Eenvoudige hockey overwinning Jl rgentinië trekt teuringseisen in UEFA wil strengere straf voor vandalen vo Trumbic hecht aan zware rainingen waterpoloploegen Volleybalteam dicht bij zege in toernooi ff* t i Monique Bolleboom keert terug naar turninternaat Petescu trainer van Sparta Slecht weer spelbreker er doelpunten van Litjens in eenzijdig duel tegen Italië (8-0) GROEP A GROEP B team maakt reis via Amerika, Mexico en Cuba naar WK Goede kans in finale om Spring Cup Drie koplopers in damtitelstrijd Verlies Feyenoord p I Or 1 ISDAG 22 MAART 1978 SPORT Trouw/Kwartet 13 ■OCKHOLM (UPI) Argentinië heeft de eis ingetrokken dat de ireedse journalisten die het wereldkampioenschap voetbal zullen bijwo on eerst medisch gekeurd dienen te worden. Begin deze week kregen de weedse media te horen dat het onderzoek dat verricht moest worden K>r een Argentijnse dokter in Stockholm niet nodig was. cl intrekken van de eis kwam nadat er over deze zaak contact was weest tussen het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken, de rgentijnse ambassade in Stockholm en de organisatoren van het ernooi in Buenos Aires. ree weken geleden bracht de Argentijnse consul in Stockholm de media de hoogte dat de 60 Zweedse journalisten die voor h'et voetbaltoernooi n de wereldtitel naar Argentinië zullen afreizen eerst een medische test testen ondergaan. De journalisten weigerden medewerking te verlenen n zo een test tenzij alle journalisten die het WK'78 gaan bijwonen ook n verplichte medische keuring zouden moeten ondergaan. De Zweedse ers dreigde zelfs met een boycot van het toernooi in Argentinië. ars Stenfeldt, voorzitter van de Associatie van Zweedse Sportjournalist n was verheugd over het Argentijnse besluit. „Het is goed dat de rgentijnen begrepen dat wij geen speciale regels voor Zweedse journa- sten konden accepteren en dat ze hun besluit dus ook ongedaan hebben maakt," aldus Cars Senfeldt. BERN (Reuter) De secretaris-generaal van de UEFA, de Europese Voetbal Unie, heeft een beroep gedaan op de autoriteiten in Europa om strengere straffen uit te delen aan voetbalfans die zich op en rond de velden misdragen. In zijn tweejaarlijks verslag van UEFA-activiteiten veroordeelde Hans Bangerter de „chauvinistisch, soms dronken elemen ten die denken dat zij hun grieven tegen de maatschappij kunnen botvieren tijdens internationale wedstrijden als ze veilig en anoniem tussen het publiek staan." Bangerter „Het is een triest feit dat voetbalvelden tegenwoordig de massa dienen als een soort uitlaatklep voor hun agressie. Tenzij er door de publieke autoriteiten strenger gestraft wordt bij gevallen van wange drag door het publiek, kan er nauwelijks gehoopt worden het probleem onder de knie te krijgen." Hans Bangerter voegde er aan toe dat in de periode waarover zijn verslag zich uitstrekt (1976 en 1977) er ook sprake was van toeneming van wangedrag door hele voetbalelftallen tijdens wedstrijden. „Aan deze trend is ook zeker een bijdrage geleverd door de buiten proportionele extra premies die een elftal geboden krijgt in ruil voor succes in een bepaalde competitie," aldus Bangerter in zijn UEFA- rapport. ROTTERDAM Opnieuw is er een wijziging gekomen in het programma van het betaalde voetbal. Gisteravond moest in Rotterdam de bekerwedstrijd Excelsior-AZ'67 worden ge speeld. Maar door de regenval van de laatste dagen bleek het terrein er zou in het Feye- noordstadion worden gespeeld onbespeelbaar. Daarop werd al in de middaguren besloten het duel af te