staakt het vuren franse linkse leider 'abre neemt ontslag Italianen leven in een sociaal oerwoud' vergangsbewind in Rhodesië beëdigd Vijf Westduitse experts in Rome Rapport over Britse immigratie omstreden ^emier Begin overlegt met Carter sl Totaal verbod op kernproeven ver af akbondsleider Giorgio Benvenuto stelt vast: ISDAG AVIV, WASHINGTON, BEIROET (Reuter, UPI, AP) Israël kondigde gisteravond een and af in het zuiden van Libanon, dat om zes uur plaatselijke tijd van kracht werd. De ndiging van het bestand viel samen met het bezoek van de Israëlische premier Begin aan de rikaanse president Carter. 22 MAART 1978 BUITENLAND Trouw/Kwartet ia dracht het vuren in het zuiden i ,ibanon te staken werd gisteren U en door de Israëlische minister 'Oi lefensie Weizman. Hij voegde ia, ijn opdracht toe dat een lang j! van de Israëlische strijd en ten in het zuidelijk deel van ia 10n de besprekingen tussen ne te en Israël over vrede in het V en-Oosten zou kunnen bemoei- ne i. Weizman zei verder dat Israël jk strikt aan het bestand zal hou- tenzij het aangevallen wordt wi de Palestijnse guerrilla's. 01 ?ojerste eenheden van de vredes- van de Verenigde Naties zul- orfcandaag in Libanon arriveren, commandant van de vredes- it van de VN in het Midden- en, generaal Silasvuo voerde jren overleg met de Libanese lei- ']fNa afloop van dit overleg deel- mee dat er geen datum was èmd, waarop de 4000 VN-mili- tairen uiterlijk met hun werk moe ten beginnen. Palestijnen De Palestijnen hebben meegdeeld dat zij zich niets zullen aantrekken van de VN-vredesmacht en dat zij hun acties tegen Israël gewoon zul len voortzetten. De Palestijnen zijn bijzonder teleurgesteld over de hou ding van de Arabische staten ten aanzien van het conflict in het zui den van Libanon. Vertegenwoordi gers van de Arabische staten die zich verzetten tegen het vredesinitiatief van Sadat, hebben in Damascus uit gesproken, dat het momenteel niet nodig is troepen naar Libanon te sturen, omdat de VN-vredesmacht in staat moet worden geacht verdere Israëlische acties te voorkomen. Het Palestijnse persbureau WAFA maakte gisteren een einde aan de rubriek „internationale solidariteit". Zeker Syrië lijkt er geen belang bij te hebben in conflict te raken met Is raël. Terwijl de Syrische president Assad eerder deze week verklaarde dat de Syrische grenzen open waren voor alle militaire hulp die men aan de Palestijnen zou willen zenden, zegde hij gisteren een bezoek aan India af om zich te verstaan met de Libanese leiders over het bestand in het zuiden van Libanon. Carter Kort voor het van kracht worden van het staakt het vuren lanceerden de Israeli's nog een grootscheepse aanval op Tyrus, de enige stad ten zuiden van de Litani-rivier die niet in handen van Israël is. Zowel van uit zee als vanaf de landzijde werd de stad met raketten bestookt. Tot voor de Israëlische inval was Tyrus een belangrijke invalshaven vor Pa lestijnse wapenzendingen. De Israëlische premier Menachem Begin sprak gisteren meer dan twee uur met de Amerikaanse president Carter. In het bijzin van de pers sprak de Amerikaanse president over de moeilijke tijden, die Israël momenteel doormaakt, met een kennelijke verwijzing naar de Pales tijnse actie van elf dagen geleden, die de aanleiding was tot de Israëli sche inval in Libanon. Carter wees erop dat Israël momenteel sterker is dan ooit. Hij noemde premier Begin een man met een opdracht, op wiens schouders de verantwoordelijkheid rust voor de toekomst van zijn land en volk in het Midden-Oosten. De Nederlandse regering