tadsbesturen wijzen fietaalplannen af )ichten lekken maakt elasting ingewikkelder geeft reden tot zorg Wereldwinkels verkopen vooral andere mentaliteit Verkoop en informatie SOS Ormasiüü Sharpfax kopieer machines Ondernemingsraden Akzo Zout stellen eisen Verkoop belangrijkst bij ABAL Aanpak misleidende reclame sei rgen manifestatie in Utrecht van industriebonden "Hron Van Lawick: streven naar eenvoud EN logste tarief nadert lagere inkomens SOS en ABAL willen verkoop voor allerarmsten Mooi zonder (hart)zeer Mening over reclame ET SDAG 22 MAART 1978 gel Tim r g» udei men 1 aa iTERDAM/UTRECHT „Beëindiging1 van de activiteiten bij de NDSM in Amsterdam op de de regering voorgestelde wijze zou neerkomen op een verlies van 2.250 arbeidsplaatsen en dit It door ons als onaanvaardbaar afgewezen", zo schrijven het provinciaal bestuur van Noord and en de gemeentebesturen van Amsterdam, Zaanstad, Purmerend en Landsmeer in een laring over de voorstellen van de regering in Den Haag ten aanzien van de sanering van de epsbouw en zware metaalindustrie. fEN FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet ADVERTENTIE. ruf ns deze besturen betekenen de tellen in feite het einde van de als nieuwbouwplaats voor hjj schepen. Zij schrijven „ge- „J it" te zijn door de mededelin- on de regering, die onder meer belai lcien, dat alleen een nieuw- gen plaats voor grote schepen in k0( lijnmondgebied met overheids- sam<zal worden gesteund. Gemeen- n provincie menen dat als er ilaats is voor slechts een werf grote schepen in ons land. er compensatie voor de NDSM komen door de Amsterdamse (onderdeel van RSVj voortaan ortioneel te laten meedelen in ders voor middelgrote schepen narineschepen. De besturen ken er hun verbazing over uit e regering haar plannen bekend it zonder vooraf een gesprek Pp' hen over de werf. efde s ma eenten en provincie willen ver fde leader overleg over de regerings- len ten aanzien van het VMF- m in de noordelijke randstad, jns deZe plannen zouden in het J 96' ikken gebied 800 arbeidsplaat- is, h erdwijnen bij vijf VMF-bedrij- trechtse gemeenteraad gaat ge- nlijk optreden voor het open en van de bedrijven Bronswerk en Pannevis (RSV). Het voort- lan van deze twee Utrechtse be- n wordt bedreigd door de over- plannen ten aanzien van de ana ipsbouw en VMF. De politieke e'9 jen in de raad hebben elkaar an z oden op de volgende eisen: en Pannevis mogen niet l, de arbeidsplaatsen moeten en behouden, de werkgelegen- ïn de Utrechtse metaalindustrie worden hersteld en er moet leidssteun komen onder contro- n het parlement, vakbeweging ersoneel. Jel0 ïifestatie omende dagen gaan de partijen Sc/ifeg plegen over een demonstra- bijeenkomst als de situatie in ;erd4 de twee bedrijven dat noodzakelijk maakt. Een delegatie van de partijen in de raad zal deelnemen aan de protestbijeenkomst, die morgen in Utrecht (Margriethal) door de indu striebonden NVV en NKV is georga niseerd. Alle leden van de Tweede Kamer hebben gisteren telegrafisch een uitnodiging voor de bijeenkomst ontvangen. De industriebonden zul len hun tijdens de manifestatie een .actie van verweer" aanbieden, be stemd voor het Kamerdebat over de regeringsmaatregelen in de scheeps bouw en bij VMF-Stork. Dit debat zal in het Paasreces worden gehou den. Vandaag zal een besluit worden genomen over de datum. Op de ma nifestatie worden werknemers ver wacht van VMF-Stork, RSV, IHC en Van der Giessen-De Noord, terwijl ook enkele „gastbussen" met werk nemers van Hoogovens zullen rijden. Zuid-Holland Ook