Ingrijpen bij gijzelingen op de rand van de rechtsorde I tekening van een lezer \Trouw commentaar Wat kan een staat zich nog veroorloven en wat niet? \i VERDER Nuchter Particuliere personen Even zonniger 'Jacht op meerkoeten zinloos' Trekpaarden TERDAG 18 MAART 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet 5 De ophanden zijnde Statenverkie zingen zijn zo langzamerhand een duchtig woordje mee gaan spreken in op zich kwalijke zaken als de koopsompolissen en de affaire Lub bers. Er worden open brieven ge schreven, er vallen harde verwijten met als einduitkomst dat de heren politici het elkaar nu kwalijk nemen het politieke geheel in opspraak te hebben gebracht. Enige nuchterheid niet in de laatste plaats in het belang van het politie ke bedrijf zelf, is echter wel op zijn plaats. Want laten we wel wezen: wat is er in feite aan de hand. Een beperkt aantal Kamerleden heeft zich in het bezit gesteld van een koopsompolis. Vastgesteld moet nog worden of zij dit op onoirbare wijze hebben gedaan, namelijk vlak voordat de wetgever (die zij zelf mede zijn) daaraan een einde zou maken. Voor de affaire Lubbers geldt dat hij zelf inmiddels heeft toegegeven een fout te hebben ge maakt. Onze mening daarover ga ven wij reeds eerder. Welnu, op basis van die het zij nogmaals herhaald op zich kwa lijke feiten heeft zich een klimaat ontwikkeld alsof de politieke ambtsdragers in ons land plotseling niet meer zuiver op de graad zou den zijn. Dat is natuurlijk onzin. Het bizarre is echter wel dat uitge rekend de politici elkaar dit aanpra ten. Je zou toch mogen verwachten dat juist zij wat beter hun best zouden doen om het politieke vak hoog te houden. Maar nee. Het is allemaal even ongelukkig wat het publiek voorgeschoteld krijgt. Van Agt die suggereert dat koopsompo lishouders ook wel buiten het CDA te vinden zijn. Den Uyl die Lubbers een verstrengeling van belangen verwijt. Aantjes die aan alle kanten terugmept. En dan ook nog een CDA-er die velige regels voor poli tici vraagt. Alsof het bij dit soort zaken voor de veiligheid van politici gaat. Als regels daartoe kunnen bijdra gen is dat pure winst; zo bezien is het verlangen van het CDA nog niet zo gek. Het gaat eruiteindelijk om dat de publieke ambtsdragers van binne nuit de benodigde integriteit kun nen opbrengen. Dat in ons land het tegendeel het geval is, is behoudens genoemde uitzonderingen nog niet bewezen. Laten we dat toch gewoon nuchter vaststellen. Tussen minister De Koning (ont wikkelingssamenwerking) en de ationale commissie voorlichting en bewustwording ontwikkelingssa- enwerking (NCO) is een geschil ntstaan. De minister heeft een aantal bewustwordingsprojecten die door deze commissie worden ge steund, afgewezen. Voor deze pro jecten zal derhalve geen subsidie (zeven ton) worden verstrekt. Het is begrijpelijk dat deze commis sie deze afwijzing als een ernstige teleurstelling ervaart. Verrassend is het te horen dat een aantal ambtenaren van de voorlich tingsdienst van de minister met deze beslissing van hun baas weinig inge- nomen zijn en het nodig vinden hun afwijkende mening publiekelijk via een telegram bekend te maken. Blijkbaar voelen ze dat zelf ook wel aan, want ter toelichting hebben de voorlichtingsambtenaren er bij ver teld deze actie te voeren als particu liere personen. Nu mag een ambtenaar natuurlijk best een eigen mening hebben maar of hij die nu op deze manier naar buiten moet brengen, lijkt ons dis cutabel. En of de minister erg blij zal zijn met het telegram van zijn voorlich tingsambtenaren, valt ook nog te bezien. door Willem Breedveld DEN HAAG Twee gijzelings acties, twee keer een beëindi ging op gewelddadige wijze en beide keren een op het eerste gezicht totaal verschillende vi sie van twee opeenvolgende premiers; Den Uyl sprak op 11 juni 1977 kort na de geweldda dige beëindiging van de gijze lingsactie bij Dè Punt van een nederlaag. Negen maanden la ter eveneens