Bernard Shaw's Jeanne d'Arc knap spel in lang tv-stuk Puike weergave van gospelshow door Ton Hydra Speciaal vandaag Radio vandaag VRUOAG 24 MAART 1978 RADIO EN, TELEVISIE Trouw/Kwartet TV-COMM ENTAAR Het heeft natuurlijk met mijn instelling en achtergrond te maken dat ik moeite heb met religieuze liederen op de melodie en het ritme die ontleend zijn aan pop-wereld en cowboy-feestjes. Jongens en meisjes die heupwiegend en met de brede glimlach van een tandpasta-reclame over de verlossing zingen, kunnen mij niet in een devote stemming brengen Toch wilde ik het mijzelf aandoen om vóór de uitzending te gaan kijken en luisteren naar de gospelsongs-zingende Cliff Richard. Met enig lood in de schoenen begaf ik mij naar de video-ruimte in de NCRV-studlo. Daar gebeurde iets dat ik niet had verwacht. Hoewel ik mij bleef verbazen over die mengeling van religiositeit en regelrecht theaterwerk, raakte ik een heleboel tegenzin kwijt Sterker nog. het programma ging mij interesseren. Dan moet er wel iets bijzonders aan de hand zijn geweest. Ik vind nog altijd dat Cliff Richard geen grote zanger is en met over speciale stern-kwaliteiten beschikt. Desondanks heeft hij een merkwaardige uitstraling, zeker ook muzikaal. Vanaf het televisiescherm voel je dat hij het grote podium van de Rotterdamse Doelenzaal moet hebben gevuld. Hij etaleert vakmanschap, zet zich volledig in en wanneer hij zijn aankondigingen maakt tot een geloofsgetuigenis dan neem je zonder meer aan dat hij het méént. Er komt nog iets bij. Het Nederlandse produktieteam dat de opdracht kreeg van dit concert een televisieregistratie te maken, ging doordacht en bekwaam te werk. Het zal vooral de jongeren en met de show-wereld meer vertrouwde kijkers maandag opvallen dat de camera-regie het optreden niet doorkruist met allerlei elektronische beeldfoefjes, maar alle aandacht richt op wat er zich muzikaal afspeelt. Je krijgt ook nauwkeurig te zien hoe de begeleiding is opgebouwd. Laat een bepaald instrument zich solistisch horen, dan is het ook meteen in beeld zonder dat de zanger eruit verdwijnt. a ASTERIX EN HET EERSTE. LEGIOEN De belichting een volgend pluspunt draagt heel goed bij aan het ondersteunen van de sfeer die de verschillende nummers oproepen. Dat is in het bijzonder te merken tijdens de uitvoering van Such is a mistery. Mensen die gevoelig zijn voor een uitgebalanceerde geluidsweergave, zullen verrast constateren dat de klanken van popmuziek en gospelsongs zelden zo gaaf uit hun toestel zijn gekomen. Vanwege al deze kwaliteiten wil ik een paar namen noemen die meestal schielijk over het scherm gaat. Peter van Bronkhorst kiende die uitstekende geluidsregistratie uit. Onder leiding van Cor Jacobs was een ploeg van acht man een volle dag in touw om de zaal uit te lichten en voor de belichtingseffecten te zorgen. Met gevoel voor het artistieke regelde Jan van de Vegte de schakeltechniek. En dan nu de televisieregie van deze voorstelling. In feite de eerste grote klus voor Reinder Richters. Als cineast en cameraman heeft hij al een groot aantal verdienstelijke produkties op zijn naam staan. Veel shows onder andere en films van het Wereld Natuur Fonds en documentaires voor actualiteitenrubrieken. Als een van zijn beste werkstukken filmde hij ook het televisiespel Klaaglied om Agnes. Het regisseren van een programma