IMF: 'geldkraan niet icbt, geen limiet an bankkredieten' Beschut' eigen woningbezit biedt agere inkomens weinig soelaas Bij Akzo Zout Chemie 370 banen op de tocht Aansprakelijk VMF krijgt order van 60 miljoen Nu evenveel overwerk als in economische bloeijaren Bedrijvigheid in industrie bleef vrijwel ongewijzigd Zachte winters één van de oorzaken Hoger dividend en agio HBG Staking bij DAF in Oevel beëindigd Berend genoemd van dr. De Kort School sluit vanwege spaanplaat Socialist Dankert haalt bakzeil in Europees parlement is -RDAG 13 MAART 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet p 33 - RHS 37 een onze- verslaggevers 4sTERDAH „De banken hebben de kredietkraan niet dichtgedraaid. Integendeel. Eind 1977 den we neg een banksaldo van enkele tientallen miljoenen positief." Aldus de heer J. L. M. van jn, lid van de raad van bestuur van VMF-Stork, ln een reactie op een artikel in Elseviers w «kblad. wiarin naar de mening van VMF-Stork een aantal onjuiste beweringen met betrekking fan een mzer verslaggevers MSTERDAM De raad van estuur 'an VMF-Stork acht e bewenngen in een publika- ie van E.seviers Weekblad van leze week volledig uit de lucht b egrepen. Het weekblad zal ansprakelijk worden gesteld oor de schade, die zal ont- taan voor het concern. Verder het weekblad geiommeerd en aantal onjuist* bewerin- en te rectificeren en als het laartoe niet bereidis, zal een B iroces worden aanfespannen. n het gewraakte ajtikel wordt [esteld. dat VMF onlangs bij ia |e overheid aang-klopt voor 9i inanciële steun to een bedrag 's ran b jna 200 miloen gulden) mafwendbaar opoetalingsuit- afstevent en tat de verlie- en vorig jaar zin opgelopen ot 60 miljoen julden, waar door samen net de sane- ringsverliezen bi de ijzergiete- ijen en SPPM (jlastic-gietma- C chines) van 73 niljoen gulden - de vermogensiositie van het netaalconcern zo ernstig is langetast, dat ie leencapaci- eit bij de baiien vrijwel uit- dkeput is. )ie leencapacieit zou door de janken zijn vstgesteld op 100 niljoen guldn, terwijl VMF iet dubbele 'edrag nodig zou lebben. Dool een en ander lo- IV >en de lonen salarissen en va- cantieuitkerfigen van het 5.000 man tllende personeel n Nederlam (5.000 man wer- cen ln buitolandse VMF-be- drijven) stras gevaar, aldus jïlseviers Wekblad. De heer Van Rhljn ontkent voorts, dat de banken een limiet aan de kredietverlening hebben gesteld van 100 miljoen gulden. „WIJ hebben kre dieten van een aantal banken, die samen meer bedragen dan 100 mil joen. We zullen dus ook niet zo erg gauw surséance (uitstel) van beta ling moeten vragen." Onjuist is ook, aldus de heer Van Rhijn, dat de onderhandelingsge- sprekken tussen Rijn-Schelde-Verol- me, de Hollandsche Beton Groep en VMF-Stork over een concentratie van de zware apparatenbouw op een dood spoor zijn beland als gevolg van de wetenschap bij RSV en HBG hoe slecht VMF er voor staat De heer Van Rhljn: de onderhandelin gen zijn daarentegen rond, de be trokken concerns zijn het eens ge worden en het wachten ls nu alleen nog op de overheidssteun voor deze samenbundeling van bedrijven op het gebied van de zware apparaten bouw. De heer Van Rhljn zegt desgevraagd, dat er natuurlijk wel een aantal din gen waar zijn, maar dat die algemeen bekend zijn. Waar is bijvoorbeeld, dat VMF met grote moeilijkheden kampt bij de produktle van zware dieselmotoren (Stork Werkspoor Diesel 2.100 personeelsleden), dat de apparatenbouw eveneens