bij provinciale staten van Zuid- Holland, het openbaar lichaam Rijnmond en de gemeenten Rotter dam en Schiedam zijn de reorgani satieplannen slecht gevallen. De vier besturen eisen alsnog betrok ken te worden bij de besluitvorming over de maatregelen die de regering denkt te nemen en ook bij de sociale afwikkeling van de eventueel nood zakelijke ontslagen in de scheeps bouw en de grootmetaal. Volgens de vier besturen blijken de maandag aangekondigde maatrege len nog verder te gaan dan zij op grond van de hen ter beschikking staande informatie konden ver wachten. Zij houden er rekening mee dat er in Zuid-Holland, en met name in Rotterdam, Schiedam en Alblasserdam, 2.400 arbeidsplaat sen verloren gaan. Rijn-Schelde-Verolme heeft de in.- dustriebonden intussen uitgenodigd voor een gesprek over de regerings plannen. De bonden zullen er niet op ingaan, althans niet nu. Ze zullen eerst de manifestatie morgen en het kamerdebat afwachten. Tij dens een spreekbeurt in Groningen riep CPN-voorzitter Hoekstra op tot de vorming van actiecomités ter ver dediging van de werkgelegenheid. De plicht van de vakbeweging is onvoorwaardelijek solidariteit daar mee te betonen", aldus de CPN- voorzitter. Rustig De personeelsvergaderingen, die gistermorgen bij de VMF-bedrijven en de scheepswerven zijn gehouden, zijn in het algemeen rustig verlopen. Overal schaarden de personeelsle den zich achter de strategie van de industriebonden. Die houdt in. dat geen stakingsacties zullen worden ondernomen voordat het debat in de Tweede Kamer heeft plaatsgevon- kopiëren, ook op gewoon I papier #\ORMAS BV BHihoven. Rem Brandt laan 9 lei (030)787844" Teie«40130 levering via dealers den. Bij Gusto in Schiedam kwam even de wens naar voren onmiddel lijk het werk neer te leggen, maar uiteindelijk verklaarden de werkne mers zich toch akkoord met het maandagavond door de industrie-r bonden vastgestelde beleid. De Unie BLHP doet niet mee met de acties van de industriebonden FNV. Volgens bestuurder H. A. N. Mun- nink had de unie zich wel bereid verklaard deel te nemen aan activi teiten die zijn gericht op het behoud van de werkgelegenheid in de zware metaalindustrie, maar is zij geweerd bij het overleg over die activiteiten. Zonder deelneming aan het overleg is deelneming aan de activiteiten weinig zinvol, aldus Munnink. Geen gedwongen ontslag of overplaatsing ARNHEM De gekozen leden van de plaatselijke onderne mingsraden van Akzo Zout willen slechts dan het bezuinigings plan van de directie bestuderen als er geen gedwongen ontslagen vallen. Akzo overweegt in twee jaar 370 van de 4.000 arbeids plaatsen te laten vervallen. In Hengelo zouden 200 banen moe ten verdwijnen, in Delfzijl 100 en in Amsterdam en Rotterdam samen 70. De Ondernemingsraden hebben ver der nog geëist dat niemand er in inkomen op achteruit mag gaan, dat niemand tegen zijn zin mag worden overgeplaatst en dat er naast de soci ale regels van Akzo samen met de vakbonden aanvullende sociale maatregelen worden genomen. De Ondernemingsraden verwachten voor 30 maart antwoord. Bij SILENKA in Hoogezand, een gezamenlijk bedrijf van Akzo, het een onzer verslaggevers «Jchede In nieuwe belastingwetgeving zal zoveel mogelijk moeten worden voorkomen, dat de iwe wetten „gaten" vertonen. Daarnaast is het echter ook belangrijk, dat gaten in de Itaande wetgeving worden opgespoord en waar mogelijk worden gedicht. Iets, dat in het fiscale aakgebruik „reparatiewetgeving" wordt genoemd. zei de plaatsvervangend direc- •generaal voor fiscale