>rincipiële houding lircea Petescu betere baan bezorgt UEFA schorst Rus voor vijf duels Sparta verliest vedetten FNV wil subsidie onen voetballers IOC: baas op Spelen op ertrek naar Sparta betreurd door routiniers van Telstar aas snelste Bellegem ircelona geplaatst >or bekerfinale Iyer dicht bij zege race om wereld akvereniging pleit voor CAO Ajax gewaarschuwd vanwege zitkussens Gouden tijden volgend seizoen wellicht voorbij Drost op kop om damtitel Verlies van UEFA-team Piet Huyg: drie duels RHS - )AG 24 MAART 1978 SPORT Trnnw/Kwartet P 17 RHS 19 r Matty Verkamman DERKERK Met Mircea Petescu heeft Sparta een princi- l mens als opvolger van trainer Cor Brom binnen gehaald, staat zo vast als een huis. Immers, welke, nota bene pas jnnen én in zijn eerste jaar niet succesvolle trainer durft het om ontslag te nemen bij zijn werkgever (Telstar), terwijl er ractueel nog een jaar te gaan is? Wie wil zijn sociale rheden op de tocht zetten in een wereldje, waar het aanbod an trainers de vraag ruimschoots overtreft? ea Petescu (35) koos vorige week ïst voor die stap. Louter vanwe- let feit dat hij zich niet kon nigen met de benoeming van de jn ogen ongeschikte, al op jaren akte (60) Jan van der Gevel als itent-trainer in de plaats van Kick. wel dat punt tijdens de eerste irekken niet aan de orde is ge it. zal Petescu's consequente ling in de „affaire" Van der Ge- tick ongetwijfeld enige indruk jen gemaakt op het bestuur van rta. Petescu nam vorige week ilag. terwijl hij geen enkel con- had met een mogelijke nieuwe cgever. Petescu: „Dat heeft thuis een paar probleempjes gegeven. Mijn vrouw zag het eerst niet itten dat ik zo'n risico nam Maar ik heb in mijn leven nog wel ingrijker beslissingen moeten ne- (Hij doelt op de vlucht uit menie, nu bijna vijf jaar geleden fed.) Roemeen, die in zijn vaderland maal international was en voor ..LEGEM Jan Raas heeft in legem (Bel.) een wedstrijd voor fs over 146 kilometer gewonnen. de finish had hij een voor- jng van 1 minuut 55 op een •pje van zeven renners, van wie rit Knetemann de eindsprint tslag: 1. Jan Raas 146 km in 3 uur 42 itcn. 2 Gerrit Knetemann op 1 55. 3. Van lelst (Belg 4. Leman (Belg), 8 Jan Aling. in dezelfde tijd als Knetemann. 12. Fons Katwijk op 3.25. 13. Jan van Katwijk z.t iDRID Barcelona en Las Pal- s hebben zich geplaatst voor de ale van het toernooi om de lanse beker. Barcelona won in de ve finale thuis met 2-1 van Real iedad (de eerste wedstrijd ein- [de in 0-0). Las Palmas verloor de wedstrijd tegen Gijon met 2-3. ar had de thuiswedstrijd met 3-0 vonnen. De finale wordt op 19 il in Madrid gespeeld, ttingham Forest heeft de Engelse igue-Cup gewonnen. In de finale- Istrijd tegen Liverpool, die moest den overgespeeld omdat het eer duel in 0-0 was geëindigd, zege- rde Nottingham met 1-0. de Bundesliga won Eintracht lunschweig met 3-1 van Schalke Bij de rust leidde de thuisclub t 2-0 door doelpunten van Popi- la en Lübecke. Na rust zorgde il Breitner voor 3-0, waarna Fi ler het tegendoelpunt voor Schal- maakte. JRTSMOUTH De Flyer, het derlandse schip van Cornelius n Rietschoten is vrijwel zeker de nnaar van de tweede race om de reld. Het schip wordt morgen in haven van Portsmouth verwacht. Steaua Boekarest en UT Arad (de club die Feyenoord in 1970 uit het Europa Cup-toernooi wipte) speelde, hield er vorige week rekening mee dat hij volgend seizoen de draad weer op een lager niveau had moeten oppakken. Reëel als hij is. stelt hij: „Ik was