Overheid discrimineert vrouw in voorlichting Haast met besparing energie Ministers ontwerpen gewijzigd VAD-plan Personalia Kleisterlee kandidaat voorzitter Rijnmond lonclusie van onderzoekscommissie: Nederlandse gebouwen met leuzen beklad Wetsontwerp wordt bijgeschaafd Ook overheidssteun voor verliesgevende bedrijven Van Aerdenne moet snel met plan komen Philip Agee naar Rome vertrokken Veel deelnemers uit buitenland Forum tegen neutronenbom KStek Binnenkort in kabinet te bespreken Pretpark aan Parkhaven BELANGRIJK BERICHT VOOR BESTUURSLEDEN VAN VERENIGINGEN EN STICHTINGEN ~PH ioAGT ,6 17 MAART 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet ach; fan een onzer verslaggevers )EN HAAG „Wanneer je alle vormen van overheidsvoorlich- ~£fcng zoals films, brochures, radio-praatjes, tentoonstellingen en ^-jevisiespots. zou moeten geloven, zou je niet zeggen dat de ft van de Nederlandse bevolking uit vrouwen bestaat." Dat is chüfcn conclusie van het gisteren uitgebrachte rapport over de heb. .oorlichting van de overheid en de vrouwenemancipatie. In de eerste plaats worden mannen in al het voorlichtingsmateriaal van de overheid veel vaker gepresen teerd dan vrouwen, ze worden bo vendien vaker als deskundige en in de uitoefening van hun beroep ge toond dan vrouwen. Wanneer vrou wen te pas komen in het voorlich tingsmateriaal is dat nooit als hoofd persoon. ^iDie voorlichting gaat over mannen °5 nis ook weer voor mannen bedoeld. ^Jrouwen komen er in de overheids- •lichting heel bekaaid af: zoals jgd treden ze veel minder op en Is ze dan eindelijk eens voor het oetlicht treden gebeurt dat steeds eer in de typisch vrouwelijke rol l3-"5 fan moeder of huisvrouw. De enkele lncl" [eer dat de vrouw optreedt als werk- eij eemster is dat weer heel duidelijk he! i traditionele vrouwenberoepen als m fpiste. verpleegster of winkeljuf- Kortom: de overheid discri- irt de vrouwen in haar voorlich- ingsmateriaal". aldus het onder- oek. itia e commissie, onder leiding van dr. jlda Verwey-Jonker, heeft een on- 'eerl derzoek gedaan naar alle voorlich- ting van de rijksoverheid in 1976. lve" Dit onderzoek, waarvan de uitslag var jsteren in aanwezigheid van staats- 111 secretaris Kraaijeveld van emanci- ler> patiezaken werd bekend gemaakt, is in opdracht van het ministerie van Ael' CRM uitgevoerd. CRM was over dit e.~j onderwerp weer geadviseerd door de stel mancipatiecommissie. die het Verder wordt de vrouw veel vaker in ..gezelligheidssituaties thuis" (met kinderen of familieleden aan de kof fie) gepresenteerd. Wanneer een vrouw in een beroep getoond wordt is dat vaak samen met een man, van wie zij de ondergeschikte is (baas en secretarsse, arts en verpleegster) en zonder uitzondering in één van de traditionele vrouwelijke beroepen. In al het voorlichtingsmateriaal van de overheid kwam geen vrouwelijke arts of ingenieur voor. In geen van de 21 beoordeelde televisiespots van de overheid speelde een vrouw de hoofdrol, terwijl in dertien spots een man de hoofdrol speelde. In de overi ge traden mannen en vrouwen sa men op. wen bestond en ook dat die vrouwen niet alleen voor de gezelligheid wa ren meegekomen. Integendeel, men zag ze op tractoren klimmen, melk machines bestuderen en vragen stel len aan de standhouders. Op deze expositie waren drie voor lichtingsstands van de overheid aanwezig. In geen van de stands was ook maar in enig opzicht rekening gehouden met het feit dat een boer ook weieens een boerin kon zijn; de voorlichting over het onderwijs dat er gegeven werd was uitsluitend op jongens gericht en een kaart met gegevens over tractoren bevatte de mededeling dat „een jongen van zes tien een tractor mag besturen." Wat betreft het voorlichtingsmateri aal van het ministerie van onder wijs: hierin wordt de grote achter stand van meisjes in het onderwijs volstrekt genegeerd en de beroepen- voorlichting gaat vooral over man nen en is ook voornamelijk voor jongens aantrekkelijk. Gisteren werd het rapport gepresenteerd. Van links naar rechts: de heer Dam, mevrouw Verwey, de heer Westerterp van het ministerie van crra en staatssecretaris mevrouw Kraayeveld-Wouters van