23 24 25 26 27 Steunoperatie metaal onder de maat De tekening van een lezer commentaar "Jnsen gemist (1) ansen gemist (2) Ester (CNV): Deelneming aan overleg hangt af van Kamerdebat l'N LIBANON HOUDEN? LU LIEVER OP JE VOETEN ALlEMAAjJj Downs en ups *en onverschrokken kapitein jurkenautomaat koprol 5 ISDAG 22 MAART 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet 5 [debacle van de scheepsbouw en VMF-concern (bijna 1 miljard |en overheidssteun en toch forse lagen) is geen donderslag bij ere hemel, hoe pijnlijk en in- end de einduitkomst ook voor betrokkenen is. Zowel de epsbouw als het VMF-concern teert al enkele jaren in moeilijk- 1 en. Dat wisten de werknemers, en de regering. ekere zin boden de moeilijkhe- ^de partijen daarom alle gele- leid te laten zien hoe samen oplossingen kon worden ge it. hoe samen ook moeilijke ssingen konden worden geno- ook al was de consequentie van een noodzakelijke sane- De uitkomst is echter een vreden vakbeweging, boze pro- iale besturen en een verontrust ede Kamer. Men kan zich in afvragen wat er dan wel alle- mis is gegaan. reerst moet dan worden vast- eld dat die gezahienlijke aanpak deze problemen zijn het PJrleg in de scheepsbouw en in het - F-concern ook niet bespaard ge- /ifen. Desondanks heeft de be scommissie van de scheepsbouw 9 maart een discussienota over capaciteitsbeheersing in de tepsbouw ter tafel gebracht, rin een aantal varianten staan k de moeilijkheden in deze be- zouden moeten worden elost. Volgende week (29 iijt) zou hierover met de regering gedachten worden gewisseld, aanzien van het VMF-concern hi en overeenkomstige afspraken laakt. Dit overleg nu is op nogal Ihandige wijze door de beslui- van de regering doorkruist. >o^arom? lijkt erop dat de vakbeweging U het allerlaatste moment buiten b is gezet. De regering kan welis- r volhouden dat haar besluit dictaat is, dat er integendeel te praten valt. Maar waarom niet gewacht tot volgende Ik. Het antwoord kan dachten niet anders zijn, dan dat de (gevers de regering onder druk ben gezet. Er is gedreigd met van de problemen inderdaad en soms met vallen en opstaan van de grond is gekomen. In de scheeps bouw kwam er een beleidscommis sie, waarin zowel de werkgevers als de werknemers en de regering sa men naar oplossingen zochten. Ook binnen het VMF-confern kwamen, zij het wel wat moeizamer, soortge lijke overlegstructuren. Het vervelende is echter dat dit soort van overleg nog te vaak met een voortdurende mislukking wordt bedreigd. Sommige werkgevers zien blijkbaar kans de indruk te wekken de handen liever vrij te hebben (vrij ondernemerschap, uiteindelijk dra gen wij de verantwoordelijkheid enz.), omgekeerd frustreert het de. werknemers keer op keer alleen maar ingeschakeld te worden als er echt moeilijkheden zijm. Meepra ten en meebeslissen wordt vaak be perkt tot de bedrijven in nood. De perspectieven voor de bedrijfstak in zijn geheel blijven te vaak buiten het gezichtsveld. een aantal faillisementen. Er moes ten besluiten worden geforceerd. Het kabinet heeft hiermee op zijn minst de indruk geyvekt alleen de exploitatie- en vermogensverliezen van de betrokken bedrijven te heb ben afgedekt, de verliesgevende be drijven grotendeels voor eigen re kening te hebben genomen en de nog winstgevende bedrijven vre dig in handen te hebben gelaten van de ondernemers. Het is tekenend dat de opluchting in die kring groot was. De overheid heeft hen van een loden last verlost en hen tegelijker tijd de vrijheid gelaten. Voor de vakbeweging is dit on danks de steun van een miljard gulden geen vrolijke zaak. Het betekent n.l. dal zij andermaal al leen maar mogen meepraten over de lasten (arbeidstijdverkorting, af vloeiingsregelingen e.d.) met als troostprijs hier en daar een rege ringscommissaris die geen wezenlij ke invloed