HC-belangen laar buitenland Hooghoudt 'Provincie bepaalt leefmilieu' DICHTBIJ t cVERDER Trouw commentaar Gedeputeerde Engelsman wijst op belang van verkiezingen l'eel tact nodig Oliebollen weer paashaas komt uit het niets stuur een brief misdienaar muppetvader smartegeld DAG 24 MAART 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet steunplan van het kabinet van ir liefst een miljard gulden is tn dictaat, het is ook geen door- V .^Auising van het bestaande overleg, V---t is daarentegen een realistische isis voor overleg, waarbij niet ,y noruitgelopen wordt op de resulta- tn. Met deze verklaring heeft mi- rjAlbeda gisteren in de Tweede Jimer een storm van kritiek trach- te bezweren die er is opgestoken jen het kabinet begin deze week ijn beleidsplannen bekend maakte. meer dan één opzicht was deze Maring nogal ontwapenend. In eerste plaats wel omdat Albeda uidelijk maakte dat het kabinet in meet af aan geen andere bedoe- ng heeft gehad. Met andere woor- en, het is voor het kabinet dus een omplete verrassing geweest dat de akbeweging zich gisteren op het ilissende moment buiten spel ge- tt voelde. Terecht kan men zich arom afvragen wat er dan alle- tal mis moet zijn gegaan, dat innelijk goede bedoelingen (alt- ans die van minister Albeda) zo tr te kwader trouw worden uitge- gd. Albeda zelf heeft dat waar- ihijnlijk zelf ook zo aangevoeld, ant naar hij in het Kamerdebat hij had er navraag naar laten oen en hem was gebleken dat het abinet het overleg geen geweld ad aangedaan. ,igt zwarte Piet daarmee bij de akbeweging? Het lijkt ons dat de linister dat niet vol kan houden. )verleg met de vakbeweging is ze ker voor een kabinet van de huidige samenstelling, een kabinet ook met zo'n smalle basis in het parlement, geen eenvoudige zaak. Het komt ons voor dat Albeda zich daar een beetje op verkeken heeft. De presentatie van het steunplan was hoe men het ook wendt of keert buitengewoon ongelukkig. Met name voor de vakbeweging nogal overrompelend. Het kabinet heeft daarom de schijn gewekt te hebben doorkruist. Overigens kunnen we blij zijn met de nu toch wel overduidelijke vast stelling dat de regering overleg op prijs stelt en zij ook niet vooruit wil lopen op de resultaten daarvan. In dit overleg zou naar onze mening ook plaats ingeruimd moeten wor den voor echt meebeslissingsrecht van de werknemer. Een miljard gulden gemeenschapsgeld is niet niks. Daar mag de regering best eisen ten aanzien van de medezeg genschap tegenoverstellen. Daar van is tot nu toe helaas te weinig gebleken. Ten slotte kan men zich afvragen of de regering nog wel de gelegenheid krijgt haar ideeën inzake overleg inhoud te geven. De opstelling van de vakbeweging is buitengewoon dreigend. De komende dagen eisen veel tact, en een positieve inzet van de regering. Er valt nog veel wan trouwen weg te nemen voor het te laat is. an een onzer verslaggevers ROTTERDAM Vermoedens bestaan, dat IHC-Holland, een ran de concerns, die betrokken is bij de steunmaatregelen van et kabinet voor de metaal en scheepsbouw, bezig is belangen in et buitenland veilig te stellen. Dit ten koste van de overblijven- activiteiten in Nederland. olgens districtsbestuurder Peper amp van de Industriebond NKV eeft IHC tijdens besprekingen in de ileidscommissie scheepsbouw ge- tigerd om de gespecialiseerde tech- sche kennis van dit bedrijf onder brengen in samenwerkingsver- anden met ondermeer Rijn-Schel- •Verolme. Die technische kennis is zal worden ondergebracht in apar- besloten vennootschappen waar in er in ieder geval één in Monaco is vestigd. JONGE OUHIflE \3 GRAAN JENEVtt die moet