dat met vier elektronische camera's en een ingewikkeld geluid- en lichtdecor moet worden gemaakt, is echter een totaal ander karwei. Een opleiding in die richting blijkt geen weggegooid geld te zijn. Richters heeft de uitdaging niet alleen met veel elan aangepakt maar er ook iets moois van gemaakt. De mogelijkheden goed benuttend, realiseert hij die sfeerwerking waardoor televisie zo boeiend kan worden. Het zal mij niet verbazen als buitenlandse stations belangstelling tonen voor deze weergave van een optreden van Cliff Richard. HILVERSUM De KRO-televisie belooft de avond van Goede Vrijdag vanavond dus op een heel bijzondere wijze te vullen. Drie-en-een-half uur zal het magistrale toneelstuk Heilige Jeanne, zoals George Bernard Shaw het schreef, duren. Zo op het eerste gezicht lijkt het een hele zit, maar regisseur John van de Rest gaat ervan uit dat er iets heel opmerkelijks aan de hand is als zoiets nog kan worden gemaakt. Geen toneelgezelschap krijgt tegenwoordig nog de kans voorzo'n grote produktie. „Daarom hoop je nou maar dat de mensen toch de discipline kunnen opbrengen om te blijven zitten," zegt hij. Afgaande op het sterke en knappe spel van een groot aantal beroemde acteurs mag dat geduld best worden gevraagd voor een stuk. dat in 1966 voor het laatst in ons land op de planken werd gebracht. De rol van Jeanne d'Arc wordt gespeeld door Josine van Dalsum. die zich in ka rakter en lot van het Franse boeren meisje intens lijkt te hebben inge leefd Josines inzet komt vooral drama tisch naar voren als ze voor haar kerkelijke rechters staat. Jeannes opvattingen komen in botsing met de heersende machten. Ze wordt ver kwanseld tussen kerk en staat. De kerkelijke rechtbank weet eigenlijk geen raad met haar. Maar volgens de Engelsen moet ze dood De voor tele visie weinig verschijnende Max Croi- set speelt de rol van de Engelse graaf Warwick Zijn tegenspeler is bis schop Couchon. Goed spel van Coen Flink in deze rol van kerkvorst. Dat geldt niet minder voor Johan Schmitz als de inquisiteur of kerke lijke rechter Jeanne d'Arc heeft zich niet aan de regels gehouden, wij zouden zeggen ADVERTENTIE een frisse fietsneus halen door Riet Diemer ze was non-conformist maar ze is ook pas negentien jaar als ze voor de rechtbank staat. Haar jeugd roept bij sommigen medelijden op. Men wil haar redden als ze dan maar wil toegeven dat de stemmen die ze hoorde van de satan waren en dat ze een ketter is. „We hebben voor je gevochten tot op de rand van zelf te zondigen." wordt haar toegevoegd. Als ze gedreigd wordt met de brand stapel zwelt Josines spel aan tot een hysterische angst. Ze geeft toe dat het ketterij was. Maar als ze daarna voor haar bestwil wordt veroor deeld tot levenslang verkiest ze de brandstapel. Ze spreekt de woorden:maar ik kan niet zonder de wind in de bo men. de leeuweriken in het zonlicht, de lammetjes die blaten door de ge zonde kou en de gezegende, gezegen de kerkklokken die mijn engelstem- men voor mij meevoeren op de wind. Zonder die dingen kan ik niet leven; en nu u dat wilt nemen van mij of van welk ander schepsel ook, besef ik dat uw raadgever de duivel is, en de mijne God/' Daarmee heeft ze haar eigen vonnis geveld. Josine be dient zich van haar vroegere Bredaas accent om Jeannes eenvoud uit te drukken. Jeanne d'Arc heeft in de loop van vijf eeuwen