zal hebben op de besluit vorming. Het is onbegrijpelijk dat het kabinet een naar het zich laat aanzien onnodig conflict met de vakbeweging op dit punt heeft ge-, riskeerd. manifestatie van modelbouw en andere technische hobby's I U jaarbeurs - utrecht I ADVERTENTIE ■Kill zondag I I maandag maart I I maart maart I I maart door Theo Koelé UTRECHT „Wat stelt het overleg tussen overheid, werkgevers en vakbonden over de scheepsbouw en VMF nog voor als twee van de drie partijen het al met elkaar eens zijn? Overheid en werkgevers hebben elkaar gevonden, de vakbonden mogen hun mensen vertellen dat zesduizend arbeidsplaatsen moeten ver dwijnen. Wij zijn alleen bereid mede-verantwoordelijkheid te dragen voor impopulaire beslissingen als we een volwaardige rol kunnen spelen." Dit zegt Leo Ester, tweede voorzitter van de industriebond CNV, dinsdag avond, kort na besprekingen met kaderleden over de door het kabinet Van Agt aangekondigde steunopera tie voor de zware metaalindustrie en de scheepsbouw. Ester vestigt zijn hoop op de Tweede Kamer, die volgende week van Paas- reces (vakantie) terugkomt om een oordeel te vellen over de steunopera tie. Ester en de kaderleden van de industriebond hopen vurig dat het parlement besluiten zal de plannen om te buigen. „Uitvoering van de voornemens van het kabinet houdt in, dat grote aantallen werknemers gedwongen zullen worden ontsla gen," zo heeft de industriebond CNV gisteren aan de Tweede-Kamer voorzitter Vondeling geschreven. Zo wel voor de industriebond FNV als voor de industriebond CNV zijn ge dwongen ontslagen onaanvaard baar. Grote passen „Het zal voor ons van het Kamerde bat afhangen of wij blijven deelne men aan het overleg met overheid en werkgevers, of wat daar voor door gaat," zegt Ester. „Het kabinet is met grote passen door de bestaande overlegsituaties heengelopen. Minis ter Albeda heeft gezegd: wat het kabinet u voorlegt, is geen dictaat. Maar de financiële grenzen, die rond om de voornemens zijn gelegd, en de overduidelijke instemming van de werkgevers maken het wel zeer moeilijk om nog te praten over een „open overleg". Kunnen de bonden meer doen dan de steunoperatie een sociaal verfje geven? Het kabinet zegt ook: de re organisatieplannen voor VMF en de werven moeten zo snel mogelijk wor den vastgesteld. Het kabinet heeft zo'n vlotte gang van zaken echter zelf bemoeilijkt. Het ziet er somber uit voor de herstructurering van be drijfstakken in ons land als het jong ste optreden van het kabinet past in de „overlegeconomie", waarover Al beda zo vaak gesproken heeft," zegt Ester bitter. Het is hem bijvoorbeeld een raadsel, waarom de voornemens op het ge bied van de scheepsbouw naar bui ten gebracht zijn, slechts een week voordat de beleidscommissie scheepsbouw bijeenkomt. Het zit Ester ook hoog, dat het kabinet voor de aanpak van de baggersector in de scheepsbouw aanknoopt bij een plan. dat in de beleidscommissie nog nauwelijks aan de orde is geweest. Langere termijn De Industriebond CNV is minstens zo gegriefd over het feit. dat het kabinet „niet is toegekomen aah de beantwoording van de belangrijkste vraag: wat gebeurt er op de langere termijn met de werkgelegenheid in scheepsbouw en metaal industrie?" Ester: „Wij hebben tevergeefs ge vraagd naar een visie van het kabi net, naar een blik op de vooruitzich ten. De bedrijven, waarvoor de enor me operatie bedoeld is, moeten nog doorgelicht worden op hun toe komstmogelijkheden. Zelfs in grote lijnen is over die mogelijkheden niets meegedeeld. Ik ben nu doods bang, dat het verlies van zesduizend arbeidsplaatsen niet het eindpunt is, maar dat we na de doorlichting te horen krijgen: er moeten nog veel meer arbeidsplaatsen verdwijnen." Voor Ester staat vast, dat het kabi- Leo Ester net „in verwarring verkeert" over de