vindt dat Israël zijn troepen uit Libanon moet terugtrekken. Als ondertekenaar van het handvest van de Verenigde Naties is Israël gehouden gehoor te geven aan een bindende resolutie van de Veiligheidsraad, aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag gisteren. Reeds eerder be treurde de Nederlandse regering de Palestijnse actie bij Tel Aviv en de Israëlische inval in Libanon. tIJS (Reuter, UPI) De leider van de Franse linkse Radicale Partij, Robert Fabre, is estapt Daarmee heeft hij het na de verkiezingsnederlaag van zondag verdeelde links nog ier in de problemen gestort. e stuitte op fel verzet binnen lartij toen hij alle vertrouwen in emeenschappelijk programma flinks opzegde, zodra duidelijk dat centrum-rechts in Frank- verkiezingen zou gaan win- Vice-voorzitter Michel Crepau hmiddellijk dat Fabre geen en- bi echt had zo over het gemeen- aajppelijk programma te praten, loor communisten, socialisten uidicalen was opgesteld, adicale Partij, die slechts tien in de nationale vergadering te behalen, maakt goede kans ™len mogelijke verbreding van de re se regering. President Giscard er itaing zoekt een opening naar n' en lijkt daarbij niet in laatste 's- s te denken aan de radicalen, e socialistische leider Francois Mitterand de reuzenzwaai van sa menwerking met de communisten naar samengaan met centrum rechts nauwelijks kan maken. Overi gens stuit de president wel op veizet van rechts, met name bij de Gaullis ten onder leiding van Jacques Chirac. In het linkse kamp slaat men elkaar ondertussen stevig' met verwijten om de oren, na de nederlaag van zondag. Het communistische dag blad l'Humanité legde de verant woordelijkheid bij de socialisten, terwijl die eerder de schuld hadden gezocht bij de communisten. Deze zouden de nederlaag hebben uitge lokt om de socialisten dwars te zit ten. „Aan de arbeiders is het nu de les te trekken uit deze houding," aldus de socialisten. President Giscard heeft gisteren de- aftredende premier Raymond Barre ontvangen vanwege de vorming van een nieuwe regering. Na afloop van het gesprek werd er door niemand enige aanwijzing gegeven in welke richting Giscard denkt voor de be noeming van een nieuwe eerste mi nister. Behalve de naam van Barre worden de namen genoemd van def vroegere gaullistische eerste minis ter Jacques Chaban-Delmas en mi nister van gezondheid Simone Veil. Met zijn stap heeft de apotheker Fabre voor de vierde maal politiek opzien gebaard. In 1972 stapte hij uit deoude vertrouwde Radicale Partij uit weerzin tegen Jean-Jac- ques Servan Schreiber. die slechts eigen ijdelheid zou strelen. Drie jaar geleden had Fabre. wiens nieuwe fotJSBURY (Reuter, AFP, UPI) De blanke premier Ian 0I{ ith en drie gematigde zwarte leiders zijn gisteren beëdigd als ers van het overgangsbewind, dat Rhodesië naar zwart >r irderheidsbestuur moet leiden. ril h. bisschop Abel Moezorewa. Pi inee Ndabaningi Sithole en aa ihoofd Jeremiah Chiraa vormen s eren de uitvoerende raad. het ste orgaan van het overgangs tijd. De beëdigingsplechtigheid plaats in het Onafhankelijk- shuis, dat zo genoemd werd na si Smith in 1965 eenzijdig de onaf- vi lelijkheid uitriep. De vier legden ies lkaar de eed af. ten overstaan )r(jde anglikaanse bisschop Patrick r, rindagona. De zwarte leiders oi den erop, dat zij door een niet- de inden iemand werden beëdigd, rij üet door president John Wrat- >o zoals bij nieuwe ministers ge il lelijk is. ;e ntvoerende raad zal een nieuw ml net moeten samenstellen, dat voor elke post een blanke èn een zwarte minister zal hebben. De