heel wat kunstenaars aange zet tot beeldhouwwerken, schilderij en en toneelspelen. Schrijvers als Shakespeare in Henry VI en Schiller met Die Jungfrau van Orléans heb ben haar eerder als een mytische figuur beschouwd. Shaw heeft het heel anders aangepakt, zoals John van de Rest uitlegt. Hij maakt van Jeanne een geloofwaardig, historisch en menselijk wezen. Jeanne heeft weliswaar visioenen, maar is tevens een gedreven vrouw met een sterke geest en een sterk karakter, die op het gebied van oorlogvoeren een ge nie blijkt te zijn. Shaw schreef zijn stuk in 1923, drie Jeanne d'Arc en Dunois, ge speeld door Josine van Dalsum en Rutger Hauer. jaar na de heiligverklaring. Hij werd door het proces dat daaraan vooraf ging geïnspireerd. Op 28 december 1923 was de wereldpremière van Saint Joan in New York. De Engelse actrice Sybill Thorndike voor wie Shaw zijn stuk had geschreven speelde Saint Jean anderhalf later in Londen. Eind van dat jaar werd het voor het eerst in Amsterdam op de planken gebracht met Nel Stants in de hoofdrol. Daarna werd het nog verschillende malen in ons land op gevoerd. Voor de bewerking voor televisie heeft Van de Rest gebruik gemaakt Van de toneelvertaling van Dolf Verspoor. Hoe ongeloofwaardig de belevenis sen van Jeanne d'Arc vooral in onze zakelijke eeuw ook mogen voorko men. dit meisje heeft echt bestaan, zoals ook uit archiefstukken is op te maken. Haar geboortehuis in Dom- rémy in de Vogezen is nog altijd in tact geblven en te bezichtigen. In haar vroegste jaren werd haar land verscheurd door de Engelsen in het noorden als bondgenoten van de Bourgondiërs en ten zuiden van de rivier de Loire de volgelingen van kroonprins Charles. De laatste wordt gespeeld door Lex van Del den. Stemmen van Michael, de heili ge Catharina en de heilige Margaret- ha roepen haar op naar de Kroon prins te gaan en te vertellen dat ze door God is gezonden om het beleg van Orleans op te heffen en hem tot koning te kronen. Het lukt onder haar leiding de En gelsen weg te jagen. Maar de kroon prins vindt het dan wel genoeg en hoopt dat ze haar campagne stopt, want hij wil een vredesverdrag slui ten. Ze neemt echter opnieuw de wapens op en wordt door de Bour gondiërs gevangen genomen en ver kocht aan de Engelsen die haar overleveren aan de kerkelijke recht bank. Als ze 19 jaar is sterft ze op de brandstapel. Maar al een kwart eeuw later verklaart de kerk dat dit ten onrechte is gebeurd. Een kleine vijf eeuwen later zal ze heilig worden verklaard. Actueel Regisseur John van de Rest gelooft dat het gegeven ook nu nog actueel is. Jeanne zou ook nu net zo ver volgd zijn omdat ze tegen de gelden de regels in uit durfde te komen voor haar geloof en overtuiging. Hij ver gelijkt haar met die mensen die ach ter de tralies zitten of die worden omgebracht in landen met een dic tatuur. John van de Rest als dramaturg van de KRO is van plan Shaw de komen de tijd nog iets meer onder de aan dacht van de kijkers te brengen. Op zondag 30 april koninginnedag is de herhaling van Pygmalion met in de hoofdrol Willeke Alberti en als regisseur Paul Pouwels. Zondag 28 mei is de uitzending van het Engelse spel Cleopatra met sir Alec Guin ness als Caesar. FERD'NAND r-\ c ril °°a- In Daar vraag je me wat: hoe werken microfoon, telefoon, waarom krijg je kippevel, wat is een voetbalknie en hoe maakt