een uiterst zwakke sector van het concern is en dat verder enige kleinere capaciteit saanpassingen nodig zijn. Dit laatste bij hetkranenbouwbe- drijf Conrad Stork in Haarlem, het restant van de vorig jaar afgeslankte gieterij in Hengelo, Stork Brabant (textieldrukmachines) Stork Bepak (verpakkingsmachines), Bronswerk verwarming en airconditioning en de in Amsterdam gevestigde Internati onal Handling. Alle bankzaken 90 vestigingen in Nederland Voor het overige is de essentie van de beweringen in Elseviers Week blad evenwel onjuist, aldus de heer Van Rhijn. Hij zegt weinig concrete mededelin gen te kunnen doen over de schade, die VMF door de publikatie kan oplopen. „Het is duidelijk, dat afne mers niet verheugd zullen zijn met deze verhalen, maar het is heel moeilijk dit soort schade te becijfe ren. Tegen de tijd dat we genood zaakt zijn naar de rechter te gaan zien we wel weer". De Electriciteits Maatschappij IJs- selcentrale te Zwolle heeft aan Stork Ketel- en Apparatenbouw op dracht gegeven tot de bouw van een ketelinstallatie. Deze installatie vormt een uitbreiding van de cen trale Harculo. Deze opdracht, waar mee een bedrag van ruim zestig mil joen gulden is gemoeid, betekent ongeveer 500 manjaren werk voor de VMF-dochtermaatschappi j De oparacni aan VMF-Stork is on derdeel van een groot uitbreidings plan waarmee een totale investering is gemoeid van 325 miljoen gulden. Behalve de order voor levering van een ketelinstallatie door VMF is 70 miljoen gulden uitgetrokken voor een stoomturbine, die wordt gefabri ceerd door een consortium, bestaan de uit Brown Boveri Nederland en de Rotterdamss Droogdok Maat schappij. Volgens de IJsselcentrale is het de bedoeling, dat de Nederlandse indu strie bij de uitbreidingen maximaal zal worden ingeschakeld. Voor de uitbreiding is nog een gasturbine nodig, terwijl ook de volledige bouw nog moet worden gegund. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Ondanks de toegeno men werkloosheid en ondanks de vele discussies over betere verdeling van de arbeid wordt er in Nederland ge middeld evenveel overgewerkt als in de economisch veel betere jaren zestig. Dit heeft drs. G. Terpstra, economisch medewerker van het CNV, uitgere kend voor de Duitse hoogleraar Teriet uit Dormitz, die zich bezig houdt met het overwerk en de betere beheersing daarvan in het kader van de rechtvaar diger verdeling van arbeid. Uit de gegevens van Terpstra blijkt, dat hoe wel het aantal arbeidsplaatsen voort durend daalt en dan met name in de industrie, de hoeveelheid overwerk gelijk blijft. Het CNV stelt nu de vraag, of door beperking van het overwerk niet had kunnen worden voorkomen, dat veel. arbeidsplaatsen in de industrie verlo ren zijn gegaan. Los van dc vraag of het mogelijk is de werkloosheid te bestrijden door het beperken van overwerk, wijst het CNV erop, dat door middel van overwerk werk wordt gedaan voor 50.000 man in de indu strie. In deze sector werken ongeveer 1,5 miljoen mensen, terwijl het gemid delde aantal overuren 3 tot 3,5 procent bedraagt. In de discussienota arbeidsvoorwaar den 1978 stelt het CNV dit probleem aan de orde. Uit de gegevens van drs. Terpstra bleek- dat in 1977 bij een 40- urige werkweek gemiddeld 41,3 uur is gewerkt. Procentueel betekent dit 3,3 procent overwerk. In 1977 is gemid deld per werknemer meer overwerk verricht dan in de eveneens slechte jaren van 1958 en 1967. Hollandse Signaal Bij de