Kerk in DDR houdt vast aan tradities Uit brieven van lezers -J =2 - - n Het hoedje van de remonstrantse juffrouw Synode: UCN alleen met goede controle Argentijnse bisschoppen vragen opheldering Meer pastoraat r.k. Molukkers Meer Fransen protestant VANDAAG - Voorbijganger d Beroep op paus - -TIL--'. -7TT"7. WOENSOAG 22 MAART 1978 WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ Trouw/Kwartet door mevrouw dr. J. ter Vrugt-Lentz De Evengelische Lutherse Kerk in de DDR is van volkskerk minderheidskerk geworden. Dat is ten dele toe te schijven aan het door de regering overal, vooral op de scholen, gepropageerde en onderwezen atheïsme, maar ook aan de verstedelijking en industrialisering. Verschillende waarnemers in en bui ten de DDR zeggen bovendien (wat ook van de Nederlandse kerken ge zegd wordti. dat ze te star. te tradi tioneel, te conservatief zijn, niet in staat, de vernieuwende kracht van het evengelie aan de atheïstische omgeving te tonen. En dat geldt, volgens deze waarnemers, ook voor de meeste kerkleden: ook zij zijn vaak conservatief en traditioneel, wijzen in hun hart de socialistische maatschappij, waarin ze leven, af en klagen, omdat kerk en christenen met langer door de staat bevoor recht worden Deze christenen wordt verweten, dat ze daardoor van de kerk een verzamelplaats van onte vreden reactionairen maken, waar door zij steeds minder aantrekkings kracht krijgt. Daar zit veel waars in: overal is ook m de DDR de kerk geneigd om oude gewoonten te bewaren en tradities voort te zetten. Veel predikanten dragen b.v. op de preekstoel nog steeds een fraai geplooide Wlllem- de-Zwijger kraag op hun toga! Men sen. die van al dat nieuwe in de maatschappij niets moeten hebben, zullen in een traditionele kerkdienst zeker een zucht van verlichting sla ken. omdat dé&r alles tenminste nog net zo is als vroeger. jegens mensen, die de marxistisch- leninistische wereldbeschouwing niet delen en dat wantrouwen leidt hen ertoe deze mensen minder kan sen te geven. Wel leert de ervaring, dat in concrete gevallen van achter stelling persoonlijke gesprekken met vertegenwoordigers van de staat effect hebben. Maar heel vaak is het niet aan te wijzen, het gaat meer om een indirect gebeuren. Toch kunnen christenen vanuit het evangelie niet volhouden, dat ze in een ondraaglijke uitzonderingstoe stand leven. Er is in de socialistische maatschappij goeds en onaange naams. maar veel van het onaange name zou niet aan het socialisme moeten worden toegeschreven, maar aan de menselijke natuur zo als de bijbel ons die laat zien, aldus de bisschop. (Bij dit laatste wordt men herinnerd aan het probleem, wat het uitblijven van de „nieuwe socialistische mens" voor de socia listische staten betekent. Bij een andere gelegenheid verklaarde bis schop Hempel, dat juist voor dit probleem de kerken op iets eigens kunnen wijzen, van waaruit ze hun medewerking kunnen aanbieden). Het is dan ook belangrijk, hoe de, christenen op hun omgeving rea geren. Bedreigd Burgermoed Er zijn echter ook veel christenen, die negatief tegenover de socialisti sche staat en maatschappij staan, omdat zij zich ten diepste bedreigd en onzeker voelen ln deze bcwust- athelstlsche maatschappij. Deze mensen, zowel ln de maat schappij werkende gemeenteleden als bezoldigde kerkelijke medewer kers, lopen met twee vragen rond, zo zei bisschop Hempel van de Saksi sche Landeskirche op de laatste sy nodevergadering in oktober: „wat zal er van mij (de individuele chris