zaken van ministerie van financiën, H. Ba- van Lawick, tijdens een voor- tat voor het Departement En- Ie van de Maatschappij voor •heid en Handel. Er is op dit ed al het een en ander gebeurd, r thans is op het ministerie van ,r nciën deze reparatiewetgeving Tiand genomen als een aangele- ïeid, die extra aandacht ver- t. In de wetgevende sector zijn voor enkele mensen vrij ge kt. die zich uitsluitend hiermede 1 bezighouden, aldus de heer Lawick. iblemen probleem daarbij, zo zei hij, is lurlijk dat de belastingwetten ingewikkelder worden. Dat is euvel, dat veelal met het dichten lekken gepaard gaat. In dit ver- d wees de heer Van Lawick erop, jdaj de ingewikkeldheid van de belas tingwetgeving, die vooral bij de in komstenbelasting optreedt, niet al leen een groot, maar ook een onop losbaar probleem is. Er zijn sinds de eerste na-oorlogse jaren nogal wat vereenvoudigingen aangebracht, maar per saldo is de ingewikkeldheid groter geworden. En dat is ook wel te begrijpen, zo meende de heer Van Lawick. Bij een hoge druk zijp er nl. bezwaren tegen een ruwe en globale belastinghef fing. Voortdurend is er een grote aandrang tot het aanbrengen van allerlei verfijningen. Hij merkte op, dat in de komendé jaren alle betrokken partijen zich moeten blijven inzetten voor de een voud, waar die mogelijk is. Dit niet alleen om veel rompslomp en erger nis bij de burgers te voorkomen, maar ook om de taak van de belas tingdienst, die thans extra zwaar is, te verlichten. Daarom nieuwe rege lingen zo eenvoudig mogelijk, ook al betekent dat ruwheid en bestaande ingewikkeldheden nog eens bezien. Schokeffecten Soms, aldus de heer Van Lawick, wordt wel eens de gedachte geop perd het belastingstelsel fundamen teel te veranderen. „Persoonlijk ge loof ik daar niet in. Uitgewerkte nieuwe stelsels zijn er nog niet. En als het al wel zo mocht zijn, hoe dan te komen van het ene naar het ande re stelsel zonder onaanvaardbare schokeffecten? Volgens de heer Van Lawick gaat het voorlopig niet om het fundament, maar om het zoveel mogelijk op knappen, moderniseren, lichter en luchtiger maken van wat op dat fun dament is opgebouwd. Een paar be langrijke uitgangspunten daarbij zijn: geen lekken, geen perfectionis me, beperkt houden van het aantal soorten belastingen en beperking van het beroep dat op de fiscus wordt gedaan bij het nastreven van niet-fiscale doeleinden. Amerikaanse Pittsburgh Plate Glas en de Noordelijke Ontwikkelings Maatschappij (NOM) worden maat regelen voorbereid om de positie van deze glasvezelproducent te verbete ren. Dit zal volgens districtsbestuur der Hanko van de Industriebond CNV 85 van de in totaal 800 arbeids plaatsen kosten, voornamelijk in de indirecte sfeer. Met de Amerikanen zou nauwer samengewerkt moeten worden op het gebied van de produk- tie en met Akzo op het terrein van de verkoop. Silenka hééft sinds haar oprichting in 1962 slechts enkele ja ren winst gemaakt. In recente jaren werd echter steeds fors verloren. VNU heeft het dividend (contant) verhoogd van 4,20 tót 4,70. Eind vorig jaar was al een 25 procent bonus ten laste van de agioreserve uitgekeerd. Het dividend over 1976, gecorrigeerd voor de bonusuitkering bedroeg 3,36. De omzet steeg vorig jaar van 913 tot 997 miljoen en de nettowinst van 20,6 tot 30,3 miljoen. SLAVENBURG's Bank boekte een nettowinst van ƒ30 (was 26,1) mil joen in 1977. Het balanstotaal nam vorig jaar toe van 6,5 tot 7,4 miljard. Er is een dividend voorgesteld van 20 (was 19), naar keuze geheel contant of evenals vorig