k CDA komt met code voor nevenfuncties Zaak niet afwentelen op politiek als geheel DICHTBIJ trouw commentaar VERDER |s= r alië Fractie wil reglement met aanbevelingen voor politici MP Den Uyl in brief aan Aantjes: Maaltijden worden met terugwerkende kracht uitbetaald Delicatessezaak stopt met verkoop van kievitseieren Winterse naartshow Kleisterlee durft Kamervragen niet te behandelen CRM mag niet bezuinigen op 'zwakkeren' Burgemeester Assen teleurgesteld over houding Molukkers kampioenskoe uit Willemstad poetsdag gas uit poep recordei JjoAG 17 MAART 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet 5 S, (verschijnsel terreur neemt deze [li een dominerende plaats in bij nieuwsstroom die het grote pu- dagelijks over zich heen jt. Het begon in het weekeinde 'een bloedige aanval van een mal Palestijnse desperado's in Is- Vervolgens schoten drie jonge idmolukkers in Assen zich een naar de voorpagina's. En nu de blikken gericht op Italië, de terreurgroep die zich de je Brigades noemt de aandacht ft opgeëist met de brute ontvoe- van de christen-democratische der Aldo Moro. trmee is voldoende aangegeven lierreur geen Italiaanse ziekte is. ch dringt zich de vraag op of het lieke geweld juist in dit land extra verontrustend is. In iede- nleving wekken terreurda- grote beroering en kunnen ze maatschappelijk leven op een ad moment danig ontregelen. Italië nu moet deze schok wor- opgevangen door een samenle- l die al geruime tijd het beeld dt van ontreddering en stuur sheid. onomisch staat het land er rond- Islecht voor. Zonder de steun van tsterse grootheden als de Vere er «Ie Staten en West-Duitsland zou Italiaanse huishouding al onbe- frbaar zijn geworden. Inflatie, tloosheid en de onderontwikke- van het zuiden vragen dwin- om een grootse aanpak, maar ruf ingewikkelde politieke verhou- ei ngen verhinderen dat. Jl t land sleept zich van regerings- (sis naar regeringscrisis. Het poli- n k toneel wordt nu al jarenlang ot Jieerst door de schermutselingen en de christen-democraten en communisten; de twee grote lokken die elkaar ten diepste uit- liten, maar elkaar toch nodig heb- om de macht te kunnen uitoefe zij :n. Dat mag kostelijk voer opleve- voor de buitenlandse politieke waarnemers, voor de bestuurbaar heid van het land is het funest. Voeg daar nog bij een aantal ver schijnselen die in Italië net zo ge woon zijn als de regen in Neder land: ontvoeringen, aanslagen, op veldslagen uitlopende betogingen en een bijna permanente onrust in de universiteiten, die regelmatig tot gewelddadigheden leidt. Wie dit beeld overziet kan eigenlijk alleen maar verwonderd zijn dat de parlementaire democratie in Italië nog altijd in leven is gebleven. Zijn nu de Rode Brigades bezig deze wat wankele Italiaanse democratie met hun terreur de dolkstoot toe te brengen? Hun filosofie laat geen enkele twijfel bestaan over hun be doelingen: ze willen de maatschap pelijke orde verstoren en willen daarbij geen enkel middel onge bruikt laten. En met hun daden hebben ze bewezen dat het hun volstrekt ernst is. Deze uiterst klei ne organisatie heeft in Turijn al zo'n angstpsychose veroorzaakt dat het daar praktisch onmogelijk is een proces tegen veertien van haar le den te voeren. Daar is dan de ontvoering van Moro nu overheen gekomen. De bruutheid en het cy nisme waarmee deze actie is uitge voerd zijn inderdaad angstaanja gend. Alles bij elkaar dreigt er in Italië een klimaat te ontstaan waarbij de democratie zwaar op de proef wordt gesteld. Er is bij de laatste rege ringscrisis in Italië veel gepraat over een kabinet van nationale eenheid, waaraan dan bijna alle partijen zou den moeten meedoen. De christen democraten wilden er niet aan om dat ze dan communisten naast zich op de regeringszetels moesten dul den. Maar misschien is zo'n natio naal kabinet onder de huidige om standigheden zo gek nog niet. Per slot van rekening hebben beide gro te partijen hun afkeer van politieke terreur gemeen. Een „nationaal ka binet" staat in elk geval beter dan een „sterke man". Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG De CDA-fractie in de Tweede Kamer gaat waarschijnlijk een reglement opstellen met aanbevelingen voor nevenfunkties, belastingen en gedrag van politici op ander gebied. Het initiatie! hiertoe is genomen door drs Martin van Rooijen, oud-staatssecretaris van financiën. Fractieleider Aantjes stemt ermee in. Binnenkort komt de zaak in de fractievergadering. Vervolg van paginal Door de bonden is de eciale aandacht van het kabinet, vraagd voor vijf VMF-bedrijven lork Werkspoor Diesel, Conrad, rk Velsen. Bronswerk en Bepak, beide laatsten in Utrecht). Bij e bedrijven werken ruim 4000 de discussie in de ministerraad ilt de wijze van steunverlening belangrijke rol. Minister van ienne (Economische Zaken) aat zeer huiverig tegenover over- f idsdeelname in de noodlijdende sl; ncerns of bedrijven, terwijl zijn e' lUega A beda (Sociale Zaken) een 21 nzienlijk positiever houding zou en inemen. Door met name de indus- 1J iebonden NVV en NKV wordt over- Idsdeelneming onontkoombaar ^cht de stukken, die aan de minister zijn voorgelegd, ontbreekt een sofie' ten aanzien van de steun- jning. Ook ontbreekt een uiteen- ju tting over de effecten, die het fi- rnciële overheidsingrijpen op lan- tre termijn zou hebben voor de tepare metaalindustrie in ons land. el wordt een opsomming gegeven in de kansen, die de bedrijfsonder- ilen elk afzonderlijk maken met ;nlehulp van overheidssteun. lesprek i de Tweede Kamer heeft minister Aardenne deze maand al ge- .oken over „zware beslissingen", aarvoor hij en zijn collega's binnen- komen te staan. De bewinds- beschikt zo zei hij. over „steeds jrker aanwijzingen" dat de an Aanleiding voor Van Rooijens initia tief vormt de publiciteit rond de koopsompolissen en rond oud-minis ter Lubbers, ondervoorzitter van de- CDA-fractie. Van Rooijen heeft Lub bers de afgelopen dagen ook geadvi seerd. „Het gaat," aldus Van Rooijen in een brief aan zijn fractiegenoten, „om regels voor handelingen die op zich geheel wettig zijn, en vaak zelfs mo reel zonder enige bedenking, maar waarvan het voor politici verstandi ger. raadzamer is die handelingen niet te verrichten. Door die regels kan worden voorkomen dat de politi ci in opspraak komen door verhalen in de pers waarachter men dan (vaak) meer vermoedt dan er in wer kelijkheid aan de hand is." Het bestuur van het CDA (de partij) heeft vorig jaar al een commissie ingesteld die beziet welke neven functies onverenigbaar zijn voor kandidaten voor de partij in de volksvertegenwoordiging. Drs van Rooijen stelt nu een CDA-commissie voor die werkt aan de hand van een op te stellen code. CDA-politici zou den dan het oordeel van deze com missie kunnen vragen over voorge nomen handelingen of gedragingen. De commissie zou moeten bestaan uit de CDA-voorzitter, de CDA-frac- tievoorzitter in de Tweede Kamer, en enige „wijze mannen" uit het CDA. Veilige grenzen Van Rooijen: „Het gaat hier om het trekken van veilige grenzen voor de CDA-politici, opdat zij weten waar zij aan toe zijn, en