bereid geweest om desnoods weer assistent-trainer in het betaal de voetbal te worden of zelfs bij een amateurclub te beginnen". En dat allemaal vanwege een con flict, dat hem niet eens direct aan gaat. Petescu. fel: „In januari hoorde ik het gerucht al dat Van der Gevel bij Telstar terug zou komen. Het bestuur wist dat ik daar niet mee akkoord zou gaan. Die man is voor mij onaanvaardbaar. Kijk. het huidi ge voetbal is sterk op snelheid van handelen gericht. Dan is het een groot voordeel vanneer je als trainer zelf op niveau hebt gespeeld. Nou, dat geldt voor mij en ook voor Kees Kick (ex-De Volewijckers), die erg vaardig is op het veld. Een man die de ballen steeds met zijn handen in het spel brengt, daar voel ik niets voor. Ik begrijp niet wat Telstar nog in Van der Gevel ziet, te meer niet omdat hij al drie keer bij de club is weggeschopt". Op de vraag of ook heeft meege speeld dat Van der Gevel in het betaalde voetbal geen brandschone naam heeft geruchten willen dat hij herhaaldelijk bij transacties van spelers was betrokken zegt Petes cu: „Dat heb ik ook wel eens verno men, ik heb me daar echter nooit in verdiept. Vind ik nu ook niet interes sant meer". Dat valt te begrijpen. Een promotie van een zekere eredivisie-degradant naar een eredivisie-topper is tenslot te een feestelijke gebeurtenis. Hij vertelt hoe één en ander in een mum van tijd tot stand kwam. Petescu: ..Toen ik ontslag had genomen, dacht ik: kom. laat ik nu maar solli citeren bij clubs waar vacatures zijn. (Hij stuurde brieven naar Sparta en Willem II). Ik heb dat met enige tegenzin gedaan, omdat ik als oud voetballer weet dat zoiets in een spe lersgroep als een vorm van zwakte wordt uitgelegd. Als je logisch na denkt is dat onzin, maar het feit ligt er wel. Ik lag zondagavond al op bed toen de heer Bouwer van Sparta mij belde, 's Maandags heb ik een oriën terend gesprek met de bestuursle den Bouwer en Sonneveld gevoerd. Voor het eerst heb ik tijdens zo'n gesprek met een bestuurslid (Sonne veld) over echte voetbal-zaken ge praat. Dat was erg prettig. Ik heb er altijd verbaasd over gestaan, dat Sparta zo'n goed functionerend scoutingssysteem had (Sonneveld is daar de stuwende kracht achter red.), maar na dat gesprek is veel van die verbazing verdwenen. Zonder dat hij er zelf expleciet van op de hoogte was. blijkt Sparta al geruime tijd belangstelling voor Pe tescu te hebben gehad. Petescu daar-over: „Na Telstar-Haarlem, een aantal weken geleden, werd ik door een journalist opgebeld. Die zei me dat Sparta me wilde hebben. Ik wist nergens van, zondag was er pas voor het eerst contact. Het heeft me wel een beetje verbaasd dat het bestuur van Sparta zo veel van mij wist." Tijdens het oriënterend gesprek werd Petescu enigszins ingelicht over de te verwachten spelerswisse lingen. Het is hem daarbij duidelijk geworden dat Sparta centrumspits Ray Clarke dolgraag wil houden, maar dat diens vertrek waarschijn- TRECHT Gezond betaald voetbal betekent voor de FNV op eerste plaats gezonde arbeidsverhoudingen in het beroeps- •etbal. Dat is de kern van de reactie van de bij de FNV ingesloten bonden van spelers en trainers, de WCS en de VON, op het rapport van de stuurgroep betaald voetbal. it rapport, getiteld „Gezonder be- »ld voetbal", is onlangs versche- n. Onder meer wordt de aanbeve- g gedaan om de competitie be- ild voetbal voortaan op zaterdag te werken. De FNV vindt dat ge- nd betaald voetbal een onderdeel uet zijn van het