vier leden van de uitvoerende raad zullen bij toerbeurt als voorzitter optreden met Smith als eerste. Kabinet en uitvoerende raad hebben over en weer het recht van veto over eikaars beslissingen. Binnenlandse regeling De vier leiders hadden op 3 maart hun akkoord voor een „binnenland se regeling" tussen blank en zwart in Rhodesië getekend. Daarbij werd het radicale Patriottisch Front on der leiding van Joshua Nkomo en Robert Moegabe buiten spel gezet. Dit heeft aangekondigd de guerrilla strijd in Rhodesië te zullen voortzet ten en niets te zien in een bestand en een nieuwe grondwet, waarmee het overgangsbestuur zich zal bezighou den. Verder moet het voor eind dit jaar algemene verkiezingen in Rho desië voorbereiden, op basis van één hoofd, één stem. Nkomo heeft gisteren laten weten ook niets te voelen voor een nieuwe Rhodesië-conferentie waaraan alle partijen (blanken, gematigde èn ra dicale zwarten) zouden moeten deel nemen. Dit is voorgesteld door de Britse mihister van buitenlandse za ken David Owen, in een poging het Patriottisch Front alsnog bij de bin nenlandse regeling te betrekken. In kringen van het Patriottisch front werd er ook op gewezen dat de drie gematigde zwarte leiders trouw heb ben gezworen aan een onwettige staat (Rhodesië), die zich eenzijdig heeft losgemaakt van Groot-Brittan- nië. Zelfs werd gesproken over ver raad tegenover de Britse kroon. Sit hole gaf toe dat het „hele land" on- Een Palestijn met een geweer aan zijn schouder en een kind aan zijn hand en een man met een fles gas in de straten van Nabatieh tijdens een pauze in de Israëlische beschietingen. door J. den Boef ROME Terwijl de Italiaanse politie volkomen in het duister tast bij het zoeken naar de ontvoerde christen-democratische partijvoorzitter Aldo Moro, zijn vijf Westduitse politie-experts op het gebied van terroristen-opsporing in Rome gearriveerd. Robert Fabre Radicale Partij inmiddels samen werkte met socialisten en commu nisten, een onverwacht gesprek met president Giscard. Deze polste hem over samenwerking, maar die zat er toen (nog) niet in. Vorig jaar septem ber kwam Fabre in het nieuws toen hij plotseling uit het overleg over het linkse programma stapte, hoe wel hij later weer bijdraaide. En nu haalt Fabre, die zijn aanhang vindt op Corsica en aan de voet van de Pyreneeën, voor de vierde maal fors de kranten door af te treden als voorzitter van zijn partij. wettig is, maar zei „we moeten nu praktisch zijn. Dat dit is gebeurd is op zich al een wonder". Smith wees er nadrukkelijk op dat de hele uitvoerende raad (dus ook de zwarten) nu verantwoordelijk is voor de strijd tegen de guerrillabewegin gen. Moezorewa en Sithole zullen zodra het nieuwe kabinet een feit is een beroep doen op de guerrilleros hun wapens neer te leggen. Overigens zou de beëdigingsplech tigheid besloten zijn geweest omdat de drie gematigde zwarte leiders niet te veel aandacht wilden voor hun „onwettige daad". BELGRADO (DPA) In de Joego slavische hoofdstad Belgrado be gint vandaag het proces tegen de Joegoslavische emigrant Perovic, die zich jarenlang vanuit de Sowjet- Unie heeft bezig gehouden met de vorming van een nieuwe communis tische partij. Aangenomen wordt, dat zij onder meer bloedproeven bij zich hebben van Westduitse terroristen, die zich in Italië konden ophouden op de dag van de ontvoering van Moro. In de auto waarin Moro naar men aan neemt, werd weggevoerd, zijn bloed sporen die niet van Moro zelf afkom stig zijn, maar vermoedelijk van één of meer terroristen. Een vergelijkend onderzoek zou