'Fluit kabinet terug van heilloze weg' De Efteling Kerkelijkheid gaat erg sterk achteruit Paasdrukte ver onder het record gaat Eerste Paasdag weer open! Wiegel: velen gaan „landelijk" stemmen in rs Zevenduizend metaalarbeiders doen in Utrecht beroep op parlement De Efteling voor sprookjes en straks voor spookjes! Geen kiesrecht, toch VVD-folder in brievenbus Fel verzet FNV bij ontkrachting VAD Tot dusver negen maal 'Russische' griep geconstateerd „METZLER- Conclusie van onderzoek naar veranderingsprocessen in ons land Oordeel over politici niet zo erg gunstig 2 qiJDAG 24 MAART 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet i te iing an. Ta g van voor is en ng tot g als igop 'an at de nes. >enzij niet &de ver ;»ng DEN HAAG/AMSTERDAM - Het iet er niet naar uit, dat het de lomende Paasdagen erg druk zal i-orden. Oorzaak daarvan zijn de slechte weersomstandigheden, die naar verwachting nog wel even zul- *n aanhouden. Het Nationaal bu- -eau voor toerisme in Den Haag is dan ook enigszins somber gestemd ier> aanzien van het buitenlands be zoek de komende dagen aan ons land. Het loopt weliswaar redelijk, aldus een woordvoerder, maar van een echte piek is beslist geen sprake en tenzij op het laatste moment de zon echt zal doorbreken, is daarin geen rerandering te verwachten. Pasen valt dit jaar bijzonder vroeg en al leen daardoor al is de kans dat de recorddrukte van 1976, toen 1,1 mil joen buitenlanders naar Nederland kwamen, wordt overtroffen erg ide ï't eurt aal loeit* n. igde R •dan vat 30f(j klein. De NBT-woordvoerder: ..Het ziet er niet naar uit. dat mede gelet op het weer. dai record opnieuw zal worden gehaald. Daar blijven we. hoewel je met voorspellingen altijd voorzichtig moet zijn. ver onder De situatie is op dit moment zo. dat langs de kust en in de grote steden nog volop plaats is. Wat dat betreft verwacht het NBT samen met de VW's meer van het weekeinde rond 1 mei en van de Pinksteren, hoewel de Keukenhof gisteren een week eerder dan nor maal is opengegaan en deze week ook trekpleisters als Madurodam en de Efteling hun deuren openen. De Keukenhof in Lisse trok vorig jaar negenhonderdduizend bezoekers, van wie bijna honderdduizend in het Paasweekeinde. Madurodam werd toen een goede tweede met 55.000 belangstellenden. Mocht het weer toch nog omslaan, dan zal de drukte vooral komen van de dagjesmensen en van Westduit sers en Belgen, die op het laatste moment alsnog zullen besluiten er het weekeinde opuit te trekken naar Nederland. In dat geval zullen deze toeristen ervan verzekerd kunnen zijn. dat er best aan onderdak valt te komen. «A r Bij de grens een grote stroom Duitse toeristen op weg naar het (nog frisse strand). door Henk Thomas UTRECHT Ongeveer zeven duizend metaalarbeiders heb ben gisteren een deel van hun verontwaardiging over de plan nen van het kabinet-Van Agt inzake de sanering van de scheepsbouw en apparaten bouw kunnen ontladen in een ADVERTENTIE t bij rker Vrie •han irim Leen bef Li| Mil vijn EUROPA MEUBEL Omdat u niet elke dag meubelen koopt protestbijeenkomst, die (zo zag Piet Spijkers, voorzitter van de Industriebond NKV het) was bedoeld als een beroep op het parlement om het kabinet te rug te fluiten van zijn heilloze weg. In de Margriethal van het Utrechtse Jaarbeurscomplex werd met grote bijval van de zevenduizend aanwezi gen het kabinet-Van Agt (en voor al minister Albeda van sociale za ken) zwaar onder vuur genomen. De leiders van de organiserende indus triebonden Arie Groenevelt en Piet Spijkers wisten met hun schimpscheuten de handjes gemak kelijk op elkaar te krijgen. In wat meer parlementaire bewoordingen drukten de overige sprekers, zoals de burgemeesters van Amsterdam. Rotterdam en