welzijnsbeleid en n gepaste permanente bijdrage uit meenschapsgelden acht de FNV ed verdedigbaar. overheidsbijdrage moet gegoten vden in de vorm van een gerichte bsidie op de lonen en sociale pre es Dan moeten de „wilde salaris- n" die nu worden uitbetaald aan spelers worden vervangen door larissen die ontleend zijn aan een 10 oor beroepsvoetballers, vindt FNV Die CAO zou nog voor het •mend seizoen moeten worden af sloten De CAO zou niet alleen dens de actieve carrière sociale bescherming moeten bieden maar ook ontplooiingsmogelijkheden na de voetballoopbaan moeten bewerk stelligen De FNV wil een goede spreiding van het betaalde voetbal over het hele land. Een structuur met 32 tot 36 profclubs met elk minstens 24 spe lers scoort bij de FNV de meeste punten. Bij gezond voetbal is ook een sterke, ondersteunende staf noodzakelijk. De jeugdopleiding bijvoorbeeld vergt niet alleen voetbaltechnisch maar ook uit sociale overwegingen een uitgekiende professionele bege leiding Voor de rechtszekerheid van de begeleidingsstaf moet aan veel meer worden gedacht dan alleen aan driejarige arbeidscontracten voor oefenmeesters zoals de stuurgroep bepleit, aldus de FNV. LOS ANGELES Het Internationaal Olympisch Comitee (IOC) heeft Los Angeles te verstaan gegeven, dat indien de Olympische Spelen van 1984 aan de Amerikaanse stad rullen worden toegewezen, het IOC de hoogste verantwoordelijkheid zal dragen en niet de stad. Los Angeles, de enige kandidaat voorde organisatie van 1984, had het IOC voorgesteld de spelen „Spartaans" te organiseren, dat wil zeggen zo goedkoop mogelijk. De stad zou dan zelf de laatste stem hebben in zaken als het afsluiten van televisiecontracten. Locoburgemeester van Los Angeles. John Ferraro. onthulde ap een persconferentie, dat het IOC in een brief had gesteld de touwtjes volledig in handen te willen houden. „Men krijgt de indruk dat het IOC denkt dal wij de autoriteit ervan willen aantasten, „verklaarde hij. „Maar we willen er alleen van verzekerd zijn dat de kosten volledig gedekt zullen worden. Daarom willen we ook zelf onderhandelen over televisierechten. We denken namelijk dat wij in een betere positie daarvoor zijn dan het IOC." De voorzitter van het IOC, Lord Killanin. zei in zijn brief dal alle inkomsten aan tv-rechten naar het IOC zullen gaan. dat het dan zal verdelen over Los Angeles en het Amerikaanse Olympisch comité. De stad wil dit echter in eigen hand houden. „We zijn niet van plan een blanco cheque te tekenen." Officials van het IOC en bestuurders van de stad zullen elkaar op 10 en 11 april in Mexico ontmoeten om het aanbod van Los Angeles te bespreken. Op de bijeenkomst van het IOC in mei in Athene zal de beslissing vallen of Los Angeles de spelen krijgt toegewezen. BRUSSEL De strafcommissie van de UEFA heeft op zijn bijeenkomst in Brussel, een aantal flinke straffen uitgedeeld aan spelers en clubs die zich hebben misdragen in wedstrijden in een der Europese bekertoernooien. De zwaarste straf ging naar Tsjota Kintsjagasjvili van Dinamo Tiflis (SOV) die voor vijf wedstrijden werd geschorst. MIRCEA PETESCU. lijn van Cor Brom doortrekken lijk is. Anders ligt het met Michel Valke. Petescu: „Die heeft nog een contract, naast een transfersom krijgen geïnteresseerde clubs nog met een afkoopsom te maken." In relatie tot Clarke vervolgt hij: „Vrij wel elke topclub in Nederland is in hem geïnteresseerd. Dat wordt dus een moeilijke zaak. Mijn toekomsti ge plannen met Sparta staan