Hollandse Signaal in Hengelo (dochter van Philips) werken elke avond vijf dagen per week 150 man drie uur over. Elke zaterdag werken nog eens 150 man vier uur over. Het bedrijf heeft verder 200 personeelsle den „geleend" via uitzendbureaus om zo enigszins aan de produktie te kun nen voldoen, zo zei H. Wijninga. dis- trictsbestuurder van de Industriebond NKV op. Volgens hem heeft de onderneming nog eens 500 manjaren orders in huis, die het bedrijf niet zelf kan produce ren. „In totaal heeft Hollandse Sig naal rond 770 manjaren werk teveel, die niet in een normale werkweek zijn te proppen." Wijninga weet dat het Hengelose bedrijf bij Philips heeft gevraagd te mogen uitbreiden, maar dat Philips dit verzoek deels heeft goedgekeurd, deels afgewezen. Phi lips vond goed dat zijn dochter in de regio naar geschikte gebouwen uit kijkt. maar wees uitbreiding af voor dat deel, dat precies de oppervlakte van de machinefabriek van Philips in Almelo (370 man) beslaat. Deze fa briek kampt met onderbezetting en de directie ervan wil het personeelsbe stand terugbrengen tot 250 man en nog eens 45 daarvan uitlenen aan an dere Philips-bedrijven. De bonden zien dan ook een oplossing voor de problemen door samenvoeging van Holland Signaal en de machinefa briek in Almelo. De HISWA in de RAI van Am sterdam ontving gistermiddag de 150.000ste bezoeker. Het was de 21-jarige student scheeps- bouwkunde R. Nugteren, die met zijn vriendin A. Schoon, eveneens 21 jaar, werd verrast met een zeilboot. Affiliaties te New York, Curasao, Antwerpen, Brussel, Frankfurt, Zurich. DEN HAAG De bedrijvigheid in de Nederlandse industrie is in febru ari vrijwel onveranderd gebleven. Dit blijkt uit de maandelijkse con junctuurtest van het centraal bu reau voor de statistiek. Voor de periode maart tot en met mei wordt nauwelijks enige wijzi ging verwacht. Het oordeel van de bedrijven over de omvang van de voorraden gereed produkt vertoon de ten opzichte van januari een ver schuiving van „te groot" naar „nor maal" De orderontvangst daalde over het geheel van de Industrie gezien. Dit zal het vooral in de daling van de exportorders. Het indexcijfer van de orderpositie in maanden werk (janu ari 1977= 100) bleef ongewijzigd (103). HENGELO In de komende twee jaar zal de organisatie van Akzo Zout Chemie (AZC) worden gewijzigd. Daarbij zal naast vermindering van een groot aantal kostenposten het personeels bestand met circa 370 man worden teruggebracht. Hiervan in de regio Hengelo ongeveer 200, in Delfzijl circa 100 en in Rotterdam en Amsterdam samen ongeveer 70. Er zal krachtig naar worden ge streefd om deze vermindering te be reiken zonder gedwongen ontslagen door het niet opvullen van het na tuurlijk verloop. Bij de bedrijven van AZC in Nederland werken circa 4000 mensen. Begin 1977 is bij AZC reeds een orga nisatie-onderzoek begonnen. In de eerste plaats ging het hierbij om een blauwdruk van een passende organi satie. Maar de snel teruglopende re sultaten hebben de directie genood zaakt tevens een onderzoek in te stellen naar de kosten en bezetting in een onzer verslaggevers JD BEIJERLAND Iedere overheidsmaatregel, die het financieel mogelijk wil maken iedereen vrije keus te bieden tussen het huren of het kopen van een huis, valt toe te juichen. Het applaus rstomt echter enigszins wanneer de resultaten van de daarvoor geldende regeling „beschut" 5en-woningbezit worder bekeken. De ontwikkeling van de woonlasten