uitsluitsel kunnen ge ven over de vraag, of ook naar be paalde Westduitse terroristen moet worden gezocht. De vijf Westduitse politie-functiona- rissen komen waarschijnlijk uit de centrale van het „Bundes Krimlnal. Amt" (BKA) in Wiesbaden. Daar be schikt men over een enorme compu ter waarin in zeer korte tijd talrijke gegevens gecontroleerd kunnen wor den. Zo is mij gisteren uit zeer goede Westduitse bron ter ore gekomen dat de BKA in Wiesbaden onlangs de gegevens heeft onderzocht van 48.000 Westduitsers die een bezoek aan Nederland hadden gebracht. Het resultaat was, dat vijf valse handtekeningen werden ontdekt. Intussen doen talrijke geruchten de ronde. Zo wordt beweerd, dat Moro niet steeds op dezelfde plaats gevan gen wordt gehouden en dat hij zelfs 'in een „mobiele gevangenis" zou worden vastgehouden, om ontdek king tegen te gaan. Naarmate het nieuws over Moro uitblijft (sinds za terdag hebben de ontvoerders niets meer van zich laten horen) neemt de ongerustheid weer toe. De bewaking van belangrijke gebouwen is ver scherpt en de nervositeit neemt zichtbaar toe. Ook de kritiek op de autoriteiten neemt toe. La Malfa, leider van de links-liberale Republikeinse Partij, .zei mij gisteren, niet te begrijpen, dat de politie niet veel drastischer is opgetreden, nadat de ontvoering een feit was. Het verkeer had naar zijn mening tenminste drie dagen volkomen stilgelegd moeten worden om de opsporing mogelijk te maken. Nu is het vrijwel onmogelijk gewor den, de plaats waar Moro gevangen wordt gehouden, te ontdekken. La Malfa sprak van een dramatische situatie en een nationale noodtoe stand. omdat moet worden ge vreesd, dat Moro langdurig zal wor den vastgehouden, wellicht tijdens de gehele duur van het proces in Turijn tegen de dertig leden van de „Rode Brigades Hij pleit voor een snelle berchting van deze mensen. GENEVE (Reuter, UPI) Het over leg tussen de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Groot-Brittannle over een totaal verbod op kernproe ven heeft tot dusver niets opgele verd. Sinds 3 oktober van het afgelo pen jaar zitten de drie landen om de tafel in het kader van de derde ron de van besprekingen over een kern- stopverdrag. Sinds 1963 bestaat er een beperkt kernstopverdrag. dat alle kernproeven verbiedt behalve de ondergrondse. China en Frank rijk hebben deze afspraak nooit on dertekend. Men heeft afgesproken op 19 april opnieuw bijeen te komen. De enige verklaring over de verda ging van het overleg kwam van de Amerikaanse wapenonderhande laar Paul Warnke, die niet veel meer zij dan: We doen ons best en we nemen aan dat de andere partijen ook hun best doen. Dezelfde Paul Warnke heeft gisteren in een toespraak tot de ontwape ningsconferentie in Genève. waar aan wordt deelgenomen door dertig landen, gezegd dat er meer aan dacht besteed moet worden aan de verspreiding van conventionele wa pens. LONDEN (Reuter, UPI, DPA) Een rapport van een Britse parlementaire commissie, waarin aanbevelingen worden gedaan voor een grootscheepse beperking van de niet-blanke immigra tiestroom, heeft in Groot-Brittannië grote, beroering gewekt. Verscheidene groeperingen, die zich bezighouden met de bescherming van de niet-blanke medemens in het Verenigd Koninkrijk, hebben het rapport racistisch, bevooroordeeld en discriminatoir genoemd. De aan bevelingen van de parlementaire commissie, die is samengesteld uit minder vooraanstaande parlements leden van zowel de Conservatieve als de Labour-par tij, komen heel dicht bij eerdere uitlatingen van de leider van de conservatieven. Margaret