u proeven, die isqewektig Als deze BV hun technische kennis verkopen, is dat gunstig voor de con currentie maar ten nadele van de Nederlandse werknemers, aldus Pe perkamp. In zeker één geval zou dat al gebeurd zijn. Financiën Behalve de tecnische kennis, zijn er aanwijzingen dat IHC ook op directe manier geldmiddelen veilig probeert te stellen. Volgens gisteren circuleer de berichten zou IHC 95 aan direct beschikbaar geld op een Zwitserse bank hebben terwijl er in Nederland aan liquide middelen slechts ƒ50 miljoen zou zijn, een te laag bedrag om de Nederlandse bedrijven draai ende te houden. Secretaris van de raad van bestuur van IHC, drs W. de Mooij weigerde commentaar op deze berichten, zeg gende dat het concern geen uitge splitste cijfers per concernonderdeel bekendmaakt. Hij erkende dat er geld in Zwitserland staat, „maar dat is in Zwitserland verdiend". Die verdiensten blijken te hebben bestaan uit de winst van IHC Inc., een vennootschap, die gevestigd is in het Zwitserse Fribourg. Deze BV is houdster van alle aandelen van het IHC-bedrijf Single Buoy Moo rings, een producent voor overslag boeien. De boeien worden gebruikt voor olieopslag. Grote tankers die niet dicht bij de kust kunnen komen pompen er hun olie in, die er later door kleinere èchepen weer wordt uitgepompt. De winst van Single Buoy gaat dus naar IHC Inc., de in Zwitserland gevestigde houdster maatschappij en komt niet in Ne derland terecht door Haro Hielkema DEN HAAG Al lijken de verkiezingen van 29 maart meer gericht op de landelijke politiek dan op de provinciale, er zijn genoeg onderwerpen te bedenken die een typisch „provinciaal" tintje dragen. Die wel degelijk het belang van de provinciale burger raken. En die daarmee aangeven dat een bezoek aan het stemhokje wel degelijk zin heeft. Het milieubeheer is bij wijze van voorbeeld zo'n onderwerp, dat typisch „provinciaal" is en dat een duidelijk punt van discussie vormt tussen de partijen die aan de verkiezingen deelnemen. De laatste jaren heeft de rijksover heid de invulling, de milieuwetge ving en de controle op het naleven van verordeningen naar de provin cies toegeschoven. Het takenpakket is langzamerhand zo uitgebreid, dat een belangrijk deel van het „leefmi lieu" geregeld en beschermd wordt door het provinciaal bestuur: in het leven van alle dag het college van Gedeputeerde 8taten, maar toch re gelmatig bijgestuurd door Provinci ale Staten. „Alle reden om voor Provinciale Sta ten te gaan stemmen," zegt mr H. B. Engelsman (63), lid van Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland met de portefeuilles milieuhygiëne en eco nomische zaken en voorzitter van het Interprovinciaal Overleg (IPO). Engelsman (PvdA), die eind mei op stapt omdat hij tegen zijn pensioen loopt, heeft zelf goed kunnen consta teren hoeveel taken de provincie er op het gebied van het milieubeheer de laatste jaren bij gekregen heeft. „De milieu-portefeuille in een pro vinciaal bestuur is langzaam uitge groeid tot een bijna zo belangrijke als die voor de ruimtelijke ordening. Zuid-Holland is daar een heel sterk voorbeeld voor, omdat de regering het Rijnmondgebied tot „sanerings- gebied" uitgeroepen heeft voor de luchtverontreiniging. Dat betekent dat er een extra accent gelegd wordt op het waken over het milieu." Bevoegdheden Een van de belangrijkste mogelijk heden voor de provincie om regelend op te treden is de bevoegdheid ver gunningen af te geven of te weige ren: op grond van artikel 19 van de wet op de luchtverontreiniging kun nen zelfs de grootste ondernemingen tot minder „vuilspuiterij" gedwon gen worden. Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland kwam twee jaar geleden nadrukkelijk in de publici teit, toen het de stuwadoorraaat- schappij Kruwal in Rozenburg een vergunning weigerde tot het oprich ten van een inrichting voor het ver werken van diverse ertssoorten tot „pellets" (ertsknikkers). „Wij hebben daartoe besloten van wege de te verwachten stofoverlast", aldus mr Engelsman. „Een soortge lijk geval deed zich voor met de vergunning-aanvraag van British Petroleum om in de Rijnmond een nieuwe installatie te bouwen. Welis waar was het gehalte zwaveldioxide aan de hoge kant, maar wij hebben de voorwaarde opgelegd dat zo snel mogelijk af te bouwen." Vroeger was de Hinderwet het voor naamste strijdmiddel van de provin cie om op te treden, maar de rijks overheid heeft steeds meer uitvoe ringsbevoegdheid op milieuterrein afgeschoven. Niet de wet chemische afvalstoffen, de kernenergiewet en de wet gevaarlijke stoffen. Wel mag de provincie rampenplannen uitwer ken. En naast de wet inzake de lucht verontreiniging geeft ook de wet ver ontreiniging oppervlaktewater een grote bevoegdheid. Onenigheid Op dit terrein kunnen Gedeputeerde Staten de bevoegdheid om vergun ningen te geven overdragen aan de waterschapsbesturen of aan een zui veringschap (in feite een groot wa terschap met als enige taak het be heer over de waterkwaliteit). Lang niet alle provincies zijn hiertoe over gegaan; in Zuid-Holland bleek het vorige week zelfs aanleiding te geven voor een fikse „politieke ruzie" tus sen de linkse partijen en VVD plus CDA. De PvdA wilde het toezicht op de waterkwaliteit, dat in handen van de waterschappen was, aan de pro vincie toevertrouwen, maar VVD, CDA en de reformatorische partij tjes wisten een kleine zege te halen en lieten het beheer aan de water schappen over. Omdat zowel water- als zuiveringschappen onder toe zicht van het provinciaal bestuur staan, is er toch indirect invloed mo gelijk op het uitvoeren van deze mi lieutaak. „Maar er zijn nog wel meer bevoegd heden; in wezen zijn we natuurlijk ook steeds bezig met de kwestie van de bodemverontreiniging. Er is een provinciale verordening, die een ver bod Inhoudt van het hebben van een- opslagplaats in een landelijk gebied. Dit kan betekenen dat als er ergens jezelf de rem dat je de werkgelegen heid niet vóór alles mag zetten. Ik vind die combinatie hoewel ogen schijnlijk tegenstrijdig juist toch wel gelukkig. Het resultaat zie je bij Kruwal. die we geweerd hebben en i bij British Petroleum, die we on der voorwaarden toegelaten hebben." Ook bij de naleving van de voor waarden voor een vestiging heeft de provincie een belangrijke stem in het kapittel. De provincie contro leert „periodiek" via een aantal des kundigen maar komt ook in actie, zodra er klachten over milieu-over last binnenkomen. „Ik maak we wel eens zorg over de vraag of je wel voldoende tegenwicht kunt bieden tegen het bedrijfsleven, Onze men sen moeten ook met giganten als de Shell in de slag. Toch beschikken wij als provincies wel over een aan tal hooggekwalificeerde krachten, die misschien minder verdienen dan in het bedrijfsleven maar die het uitoefenen van overheidsgezag een aantrekkelijke zaak vinden Ik dacht dat we ze langzamerhand met een gerust gevoel af kunnen sturen op zo'n onderneming." Nog meer Gedeputeerde mr H. Engelsman (PvdA) een aantal auto's wordt neerge kwakt zonder ontheffing krachtens de provinciale verordening, wij dan moeten optreden om de zaak weer recht te trekken door de verwijde ring te gelasten van die auto wrakken. Afvalstoffen Binnenkort treedt bovendien ook de wet op