na een militaire ingreep stelde premier Van Agt vast dat van een nederlaag niet kon worden gesproken. Probeer deze legpuzzel maar eens te leggen, tenminste als je niet af wilt gaan op de oppervlakkige prietpraat van zelfs enkele Kamerleden, name lijk dat Van Agt 'dan toch maar korte metten maakt met het Moluk se gespuis'. Om van de opmerkingen in het linkse kamp, dat dit het CDA zeker vier zetels zal schelen bij de statenverkiezingen, maar te zwijgen De vraag waarom het hier vooral gaat is natuurlijk in hoeverre het ene gewelddadige optreden van het an dere verschilt en wel zodanig dat de ene militaire ingreep wel en de ander niet als een nederlaag kan worden gezien. Sleutels voor de beantwoor ding van deze vraag ligt grotendeels in de opvattingen die men heeft over onze rechtsorde, onze rechtsstaat of hoe men dat ook maar noemen wilt. Wat kan een staat, een regering zich nog wel veroorloven en wat niet? Waar liggen de grenzen van de machtsuitoefening? Kenmerkend voor de rechtsstaat is, dat de over heid of de staat zelf ook gebonden is aan regels die zij aan haar burgers, haar onderdanen stelt. Willekeurig optreden, of willekeurig macht uit oefenen is er dus niet bij. Wat dat ii Den Uyl vorig jaar juni: 'een nederlag Van Agt deze week: 'geen reden om van een nederlaag te spreken Vorig jaar juni: militairen in actie tegen de gekaapte trein bij De Punt. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury pofitieke prent, Postbus 859. Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. WASHINGTON: DANKE SEHR, HELMUT betreft spreekt het bekende hand boek van het Nederlandse staats recht van Van der Pot/Donner duide lijke taal: De staatsmacht is ambte lijke macht, die overeenkomstig een bepaalde opdracht en naar vaste re gels moet worden uitgeoefend. De staat mag niet zover gaan als zijn macht reikt, maar zover als zijn be voegdheid reikt en hij behoort dan ook niet meer macht te hebben dan met die bevoegdheid overeenkomt (bladzijde 154, 9e druk). Bevoegdheden Het gaat dus in het concrete geval van de gijzelingsacties vooral om de bevoegdheden die de regering heeft om in te grijpen. Volgens geldend recht zijn die vooral gebaseerd op het wetboek van strafvordering. De overheid heeft de bevoegdheid per sonen tegen wie een ernstig vermoe den bestaat dat zij een misdrijf, een strafbaar feit begaan, aan te houden voor berechting. Krachtens allerlei bijstandsregelingen kan zij bij het vervullen van deze taak ook de hulp van het leger inroepen, bijvoorbeeld als de aanhouding zoals in het geval van de gijzelingsacties ernstige pro blemen oplevert. De inbreuk op de rechtsorde moet teniet worden gedaan. Meer toegespits luidt de vraag ver volgens: hoever mag de overheid daarbij gaan? Mag zij zelf strafbare feiten begaan, bijvoorbeeld door zich van dezelfde middelen te bedie nen als de terroristen? Een veel ge hoorde suggestie tijdens gijzelings acties is wel: de regering moet ge woon een paar Molukkers oppak ken, vervolgens de terroristen som meren de gegijzelden los te laten op straffe van een regelrechte executie van de opgepakte Molukkers. Een verwerpelijke suggestie. Een rechts orde mag zich niet rechteloos gedra gen, om de eenvoudige reden dat hij dan geen rechtsorde meer is. Het is tegen die achtergrond dat ex- premier Den Uyl destijds sprak van een nederlaag. De weg van overre ding was mislukt. Er moest geweld dadig worden ingegrepen op het randje van en wellicht zelfs tegen de regels van de rechtsorde in. Hoe twijfelachtig de situatie was blijkt wel uit de vragen die zijn blijven liggen. Hadden bijvoorbeeld de mariniers opdracht degenen die de gijzeling uitvoeren meteen dood te schieten of niet? Het antwoord op deze vraag was weliswaar ontken nend, maar de omstandigheden waaronder de operatie zich voltrok laat toch ruimte voor twijfel. Of anders gezegd: de overheid heeft zichzelf wellicht schuldig gemaakt aan het strafbare feit