jKabinet dwingt bonden -tot harde acties Resultaat Philips vorig jaar 13 procent hoger Kantoorbediende moeilijk te krijgen Akzo stopt met vinylacetaat ABN Bank Vraag onze man in Brussel. Hogere cijfers over 1977 Nederlanders beleggen op profijtelijke wijze in Canadese hypotheken 'Akte van verweer' tegen metaalplannen overheid Geen mensen voor eenvoudig werk Autoverzekering wordt mogelijk weer duurder Privé-vliegtuig meer in trek Na aftrek 308 miljoen aan koersverschillen Winst Ceteco 25 procent hoger Kernproef van VS LiquidatieuitKering EMS 17,50 Bewakingskorps zonder vergunning RH! pijdaG 24 MAART 1978 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P 21 RHS huis, euk bar" CV en s eveni ners inl islreker vas 868 SEN VI 30 UUP Van een onzer verslaggevers UTRECHT „De regering heeft in haar beleidsvoornemens elke kritiek op de leiding van de Jconcems achterwege gelaten en daardoor een van de oorzaken van de huidige moeilijkheden ojverdoezeld. De regering dwingt de bonden de weg van harde acties in te slaan, doordat ze de weg an het overleg blokkeert. De regering sluit de ogen voor de werkelijkheid en voor de mondigheid van de werknemers. Zij geeft daarmee voedsel aan ondernemingsopvattingen, dat geen inspraak en mag worden geduld van werknemers in de discussie over de eigen werkplek." zware metaal en in de scheepsbouw zal moeten verdwijnen) betreft het sluitstuk van een voor hen rampzalig overheidsbeleid, dat op een achter namiddag met vertegenwoordigers van de concerns in elkaar is getim merd." De bonden constateren bij-' voorbeeld, dat de plannen van de regering voor de grote apparaten bouw volledig overeenstemmen met de wensen van de betrokken con cerns. im se nkt en de LENINI 24*/ 48 x/ 50* 50 x 2 36*/ 4 x/ 3 36x/3 25 00Ö ?0 x I 20 x I Idus is samengevat de „akte van 'rweer" die de Industriebonden NW en NKV hebben opgesteld en bestemd voor de leden van de Twee- Kamer, die worden opgeroepen regering te dwingen terug te ko mmen op haar plannen rond de 1 scheepsbouw en de zware metaalin- lustrie. De Industriebonden NW en NKV zijn niet bereid op te treden als uitvoerders van de beleidsvoorne- lens van de regering. De bonden stellen, dat de regering met haar plannen het overleg door kruist dat de bonden voeren met de betrokken concerns (RSV, Vmf- Stork en IHO). Ze vragen zich af welk beleid er schuil gaat achter het be sluit enkele noodlijdende bedrijven (de genoemde) een miljard gulden te geven en achter de onlangs door het •parlement goedgekeurde be slissing om ook aan winstgevende ondernemingen een miljard in het vooruitzicht te stellen. Ze herinneren eraan, dat er nog meer bedrijven in moeilijkheden verkeren: andere on dernemingen in de scheepsbouw, de tapijtindustrie, de gieterijen, de wit- wasserijen, de papierindustrie, enz. werknemers dan op deze regering moeten rekenen, dan ziet het er voor hun toekomst somber uit." Voorwaarden Ook stellen de bonden vast, dat het huidige kabinet met de plannen voor de zware metaalindustrie blijk geeft geen boodschap te hebben aan de voorwaarden die de industriebonden NW en NKV indertijd hebben ge steld bij hun toetreding tot de Be leidscommissie Scheepsbouw. Deze voorwaarden zijn onder meer: hand having van zoveel mogelijk werkge legenheid, geen gedwongen ontsla gen en controle op het door de ge meenschap voor de herstructurering van de scheepsbouw ter beschikking gestelde geld. De beleidscommissie wordt nu buiten spel gezet, aldus de „akte van verweer". De bonden constateren, dat „op het terrein van het buiten spel zetten van de bonden regering en werkge vers weinig van elkaar kunnen le ren". „Alles wijst erop, dat de huidi ge regering en de werkgevers elkaar hebben gevonden in het overboord