afvalstoffen in werking. Met een aantal uitzonderingen ligt de verantwoordelijkheid voor het mi lieu dus in handen van de provincie. Vanuit die redenering kun je stellen: als het milieu iets is wat de burger aanspreekt de overlast die bestre den moet worden dan bieden de komende statenverkiezingen de ge legenheid om in een bepaalde rich ting wat activiteiten te bevorderen. Ik moet zeggen dat bij de meeste partijen het milieu veel aandacht krijgt, maar in de uitwerking zijn er verschillen," aldus gedeputeerde Engelsman. Hamvraag in het uitvoeren van de milieutaak is de afweging tussen de economische en milieubelangen. „Aanvankelijk ging het met onze economie wel lekker", zegt mr. En gelsman, „zeker in de randstad. Dan kon je serieus aandacht aan het milieu geven en strenger zijn met vergunningen. Maar naarmate ook in het westen de werkgelegenheid in gevaar dreigt te komen, wordt de belangenafweging zwaarder. Daar om vind ik het een gelukkige zaak dat in Zuid-Holland (net als in Noord-Holland) de milieugedepu teerde ook de economie-portefeuille beheert. Zo heb je toch meer zeker heid dat de milieukant van de zaak serieus wordt afgewogen. Zware druk Vooral het bedrijfsleven en de Ka mers van Koophandel leggen een zware druk op je voor het econo misch belang. Als Je als gedeputeer de ook de verantwoordelijkheid hebt voor het milieu, dan voel je in De provincie kan zich op nog meer terreinen manifesteren. De commis saris van de koningin bijvoorbeeld is bevoegd om een te sterk vervui lende fabriek stil te leggen of het verkeer beperkingen op te leggen. Maar veel ingrijpender is de invloed van het provinciaal bestuur op het leefmilieu via de ruimtelijke orde ning. „Bij het opstellen van streek plannen kunnen Provinciale Staten veel goeds (en ook veel kwaads) voor het milieu doen" schreef de Vereni ging Milieudefensie in het thema nummer van maart 1978 onder het motto „Milieuwetten zijn er niet voor niets." De provincie kan immers zorgvuldig een plekje uitzoeken, waar op ruime schaal woningbouw gerealiseerd moet worden. Zij kan ook het mooi ste stukje groen ervoor uitzoeken. Het provinciaal bestuur kan het we gennet zonder moeite uitbreiden, maar ze kan ook studeren op de vraag hoe natuurgebieden zo veel mogelijk gespaard blijven. En uiteindelijk hoeft een provincie als het om het behoud van het mi lieu gaat, niet alleen te verbieden, ze kan ook stimuleren. Milieuvriende lijke activiteiten kunnen met een subsidie gehonoreerd worden; voor lichting en opvoeding met betrek king tot het milieu behoren zeker tot het takenpakket van de provincie (en de gemeente), aldus Milieudefen sie, die binnenkort een boekje over milieuwetten uitgeeft. HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten De weerprofeten blijven deuntjes in mineur neuriën. Tot een vrolijk ge fluit voelt niemand zich geïnspi reerd. Labrador in Bfinn-Land in Canada houdt dan ook voorjaars uitverkoop van winterlucht en dat betekent voor ons in overwegende mate guur weer. (Voor een bij bena dering getimede detaillering, biedt de weerkalender onderaan deze bij drage). Er is feitelijk toch een geluk, dat de Grote Waterplas tussen het verre noordwesten en west-Europa ligt, andere zou ook bij ons de ene diepvries sneeuwstorm na de andere ons bij de fors opgestookte kachel houden. (Gisteren waren er overi gens wel goedontwikkelde buien van hagel en natte sneeuw en in het 't Zandt in noordoost Groningen werd omstreeks half vier onweer waar genomen. De brede west tot noordwestelijke circulatie in de hogere niveaus met snelheden van 150 tot 200 kilometer per uur en plaatselijk