crm. Aanbevelingen De commissie concludeert tenslotte dat deze falende overheidsvoorlich ting niet altijd de schuld van de voorlichters is: wanneer een depar tement een discriminerend beleid ten opzichte van vrouwen en meis jes voert, kan de voorlichtingsdienst dat niet mooier maken dan het is. Toch komt men met een aantal aan bevelingen voor de voorlichters. Deze zouden van hun brochures, spots, films e.d. meer een voorbeeld functie moeten laten uitgaan. Dat wil zeggen dat zij wat ten goede moeten proberen te veranderen door meer vrouwen aan het woord en in beeld te laten door vrouwen in andere dan alleen maar traditionele rollen en beroepen te tonen en door het duidelijk vermelden dat vrou wen op veel gebieden in de maat schappij nog een flinke achterstand hebben in te halen. 'Laat RAF-leden vrij' BRUSSEL (ANP) Het gebouw van de Nederlandse ambassade en de gebouwen van Nederlandse be drijven in Brussel zijn gisternacht beklad met Franse leuzen, waarin vrijlating van de in ons land gevan gengehouden leden van de Rote Ar mee Fraktion wordt geëist. Ook werd in de leuzen geprotesteerd te gen het geïsoleerd gevangenhouden van de RAF-leden, Ook op het gebouw van het Interna tionale Perscentrum in Brussel wer den affiches en leuzen aangebracht. Onder alle leuzen was er slechts èën in het Nederlands, namelijk „isola tie is moord". Een woordvoerder van de Neder landse ambassade zei dat het Belgi sche ministerie van buitenlandse za ken gewaarschuwd was. Een woord voerder van dat ministerie zei: „Het is voor ons gewoonweg niet doenlijk alle in Brussel gevestigde ambassa des te laten bewaken. Na een voor val als dit wordt in de regel wat vaker bij een ambassade gepatrouil leerd". De Nederlandse ambassade wordt momenteel geleid door de tij delijk zaakgelastigde, jhr. mr. H. J. M. van Nispen tot Sevenaer. Er ls nog geen nieuwe ambassadeur, na dat de vorige, mr. H. Scheltema, benoemd is tot permanent vertegen woordiger bij de VN in New York. 'J'! flognodig vond dat de overheids- Commentaar oorlichting eens kritisch bekeken van werd op mogelijke discriminatie van eD de vrouw. commissie, die het onderzoek rerrichtte, is van een aantal veron derstellingen uitgegaan, die alle maal nogal negatief waren. Het droe- rige is, dat al deze veronderstellin- ,nï gen zijn bevestigd door het onder mix oek. r»ct Erger dan gedacht ^Eigenlijk is de commissie zelf ook el geschrokken. „Je hebt er wel een jJee van, maar wanneer je de cijfers ■lc" op een rijtje ziet is het toch nog erger vaB dan je ooit gedacht had", zei Hedy l'Ancona, een van de commissie- Van de negentien mannen werden er maar drie gepresenteerd als huisva der (zestien procent) van de zes vrou wen waren dat er drie (vijftig pro cent). Van de spots waarin sprake was van een deskundige die kennis moest overbrengen, was deze des kundige in 47 procent van de geval len een man en nooit een vrouw. (De vrouwen nemen wel vaak de plaats in van een geduldig luisterende leer ling.) Nog een bijzonderheid over de spots: in alle gevallen waarin een commentaar werd gesproken ge beurde dat door een man. Enkele leden van de commissie bezochten een landbouwtentoonstelling. Ze konden daar zien dat ongeveer 25 procent van de bezoekers uit vrou- Van onze parlementsredactie DEN HAAG Ook voor verliesgevende bedrijven, die investeringen doen, heeft de overheid een 'beloning* in petto. Het kabinet-Van Agt wil voorko men dat zulke bedrijven uit de boot vallen bij de nieuwe wet investeringsre kening (WIR). De WIR is bedoeld om investeringen te bevorderen, sommige meer dan andere. Het wetsontwep, ingediend door minister Lubbers, is door diens opvolger Van Aardenne (economische zaken) bijgeschaafd. De bewindsman heeft dat gisteren schriftelijk aan de Tweede Kamer laten weten. Nog onlangs was in de Kamer de vrees uitgesproken, dat verliesge vende bedrijven geen profijt zouden hebben van de WIR, waarvoor de komende jaren vele miljarden gul den worden uitgetrokken. Van Aar denne denkt die angst te kunnen wegnemen door de tijd tussen een Optrekken Door de hevige storm van gistermiddag stortte in IJmuiden een gevel van een woonhuis aan de Schoolstraat in. Het puin kwam terecht op een geparkeerde auto. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren met enkele moties en waarschuwingen minister Van Aardenne (economi sche zaken) onder druk gezet om voort te maken met plannen voor besparing van energie. Dat gebeurde aan het slot van het Kamerdebat over de begroting van de minister. doende kunnen meekomen, en zon der inkomenstoeslag zouden moeten sluiten. Het CDA stemde voor de motie, maar de WD tegen. Haze- kamp heeft in de Kamer toegezegd de motie te zullen uitvoeren. Met bijna algemene stemmen aan vaardde de Kamer een PvdA-motie die de regering uitnodigt zo spoedig mogelijk een energiebesparings plan" bekend te maken, met cijfers over te besparen energie, werkgele- ":nheid die het plan oplevert, en )sten. De minister had eerder al beloofd zijn best te zullen doen en de motie te zien als een aansporing. Isolatie De Kamer verwierp een D'66 motie die vraagt om verhoging van de maximum subsidies voor het isole ren van woningen. De PvdA twijfel de of een hoger maximum wel zoveel effect zou hebben op het isoleren. AMSTERDAM (ANP) - De ex-CIA agent Philip Agee. die vóór 31 maart ons land moest verlaten, is naar Rome vertrokken. Zijn advocaat mr W-J. van Bennekom kon niet mee delen of Agee's vertrek definitief is •Ik weet niet of hij voor 31 maart nog naar Nederland zal terugkeren. Waarschijnlijk zal hij proberen voor 'talië een verblijfsvergunning te krij gen", aldus mr. Van Bennekom Het CDA wilde de minister niet voor de voeten lopen, omdat de Kamer eerder al eens een motie heeft aan vaard waarin om een isolatieplan werd gevraagd. Maar CDA-woord- voerder Van Houwelingen waar schuwde de minister wel dat hij hem over twee maanden ter verantwoor ding zal roepen, als de minister dat isolatieplan dan nog niet heeft inge diend. Kerncentrales Een PPR-motie voor een betere vei ligheidsregeling voor de kerncentra les in Dodewaard en Borssele werd verworpen. Met slechts de steun voor van PPR, D'66, PSP en CPN. De minister had betoogd dat al voldoen de maatregelen zijn getroffen, met name ook tegen gevaren voor sabo tage en chantage. Kleine zelfstandigen De Kamer aanvaardde verder een PvdA-motie waarin staatssecretaris Hazekamp wordt gevraagd om een notitie over eventuele invoering van een gegarandeerd minimum inko men voor zelfstandigen. De motie heeft het oog op kleine zelfstandi gen, zoals winkeliers in kleine wijken of dorpen, die door stagnerende om zet in hun inkomensvorming onvol- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het internationa le forum „Stop de neutronenbom", dat morgen in het Amsterdamse RAI Congrescentrum wordt gehou den zal naar schatting 1500 deelne mers trekken. Vandaag zullen de ongeveer 180 buitenlandse gedele geerden, bestaande uit natuurwe tenschappers, theologen, politicolo gen, vakbondsmensen, journalisten, oud-verzetsstrijders en vertegen woordigers van vredesbewegingen en kerken in Amsterdam aan komen. Het grootste deel van de deelnemers is afgevaardigd door de driehonderd Nederlandse werkgroepen, die de laatste tijd actie hebben gevoerd tegen de neutronenbom. De 180 bui tenlanders komen uit België, de Bondsrepubliek, Bulgarije, Canada, Cyprus, Denemarken, de DDR, Fin land, Frankrijk. Griekenland, Hon garije, Italië, Ierland, Joegoslavië, Luxemburg, Malta, Noorwegen, Oostenrijk, Polen, Portugal, Roeme nië,. Spanje, Tsjechoslowakije, Tur kije, de Vérenigde Staten. Engeland, Rusland. Zweden en Zwitserland. Het internationale forum zal spre ken over de fysische, medische, mo rele en lnternationaal-politieke kan ten van het neutronenwapen. Daar na zullen volgens de agenda „rede nen voor en wegen tot verhinderen van de introductie van de N-bom" in discussie komen. Zondagmiddag vertrekt om half twee van het Frederiksplein een de monstratieve optocht tegen de neu tronenbom. Bij aankomst om drie uur in de Jaap Edenhal zal opnieuw door deelnemers aan het forum het woord worden gevoerd. Zondagmor gen begint om half elf een kerk dienst in het Amstelveense MOC- gebouw (Lindenlaan 75) waarin zal voorgaan dr. C. Augustijn, hoogle raar in de theologie aan de VU, met eveneens het