gooien van de bonden". „Na het miljard aan winstgevende „In ieder geval lijken de plannen van bedrijven en het miljard aan noodlij-, de regering wat de 6.000 werknemers dende concerns is de koek op. Als de (het aantal arbeidsplaatsen dat in de De bonden menen, dat de regering voor hen slechts de taak ziet om met de concerns te zoeken naar een soci ale opvang voor de ontslagen. „De bonden mogen de lijkstoet formeren en de uitvaart verzorgen", aldus de akte van verweer. Vervolgd wordt: de regering heeft verklaard, dat er weliswaar 6.000 arbeidsplaatsen ver loren gaan, maar dat dit zonder ont slagen zal kunnen geschieden. Ze vertelt niet, aldus de bonden, hoe^e deze rekensom denkt uit te voeren en bovendien vergeet ze, bij de 6.000 de 4.000 werknemers te tellen bij de toeleveringsbedrijven, die eveneens het slachtoffer van de sanering drei gen te worden. Hoe ze de plannen wil financieren, heeft de regering de bonden niet duidelijk gemaakt. De regering zal volgens hen duidelijkheid moeten scheppen in de balanspositie van de oude en nieuw te vormen onderne mingen en ze zal daarbij moeten aangeven, welke vermogensver schuivingen er binnen de concerns plaatsvinden. Ze moet tevens een inzicht geven in de feitelijke toe komstmogelijkheden van de onder nemingen. Ook de Federatie Nederlandse Vak beweging (FNV) noemt het plan van de ministers Albeda en Van Aarden- ne inzake de scheepsbouw en zware apparaten onaanvaardbaar. „De re geringsmaatregel is grof, kil en meer gericht op het ondernemers- dan op het werknemersbelang. Een luguber staaltje showbusiness", aldus de FNV. Opnieuw geldt, dat er een enorm bedrag in concerns wordt gepompt (950 miljoen) en wel op een manier, die op geen enkele wijze recht doet aan het feit, dat het ge meenschapsgeld is. De ondernemers mogen er mee schuiven en sturen, zoals hun goeddunkt. Voorzover dui delijk is, biedt het plan om de over heid een minderheidsbelang te laten krijgen (in Stork Werkspoor Diesel) onvoldoende tegenwicht, vindt de fe deratie. „Het wordt dan ook angst- In de Utrechtse Margriethal wa ren 7.000 mensen bijeen om te demonstreren tegen de voorge nomen inkrimpingen bij VMF- Stork en de scheepsbouw. vallig een minderheidsbelang: de re gering mocht eens in strijd komen met het kapitalistische geloofsarti kel van het handen af van alles wat des ondernemers is." )11 55 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ook dit jaar zal de werkgelegenheid bij Delta Lloyd per saldo nog dalen, zij het ook dat de teruggang in het aantal werknemers geringer zal zijn dan verleden jaar. Toen 309 verminderde het aantal medewerkers in Nederland met 116. Aldus de raad van bestuur in een toelichting op de jaarcijfers over 1977. igen Het proces van automatisering, )6 x 1 waarmede men bezig is, heeft niet )6 x aals eerste doelstelling het aantal ar- x 4beidsplaatsen te verminderen. Opzet is naast het streven naar een zekere x «jkostenverlichting gelijktijdig te ko- x men tot een grotere snelheid en flexi biliteit in de schadeafhandeling. not k r> AnnDelta L1°yd heeft °P 041 nioment een nnori onvervulbare vacatures, waar van ongeveer 50 in de binnendienst. Het grote probleem waarmede het bedrijf worstelt, is mensen te vinden voor eenvoudige werkzaamhedea •igen "lotbar De „gewone kantoorbediende" is nno maar mnAiliilr tn Irriliran rui rto VERZ )udsh| Alle nog maar moeilijk te krijgen, nu de mensen steeds meer een hogere scholingsgraad krijgen. ening ;redii 200 p heken '«aflal 846061 Het schadeverloop toonde vorig jaar 1 n 27 in de sector autoverzekering een on- -41830 verwacht ongunstig beeld. Zowel de schadefrequentie als het gemiddelde bedrag per schade namen toe. In één jaar tijds verdubbelde bijv. het aan