Veel natuurterreinen gekocht Wat Nationate-Nederlanden onderneemt om uw ziektekostenverzekering betaalbaar te houden. ~7\) oging met handlangers rouw te verdrinken rokx verandert vetsontwerp ïuurprijzenwet Hart-vaatchirurg content met zorg bij hartoperaties Drukkerij van valse honderdjes ontdekt Centrum dicht na spaanplaat-klachten Tegen de kosten van ziekte of ongeval zijn zeventig van de honderd Nederlanders verzekerd bij een ziekenfonds. De andere dertig zijn, voor zover zij niet onder een ambtenarenregeling vallen, aangewezen op een particuliere verzekering. Ze kunnen te kust en te keur terecht bij de particuliere verzekeraars. Juist die ruime keus is een goed ding. Want daardoor kan iedereen met goede raad van zijn verzekeringsadviseur een verzekering op maat kopen bij de maatschappij waar hij zich thuisvoelt. Wilt u de kosten van huisarts, specialist, ziekenhuis en apotheker zo volledig mogelijk verzekeren? Uitstekend. Of beschouwt u de eerste 1000,1500 of2000 gulden liever als eigen risico, met als gevolg een hoogst aantrekkelijke premiekorting? Kan ook. Dat alles neemt niet weg, dat de gezondheidszorg zo langzamerhand wel erg kostbaar geworden is. Veel mensen denken dat een volksverzekering dat bezwaar zou wegnemen. Maar het model, dat him daarbij voor ogen staat, laat de verzekerde helaas geen vrijheid zelf zijn verzekeringsinstelling te kiezen, en brengt de premielast beslist niet omlaag. Er is een betere oplossing. Het is namelijk niet zo dat de verzekeraars de kosten maar op zich aflaten komen en die dan in de premies aan hun verzekerden doorberekenen. Ze werken - net als de ziekenfondsen - actief mee die kosten in de hand te houden. Bespreken richtlijnen voor de honoraria, met de specialisten bijvoorbeeld. Zitten officieel in het Centraal Orgaan Ziekenhuis tarieven. En denken mee in veel beleidscommissies. Het gaat de particuliere verzekeraars, dus ook Nationale-Nederlanden, daarbij om twee dingen. Om de kwaliteit van de gezondheidszorg en om de beheersing van de totale kosten daarvan. Door premiebetaling moet iedereen, particulier en bedrijfj de onvoorziene - vaak hoge - eigen kosten van gezondheidszorg kunnen afwentelen op zijn verzekering. Het behoud van keuzevrijheid - zowel waar het de verzekeraar als de verzekeringsvorm betreft - is dan een belangrijke zaak. Nationale-Nederlanden TERDAG 18 MAART 1978 TROUW/KWARTET P 8 - RHS 11 an een onzer verslaggevers ORDRECHT Op 12 mei moet voor de Dordtse rechtbank •rschijnen de 43-jarige manager W. J. O. uit Hardinxveld- jessendam. Hij zou op 28 november 1977 zijn echtgenote Maria rookman in het Zederik-kanaal bij Lexmond hebben willen trdrinken, nadat hij haar eerst door twee mannen had laten ïtvoeren en door middel van chloroform had laten bedwelmen. twee handlangers, de 33-jarige H. de H., bevrachter te Rotterdam en [29-jarige M. P. van D., zandstraler Vlaardingen, moesten gisteren al recht staan. De officier van justi- mr J Baron van Haersolte eiste jen de eerste twee jaar gevange- istraf en tegen de tweede ander- llf jaar gevangenisstraf met on- wrwaardelijke ter beschikking tiling. lij had er vanaf gezien medeplich- gheid aan poging tot moord ten ste te leggen, omdat dit, ondanks verklaringen hieromtrent van O. et te bewijzen viel. Zijn eis was nu sbaseerd op „wederrechtelijke vrij- idsberoving". Daarbij liet hij tarder wegen de plicht van de rerheid haar burgers te bescher- ien dan dat hij zich wilde verdiepen de vraag of de verdachten als (voorstelbaar naïef of als doortrapt rcht waren te beschouwen. De ver- ichten zelf hielden het in hun ver ser op het eerste. Zij hadden het rhaal dat O. zijn met hem in unin