Dame biedt aan KUNST Kees Maks in Den Bosch feestelijk en kleurrijk Shell helpt, deel 6 SWeiekJs eerste serre-appartementen aan zee. Miljoenen Cambodjanen |naar het platteland Shell helpt mm j Joegoslavische journalisten bezochten afgesloten land Lalt dei Minister Pais wijst Academische Raad op financiële nood Residentie Onderzoek betere 'instap' tramwagons Holland Huis Residentie I /f®1ütl Seinpost Scheveningen Toepasselijk programma voor muziekhal van De Doelen J-eta™.". "•."•So"1?,- TET - RIJDAG 24 MAART 1978 Trouw/Kwartet P 6 RHS 11 hebben r herin in de o g van I ve cam] neter g meter meergn r tentol jnderd), ikkingi :iteit middel] geme op het de bui >er seizo belang: F- 6\"uu;u ua ouwd. t coöperaties te werken. n voor -eer f\ De Joegoslavische journalist Dra- goslaw Rancic weet dit omdat hij de afgelopen weken een bezoek heeft gebracht aan Cambodja, als één der eerste journalisten. Hij schreef gisteren in zijn krant, de in Belgrado verschijnende Politika, over een verblijf van twee weken in de coöperatie Leaj Bo, in het zui den van Cambodja. leterme et mee: es van van hui krijgen vraagc willen atis. t de vet een oe oogwei ian sch die rei het wei ?mt de ording mldigl al wel i De Wei Am ster P r het oj werkli ij het een a iB-din otsten ht op naar politie wezige en bij ireau andig en om len vai e pen ozen, Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Zo'n 2,5 tot 3 miljoen Cambodjanen zijn van de steden naar het platte land gestuurd om daar in De regering in Pnom Penh ver wacht alle heil van de landbouw coöperaties, en beschouwt de „pa rasitaire" steden als bron van alle kwaad. In de coöperatie Leaj Bo wonen, aldus de Joegoslavische journalist, bijna 10.000 mensen, die allemaal uit de nu verlaten stad Takeo ko men. Alle leden van de coöperatie worden als gelijken beschouwd, en het geld is er afgeschaft. Tussen de coöperaties vindt ruilhandel plaats in verhoudingen die door de staat zijn vastgesteld. Gewaad Ieder Cambodjaan krijgt van de regering ieder jaar een zwart ge waad, 312 kilo rijst en 6 kilo zout. Rancic heeft de indruk gekregen dat er géén voedseltekorten be staan in Cambodja, wat in tegen stelling zou zijn met het buurland Vietnam. „Er is genoeg rijst en het waterrijke land heeft een overvloed aan vis. Het klimaat is zo gunstig dat wat er ook geplant wordt vrucht draagt en er zijn ruim groen ten voorhanden", zo schrijft hij. De Joegoslaaf verhaalt hoe bij een groepsgesprek mannen en vrouwen zich gescheiden tegenover elkaar op de grond zetten. „Verder hadden we nogal wat problemen meisjes een glimlach te ontlokken voor de foto". Bij een bezoek aan een school vertelde de lerares dat ze de vakken die ze gaf aardrijkskun de en Khmer, de taal van Cambod ja zelf nooit had geleerd, maar dat de partij haar deze taak had toevertrouwd. Huisbezoeken mochten de journa listen niet afleggen, „omdat nog niet iedereen onder controle is ge bracht". Overigens neemt Rancic voor waar het verhaal van de revo lutionaire regering aan dat „de klassevijand" buiten spel is gezet. Iedereen moet zich volgens hem wel aanpassen en lid worden van een coöperatie om aan voedsel te komen. „Renegaten kunnen niet bestaan zonder sympathisanten en sympathisanten kunnen niet leven zonder geld". Waterwerken De Joegoslaaf kwam vooral onder de indruk van de waterwerken in Cambodja, waarbij soms wel 20.000 mensen worden ingeschakeld. De bezoekende journalisten kregen zes dammen te zien die in het ont wikkelingsbeleid van de Cambod jaanse machthebbers een belang rijke rol hebben. „Begrijpelijk, want de voornaamste eis in het land is dat de rijstopbrengsten zo hoog mogelijk moeten worden". De dammen worden aangelegd door mobiele brigades die in noodwonin gen wonen en naar elders worden overgebracht, zodra het werk klaar is. Onder de brigades ontdekten de Joegoslavische journalisten voor malige studenten en boeddhisti sche monniken. Ook schoolkinde ren werken mee aan de bouw. „Wij hebben vaker kinderen gezien met schoppen dan met schooltassen". De Joegoslaaf meldt niets over de werkomstandigheden, die volgens andere berichten zo slecht zouden zijn dat velen bezwijken. 