uitwerking van de steunoperatie, waarvan niettemin het financiële plafond onwrikbaar is vastgelegd. „Onbegrijpelijk" vindt Ester het ook. dat de voornemens van het kabinet niets bevatten over de me dezeggenschap van de betrokken werknemers. „In de eerste plaats heeft het kabinet een uitnemende kans laten liggen om te komen tot de instelling van de bedrijfstakra den." In de CNV-visie moeten zulke raden, per bedrijfstak gevormd door werkgevers en werknemers, investe ringsbeslissingen van afzonderlijke bedrijven beoordelen. „Maar er worden nog meer kansen voor open doel gemist. Waarom wordt er wel gesproken over rege ringscommissarissen en niet over werknemerscommissarissen? Waar om ontbreekt een standpunt over de rul van ondernemingsraden?" vraagt Ester zich af. „Het CDA, dat maar liefst tien ministers in het ka binet telt. heeft in verkiezingspro gramma's zoveel aandacht besteed aan medezeggenschap." Ester's kritiek geldt niet alleen het kabinet Van Agt. Waar het gaat om steunverlening aan VMF, die nu acuut is geworden, heeft het vorige kabinet het zonder meer laten afwe ten. Ester: „het was overduidelijk, dat een concern met een Zo snel verslechterende vermogenspositie als VMF geholpen moest worden. Het vorige kabinet draagt zeker een deel van de verantwoordelijkheid voor de operatie, zoals die nu dreigt uit te pakken" De brief van de ministers Van Aar- denne (Economische Zaken) en Al beda (Sociale Zaken), gisteren aan de Tweede Kamer gestuurd, roept voor Leo Ester tal van vragen op. Zo durft hij nog niet te beamen, dat het verlies van 1600 arbeidsplaatsen bij de werf NDSM in Amsterdam gelei delijk zal gebeuren. „Dan moet de orderpositie van deze werf wel ver beteren", zegt Ester. Twijfels ook bij industriebond CNV. waar de beide bewindslieden zich nogal optimistisch uitlaten over het herplaatsen van werknemers. Zij zijn er nog niet zeker van dat er gebruik gemaakt moet worden van verruimde werktijdverkorting, een middel om het beschikbare werk eerlijker te verdelen. Ester: „is er. vragen wij ons af. in de regio Amsterdam wel vervangende werkgelegenheid voor de 1600 man van NDSM? Ook de Rotterdamse arbeidsmarkt behoort niet meer tot de sterksten van ons land." Proble men verwacht Ester vooral rond het lagere kaderpersoneel. In de brief aan de Kamer zeggen de ministers, dat de bedreigde arbeidsplaatsen zich grotendeels in Amsterdam en Rotterdam bevinden. Naar de mening van Ester is het op zijn minst vreemd, dat er niet ge sproken wordt over aantallen be dreigde arbeidsplaatsen bij toeleve ringsbedrijven. In de brief staat slechts: „voor zover toeleveringsbe drijven als gevolg van de afslanking van metaal en scheepsbouw in moei lijkheden komen kunnen zij zich wenden tot het bureau bijzondere bedrijfsmoeilijkheden van het direc toraat generaal voor de industrie" De industriebond CNV sluit niet uit. dat de voorgenomen afslanking in totaal vijftien twintigduizend ar beidsplaatsen meer of minder in ge vaar zal brengen. De slotconclusie van Ester kan niets anders zijn dan: „de nu aangekondigde steunopera tie is duidelijk onder de maat. Een eerste vereiste is. dat de voorne mens echt bespreekbaar worden, dat andere mogelijkheden ook beke ken kunnen worden. Wij hopen dat het parlement dat mogelijk zal maken". Gehoord bij dc Amro Bank. (3) Nu krijg ik binnenkort pensioen. Kan ik dal nu ook via mijn Amro Prh'êrekening ontvangen? Vanzelfsprekend. Uw rekening is er voor alle soorten ontvangsten enuitgaven. Is het nu ook mogelijk om dece acceptgiro van mijn bekeuring via m 'n Amro Phvérekemng te betalen? Geeft u maar. Dat maken wij vlug voor u in orde. Amro Privérekening i (bij de Amro Bank staan ze altijd voor u klaar). [Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent. Postbus 859. Naam en adres aan achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon 2 VREDESMACHTEN Wi) ZULLEN HET HIEE| VEL IN DE HAND HOUDEN ZUUEN NET WEE W INDE 1 HAND HOUDEN V) ZÜUfAl HEI Hier wel iH de hand houden, HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Er zijn momenten, dat je het niet betreurt wanneer het anders loopt met het weer dan je in gedachten had. Dat gold ook voor die in uit zicht gestelde rukwinden van kracht tien of elf. Ze zijn er in Nederland niet geweest, wel, daar zal dan nie mand rouwig om zijn. Alleen aan de kust van Zeeland is het nog wel op een stormachtige wind uitgedraaid, voor de rest was het geen honde- weer, maar wel trokken buien lokaal grijze gordijnen over het landschap. Want de kou in de bovenlucht kwam tot uiting in hagelbuien, alsook in ochtendsneeuw in het zuiden van het land. „Maartse buien, die beduien, dat de zomer aan komt kruien." Het voor spellende gedeelte van deze uit spraak laat ik uiteraard geheel voor rekening van onze goede voorou ders. die van geen isobar ooit ge hoord hadden, die ook geen weet konden hebben van west-circulaties en straalstromingen in de boven lucht en dus in hun prognoses ook niet konden betrekken zoals wij dat doen dat zich ten zuidwesten van IJsland in de bovenlucht een hoeveelheid pure kou bevindt, maar dat is dan natuurlijk mede een kwestie van actualiteit. Minus 45 graden is daar gisteren in die koude put op ruim vijfduizend meter hoog te voorgekomen. De tegen'de wijzers van de klok in in cirkelvorm om die koude depressie heendraaiende wind had een snelheid van negentig kilometer per uur. In een klein ge biedje ten zuiden ervan op eenzelfde breedte als Ierland bezat de wind een tempo van bijna tweehonderd kilometer per uur. Echt een oord voor depressies om daar sterk uit te diepen. U zult vragen, waar komt die kou vandaan? Het zijn restanten winter kou uit Canada. Het diepvriesgehal te wordt in de hogere lagen het best geconserveerd. Ook op lager niveau wordt er langs een brede baan van west-noordwest tot oost-zuidoost koude lucht uit Labrador afgevoerd over oceaanwater niet onbelangrijk verwarmd. Het gevolg is. grotere temperatuurtegenstellingen in ver ticale zin en een toegenomen onsta biliteit. Hoe kouder de bovenlucht, hoe meer buien van hagel en soms sneeuw er komen. Mocht het in de komende dagen al hier en daar wit worden, dan is dat louter een gevolg van die kille acties boven uw en mijn hoofd en niet door een recht streekse aanvoer van poolkou in de onderste lagen, die teweeg zou kun nen worden gebracht door een Groenlands maximum. Maar blij kens een Amerikaanse vooruit kaart voor eerste paasdag zal dat maximum ook dan schitteren door afwezigheid, terwijl de algemene westelijke circulatie in stand blijft. Dat betekent waarschijnlijk een wisselvallige pasen en... beslist geen lentetemperaturen. Ik houd het op te koud V/eer, met name voor het gevoel, aangezien de wind eerder de neiging heeft uit west tot noord te komen dan uit zuidwest tot zui doost. Op die paaskaarten van „Washington" wordt zowel voor za terdag als zondag het centrum van een lagedrukgebied boven noord- Duitsland en de Oostzee geprojec teerd en dat is nou juist niet de goede. Het is daarentegen een loka- tie om rooie neuzen en kouwe tenen bij te krijgen. Profeet Pruiksma in het Friese Bok- sum bevestigde mij dezer dagen nog zijn prognose betreffende een witte paas. We zullen zien, welke Fries gelijk krijgt. Feit is wel, dat Dene marken deze week opnieuw een flin ke kou-inval met vorst verwacht, gepaard gaande met sneeuwverstui- vingen bij krachtige zuidoostelijke winden. De winter is dus echt niet verafThe Journal of Meteorolo gy", aflevering maart. nr. 27, bevat enkele weercuriosa. Vandaag neem ik eruit over het be richt. dat de dertien jaar oude Pa trick Street of Thorpe in Norwich naar het