- Holland zijns inziens hard nodig is. Terecht zijn er velen die ervoor vechten dat straks bij de reorganisa tie van het bestuur en de nieuwe provincieindeling niet al te veel ta ken van de gemeenten naar de pro vincie gebracht worden. Die taken moeten zo dicht mogelijk bij de bur gers blijven, en dus bij de gemeen ten. Maar dan moeten het wel ge meenten zij, die qua ambtelijk ap paraat en qua voorzieningen die ta ken aan kunnen. En dat zijn dan gemeenten van omstreeks 10.000 in woners. vind ik." Woningbouw Dat betekent dan voor veel dorpen automatisch samenvoeging, want voor groei op het platteland is er weinig ruimte meer, vindt ook de WD. net als praktisch alle andere partijen in Zuid-Holland. Noorland is het in dat kader beslist niet eens met zijn partijgenoten uit veel forensengemeenten, die veelal vinden dat hun gemeente ter wille van het voorzieningenpeil op korte termijn best nog wat uitgebreid kan worden met duurdere koopwonin gen ten behoeve van nieuwe fo rensen. „Er zijn in onze visie twee gedachten die moeten sporen: de groei op het platteland moet waar mogelijk be perkt blijven tot bouwen voor de .natuurlijke aanwas' en daarnaast of liever gezegd tegelijkertijd met dit afremmingsbeleid voor het plat teland moet de stadsvernieuwing goed op gang komen. Dat moet met meer snelheid dan totnogtoe: an ders is het niet haalbaar". Bouwplaatsen „Daarnaast zijn er natuurlijk enkele nieuwe bouwplaatsen dicht bij de grote steden nodig. Wat Den Haag betreft zie ik die nieuwe bouwplaats bij voorkeur bij Leidschendam- Nootdorp, langs de Hofpleinspoor- lein". In een bouwplaats in Waterin gen ziet de WD-lijsstrekker echter absoluut niets. „Iedereen die een beetje deskundig is op dit gebied moet toch weten dat het voor een overheid niet meer te doen is, om te gaan bouwen op glastuinbouw- LEIDEN De restaura tie van de synagoge in Leiden is nugenoeg vol tooid. De herslelwerk- xaamheden hebben een grondig, doch sober ka rakter gekregen. Ook het pand ernaast uerd geres taureerd. De Nederlands- Israelitische Gemeente in Leiden zal het in gebruik nemen voor andere activi teiten dan de eredienst. De synagoge dateert oor spronkelijk uit 1762. Bij de beruchte ontploffing van het kruitschip aan het Steenschuur in 1807 werd het verwoest. Gerui me tijd later, in 1858. werd de synagoge in de huidige vorm herbouwd. Het gebouw plus de pan den ernaast zijn opgeno men in het register van beschermde monumen ten voor de gemeente Leiden. De gemeenteraad zal bin nenkort beslissen over de toekenning van subsidie aan de Israëlitische Ge meente. Voorgesteld wordt dertig procent van de subsidiabele verbou- w ingskosten te vergoe den. hetgeen neerkomt op bijna 180 000. De totale kosten van de werkzaam heden komen op 726.880. Na bijdragen van rijk. provincie en ge meente komt nog een be drag van 188.304 voor re kening van de Israëliti sche Gemeente. Deze heeft inmiddels acties ge voerd om de financiering rond te krijgen. Er zijn giften ontvangen van ko ningin Juliana, het Prins Bernhardfonds, dc Gra vin van Bylandtstichting, particulieren en instellin gen. Ook de kerkgenoot schappen in Leiden heb ben collectes gehouden voor de restauratie. J. Noorland (WD): sterk voorstander van de gemeentelijke herindeling. grond. Zeker niet als het sociale woningbouw betreft. Als je dat wilt gaan doen, ben je alleen maar voor verwerving al 70 100 gulden per vierkante meter kwijt. En dan moet je het nog bouwrijp gaan maken, enzovoorts. Nee, Wateringen, dat kan absoluut niet. Ik zeg altijd maar, we moeten nou eens van dat Westland afblijven". DEN HAAG De akoestiek van de Prins Willem-Alexanderzaal in het Nederlands Congresgebouw zal binnenkort opnieuw wor den onderzocht. De