is bij inkomens beneden ƒ24.000 (in 1976) niet zodanig, dat van een werkelijk alternatief voor het huren van een mingwetwoning sprak* is. it deze conclusie komen de heren van Fulpen en F. Neuerbirg die meer studies hebben gedian naar financiële kanten van 4e volks- isvesting in een onder.oek naar woningbouw in de „beschutte" er. nds 1 januari 1976 beslaat er voor iningcorporaties, bouwfondsen en meenten de mogelijklvid koopwo- igen in de beschutte ifeer te bou- n. Deze huizen zijn speciaal be- ?md voor die groepei van de be- Ikmg, die een bescheden inkomen bben. srschillen verband met deze loelstelling be- ian. in vergelijkingmet de premie- opsector. twee behngrijke flnan- le verschillen. Dt betreft in de rste plaats de hocgte van de stioh- igskosten. waarbj met name de end tegen dezelfcë prijs moet wor- n overgedragen :!s bij woningwet- üningen in de brtrokken gemeen- i het geval is. "en tweede wordt n de laagste inkomensgroepen lankelijk van h?t belastbaar inko- *n gedurend? vier jaar een aan- llende jaarlijkse bijdrage van WO of 960 t«egekend. naast de rmale rijksbijlrage van maximaal '-200 in het e<rste jaar. aien het intomen vier jaar later g steeds onctr de gestelde grenzen t, wordt de» aanvullende bijdra- weer voor uer jaar verstrekt. Wat treft de ïormale rijksbijdrage Drdt nog ojgemerkt, dat de maxi- Ble uitkeriig in het eerste jaar in genstellingtot de premie-koopsec- niet i verlaagd. Ligt het be- stbaar intomen van de bewoner n een bechutte woning beneden b grens dé geldt voor het krijgen een hy>otheek van het rijk. dan iele norrmle premie voor het eerste lar steed maximaal 5.200 Vergelijking Om de woonlasten van de beschutte eigen woning te beoordelen, worden deze vergeleken met de woonlasten zoals die in de woningwet- en- pre- mie-koopsektor tot stand komen. Voor de woning is in alle drie sekto ren de keuze gevallen op een vijf verblijfseenheden tellende eenge zinswoning. Uitgaande van de veron derstelling dat de bouw van de wo ning in de eerste helft van 1976 be gint en de woning op 1 januari 1977 wordt opgeleverd, bedragen de stich- tingskosten voor de woningwetwo ning, beschutte eigen-woning en pre miekoopwoning respektievelijk 81.000, 85.000 en 99.000. Het verschil van 4.000 tussen de eerste twee wordt vooral bepaald, doordat de beschutte eigen-woning veelal onderdeel uitmaakt van een groter (koop) projekt, waardoor de uitvoering van deze woning kwalita tief op een iets hoger niveau ligt. Dat de stichtingskosten van de pre mie-koopwoning op een duidelijk hoger niveau liggen wordt met name veroorzaakt door de hogere grond- kosten, de betere kwaliteit en de hogere bedrijfskosten van de op drachtgever in deze sector. Uitgaande van deze stichtingskos ten zijn bij bruto inkomens in 1976 van 15.000 tot en met 40.000. De woonlasten voor een periode van vijftien jaar berekend. Bij de wo ningwetwoning is die woonlast op gebouwd uit de netto huur, zijnde de vraaghuur minus de individuele huursubsidie, plus het gebruikersta rief van de onroerendgoedbelasting. Woonlasten Bij de berekening van de woonlas ten (inklusief aflossing) van beide koopwoningen is vanzelfsprekend rekening gehouden met de bruto financieringslasten (bij 100 procent financiering), de rijksbijdrage (even tueel inclusief de aanvullende jaar lijkse bijdrage bij de beschutte el- gen-woning), het huurwaardeforfait, de bouwrente en het hiermee ver band houdende effekt voor de