80 pro cent van de arbeiders zou te ziek zijn om te werken. Troosteloos De Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh biedt volgens Politika op het ogenblik een troosteloze aanblik. De nationale bank ligt nog steeds in puin, de bibliotheek is een meubelopslagplaats geworden, ter wijl zwaluwen zich hebben genes teld in het gesloten postkantoor. In de eens 2 miljoen inwoners tellende stad zouden er nu nog geen 20.000 over zijn. Op de voormalige markt van de stad wordt nu kool ver bouwd. terwijl de paar buitenlan ders die nog in Pnom Penh zijn, twee maal per week in een aparte winkel hun inkopen kunnen doen; tegen betaling in dollars. Cambodja sluit zich vrijwel hele maal van het buitenland af, omdat het dat beschouwt als de belang rijkste oorzaak van de onderont wikkeling van het land, samen met de vroeger uitdijende steden, waar de élite en niet-produktieve ambte naren woonden. De rode Khmers, die nu in heel Cambodja aan de macht zijn. begonnen in 1973 al met het opzetten van coöperaties in de toen door hen veroverde ge bieden. Aanvankelijk kregen zij weinig steun, wat veranderde toen de door de Cambodjanen als god heid vereerde prins Norodom Siha- noek zich aan hun zijde schaarde. De Rode Khmers traden zeer hard op tegen de bevolking en de schat tingen over het aantal slachtoffers van de Cambodjaanse revolutie lo pen uiteen van 100.000 tot 1 mil joen. Zij zouden er vanuit gegaan zijn, voor de opbouw van het land genoeg te hebben aan 1 miljoen Cambodjanen, die op de resten van de oude samenleving een nieuwe maatschappij zouden moeten stichten. Dat naar voorbeeld van het Ang- korrijk, dat in de 13e eeuw een grote bloei doormaakte. Deze be schaving, die door de Thais werd verwoest, steunde op de beheersing van de rivieren in een gebied waar de moessonregens kort en hevig zijn. Van onze parlementsredactie DEN HAAG „De tijd van enorme expansie in de geldmiddelen die de universiteiten in de jaren zestig heb ben doorgemaakt, is voorbij. Doel matigheid in de besteding van die middelen is daarom dringend ge wenst." Dit heeft minister Pais van onderwijs tegen een delegatie van de Academische Raad gezegd In een oriënterend gesprek over de her structurering van het wetenschap pelijk onderwijs. Het maximaal haalbare op financi eel gebied noemde de minister op middellange termijn de nullijn. „Als het beleid er onder die omstandighe den toch op gericht is zoveel moge lijk onderwij svragenden tot het we tenschappelijk onderwijs toe te la ten. dan heeft dat gevolgen voor de duur van de studie, de verhouding tussen het aantal studenten en do centen en de tijd die aan weten schappelijk onderzoek besteed wordt," zo hield hij de Academische Raad voor. De minister onderschreef het stand punt van de academische raad, dat er momenteel nog onvoldoende zicht is op de financiering van een goed ingericht post-doctoraal on derwijs. (Een van de voorwaarden voor een verantwoorde verkorting van de studieduur). Hij erkende dat dit wellicht een van de factoren is die de herprogramme- ringsoperatie totnogtoe negatief heeft beïnvloed, en zegde dan ook op korte termijn meer duidelijkheid op dit punt toe. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) Minister Tuijnman van verkeer en wa terstaat heeft opdracht gege ven een onderzoek te beginnen naar een verbetering van de instapmogelijkheden voor ge handicapten en bejaarden in trams. Hij heeft de wagonfa- brik Uerdingen in Dilsseldorf verzocht een model op ware grootte te bouwen van het voorste stuk van een tramwa gen. Dit zal onder meer het deel van de wagen moeten om vatten, waar de passagiers in- en uitstappen. Dat gedeelte moet zo worden gemaakt, dat het in- en uitstappen en het naar een zitplaats gaan voor gehandicapten en bejaarden zo gemakkelijk mogelijk 'wordt, aldus het ministerie van verkeer en waterstaat. Wanneer het trammodel om streeks juni klaar zal zijn, wordt het opgesteld bij de RET, het gemeentelijk ver voerbedrijf in Rotterdam. Daar zullen dan groepen ge handicapten worden uitgeno digd om de „instap" van het trammodel te testen. Dit on derzoek wordt uitgevoerd in samenwerking met gehandi captenorganisaties en revali- datiedeskundigen. Na de proeven wordt het mo del zonodig nog verbeterd. Tenslotte wil men tot trams komen met een zo goed moge lijke instapgelegenheid. Deze kan dan worden toegepast in de nieuwe trams, die Rotter dam wil bestellen en naar ver wachting in 1981 zullen gaan rijden en vervolgens in alle Ne derlandse trams van de jaren tachtig en negentig. Op 't duin dat Mesdag beroemd panora- SCillpOSt ScheVCnillgCn ma, verrijst straks 'n opmerkelijk appar tementsgebouw. "Residentie Seinpost Scheveningen". 70 Luxe appartementen, die de indrukwekkende terugkeer van Scheveningen treffend symboliseren. Wat maakt 't wonen in dit plan zo bij zonder? Een kombi- natie van faktoren. Zoals de sublieme lig ging. Op de historische duintop, pal aan de branding en boule vard. De gemakken van Den Haag vlak bij. En.hartje 'herboren' Scheveningen. Waar straks het gerestaureerde Kurhaus zijn deuren heropent. Zelfs met een sfeer vol casino. En waar tal van accomodaties en faciliteiten borg staan voor 'n bruisend Scheveningen. 365 Dagen per jaar! Daar komt Residentie Sein post Scheveningen. In 'n ver rassende U-vorm, voor optimale bezonning. Vanuit de apparte menten heeft u als bewoner, schilder achtig uitzicht op 't decor van zee, strand en 't oude dorp. 's-Zomers schuift u de cirkelvormige serre open en nodigt de zon binnen. 's-Winters en 's-avonds is uw serre een fascinerende uitkijkpost. Maar er is méér, wat dit projekt tot de keus van kieskeurige kopers maakt MAKELAARS ADVISEURS O.G. m De fraaie futuristische vorm. Het uitgebreide monitor- systeem. De beveiligde parkeergarage met de wasplaats. De sfeervolle entree en 't restaurant van Dikker Thijs, als een oester tussen de armen van de resi dentie. 70 Luxueuze 3, 4 en 5 kamer-appar tementen met volop I leefruimte: in grootte variërend van 135 tot 171 m3! En alle aan dacht voor 't detail. De bouwspecificaties I liegen er niet om. Jawel, omringd zijn door het meest komplete komfort. Door 'n individueel woonklimaat. En met een eigen identiteit. Dat ademt de sfeer van perfektie. Wie Residentie Seinpost Scheveningen als domicilie kiest, weet zich verzekerd van bijzonder woongerief. Prijzen vanaf f400.000,- v.o.n. U wilt meer weten over 's Werelds eerste serre-appartementen aan zee? Twee mogelijkheden: u oriënteert zich in het informatiecen trum, Groenmarkt 28, Den Haag. Daar staat een schitterende modelserre, een uitgebreide diapresentatie en nog veel meer. Of u verzoekt eerst pm toezending van de dokumentatie-map voor geïnteres seerden. Hiervoor kunt u vragen naar de heer Van Nooten. Groenmarkt 28, Den Haag. Tel.: 070 - 648800. tele a| dozen laakt hier uitla .volst: it ve: gang reau iding ak. Warmt Nica atse assist ?ndie edroni sctie door G. Kruis' DEN BOSCH Buiten het eigenlijk toch vrij beperkte wereldje van de beeldende kunst heeft de naam Kees Maks van wiens werk tot 7 mei een expositie worden gehouden in het Noordbra bants Museum nooit zo'n bekende klank gehad. Wat meer geïnteresseerden kenden hem misschien als „de leerling van Breitner" en dat was dan nog hoofdzakelijk door dat befaamde atelier dat de vader van Maks, een aannemer, op het Prins eiland voor beide schilders bouwde. door R. N. Degens ROTTERDAM De hal van de Rotterdamse Doelen heeft voor bepaalde concerten een even voortreffelijke akoestiek als de grote concertzaal. C. J. Maks: 'Zomervreugde', olieverfschilderij, 167 bij 214 cm, 