ziekenhuis moest worden gebracht, nadat hij door een vlieger zeven meter omhoog was gevoerd en vervolgens naar de grond gevallen. Station Amsterdam De BUI Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlisslngen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Franklort Oenève Helsinki Innsbruck KJagenlurt Kopenhagen HOOOWATER Donderdag 23 maart; Vlis slngen 1.12-13.33; Haringvlletsiulzen 1.28- 13.43; Rotterdam 3.02-15.38; Schevenlngen 2.29-14 45. IJ muiden 3 08-15 20; Den Hel der 7 02-19.17. Harlingen 9.31-21.30; Delf zijl 11.32-23.35 Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga MaJIorca Munchcn Nice Oslo Panjs Rome Split Stockholm Wenen Zürtch Casablanca Istanbul Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis regenbui 5 regen 4 hagelbui 4 zwaar bew 7 regenbui 4 regenbui 5 licht bew ij sneeuwbui 6 hagelbui 8 regenbui 4 onbewolkt 8 zwaar bew. 17 licht bew 22 zwaar bew, 5 onbewolkt 12 zwaar bew, 5 motregen 5 sneeuwbui ti onbewolkt -u sneeuwbui 7 zwaar bew. 11 zwaar bew. -i onbewolkt 18 hall bewolkt 13 licht bew y sneeuwbui 2 onbewolkt 18 onbewolkt 23 onbewolkt 19 sneeuw 5 onbewolkt 20 onbewolkt 4 hall bewolkt 8 zwaar bew. 18 zwaar bew. 15 sneeuwbui onweer 6 zwaar bew. 5 zwaar bew zwaar bew. zwaar bew ang geleden, toen kapitein Play- eijnog een kind was en verschrikke- veel limonade dronk, moest hij achts altijd een plas doen. Zijn K iders dreven een kroeg in het En- oitlse havenstadje Devonport en ifpren verslaafd aan de drank." een wonder dus, dat de kleine er als we dit citaat even ;r mogen uitleggen aan niets min hekel had als aan de drank, de iclkerige. stinkende kroeg en diep z'n kinderhartje ook aan zijn ders die hem zo'n slecht voor- eld gaven. Op een nacht („zijn {aasje knapte bijna") werd hij 3. or de zoveelste keer door dronke- ol insgelal gewekt. Hij nam een 8Mc besluit, knoopte zijn weinige zittingen in een boerenbonte tdoek en vertrok naar de frisse na zijn ouders vaarwel geroe- I en uiteraard eerst zijn plasje ■li Pleegd te hebben. Het baasje 8 ?ngt het al spoedig tot kapitein en schaft zich een wrakkig schip aan, waarop hij zonder één man schap de zeeën bevaart. Hij functi oneert als een soort ontdekkings reiziger en het duurt dan ook niet zo lang of er voegt zich een spre kend aapje bij hem dat Woensdag heet, omdat het op woensdag gebo ren is. Het blijkt een slim en handig dier, dat zijn baas net zo trouw terzijde staat als Vrijdag zijn Ro binson Crusoë. Waar moet dit heen en wat is de bedoeling eigenlijk? Dat hebben we ons een hele tijd zitten afvra gen. het werkstuk lezende dat de kunstenaar Willem van Malsen schilder, schrijver en (politiek) te kenaar geschreven en getekend heeft, en dat zeker geen boek ge noemd kan worden. De uitgever (De Harmonie. Amsterdam) noemt het een „uitgave, die op geen enke le andere lijkt", en dat is waar schijnlijk de enig mogelijke om schrijving. Het is een soort losbla dig stripverhaal, hoewel ook weer niet helemaal losbladig, want de uitvouwbare pagina's zitten in vier stukken bij elkaar in een oranje doos, waarop de titel, „De vreselij ke avonturen van de onverschrok ken en ongetrouwde kapitein Play er. te land en ter zee" staat, plus een plaatje van een fris ogende, baardige kapitein. Avonturen beleeft het heerschap wel, een beetje kinderlijk vaak, en dat zal wel komen doordat hij al tijd een groot kind gebleven is. Onverschrokken is hij soms, en dat hij ongetrouwd is bespaart hem op zijn zwerftochten een hoop moei lijkheden. Want wat had hij anders met zijn aanbeden Miss Blanche aan gemoeten? De clou van het verhaal zit 'm in haar en de overige kennissen en vrienden van de kapi tein. Net zoals in een VPRO-serie ene Waldo van Dungen wie dat dan ook mag zijn vrijwel uitslui tend omgaat met chocoladenamen dragende personen, zo hebben