in komstenbelasting en AOW/AWW- premie. Hierbij zijn nog de onder houdskosten en onroerendgoedbe lasting opgeteld. Bij inkomen svan 30.000 en mindei blijken de woonlastenpercentages (inclusief aflossing) voor 1978 bij de beschutte eigen-woning aanzienlijk onder die van de premie-koopwo ning te liggen. Hoe lager het inko men, hoe groter het verschil. Rond het modale inkomen 25,750 in 1976) zijn de woonlastenpercenta ges circa 18,5 procent bij de premie koopwoning en cira 12,5 procent bij de beschutte eigen-woning, terwijl bij het minimumloon 18.800 in 1976) deze percentages respektieve lijk 26 procent en 14 procent be dragen. Vanaf 31.000 bruto wordt het ver schil in woonlastenpercentages in 1978 alleen nog bepaald door het verschil in stichtingskosten. Voor bruto inkomens van ƒ20.000 en lager vormt de beschutte eigen woning, zelfs met de lagere aanvangslasten, geen écht alterna tief voor de vergelijkbare woning wetwoning. In de laatstgenoemde sektor zorgt de individuele huursub sidie er namelijk voor dat tussen bruto inkomens van 18.000 en 24.000 de laagste inkomens ook de laagste woonlastenpercentages kennen. in de tijd in ogenschouw wordt ge nomen. ontstaat voor de beschutte eigen-woning een nog ongunstiger beeld. In tegenstelling tot bij de premie-koopwoning lopen de woon lastpercentages bij de beschutte ei gen-woning in korte tijd zeer sterk op. Dit geldt vooral voor bruto inko mens van 24.000 en lager. Bij het minimumloon loopt het woonlastenpercentage op van circa 14 procent in 1978 tot circa 22 pro cent in 1982, welk niveau tot in 1988 gehandhaafd blijft. Daarna daalt het percentage weer langzaam tot ongeveer 20 procent in 1991. Deze ontwikkeling staat in geen ver gelijk tot die bij de woningwetwo ning. Daar loopt het woonlastenper centage gelijkmatig op van onge- vaar 10,5 procent in 1978 tot bijna 13 procent in 1991. Bij het modale inkomen is dit on gunstige effect bijna geheel verdwe nen. Van ongeveer 12,5 procent in 1978, loopt het woonlastenpercenta ge bij de beschutte eigen-woning dan op tot ongeveer 15,5 procent in 1988, om vervolgens weer tot 14 pro cent in 1991 af te nemen. De bewo ner van de woningwetwoning kent bij dit inkomen een bijna constant wooniastenpercentage van 14 pro cent. Helaas, zo zeggen van Fulpen en Neuerburg, moet dan ook gecon stateerd worden, dat zelfs voor de inkomensgroep tot en met 24.000 het alternatief voor huren, een be schutte eigen-woning, over een lage re periode gezien met belangrijk ho gere lasten gepaard gaat SRV neemt proef met reiniging van kleding DEN HAAG De kans be staat dat binnenkort de rijden de SRV-winkels kleding die ge stoomd moet worden, aanne men respectievelijk afgeven. Eind deze maand gaat de SRV een proef op dit gebied nemen, in samenwerking met Palthe, aldus het Detailhandelsbul letin. Om hygiënische redenen moet de klant de kleren in een plas tic zak afleveren, waarna de rijdende winkelier ze in een aparte kast opbergt. De kleren blijven dus gescheiden van de kaas en vleeswaren. De SRV staat positief tegeno ver de proef, omdat de marge op stoomgoed groter is dan op kruidenierswaren. Als de proef slaagt, wil dat echter nog niet zeggen dat iedere SRV-man te reinigen kledingsstukken in ontvangst zal nemen. Dit hangt van zijn eigen bereid heid af. van de totale organisatie. De resulta ten van beide onderzoeken zijn aan de ondernemingsraad voor advies voorgelegd. Volgens de bonden is het voor