een spin haar web? Ned. 1/19.15 De KRO brengt een eigen produktie van Shaws Saint Joan. Tot de vertolkers van dit befaamde spel over het leven Jeanne d'Arc behoren: Josine van Dalsum, Lo van Hensber- gcn. Max Croiset, Rutger Hauer en Johan Schmitz. Ned. 1/19.55 en 21.45 Onderwerp in Vara-Visie is onder meer de illegale docu mentaire over Zuid-Afrika. Ned. 2/22.15 De IKON vertoont deel twee van de documentaire over de strijd voor gelijke burgerrech ten onder leiding van ds. Martin Luther King. HILVERSUM I 129* m en FM-kanalenl KRO 7 00 Nieuws 7 02 Het levende woord 7 04 iS> Gevarieerde programma (7 30 Nieuw s 7 40 Echo 830 Nieuws 8 35 Gym nastiek voor de vrouw 8 44 (Si Gevarieerd programma (10.30 Nieuws l 11.00 (S) Ge sprekken met omroepers 11 59 Bericht Vas- tcn.iktir 12 00 (S) Gevarieerd programma (12 26 Mededelingen 1230 Nieuws 1240 Echo 14 00 Amncutte voor Barabbas. colla ge van tekstenen interviews (15.30 Nieuw» 16 00 (S) Spreekuur 17 00 (Sl Souvenirs, lichte muriek. 17.30 Nieuws 17 32 EchQ ma- gaune 18 00 Niet alles staal m de folders, toeristische magazine 18 18 PP Uitzen ding van de BP 18 30 Nieuws 18 40 Markt berichten. 18 43 (S) Filmklapper 19.30 IKON Kerkdienst 2028 Wilde Ganzen KRO: 2030 (S) In antwoord op uw schrij ven. 22.00 (S) Als het kijkglas maar vol is. amusementsprogramma 22 25 Overweging 22.30 Nieuws 22 40 (S.) Goal. sportprogram ma. 23.55-24.00 Nieuws HILVERSUM II (402 m en FM-kanalen) NCRV 7.00 Nieuws 7 11 Ochtendgymnas tiek. 7 19 Te Deum Laudamus gewijde mu ziek. 7 55 Op de man af, 8.00 Nieuws 8 10 Hier en nu 8.25 Vandaag vrijdag. 9 00 Politiek en samenleving NOS 9 10 Spiegel van Belgie 9 35 Waterstanden 9 430 Indone sië op de tweesprong, documentaire. 10.00 De Taaishow. 10.30 NOS-Jazzportret. 11.00 Nieuws. 11.02 Meer over minder. 12.30 Rech- toprecht OVERHEIDSVOORLICHTING 12.50 Uitzending voor de landbouw NOS: 13 00 Nieuws NCRV 13.11 Hier en nu. NOS 13.30 Vonken onder de as. serie volks verhalen en -gebruiken. 13.45 Onder de groene linde, liedjesprogramma. 14.00 Re pertorium van de NOS-koren en -orkesten Radio Filharmonisch Orkest 15.00 Verhaal 15 30 Ingesloten Uitgesloten. 15.45 Zoe klicht op Nederland (16.00 Nieuws VPRO: 17.00 Welingelichte kringen, politieke actua liteiten 17.45 SYMBIOSE. 17.55 Mededelin gen 18 00 Nieuws. 18.11 Embargo, actuali teiten 18 45 God's Eigen programma NOS 19 50 Praten met de minister. 20.00 Nieuws. 20.05 Europees Concertpodium: orkest en piano. Aansl.. - 22.00 Horizon. 23.00 (S) Met het oog op morgen. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III 1445 m cn FM-Kanalen) EO 07 02 (S) Tijdsein 09.02 (S) De muzikale fruitmand. 10 02 (S) Te elfder ure. TROS: 11.03 (S) Gerard de Vries draait op verzoek. 12.03 (S) Nederlandstalige top-10 en kwis- wijs. NCRV 13.30 (S) Pop-contact. 15.02 (S) Elpee-pop. NOS 16.02 (S) Nationale Hitpa rade 18.02 (S) NOS-maal. VOO 19 02 (S) De Nederlandse top-40. VPRO: 20.02 VPRO- vnjdag-op-drie. 23.02 (S) Amigos de Musica AVRO: 01.02 (S) Radio Pandora 02.02 (S) Blues, ballads St beat. 03.02-07.00 (S) 'n Nachtje AVRO. HILVERSUM IV (FM-kanalen) NOS: 07.00 Nws. 07.02 Vroeg klassiek. 09.00 Nws. 09.02 (S) Stof van eeuwen. 10.00 Vrijdagmorgen concert. 