tal schaden met een schadebedrag boven 100.000. Het in totaal daar- 846oJmede gemoeide bedrag steeg tot het 200-4] drievoudige. Mede door de slechte resultaten in Ie autoverzekering toonde het scha deverzekeringsbedrijf over 1977 als geheel een verlies van 19,7 (v.j. winst 1,6) miljoen. Voor het lopende jaar n 2 wordt als gevolg van toegestane pre- mieverhogingen, verwacht dat de aci schadesector beter zal draaien, zij het nog wel met verlies. li Voor het gehele concern rekent Del ta Lloyd in 1978 op eenzelfde of iets ontsi beter resultaat dan in 1977. Toen 700 mod role Lev» s fabr flex eèn JEN EN 3DUI ren gi deiei UM oor br. 9400 INA Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het ziet ernaar uit, dat de premies voor autoverzekering opnieuw zullen worden verhoogd. De verzekeraars gaan tenminste eind april.weer onderhandelen met het ministerie van economische zaken over een verdere verhoging van de autopremies met gemiddeld 6,5 7 procent met ingang van 1 juli aan staande. Zoals bekend, werden begin van dit jaar de autopremies- ook verhoogd. Daarbij heeft economische zaken toen gezegd het acceptabel te vin den, als het verzekeringsberijf met een nieuw verzoek om verhoging zou komen. Aldus drs. G. Walstra, lid van de raad van bestuur van Delta Lloyd. Een eventuele verhoging van de maximumsnelheid in ons land zal voor Delta Lloyd geen aanleiding zijn om bij de overheid toestemming te vragen voor een premie-verhoging voor autoverzekeringen. In Duits land liggen deze premies overigens wel 50 procent hoger. Ook in Frank rijk en België zijn ze hoger dan in ons land; daarentegen in Engeland („be schaafder rijden") lager. bedroeg de omzet 1.561 (1.419) mil joen en de concemwinst na belastin gen 47,4 (44,2) miljoen. TEUGE-SCHIPHOL De ver koop van vliegtuigen voor pri vé- en zakendoeleinden is ir. 1977 opnieuw gestegen, zc blijkt uit de jaarcijfers van Air Service Holland die zich heeft gespecialiseerd in de z.g. „klei ne luchtvaart". De onderneming verkocht 85 toestellen, 20 meer dan in 1976. De totale omzet steeg met 25 pet tot ruim 20 min. Ook de omzet in de onderdelen-ver koop-sector steeg (van 2 naar 2,2 min). Air Service Holland is dealer van de Amerikaanse vliegtuig fabriek Cessna. In het eerste kwartaal van dit jaar werden reeds 34 toestellen van dat merk verkocht, waaronder twaalf twee-motorige. AMSTERDAM - Handel- en Indu strie-Maatschappij Ceteco heeft over 1977 een nettowinst behaald van 23,5 min, dat is ongeveer een kwart hoger dan die van 1976. Voor gesteld wordt een dividend van 20 in contanten en 2 in aandelen uit de belastingvrije agioreserve. Over 1976 werd ƒ20 uitgekeerd in con tanten. De omzetten tot nog toe liggen iets boven die van de overeenkomstige periode van 1977, aldus de raad van bestuur. Voor 1978 worden resulta ten verwacht in de orde van grootte van die van 1977. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Philips heeft 1977 afgesloten met een netto winst van 634 miljoen gulden, tegen 562 miljoen gulden in het jaar daarvoor. Een stijging der halve van 13 procent. Voorgesteld wordt het dividend per aandeel van 10 nominaal te verho gen van 1.60 tot 1.70. Hiervan werd tussentijds reeds ƒ0,60 uitge keerd. zodat het slotdividend 1,10 bedraagt. De omzet van het concern bedroeg in het afgelopen jaar 31,2 miljard gul den. Dat was 2 procent meer dan in het jaar daarvoor, toen de verkopen 30,4 miljard gulden bedroegen. Het bedrijfsresultaat daalde vorig jaar van ƒ2221 miljoen tot ƒ2212 miljoen. De winst vóór aftrek van belasting verminderde van 1282 tot 1186 miljoen. Door een lagere be lasting op de winst steeg de winst na belasting van 672 tot 695 miljoen. Per gewoon aandeel ging de winst van 3,03 tot 3,42 