jaar ƒ10 contant plus ƒ5 in agio-aandelen. WERELDHAVE (beleggingsmaat schappij) wil 7,50 (v.j. 7) contant uitkeren of desgewenst 5,50 (5) con tant en 2 procent belastingvrij in aandelen. De nettowinst nam toe van 13,3 tot 19,9 miljoen en het eigen vermogen van 149 tot 250 miljoen. Het Amerikaanse chemische con cern DU PONT zag de nettowinst groeien van 459" tot 545 miljoen dol lar. De omzet steeg met 13 procent tot 9,4 miljard dollar. De Europese vezelafdeling leed vorig jaar verlies. Du Pont gaat zoals bekend de orlon- fabriek in Dordrecht (475 man) sluiten. HOECHST, het Duitse chemische concern heeft in eigen land 786 mil joen mark verdiend tegen 691 mil joen in 1976. De winst van het hele concern is nog niet bekend, wel de concernomzet die daalde van 23,48 tot 23,30 miljard mark. Evenals Du Pont is ook Hoechst een buitenland se onderneming die de Nederlandse chemische vezelactiviteiten wil in krimpen. een onzer verslaggevers SCHEDE De problematiek van ontduiken, ontgaan en enteling duidt er op, dat we wat de belastingdruk betreft bij grenzen zitten, aldus H. Baron van Lawick. De ontwikkeling deze belastingdruk geeft aanleiding tot zorg. lan gaat het maar vooral om de lere stijging van die druk als het au al zo hoog is. Dit niet alleen de invloed op het ontgaan en luiken van belasting, maar ook it door afwenteling de ongun- e economische ontwikkelingen de laatste tijd door die drukstij- worden versterkt. moeten maken aldus de heer Van Lawick. blijkt nl. dat de loontrekkenden |iun opgelegde collectieve lasten "jj][|tiastingen en sociale premies ingrijke mate weten af te wen- waardoor de winsten sterk on- jdruk komen te staan. Wil er dan lucht komen voor de winsten Ier aantasting van de reële inko- te in de loonsfeer, dan zal de fctieve sector pas op de plaats .15 Dilemma Het belastingdrukbeleid, zo zei hij, is altijd een beleid gevoerd vanuit een dilemma. En de overheid zal daarbij nimmer veel steun van haar burgers ondervinden. Want die zijn op dit punt altijd dubbelhartig. Men wil ruime ovrheidsvoorzieningen en te gelijk lage belastingen en premies. Volgens de heer Van Lawick heeft zich in vergelijking* met 1950 over de gehele lijn een verzwaring voorge daan van de tariefdruk van de in komstenbelasting. Sterk is de stij ging bij de lage inkomens, doordat het begintarief veel hoger is dan in 1950. Daarna is de stijging wat min der om vervolgens voor de hogere inkomens weer sterker te zijn. Verscherping van de progressie is vooral veroorzaakt door het steeds korter worden van de reikwijdte van het tarief. In 1950 liep het tarief nog op tot 75 procent, maar toen werd dit maximum bereikt bij 480.000 gulden, nu wordt het bij ruim 168.000 bereikt. Progressie sterker Het is naar het oordeel van de heer Van Lawick een groot probleem dat de hoge tarieven steeds meer de lage inkomens naderen. De tariefharmo- nika wordt jaar voor jaar ingedrukt. In het schijventarief dat wij nu heb ben. komt dit tot uitdrukking in het jaar voor jaar korter worden van de schijven. Dit heeft tot gevolg niet alleen dat de progressie sterker wordt maar ook dat lagere inkomens in steeds hogere tariefschijven val len en dus in'een steeds hoger per centage voor de laatst verdiende gulden. Oorzaak van dit verschijnsel is de inflatie. De schijven zijn nu eenmaal in guldens uitgedrukt en gaan dus bij het optreden van inflatie in reële waarde achteruit. Vooral de laatste jaren wordt daar wat aan gedaan door een gehele of gedeeltelijke in flatiecorrectie. Maar de cijfers geven, aldus de heer Van Lawick, aan dat er in dat opzicht sinds 1950 niet meer is gedaan dan enige vertraging van het proces. Het proces stoppen zou betekenen ieder jaar 100 procent inflatiecorrec tie, eventueel gepaard gaande met verhoging van de tariefpercentages. 