Thatcher, die heeft beloofd een ein de te maken aan de niet-blanke im migratie. wanneer zij aan de macht komt. Zij maakte zich daarmee de tolk van de vrees van veel Britten die de komst van voormalige gemene best-genoten met lede ogen aanzien, omdat zij bang zijn dat hun aanwe zigheid zal leiden tot een aantasting van het Britse karakter van het Ver enigd Koninkrijk. Minister van binnenlandse zaken Merlyn Rees verklaarde gisteren dat de regering het rapport van de parle mentaire commissie zal bestuderen. Al eerder beschuldigde premier Cal- laghan mevrouw Thatcher an het roeren in racistische vooroordelen in de hoop daarmee stemmen te winnen. De parlementaire commissie doet in haar rapport de aanbeveling voor «een strikte controle op de immigra tie. Het gaat vooral om mensen die afkomstig zijn uit India, Pakistan. Oost-Afrika en hetCaribisch gebied Momenteel wonen er al 1,9 miljoen mensen, afkomstig uit deze voorma lig Britse gebieden, in Groot-Brit tannië. In verband met de economi sche problemen waarmee de Britten kampen, moet hun aantal niet nog groter worden, aldus het rapport. De regering moet een zodanige regeling opstellen, dat alleen nog in zeer indi viduele gevallen immigratie van niet-blanken mogelijk is. De com missie vraagt verder om maatrege len tegen werkgevers die illegale vreemdelingen in dienst nemen. Tenslotte vraagt de commissie om intrekking van die wetten, die aan miljoenen bewoners van voormalig Britse gebieden, de status van Brits onderdaan geeft, zodat ze naar Enge land kunnen komen. el >r J. deri Boef Me De verschillen in inkomens zijn in Italië zo groot dat ;<x 1 van een oerwoud kan spreken, waarin alleen het recht van sp iterkste geldt. Deze woorden tekende ik op uit de mond van i rgio Benvenuto, de Jonge secretaris-generaal van de Italiaan- !e akbond UIL, die voor ons uiteen zette, hoe onrechtvaardig de onale koek in zijn land wordt verdeeld. noodzakelijk is om de werkloosheid onder de jongeren en de vrouwen te bestrijden," aldus Benvenuto. die er op wijst dat van de ongeveer twee miljoen werklozen niet minder dan 85 procent (1,7 miljoen) jonger dan 35 jaar is. (evraagd vertelde Benvenuto de Italiaanse vakbonden sinds 'oering van de christen-demo- ltV, I Ische politicus Aldo Moro een dichtende houding aannemen ten ite van het soclaal-economi- programma van het nieuwe L derheidskabinet van de christen- ocraat Giulio Andreotti, dat ;ens nog niet in details bekend t «jn vakbond, waarin socialisten, ial-democraten en republikei- samen werken, zal echter niet len zijn met noodmaatregelen, periode tot december moeten --.liggen, als de vorming van een Inet op bredere basis opnieuw de orde zal komen: „Er is een if-l^mma voor een periode van jaar nodig, waarin de bestrijding rrfde werkloosheid voor al die lerdduizenden jongeren prio- 1 heeft „Uit wat wij over het ram gehoord hebben moeten wij laken, dat de te nemen maatre- onvoldoende zijn. Wij vinden een programmatische politiek Loonpolitiek Op het gebied van de loonpolitiek is de vakbeweging bereid, zich terug houdend op te stellen. Zij verlangt van de regering dat alles wordt ge daan om de werklozen om te scholen en voor een beroep geschikt te ma ken. dat wel werkgelegenheid zal bieden. Voorts moet het regeringsbe leid er vooral op gericht zijn de klei ne industrieën die in financiële moei lijkheden zijn met subsidies te hel pen. zodat meer arbeidsplaatsen ontstaan. De drie samenwerkende vakbonden (de UIL, de communistische CGIL en de christen-democratische CISL) zijn het zakelijk eens met