gemeenteraad neemt binnenkort een beslis sing over het onderzoek, dat ongeveer 225.000 gaat kosten. Doel van de studie is na te gaan met welk succes en tegen welke kosten de PW A-zaal verbouwd kan worden tot een goede concertzaal voor sym fonische muziek. Op het ogenblik schort er ondanks enige in 1970 uitgevoerde maatregelen van alles aan de akoestiek. De vaste bespeler, het Residentie Orkest, is dan ook nogal ontevreden met de huidige si tuatie. Al vrij gauw na de ingebruikname van de zaal in het congresgebouw kwamen er al ernstige bezwaren aan het licht zodra deze werd gebruikt als concertzaal. Een onderzoek bracht toen aan het licht dat de vorm van de zaal zelf slecht was voor DEN HAAG Het gerechtshof ln Den Haag heeft gisteren de 22-jarige Alwin N. veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf wegens doodslag op een mede-gedetineerde. De vechtpartij die tot de dood van het slachtoffer (de dertigjarige Cor nells R.) leidde vond plaats op 31 maart vorig jaar, onder de ogen van een bewaker, op de eerste ring van de Scheveningse strafgevangenis. R., die in Nederland een reputatie als ,.plofkraker"had opgebouwd, werd met een messteek in de hals om het leven gebracht. Volgens de officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag was de steekpartij het gevolg van de voort durende wrijving tussen Surinamers en niet-Surinamers in de Scheve ningse strafgevangenis. N. zat vast wegens een gewelddelict. Eerder waren uit zijn cel een scherp geslepen vork en een tafelmes ver wijderd. Volgens zijn lezing had het slachtoffer hem aangevallen en had hij zich verdedigd. De uitspraak van het gerechtshof bevestigt het vonnis van de recht bank in Den Haag. De procureur- generaal bij het hof had negen jaar geëist, de officier acht jaar. DEN HAAG De Haagse uitslagen van de statenverkiezingen op 29 maart zullen voor belangstellenden te volgen zijn op beeldschermen. Voor het publiek kan dat in het gemeentelijk informatiecentrum aan de Groenmarkt; burgemeester en wethouders en raadsleden komen samen in de kantine van het gebouw Loosduinseweg 13-17. De eerste uit slagen worden rond kwart voor acht 's avonds verwacht. de akoestiek en dat het orkest on gunstig was gesitueerd. Verscheide ne ingrepen werden voorgesteld, waarvan slechts een deel werd uitge voerd. De overgebleven knelpunten bleken echter zo fundamenteel van aard dat bij een eventuele nieuwe verbouwing een ernstige ingreep on vermijdelijk lijkt. Om bij een even tuele rigoureuze opknapbeurt niet over één nacht ijs te gaan is nu voorgesteld een akoestisch teaih het geheel nog eens te laten onderzoe ken. Het team zal bestaan uit prof. dr. ir. A. J. Berkhout van de TH in Delft, prof. Ir. P. A. de Lange van de TH in Eindhoven en ir. B. Th. Kraai- jvanger van het architectenbureau Kraaijvanger in Rotterdam. Het drietal, dat alle vrijheid krijgt ande re deskundigen te raadplegen, zal binnen zes maanden met een conclu sie moeten komen. Plein Het gemeentebestuur van Den Haag ziet geen mogelijkheden om de bouw van een concertzaal aan het Plein te realiseren. Dit plan van de architect S. Schamhart, dat gerealiseerd zou moeten worden op de plaats van hef huidige ministerie van buitenlandse zaken en het rijksarchief, gaat ech ter niet door, omdat het bouwplaats te weinig ruimte biedt voor een „con certzaal van een bevredigende om vang." De afwijzing van het plan blijkt uit een onderzoek van het hoofd kunstzaken van de gemeente, de heer J. Meulenbelt, die b. en w. geadviseerd heeft af te zien van de gedachte. De heer Meulenbelt was aanvankelijk enthousiast over het plan „het zou bijdragen tot de verle vendiging van de omgeving en een versterking betekenen van welstand en functie van een belangrijk