of zij al dan niet (politieke) risico's lopen." Van Rooij en zou het logisch vinden wanneer deze commissie „een strenge maat" zou aanleggen, „ik meen dat voor politici een grotere verantwoorde lijkheid dient te gelden dan alleen toetsing van de vraag of de hande ling legaal is. Het gaat ook om de strekking van de wet," aldus Van Rooijen, speciaal doelend op belas tingkwesties. De oud-staatssecretaris onderkent het probleem dat twee soorten belas tingwetten zouden kunnen ontstaan, een voor de gewone burger en een voor politici. Toch vindt Van Rooij en dat politici „een extra grote ver antwoordelijkheid hebben." 'Fiscaal reveil' D'66-fractieleider Terlouw zei zich gisteren „in hoge mate verwonderd" te hebben over de benadering van Van Rooijen. Volgens Terlouw mag het er niet om gaan om voor politici „veilige grenzen" te trekken, of om voor hen „politieke risico's te ver mijden," maar om het trekken van „juiste grenzen." Er moeten zulke regels komen dat de burgers weer in de politiek kunnen geloven, vindt Terlouw. „Voor het CDA is naast een ethisch reveil ook een fiscaal reveil nodig." DEN HAAG. PvdA-fractieleider Den Uyl doet in een brief aan zijn CDA-collega Aantjes een beroep op de CDA-leiding „de gerezen moeilijkheden niet af te wentelen op de politiek als geheel." Den Uyl noemt als voorbeeld ondermeer uitlatingen van premier Van Agt „dat er misschien ook wel verhalen te schrijven zijn over handel en wandel van personen buiten het CDA." scheepsbouw verder moet worden ingekrompen dan de beleidscommis sie scheepsbouw heeft voorzien. Van Aardenne wees onder meer op recen te prognoses van de Nederlandse scheepsbouwers waaruit blijkt hoe snel de orderportefeuilles van de werven leegraken. Over VMF heeft de minister gisteren kortstondig gesproken met de vaste Kamercommissie voor economische zaken. Hij deed geen mededelingen over de steunoperatie, waarover het kabinet zich vandaag buigt. Van Aardenne heeft gisteren in het overleg met de Kamercommissie onderstreept „dat het niet raadzaam is om nog lang te wachten met een beslissing". DEN HAAG (ANP) Groepsleiders en groepsopvoeders krijgen, met te rugwerkende kracht tot 1 juli vorig jaar. gratis dienstmaaltijden. Het kabinet heeft daartoe besloten, zo is meegedeeld aan de centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. De toenmalige staatssecretaris van justitie, Zeevalking, had het ingang van 1 juli vorig jaar bepaald, dat groepsleiders de helft zelf moeten betalen van hun maaltijden in diensttijd. Het bedrag werd van hun salaris ingehouden. De Christelijke Federatie van Over heidspersoneel. CFO (ARKA en NOBO) heeft zich altijd op het standpunt gesteld, dat het rijk de maaltijden helemaal voor zijn reke ning diende te nemen. Aanleiding voor Den Uyls brief is de publiciteit rond gedragingen van sommige politici die strijdig kunnen worden geacht met de belastingmo- raal. Den Uyl verwijt het CDA dat „de suggestie wordt gewekt dat inci denten als deze niet op zichzelf staan en dat ook politici van andere partij en zich wel aan dezelfde praktijken schuldig hebben gemaakt." Van Agt heeft hierover onder meer gezegd: „Er zijn tot nu toe alleen zaken ver meld over mensen van het CDA. Te melden is weer een andere vraag, er zijn misschien nog wel een aantal paragrafen met betrekking tot ande re aan toe te voegen." Den Uyl vind deze uitlatingen van de premier „niet ter zake doende," en„in hoge mate grievend en bijdragen tot het diskwalificeren van de politiek." Den Uyl waarschuwt dat „het ver trouwen