omhoog. Bij de vergelijking van de cijfers van 1977 met die over 1976 moet in aan merking worden genomen, dat per saldo een bedrag van 308 (v.j. 194) miljoen wegens nadelige koersver schillen ten laste van de resultaten rekening werd gebracht. in miljoenen guldens 1977 1976 omzet 31.164 30.435 stijging in 2 12 bedrijfsresultaat 2.212 2.221 in van de omzet 7.1 7,3 winst voor aftrek van belasting 1.186 1.282 winst na aftrek van belasting 695 672 in van de omzet 2.2 2.2 aandeel in het nettoresultaat van niet geconsolideerde deelnemingen 42 minderheidsbelang derden 103 - 110 nettowinst 634 562 in van eigen vermogen 6.1 5.6 per gewoon aandeel (in guldens) 3,42 3.03 Vierde kwartaal De groei van de winst in het afgelo pen jaar is bij Philips overigens ge drukt door het vierde kwartaal dat minder gunstig was dan de overeen komstige periode van 1976. Het be drijfsresultaat zakté van ƒ848 tot 651 miljoen en de nettowinst van 205 tot 197 miljoen. De omzet kwam van 9;02 op 9,26 miljard, een stijging van 3 procent. Het laatste kwartaal van 1976 toonde, vergele- ADVERTENTIE HENGELO Akzo Zout Chemie heeft besloten de produktle van ace- tyleen en vinylacetaat monomeer (VAM) in Europoort niet meer te toom hervatten. De produktle in de bedrij- nmef ven stond al sinds eind vorig jaar stil. Door dit besluit gaan 60 arbeids plaatsen verloren. Er wordt getracht door interne overplaatsingen ontsla gen te voorkomen. In de hele vestiging Rotterdam van Akzo Zout Chemie werken ongeveer 1.000 mensen. Een van de redenen om met de VAM-produktie te stop pen, is het verlaagde prijsniveau. Toch blijft Akzo wel op een andere manier in de VAM-markt. Men heeft al een contract om azijnzuur om te letten in VAM. Vinylacetaat mono- meer wordt gebruikt in de verfindu strie. GAMMA (textieldrukkerij en inte- rieurprodukten) zag de winst na be lasting dalen van 10,1 tot 4,8 mil joen. Dit was vooral te wijten aan het tweede halfjaar toen de winst terug liep van 5,1 tot 0,6 miljoen. De Jaaromzet steeg van ƒ457 tot 508 miljoen. Gamma wil het dividend van 3,60 tot 2,20 verlagen. NAARDEN INTERNATIONAL (kleur- en smaakstoffen) wil de uit kering per aandeel van 10 verho gen van 1 tot 1,25. Het bedrijfsre sultaat van Naarden nam toe van 22,4 tot 24,1 miljoen en de netto winst van 5,2 tot 6,8 miljoen, mede dankzij buitengewone baten. De om zet groeide 6,1 procent tot ƒ408 miljoen. WASHINGTON (Reuter) De Vere nigde Staten hebben gisteren een ondergrondse kemproef genomen op hun proetterreln In de Nevada- woeitljn Dit heelt het departement voor energietaken meegedeeld. De explosie had een kracht van tussen de 20 en 150 klloton (gelijk aan lus ten de 20 000 en 150.000 ton TNT). Het wss de tweede In dit jaar door de VS bekendgemaakte kernproef. De heer H. Tijink. Direkteur van het ABN-kantoor in Brussel. Nederlander. Zoals de meeste managers van buitenlandse ABN vestigingen. In 40 landen. In de praktijk betekent het dat u met iemand praat die uw bedrijf kent. Dezelfde gedegen Nederlandse zakenmentaliteit heeft. Komt bij dat de ABN goed is ingevoerd in België. Zowel in het E.E.G.-centrum Brussel als in de stad Antwerpen. De ABN Bank kan dan ook van bijzondere betekenis zijn voor de Nederlandse ondernemer. De heer Tijink en zijn staf geven graag advies over de handels- en investeringsmogelijkheden in dit land. Dit is het adres: Algemene Bank Nederland, Wetstraat 15-17, 1040 Brussel. Telex 26194. U kunt natuurlijk ook eerst kontakt opnemen met ons hoofdkantoor, Afd. Centrale Buitenlandse Kantoren, tel. 020-293832. ABN mensen staan op vele plaatsen in de wereld voor u klaar. ken met dezelfde periode, een jaar eerder, echter een groei van 5 procent. De effectenbeurs toonde zich tevre den over