gelasten. Competitieleider Jan Huy- bregts heeft de halve finalewed strijd voor de KNVB-beker nu verplaatst naar donderdag 30 maart. Ook dan zal de plaats van handeling de Kuip zijn. Het be gin is om 20.00 uur. Op diezelfde avond staat voorlo pig ook de competitiewedstrijd Ajax-Roda JC op het pro gramma. ENOS-AIRES Het Nederlandse hockeyteam is op de nu r zonovergoten velden van het Polocomplex in Buenos Aires niet mis te verstane wijze het toernooi om de wereldbeker onnen. Tegen Italië werd er lustig op los gescoord en dank zij doelpunten van Paul Litjens, twee treffers van Wouter fers en doelpunten van Ties Kruize en Theo Doyer werd het ïindelijk 8-0. De vraag is echter welke waarde aan deze grote e kan worden gehecht, tegen een team, dat pas als tweede ;rve een plaats in het toernooi kreeg toegewezen nadat eerst mpisch kampioen Nieuw-Zeeland en later ook de Sovjet-Unie terugtrok. geven van Leefers was te langzaam. Dat kwam natuurlijk wel voor een groot deel door het trage veld. Het lijkt zo'n mooi laken, maar het is mossig." Italiaanse elftal speelde bijzon- zwak en schonk Nederland, dat een verblijf van vijf dagen in de mtijnse hoofdstad wel eens te- wilde gaan, alle ruimte, dscoach Wim van Heumen er- Ie het gevaar van het ontstaan nonchalance na een dergelijke akkelijke overwinning ten volle, r tilde er niet zo zwaar aan. „Ik it, dat de jongens nu wel erva- genoeg hadden om zich niet d te staren op deze wedstrijd", dj. „Ik had ze tevoren gezegd dat zwak zou zijn, en dat is uitge- en" a acht minuten was het duidelijk Nederland zou gaan winnen. Het alleen nog maar de vraag met reel. Op dat moment had Paul ns al tweemaal gescoord, eerst een strafcorner en vervolgens uit lange corner. De Italiaanse doel- Carta kon de langs hem flitsen- al slechts verbluft nastaren (2-0). Heumen had Sikking, Bolhuis, bink, Van den Bergh en de licht lesseerde Gunning buiten de ba- ipstelling gelaten. Ties Kruize op als laatste man, Van 't Hek Doyer vormden de aanval met daarachter het vierkant Lee- Ron Steens, Van der Staak en ens. De Italianen stonden mach os tegenover het Nederlandse ge- 1. Herhaaldelijk moesten straf- ners of lange hoekslagen worden gegeven. Zoiets staat tegen Ne land met een kanonnier als Lit- echter vrijwel gelijk aan „zeif ord". De donkere Utrechter had hts twee lange corners nodig om traagheid van het veld, die een llere reactie noodzakelijk maak- aan te voelen. de zevende minuut ging de eerste ifcorner er direct in, een minuut ir zoefde de bal uit de derde lange ner langs Carta. er zou Van Heumen zich nog evreden tonen over het rende- nt van de lange corners. Van de lange hoekslagen leverde er chts één een treffer op. Het per- ïtage van doeltreffende korte cor- s was aanmerkelijk beter: vijftig «ent (drie van de zes). „Het aan- Van Heumen had zijn spelers strin gente opdrachten gegeven bepaalde tactische facetten nog niet in het spel te verweven. „Alle concurren ten zitten tenslotte aan de kant te kijken motiveerde de Brabander zijn „bevelen". „Als je dan meteen alles laat zien, is de verrassing weg. Het was bijvoorbeeld verboden di rect uit de achterste lijn te spelen." De Nederlandse scoringsmachine kwam wel snel op gang, maar stokte toch tot aan de rust Wel leek de uitblinkende Doyer er in de 21e mi nuut 3-0 van te maken, toen de bal uit zijn schot in het Italiaanse net verdween. De Indiase arbiter Ghou- se wees zelfs al naar de middencir kel, toen de protesterende Italianen hem erop wezen dat slechts het zij net