van een prompte executie van verdachten. De situatie bij de laatste gijzeling in het Provinciehuis in Assen, was wat dit betreft een andere. Zeker er is gewelddaig ingegrepen. Die actie was echter vooral gericht op de aan houding van de bezetters. Alle ge bruikte geweld liet de bezetters de ruimte zich over te geven en daar van hebben zij ook gebruik ge maakt, ondanks de macabere naam „zelfmoordcommando" die zij voor hun groep hadden bedacht. Argumentatie Van Agt kon dus met recht consta teren dat er dit keer geen reden was van een nederlaag te spreken. Tege lijkertijd moet echter worden vast gesteld dat de argumentatie die hij daarvoor gebruikte een andere was. namelijk dat er „geen echt contact is geweest" met de bezetters „en dus geen begin van een ontmoeting. Men wees absoluut alle voorstellen definitief af in barsheid, vastbeslo tenheid en in een bewustzijnsver nauwing." Alsof dat de overwegin gen zijn die een overheid ertoe mo gen doen besluiten de eigen rechts regels naast zich neer te leggen. Rest de vraag in hoeverre een demo cratische rechtsorde zich tegen ter reuracties kan beschermen als de overheid gedwongen is zich aan de eigen spelregels te houden. Zonder hier uitvoerig op in te gaan (daar voor is de problematiek te omvang rijk) deze nogal deprimerende con statering: een rechtsorde mist in zijn algemeenheid de middelen zich doeltreffend tegen terreur te wape nen. Dezelfde premier Van Agt ver woordde dit op een persconferentie op 23 mei 1977 heel indringend: .Als je zoiets (de gijzelingsactie -W.B.) wilt voorkomen, wilt uitsluiten, dan moet je een reeks maatregelen ne men die de rechtsstaat om zeep brengen". Wat de premier hier zei over het voorkomen van acties geldt natuurlijk ook voor de beëindiging ervan. Draagt de ovérheid het zwaard dan inderdaad tevergeefs? Het ant woord hangt sterk af van de waarde die men toekent aan de rechtsstaat. Hangt ook af van de mate waarin een bepaald land met terreur wordt geconfronteerd. Tekenend in dit verband waren de reacties van het buitenland na de gewelddadige beëindiging van de gijzelingsactie in juni van het vorig jaar. Hartelijke instemming in Duitsland en Israël. De rechtsstaat Een grote Israëlische krant stelde tevreden vast dat Nederland op z'n Israëlisch tewerk was gegaan Er was zelfs kritiek op het feit dat de regering daarmee twintig dagen had gewacht. Teleurstelling daarente gen klonk door in Engelse en Franse bladen. Conor Cruise O'Brien, tot voor kort labour-minister van het Ierse kabinet, een land dat als geen ander gebukt gaat onder terreurac ties, verzuchtte vorige jaar in het tijdschrift Encounter: „Het is te be grijpen dat sommige mensen ervan dromen de geweldsspiraal te door breken met spectaculaire schietpar tijen, zoals sommige politiechefs van enkele Amerikaanse steden wei eens gedacht hebben. Maar deze methoden dragen vanwege de effec ten op de omstanders eerder bij tot een vermeerdering dan tot een ver mindering van de terreur Er is in feite geen enkele zekere manier om terreur te beëindigen." Dilemma De beëindiging van de gijzelingsac tie in het provinciehuis te Assen is goed afgelopen. Het had echter ook een bloedbad kunnen worden. Er is met andere woorden geen enkele reden de ene methode te verkiezen boven de andere. Iedere keer weer zal er sprake zijn van het afschuwe lijke dilemma wat binnen een rechtsstaat wel en niet kan. Niet zonder reden publiceerde het Engel se blad „The Economist" vorig jaar een cynische voorpagina: een schril le tekening van een terrorist met als ondertiteling: hij zal ons volgen tot het eind van onze dagen. HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Het weer zal dit weekeinde steeds beter in vorm komen. De zon krijgt er voortdurend meer zin in, maar het is wel zo, dat er van echt lenteweer nog geen sprake kan zijn. Daarvoor Is de luchtsoort waarin we verkeren, veel te koud. Maar na een nacht en vroege ochtend met