Ambassadeur negeert protest tegen Apartheid ooit meer steenkool vanuit Limburg De Eurocheque is 't veiligste briefje van f300,-. griep Vinnige discussie over datum debat 9 Wiegel geeft fractie CDA veeg uit de pan Delegatie van Kamerleden en Amnesty voor gesloten deur Militaire bonden vormen federatie Fleurop voor.. bezorgd over jmeend reisverbod Sm Helder Camara wie 't haasje is Vandaag 6 nclusie uit nooit eerder openbaar gemaakt rapport: Eurocheque: het handige en veilige betaalmiddel. DESSQ brengt meer kleur in Wolmerk tapijt. H.H de Klerk geeft er een extra vrolijk tintje aan. Moeilijkheden in metaal naDHB30G3 iiinnin )PRIL helpen snel! Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Zuidafrikaanse ambassadeur in Den Haag heeft gisteren geweigerd een delegatie van Kamerleden en vertegenwoordigers van Amnesty International te woord te staan. De delegatie, waarin de Kamerleden Van den Bergh (PvdA), J. N. Schol ten (CDA), mevr. Wessels (D'66), mevr. Beckers (PPR). Van der Spek (PSP) en Nijhof <DS'70), wilde de ambassadeur 50.000 handtekenin- AMSTERDAM De christelijke vereniging van militairen heeft be sloten een federatieve samenwer king aan te gaan met de katholieke zusterorganisatie St. Martinus. Tij dens de buitengewone algemene le denvergadering nam de CVM dit be sluit met 181 stemmen voor, acht tegen en vier onthoudingen. De da tum waarop de federatie aan het werk gaat is 1 juni 1978. De christelijke vereniging van mili tairen telt 5700 leden. Sint Martinus 6500. advertentie in van de delegatie wachten tevergeefs voor de deur van de afrikaanse ambassade. Een petitie met 50.000 handtekeningen 3e<É| door de ambassadeur niet in ontvangst genomen. TERDAM (ANP) Het college bestuur van de Vrije Universi- oll preekt in een brief aan de pau- ve (nuntius in Den Haag zijn „die- ne zorgdheid" uit over een reisver- zefdat paus Paulus volgens publi- ts in de Nederlandse pers zou hebben opgelegd aan mgr. Dom Hel der Camara. Indien deze publikaties juist zijn dan dringt het college er bij de ver tegenwoordiger van de Heilige Stoel op aan de brief door te geven aan de paus en hem te verzoeken de maat regel onmiddellijk ongedaan te ma ken. Het college schrijft, dat de VU speciale banden met mgr. Dom Hel der Camara heeft, omdat zij hem in 1975 een eredoctoraat heeft ver leend. gen overhandigen behorend bij een petitie over de schendingen van de mensenrechten in Zuid-Afrika. De delegatie kwam in de ambassade niet verder dan de portier, die alles zins bereid bleek het verzoek van de delegatie de ambassadeur te spre ken te krijgen wilde doorgeven. Hij kreeg echter de boodschap door dat noch de ambassadeur, noch iemand van de ambassadestaf bereid was de bezoekers te woord te staan. Ook een verzoek om uitsluitend de Kamerleden te ontvangen stuitte op een weigering. De ambassadeur had eerder ook een schriftelijk verzoek ontvangen te worden van de hand gewezen Verontwaardiging De gang van zaken wekte nogal wat verontwaardiging bij de delegatie. Het CDA-Kamerlid Scholten zei: .,De Zuidafrikaanse ambassadeur nodigt wel bij herhaling individuele Kamerleden uit voor gesprekken in informele en ontspannen sfeer. De kennelijke bedoeling daarvan is de relaties te verbeteren en de Zuidafri kaanse visie op de Apartheid uit te leggen. De ambassadeur geeft echter Mei Pasen heelt iedereen oren boeket. Als een (Paas)haas n.nr de bloemist Fleurop- Intertlora staat koninginnegracht 135 Oen Haag' Vandaag viert prins Pieter Christiaan, zoon van prinses Margriet en Pieter van Vollen hoven, zijn zesde verjaardag. Zijn vader maakte deze foto. i HAAG Al acht maanden ligt op het ministerie van Economische Zaken apport, waarin de definitieve sluiting van de Limburgse mijn Emma wordt evolen. Deze mijn is als het ware „in de mottenballen" gelegd (officieel: véiserveerd), opdat