was geraakt. Ook toen de aan vankelijk tegenvallende Ron Steens uit de rebound van de vierde lange corner scoorde, bleef de stand ge handhaafd omdat de Schotse scheidsrechter Nash een overtre ding had geconstateerd. Van Heumen voerde in de pauze enkele veranderingen in het Neder landse team door. Jorritsma, die zondag 29 jaar werd, en Van 't Hek maakten plaats voor Jebbink en Bolhuis. Ties Kruize verhuisde naar de linkervleugel en Jebbink trad op als laatste man. Ook Leefers, die een uitstekende partij speelde, ging het accent meer op de aanval leggen. Van Heumen: „Ik wilde Ties in ieder geval een hele wedstrijd laten spe len na zijn avontuur op de Baha ma's. En ook Imbert moest een kans krijgen zodat Kruize naar voren ver huisde. Het is zeker niet zo dat hij verder geen Ausputzer meer zal zijn." Pas nadat aanvoerder Ron Steens zijn teamgenoten luidkeels had toegeroepen: „Kom op, we staan ontzettend slap te spelen", kwam er weer wat meer vaart in de combinaties. Paul Litjens moest er opnieuw aan te pas komen om de goede weg te wijzen. In de 42e en 51e PAUL LITJENS zette in de wedstrijd tegen Italië het toernooi in met vier doelpunten op een rij. minuut scoorde hij uit strafcorners (4-0). De Italianen wisten eenvoudig niet wat ze tegen dit geweld moesten beginnen. Zij beschikten bovendien niet over een sterke man op de lijn, zoals bij Nederland Van der Staak of Bolhuis. Litjens liet met zijn vier treffers wel duidelijk zien te azen op de topscorerstitel van het toernooi. Ook na het Olympische evenement in Montreal voerde de Kampong speler met elf treffers de ranglijst aan. In Buenos Aires zou zijn totaal wel eens aanzienlijk hoger kunnen uitvallen. Het zou piet bij een solo-optreden van Litjens blijven. De andere spe lers begrepen kennelijk dat er ook van hen wat werd verwacht en Lee fers was in de 53e minuut de eerste, die de verwachtingen inloste. Lit jens was wel de grondlegger van het vijfde doelpunt. Hij glipte langs de vol ontzag terugwijkende Coni en gaf een fraaie voorzet. Doyer miste, maar Leefers stond gereed om deze fout goed te maken (5-0). Dit was voor de Italiaanse coach Arramu het sein zijn doelman te wisselen voor Miceli. Ook deze zou niet worden gespaard. Doyer, Krui ze (uit een strafbal) en Leefers zorg den voor de eindstand van 8-0. Dat Doyer en Van der Staak daar tus sendoor nog unieke kansen ver knoeiden deed er eigenlijk niet zo veel toe. Het was welletjes zo. Neder land had in de nog maar pas vijf wedstrijden tellende historie lan- denwedstrijden Italië wederom geen doelpunten toegestaan. Een niet te verwaarlozen feit, daarbij gelijk ein digen in de poule na het onderlinge resultaat het doelgemiddelde in aanmerking wordt genomen. Van Heumen toonde zich wat huive rig voor het duel van vandaag tegen Maleisië. „Dat team heeft al drie verliespunten door een nederlaag te gen Spanje en een gelijkspel tegen Argentinië. Ik verwacht een soort stierengevecht". Australië-Engeland 2-0 (0-0)44: Cooke 1-0, 47: Bell 24). West Duitsland-Polen 9-4 (3-1)10: Seifert 1-0, 24: Strödter 2-0, 28: Peter 3-0, 34: Rachwalski 3-1, 39: Strödter 4- 1, 41: Wybieralski 4-2, 44: Wybieralski 4-3, 46: Merlinger 4-4, 50: Seifet 5-4,52: Strödter 6-4, 53: Caninenberg 7-4, 61: Trump 8-4, 65: Dopp 9-4. Laatste wedstrijd tweede dag: Ca- nada-India. 