1910. Maks en Breitner werden nogal eens in een adem genoemd en dat kun je je voorstellen als je het allervroegste werk ziet. Maar de echte Maks komt pas zo omstreeks 1910 tevoorschijn, opvallend door zijn eigenlijk wat on- nederlandse galante en feestelijke motieven, elegante gezelschappen in overschaduwde tuinen met door de bomen sprankelend licht. En kleur, veel sterke, gewaagde kleur. Dat was zeker in het Nederland van toen, dat nog niet eens aan het Franse impres sionisme toe was, anders, apart, af wijkend. dus niet goed Breitner's schilderijen, die hier zeer gezien wa ren, deden het helemaal niet. Over de grenzen was deze grandioze schil der van regen en sneeuw nauwelijks bekend. Maar wat Maks betreft: ter wijl in ons land de critici nog „paf (staan) over de durf van deze jongen schilder, die met een-en-al bloederig rood zoo'n leelijk effect zocht" is hij op een expositie van St. Lucas in München en later in Bologna, de enige die echt opvalt en waarover uitgebreid geschreven wordt. Ook zijn inzendingen voor de Parijse Herfstsalon vonden een zeer gunstig onthaal: in 1911 werd hij zelfs be noemd tot societaire en dat is iets wat bv zelfs Isaac Israels en Jan Sluijters nooit is gelukt. Maks was befaamd om zijn circus- en theater schilderijen. Dat begon in de Eerste Wereldoorlog. Toen bracht hij een groot deel van zijn tijd schetsend door in Carré. Maks verkocht niet graag maar kon doorgaan omdat zijn vrouw Cécile jarenlang in de haute couture gewerkt heeft, tot 1966 toe. Maks werd na de Tweede Wereldoor log even vergeten. Maar hij was een groot schilder, die de schoonheid liefhad, wiens kunst oorspronkelijk en vaak van grote kwaliteit was. Dat kun je nooit helemaal wegmoffelen. Dat komt onherroepelijk en in artistieke crisisjaren zelfs nog wat vlugger weer voor de dag. Zo kwamen er, eind jaren zestig, eerst wat aarzelend, weer exposities van zijn werk, eerst bij Heuff, in Wassenaar in het Dinghuis te Deur- ne (waar ze langzamerhand al een hele groep bijna vergeten kunste naars gerehabiliteerd hebben, bij de Kunsthandel Siau, de drijvende kracht, voor de grote tentoonstelling in het Rijksmuseum „Vincent van Gogh" en het boek over Maks en nu dan in Den Bosch. Werken van een „echte schilder", een oeuvre zoals zijn eerdere tegenstander prof. Dake later schreef, „zonder theoretische verlakkerij". Vandaar dat het programma dat er woensdagavond, in een van de con certen van de serie hedendaagse mu ziek, door het Rotterdams Phllhar- monisch Orkest onder Edo de Waart werd gegeven zo goed tot zijn recht kwam. Het merendeel van de stuk ken verlangde een kleine orkestbe zetting en daarvoor lijkt deze hal wel gebouwd te zijn. Plezierige bijkom stigheid ls ook dat het publiek zelfs tijdens het spelen kan gaan staan waar het wil, en dat er geen rookver bod is. Alles werkt dus mee om er naar muziek te luisteren die ook be vrijd is van al te starre tradities. Daarvan waren er ditmaal voorbeel den uit een bijna driekwart eeuw bestrijkende periode van het Wes- teuropese muziekscheppen. Te beginnen met „Aus aller Welt stammende" van de Poolse compo- ADVERTENTIE Etsdemonstratie in Rembrandthuis AMSTERDAM - Rembrandt is bij velen meer bekend als schilder en als tekenaar, dan als etser. Maar juist hij heeft een unieke bijdrage geleverd aan de etskunst, die zich in de loop van de 16de eeuw begon te ontwikkelen. Bijna 300 prenten heeft Rembrandt geëtst en zelf gedrukt hun schoonheid is onbetwist maar ook in technisch opzicht heeft Rem brandt vele mogelijkheden onder zocht en benut. Hij is het vooral, die de etstechniek van een imitatie-gra veerkunst maakte tot een zelfstan dig medium met een eigen karakter. Het Rembrandthuis, Jodenbree straat 4-6 te Amsterdam bezit een vrijwel volledige verzameling van Rembrandt's etsen Een bezoek aan dit museum biedt de unieke moge lijkheid de prenten te zien in de omgeving waar zij voor het grootste