Steunplan metaal slecht ontvangen Volhouders et Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant De Jong bezorgd over reacties 179S) Romeinse politie was gewaarschuwd Tanker kan nog niet worden leeggepompt Trouw de moderne krant MflLöJr Autogordels vaak niet gebruikt PAGINA 10 deze krant lente De Kleine Krant Met moslims in gesprek over Jezus' kruisiging Interview met dr. v.d. Brink (Amro Bank) HET WEER Regen en hagelbuien HMSIHflmi COLOR.TV Vakbonden slaan aanbod van 900 miljoen af Frankrijk: rechts 't grootst Mogelijk grootste milieuramp New York Times over ontvoering Moro Trouw, altijd aardig Welkomstvoordeel TroV* Trouw hoort bij u i 36STE JAARGANG NR. 10403 DINSDAG 21 MAART 1978 voor het gezin Vraag proefabonnement Tel. 020-913456. afd. Service 3AVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA - DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM ABONNEMENT 15.47 (MAANDI- 46.40 (KWARTAALi 183.40 iJAARl rGIRO 660000 - BANK NED CRED BANK REK.NO. 23 00.12.574 GEMEENTEGIRO X11000 LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0.60; FRANKRIJK FRS 3.50. DUITSLAND DM 1,80. LUXEMBURG FRS 13 Vandaag is de lente officieel begonnen, hoewel het weer misschien er nog niet helemaal aan kan wennen. In elk geval in ons lentenummer een schat aan allerlei wetenswaardigheden, vanaf klusjes in huis, voorjaarsmode, het kopen en verbeteren van huizen, het bezoeken van musea, kopen van antiek en nog veel meer. PAGINA 10 De Kleine Krant werpt olie op de Franse golven, interviewt prof. Verkuyl over de neutronenbom, legt uit wie de Palestijnen zijn en vertelt de waarheid over de zanger van het hitnummer Big City. PAGINA 2: PAGINA 33: Nieuw deel van oorlogsgeschiedenis AMSTERDAM (ANP) Dr. L. de Jong, directeur van het rijksinsti tuut voor oorlogsdocumentatie, heeft zelf de publikatie van het vandaag verschenen achtste deel van zijn oorlogsgeschiedenis met enige bezorgdheid tegemoetgezien. Het nieuwe deel handelt over de verschrikkelijke ervaringen van gevangenen en gedeporteerden. „Een gang in de diepte", karakteri seert De Jong zelf zijn nieuwe deel. „Niemand kan voorzien wat er door losgewoeld wordt." zei hij bij de presentatie van het boek. „Maar het is gebeurd en het moet dus worden vastgelegd." De bezorgdheid van Dc Jong betreft vooral twee groepen mogelijke lezers: de mensen wier lijden wordt beschreven (inzonderheid illegale werkers en anderen) en nabestaanden van Joodse gedepor teerden. Wat de eerste groep betreft: er zijn onder de teruggekomenen velen die zich zowel in hun persoonlijke leven als in hun maatschappelij ke functies uitstekend hebben kunnen handhaven. Voor die groep als geheel hoeft het geen ondraaglijke beproeving te zijn zich te verdiepen in het algemene beeld zoals dat in het achtste deel vastgelegd is. De Jong weet echter zeker dat er onder die groep anderen zijn. voor wie die beproeving te zwaar zou zijn: zij hoeven, zegt hij. het deel niet te lezen, zij hebben de vervolging aan den lijve ondervonden en weten er alles van. Wat de tweede groep betreft, die der nabestaanden van de Joodse gedeporteerden, het is ieders persoonlijke beslissing om zich al of niet in dit deel te verdiepen, aldus dr. De Jong. Op pagina negen schrijft Jan Kuijk over het nieuw-verschenen deel. Tevens drukken wij enige pagina's van het boek af, waarin de vraag aan de orde komt: mocht je toen liegen? ADVERTENTIE Half tot zwaar bewolkt met en kele regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Matige tot krach tige wind eerst zuidwestelijk, draaiend noordwest en tijdelijk toenemend tot storm. Maxi mum temperaturen ongeveer zeven graden. Morgen en overmorgen af en toe buien, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 06.40 onder: 18.56 Maan op: 16.40 onder: 05.34 ADVERTENTIE One Muien in Rotterdam 64/ simge 149/Korte Hoogslr 10 Centraal ie* 010-654222 Van onze Haagse redactie DEN HAAG De vakbonden hebben gisteravond een negatief oordeel geveld over het regeringsplan om de zware metaalindustrie met circa 900 miljoen gulden te steunen. De Industriebonden NW en NKV organiseren donderdag een demon stratie. De Industriebond CNV vindt gedwongen ontslagen in de metaal onaan vaardbaar. Op een persconferentie sprak minis ter Albeda (sociale zaken) over 2.000 mogelijke ontslagen, terwijl hij in het overleg met de vakbeweging een aantal van 3.000 had genoemd, aldus W Wamsteker (Industriebonden FNV). Zowel D. Bijl (Industriebond CNV) als Wamsteker noemde de aange kondigde steunoperatie „mistig, vaag". Wamsteker: „Wij staan op het standpunt dat er geen gedwongen ontslagen mogen vallen". Bijl: „Ei wordt steun gegeven