in de politieike democratie in ons land wordt geschaad, en dat magniet." Onbehagen Den Uyl schrijft Aantjes dat de nu lopende discussie 'schadelijk is voor het aanzien van de politiek, en dat het een gemeenschappelijke verant woordelijkheid is er voor te waken dat door de in opspraak zijnde ge dragen van enkelingen een blaam wordt geworpen op de politiek als geheel." DeN Uyl deelt mee dat in PvdA 'toenemende onbehagen' be staat over de benadering van deze kwesties vanuit het CDA. De indruk bestaat bij de PvdA dat 'gewild of ongewild twijfel wordt gezaaid aan de onkreukbaarheid van politici in het algemeen." Naar aanleiding van het geval-Lub- ber schrijft Den Uyl dat in leden van de PvdA-fractie het vertrouwen zal moeten worden opgezet als blijkt dat zij naast hun politieke functie activiteiten hebben ontplooid die daarmee onverenigbaar moeten worden geacht, 'bijvoorbeeld we gens verstrengeling van belangen en/of peroonlijke bevoordeling.' Reactie-Aantjes CDA-fractieleider Aantjes is het met Den Uyl eens dat voorkomen moet worden dat de politiek als zo danig wordt gediskwalificeerd. „Het aanzien van de politiek weegt ook ons zeer zwaar." Vandaar het initia tief van CDA-fractielid Van Rooijen voor een gedragscode voor CDA- politici. Maar Aantjes is het juist helemaal niet met Den Uyl eens dat in het geval Lubbers een „verstreling van belangen en persoonlijke bevoorde ling in het geding is. De goede trouw en de persoonlijke integriteit van Lubbers zijn niet in het geding, vindt de CDA-leider. Hij vindt Den Uyls suggestie van persoonlijke be voordeling „wel kwalijk". Overigens denkt Aantjes dat Den Uyls brief „na 29 maart (statenverkiezingen) wel anders getoonzet zou zijn." ARP-vooraitter Hans de Boer haalt in een artikel in het ARP-weekblad „Nederlandse gedachten" uit naar onder meer de WD, vanwege hun reactie op het geval-Lubbers. WD- voorzitter Korthals Altes hekelde in een toespraak voor de WD-bijeen- komst van vorige week de mentali teit van hebben en halen. En spre kend over Lubbers zei de WD-voor- zitter: „Berouw volgt niet meer op de zonde maar op de publikaties." Natrappen HILVERSUM (ANP) Een de licatessezaak met vestigingen in Hilversum en Bussum is ge stopt met de verkoop van kie vitseieren. Hiertoe is besloten na een oproep van de vogel- werkgroep Het Gooi aan alle zaken die kievitseieren verko pen, om de handel in de eieren te stopen in het belang van de weidevogelstand. De vogelwerkgroep heeft ver der van drie boerenorganisa- ties medewerking gekregen bij haar actie. De leden van de boerenorganisaties kregen het verzoek om niet langer de schriftelijke vergunning aan de eierzoekers te geven. (ET WEER door Hans de Jong Weerrapporten lart zwaait sinds gisteren met zijn lart. Na het snel over ons land ikken van een koufront (van half n in Zuid-Beveland, tien uur ilmkerk, half twaalf Gorredijk, ge ard gaande met stormvlagen met gel en sneeuw en een abrupte emperatuurdaling van vier graden), fijn wij in een zeer onstabiele lucht- oort geraakt. Hierin ontwikkelen tich actieve buien met winterse la ding. Het koufront werd gisteren fvolgd door een troguitloper die in t namiddag vergezeld van storm- icht negen tot tien, vooral tijdens gen, in noordoostelijke richting *fok. Om vier uur was de luchtdruk len noordwesten van Den Helder Maald tot 973 milibar. Het KNMI reageerde gistermorgen *el wat te laconiek op de kleine, maar venijnige depressie. Men hield het op een stormachtige wind ter- »ijl Aeolus in vlagen toch veel ver der is gegaan. Zelfs