uiter aard in nauw verband met het al dan niet aanblijven van Clarke. Als hij vertrekt zijn er twee mogelijkhe den: of er wordt een type als Clarke aangetrokken, of het spelconcept wordt gewijzigd. Het zal duidelijk zijn. dat ik de eerste mogelijkheid boven de tweede prefereer." Waarmee Mircea Petescu maar wil zeggen, dat hij hoofdzakelijk de lijn van Cor Brom wil doortrekken. Pe tescu: „Brom heeft het met Sparta natuurlijk erg goed gedaan. De club zal nu bijna wel tegen de top aan zitten. Ik moet proberen om zijn succes nog verder te ontwikkelen." Voorlopig zal hij zich nog niet te vaak bij Sparta vertonen. Telstar blijft tot het einde van dit seizoen zijn broodheer, zoals ook Brom niet voortijdig bij Ajax aan de slag zal gaan. Petescu: „Het zou niet ver standig zijn wanneer ik me nu al met Sparta ging bemoeien. In de afgelopen vijf jaar heb ik de club vaak genoeg zien spelen." Bij Sparta krijgt Mircea Petescu straks eigenlijk pas voor het eerst de kans om met volwaardig materiaal te werken. Bij het afgeroomde Tel star is hem dit seizoen niets be spaard gebleven. Petescu: „Wat een jaar. In de voorbereiding op de com petitie zag ik al dat het mis zou gaan. Ik moest de competitie met negen nieuwe spelers beginnen, waarvan er verscheidene zelfs nog nooit betaald voetbal hadden ge speeld. Dat kon niet goed gaan." Na de tussentijdse komst van Henk Medik en Louis van Gaal kreeg Pe tescu nog even hoop dat hij de de- gradatiedans zou ontspringen. „Maar toen," zo stelt hij. „kregen we die kwesties met Paul van der Mee- ren. Dat is dodelijk geweest voor de club. Waarmee ik Nederbörgh be slist niet wil veroordelen. Die heeft zeker talent. Maar een keeper van achttien jaar is gewoon nog niet ervaren genoeg." Zijn definitieve vertrek uit Velsen wordt, verrassenderwijs, betreurd door enkele routiniers, die hij in het afgelopen seizoen toch bepaald niet heeft gespaard. Petescu: „Driesen en Van Essen, ik heb ze op grond van hun instelling gepasseerd. Maar nu ik vertrek, staan juist zij vierkant achter mij. Dat is tamelijk para doxaal." Van de groep had Petescu trouwens best mogen blijven. Dat denkt hij zelf ook wel. „Hoewel je de stem ming van voetballers nooit moet overschatten. Dat zegt allemaal niet zo veel. Maar in principe had ik Telstar volgend jaar willen opbou wen, dat was ook mogelijk geweest." Zijn prestatiedwang was daartoe groot genoeg. Petescu over zichzelf: „Als speler heb ik bij Steaua, UT Arad en het nationale elftal altijd die druk gekend om prestaties te moeten leveren. Prestaties, in wezen ben ik eraan verslaafd." Hij had in de wedstrijd Grasshop- pers-Dinamo onder meer naar de scheidsrechter gespuwd, nadat hij uit het veld was gezonden Zijn club kreeg bovendien een boete van 1000 Zwitserse franken (1200) gulden) op gelegd wegens onsportief gedrag. De aanvoerder van Dinamo, Manoetsjar Matsjaidze, kreeg een waarschuwing omdat hij zich niet voldoende van zijn taak als aanvoerder had ge kweten. Onder de clubs die zich niet aan de regels hebben gehouden is ook Ajax. De Amsterdamse vereniging werd gewaarschuwd vanwege het feit dat na afloop van het duel tegen Juven- tus de toeschouwers met zitkussen tjes hadden gegooid. Juventus werd beboet omdat er tijdens de return in Turijn vuurwerk werd afgestoken 5000 Zwitserse franken Millwall De Engelse Football Association (FA) heeft bepaald dat het stadion van de club Millwall gedurende twee weken moet worden gesloten als straf voor herrie en