de resultaten. Laat men de valutaverliezen buiten beschouwing, dan kan men stellen dat Philips een goed Jaar heeft gehad, zo werd ge zegd. De verhoging van het dividend betekent volgens de markt ook, dat het concernbe8tuur vertrouwen in de toekomst heeft. In het nabeursverkeer trok de koers van Philips na het bekend worden van de cijfers iets aan tot ƒ24.80. Tijdens het officiële verkeer was de koers al gestegen van ƒ24,40 tot 24,70. DEN HAAG De Exploitatie Maatschappij Scheveningen (in li quidatie) zal binnenkort een voor aandeelhouders beschikbaar liqui datiesaldo hebben van 21,4 miljoen gulden. Dat komt neer op circa 17.73 per uitstaand aandeel van nominaal 50. Waarschijnlijk komt medio juni een voorlopige liquida tieuitkering van 17,50. Naast enige nog te verkopen activa van beperkte omvang is er momen teel een banksaldo van 23.7 mil joen. Daarbij is inbegrepen 2.4 mil joen van dochter Serbadjadi, in af wachting van de liquidatie van die maatschappij (voormalige eigena resse van theater Carré). In verband met allerlei verplichtingen is op dit moment voor aandeelhouders ech ter ƒ21,4 miljoen voor handen. EMS verwacht dat na de uitbetaling in Juni de slotuitkering van relatief geringe omvang zal zijn. ROTTERDAM Het oprichten van z.g. bewakingsdiensten kan niet zo maar zonder vergunning gebeuren. Dat heeft de 41-jarige Rotterdam mer K. B. gisteren ervaren, toen voor de rechtbank een boete van 400 gulden tegen hem werd geëist, waar van 300 gulden voorwaardelijk. De officier van justitie was van mening dat het handhaven van de openbare orde een zaak is van de politie, maar de verdachte zei juist zijn korps te hebben opgericht omdat de politie niet surveilleerde. Het ging namelijk om de bewaking van volkstuincom plexen, waar regelmatig vernielin gen worden aangericht. De officier vond het toch beter als B. een aan vraag indiende bij het ministerie van justitie. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De ambtenaren, die door het ministerie van financiën, zoals eerder deze week gemeld, zijn vrijgemaakt om na te gaan hoe bepaalde „gaten" in de belastingwetgeving kunnen worden gedicht, kunnen zich nu ook gaan bezighouden met het beleggen ln Canadese hypotheken door Nederlanders. Gebleken is nl. dat ettelijke landge noten op een fiscaal voor hen zeer profijtelijke wijze tientallen miljoe nen guldens hebben belegd in hypo theken (in Canadese dollars) op wo ningen in Canada. Achtergrond van deze beleggingen in Canada vormt het belastingvoor deel, dat hiermede te behalen valt nu de Canadese belastingautoriteiten geen inkomstenbelasting heffen van de rente, die de Canadezen die een „Hollandse hypotheek" op hun hui zen nemen, moeten betalen aan de Nederlandse hypotheekverstrek kers. Formeel heeft Canada daartoe, op grond van het in 1948 met Neder land gesloten belastingverdrag, wèl het recht. Het maakt daarvan echter geen gebruik om zo het bezit van eigen woningen in Canada te stimu leren. Nederland max in het kader van dit belastingverdrag de Inkom stenbelasting niet heffen Een aantal Nederlandse bankinstel lingen merendeels van kleinere omvang, die over „een wat meer be lezen ciiëntèle" beschikt verleent zijn bemiddeling aan deze transac ties. Volgens de betrokken banken gaat het hier om een volkomen lega le vorm om wat centen te beleggen. I „Wij adviseren overigens in deze za ken op geen enkele wijze", aldus een woordvoerder van één van de instel lingen. „Wij stellen ons passief op in deze, maken er dan ook beslist geen reclame voor. Aan de andere kant: als bank zitten we er om zaken te doen. En als dat legaal mogelijk is, zeggen wij niet nee tegen de mensen die bij ons komen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 23