er weer gewerkt kan worden als ooit besloten zou worden a inning van steenkool te hervatten. Het rapport is nimmer openbaar lakt: Een regeringsbeslissing is uitgebleven. Theo Koelé wl nclusie van het rapport, J iracht door een com- i onder leiding van oud- rd rteur-generaal der mij- ro A. H. W. Martens, liegt eiftom. „In de steenkool- rojng zit geen perspec- is de meest beknopte- ïvatting die Martens an geven. nburg, onder meer bij tadsgewest Oostelijke ®ltreek en bij de leden e commissie-Martens, is lige wrevel over de ge- kinnigheid die de rege- 'Jaat bestaan omtrent de a-mijn. „Officieel heb- re uit Den Haag niets Jmen", klaagt een zegs man het stadsgewest „Je cö t je af of er met het aat van een paar jaar Tige studie wel wat ge- meent een lid van de lissie. Een ander vindt het „hoog tijd" voor publi catie. De voornaamste conclusie uit het rapport is, dat het weer op gang brengen van steenkoolwinning in ons land enorme financiële offers eist. Die offers staan in geen ver houding tot de bijdrage, die de steenkoolproduktie kan leveren aan de vaderlandse energievoorziening. Definitief sluiten Er moet een eind gemaakt worden aan de zogeheten conserveringsmaatregelen, die genomen zijn om een eventuele heropening van de mijn Emma vrij eenvoudig mogelijk te maken. De mijn moet. meent de commissie- Martens, definitief gesloten worden. De commissie heeft ook on derzoek gedaan naar de mo gelijkheid van ondergrondse vergassing van steenkool. Ook daarvan is geen werke lijke bijdrage aan de energie voorziening te verwachten, althans niet in de komende tientallen jaren De stand van de techniek is nog on toereikend. De commissie-Martens heeft zich uitvoerig laten inlichten over de gigantische steunbe dragen, die in de buurlanden België en Duitsland worden uitgetrokken voor de steen koolwinning. In Duitsland zijn de bedragen opgelopen tot meer dan zes miljard gul den, in België tot ruim ander half miljard. Blijvende steen koolwinning is alleen moge lijk bij de gratie van over heidssteun. De Nederlandse overheid zou nog veel dieper in de geldbuidel moeten tas ten, omdat een geheel nieuwe „mijninfrastructuur" nodig zou zijn. Geen perspectief derhalve voor de kolenwin- ning in Zuid-Limburg. Perspectievennota" De naam „perspeètievenno- ta" is verbonden aan een an der stuk, vorig jaar uitge bracht door het kabintet-Den Uyl en het provinciaal be stuur van Limburg. Het is de bedoeling, dat Rijk en pro vincie deze week een geza menlijk standpunt bepalen over de gewenste ontwikke lingen in het door ernstige werkloosheid geteisterde Limburg. In de discussie tussen Rijk en provincie speelt de mijn Emma nog steeds een rol, na melijk als plaats voor de ves tiging van onder meer nieuwe bedrijven. Het stads gewest Oostelijke Mijnstreek zou het terrein graag opne men in het „operatieplan sa nering mijnterreinen". ge richt op het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen. Het terrein van Emma zou ge deeltelijk plaats kunnen bie den aan lichte, schone indu strie. Het CDA-Kamerlid Bremen noemt nog een ander ver band tussen het werkstuk van de commissie-Martens en de perspectievennota: „Het conserveren van de mij nen is een zaak van miljoe nen guldens. Als daar een punt achter wordt gezet komt er geld vrij voor ver vroegde uittreding van oude re werknemers, die hun ba nen aan jongeren afstaan. In de ontwerp-perspectievenno- ta wordt gesproken over een eerlijker verdeling van het werk. Met het aanvaarden van een motie-Van der Lin den (CDA) heeft een meerder heid van de Tweede Kamer vorige week om regerings voorstellen daartoe ge vraagd. Vervroegde uittreding Door het provinciaal bestuur en DSM wordt al gewerkt aan een plan voor vervroegde uit treding van ex-mijnwerkers. Voor het PvdA-Kamerlid Wöltgens is het zeer de vraag of dit plan wel