ten) worden?" en „wat zal er van de kerk worden?" In zijn rede verklaar de de bisschop, dat hem in vele ge sprekken in de afgelopen maanden gebleken was, dat deze twee vragen de eigenlijke achtergrond vormden van allerlei problemen van politieke aard. Zijn antwoord op die vragen was een antwoord vanuit het evengelie en het geloof, het antwoord van een mens. die de eigen toekomst en die van de kerk ln Gods handen weet. De houding van de individuele chris ten tegenover de socialistische, at heïstische maatschappij van de DDR karakteriseerde hij als: „accep teren en vrij blijven." Met „accepteren" bedoelde hij, dat de christen zich moet realiseren, dat deze maatschappij „onder de ogen en met toestemming van God" ont staan is, dat christenen daarin niet alleen en van God verlaten leven en er dus kunnen en moeten leven. De allesomvattende aanspraken van het marxisme-lenlnisme en de regelmatige atheïstische propagan- da-injecties in de maatschappij ma ken het inderdaad moeilijk om de geloofsweg te gaan Er heerst name lijk bij de autoriteiten wantrouwen Bisschop Hempel stelde, dat juist reageren alleen mogelijk is door „vrij te blijven", dat wil zeggen door zijn gedrag niet te laten bepalen door angst voor persoonlijke nade len. maar door het evangelie. Alles wat een christen in de maatschappij zegt of doet. moet in het licht van het evangelie onderzocht zijn en te genover Christus verantwoord. Deze binding aan Christus en het evange lie geeft de christen een innerlijke' vrijheid, die hem b.v. vrijer maakt van angst voor persoonlijke nadelen, en hem in staat stelt met „Zivilcou- rage" (burgermoed, zedelijke moed) voor zijn burgerrechten en ook voor de mensenrechten van anderen op te komen; aanbiedingen of eisen van de staat rustig en zakelijk te onder zoeken en ofwel vrijmoedig te ac cepteren ofwel gemotiveerd af te wijzen. Binnen de kerk betekent het, dat hij alles wat hij in politiek opzicht doet, openlijk, met medeweten en advies van de broeders en zusters in de gemeente doet en de anderen liever openlijk kritiseert dan in broeden wantrouwen te zwijgen. Met dit laatste punt doelt de bis schop hoogstwaarschijnlijk op het onderling wantrouwen, dat in een gemeente kan ontstaan als bepaal de leden van staatswege gunsten krijgen. Er wordt dan al gauw ge dacht, dat daar wel een zekere dienstverlening aan de staat tegen over zal staan. Wat worden? Tenslotte is er het tweede hoofdpro bleem van vele christenen: „Wat zal er van de kerk worden?" Zij lijden in die diepere lagen van hun christelijk bestaan aan de machteloosheid van de kerk. Inderdaad is de „macht", in de zin van mogelijkheid om in de maatschappij invloed uit te oefe nen, aanzienlijk geslonken en het is terecht dat men daaronder lijdt. Dat ligt niet alleen aan het interesse van de staat om, vooral op de gebieden van cultuur en opvoeding, zijn eigen invloed te monopoliseren. Het ligt ook aan de secularisatie want at heïsme schijnt overal tot de kenmer ken van onze tijd te horen. Maar deze toestand betekent een grote, voortdurende belasting vooral voor de kerkelijke medewerkers, bij wie in stilte of openlijk de vraag op komt: „heb ik dit kerkelijke beroep terecht gekozen, terwijl ik toch voor verschillende invloedrijkere beroe pen ook gedeugd zou hebben?" of het gemeentelid. dat zich afvraagt, of het de moeite looitf, actief ge meentelid te zijn als dat moeilijkhe den met zich meebrengt. En toch, als wij naar Christus en de gemeen ten uit de apostolische tijd