levende) vrouw kwaadschiks een door hem in Groningen kocht huis had willen brengen on- jorwaardelijk geloofd. hor een beloning van 4.000,— had- en zij dan ook best enkele kunst epen willen uithalen om de onwilli- vrouw in handen van haar man te *len. De H. had bij haar aange- ild. had met een zelf gemaakte lolitielegitimatie" gezwaaid en had lar verteld dat haar man een onge- ik had gehad en in een ziekenhuis opgenomen. Mevrouw O. was eegegaan, vroeg later in de auto og eens om de legitimatie en kreeg en van De H. te horen: „U hebt Öijk dat u zo voorzichtig bent, er ibeuren tegenwoordig vreemde bgen". Een paar minuten later tukte Van D. haar een doek met oor O. verstrekte chloroform in het ezicht. Op een parkeerplaats langs Rijksweg 27 werd zij in bewuste- toestand aan haar al gereed lande echtgenoot overgedragen en de kofferruimte van diens auto üegd. rotest H. had daar zwakjes tegen gepro- tsteerd. „Ik zou nog geen hond zo illen vervoeren, edelachtbare", zei .braaf. O. had het echter zo gewild, oen de handlangers met de ter tkke uitgereikte beloning waren an onze parlementsredactie EN HAAG Staatssecretaris irokx van Volkshuisvesting en uimtelijke ordening wil een aantal rijzigingen aanbrengen in het door n voorganger Van Dam ingedien- wetsontwerp huurprijzenwet. Dit eft het ministerie gisteren laten ;ten. In april hoopt de staatssecre- is hierover een nota van wijzigin- n bij de Tweede Kamer in te :nen. Als het mogelijk is wil hij het samen met het wetsontwerp op de huur- commissies nog voor de zomerva kantie van de Kamer behandeld hebben. De eerste verandering gaat over de vaststellingn van de huur prijs voor verbeterde woningen. Voor verbeteringen van eenvoudige aard zal de huurprijsverhoging niet groter mogen zijn dan redelijk is in verband met de toegenomen kwali- it van de woning. Van een onzer verslaggevers UTRECHT - De Nijmeegse hart vaatchirurg prof. dr P. J. Kuijpers is zeer gelukkig met het werk van de vorig jaar opgerichte Vereniging voor- en nazorg bij hartoperaties. De modale hartpatiënt die te horen krijgt dat hij of zij geopereerd moet worden en op een wachtlijst is gezet, gaat thuis zitten wachten tot de telefoon rinkelt. „Van enige begelei ding van patiënt of familie ontbrak ieder spoor." schrijft hij in Medisch Contact. Vrienden en kennissen blijven weg 'de patiënt „heeft het aan het hart" en kan natuurlijk niets hebben. En alles draait maanden om de zieke, die gemeenlijk niet veel doet. hij wacht op de operatie. „Zo'n wereld en de belevenis ervan wordt erg klein." Huisartsen en maatschappe lijk werkers hebben weinig tijd voor dit soort problemen en leden van een vereniging die voor het overgro te deel bestaat uit mensen die het Wf allemaal al meegemaakt heb- ken,kunnen vaak erg effectief hel pen. Ook na de operatie komt de Patiënt in een vacuüm te zweven, ■chrijft prof. Kuijpers („over zes we ken terugkomen voor controle"). Hij keft een pijntje hier of daar en is *etl sneller moe dan in het zieken huis. enzovoorts „De begeleider. d«n al langer bekend, kan in vele fvallen de geruststeller zijn." Het fccretariaat van de vereniging, die jHeen in het verzorgingsgebied van Nijmeegse hartchirurgie werkt, is te Oosterbeek, Van Wassenaerheu- vel 126 verdwenen, had hij zijn vrouw in het in de buurt liggende Zederik-kanaal gegooid in de verwachting dat zij zou verdrinken. Het drama had echter een onverwachte wending genomen toen mevrouw O. in het koude water weer tot haar positieve kwam. Volko men onthutst had hij haar toen ge holpen de steile kant op te komen. De raadslieden van de verdachten mr J. van Gulik en mr H. van Arkel legden het zwaartepunt van hun ver dediging op het verlies aan normbe sef waaraan hun cliënten door hun verleden hadden geleden. Hun doel was volgens hen niet gericht geweest op het berokkenen van kwaad aan mevrouw O. maar op het helpen van een man met huwelijksmoeilijkhe den. De rechtbank doet op 31 maart uitspraak. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten heeft vorig jaar een record aantal natuurterreinen aangekocht. Dit zal worden meegedeeld op de vandaag te houden jaarlijkse ledenvergade ring van de vereniging. In het ver slagjaar 1977-1978 werd 1952 hectare aan het door Natuurmonumenten beheerde bezit toegevoegd en 17 mil joen gulden aan deze aankopen be steed. Het aantal natuurterreinen is thans 148, terwijl de oppervlakte daarvan ruim 35.000 hectare is. De belangrijkste aanwinst was het 1090 hectare grote landgoed Leuvenhorst op de noordelijke Veluwe. Door deze aankoop is in deze omgeving een aaneengesloten natuurmonument van meer dan 2000 hectare ontstaan, waarvan ook het Leuvenumse bos en het Hulshorster zand deel uitma ken. Nieuwe aankopen ten bedrage van de genoemde 17 miljoen gulden- werden deels door CRM en deels door de provinciale besturen be taald. Toch kwam niet al het geld van de overheid. Een aanzienlijk bedrag afkomstig uit de Aktic Geul dal werd reeds voor daar gerealiseer de aankopen besteed, namelijk 606.000 gulden. Voor de aankoop van Leuvenhorst kwam 1.320.000 gulden uit de opbrengst van de actie „Geef om de natuur" van het Wereld Na tuur Fonds. EINDHOVEN De politie heeft een drukkerij ontdekt, waar minstens voor zes miljoen gulden valse brief jes van honderd gulden zijn vervaar digd. Het is een bestaande handels drukkerij in Steensel. Van het ge drukte valse geld is ongeveer drie miljoen gulden achterhaald. Voor een gedeelte was dit geld nog in bezit van de drukkerij, voor een deel was het al uitgegeven. Naast twee typografen zijn veertien andere verdachten aangehouden. De aangehouden typografen zijn de eigenaar van de drukkerij, de 38- jarige P. J. en de 38-jarige W. S. J.. die in geldmoeilijkheden zat, zou tot het drukken van de honderdjes zijn overgegaan na chantage van enkele kopstukken uit de wereld van de illegale alcoholstokerijen. Eerder had hij voor hen etiketten gedrukt voor flessen „witte" Jenever en vieux. De opdrachtgevers verschaften de drukker nieuwe machines en lever den ook het papier (wat overal in Nederland te koop is) en drukinkt. De drukker ontving voor zijn werk enkele tienduizenden guldens. J. is bijna een Jaar bezig geweest met het ontwerpen van de offsetpla ten. Deze platen zijn tot nu toe nog niet gevonden. Het geld moet tussen begin decem ber vorig jaar en 8 Januari van dit jaar zijn gedrukt. HELMOND (ANP) Het wijkcen trum De Terp in Helmond gaat maandag dicht in verband met klachten die volgens de gebruikers veroorzaakt worden door uit spaan platen vrijkomend formaldehyde- gas. Dit heeft opbouwwerker H. de Jonckheere bevestigd. In het cen trum zijn de stichting samenlevings opbouw, het maatschappelijk werk en een peuterspeelzaal gehuisvest. De gebruikers hebben zelf besloten het centrum te sluiten, nadat klach ten bij de gemeente, van wie het gebouw is. niet hadden geleid tot maatregelen. Volgende week zal. al dus De Jonckheere, een aantal me tingen worden verricht om na te gaan of er inderdaad formaldehyde- gas in het gebouw vrijkomt. Het wijkcentrum werd acht maanden geleden geopend. Dagelijks werken er ongeveer twintig tot dertig mensen. (ADVERTENTIE) „De gezondheidszorg in Nederland staat op 'nhoogpeiL Gelukkig hoeft niemand daarvan verstoken te blijven." Q. Visscher, sector Ziektekosten)

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11