terwijl een de gelijk plan ontbreekt". In een commentaar gisteravond laa vroeg de Industriebond CNV zich a in hoeverre werkgevers en vakbewe ging nog kunnen sleutelen aan d< door de regering uitgestippeld* steunoperatie. De bond is er verbol gen over dat de bestaande overlegsi tuaties in de beleidscommissie scheepsbouw en bij VMF door de ministers Albeda en Van Aardenne doorkruist zijn. De FNV-bonden hebben voor hun bijeenkomst op een nog nader te houden plaats alle parlementariërs uitgenodigd. Deze zijn momenteel op paasreces. Als de benadering van de parlementsleden niets oplevert, zullen de bonden de ondernemers op hun verantwoordelijkheid aanspre ken en als ook dat geen resultaat heeft, komen er harde acties. „Dat zullen niet alleen stakingen en bezet tingen zijn", aldus Arie Groenevelt (NW). Er zijn 6.000 arbeidsplaatsen bij betrokken, op een totaal van 46.000 in de hele sector. Vooruitzichten Met nadruk zei Albeda: „Er mag nit vastgesteld worden, dat alle 6000 ar- PARIJS (AP, UPI) De Fran se regeringspartijen zullen in het nieuwe parlement over 291 van de in totaal 491 zetels be schikken. De linkse oppositie is blijven staan op 200, zo bleek gisteren uit de definitie ve uitlag van de algemene ver kiezingen van zondag. Links is in de „nationale vergade ring" (de Franse volksvertegenwoor diging) wel vooruit gegaan: in totaal twintig zetels. Van die winst kregen de socialisten er veertien en de com munisten dertien. Daar stond een zetelverlies van de derde linkse part ner (de radicalen) tegenover. Met deze winst bleef links ver achter bij de verwachtingen die waren gewekt in een hele reeks van opiniepeilin gen. Vooral voor de socialisten on der leiding van Mitterrand was de uitslag teleurstellend. Het verlies van rechts kwam geheel voor rekening van de gaullisten die zelfs 35 zetels achteruit gingen (van 183 naar 148). Daar stond een winst van de andere regeringspartijen (de beweging van president Giscard) te genover. zodat rechts een ruime meerderheid behoudt. In procenten uitgedrukt is het verschil tussen het rechtse en linkse kamp uiterst klein: 50.2 procent tegenover 49.3 procent. Het resterende halve procent is vor diverse groepjes die geen zetel haal den. Het Franse districtenstelsel werkt echter sterk in het voordeel van de regeringspartijen. De definitieve uitslag in Frankrijk luidt: Regeringsmeerderheid: gaullisten 148 zetels, giscardisten 137, rege ringsgezinde onafhankelijken 6. (In totaal 291 zetels en 50.2 procent van de stemmen). Linkse oppositie: socialisten 103, communisten 86 linkse radicalen 10 en uiterst-links 1. (in totaal 200 ze tels en 49.3 procent van de stemmen). Ons commentaar staat op pagina 5 Een uitvoerige analyse staat op pagi na 7. beidsplaatsen verdwijnen, en nog minder dat er 6000 ontslagen val len". Als „reële raming" gaf hij aan. dat circa 2000 arbeidsplaatsen toch behouden blijven en 2000 mensen elders werk krijgen binnen de ge steunde bedrijven en bedrijfsonder delen. „Voor de resterende 2000 ont breekt dat vooruitzicht." Albeda noemde arbeidstijdverkor ting als middel om gedwongen ont slagen (zoveel mogelijk) te voorko men. Het steunplan van een kleine miljard is volgens minister Van Aar denne het uiterste wat de regering voor de zware metaalindustrie in ons land kan doen. Hij zal toch al Vervolg op pagina 3 In de haven van Portsall zijn op bescheiden schaal acties begonnen om de olie van de gestrande tanker Amoco Cadiz op te zuigen. Van een onzer verslaggevers BREST Het kan mogelijk nog een week duren voordat de overgeble ven ruwe olie uit de tanks van de reuzentanker Amoco Cadiz, die vrijdagmorgen op de rotsen van de kust van Bretagne liep en in tweeën brak, kan worden gepompt. In het onder Liberiaanse vlag varende schip bevond zich gisteren nog ongeveer 120.000 ton ruwe lichte olie: rond de 100.000 ton is de afgelopen dagen in zee terechtgekomen. Volgens een woordvoerder van Amoco International, de eigenaar van het schip, werd gisteren nog steeds olie verloren. De vrees be staat dat het ongeluk met de Amoco Cadiz de grootste milieu ramp uit de geschiedenis zal wor den, die grote schade kan aan richten aan de visgronden in het Kanaal, de kusten van Engeland en Frankrijk en de oestercultu ren. Ook moet worden gevreesd voor grote aantallen slachtoffers onder de vogels. Overigens is er nog geen direct gevaar dat de grote olievlek snel de Britse kust zal bereiken. Vertraging De mededeling van de Franse au toriteiten dat het nog wel tot het eind van de week kan duren voor dat de reddingsoperaties kunnen beginnen, is mede gebaseerd op het feit dat gisteren opnieuw het onderzoek is