lichte vorst je kunt het ook zware nachtvorst noe men met temperatuur tot op één twee meter hoogte onder nul zal het op een luw plekje best uit te houden zijn en onze geslonken voor raad vitaminen kunnen weer worden aangevuld. En dit is dan de verdien ste van een rug van hoge druk die ach gisteren boven de Britse eilan den op hartverwarmende wijze op bouwde, maar die natuurlijk niet het eeuwige leven heeft. Vandaar dat er later op zondag alweer bewolking zal opkomen van nieuwe oceaanstorin- gen, die daarvoor eerst Schotland en Ierland aandoen, om vervolgens met de noordwest-zuidoost gerichte hoogtestroming onze kant op te komen. Nog even een opmerking over het weer van vandaag. Nu niet helemaal hodel-de-bodel worden, wanneer er in de vroege ochtenduren geen vuil tje aan de lucht mocht zijn en dus alleen maar blauwDe boven lucht is nog koud en er zal ongetwij- geld bij het klimmen van de zon nog wel weer eens een hagel- of een sneeuwbui tot stand komen met name in de kustgebieden. Maar het weertype is af buiend zoals gezegd: er is uitzicht op een rustpuntje in het deze maand zo wisselvallige weergebeuren. Want kijkt u nou eens naar het noordoosten: in Dene marken gisteren hier en daar een sneeuwstorm bij minus zes graden Celsius in noord-Jutland, minus ne gen graden in Stockholm, minus dertien in Helsinki en wat te zeggen van de minus vijfendertig graden van het noord-Finse Sodankyla en het noord-Zweedse Stensele. Een ander station in noord-Zweden bracht het zelfs tot minus zevenen dertig graden, je zou zweren, dat het nog januari of februari was Toen ik in de rubriek van gisteren het stuk over de zware sneeuwval in Nederland onder ogen kreeg, heb ik naar m'n hoofd gegrepen. Dat was zo onlogisch ingeklemd tussen an dere onderwerpen, dat het volko men onbegrijpelijk was geworden. Vandaar hier nog even het hele ver haal: via mijn vader kende ik het verhaal van mijn grootvader die beurtschipper is geweest, dat hij eens op 16 maart door zo een zware sneeuwstorm was overvallen, dat hij zijn schip ergens bij Terhorne in Friesland (niet ver van Sneek) moest laten liggen. Dit gebeurde in het jaar 1888, waarin pas op 1 april het eerste kievitsei werd geraapt. Op die bewuste 16e maart sneeuwde de trein bij Peperga (tussen Heeren veen en Steenwijk) in, kwamen er op Ameland sneeuwduinen tot twee meter hoogte te liggen en raakte dit eiland een week geïsoleerd. Domela Nieuwenhuis sneeuwde in, waardoor hij zijn toespraak met het oog op de Tweede Kamer-verkiezingen (hij was kandidaat) niet kon afdraaien in Ureterp. Hij overnachtte toen in Gorredijk bij de grootouders van schoolmeester Jan Eisenga, die in de laatste oorlog door de Duitsers is gefusilleerd. Een depressie, die ten zuiden van Ierland naar het zuidelijk deel van de Noordzee trok, was de grote boos doener. Onder Scandinavië lag toen een hogedrukgebied met volkomen winsterse structuur. In de Randsta ten vroor het twintig tot vijfentwin tig graden, in noordoost-Nederland acht graden bij een felle oostenwind. In die maart tekende Leeuwarden acht graden vorst- enzeven ijsda gen aan (ter vergelijking:maart 1845 respectievelijk drieëntwintig en vijf tien, maar dat was de uitloop van een zeer strenge winter). De meteoro logische winter van 1888 was niet zo uitzonderlijk, al was februari gemid deld drieëneenhalve graad te koud met in Utrecht negen ijsdagen en een uiterste van minus 12.2 graad Celsius, in de erop volgende maart zelfs nog -12.3 graad Celsius. zonnige perioden s\ Amsterdam hagelbui 4 De Bilt sneeuwbui 3 Deelen sneeuwbui 3 Eelde sneeuwbui 3 Eindhoven regenbui 5 Den Helder zwaar bew 4 Rotterdam sneeuwbui 4 Twente sneeuwbui 3 Vlisslngen regenbui 5 Zd. Limburg sneeuw 4 Aberdeen sneeuwbui 2 Athene onbewolkt 17 Barcelona licht bew 14 Berlijn sneeuwbui 3 Bordeaux regenbui 9 Brussel zwaar bew 5 Frankfort licht bew. 8 Geneve zwaar bew 7 Innsbruck zwaar bew. 9 Kiagenfurt half bew 8 Lissabon