kijken, dan wordt het duidelijk, dat Gods beloften altijd de kerk onder het kruis gelden. Ook de christelijke gemeenten uit de apostolische tijd hadden geen menselijke of politieke macht. Bis schop Hempel geloofde niet, dat dat toevallig was. Onze kerk moet leren afstand te doen van veel gewoonten, tradities en menselijke verwachtin gen om vrij te worden voor nieuwe ervaringen, meende hij. Anders dan de macht van de kerk, blijft haar volmacht bestaan, ook in de socialistische maatschappij. Deze verleent aan de christenen een bijzondere autoriteit, „die niet uit onze persoonlijke kwaliteiten afge leid kan worden". Veel niet-christe- nen stellen een beschamend en tege lijk blij makend vertrouwen in vele christenen en kloppen met hun pro blemen soms vol verwachting bij hen aan. Ook is er een verheugende toeloop van tot dienst bereide men sen tot verschillende kerkelijke be roepen, b.v. het diakonaat. Zulke tot getuigenis en dienst in eigen omgeving bereide mensen hebben volmacht. Het is de vraag of de kansen ook zo groot zouden zijn als het christenzijn nog of weer tot het normale bestand van het maat schappelijk leven zou behoren. Daarmee zijn de problemen niet ge bagatelliseerd, maar: „we moeten het elkaar wel makkelijker maken Gods erbarming te zien," aldus bis schop Hempel. Hij besloot: „Aan ons christenen in de atheïstische socialistische maatschappij van de DDR wordt, door mensen maar ook door onze situatie, gvraagd óf we werkelijk geloven en wót we werke lijk geloven. Door hen heen vraagt God zelf ons dat. Wij zullen ant woorden vinden die ons en anderen overtuigen. Dat hangt af van het rijpen van ons geloof. Geen aardse macht kan verhinderen, dat hdat gebeurt." „Heer ik geloof, kom mijn ongeloof te hulp," besloot Hempel zijn rede. (Mevrouw Ter Vrugt is medewerkster van het Interuniversitair Instituut voor Missiologie en Oecumonica te Utrecht). Ter Schegget Het moge dr Ter Schegget tot troost zijn. dat het in 1968 bij de benoe ming van dr K Strijd aanvankelijk ook niet zo vlot is gegaan en dat men reeds meende, dat het er nooit van zou komen Een grappenmaker varieerde toen Gezang 115. vers 3 (Bundel 1938) als volgt (uit het hoofd geciteerd, dus misschien onvolle dig) Waarom kwam toch dat uutf dat Stnjd heeft afgedaan?/Welk een onheilig vuur/van misverstand en waan Ik vrees dat er deze keer geen „dich ter" in de pen klimt, want de naam Ter Schegget leent zich niet zo ge makkelijk om die ln te passen in een kerklied; dat gaat met de naam van Strijd veel en veel beter Een com pliment voor de liederenschat van onze kerk? Oegstgeest W. J. H. Baart Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 858 Wlbautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/ DORDRECHT: Postbus 948 WestbJaak 4. Rotterdam Tel. 010-115588 iRed. en klachten) Schledamsevest 52 Tel. 010-115700 (adv.) DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030. Ter Schegget (2) Onder het hoofd „van de zijde van de faculteitsraad vernamen wij" heeft Trouw op 4 maart een officieel bericht geplaatst. Het betrof hier een persoonlijk initiatief van een van de leden van de faculteitsraad. In Trouw van Jl. zaterdag treffen wij een artikel aan van een van uw medewerkers, waarop het faculteits bestuur nu graag werkelijk officieel wil reageren, omdat dit verslag be rust op onjuist geïnterpreteerde in formatie. In geval van een vacature moet de benoemingscommissie van de facul teit ln overleg met de commissie T W O. der Nederlandse Hervormde