vandalisme ver oorzaakt door aanhangers van die vereniging. Daarenboven is Millwall een boete opgelegd van 1500 pond en bepaald dat Millwall de eerste twee jaar niet door Richard Matthijsse ROTTERDAM Sparta heeft gisteren bekend gemaakt dat het een contract heeft afgeslo ten met Ronald Lengkeek, rechter spits van de regionale jeugd. De zeventienjarige Lengkeek kwam deze competi tie tot een produktie van meer dan dertig doelpunten. Regel matig geeft de leiding van de Rotterdamse club dit soort mi- niscule berichten prijs. Ze zijn illustratief voor de wijze waar op de kasteelclub zich de laat ste jaren op de transfermarkt heeft begeven. Iu tegenstelling tot Feijenoord wordt bij Sparta elk dubbeltje een keer omgedraaid voordat een speler wordt ingelijfd. Sparta zoekt het ook niet in sterspelers, maar leidt ze lie ver op om ze voor goed geld door te verkopen. Want zolang de huishou ding van de Rotterdamse beïnvloed wordt door grote schulden, is ze ge dwongen jaarlijks de uitverkoop kaartjes voor de dag te halen. Dat heeft vooral dit seizoen, nu de Rotterdammers veruit het attrac- tiefste voetbal in de eredivisie spe len iets tragisch. Juist op het mo ment dat de kasteelformatie wordt overgoten door lof, juist nu ze op het punt staat haar derde topper, die tegen PSV, af te wikkelen, worden van dag tot dag de geruchten ster ker dat Ray Clarke en mogelijk ook Michel Valke gaan vertrekken. Ray Clarke de 27-jarige Britse cen trumspits, is voor Sparta niet meer te behouden. Nederlandse clubs (AZ'67 en Ajax) azen op hem, maar ook uit zijn geboorteland is de be langstelling groeiende. De Engelse profclubs blijven de ver richtingen van Clarke op de voet volgen. Twee weken geleden zond Tottenham Hotspur zijn manager en zijn assistent-manager naar het Haagse zuiderpark om Clarke tegen FC Den Haag te observeren. En woensdag bevond zich Bil Mc Gary onder de toeschouwers. New Castle United deed enkele maanden gele- Ray Clarke scoort de winnende treffer in het bekerduel tegen Ajax. Misschien benadeelde hij hiermee zijn toekomstige club. den een bod van honderdtachtigdui zend pond op Clarke, voor wie Spar ta destijds zes tot zevenduizend pond heeft betaald. De Rotterdam mers wezen het aanbod van New Castle van de hand, maar Mc Gary schijnt de moed nog niet te hebben opgegeven. De BBC zond woensdag avond een radio-Interview met Clar ke uit waarin deze verklaarde dat een Nederlandse topclub hem dins dag een prachtige aanbieding heeft gedaan, maar de Engelsman onthul de woensdag na de wedstrijd tegen' Ajax dat dit een leugentje om be stwil is geweest. Overigens kan Clarke in de komen de weken de nodige aanbiedingen verwachten. Trainer Cor Brom maakt er geen geheim van dat hij de Brit graag mee naar Ajax zou ne men, als Sparta niet in staat blijkt hem te behouden en als Ruud Geels bij Ajax zou vertrekken Brom: „In dat geval sta ik als eerste bij Sparte en Clarke op de stoep. Ik vind dat ik ook een beetje recht op hem heb. omdat hij zich onder mijn leiding steeds beter heeft ontwik keld." Brom doet overigens zijn uiterste best alle verdachtmakingen die over zijn persoon na het bekend worden van zijn overgang naar Ajax de ronde doen uit de wereld te hel pen. Woensdagavond is hij soms te gen zijn spelers als een bezetene tekeer gegaan om ze op te zwepen. Voor het oog van de 8.000 toeschou wers was het aan geen enkele twijfel onderhevig dat hij eerst en vooral de Sparta kwaad was aangedaan. Zijn reactie op het winnende