uitmondt in een „eerlijker verdeling" van werk. Het plan behelst moge lijkheden voor vervroegde uittreding vanaf het 55e le vensjaar, afhankelijk van het aantal in de mijnen doorge brachte arbeidsjaren. Wölt gens vreest dat uitvoering van het plan tot inkrimping van het DSM-personeelsbe- stand leidt. Niet iedere oude re werknpmer, die van de re geling gebruik maakt, zou vervangen worden door een jongere werknemer. Grote zorgen heeft Wöltgens ook over wat hij noemt het moedwillig afbreken van arbeidsplaatsten bij bedrij ven, die met forse overheids steun uit vroegere mijnon dernemingen zijn voortgeko men. De PvdA-Kaemerfrac- tie beraadt zich over een mo gelijk onderzoek naar de be steding van de honderden miljoenen overheidsgeld. Wöltgens: „Er wordt gedacht aan een verzoek aan de alge mene rekenkamer, maar zelfs een parlementaire enquete wordt niet uitgesloten." advertentie specimeh bank Bent u al een van de bezitters van het handige en veilige betaalmiddel? Zo niet, dan verdient 't echt aanbeveling om bij uw bank Eurocheques aan te vragen. Want daarmee kunt u op vertoon van uw pasje overal in Nederland tot f300,- per cheque betalen. In winkels, restaurants, benzinestations of waar dan ook. En datzelfde is ook mogelijk in bijvoorbeeld Duitsland, België en Zwitserland. Bovendien kunt u er bij banken in geheel Europa en nog een paar andere landen geld mee opnemen. En._ een extra-voordeel is: Eurocheques zijn verzekerd tegen verlies en diefstal. De Gezamenlijke Banken en Spaarbanken. Dus: op naar uw bank voor' Eurocheques! En vergeet u dan niet om het boekje met tips mee te nemen, waarin u alles vindt over het hoe en waar uw cheques te gebruiken. Trouw/Kwartet advertentie niet thuis wanneer het initiatief van de andere kant komt om deze bood schap eens aan hem door te geven. Dat is een bevestiging van het feit dat Zuid-Afrika niet bereid is tot een werkelijke gedachtewisseling. Dit is geen stimulans om voortaan nog op die vriendelijke invitaties positief te reageren." aldus de heer Scholten In de petitie van Amnesty Internati onal, de organisatie die zich overal ter wereld inzet voor verbetering van het lot van politieke gevangenen, wordt van Zuid-Afrika vrijlating van al deze gevangenen geëist Voorts wordt intrekking van alle wetten die met de Apartheid samen hangen bepleit en instelling van een open en onafhankelijk onderzoek naar beweerde martelingen en sterf gevallen van zwarte Zuidafrikaners in gevangenschap. Met het aanbie den van deze petitie kwam officieel een einde aan een internationale ac tie van Amnesty International in 20 landen. Amnesty International zal de 50.000 handtekeningen die de petitie onder steunden nu per post direct naar de Zuidafrikaanse regering sturen. T&pijtLand n.HH DE KLERK DEN HAAG Tussen de regeringsfracties van CDA en VVD enerzijds en de PvdA anderzijds is een vinnige discus sie ontbrand over de datum, waarop volgende week het Kamerdebat over de moeilijkheden in de metaalindustrie moeten worden gehouden. De verkiezingsdatum van 29 maart, volgende week woensdag is daar niet vreemd aan De fracties betichten elkaar er over en weer van dat ze bij de bepaling van de datum voor het debat, de verkiezingsdag te veel laten meespelen. In verband met de meningsverschillen heeft Ka mervoorzitter Vondeling gisteren nog geen beslissing genomen over deze zaak. Het debat zal wel vol gende week plaats vinden, de Ka mer moet er dus speciaal van re ces (paasvakantie) voor terugko men. Maar of het dinsdag, de dag voor de verkiezingen, of donder dag wordt is nog niet bekend. Vondeling wil eerst het overleg afwachten dat vanmiddag plaats vindt tussen de vaste Kamercom missies voor sociale en economi sche zaken en de ministers Van Aardenne (economische zaken) fcn Albeda (sociale zaken). De PvdA had Vondeling verzocht de