neutronenwapen als thema. Deze oecumenische dienst zal hoogstwaarschijnlijk worden bij gewoond door buitenlandse deelne mers. De secretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk, dr. Albert van den Heuvel zal volgens de organisatoren het internationaal forum bijwonen. ADVERTENTIE nv don w® achMfsm» investering en het uitkeren van een overheidspremie 'drastisch te be korten'. Het kabinet meent ook een oplos sing te hebben voor de bezwaren, die de Europese gemeenschappen tegen de WIR hebben ingebracht. „Brus sel" was bang voor concurrentiever valsing door overheidssteun aan in vesterende bedrijven. Grote bezwa ren waren er tegen een regionale toeslag, die zou gelden voor investe ringen in bedrijfsgebouwen en vaste installaties in de open lucht. Alleen investeerders buiten de randstad Holland zouden daarvoor in aan merking komen. Op het ministerie is nu iets bedacht, waarvan verwacht wordt dat „Brussel" ermee instemt. Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Alle bedrijven die winst maken, zullen in de naaste toekomst een winstdelings-regeling voor hun personeel moeten toepassen. Het kabinet werkt thans aan een wet hier voor. Dit gebeurt in het kader van de vermogensaanwasdeling (VAD), waarover het kabinet Den Uyl al een wetsontwerp bij de Kamer had gedeponeerd. Die gedachte komt er in het kort op neer, dat de WIR-basispremie (voor elke investering gelijk) wordt opgetrokken, zonder dat echter be drijven in de Randstad daarvan pro fiteren. In dit gebied komt namelijk een al bestaande wet volledig in werking, de selectieve investeringen (SIR, niet te verwarren met WIR). De SIR, bedoeld voor een goede spreiding van de industrie over ons land, is maar gedeeltelijk in gebruik. Bedrijven in Rijnmond met investe ringsplannen hebben een vergun ning nodig, elders in de Randstad moet een investering gemeld wor den. maar de in de wet opgenomen heffingen zijn nooit uit de verf geko men. Van Aardenne wil daar veran dering in brengen. Een tweede door „Brussel" bekriti seerde toeslag wordt aangepast. Het kabinet denkt nu aan een speciale toeslag voor een bedrijvigheid, die verplaatst wordt naar een zogeheten groeistad (bijv. Zwolle) of een groei kern (bijv. Zoetermeer). Die bedrij vigheid moet wel uit de randstad afkomstig zijn. Burgemeester Binnenkort wordt de benoeming verwacht van drs. J. C. Gmelich Mcijling tot burgemees ter van Castricum. Drs. Gmelich Meijling woont te Oegstgeest en is lid van de VVD. Mr. D. Schaafsma BAUKE ROOLVINK Zijn levensverhaal en politieke terug blik De levensgeschiedenis van een man uit het volk, die via de christelijke vak beweging in de politjek snel carrière maakte: Tweede Kamerlid, Staatsse cretaris en Minister. Opgetekend uit *ijn eigen mond. In de periode dat Roolvink in hoge functies het land diende (de zestiger en begin zeventiger jaren) speelden vele moeilijke zaken, waarbij de sociale aspekten zijn bijzondere zorg waren. Bij de feiten geeft hij openhartige en soms ont hullende commentaren. Nu hij afscheid heeft genomen van de aktieve politiek kan hij vrijuit praten. Deze open blik op een zeer recent verleden, waarin de christelijke poli tiek een belangrijk element vormde, zal voor velen verrassend verhelderend zijn. Een aantal karikaturen en foto's verlevendigen dit interessante verhaal. 200 pag.Paperback f 19,50, ISBN 9062400159 Verkrijgbaar bij uw boekhandelaar of rechtstreeks bij de uitgever. De drie direct betrokken ministers bij de VAD Albeda Andriessen en Van Aardenne hebben nu een ge wijzigd VAD-plan ontworpen, dat binnenkort in het kabinet zal wor den besproken. De bedoeling is om wijzigingen aan te brengen in het wetsontwerp van het vorige kabinet, en dus niet zoals WD-minister Van Aardenne had gewild met een geheel nieuw wetsontwerp te komen. Het plan van de drie minister behelst verder, dat de VAD-heffing, die de bedrijven wordt opgelegd, de vorm krijgt van een opslag op de vennoot schapsbelasting (winst belasting). Allerlei technische problemen bij de VAD-heffing worden dan omzeild. Bovendien wordt het aantal bedrij ven dat onder de VAD komt te val len. vergroot. Winstbelasting WYTSE BENEDICTUS