doelpunt van Ray Clark sprak trouwens boek delen. zijn tromfantelijke glimlach bij de felicitaties van de man die hij straks zal opvolgen. Tomislav Ivic zei minstens zoveel. Het zijn in spor tief opzicht gouden dagen voor Sparta dat eindelijk terecht Feije noord naar Jaren doet vergeten. Morgenavond volgt de derde topper die tegen PSV. in zes dagen. Het Is voor de kasteelclub te hopen dat de Rotterdammers dit keer wel wel massaal zullen opkomen. Sparta verdient het. Dat het volgend sei zoen zonder Clarke, die toch altijd goed is voor zo'n twintig treffers, misschien allemaal anders zal zijn, moeten de toeschouwers maar even vergeten. meer in „eigen huis" mag deelnemen aan bekerwedstrijden Twee weken geleden was het tot ernstige misverstanden gekomen toen Millwall thuis uitkwam tegen Ipswich in de kwartfinale om de En gelse voetbalbeker. De aanhangers van Millwall stroom den het veld op, vochten met de politie en veroorzaakten zo'n stam pij dat de wedstrijd gedurende 18 minuten moest worden gestaakt. Er werden 30 belhamels gearres teerd. tot de gewonden behoorden 11 politiemannen. Voor de wedstrijd hadden aanhan gers van Millwall al een bus met volgelingen van Ipswich aangevallen met stenen en flessen en onder meer een aantal ruiten van het voertuig verbrijzeld, daarbij werd evenwel niemand gekwetst. Millwall dat zeer laag staat in de tweede afdeling, verloor de wedstrijd tegen Ipswich met 1-6. ZEVENAAR Na de negende ron de in het toernooi om de Nederland se damtitel heeft Frank Drost alleen de leiding kunnen nemen. Zelf won hij van Ad van Tilborg maar zijn concurrenten Johan Bastiaannet en Johan de Boer kwamen niet verder dan remise, terwijl Geert van Aalten zelfs verloor. De Fries kwam hier door op één punt voorsprong en de nationale damtitel lijkt binnen bereik. Negende ronde Bastinaannei-Scholma I Van der Boret-Visser 2-0, Van Aalten-Van der Wal 0-2, Boom-Jansen 1-1Van Ttlborg-Drost 0- 2. De Boer-Van Harten 1-1 Stand 1 Drost 12 punten. 2 De Boeren BaMi aannct 11. 4 Van de Borst en Van Aalten 10 6 Scholma, Boom en Jansen 9 9 Visser en Van der Wal 8. 11 Van Harten 7, 12 Van Tilborg 4 CANNES - Het Nederlandse UE FA-team heeft de eerste ontmoeting in het 27e internationale jeugdtoer- nooi in Cannes verloren. Wereld kampioen bij de UEFA-jeugd, de Sovjet Unie, won met 1-0 door een doelpunt van Nikolov in de 25e mi nuut na een fout van doelman Van der Meulen. Een stormachtig offen sief in de tweede helft leverde het Nederlandse jeugdelftal geen doel- puhnten op. De UEFA-jeugd is in Groep B in gedeeld met de Sovjet-Unie. Brazilië en Iran. De wedstrijd tussen de laatstgenoemde twee eindigde in een overwinning (1-0) voor de Zuida merikanen Het doelpunt kwam in de 58e minuut voort uit een straf schop, die door Martins Fraga benut werd ZEIST Piet Huyg is naar aanlei ding van de rode kaart, die hij afge lopen zondag (op zijn 27e verjaar dag) opliep in de wedstrijd Haarlem- FC VVV, voor drie wedstrijden ge schorst Bovendien legde de tucht- commlssie van de KNVB hem een geldboete van 125,- op BASKF.TRAL Voor de competitie rijn twee wedstrijden gespeeld Flamingo s won op eigen grondgebied van Rotterdam Zuid 119-96 Oud Beijerland deed hetzelfde tegen BV Amatelveen 119-89 VOETBAL De vriendschappelijke intcr- landwedslrljd tussen Onekenland en Tsje- choslowakije u geëindigd in een 6-1 overwin ning voor de Tsjechen. Kroupa scoorde in de 41e minuut.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19