80 procent-inflatiecorrectie, zoals de laatste jaren geschiedt, betekent wél een belangrijke vertraging van het proces, maar geen stopzetting. Het punt waar het hoogste tarief wordt bereikt zal de lagere inkomens dus blijven naderen. In ons land bestaan drie organisaties die uit ideële overwegingen dus op niet-commer- ciële basis artikelen uit ontwikkelingslan den verkopen. Ofschoon deze drie (de We reldwinkels, de Stichting Ontwikkelings-Sa menwerking SOS en de Stichting Afzetbe vordering van Artikelen uit Landen in Ont wikkeling ABAL) voor de allerarmsten in de wereld werken, hebben zij toch duidelijk eigen uitgangspunten. Bij de ene is dat voor al het verstrekken van informatie over on rechtvaardige handelsstructuren; bij de an dere ligt het zwaartepunt meer op de ver koop, ten behoeve van een zo hoog mogelijk inkomen van de kleine boeren en arbeiders. Voor de wereldwinkels is de verkoop meer middel (Jan doel. Het is een ma nier om hier een bewust- makingsproces op gang te brengen. Om het met de woorden van Hans Beerends van de Lande lijke Vereniging van We reldwinkels in Utrecht te zeggen: „We verkopen een stuk politiek, waar bij het produkt de ver pakking is." De doelstelling van de Landelijke Vereniging van Wereldwinkels is na melijk die sociaal-poli tieke herstructurering op gang te brengen, die nodig wordt geacht om tot een rechtvaardige sa menleving en rechtvaar dige verdeling in de we reld te komen. Het eerste middel daartoe is „die economische en politie ke structuren en perso nen of groepen die deze in stand houden te ont maskeren en aan te val len, die vooral in de rijke landen een recht vaardige taak- en inko mensverdeling in de we reld in de weg staan. Daartoe moeten ingrij pende sociale, politieke en economische veran deringen op gang wor den gebracht." De Landelijke Vereni ging van Wereldwinkels opgericht in 1970 is opgesplitst in negen ge westen. Dank zij een subsidie van de Nationa le Commissie voor Ont wikkelingssamenwer king, kon in 1975 voor elk gewest een betaalde kracht worden aange trokken om de plaatselij ke wereldwinkels te be geleiden. Informatie De plaatselijke wereld winkels zijn dus ook vooral een informatie punt over de problemen in de wereld, waarbij dui delijk politiek stelling wordt genomen ten aan zien van zaken als de on gelijke verdeling van de welvaart en de oorzaken daarvan. In dit kader verstrekken de wereldwinkels niet al leen informatie in de vorm van boeken en bro chures, maar organise ren zij ook tentoonstel lingen alsmede film- en discussieavonden. Voorts worden scholen bezocht om eventueel samen met de docenhe) godsdienst of maat schappijleer over ont wikkelingslanden te pra ten. Daarnaast worden vaak samen met lande lijke of plaatselijke ac tiecomités, acties ge voerd. Zo werd destijds de boycotactie van An- gola-koffie in samenwer king met het Angola-co- mité aangepakt. Er zijn thans 155 wereld winkels. Deze winkels kopen de artikelen zelf standig in, waarbij de Landelijke Vereniging van Wereldwinkels advi seert en bemiddelt. De uitgangspunten daarbij zijn dat de produkten uit bepaalde landen, van be paalde coöperaties of be paalde vakbonden moe ten worden betrokken. Het moeten in elk geval organisaties zijn met progressieve politieke