Utrecht zich uit, zij het dat de laatste, de heer Vonhoff, gezien werd als een vertegenwoordi ger van de WD en daarom voor korte tijd het spreken werd belet De betogen van de sprekers, vak bondsleiders. vertegenwoordigers van politieke partijen en de burge meesters. bevatten nauwelijks nieu we gezichtspunten. Of het zou de heer Van Laren moeten zijn geweest, die als partijbestuurder van de PSP. een Noodwet Bedrijfssluitingen be pleitte. In deze wet zou moeten wor den geregeld, dat bedrijven in nood de boeken openen moeten als ze voor overheidssteun in aanmerking wil len komen, zodat de gemeenschap (parlement) zijn controlerende taak kan uitvoeren. Geen nieuwe gezichtspunten dus. en dat zal niet de bedoeling zijn ge weest waar het vooral ging om stoom afblazen. Enkele sprekers, in volgor de van optreden, komen hieronder even aan het woord. 'Oorlog' Piet Spijkers: „Dit kabinet verdient een motie van wantrouwen en we verklaren kabinet en werkgevers de oorlog als de plannen tot uitvoering worden gebracht. De echte democra tische politieke partijen kunnen niet dulden dat dit kabinet de werkne mers op alle fronten buiten spel zet en de werkgever? alle kansen geeft om de werknemers te grazen te ne men. De arbeiders in de metaal wil len werk en niet behandeld worden als een stuk vuil. We zien het al gebeuren als de werkgevers vrijuit over een miljard gaan beschikken. Dat wordt potverteren op kosten van de gemeenschap en zesduizend werknemers kunnen hun biezen pak ken." Snijders riep de aanwezigen op om aan het eind van de manifestatie naar Den Haag te gaan. waar een Kamerdebat over de plannen werd gehouden. Velen begaven zich haar de ongeveer tweehonderd bussen om de reis te beginnen. 'Kapitaal regeert' Arie Groenevelt (voorzitter Indus triebond NW): „Vandaag regeert het kapitaal. Twee concerns worden op hun wenken bediend. Ze krijgen een miljard toegeworpen, terwijl zes duizend arbeidsplaatsen worden af geschreven. Zo regeert een kabinet waar de WD de zweep over legt en Albeda. de man van de overlegeco nomie. likt de hand die de zweep hanteert Mocht de regering niet goedschiks van haar voornemen af zien, mocht de botsing tussen rege ring en parlement van dien aard zijn, dat bewindslieden het veld moeten ruimen, dan kunnen de parlements leden er van overtuigd zijn. dat wij het hun zullen vergeven." „Laten we voorop stellen, dat we de problemen van de scheepsbouw en zware metaal kennen. We hebben de VMF in de versukkeling zien raken en over de scheepsbouw praten we al meer dan tien jaar. We weten best waar we het over hebben. Beter al thans dan minister Van Aardenne. die kans ziet om in een paar uur tijd drie of vier verschillende lezingen van de situatie in beide bedrijfstak ken te geven. Beschamend, want ook al is hij pas en hopelijk niet voor lang minister, hij had als eerste man van economische zaken niet zo'n figuur mogen slaan." Herman Bode (FNV): „Wij zijn hier om uitdrukking te geven aan onze woede over hetgeen gebeurt over u en zonder u. De 1.1 miljoen leden van de FNV zullen eensgezind staan in de strijd als dat nodig mocht zijn. Het gaat om meer dan 6.000 arbeids plaatsen. het gaat ook om de vraag of de maatschappij zich ontwikkelen mag in de richting waarin de bezitter beslist en niet de werknemer." Burgemeester Vonhoff (Utrecht) ..We hebben allemaal dezelfde zorg om de werkgelegenheid. Het zou te gek zijn als we de voor ons liggende operatie kritiekloos over ons heen lieten gaan Kees van Laren (partijbestuurder PSP): „Wiegel sprak van puinrui men. De enige die puin ruimt is de vakbeweging. Die ruimt het puin. dat ondernemers in hun streven naar meer winst achterlaten." Minister deelt zorgen Door Piet Spijkers werd daarna