deel ontstaan zijn. Om de bezoeker een inzicht te geven in de techniek van het etsen zal de bekende Am sterdamse graficus Theo Beeren- donk op zondagmiddag 26 maart Dames blijken in de autohandel niet altijd echte dames te zijn; soms 2ijn het onbetrouwbare handelaren. Vandaar dat je maar beter niet op de eerste de beste advertentie kunt afgaan. In „Shell helpt, deel 6" staat watje verder nog moet doen om bij de aanschaf van een tweedehands-auto de risiko's zo klein mogelijk te houden. dcdfi is .1 i< ijSK'Vw* twr V - i "4".C28'V biedt aan SIMCA °'fl- '71, ge- -r^-TÓ7 l'°- 08- 1 f': bi Vg installatie r~j „Straatmuzikan- 1635 een demonstratie geven in het Rem brandthuis met aansluitend daarop een rondleiding door het museum Er zal dan ook aandacht besteed worden aan de technische aspecten van Rembrandt's etswerk. Het be gint om twee uur. Deze demonstra ties zullen overigens tot en met april iedere laatste zondag van de maand op dezelfde tijd gehouden worden. Nog geen boekje ontvangen? Vraag er even naar op een Shell station. VW m.st. ^5.000, pr. bnd., goud metallic, 4 drs., zeer mooie auto, 3150 Te lef .010-26619, C28 T.k. CITROËN 2CV 6, 9? 2* 31-6- Deze dame verwisselt kennelijk razendsnel van auto - de advertenties verschenen steeds een dag na elkaar. Bij onderzoek bleek zich achter de „dame" een niet erg betrouwbare handelaar te verschuilen. Meer informatie vindt u in „Shellhelpt,deel6'.' nist Zygmunt Krauze, die in 1973 op het idee kwam vier Poolse volkslie deren door een ensemble van tien strijkinstrumenten te laten spelen, maar dan zo, dat elke melodie steeds door elke instrumentalist in een zelf gekozen tempo wordt gespeeld. Een dirigent om de zaak in het gareel te houden is er niet bij nodig. Het resul taat kan bij toeval boeiend zijn. maar zover kwam het bij deze uit voering niet. Historisch gezien wèl interessant is de bewerking die Strawinsky in 1917 in één nacht maakte van het Russi sche Wolgalied. Een bewerking die het officiële Russische volkslied moest vervangen bij een gala-voor stelling van het Russische ballet van DJagilev in Rome. kort na het uitbre ken van de Russische revolutie. Een gelegenheidswerkje voor blazers en slagwerk waarin nauwelijks de hand van de grote meester te herkennen valt. Dit wel zeer in tegenstelling tot de befaamde „Symphonie of wind in struments" die hij drie jaar daarna (voor bijna dezelfde Instrumentale bezetting) schreef ter nagedachtenis aan de in 1918 overleden Franse componist Claude Debussy. Een wat bitse, stugge muziek, die niets met Debussy's klankidioom te maken heeft, maar die wel een meesterlijke „hommage" is aan de eigenzinnige artistieke oprechtheid van de grote „musicien francais". Van de ene „hommage" naar de an dere: Ton de Leeuws in 1963 gecom poneerde eerbetoon aan Strawinsky (die toen nog springlevend was) in een werk dat hij ook „Symphonies of wind instruments" noemde en waar in hij een kort citaat uit Strawins- ky's gelijknamige compositie ver werkte Een zeer intelligent, voort reffelijk klinkend stuk voor blazers, opgebouwd uit steeds anders „ge kleurde" klankvlakken, bondig en boeiend, en In overeenstemming daarmee tot klinken gebracht onder Edo de Waart. Die trouwens de twee werken van Strawinsky met een maximum aan muzikale spanning had doen uitvoeren. Met de balletmuziek „Le boeuf sur le tolt" was het tot slot relaxen gebla zen en gestreken. Darius Mllhaud schopte in 1919 met deze wat balda dige music-hall-muzlek. vol nieuwe harmonische en ritmische gedurfd heden, massa's serieuze muzieklief hebbers tegen de schenen Nu be hoort het tot de karakteristieke voorbeelden van de soort muziek waarmee Jonge Franse componisten aan het begin van deze eeuw zich tegen de traditie keerden Het was, mede dank zij de pittige uitvoering, in deze Rotterdamse mu ziekhal als uitsmijter precies op zijn plaats.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11