Kerk tot een gezamenlijke voor dracht komen. Op 4 november 1977 bood de benoemingscommissie van de faculteit aan de faculteitsraad haar ontslag aan. omdat zij met de commissie T W O. niet tot overeen stemming kon komen. De faculteits raad accepteerde dit ontslag niet, omdat hij van mening was dat de argumentatie van de zijde van de commissie T.W.O. onvoldoende was en voorbijging aan het gezamenlijk vastgestelde stuk over profiel en cri teria voor de vervulling van deze vacature. De faculteitsraad droeg zijn commissie op de gevraagde ar gumentatie alsnog te verkrijgen Omdat de benoemingscommissie moest constateren dat de commissie TWO niet verder wilde overleggen op basis van wederzijdse informatie en argumentatie, bood zij op 13 maart andermaal haar ontslag aan. De faculteitsraad zal zich in zijn eerstvolgende vergadering moeten beraden over het al dan niet aan vaarden van de ontslagaanvrage en Oudere juffrouw (tot jongere kerkgangster): ,,'t Was niet veel bijzonders vanmorgen, m'n hoedje is op z'n plaats gebleven door A. J. Klei Om de veertien dagen maak ik zondagsmorgens ln een Amsterdams ziekenhuis een korte kerkdienst mee, omdat ik geroepen ben de samenzang der patiënten te begeleiden. Ik doe dit graag, want in het zaaltje waar we bijeenkomen, staat een verrukkelijk Amerikaans harmonium met een lekker-ronkende subbas. Eén van de dominees die wel eens in deze kleine diensten voorgaat, heeft de gewoonte zijn gehoor op te wekken tot het geven van reacties op zijn preekje. Hij pleegt na een minuut of zeven te stoppen en spreekt dan uitnodigend: misschien zijn er vragen of opmerkingen Laatst had zijne eerwaarde het over de rijke jongeling, van wie in de bijbel staat: en Jezus hem aanziende, beminde hem. De dominee vertelde dat dit de enige keer is, dat van iemand zo nadrukkelijk gezegd wordt dat Jezus hem liefhad. Hij voegde eraan toe, dat dit natuurlijk niet in mindering komt op de liefde van Jezus voor ons allemaal. Je hebt vaders die heus van al hun kinderen evenveel houden, maar toch ls er eentje eigenlijk zijn hartelap. Deze uitleg beviel een jonge man, die met een gipsen been in een rolstoel zat, geenszins. Hij sprak met een zware, vakbeweging-achtige stem: „Hoor es hier, meneer, als de leiding van een beweging niet objectief is, wordt het een chaos!" Later, onder de koffie, hielden we elkaar ernstig voor dat een kerkdienst geen forumdiscussie is en een preek iets geheel anders dan een lezing-met-debat. Toch, zo voeren wij verder, is het wel erg leuk om tijdens de dienst te merken hoe je woorden bij de mensen terecht komen. Aan het uiterlijk van de kerkgangers kun je in de regel niet zien, hoe de preek gevonden wordt. Het was jammer dat ik tijdens deze alleszins stichtende zondagse koffiepraat nog niet het verhaal van het hoedje van de remonstrantse juffrouw kende. Ik heb het pas deze week gelezen in het Remonstrants Weekblad. De emeritus predikant dr. P. D. Tjalsma, die onlangs tachtig jaar is geworden, haalt in dit blad een paar herinneringen op. Hij heeft ook een paar jaar in Leiden gestaan en in die periode preekte de oude professor Heering vaak in zijn kerk. Een oude juffrouw uit één van de vele hofjes, die Leiden rijk was, kerkte altijd bij Heering senior. Eens zei ze tegen dominee Tjalsma: „U kunt het geloven of niet, maar als professor Heering preekt, pakt dat me zó aan, dat mijn hoofd uitzet en mijn hoedje naar boven gaat!Ze droeg zo'n kapot-hoedje, licht dominee Tjalsma toe. Dr. Tjalsma