een telegram van minister Albeda voor gelezen (de naam maakte heel wat los bij het gehoor). Daarin zegt de bewindsman de zorgen over de werk gelegenheid te delen. De minister is bereid verder te overleggen met de sociale partners over alle sociaal- economische aspecten van de sane ring. Den Uyl drukte in zijn telegram spijt uit voor zijn afwezigheid in ver band met het Kamerdebat Burgemeester Polak (Amsterdam) „Als de plannen doorgaan dreigt niet alleen een ramp in duizend Amster damse gezinnen, maar wordt ook een bres geslagen in de Amsterdamse economie. Daarom staan wij achter u." Burgemeester Van der Louw (Rot terdam): „Samen met de mensen hier in de Margriethal en daarbuiten, in andere bedrijven en de gemeente besturen zullen we proberen een halt toe te roepen aan de plannen van het kabinet ADVERTENTIE AAN DE LEDEN VAN DE GEREFORMEERDE KERKEN EN ANDEREN DIE ZICH BETROKKEN VOELEN BIJ HET PCR. Dinsdag 4 april beslist de Gereformeerde Synode of zij steun aan het Speciale Fonds van het Programma ter Bestrijding van het Racisme (PCR) al dan niet zal aanbevelen. Dit Fonds biedt hulp aan organisaties, overal op de wereld, die het racisme bestrijden. De Wereldraad van Kerken heeft kriteria opgesteld ter beoordeling van de besteding van deze gelden. Zo mogen ze slechts gebruikt worden voor humanitaire doeleinden (sociale en medische zorg. onderwijs, rechtsbijstand e.d De vorige synode schortte haar aanbeveling tot steun aan het PCR op onder druk van de blanke N G -kerk. Door middel van de apartheidspolitiek onderdrukken de blanke de zwarte Zuid-Afrikanen. Uit angst voor een eenzijdige zwarte macht wordt de oppositie stelselmatig monddood gemaakt: bijv. Steve Biko. Beyers Naudé, beiden bekend om hun streven naar een geweldloze oplossing. De blanken wensen voor zichzelf geen dialoogpartners! De zwarte en met hem die blanke Zuid-Afrikaan die zich verzet tegen apartheid, staat voor de grimmige keuze te zwijgen of in de illegaliteit onder te duiken en zo de strijd voort te zetten Nieuwe wetten moeten in de toekomst direkte steun aan „verdachte" organisaties onmogelijk maken. De zwarte kerken, die toch al onder „blank beheer' staan, zullen ook met déze beperkin gen te maken krijgen. Daarom is de steun via de zgn. „kerkelijke weg" geen alternatief voor de steun aan het PCR In een dergelijke situatie zijn we vooral op de zwarte organisaties aangewezen. Wij vertrouwen erop dat zij de beste weg kiezen voor de besteding van de gelden Het PCR heeft naast beperkte financiële vooral symboli sche waarde, de zwarten, en met hen allen die op grond van hun ras worden onderdrukt, ervaren het als een teken dat wij achter hun zaak staan, voor ons is het een mogelijkheid om daadwerkelijk onze solidanteit te tonen. Tot dat laatste hebben wij gelukkig de vrijheid! LAAT DE SYNODE WETEN DAT U VERWACHT DAT DE STEUN AAN HET PCR HERVAT WORDT! Dat kan door onderstaand strookje, ondertekend, vóór 31 maart, op te sturen naar: „Gereformeerden voor het PCR Postbus 71840 1008 EA Amsterdam. Wij zorgen dat het op de synodetafel terecht komt Uw financiële bijdrage aan deze aktie, op giro 3930699 t.n.v. Penningmeester „Gereformeerden voor het PCR" te Amsterdam, stellen wij zeer op prijs. Het .teveel ontvangene komt ten goede aan het PCR Werkgroep PCR ds J Adonis, drs. G P van Dam. mw. T Hibma. J E. Huttenga, P A Kooiman, ds. M Magagane, drs M M Meerburg, mw. E Treurniet. P van Vliet en mw. C. Zunneberg. Medeondertekend door: mw N Boonstra. dr C. Augustijn, mw T. van Dam, dr G Dekker, W J Dondorp, mw. N Dortand, drs. M H van Es, drs J D. Gort. N Haspels. H. Kersbergen, drs C Korenhof. mr dr D C. Mulder, drs. S. J Noorda. H. Reinders. N de Reus. G H. Westra, mw D