doelstellingen. Zodoen de worden alleen (be paalde) produkten afge nomen van de SOS en de ABAL en in een enkel geval van een particulie re onderneming, die pro dukten uit de derde we reld tegen niet meer dan Informatie Voor verdere informatie kan de geëngageerde con sument terecht bij: Landelijke Vereniging van Wereldwinkels, Wes terkade 18 Utrecht. Tele foon 030-316312. SOS, Holzstraat 19, Kerkrade. Telefoon 045-457444. ABAL, Huygenspark 37 Den Haag. Telefoon 070-882265. een onkostenvergoeding wil importeren. Produkten De belangrijkste pro dukten (behalve kriti sche informatie van ook andere actiegroepen) zijn koffie uit Guatema la en Tanzania, thee uit Sri Lanka en handwerk produkten uit een aantal arme landen, die door kleine boeren en am bachtslieden zijn gepro duceerd. De gehele opbrengst komt ten goede aan de arme en vaak nog rechte loze mensen in die ont wikkelingslanden. De kosten zijn beperkt, want bij de wereldwin kels werken alleen maar vrijwilligers, zodat de op brengst geheel aan de (kleine) producenten ten goede komt. Op deze ma nier komen mensen als Juan Valdez aan een rechtvaardig inkomen. Bij de SOS is de verkoop van produkten even be langrijk als het verstrek ken van informatie, zo blijkt uit een gesprek met Marie-Louise Ogrinc. Het doel is een bijdrage te leveren aan de versnelling van een ontwikkeling, welke een .eerlijker verdeling van 'de welvaart mogelijk maakt. Daartoe worden goederen rechtstreeks zonder tussenhandel uit ontwikkelingslanden geïmporteerd, met voor keur voor die artikelen, die in het kader van de hulpverlening het meest effectief zijn. Voorts wordt ondermeer (vier tot zes keer per jaar) „krantje" uitgegeven. De SOS werd in 1956 op gericht, toen een groep vrijwilligers een actie be gon voor melk ten behoe ve van kinderen in Afri ka. Sindsdien breidde deze organisatie zich uit, zowel in Nederland als daarbuiten (België, Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland). Het hoofd kantoor is gevestigd in Kerkrade, waar onge veer dertig mensen be roepskrachten en vrijwil ligers werken. In het hele land bestaan zes winkels en vier depots. Het zwaartepunt van de verkoop, zowel over de toonbank als per post, ligt op koffie van boeren coöperaties uit Guate mala, die groen wordt aangevoerd en vervol gens in ons land wordt gebrand en verpakt. Sinds kort wordt ook koffie en thee uit Tanza nia betrokken en voorts speelt de SOS een rol bij de verkoop van (fraaie) kunstni j verheidsartike len, aardewerk en tex- tielprodukten uit Zuid- Amerika, Azië en Afrika. Een groeiend mensen („een aantal soort sneeuwbaleffect", zegt Marie-Louise Ogrinc) koopt bewust deze soli- dariteitskoffie en -thee. De koffie is van uitste kende kwaliteit en kan zowel in bonen als gema len worden geleverd. De consument behoeft daar voor niet persé naar een „alternatieve" winkel, want de bestellingen worden ook per post uit gevoerd. Bij een bestel ling van ten minste vier kilo, wordt de koffie zelfs franco thuisbezorgd. Is de bestelling later, dan wordt een aandeel in de portokosten in rekening gebracht. De ABAL, zo zegt de heer D. M. Boevink, ver koopt meer een artikel dan een idee. „Wij willen de afnemers wel informe ren en dat kunnen wij ook maar zij moeten daar dan wél zelf om vra gen." De verkoop wordt daarom zo belangrijk ge acht, omdat met de in tentie wordt gewerkt om er financieel zoveel mo gelijk voor de mensen uit de arme landen uit te halen. De produkten kunst- nijverheidsartikelen en voorts thee, kruiden en honing komen