Akzo Zout Chemie in twee opzichten moeilijk. In de eerste plaats spelen de zachte winters een rol. De Akzo- vestiging in Hengelo, waar de ko mende twee jaar vermoedelijk twee honderd arbeidsplaatsen moeten vervallen, levert nl. de pekel, waar mede onze wegen in de winter wor den bestrooid. In de tweede plaats ondervindt Akzo Zout Chemie enor me concurrentie vanuit het buiten land. De vakbonden hebben op 18 april een gesprek met de divisie-directie van Akzo. DEN HAAG Hollandsche Beton Groep heeft het dividend vastge steld op 6,40 (32 pet) per gewoon aandeel van 20. (1976c 25 pet plus een jubileumbonus van 8 pet in aan delen). Bij het dividend over 1977 moet rekening worden gehouden met het interimdividend van 1 (5 pet). Het slotdividend ls dus 5,40 in contanten (27 pet). Bovendien wordt voorgesteld, ten laste van de fiscaal vrije agioreserve een uitkering ln aandelen te doen, waarbij 30 aande len recht geven op een nieuw aan deel. Deze aandelen zullen ten volle delen in de winst over 1978, aldus HBG. De omzet van HBG is vorig Jaar gestegen van 2045 min tot 2442 min (excl. BTW). De winst nam toe van 35,2 min tot 48,6 min. Ver wacht wordt dat de resultaten van' de groep over 1978 boven die van 1977 zullen liggen. KONINKLIJKE BIJENKORF BEHEER (KBB) heeft met Sport- huis Centrum overeenstemming be reikt over de toevoeging van elf za ken van Sporthuis Centrum met 200 medewerkers aan die van de tien winkels van Perry van der Kar. een dochteronderneming van KBB De samenvoeging, waardoor een keten van 21 filialen in sport- en camping artikelen met 350 medewerkers in vaste dienst ontstaat, zal per 1 sep tember worden uitgevoerd. Voor deze transactie betaalt KBB 18 mil joen gulden. Hoe dit bedrag zal wor den gefinancierd, is pas over enkele weken bekend. HEYBROEK EN CO S HANDEL MAATSCHAPPIJ heeft over 1977 een nettowinst na belasting behaald van 538 000 (1976: 556 000) Voor gesteld wordt een onveranderd divi dend van 14 procent. Het voornemen van groot aan deelhouder EMS om haar aandelen pakket van circa 70 pet in Cultuur Maatschappij Serbadjadl te verko pen aan Central Finance Company te Luxemburg gaat niet door. Bin nenkort zal worden voorgesteld de maatschappij te liquideren. Het ingenieursbureau Fluor Ne derland heeft in principe opdracht ontvangen voor het eerder deze week aangekondigde magneslum- oxyde-project in Veendam van de Kon. Olie-dochter Billiton en de Noordelijke Ontwikkelingsmaat schappij (NOM). Het werk omvat het detailontwerp, de materlaalln- koop en de montageleiding voor de fabriek, die 250 min kost en mid den 1981 opgeleverd zal worden, al dus Fluor. mensen naar huls werden gestuurd. Dat kostte DAF-trucks wekelijks 3,5 miljoen gulden. EINDHOVEN De staking bij de DAF-vestiging in Oevel (België) is voorbij. Volgens een woordvoerder van het moederbedrijf in Eindhoven zijn alle werknemers van de middag- ploeg aan het werk gegaan. Gistermorgen heeft overleg plaats gevonden tussen de directie en een o 1 o nrwnl ffpr delegatie van de stakers Bij die gele- ai° v genheid heeft de directie er nog maals op gewezen, dt de vakbonden de actie niet steunen en dat de sta kers dus onwettig afwezig zijn en het risico lopen te worden ontslagen. Onmiddellijk na dit overleg zijn de stakers,d ie buiten de poort hadden postgevat, aan het werk gegaan. Nu het werk in Oevel is hervat zal ook met de produktle in Eindhoven woensdag weer kunnen worden be gonnen. In