Smeding, drs. W. Speelman, M van der Sijs. drs. E Talstra, J S Tulp en dr J Verkuyl. De meesten zijn betrokken bij de theologische faculteit van de VU. allen bij het PCR Ik/Wij steun(en) de aktie „Gereformeerden voor het PCR NAAM/NAMEN wel/met gereformeerd ADRES PLAATS HANDTEKENING: In de bossen van de Efteling gebeuren wonderlijke dingen. U ontmoet er Doorn roosje in haar honderdjarige slaap, het argeloze Roodkapje Sneeuwwitje en de zeven dwergen. Hans en Grietje en ook de enge heks. Kom. Kijk. En geniet! En nu is in de bossen van de Efteling een eeuwenoud slot ontdekt: het groots'te spookslot van Europa! Geesten, griezels en spoken hebben achter metersdikke muren, wie weet hoe lang. hun verborgen bestaan kunnen leiden. Vanaf 12 mei kunt u ze zien Er is nog veel meer, een antieke stoom- carrousel. puffende stoomtreintjes, het Diorama, de roei- en kanovijvers, het sprankelende waterorgel Alles is aanwezig om u - ook bij minder mooi weer - een fijne dag te bezorgen. Zo'n volle dag vermaak kost u f 7,50 per persoon U vindt de Efteling in Kaatsheuvel. Brabant, 10 km ten noordwesten van Tilburg Minister Wiegel (VVD) van binnenlandse zaken zou „niet graag de mensen de kost geven die bij de statenverkiezingen op een bepaalde partij stemmen omdat zij het eens zijn met wat die partij op nationaal niveau doet." Maar hij vindt, dat bij deze verkiezingen de provinciale problemen voorop moeten staan. Deze uitspraken van de minister zijn te vinden in een verkiezings krant die de stichting Burger schapskunde in een oplage van 2.2 miljoen in vijf provincies huis aan huis heeft laten verspreiden. Het initiatief is uitgegaan van de provincies Friesland. Overijssel. Gelderland. Utrecht en Noord Holland. De zes andere provincies wilden niet meedoen, omdat zij volgens een woordvoerder van Burgerschapskunde geen geld hadden of zelf al met iets bezig waren In de krant wordt duidelijk ge maakt wat de provincies allemaal doen en dat is meer dan het uitge- 000000 ven en verlengen van paspoorten en rijbewijzen Dat de provincie voor zoveel Nederlanders „een schimmig instituut" is komt vol gens de krant misschien omdat het provinciebestuur tussen Rijk en gemeente in staat en mis schien ook omdat de provincie te weinig aan de weg timmert. De krant rekent krachtig af met de politici die de statenverkiezin gen beschouwen als een graadme ter voor de landelijke politieke verhoudingen „De verkiezingen zijn er niet om Van Agt vaster in het zadel te helpen, niet om Wie gel meer stemmen te bezorgen en ook niet om Den Uyl weer achter de regeringstafel te krijgen. Waar het werkelijk om gaat is hoe de provincie waar u woont en werkt de eerstvolgende vier jaar zal wor den bestuurd En dat is dichterbij w bed dan Den Haag/ De inwoners van Dronten m Oos telijk Flevoland vonden gister ochtend een curieuze boodschap in hun brievenbus een verkie zingspamflet van de VVD in Over ijssel met de oproep om op 29 maart te gaan stemmen Op de VVD uiteraard De Drontenaren konden tevens kennis nemen van de mededeling dat „Overijssel een provincie is om trots op te zijn." De moeie van de Overijsselse libe ralen is tevergeefs geweest De Flevolanders kunnen, zoals we al in deze rubriek schreven, volgen de week woensdag niet stemmen omdat ze (nog) geen provinciebe stuur hebben Wist de VVD in Overijssel dat niet0 Campagnelei der Pentermann te Diepenveen „Er moet een vergissing in het spel Zijn Wij hebben dp versprei ding van de folders uitbesteed aan de PTT Het is heel best mo gelijk dat ze daar de fout hebben gemaakt We hebben een lijst opgesteld van gemeenten waar de iolders huis aan huis moesten worden bezorgd en ik weet zeker dat ik daarop Dronten heb door gestreept Op de Drontenaren