Antwoordnummer 1000, Hilversum. (Geen postzegel nodig). Bovendien zal het bedrijven niet ge makkelijk vallen aan de winstbelas ting, die berust op Ingeburgerde be lastingregels, te ontsnappen, iets wat wel werd gevreesd van de rege ling die het vorige kabinet voor de VAD-heffing had uitgedacht. De drie ministers willen bezien of de VAD- opslag op de winstbelasting hoger kan worden naarmate de winst een hoger niveau heeft (progressie). Het wetsontwerp van het vorige ka binet bepaalt voorts dat het collec tieve VAD-fonds zou worden be heerd door mensen aangewezen door de vakbeweging, aangevuld met en kele vertegenwoordigers van de overheid. De drie ministers uit het kabinet-Van Agt willen hierin geen verandering brengen. Minister Albe- da liet gisteren via zijn woordvoerder weten dat berichten „dat de vakbe weging buiten spel wordt gezet bij het beheer van het collectieve VAD- fonds volkomen uit de lucht gegre pen zijn." Meer wilde de woordvoer der niet zeggen over de VAD-plan- nen waarop nu wordt gebroed. ROTTERDAM De gemeen teraad heeft donderdag na een discussie van vijf uur besloten de Parkhaven omgeving Mul- lerpier tot pretpark te bombar deren. Vijf en twintig raadsle den kozen voor de Mullerpier; dertien raadsleden zagen het Weena liever als toekomstig vermaakcentrum. Met de aan leg van een pretpark is een bedrag om en nabij de twintig miljoen gulden gemoeid. De raad nam tevens een motie van de CDA-er C. L. M. Pex aan waarin naast het pretpark aan de Parkha ven aangestuurd wordt op zoge naamde zachte recreatieve voorzie ningen aan het Weena. De motie Pex kreeg twee en twintig van de 38 stemmen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Hoewel er daaromtrent binnen het CDA nog geen enkele beslissing is genomen heeft een aantal vooraan staande CDA-ers het Tweede-Kamerlid C. F. Kleisterlee naar voren geschoven als kandidaat voor het voorzitterschap van Rijnmond. Hij zou dan opvolger worden van W. A. Fibbe, die kort geleden met pensioen ging en die eveneens tot het CDA behoorde. Behalve Kleisterlee wordt ook het D'66-Tweede Kamerlid Zeevalking genoemd voor het voorzitterschap. Zeevalking was in het kabinet Den Uyl staatssecretaris van justitie. Vol gens Ingewijden wil minister Wiegel het voorzitterschap van de Rijnmondraad niet langer in CDA- handen laten. Dit onder meer vanwege de sterke overbedeling van het CDA in be stuurlijke posten (burgemeesters e.d.), en vanwege de grote omvang van de progressieve partijen in de Rijnmondraad. Wiegel zou om deze redenen het liefst Zeevalking op deze post benoemd'zien. Zeevalking wordt overigens ook genoemd voor het burgemeesterschap van Zoeter meer. Kleisterlee. die nu ondervoorzitter is van de Tweede Kamer, is genegen, de post te aanvaarden. Hij is 52 Jaar. Het is de bedoeling dat in de naaste toekomst Rijnmond een provincie wordt en dat de nu te be noemen voorzitter straks de eerste commissaris der Koningin in de nieuwe provincie Zuid-Holland-Zuid zal worden. De regering houdt met die mogelijkheid rekening bij de te volgen benoemingsprocedure. In de Rijnmondraad heeft de PvdA de meerderheid, die nog wordt ver sterkt door de PPR, waarmee de PvdA-fractie nauw samenwerkt. Het dagelijks bestuur van Rijnmond telt behalve de voorzitter vijf gecommit teerden die lid zijn van de PvdA en een PPR-man. Kleisterlee In deze verhoudingen is de positie van een voorzitter uit CDA-kring weinig benijdenswaardig. ADveRTENTIF Sinds 26 juli 1976 is er wat veranderd in de wettelijke regeling voor verenigingen en stichtingen. In een groot aantal gevallen zal het nodig zijn statuten van bestaande verenigingen en stichtingen aan te passen. In het algemeen geldt daarvoor een termijn tot 26 juli 1979. Met statutenwijziging is nogal wat tijd gemoeid. Het is dus 't best nog vandaag met de voorbereidingen te beginnen. U kunt in ieder geval één van de folders „Het nieuwe verenigingsrechf'of..De stichting"aanvragen bij het Stafbureau Voorlichting van het Ministerie van Justitie, Plein 2b, Den Haag, of bij een Kamer van Koophandel en Fabrieken. itie van het ministerie van Justi

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9