vertraagd door de storm, de zware zee en de slechte zichtbaarheid. Het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit Internatio nale, dat bij de reddingsoperatie is ingeschakeld, heeft gisteren door het ruwe weer de Amoco Cadiz niet per helikopter kunnen bereiken. Volgens een woordvoer der van Smit Internationale, dat met de Smit Houston en de Smit Poolzee ter plaatse ls, moet het rotsachtige gebied rond de ge strande tanker nauwkeurig wor den ondereocht om te zien of het mogelijk is daar met andere, klei nere tankers te manoeuvreren. In deze kleinere tankers (18.000 ton) kan dan de nog overgebleven olie worden overgepompt. Overigens is met de actie wel enige spoed geboden, omdat zondag voor de kust van Bretagne het springtij begint en het niet denkbeeldig is dat de Amoco Cadiz dan verder scheurt. De Italiaanse kapitein van de Amoco Cadiz, de 37-Jarige Pas- quale Barderi, is gisteren in Brest in staat van beschuldiging ge steld wegens het vervullen van de zee. Na betaling van een borgsom van 200.000 frank ls hij vrijgela ten. maar hij mag Brest niet ver laten. De gezagvoerder van de Westduitse sleepboot die de Amo co Cadiz trok toen deze op de rotsen liep. is vrijgelaten om te kunnen assisteren bij het be rgingswerk. Het onderzoek over zijn rol wordt ondertussen voort gezet. een aanvullende begroting voor bij na 400 miljoen gulden aan de Twee de Kamer moeten voorleggen. Hoe wel premier Van Agt vorige week suggereerde, dat er ook op het ge bied van de financiën nog 'enige speelruimte' zou zijn zei Van Aar denne: „De financiële mogelijkhe den zijn in deze sector nu wel uit geput." Beleidsvoornemens Het uitgangspunt van de regering bij de steunverlening is de toekom- De industriebonden FNV hebben gisterochtend vroeg alle perso neelsleden van de VMF-Stork bedrijven door middel van pamflet ten opgeroepen voor vergaderingen. Op de foto delen vakbond smensen pamfletten uit bij een van de poorten van de NDSM in Amsterdam. door J. den Boef ROME De New York Times zal vandaag uitvoerig uiteenzet ten dat de Romeinse geheime dienst vijf dagen voordat de christen-democratische partijvoorzitter Aldo Moro werd ont voerd, door de Duitse autoriteiten was gewaarschuwd dat een belangrijke Italiaanse politicus door leden van de „rode briga des" zou worden ontvoerd. Het romeinse blad II Messaggero, dat enkele dagen geleden al bij ge ruchte had vernomen dat de politie autoriteiten in Rome door de Duit sers waren Ingelicht, werd gisteren uit New Yodf opgebeld met de mede deling dat de geruchten niet uit de lucht waren gegrepen en dat de New York Times vandaag bijzonderhe den zou publiceren, die men gisteren uiteraard nog niet wilde prijsgeven. Auto's Bij het genoemde Romeinse blad was ook de mededeling van een vrouw binnengekomen, die beweer de bij toeval getuige te zijn geweest van een gesprek tussen twee politie mensen. De één zou tegen de ander hebben gezegd „Wat jammer dat we niet meer werk hebben gemaakt van die waarschuwingen uit Duits land". Moeilijk heeft de Romeinse politie het ook, omdat nog twee auto's zijn gevonden, die door de terroristen zouden zijn gebruikt. Eén van die wagens is namelijk in dezelfde straat aangetroffen waar vorige week al twee auto's waren gevon den. De vierde werd in een andere straat in de buurt gesignaleerd Vol gens de politie stonden ze er niet, toen de andere auto's werden aange troffen, waarvan er één voor het wegvoeren van Moro zou zijn ge bruikt. Vervolg op pagina 7 De Russen blijven hopen ooit weer eens vriendjes met de Chinezen te worden, ook al doen ze nog zo lelijk. Ze wachten al zeven jaar op een beetje aardigheid, maar ondank is hun loon. Toch lief dat ze volhouden. Bent u al vriendjes met een krant? De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel. Hij betaalt (na twee weken deKrant gratis ter kennismaking te nebben ontvangen) 16,55 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop:TVouw-Kwartel. antwoordnummer 2792. Amsterdam. Ken postzegel is niel nodig, die betalen wij. Hellen kan ook: 020-913456. afdeling ser\ ice. nieuwe abonnee: naam: adres, plaats: giro: naam: I I adres: 1 2 plaats: betaalt per kwartaal opgegeven door: tel: i Ik ontvang graag naar keuze: Een degelijke mini-mdexklapper voor telefoonnummers en adresgegevens. Handzaam formaat Geschikt om mee te nemen in elke jas of tas Drie kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen. Een handig hulpmiddel voor de vakantie. Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen Te gebruiken als sierplaat of place-mat In originele kleuren en afwasbaar. LI?/?

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1