recht streeks uit verschillende landen en wel uit Zuid- Amerika (vooral Peru), Afrika (Kameroen, Tan zania en Azië (Filippij nen. Tailand, Bangla desh. Sri Lanka en India). Een belangrijk punt is, dat de thee en kruiden uit Sri Lanka het vroe gere Ceylon ter plaat se worden verpakt ten behoeve van de werkge legenheid in dat land. Met het oog op de in komsten en de werkgele genheid voor de mensen in die armé landen, wordt zo commercieel mogelijk gehandeld, waarbij in kwaliteit en prijs door deze ideële or ganisatie niet wordt on dergedaan voor commer ciële zaken. Zodoende zijn de artikelen die door de ABAL worden ge voerd in prijs concurre rend. Coöperaties De verkoop betreft pro dukten van coöperaties en ontwikkelingsorgani saties, die „aantrekkelij ke" produkten hebben aan te bieden, maar die zelf niet of moeilijk hun produkten tegen behoor lijke prijzen op de ex portmarkten kunnen brengen. Hiermee werd in 1973 begonnen. Nu heeft de ABAL twee gro te en twee kleine win kels. alsmede een ver kooptentoonstelling. Op het hoofdkantoor in Den Haag werken een man of twintig, onder wie een tiental principië le dienstweigeraars. Be halve een wereldwinkel levert de ABAL ook arti kelen per post. De Europese Gemeen- aanpakken. De Europese schap gaat misleidende Commissie, het „dage en oneerlijke reclame lijks bestuur" van de Eu- De meeste cosmetische produkten worden, voor dat ze in de handel wor den gebracht, getest op dieren. Collega Huib Goudriaan noemde in dit verband onlangs in zijn artikel over vivisec tie het uittesten van shampoo op ogen van konijnen. Er zijn echter cosmeti sche produkten in de handel, die zijn gemaakt zonder dierlijke bestand delen en zonder dat er proeven op dieren mee zijn gedaan. Het zijn de merken „Innocence" en „Beauty without Cruel ty". De produkten (en in lichtingen daarover) zijn te krijgen bij het Cen traal Sekretariaat van de Nederlandse Bond tot Bestrijding van de Vivi sectie, Jan van Nassau- straat 81 in Den Haag (telefoon 070-248683). De secretaris van deze bond, de heer J. J. Kou- wenhoven, zei mij desge vraagd dat de beide mer ken zonder winst worden verkocht en daarom vrij goedkoop zijn in verge lijking met andere mer ken cosmetische artike len. Aangezien elke op dracht tijd en geld kost, worden bestellingen van minder dan dertig gul den niet in behandeling genomen. ropese Gemeenschap, heeft daartoe een richt lijn opgesteld. De opzet hieraan is, dat de consu ment in alle negen aan gesloten landen snel, doeltreffend en goed koop zijn (of haar) recht kan halen bij benadeling door misleidende of on eerlijke reclame. Met misleidende reclame wordt bijvoorbeeld die reclame bedoeld, die in formatie achterhoudt en daardoor onjuiste ver wachtingen of indruk ken wekt. Misleidend is ook die reclame, die schrik aanjaagt, die spe culeert op het vertrou wen en goedgelovigheid, of het gebrek aan erva ring van de consument aantast. De maatregelen richten zich voorts tegen reclame die te kort doet aan sociale, economi sche en culturele gelijk heid van de seksen en reclame die op een on wettige manier de vrije keuze van het publiek aantast. De Europese Commissie wil de politieke reclame buiten de regeling hou den. Ook warentests, die zijn uitgevoerd door on afhankelijke organisa ties, zullen er niet onder vallen. A. Kloos (voorzitter VARA): Slechts als de niet gesocialiseerde poot van de consumentenvoorlichting, heeft de reclame toekomst. (Bijeengebracht door FHV/ BBDO)

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17