3-1 West-Duitsland 2 2 0 0 4 13-7 Australië 110 0 2 2-0 India 2.1 0 1 2 2-3 Canada 2 10 12 6-5 België 10 0 10 0-1 Engeland 10 0 10 0-2 Polen 10 0 10 4-9 Stand: Argentinië Pakistan Nederland Spanje Maleisië Italië •Ierland 2 1 1 0 3 3-2 1 1 0 0 2 9-0 1 1 0 0 2 8-0 1 1 0 0 2 1-0 2 0 1111-2 1 0 0 1 0 0-8 2 0 0 2 0 1-11 Programma Duitsland, stralië-India. vandaag: België-West- Engeland-Polen, Au- PALMA DE MAJORCA Het Nederlands dames-volleybalteam heeft vrijdagavond de mogelijkheid om voor de zesde achtereen volgende maal de Lentebeker te winnen. De laatste twee maal kwam de voornaamste tegenstand van West-Duitsland, maar dit land is ditmaal met een jeugdteam tot negentien Jaar vertegen woordigd en zal waarschijnlijk in de buurt van de vijfde plaats eindigen. Argentinië-Maleisië 1-1(0-1)—32: Aytar Singh 0-1, 63: Disera 1-1. Italië-Nederland 0-8(0-2)~7: Litjens 0-2, 42: Litjens 0-3. 51: Litjens 0-4, 53: Leefers 0-5, 62: Doyer 0-6, 65: Kruize 0-7, 69: Leefers 0^. lerland-Pakistan 0-9(0-5)~8: Islah Huddin 0-1,16: Shanaz Sheikh 0-2, 21: Islah Huddin 0-3, 26: Abdul Hanef Khan 0-4, 34: Samiullah Khan 0-5, 36: Shanez Sheikh 0-6, 41: Ehsan Ullah 0- 7, 62: Shanaz Sheikh 0-8, 66: Saniul- lah Khan 0-9. Programma vandaag: Maleisië-Ne- derland, Italië-Pakistan, Ierland- Spanje. Tegenstander van Nederland In de finale is het Italiaanse team. De dis cipelen van de bondscoach Akker huis en Van de Haar kwamen in de voorronde reeds uit tegen de Azurri. Tegen hen werd de enige set verlies geleden tot nu toe, doch de wedstrijd werd met 3-1 gewonnen. De andere tegenstanders werden steeds met 3-0 verslagen. Achtereenvolgens waren dat Oostenrijk, Israël, Denemarken en Zweden. En geen van die landen kwam in enige set op tien punten of meer uit. Gisteren genoten de beide finale teams van een vrije dag. Nederland bereidde zich ontspannen voor op die confrontatie. Het is de eerste maal, dat in een dergelijk volleybal toernooi Juist de belde finalisten de dag voor de eindstrijd vrijaf hebben. Bondscoach Jaap Akkerhuis: „Voor mijn gevoel moet zo'n vrije dag het spelpeil van de finale ten goede komen." Akkerhuls schat de kansen op de eerste plaats hoog. „Een aantal tak- tische zaken, dat in de eerste wed strijd tegen Italië niet naar wens liep hebben we nog eens op een rijtje gezet. Dat moest ook wel, want qua achterveldverdediging zijn de Italia nen ons de baas. Zodat we nu meer ZEVENAAR Na de zevende ronde in de strijd om de Nederlandse dam titel is het gevecht om de zo belang rijke hoogste drie plaatsen nog meer toegenomen. Frank Drost en Johan Bastiaannet die niet verder kwamen dan een puntendeling, zagen ook Johan de Boer door een toch wel verrassende zege op Sjoerd Visser naast zich op de gedeelde eerste plaats verschijnen. Dit drietal wordt onmiddellijk gevolgd door Hans Jansen, Geert van Aalten en John van der Borst met elk een punt minder. Tussen Drost en Van Aalten was het een rustige positionele strijd. Een voorpost van Drost en wat omsinge- .lingsspel daartegen van Van Aalten bracht geen spanning in de stellin gen en na wat afruilen ging dit duel als een kaars uit. Johan Bastiaannet verdedigde zijn leiderspositie weer met furore. Tegen Jannes van de Wal plaatste hij een voorpost die zich goed liet verdedigen. Een aan tal schermutselingen bracht geen voordeel voor een van beiden en een gelijkwaardige remise was het slot. Zevende ronde: Van TUborg-Scholma 2-0. De Boer-Vlsser 2-0. BaaUaannet-Van de Wal 1-1. Van de Borst-Jansen 1-1, Van Aalten-Drost 1-1, Boom-Van Harten 2-0. De stand na de zevende ronde Is: 1. Drost, Bastiaannet, De Boer 0 punten, 4. Jansen, Van Aalten, Van de Borst 8 punten, 7. Visser en Boom 7 punten, 0. Scholma 6 