moet het een vreemde indruk hebben gemaakt „Ja. nou. beter teveel dan hele maal niet. Het zou erger zijn als de folder bepaalde groepen kie- zers in de provincie niet zou berei ken. Want het is een mooie 1 older AMSTERDAM (ANP) Als de rege ring het in haar hoofd zou halen de vermogensaanwasdeling zodanig te ontkrachten dat de vakbeweging buiten spel komt te staan en als het vooral de werknemers bij sterke be drijven zullen Zijn die kunnen mee delen in de aanwas van het nationa le produktieve vermogen, dan zal de FNV de regering-Van Agt voortaan vanuit een strijdpositie tegemoet treden. Deze waarschuwing is volgens De Vakbondskrant van de FNV nodig, omdat vorige week is gebleken dat minister Albeda (sociale zakeni in het kabinet een aantal ministers te genover zich heeft gevonden, die de VAD in de kern willen oprollen. De FNV, aldus De Vakbondskrant, wil eraan bijdragen dat de mensen met een gemiddeld inkomen en daar be neden, hun koopkracht zien veilig gesteld. En verder, dat de overheid de financiële middelen krijgt om de sociale en welzijnsvoorzieningen en de belangrijkste overheidstaken op peil te houden. Als de overheid haar verplichtingen tegenover de vakbeweging en de werknemers niet nakomt, dan trekt zij zich terug als betrouwbaar part ner in een gezamenlijk sociaal eco nomisch beleid met het bedrijfsle ven. aldus de federatie „De regering heeft dan zelf de grond weggespoeld onder de overlegeconomie, die mi nister Albeda en het gehele kabinet naar zijn zeggen, willen bevor deren". UTRECHT (ANP) Tot dusver zijr in Nederland negen gevallen van Russische griep geconstateerd De meldingen kwamen volgens het mi nisterie van volksgezondheid uit Zuid-Holland. Brabant. Gelderland en Limburg VLISSINGEN (ANP) - Gistermid dag is de 26-jange vrachtwagen chauffeur C. Mulder uit Sommels dijk op het werkeiland Neeltje Jans in de monding van de Oosterschelde bij een bedrijfsongeval om het leven gekomen. Mulder kwam tijdens het lossen van zware stalen buizen on der een van deze buizen terecht en was op slag dood. ADVERTENTIE bril: ieders bogmerk' „Ik heb hel portret van tante opge hangen Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Nog slechts 54 procent van de bevolking beschouwt zichzelf als rooms-katholiek of protestants-christelijk. Dit meldt het sociologisch instituut van de universiteit van Groningen in een voorlopig verslag van het onderzoek „sociaal-culturele veranderingsprocessen in Nederland." De neiging tot radicali sering in de samenleving is volgens de onderzoekers gestopt en zelfs omge slagen. Het instituut heeft een repre sentatieve steekproef van rond 1100 Nederlanders van af 26 jaar tweemaal onder vraagd naar hun opvattingen op allerlei gebied, de eerste keer in 1975. en vervolgens in 1977. Wat religie en wereldbe schouwing betreft consta teert de leider van het onder zoek. prof. Gadourek. „een kleine verschuiving in de richting van verwereldlij king'., hoewel hij ook in 1977 Nederland nog steeds „over wegend een godsdienstig land" acht. Gevraagd werd bij welke reli gieuze. politieke of ethische leer men zich thuis acht Men mocht meerdere richtingen opgeven. In 1975 gaf 30 pro cent rooms-katholiek op en 29 procent een protestants- christelijke richting. Twee jaar later was dit samen ge daald tot 54 procent. Bij de volkstelling van 1971 gaf nog ruim 69 procent op katholiek of protestants te zijn. Verschuivingen De cijfers voor de overige richtingen vertoonden weinig verschuivingen tussen de twee ondervragingen van de universiteit. In 1975 werd so cialisme opgegeven door 14 procent, liberalisme 9 pro cent. humanisme 10 procent. Geen enkele levensovertui ging werd opgegeven door 15 procent 19771 Er zijn duide lijk meer onkerkelijken dan atheïsten, zo vond prof Ga dourek Bij beide ondervra gingen meldde 56 procent lid te zijn van enig kerkgenoot schap. maar gaf 72 procent te kennen in god te geloven, ter wijl 19 procent niet in god zei te geloven, en 9 procent het niet wist. Geloof in het bestaan na de dood is minder verbreid. 