vervolgt zijn verhaal: „Natuurlijk vroeg ik nieuwsgierig: „Gebeurt er met uw hoedje ook iets, als ik preek?" Tot mijn teleurstelling zei ze: „Nee, niets", maar ze voegde er bemoedigend aan toe:.Dat komt nog wel!" DEN HAAG (ANP) De regering moet bij haar beslissing ten aanzien van het ultra centrifuge project in Almelo het gevaar van verdere ver breiding van kernwapens het zwaarst laten wegen. Dit schrijft de synode van de hervormde kerk in een brief aan premier Van Agt. „Zelfs als dit offers zou vragen op commercieel, politiek en sociaal ter rein, zijn wij ervan overtuigd, dat een principiële houding van de Ne derlandse regering zowel bij grote delen van ons volk als ln de derde wereld, als een bemoediging voor een verdere inzet voor vrede en vei ligheid zal worden ervaren," aldus synode-praeses ds. G. Spilt en secre taris-generaal dr. A. H. van den Heuvel. Verdere deelneming aan de uitbrei ding van Urenco is naar de mening van de synode niet verantwoord, tenzij de regering zekerheid kan ver krijgen, dat leverantie van verrijkt uranium aan Brazilië alleen plaats vindt, als dat land de veiligheids voorschriften van het internationaal atoombureau in Wenen hanteert en het uit dit uranium verkregen pluto nium onder beheer van dit bureau stelt. De brief herinnert aan het stand punt van de hervormde kerk ten opzichte van de kernbewapening. De zorg om de verbreiding, aldus de brief, is juist de laatste tijd in de kerken sterk toegenomen. Daarom dringen de kerken nationaal en in ternationaal krachtig aan op maat regelen, die verdere uitbreiding van de kernbewapening willen voorko men. Deze aandrang wordt nog ver sterkt. indien het landen betreft, waar de militaire en economische macht slechts een kleine bovenlaag van de bevolking ten goede komt. BUENOS AIRES (CIC) Opnieuw hebben de r.k. Argentijnse bisschop pen de regering opheldering ge vraagd over de vele spoorloos ver dwenen personen en over de duizen den politieke gevangenen: Kardi naal Raul Primatesta heeft de presi dent van de junta, generaal Videla, namens de permanente raad van de Argentijnse bisschoppen een nota gezonden. Over de nota, de derde binnen één jaar, wilde de kardinaal niets anders zeggen dan dat deze inging op nieu we feiten, met name op de lijst van politieke gevangenen, die de rege ring onlangs heeft bekendgemaakt. over de in de vervolgens ontstane situatie te volgen procedure. Nu bestaat er een gedragsregel, overeengekomen door synode en fa culteit, waarbij in artikel VIII gefor muleerd wordt, dat waar de beide commissies „niet tot overeenstem ming kunnen komen" over de op initiatief van de benoemingscom missie van de faculteit voorgedra gen kandidaten, het initiatief van voordracht over gaat naar de com missie TWO Wij menen dat het volstrekt prema tuur is er nu al van uit te gaan dat de faculteitsraad zich akkoord zal ver klaren met het in werking treden van artikel vm van de gedragsregel. Dit impliceert dat uw bericht „Be noeming Ter Schegget van de baan" evenzeer prematuur genoemd kan worden. Amsterdam faculteitsbestuur Theologische faculteit Universiteit van Amsterdam Ter Schegget (3) Het bericht in Trouw van 18 maart dat dr N. T. Bakker onlangs een benoeming tot hoogleraar in Brussel heeft aangenomen, geeft een onjuis te voorstelling van zaken. Dr Bak ker is als studentenpredikant werk zaam ln Eindhoven en staat in dienst van de hervormde gemeente aldaar Zijn benoeming als docent aan de theologische faculteit te Brussel betreft een part-time