stuk binnenland." In het rapport wordt er evenwel op gewezen dat het rijk vrij wel zeker geen pand in de buurt van het Binnenhof zal overdragen aan de gemeente, gezien de ruimtenood bij de rijksoverheidsinstellingen. DEN HAAG Bijna de helft van de Haagse vrouwen pleegt j wel eens een delict, variërend van het stelen in een winkel tot mishandeling. Bij vrouwen die buitenshuis werken komt naar verhouding meer criminaliteit voor dan bij huisvrouwen. Buitenshuis werkende vrouwen plegen andere delicten dan huisvrouwen. Dit zijn de belangrijkste conclusies uit een onderzoek dat dr. A. R. Hauber en mevrouw H. A. Kingmans-Schreuder in 1967 in Den Haag hebben gehouden. Ze ondervroegen vrouwen in drie wijken: Benoordenhout, Bouwlust en Transvaalkwartier. Aan het onderzoek namen 914 vrouwen deel. Dr. Hauber is als wetenschappe lijk hoofdmedewerker verbonden aan het criminologisch instituut van de rijksuniversiteit in Leiden. Mevrouw Kingmans was ten tijde van het onderzoek aan het afstu deren aan de universiteit. Met hun studie wilden zij nagaan of er inderdaad zoals al geruime tijd wordt vermoed verband be staat tussen emancipatie, werk en criminaliteit onder vrouwen. Een vrouw is, net als een man, ontvan kelijk voor uitnodigende situaties in de samenleving. Als ze meer buitenshuis werkt, dus intensie ver aan het maatschappelijk le-, ven deelneemt, zou ze zich best ook wel eens crimineler kunnen gaan gedragen dan tot dusver, was de gedachte. Klasse Het onderzoek heeft dit vermoe den bevestigd. Onder de buitens huis werkende vrouwen zat een groter aantal overtreedsters (ruim 53%) dan onder de huisvrouwen (ruim 36%). De wijk. met andere woorden: de sociale klasse, bleek daarbij ook enige invloed op de overtredingen te hebben. De wij ken waren met zorg gekozen, Be noordenhout als hoogste sociale klasse, Bouwlust als middelste en Transvaalkwartier als laagste so ciale klasse. In Benoordenhout en Transvaal kwartier was het verschil tussen criminaliteit bij de werkende vrouw en huisvrouwen een stuk groter dan in Bouwlust. Conclusie van de ondereoekers: de midden klasse is het meest normvast en dus minder ontvankelijk voor ver leidingen van buitenaf. Winkeldiefstal Ook in de aard van overtredingen is verschil te zien tussen de bui tenshuis werkende vrouw en de huisvrouw, vonden dr. Hauber en mevrouw Kingmans. Bij de huis vrouwen die dus al minder over de schreef gingen bleek er spra ke te zijn van typisch voor hen „geschikte" delicten. Winkeldief- ie1 stal was het meest in treK, ge volgd door het onterecht profite- ren van een uitkering en chanta- rl ge Werkende vrouwen stalen s' minder in winkels en chanteerden al helemaal niet maar bezondig- e den zich daarentegen meer aan oplichting van het openbaar ver- voer. het indienen van onjuiste declaraties en het gebruik van drugs. Een opvallende bijkomstigheid r bij het onderzoek was trouwens dan veel mensen (mannen) boos reageerden op de vragenlijst die hun vrouw of vriendin werd toege zonden. „Wij beschouwen deze re acties als uitingen van een soort beschermende neigingen of va- ,e derlijke gevoelens, of hoe wij dat ■ook verder zouden kunnen noe men, van mannen die menen dat ook in het jaar 1978 vrouwen nog niet in staat zijn hun eigen boon tjes te doppen", aldus de onder zoekers. De reacties waren vaak bijzonder agressief, de criminologen ken schetsen ze, als een soort agressie festival. Veel vrouwen zelf rea geerden overigens tegengesteld: zij zagen middels dit onderzoek de kans schoon hun problemen te uiten tegenover een anoniem iemand. Geen verschil Volgens dr. Hauber is het overi gens niet alleen door dit onder zoek inmiddels wel bewezen dat als een man en een vrouw zich in dezelfde positie