12.00 Van het Nederlands concert podium: klassieke pianomuziek. EO: 13.00 (S) Johannes-Passion. J.S. Bach (14.00-14.02 Nieuws) 14.45 Woord der waarheid. VPRO: 15.00-17.00 (S) Muziek-op-vier: Nederlandse muziek voor film en theater TV vandaag NEDERLAND I 18.18 TELEAC Les Gammas (27 hem 18 55 NOS Oe Feb#*iwiira« 19 00 A 19.05 KRO: Tom 8 Jerry 19.15 Daar vraag je me wel. wetenschappelijk programma 21J5 NOS: Journaal 21.45 NOS: HeAge Jm 23.35 NOS: Journaal NEDERLANOI 19.56 NOS: Paspoort, voor Spanjaarden 19.00 Journaal 10.04 VARA: Rotte. Tobbe en het frawatuig. 20.00 NOS: Joumeel 20.20 VARA: De brave soldaat Schwe|k, tv-sere 21J5 Dubbelleven, tv-serie 22.15 VARA Vee 23.05 IKON: Martin Luther Keg Van Montgomery J i 7 5 5 7 S 6 7 8 9 10 1 9 10 Horizontaal woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben. 1. smart, 2. Ierland, 3. godin van de tweedracht, 4. nagerecht, 5. profeet. 6. gordel, 7. trommelslager, 8. regel, 9. lusthof, 10. lichtelijk zuur. Oplossing vorige puzzel Hor. 1. rite. 4. port, 7. mee, 8. raar, 10. ra, 12. maat, 14. elan, 16. asem, 18. oele, 20. la, 21. eelt, 23. nee, 25. Aare, 27. nest, 29. ark, 30. daas. 32. eg, 34. aker, 36. tere, 38. tele, 40. Alem, 42. in, 43. Rika, 45. oer, 47. tent, 48. mees. Vert. 1. re, 2. ieme, 3. era, 4. pa, 5. Orel, 6. tra, 7. maal, 9. atol, 11. ante, 13. Amer, 15. lens, 17. Saar, 19. Etna, 22. Eede, 24. eter. 26. akal, 28. Este. 29. anti, 31. arak, 33. geer, 35. kern, 37. emoe, 39. ent, 41. lam. 44. it, 46. Het Anton Bolder Album deel I De nu 53-jarige M. Schouderkamp. magazijnchef bij de inkooporganisatie Mollé. was de eerste die op die zevende oktober hoorde van de geboorte van Anton. Hij weet zich nog te herinneren ..Als directe chef werd ik uiteraard meteen gebeld Daar ben ik nog wel een beetje trots op. Ja. nog steeds. Ik weet nog precies wat Bolder sr toen tegen me zei Hij zei, t is lammer dat ie niet twee dagen eerder geboren is Toen zat ik 's middags in het stadion en dan hadden ze het om moeten roepen, dat ik meteen naar huis moest komen vanwege de kleine Maar aan de andere kant. dan had ik misschien ook die twee doelpunten gemist. Dus helemaal ontevreden ben ik niet Zo is die man nou eenmaal Dokter De Schoonste (72) begeleidde de geboorte die in huize Bolder plaats vond Uit zijn archief diept hij de afrekening op ..Ik kan me herinneren dat het een probleemloze bevalling was Geen extra kosten dus Kijk en dan is hier die giro overschrijving Onder mededelingen heeft Bolder met een duidelijk handschrift geschreven wegens eerste transfer Wat9 Nee. nee. dat was er toen nog met bij. handgeld Dat had inderdaad op kunnen lopen, wat wil je. hij was particulier 19.29 Korwvj Klam 23.50 NOS: Joumaf 89 Miss Silver ging aan de voet van het bed staan en sloeg haar gade. An nie's gezicht was nat van het zweet. Het haar was in een verwarde massa naar achteren geduwd. De buil op haar hoofd was nu duidelijk te zien. Zij sprak nu vlug, mompelend, maar woorden waren er niet te onder scheiden. Haast en angst, haast en angst die hadden haar geest in bezit genomen, en er waren geen woorden nodig om dit te laten blijken. En dan begonnen er woorden tussen door te komen. „Donker donker donker Eerst bracht die stem maar een zwak gefluister voort, maar weldra verhief dit zich tot een zachte, be verige gil. En dan kwam dat gemom pel weer terug Miss Silver verroerde zich niet. Zij bleef staan kijken. Langzaam, als deden zij pijn, uitte Annie weer een paar woorden. „Don kerIn de duistere nacht Dan, met een krampachtige huive ring, „Snode plan snode plan Ergens in Annie Jacksons gedach ten waarde de geest rond van Chris topher Hale, die meer dan honderd jaar geleden was verdronken ln de oversteek. De woorden die zij zo moeizaam uitstootte kwamen uit de versregels die zij en miss Silver sa men hadden gelezen op de grafsteen die zijn vrouw voor hem had opge richt. 