Oevel worden cabines en assen gemaakt. Toen die niet meer werden aangeleverd kwam ook het werk in Eindhoven stil te liggen. Dat betekende dat 1700 produktie- UTRECHT (ANP) - Staatssecreta ris mevrouw Veder-Smit overweegt de heer H. Berends (57) voor te dra gen voor benoeming tot voorzitter van de ziekenfondsraad. Te weinig Ongunstiger Wanneer echter ook de ontwikke ling van de woonlastenpercentages Slotsom is dat subsidiëring van de koopsector, op de wijze zoals is vast gelegd in de regeling beschut elgen- woningbezit, voor de lagere inko mensgroepen nog te weinig soelaas biedt. Het naast de gebruikelijke rijksbijdragen Inbouwen van een ge ringe inkomensafhankelijke subsi die, is onvoldoende om een relatie tussen Inkomen en woonlasten per centage te bereiken, zoals deze bij- voorbeel din de huursector voor de lagere inkomensgroepen geldt. VLISSINGEN (ANP) De gemeente Vlisslngen heeft een anderhalf jaar oude kleuterschool in West-Souburg op advies van de inspectie volksge zondheid laten sluiten. De zestig leerlingen van „Pinkeltjesland" zijn naar huis gestuurd omdat is geble ken dat er gas uit spaanplaten is vrijgekomen. De schoolleiding had al vaker ge merkt dat er bij de kinderen diverse klachten optraden die varieerden van tranende ogen tot diarrhee, maar men heeft zich tot voor een paar dagen niet gerealiseerd, dat deze klachten wel eens veroorzaakt konden worden door het in de school verwerkte spaanplaat. Donderdag bleek na metingen dat zich inder daad gasvorming ten gevolge van de spaanplaat voordeed. STRAATSBURG (ANP) In het Europese parlement heeft de afge vaardigde Piet Dankert (PvdA) zich vruchteloos vezet tegen een uit- praak dat de Europese Gemeen schap technologische, financiële „en vooral psychologisch" barrières voor de ontwikkeling van kernener gie moet overwinnen. „We moeten voorkomen", aldus Dankert, „dat de Europese Gemeen schap door een deel van het publiek wordt gezien als een propagandist voor kernenergie en een plutonium- economie." Hij kreeg slechts de steun van twee fractiegenoten. Schelto Patijn en een Deense afge vaardigde. De Westduitse socialist Gerhard Fl&mig hield Dankert voor dat West-Europa al op weg is naar een plutoniumecönomie. De heer Berend is bestuurder van de Federatie Nederlandse Vakbewe ging. Hij begon zijn loopbaan in de vakbeweging in 1946 als bestuurslid van de ABVA, de ambtenarenbond van het NVV. In 1964 werd hij ver- bondsbestuurder van het NVV, sinds 1976. van de FNV Als de benoeming doorgaat wordt de heer Berends de opvolger van dr. W. L. P. M de Kort, die ln december als voorzitter van de Ziekenfond sraad is afgetreden. Aanleiding tot het aftreden was de zogenaamde „PGGM-affaire". Een commissie van onderzoek was na melijk tot de conclusie gekomen, dat dr. De Kort in feite onverenigba re functies had vervuld. Hij was voorzitter van het pensioenfonds Geestelijke Gezondheid en Geeste lijke en Maatschappelijke Belangen (PGGM) en directeur van een nv voor het uitvoeren van recreatiepro jecten van de beleggingsmaatschap pij (IOM) van de PGOM ln de Fran se Ardéche. Ook zou hij door het inschakelen van zijn zoons bij de beleggings maatschappij en de beleggingspro jecten de schijn van een „familiere gering" hebben gewekt. Dr. De Kort was het met deze beschuldigingen niet eens. maar hij besloot toch om de voorzittershamer van de Zieken fondsraad neer te leggen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 37