half bew 13 Locarno licht bew 13 Londen sneeuwbui Luxemburg half bew. 5 Madrid zwaar bew. 10 Malaga licht bew 16 Mallorca half bew 14 MUnchen zwaar bew. 5 Nice zwaar bew. 14 Parijs regenbui 7 Rome zwaar bew. 14 Spilt regen sneeuw 8 Stockholm -7 Wenen half bew 11 Zürlch sneeuwbui 2 Casa Bianca geheel bew. 16 Istanbul half bew 14 Tunis onbewolkt 20 HOOGWATER zondag 19 maart Vlisslngen 10.09-22.40. Haringvlietslutzen 10.14-23 05. Rot terdam 12.15- - -. Scheveningen 11.20- Ijmui den 12 12- Den Helder 2 20-14 51. Harlingen 5 07 17 29, Delfzijl 7 11-19 43 HOOOWATER maandag 20 maart, Vlisslngen 11 20-23 45. HaringvlteUluizen 11 28- Rotter dam 0 52 13.27, Scheveningen 0 11-12.41. IJmui den 0 57-13 23. Den Helder3 45-18 13, Harlingen 6.30-18 45. Delfzijl 8 40-21 05 De Stichting Kritisch Faunabe heer in Schoorl is uiterst veront rust over het plan van de dienst faunabeheer van het ministerie van landbouw om het meerkoe tenbestand in het waterschap van de Hoekse Waard langs de Bin nenmaas terug te brengen. Het waterschap Die groote Waard wordt geadviseerd de meerkoeten af te schieten, omdat men bang is dat de vogels het oeverriet be schadigen. De Stichting Kritisch Faunabeheer beschouwt de jacht op meerkoeten als zinloos en ver werpelijk. De natuurbeschermers zijn verontwaardigd, omdat vol gens hen een dergelijke beschadi ging door meerkoeten nooit we tenschappelijk is vastgesteld. Daarbij stelt de stichting dat de jachtkosten hoger zullen uitval len dan die van eventueel veroor zaakte schade aan heet oeverriet. De stichting vindt het prijzens waardig dat het Waterschap door het inplanten van Jong riet de oevers van de Binnenmaas weer een beter aanzicht wil geven, maar zegt dat niet vergeten mag worden dat de oorzaak van het wegkwijnen van het riet eerder gezocht moet worden bij het po pulairder worden van de water sportrecreatie en niet bij de meer koeten. „Door goede informatie te ver strekken aan botenbezitters en oeverrecreanten kan in ieder ge val voorkomen worden dat het waterschap jaarlijks opnieuw riet moet planten. Verbazingwekkend is dat de dienst Faunabeheer het waterschap adviseerde de meer koeten af te schieten. Men zag toch wel verlangen dat zij hun adviezen baseren op wetenschap pelijke gegevens en objectieve waarnemingen en niet op opmer kingen van een aantal omwonen den aan het water, waar de meer koeten vertoeven. De werkelijk heid blijkt namelijk anders te zijn. De dienst Faunabeheer houdt ruimschoots rekening met de belangen van de jager en geeft deze ook de mogelijkheid tot schieten na de sluiting van het officiële jachtseizoen", aldus de stichting. In ons land is 's-winters de meer- koetendichthied per oppervalkte- eenheid het grootst van alle lan den van Europa. De vogels komen veelal uit Noord- en Oost-Europa en vinden hier een geschikt kli maat in de winter. De enkele hon derdtallen meerkoeten die zich langs de oevers van de Binnen maas nestelen, zijn voornamelijk van een populatie die zomers tot ontwikkeling komt in Noord- en Oost-Europa. De koninklijke vereniging „Het Nederlands trekpaard" en de ko ninklijke maatschappij „Het Bel gische trekpaard" hebben een overeenkomst gesloten ter weder zijdse erkenning van beide stam boeken. Dank zij deze overeen komst is nu de mogelijkheid ge opend tot uitwisseling van gere gistreerd fokmateriaal. Boven dien kunnen over en weer de fok kers met hun paarden op gelij kwaardige basis deelnemen aan keuringen en tentoonstellingen In beide landen. Uit het jaarverslag van de Neder landse vereniging blijkt dat van de sinds 1961 In ons land inge voerde Halflinger paarden (uit het stamland Tirol nu bijna 5200. in het Nederlandse stamboek zijn ingeschreven en ongeveer 1850 Half lingers in het keurs tamboek In een afzonderlijke regeling zijn ruim 1050 Halfo Arabe s in het stamboek geregistreerd, waarvan er 150 in het keurstamboek zijn opgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5