daar nog bo ven wordt in actie gehouden door een krachtig hogedrukgebied bij de Azoren en diepe depressies op de route Zuid-Groenland-,IJsland- Noordzee- Midden Europa. U ziet, ook zonder Groenlands maximum kan het kleumen zijn. Dinsdag na Pasen zal de tempera tuur ongetwijfeld ook nog te wensen overlaten. En wat vooreiet ons aller Bracknell (Engels weerdienst) voor het tijdvak tot half april? Zet u schrap: overwegend wind uit de noordwest-hoek met veel vrij koel en nat weer, vooral in de noordelijke en oostelijke Britse gebieden. Als troost ook nog een paar zachtere momenten met zuidwestelijke win den. Die zullen ongetwijfeld bij ons, dichterbij het koude Scandinavië gelegen, nog moeilijker wat klaar kunnen maken dan bij onze wester- biiren. Er wordt verder op meer da gen dan normaal sneeuw verwacht en het aantal dagen met stormachti ge wind in Schotland en de oostelij ke gebieden van Engeland over schrijdt ook het gemiddelde. Als vergelijkingsjaren wat betreft de luchtstromingen op het noordelijk halfrond hebben gefungeerd: 1902, 1919, 1966 en 1977. Ook van vorig jaar zult u zich ongetwijfeld nog wel de aprilse koudegolven voor de geest kunnen halen. Het gaf toen geen zier dat Pasen op latere data viel (8 en 9 april) want hij klasseerde zich desondanks bij de drie koudste Pasens van de afgelopen dertig jaar. Nog op 10 april stonden in het Friese Grouw de eendenkuikens op het ijs ende kou ging tot in mei door. De natuur is grillig. Dat vertelde mij ook vogelkenner Van Wely in Zoe- termeer. Na de ijsperiode, laat in de winter, had hij al op 28 februari het eerste paartje zomertalingen waar genomen (een eendensoort). Op 17 maart hoorde hij de eerste Tjitjaf. Ondanks het slechte weer was die slechts een dag later dan in 1977. Zoéven was er sprake van het export van Canadese lucht. Canada heeft vrijwel elk Jaar een harde winter. Dit gebied ligt dan ook nu eenmaal aan de koude kant van de Atlantische oceaan, maar in het afgelopen sei zoen is het toch wel bijzonder bar en boos geweest. Dat blijkt uit een brief, gepubliceerd in het Nieuws blad van het Noorden, Groningen. „Bij ons in Hamilton (Ontario) viel door de zware sneeuwval de elektri citeit uit. Wij moesten op die bepaal de februaridag zeventien uur zonder stroom zien door te komen. Je kon geen hand voor ogen zien door de dwarrelsneeuw. De adem werd je afgesneden en sommigen raakten in paniek. Velen konden hun huis niet terugvinden omdat elke oriëntatie onmogelijk was geworden. Met be hulp van kampeerartikelen hebben we ons kunnen behelpen. Door de lange en strenge winter is in Ontario een vakantie naar Florida zeer in trek." Weerrapporten van gisteren 19 uur Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissmgen Zd Limburg half licht bcw zwaar bew half bew licht b En dan hier het olieboilen-weer voor Pasen in Nederland: zaterdag: opko mende regen, die zondag eerst nog voortduurt. Later op zondag breken de bewolking van het westen uit en iets fleuriger, maar ook maartse buien. In de nacht van zaterdag op zondag kans op nachtvorst. Maan dag: eerst vrij zonnig, later op de dag opnieuw regenkansen door een New Foundland-depressie, bij naar zuidwest of zuid krimpende wind. Temperaturen aanhoudend onder de maat, maximaal zeven tot tien graden, ook op dinsdag. Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurl Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanbul Las Palmas New York Tel-Aviv onbewolkt licht bew. half bew regenbui licht bew. onweer onbewolkt onbewolkt half bew zwaar bew. geheel bew regenbui geheel bew. geheel bew half b HOOGWATER Zaterdag 25 maart. VI 1st tn gen 2.21-1439, HarlngvlieUlutten 2 39-14 55. Rotter dam 4 14-16 53. Schevemngen 3 39-15 54. IJmul- den 4 12-16.27, Den Helder 8 31-20 44. Harllngen 10.53-22 52. Delfzijl 0.13-12 44 1 1 (onder redactie van Loes Smit nil Een paashaas die eieren brengt of verstopt we weten allemaal dat het een absurde combinatie is. Toch zullen veel kleine en grote mensen met de paasdagen een fraai uitgedoste paashaas op tafel of op een kastje hebben staan, want het dier met z'n „zelf-gelegde" eieren hoort er nu eenmaal bij. De herkomst van zulke hardnekkige gebruiken moet vaak ergens in de middeleeuwen gezocht worden, en dan blijken ze echt een diepere betekenis gehad te hebben. Maar naar de paashaas kun je lang zoe ken. Die is nog niet eens lang gele den in Duitsland „uitgevonden" en prompt in Nederland overge nomen. Dat schreef de neerlandica dr. C. Catharina van de Graft dertig jaar geleden al in haar boekje „Neder landse volksgebruiken bij hoogtij dagen", waarin Nieuwjaar, Drieko ningen, Palmzondag, Pasen, Pink- cteren, 81nt-Maarten, Slnt-Niko- laas en Kerstmis uitvoerig worden behandeld. Dat wil zeggen: de oor sprong van de typisch bij die fees ten behorende gebruiken, die mees tal nog steeds in zwang zijn, zij het niet altijd meer overal in het land. Bijna negen jaar na het overlijden van mevrouw Van de Graft is haar boek opnieuw uitgegeven, nu in een eenvoudige Prisma-pocket, en opnieuw bewerkt door dr. Tjaard W. R. de Haan. Niet dat het werkje nu aan inhoud heeft ingeboet; inte gendeel, dr. De Haan heeft het zelfs iets uitgebreid. Hij voegde er een hoofdstuk aan toe over het carna val, de oorspronkelijke (ene) vas tenavond met z'n wonderlijke ge bruiken, die meestal terug te bren gen zijn tot rituelen ten behoeve van de vruchtbaarheid van akkers, vee en volk. Zoals dr. De Haan in zijn inleiding zegt: „De toenmalige feestelijkheden bevonden zich in het algemeen dichter bij de bron: zij zijn niet zo vervlakt, verwaterd en consumptief-commercleel ge worden als heden ten dage vaak het geval Is, nu het „bidden op de midwinterhoorn" door het „blazen om een prijs" wordt verdrongen en jodelcapriolen de gedragen natuur tonen vervangen. Nog even terug naar Pasen: de paasvuren die nog in allerlei stre ken worden ontstoken zijn in de plaats gekomen van het heidense voor j aars vuur. In Twente zijn deze paasvuren soms wel twaalf meter hoog. Gekleurde paaseieren horen, in tegenstelling tot de paashaas, al ontzettend lang bij Pasen. De oud ste geverfde eieren die ooit gevon den zijn, werden aangetroffen in een stenen graf bij Worms, waarin verder het skelet van een meisje en munten uit het jaar 320 vóór onze jaartelling lagen. De tijd waarin de kosters in sommige Limburgse plaatsen overal eieren ophaalden „voor de pastoor" (waarvan hij nog geen derde deel aan zijn pastoor afdroeg, omdat hij de meeste zelf hield) is voorbij, maar het „eirol- len" (Ameland), het eiertikken (in het oosten van het land en Lim burg), de paasstaak en het „vlögge- len" (in Twente) hebben stand ge houden. Zoals gezegd is dit boekje nu als Prisma-pocket uitgegeven, waardoor het maar een prikje vijf gulden kost. En er staan nog leuke plaatjes in ook. De opstanding, zoals de elfjarige Mirjam de Wit uit Amsterdam die zich voorstelt. We vonden haar teke ning in „Allen op weg", het contact orgaan voor oudere leden van de gereformeerde kerk van Dietnen/ Watergraafsmeer/Bijlmer. Hoeang Hoea. een 42-jarige Taiwa nese schrijver, werd op 26 juli 1976 in zijn land gearresteerd op be schuldiging van „medeplichtigheid aan opruiende activiteiten". Een militaire