'Beschut, omsluierd door de duist're nacht, Zo smeedt het hart zijn snode plan. Was het wel de geest van Christop her Hale die In Annie's droom rond waarde. of was het de geest van William Jackson? Miss Silver boog zich voorover van waar zij stond aan het voeteneind Patricia Wentworth A W Sijlhoff - Alphen van het bed en zei: Annie!" Er kwam meteen een verandering. De handen die de magere borst om klemd hielden werden uitgestoken als het ware om een klap af te weren. „Ik heb niets gezegd niets niets! Dat kan niemand beweren! Niemand weet dat ik er bij was! Niemand Bij dat laatste woord liet haar stem haar in de stek. Zij liet haar handen zakken. Zij keek om zich heen alsof zij op een haar onbe kende plaats wakker was geworden kleerkast links ladenkast en wastafel rechts, met de kan uit de kom genomen en een brandend nachtlichtje daarin. Haar angstige blikken richtten zich nu op miss Silver in haar blauWe kamerjas, haar haar keurig op zijn plaats gehouden door het sterke bruine netje dat zij 's nachts droeg. „Wat is er?" „Je hebt een boze droom gehad. Je gilde." Annie deed haar ogen dicht. Nog altijd zag zij die droom voor zich. „Het laat mij niet met rust De tranen begonnen over haar ingeval len gezicht te rollen. „Het laat mij niet met rust. Zodra ik in bed li komt het terug. Ik durfde niet gaan slapen, want dan ben ik das weer in het donker, terwijl hij vei drinkt in het water." Plotseling spei de zij haar ogen wijd open. „Ik he het niet gezegd o ik heb het nie gezegd!" Miss Silver liep op de zijkant vai het bed toe, en ging daar zittel „Annie, wil je mij nu niet vertelle wat er gebeurd is die nacht toen man verdronken is? Als je dat dee geloof ik dat je geen last meer zo hebben van die droom." Annie staarde haar met wijd gei pende ogen aan. „En mij te laten ophangen?" Miss Silver pakte een van haar ben ge handen beet. ..Heb jij dan iets gedaan waarvot ze je zouden kunnen ophangen?' ging een zenuwtrekking door ha: hand, en door haar hele magere lij „En wie zal dan geloven dat ik h( niet gedaan heb? Wie zal mijn woof geloven tegen dat van iemand diel eerder zouden geloven? Als mijn ju frouw Lucy nog leefde zou die 'w een goed woordje voor mij doe Vieren twintig jaar is een hele tij om bij iemand te zijn, en dan wett ze best dat je niet van het soort wi dat iemand zou kunnen vermoo den. Maar zij is dood en nu is niemand meer over. Zij zouden h ontdekken van dat meisje in Er bank en dat ik gezegd heb dat wou dat ik dood was gegaan voord ik met hem trouwde. En zij zoUdi zien dat hij mij geslagen had. Eer was er niet veel van te zien ma nu wel, als ze keken. En dan zull( ze denken dat ik het gedaan heb „Heb jij het dan gedaan, Annie? Zij hield de hand stevig maar to< zacht vast. Ditmaal was er geen 2 nuwachtige beweging. De haf sloot zich een beetje om de hare bleef stil. Annie keek haar aap zei: Wordt vervol! dit

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 4