ka pitein Player's vriend(inn)en en kennissen allemaal rokerij-namen. En als de zelf niet rokende kapitein op nog tamelijk jeugdige leeftijd aan longkanker ten onder gaat zoals ene Dr. Dushkind. een medi cus, vaststelt is het al gauw duidelijk dat de oorzaak bij zijn vriendenkring gezocht moet wor den, want waar je mee omgaat Wie „Charlotte Rhodes" zegt, zegt Onedin Line. De halve wereld kent het zeilschip (voor kenners: een driemast gaffeltopzeil schoener) van binnen en buiten dankzij de televisie, dus Charlotte mag echt wereldberoemd genoemd worden. Het schip (zie foto) is aan Nederland verkocht, en de BBC heeft dan ook een nieuw exemplaar (de Noorse „Christian Radich" moeten aanschaf fen, dat in een volgende serie belevenissen van James Onedin en de zijnen een hoofdrol speelt. Charlotte is in Delft grondig opgekanapt en geschikt gemaakt om er groepen gasten mee te vervoeren. Want dat is de bedoeling van de tegenwoordige eigenares, de Charlotte Rhodes Stichting: dat hel eikehouten schip blijft varen. Het kan gehuurd worden voor een zeiltocht op het IJsselmeer of voor een feestavondje ergens aan de wal. maar alleen bezichtigen kan ook. Dc komende maand ligt het zeilschip in Amsterdam (uitsluitend 's zondags toegankelijk), in mei kiest het ligplaats in Harlingen. waar het de hele zomer blijft liggen, althans steeds terugkomt. Inlichtingen over bezichtinging en zeiltochten onder meer bij dc VVV's in Harlingen en Monnickendam. word je mee besmet. Wie er 22.50 voor over heeft, kan de vreselijke avonturen van kapitein Player uit dit wonderlijke, en toch ook wel uitzonderlijke doosje zelf meebe leven. Nog maar kort geleden kon het Diakonessenhuis Leeuwarden een periode afsluiten, „waarin de broe ders met broekspijpen tot even over de knie liepen en de zusters in jurken die de indruk wekten dat ons halve personeelsbestand in blijde verwachting was". Een jur ken- en pakkenautomaat bezitten ze nu, die keurige uniformen op maat verstrekt aan ieder die aan een schone jurk of schoon pak toe is. Zijn alle kledingperikelen daar mee uit de wereld? Niet direct in elk geval. In het verslag in het personeelsblad „Singel 88" (ook het eerste citaat komt daar vandaan) wordt gesproken van „het aantal zusters dat in grote ijdelheid had opgegeven maat 36 te hebben, doch in werkelijkheid nog uit maat 44 knapte". Er werd aanvankelijk dus geruild bij het leven, waarbij wel bedacht moet worden dat het ver slag door een man geschreven is. Die geeft vervolgens enigszins schoorvoetend toe, dat „we natuur lijk ook met de mannen de nodige problemen hebben gehad, maar dat lag meer aan de fabrikant van de pakken. Hoewel, na enige weken lang dikke buiken, o-benen, holle ruggen, ingevallen borsten en knobbelknieën langs mijn tafeltje te hebben zien trekken, begrijp ik hoe moeilijk het voor zo'n fabri kant is". Gelukkig is intussen het stadium wel bereiktdat de meeste medewerkers keurig gekleed gaan. In een interview met Bassie en Adrlaan, sterren in een kinder-tele- visieserie, lazen negen kinderen uit Maassluis en Maasland dat het vro lijke duo iets had gezegd van: „Als je ons op straat tegenkomt en je vraagt ons een koprol te maken, dan doen we dat". De negen heb ben dat gecontroleerd, ze fietsten laatst langs een bevroren plas, waar ze Bassie ^n Adrlaan bezig zagen met windsurfen. Ze stapten dus van de fiets en vroegen het tweetal beleefd even een koprol te maken. Tot hun teleurstelling de den die het niet. „Heeft u dat in uw blad gezet zonder dat ze het zelf gezegd hebben, of hebben ze dat echt gezegd?", vragen de kinderen nu in een brief in de NCRV-gids. en ze voegen er rancuneus aan toe „Zegt u ze dan maar, dat ze lekker onsportief zijn en van surfen bren gen ze ook niet veel terecht".

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5