Kamer dinsdag terug te roe pen. De PvdA vindt dat het debat zo snel mogelijk gehouden moet worden nu de problemen bij de betrokken bedrijven in de open baarheid zijn gekomen. Voor de CDA-fractie is het nog de vraag of dat debat voor de verkiezingsdag gehouden moet worden. Het de bat moet goed voorbereid wor den. Overwegingen van electorale aard mogen niet doorslaggevend zijn. aldus de CDA-fractie. De VVD-fractie is helemaal tegen een debat op dinsdag, men vraagt zich zelfs af of het debat de don derdag daarop wel moet worden gehouden. In WD-kring was men zeer opge wonden over de houding van de PvdA. Men beticht Den Uyl ervan „over het hoofd van de arbeiders bij VMF heen verkiezingspropa ganda te bedrijven In PvdA kring was omgekeerd het verwijt te horen dat dc regeringsfracties een zo spoedeisende zaak bewust uitstellen omdat men een debat voor de verkiezingen niet aan durft wegens de kritiek die op het beleid van de regering mogelijk is Den Uyl wees er gisteravond nog eens op dat de PvdA het debat niet om electorale redenen op dinsdag wil houden. De houding van de PvdA heeft echter ook bij D'66 niet tot in stemming geleid. Evenals de VVD betwijfelt D'66 fractieleider Ter louw of het wel verstandig is de Kamer speciaal terug te roepen, niet omdat de zaak met ernstig genoeg is maar, aldus Terlouw. omdat wij een andere wijze van oppositie voeren dan dc PvdA doet. Terlouw benadrukte dat zijn fractie probeert om tegenover de regeringsvoorstellen betere al ternatieve voorstellen te leggen Dat is bij dit ingewikkelde pro bleem niet eenvoudig en er is waarschijnlijk meer tijd voor no dig dan een week. „Het gei/aar dreigt dat door een vervroegd Ka merdebat verwachtingen worden gewekt die we niet waar kunnen maken." aldus de D'66 fractie leider MONTFORT Minister Wiegel (VVDl heeftzich gisteren in de verkiezingsstrijd gestort met een vinnige aanval op de CDA-fractie in de Tweede Kamer De vroegere politieke leider van de liberalen zei in het Limburgse Montfort tekenen te signaleren die er op duiden dat de CDA-fractie zich van de eigen bewindslieden in het kabinet dreigt te verwijderen. „De christen-democraten zoeken op tal van punten steun bij de PvdA. een partij die er in de oppo sitie bijna dagelijks blijk van geeft het bedrijven van bot oppor tunisme niet te schuwen. Het CDA moet kiezen tussen het kabi net en de misplaatste loyaliteit aan een vroegere partner", aldus Wiegel. De liberale bewindsman heeft zich met deze opmerkingen recht streeks in de twisten tussen de twee regeringsfracties gemengd Een stap die premier Van Agt tot dusver heeft weten te vermijden Wiegel richtte vanuit Montfort ook enige vermaningen aan het adres van zijn politieke verwan ten in de Kamer. Hij zei. dat de WD-fractie er nog wat aan moet wennen dat zij niet meer in de oppositie zit. Ook zij zal offers moeten brengen en inzien dat de tijd harde eisen stelt, „zeker nu het Kabinet bij zijn beleid ook het oor buiten de regeringsfracties te luisteren wil leggen" Teruggrijpend op zijn oude stok paardje verklaarde Wiegel, dat het kabinet wil kiezen voor een nationale aanpak. „Niet alles wat de VVD voorstaat kan verwezen lijkt worden Het landsbelang gaat boven het partijbelang Dit kabinet wil een beleid van de grond krijgen dat een nationale overeenstemming belichaamt', aldus de minister van binnen landse zaken. Dat nationaal beleid zal wel libe raal worden bijgekleurd, maakt? Wiegel duidelijk. Hij zei. dat het CDA zal moeten beseffen dat het in de afgelopen Jaren gevoerde regeringsbeleid in liberale rich ting zal worden omgebogen „Van een voortzetting van het beleid van het kabinet-Den Uyl kan en zal geen sprake zijn". advertentie „Ik kan de luchC ervan niet verdra gen. maar toch vind ik hel lekker KINDERTABLETTEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3