baan. op voorlopige basis, met als op dracht 30 college-uren per Jaar ln de vakken hermeneutiek en filosofie. Naar aanleiding van de door de com missie TWO over hem gedane uit spraken ln het betreffende artikel moet worden opgemerkt, dat dr Bakker gedurende 14 Jaar dienst doende predikant ls in de Hervorm de Kerk. waarvan drie en een half jaar in Vriescheloo (Oost-Gronin- gen), drie en een half Jaar als studen tenpredikant te Eindhoven en zeven jaar als zendingspredikant in Came- roun in dienst van de Raad van de Zending van de Nederlandse Her vormde kerk. Op de foto van links naar rechts pater P. Resubun, kardinaal Willebrands, pater dr. P. Vriens, secretaris-generaal van de Nederlandse kerkprovincie, pater J. van de Made en mevrouw dr. M. Klompé, lid van de commissie Kerk- Zuidmolukkers. UTRECHT (ANP) De ongeveer 2300 rooms-katholieke Molukkers in ons land hebben behoefte aan goede pastorale begeleiding. Dat is een conclusie van de delegatie van de r.k. kerk van de Molukken, die Ne derland bezoekt. De delegatie, die bestaat uit pater P. Resubun, vicaris-generaal van het bisdom Ambon, en pater J. van de Made, is ruim anderhalve maand ln ons land om zich op de hoogte te stellen van de situatie van de r.k. Molukkers hier en hen te informeren over de huidige situatie op de Mo lukken. De beide paters pleiten voor (meer) huisbezoek en het opleiding van eigen mensen voor het pasto raat. Tijdens een ontmoeting met kardi naal Willebrands dankte deze de de legatie voor haar werk. De beleids adviezen zullen worden voorgelegd aan de Nederlandse bisschoppen. Eindhoven Dr N. T. Bakker PRIVAS (EPS) Volgens cijfers van een particulier onderzoekbu reau is het aantal Fransen dat zich zelf rekent tot het protestantisme, driemaal zo hoog als de kerkelijke statistiek aangeeft. Volgens de ker kelijke cijfers zouden van de 52 mil joen Fransen er één miljoen protes tant zijn. Prof. Roger Mehl, de de ken van de protestantse faculteit van de universiteit in Straatsburg, maakte echter bekend dat een marktonderzoeksbureau dit aantal op drie miljoen stelt. De bekendma king sloeg in de permanente raad van de protestantse kerken, die in Privas vergaderde, in als een gra naat. Tot de raad behoren 72 afge vaardigden van de hervormde kerk. de lutherse kerk, de hervormde kerk van Elzas Lotharingen en de kerk van de Augsburgse confessie van Elzas Lotharingen. 'roemen' in hef kruis De opening van de eigenlijke paasviering die morgen met het avondmaal begint, vangt aan met de woorden: „Ik mag ervoor bewaard blijven te roemen anden dan in het kruis van onze Heer Jej Christus door wie de wereld mij gekruisigd is en ik der wereld" (Galaten 6,14). Dit woord behoort tot wat ergens genoemd wordt Paulus' hartstochtelijke epiloog. Het woord „roemen" is bij ons wat minder gebruikelijk. Toch kan h 1 wel omschreven worden. Ik denk 1 aan: je houvast vinden in. voor je j hele leven betrokken zijn op. Zoie is het hier. denk ik. Dan klinkt hel ook wat minder triomfahtelijk en hoeven we niet meteen aan kruistochten te denken. Het geti van een diepe verbondenheid waai| deze man niet vanaf wil. En vooral niet aan het eind van deze brief waarin hij uiteengezet heeft dat er niets te bereiken valt met „eigen gerechtigheid", besnijdenis en wet of het uiterlijk behoren tot het r! uitverkoren volk. Het kruis is voor hem het inbegrip van Gods genadf waardoor mensen kunnen leven. I Het lijden en sterven van Jezus z'n diep ingrijpende betekenis in leven vanuit