punten, 10. Van de Wal 5 punten, 11. Van Harten en Van Tliborg 4 punten. WEST BERLIJN Feyenoord heeft in West-Berlijn met 2-1 verlo ren van Hertha BSC. Voor Hertha scoorden Sldka en Rasmussen. Het doelpunt van Feyenoord werd ge maakt door Melis. Feyenoord heeft zich in het Olym pisch Stadion van West Berlijn niet kunnen presenteren als een hecht team. Hoewel de aanvallen vaak met veel raffinement werden opge bouwd was het met die vindingrijk heid in de buurt van doelman Nig- bur snel gedaan. Hertha was gedu rende de gehele wedstrijd de betere ploeg. De 3000 toeschouwers die aanwezig waren zagen Aad Mans veld nog een strafschop missen. De Deen Jörgen Kristensen werd in de eerste minuut van de tweede helft vervangen door Gersdorff. N HAAG De Nederlandse wa- xiloselectie zal, ter voorbereiding fiet toernooi om het wereldkam- enschap waterpolo, dat in augus- in West-Berlijn wordt gehouden, tournee annex trainingsstage n maken door de Verenigde Sta- (Long Beach), Mexico (Mexico id) en Cuba (Havana). In de trai- gskampen worden een aantal Istrijden gespeeld tegen de natio- e selecties van de landen, waarbij Mexico gebruik zal worden ge- akt van de Olympische zwemac- nmodatie uit 1968. Trumbic-formatie zal een eerste ondergaan in een zeslandentoer- »i in Florence dat van 6 tot 8 juni "dt gehouden. Behalve Nederland nen de teams van Italië. Honga- Roemenië en de Sovjet-Unie in water. Ruim een maand later 13 tot 16 juli staat een acht- dentoernooi in het Westduitse 'denheim bij Stuttgart op de ka der. Hieraan zullen deelnemen: st-Duitsland, Spanje, Italië. Hon- Ije, Roemenië. Joegoslavië, de 'jet-Unie en Nederland Het derde mooi voor de A-spelers wordt van ot 9 augustus in het Joegoslavi- >e Zagreb gehouden met deelne- van Joegoslavië. West-Duits- 'd, Italië. Spanje, de Sovjet-Unie Nederland. Daarna zal de laatste k. U- hand aan de ploeg worden gelegd in een trainingskamp in Papendal. Nieuw voor Nederland is het grote aantal internationale jeugdtoenwoi- en waaraan Nederlandse ploegen zullen deelnemen. Ivo Trumbic hecht hieraan veel belang met het oog op de Olympische Spelen van Moskou in 1980. Gedurende de paas dagen neemt een Jeugdploeg onder 20 jaar deel aan een zeslandentoer- nooi met West-Duitsland, Joegosla vië, Italië, Frankrijk en Spanje. Op 1 en 2 april strijden ploegen on der 14 en 16 Jaar in Nijmegen tegen de teams van West-Duitsland. Bar celona zal van 12 tot 15 mei het strijdtoneel zijn voor Jeugdploegen onder 16 jaar van Spanje. Italië, West-Duitsland en Nederland. Het Utrechtse Den Hommel wordt het schouwtoneel voor de nationale jeugdteams onder 20 jaar van Neder land, Roemenië, de Sovjet-Unie, En geland, Griekenland, Bulgarije en Canada. Enkele weken later, van 1 tot 3 Juli, komen de ploegen van deze categorie in Barcelona tegen elkaar in het water, deelnemers Spanje, Ne derland, Hongarije, Joegoslavië, de Sovjet-Unie, West-Duitsland, Zwe den en Frankrijk. Al deze jeugdtoernooien dienen ter voorbereiding voor het Europees kampioenschap waterpolo dat van 21 tot 30 juli in Boedapest zal plaats vinden. AMSTERDAM Een van Neder lands taltentvolste turnsters, Mo nique Bolleboom van Pro Patria, keert terug naar het turninternaat op het sportcentrum Papendal. Een en ander is het gevolg van een bespreking tussen een aantal ou ders en het KNGV, die op Papen dal heeft plaatsgevonden. Met Monique Bolleboom, die vorig jaar mei het turninternaat de rug toekeerde omdat zij het toen niet langer meer aankon, doen nog drie andere meisjes