rechtbank veroordeelde hem op 8 oktober van dat jaar tot tien Jaar hechtenis. Negen jaar te voren, in 1967, was de heer Hoea ook al gevangen gezet op grond van dezelfde beschuldiging: hij zou zich toen hebben aangesloten bij het „genootschap ter bevordering van de eenwording van de jeugd van Taiwan". Dank zij een amnestie in juli 1975 kwam hij vrij, waarna hij voor een onafhankelijk blad artike len ging schrijven over de nood zaak van politieke hervormingen. Het blad werd aan het eind van dat jaar verboden. Bij het proces in 1976 voerde het gerechtshof aan dat Hoea van het blad gebruik ge maakt had voor het „propageren van opstandige denkbeelden" en dat hij na het verschijningsverbod „had aangezet tot een gewapende opstand". Volgens Amnesty's in lichtingen heeft hij echter nooit enig aandeel in welke gewelddadi ge activiteiten ook gehad, maar al leen gebruik gemaakt van zijn recht op vrije meningsuiting; dat laatste is de reden waarom Amnes ty International protest tegen zijn veroordeling heeft aangetekend. Wie een beleefde brief met het verzoek om onmiddellijke vrijla ting van de heer Hoea wil schrijven, kan die richten aan. His Excellency Chiang Chingkuo, Prime Minister - Executive Yan - 1 Chung Hsiao E. Road - Sec. 1, Taipeh - Taiwan. Republic of China. Net als de brief kan ook de naam van de gevangene het best in het Engels gesteld wor den: Huang Hua. Maandagmiddag wordt er een t.v.- spel over een misdienaar uitgezon den en naar aanleiding daarvan laat de VARA-gids vijf bekenden (publicist Jan Rogier, t v.-presenta tor Ad Langebent, regisseur Willy van Hemert, oud-staatssecretaris Marcel van Dam en de Belgische „herdershond" Jo de Meyere) aan het woord over hun herinneringen als misdienaar. Zo staat Marcel van Dam vooral zijn „ontslag" nog bij. nadat hij („volkomen te goeder trouw") de wijnkelken uit een fles met een soort werkoiie gevuld had. De priester dronk dus olie, en „ik kan je verzekeren dat hij mij na de mis zeer onchristelijk bejegend heeft." Willy van Hemert was mis dienaar in een „tehuis voor geval len vrouwen": „Ik wist niet eens wat dat was". En Jo de Meyere staan de kwajongensstreken nog het sterkst voor de geest: „Voor de mis stalen wij bij voorbeeld de hos ties uit de sacristie, want de hosties smaakten zo lekker. Wij hebben zelfs van de miswijn gedronken, zo hebben wij al jong geleerd hoe sma kelijk de wijn kan zijn." De internationale bekendheid die Pierre (Vader Abraham) Kartner zich als Vader aller Smurfen ver worven heeft, is nu ook tot Ameri ka doorgedrongen. Tot de Muppets zelfs, waar de baas van kikker-pre sentator Kermit Kartner heeft uit genodigd om ais gast in de Muppet Show op te treden. Volgens het omroepblad Veronica zal de show- met-vader al binnen een halfjaar in Londen worden opgenomen, en daarna zal het dus nog wel een hele tijd duren voordat we die afleve ring hier kunnen zien. Misschien is het al eens ergens ter wereld eerder voorgekomen, maar in de Britse rechtsgeschiedenis was het in elk geval de allereerste keer dat een rechter smartegeld aan een baby toekende voor letsel dat het kleintje al voor de geboorte had opgelopen. De moeder van het Jon getje raakte, toen ze zelf voorin een auto meereed, bij een ernstig ver keersongeluk betrokken. Drie we ken later werd haar zoon Michael John Williams geboren met hersen letsel; omdat er duidelijk verband was tussen de hersenbeschadiging van het jongetje en het ongeluk kreeg de baby smartegeld toegewe zen. Wèl een unicum in Engeland, maar voor moeder en kind niet iets om blij mee te zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5