elkaar, maar hebben een verschillende be nadering. De vakbond van Benvenu to is het bijvoorbeeld niet eens met de opvatting van de communistische vakbond van Luciano Lama dat eerst de communistische partij (PCI) deel moet uitmaken van de regering in Rome. Benvenuto vindt dat niet voldoende en ook niet juist. De vakbonden moeten naar zijn mening zelfstandig zijn: „Zij moeten tegenover welke regering ook de handen vrij houden om te voorkomen dat zij een zelfde onderhorige positie gaan innemen als de vakbonden in de Oosteurope- se landen. De vakbonden mogen zich' nooit als instrument laten gebrui ken. Bovendien meent Benvenuto dat een democratische samenleving gebaat is met een sterke oppositie. Die zou er niet zijn, als communisten en christen-democraten samen in de regering zouden zitten. Belastingen De Italiaanse werknemer is zich vol gens Benvenuto bewust dat de slechte economische situatie van zijn land matiging noodzakelijk maakt. „Het wordt echter tijd dat ook de anderen offers brengen en dat met name een eind wordt ge maakt aan het nationale spel van belasting-ontduiking," voegt hij daar aan toe. Omgerekend in Nederlands geld v/ordt per jaar een bedrag van onge veer 25 miljard gulden aan belasting ontdoken door mensen in de vrije beroepen, zoals artsen en advoca ten, maar ook door handelaars en kleine industriële bedrijven. Deze belasting-ontduiking kan nog altijd ongestraft plaatsvinden, omdat de wet die er een eind aan moet maken nog niet door beide huizen van het parlement is goedgekeurd. Als over offers wordt gesproken, is het van zelfsprekend dat deze min of meer gerenommeerde belasting-ontdui kers niet buiten schot kunnen blijven. Autowegen Benvenuto is van mening dat er ten minste tien jaar nodig zijn om het land weer op de been te brengen. Intussen zullen vele Italianen eraan gewend moeten raken dat hun le vensniveau lager wordt. De indivi duele verlangens zullen onderge schikt gemaakt moeten worden aan noodzakelijke maatregelen in de collectieve sfeer. „Wij zijn in Europa het tweede land op het gebied van de autowegen, maar lopen helemaal achteraan op het gebied van scholen en ziekenhuizen. Dat moet verande ren." aldus de vakbondsleider. Op het gebied van de sociale zekerheid ligt het grootste probleem bij de ziekenverzorging. „Er is behoefte aan een nationaal gezondheidssys teem. Het zou beter zijn om zieken huizen te bouwen en een eind te maken aan de bevoorrechte positie van de apothekers en artsen, dan nog meer autowegen te maken." Op de vraag, waarom er nog mensen op straat om geld vragen, antwoord de Benvenuto dat dit steeds minder voorkomende verschijnsel te maken kan hebben met het feit dat werk loosheidsuitkeringen na één jaar op houden. „De vakbonden zijn er te gen, dat de mensen langer dan dat ene Jaar een uitkering krijgen. Zij menen dat het uiterste moet worden gedaan om een nieuwe baan te vinden. Steun „De vakbonden, die er ook in Italië nog altijd niet in geslaagd zijn alle werknemers te organiseren, hebben de steun van de meerderheid van de werkende bevolking," aldus Benve nuto. Dat werd volgens hem duide lijk gedemonstreerd tijdens de alge mene solidariteitsstaking na het be kend worden van de ontvoering van Moro en de dood van zijn vijf bege leiders. Meer dan 15 miljoen arbei ders namen deel aan de demonstra tieve algemene staking ter veroorde ling van het terrorisme. Italiaanse betogers passeren het Colosseum in Rome. Het betreft hier een betoging van metaal-arbeiders in december vorig jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7