hun intrede op het internaat. Het zijn twee clubleden van Monique, Ingrid Bolleboom en Inge Wulz, resp. 14 en 15 jaar, en de pas 12-jarige Erna Ferwerda van Sparta Dordrecht. De mogelijk heid is niet uitgesloten dat nog een vijfde meisje, Liesbeth Lengkeek, aan dit kwartet zal worden toege voegd, maar dit meisje, eveneens lid van Pro Pratria, heeft kortgele den een operatie ondergaan en er wordt afgewacht hoe het herstel zal verlopen. In totaal bestaat de groep turnsters die per 15 augustus de training gaat beginnen op Papen dal uit 14 meisjes. De komst van een nieuwe man op Papendal, Ton Swart, heeft deze ommekeer bewerkstelligd. De ou ders hebben nu meer vertrouwen in de gang van zaken, maar hebben wel aangedrongen op een betere begeleiding bij de studie tijdens de trainingsstages. Eventueel zal door het KNGV een leraar aangetrok ken worden om de meisjes te bege leiden. Monique Bolleboom die deze zomer de school verlaat zij is 16 jaar heeft de wens te ken nen gegeven te gaan studeren op de kappersschool in Arnhem, waarvoor het KNGV besprekingen zal gaan voeren. Erna Ferwerda is afkomstig uit de B-selectie en de andere meisjes waren ondergebracht in de A2-se- lectie. Dat is de groep die om een of andere reden niet op Papendal kan of wil trainen. MONIQUE BOLLEBOOM beslagen ten ijs komen dan in de eerste wedstrijd, die wij nochtans ook wonnen." Voor spelverdeelster Annelies Visser (25 jaar), die door haar fanatieke spel en blonde krullenbol als de favoriet van het Spaanse publiek geldt, zal ook in de finale de zege gaan naar de ploeg, die het best dc mentale druk kan weerstaan. Ook zij acht de kans van Oranje, hoog. Aanvalster Helene Kat vult aan: „Juist in situaties dat Nederland achter staat, gaat het. in die eerste wedstrijd tegen Italië ook. 13-6 in ons nadeel in de eerste set. maar toch 15-13 winst. Anderen noe men dat geluk, maar het is mentali teit- Afgewacht moet worden of onder het toeziend oog van de Belgische arbi ter Francois Peeters, die als 55-jarige hier zijn afscheidstoernooi fluit, van avond om zeven uur de Nederlandse vechtlust de doorslag geeft. ROTTERDAM De eredivisieclub Sparta heeft de 36-jarige Mirceau Petescu voor een jaar gecontrac teerd als hoofdtrainer. Sparta heeft daarna nog een optie van één jaar op Petescu. Deze volgt bij de Rotter damse club Cor Brom op. deze heeft een contract getekend bij Ajax. Petescu is op dit moment nog trai ner van de eredivisieclub Telstar die op het punt staat af te dalen naar de eerste divisie. Petescu wil daar ech ter niet langer blijven omdat Telstar Jan van der Gevel als tweede trainer heeft aangetrokken bulten spelers en technische staf om. De spelers hebben zich aangesloten bij de ver ontwaardiging van Petescu over deze gang van zaken. Weliswaar mo gen de spelers van Telstar, waar Ton Zwikstra sectiebestuurder be taald voetbal van de KNVB voor zitter is, een zogenaamd profiel schetsen van een nieuwe trainer maar de spelers willen daar uit pro test tegen de gang van zaken niet aan meewerken. Petescu is afkomstig uit Roemenië waar hij laatstelijk voor UT Arad speelde. In 1971 kwam hij naar Ne derland waar hij voor FC Dordrecht ging spelen. Petescu nam deel aan de trainerscursussen en slaagde in 1976 als beste van de deelnemers aan de A-cursus van dat jaar. Hij werd hulptrainer bij NEC onder Hans Croon maar ging aan het begin van dit seizoen over naar Telstar dat hem juichend binnenhaalde. 4.999 OatMnmaker»

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13