verzoening en vrede een nieuwe toekomst, door deze Heer. Jezus Christus. Daardoor is „de wereld" hem gekruisigd en hij voor die wereld. Hier moeten we in het woord wereld lezen: de eigengereide wereld van hoogmoed! en het zich ten koste van alles doorzetten, waarbij slachtoffers vallen. Tussen hem en die wereld een kloof gekomen. Door het kruis Het kruis staat ertussen in. Hij kan wel weer bij die wereld komen maa dan moet hij dat kruis geweld 11 aandoen, de betekenis ervan tenietu, doen. We kunnen niet meer om het kruis en het lijden van de mensenzoon heen. Dat is, samen met zijn opstanding, het punt geworden waarop werkelijk zinvolfcp geschiedenis en zinvol mensenlevt^c i inzet. Verder valt er niets te roemei Ik mag er voor bewaard blijven, zeg d; Paulus. smi inefl 'de (fi ie I al e Vc BEROEPINGSWERK NED. HERV. KERK Beroepen te Krabbendijke: A. B( kenkamp, vic. te Amerongen; Amersfoort: M. v, d. Bosch te 1 schede. Aangenomen naar Hardegarijp: G. Wiersma, wetenschappelijk r dewerker aan de rijksuniversiteit Groningen, wonende te Anjum. Bedankt voor Kinderdijk: C. v. Bergh te Rotterdam Zuid: votni Veenendaal: J. Kooien te IJsgj; stein. GEREF. KERKEN Beroepen te Nijmegen en te Zwik drecht-Groote Lindt (reet): J. Ridderbos te Goes. Beroepbaar: L. van Wijngaard ct Olympus 3, Amstelveen; mevro G. Kruyswijk Jansen-Wiersei t Linnaeusstraat 45hs Amsterdam nj GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Assen Zuid (voor missionaire dienst in Brazilië): Wendt te Gees; te Rotterdam- P% haven: D. Berghuis te Delfzijl. Bedankt voor Den Bosch: J. J. B ger te Dokkum. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Culemborg: W. Bifc; veld te Bussum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hoogvliet: A. Hoogfcj land te Krabbendijke; te Beekb x gen: A. Vergunst te Veen. a Bedankt voor Herkingen: J. W. V weij te H.I. Ambacht. GEREF. GEM. IN NED. Bedankt voor Hilversum: A. Winlf- Veenendaal. Suenens De Belgische kardinaal Suent neemt volgens jaar ontslag aartsbisschop van Mechelen/Br sel. Suenens wordt dan 75 jaar, leeftijd waarop bisschoppen volgt paus Paulus met emeritaat horen gaan. Dr. B. van Oeveren Dr. B. van Oeveren te Rijnsbi deelt ons mede, dat zijn naam die van het confessioneel geref meerd beraad) ten onrechte noemd is in ons bericht gistel over het initiatief van de geref meerde kerkeraad van Genera den. Hij was wel op de hoogte steld van het plan, maar niet bij opstelling van de brief betrokke FRANKFURT Tot dusver heb ben honderd personen de brief on dertekend. waarin Oberkirchenrat Karl Herbert en dr. Martin Stöhr. de directeur van de akademie in Ar- noldshain protesteren tegen de reac tie van de evangelische kerk in Duitsland op het discussiestuk „Zuid Afrika de Prijs van de Hoop". Onder de ondertekenaars behoren prof. Eberhard Bethge. prof. Walter Kreek, ds. Werner Slmpfendörfer en proost Dieter Trautwein, alsmede tien leden van de synode van de EKD. AMSTERDAM Het college bestuur van de Vrije Universtt wil, dat paus Paulus maatrege neemt, om het reisverbod voor Braziliaanse aartsbisschop Dw Helder Camara onmiddellijk on daan te maken. In een brief aan de pauselijke nu: us ln Den Haag spreekt het best) van de VU de hoop uit, dat de pul katies over het reisverbod niet ji zullen blijken te zijn. Het wijstop speciale banden, die de Vrije Unli siteit met de Braziliaanse aarts! schop heeft. In 1975 kreeg Hel Camara aan de VU een eredo< raat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2