bevinden er geen verschil hoeft te zijn in de criminaliteit tussen beiden. „Ik zou niet weten op welke gronden we aannemelijk zouden moeten maken dat vrouwen van nature minder crimineel zijn. Vroeger werd dat wel gedacht, daarvoor werden fysiologische of psycholo gische redenen aangevoerd. Ik ge loof daar niet zo in. Het is de sociale rol die de vrouw in onze maatschappij speelt waar het gro tendeels om draait bij de relatief lage criminaliteit van de vrouw. r AMSTERDAM Na een proefperiode van een half Jaar i J gisteren in de Amsterdamse dierentuin Artis het eerste Regions le informatiecentrum voor natuur- en milieu-educatie in Neder land officieel geopend. Dit centrum is een initiatief van he Instituut voor natuurbeschermingseducatie en Artis. Het informatiecentrum moet het doen zonder overheidsgeld. De tot standkoming ervan is tot stand ge komen met financiële steun van het Prins Bernhardfonds. Het centrum is zowel van binnen als buiten Artis te bereiken. De bezoekers kunnen er een groot aantal folders en boeken krijgen over natuur en natuurbe houd. Volgens de directeur van het Insti tuut voor natuurbescherraingsedu- catie, P. J. Steltman, is een informa tiecentrum als dit hard nodig. Be trouwbare schattingen laten zien. al dus Steltman, dat ondanks alle in spanningen van natuurbeschermers hooguit een half tot één miljoen Ne derlanders op enigerlei wijze werke lijk geinteresseerd is in natuurbe houd en milieu. De rest is er niet bij betrokken, meent hij. Stelman kreeg gisteren van dr Verhoeven, die na mens de staatssecretaris de opening verrichte, geen antwoord op zijn ver- n zoek om overheidssubsidie. Na i opening van het centrum werd ei eerste exemplaar van het boek N tuur en kind aangeboden aan dr VI hoeven. Het boek is geschreven do Wim ter Horst, die jarenlang dirt teur was van de Zettense Heldrini richtingen voor moeilijk opvoedbai meisjes. In zijn boek zet hij uit« dat het contact tussen kind en n tuur onmisbaar is voor de opvoedii en ontplooiing. (Van een onzer verslaggevers MAASSLUIS In het Ontmot tingscentrum Koningshof Maassluis West wordt zaterdag 25 maart een Regionale Postzege p Ruilbeurs gehouden. Deze beurt wordt georganiseerd door di postzegelvereniging Maassluii De Ruilbeurs is zaterdag geo pend van tien uur 's morgens to 4 vijf uur 's middags. si Meer regionaal nieuws op pag. 10 DEN HAAG De pier in Schevenin- gen trekt de laatste jaren steeds minder bezoekers. Het aantal is te ruggelopen tot enkele honderddui zenden per jaar. Om aan deze terugloop een halt toe te roepen is een vernieuwingsplan op poten gezet. Uitgangspunt daarbij is dat het publiek weer geruime tijd op de pier bezig moet kunnen zijn. het „dagje pierewaaien" moet weer in houd krijgen, meent het Beheers kantoor Scheveningen BV. Tot dus ver was men met de inrichting vol gens de beheerders kennelijk wat op de verkeerde weg: de pier had weinig nieuws te bieden en er werd naar verhouding te veel ruimte in beslag genomen door restaurants. In de ko mende tijd wil men het aantal at tracties sterk uitbreiden. Nog voor Pinksteren moet de pier er gereno veerd en aantrekkelijk bijliggen. Als de werkzaamheden zijn voltooid biedt de pier het volgende: een loop brug met winkeltjes en een coffee shop, een beschutte zitgelegenhei zonneterrassen met windschotU een aantal nieuwe speeltoestel!! een automatenhal, een koralen- schelpentuin, een uitzichttoren meter boven de zeespiegel, een m nieuwd restaurant onder de tore een visring, een bioscoopje met te films, een show waarin een zeesli in miniatuur wordt vertoond, snackbar, een miniatuur-wielerbi pen aquarium en de „Nautilus" Jules Vernes 20.000 mijlen onder ze

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6