45 procent zegt er in te geloven, en 38 procent zegt dat niet te doen. terwijl 18 procent het niet weet te zeggen. Bidden tot god is volgens rond 60 procent een zinvolle bezig heid. en volgens 34 procent zinloos. De onderzoekers lei den uit al deze cijfers „een sterke achteruitgang m ker kelijkheid" af. want 78 pro cent van de ondervraagden gaf op wel godsdienstig te zijn opgevoed. Meer dan een vijfde verlieten hun „moeder- werk" in de loop van hun leven, waarvan de helft voor hun twintigste levensjaar Ongeveer 17 procent vindt het leven soms zinloos of doelloos Ontradicalisering De onderzoekers vinden al met al de verschuivingen op godsdienstig gebied tussen de twee onderzoeken 1975 en 1977 niet groot, even min als verschuivingen in ontzuiling en publieke opi nie. Daarentegen is volgens de onderzoekers „in 1977 de trend naar radicalisering ge stopt. zelfs omgeslagen. Men is minder tegen verhoging van defensieuitgaven, heeft meer vertrouwen in de rege ring dan in 1975 Ook is er meer vertrouwen in de poli tiek waarneembaar De on dervraging van 1977 vond plaats kort voor de kabinets crisis in het kabinet Den Uyl uitbrak. Als ontwikkelingen die zich voortzetten, noemen de on derzoekers de neiging naar kleinere gezinnen, het gezin minder uitsluitend zien als enige vorm voor het intieme samenzijn, men is meer voor emancipatie van jongeren te genover hun ouders, en de werkprestatie wordt minder beschouwd als een overheer sende waarde Abortus De onderzoekers vonden voorts andere opvattingen over toelaatbaar iwanige- drag Bij een vergelijkbaar onderzoek in 1958 werd abor tus als het ergste wangedrag afgekeurd Nu wordt de eer ste plaats in de lijst van af keuringen ingenomen door de vrouw die een kind laat verwekken en dan niet wil trouwen „Het gezin wordt nog steeds gezien als de uit sluitende institutie voor voortplanting." aldus de on derzoekers De nieuwe lijst van afkeuringen ziet er thans uit als volgt verlating (met name het vrijwillig ongehuw de moederschap), diefstal of verduistering, abortus, ern stig verkeersmisdrijf, gods lastering. eenzaam alcoholis me. landverraad, verwaarlo zen van de eigen gezondheid, agressieve dronkenschap, en helemaal onderaan prosti tutie. Gevraagd werd ook of men het in alle gevallen ontoelaat baar vindt dat een gehuwde man wel eens een „slipper tje" maakt. Dat vindt 51 pro cent ontoelaatbaar. Als het een slippertje door een ge- huwde vrouw betreft, vindt 52 procent dat. ontoelaat baar. dus nauwelijks meer dan bij een gehuwde man Mag een echtpaar met kinde ren scheiden0 In 1977 vond 12 procent ..nooit', maar J9 vond dit beter dan een slecht huwelijk voor te zetten Twee jaar eerder vonden iets min der ondervraagden '36 pro cent) scheiden beter dan een slecht huwelijk, ook al zijn er kinderen Het oordeel over politici was in beide ondervragingen niet erg gunstig Meer dan de helft vindt dat „poli'ici in de eerste plaats aan hun eigen belang denken." terwijl ruim een kwart het hiermee on eens was De uitspraak „poli Utke partijen beloven VOCM de verkiezingen van alles maar na de verkiezingen voe ren ze hun beloften niet uit kreeg instemming van drie kwart van de ondervraagden, terwijl slechts elf procent het hiermee niet eens was De onderzoekers stelden wel een lichte verbetering in deze oordelen vast in 1977 ten op zichte van 1975

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3