het Dinxperlo in Oost-Nederland meldde een stoot 'an 96 kilometer per uur. Zwolle 97 tan per uur. Niet om mij op de borst kloppen, want het is gewoon waar dat de weerrapporten van zeven uur rmorgen ontvangen uit Zuid rand met drukdalingen van 5 tot 6 milibar bij mij wel de nodige argwaan gewekt hadden. Zulke luchtdrukdalingen bij zo'n klein minimum dat als een topsprin- ter uitdiepend tot 1980 milibar in de richting van de Duitse bocht koerst, kan vaak voor onaangename verras singen zorgen. Ten noorden en ten zuiden van het centrum werden zeer actieve weersverschijnselen gemeld: zware regen aan de ene en matige sneeuwval aan de andere kant. 's Middags gaf het vliegveld Cardigton ten noorden van Londen zes centi meter sneeuw door In ons land gaf de waarneemster in Brunssum 's middags niet minder dan 22 millimeter regen door. Eijs- den 19 mm. In de ochtend was het weer ook in Limburg bar en boos. In Deuren bij Eindhoven waaide 's middags een muur van een tehuis omver bij windstoten van op zijn minst 90 kilometer per uur. En zo groeien wij naar een koud weekend waarbij de buiigheid gelei delijk minder zal worden. Een van de oceaan naderbij komende rug van hoge druk zal zondag een wat rustiger en ook iets zonniger weerty pe geven maar het zal dan wel tot lichte vorst in de nacht en vroege ochtend komen. De vooruitzichten voor de eerste helft van volgende week wijzen al weer op een geleide lijk minder koud worden van de maartsfeer bij wind uit zuidelijke richtingen. Het is opmerkelijk hoe koud het ook gisteren weer in Scandinavië was. In Noorwegen en Finland komt sterke vorst van min tien graden of meer voor, in Lapland moet men zijn werk doen bij minus dertig tot minus 34 graden. Een uitgebreide sneeuwzo- ne heeft enkele dagen over Zuid- Scandinavië gelegen en tot in het Deense Aalborg is het tot gedwarrel gekomen. Van 's morgens zes uur af waren twintig ploegen in de Friese hoofd stad bezig sneeuw te ruimen, eerst de toegangen naar de stad. Het sneeuwruimen duurde de hele dag door. Ameland raakte door meer dan 2 meter hoge sneeuwduinen een week geïsoleerd van de vaste wal. Op een historisch weerkaartje is te zien dat een depressie die via Ier land naar het zuidwestelijk deel van de Noordzee trok de boosdoener was. Een hoge drukgebied boven Zuid-Scandinavië deed alsof het hartje winter was. Langs de zuidelij ke kust langs de Oostzee was het minus negen tot minus veertien gra den (Duitsland). In de landstaten werd minus 23 25 graden afge lezen. Een abonnee in Amsterdam vraagt of we niet wat meer aandacht kun nen besteden aan Suriname. Kan Paramaribo niet in het rijtje van weerhoofdsteden geplaatst worden? Helaas dat gaat niet. Weerrap porten uit Suriname komen niet op tijd binnen, ook niet bij het KNMI in De Bilt. En dus kan ik de briefschrij ver ook niet inlichten over het weer in de West. Weerrapporten van gisteren 19 uur MAX. NEERSLAG STATION WEER TEMP 7-19 UUR Amsterdam regenbul 7 3 De Bilt regen 8 5 Deelen regenbui e 2 Eelde sneeuwbui 8 5 Eindhoven zwaar bew. 8 1 Den Helder regenbui Rotterdam regenbui 7 2 Twente Vlissingen regenbui licht bew. 8 8 2 7 Zd. Limburg half bew a 4 Aberdeen sneeuwbui 3 0.6 Athene onbewolkt 18 0 Barcelona geheel bew. 17 0 Berlijn zwaar bew. 12 2 Bordeaux regenbui 11 9 Brussel licht bew. 9 1 Frankfort zwaar bew. 11 1 Geneve regenbui 10 6 Helsinki sneeuw -8 0.6 Innsbruck geheel bew 12 0 Klagenfurt 10 0.1 Kopenhagen regen 5 3 Lissabon zwaar bew. 15 OJ Locarno Londen regen half bewolkt 6 8 11 I Luxemburg 7 16 Madrid half bewolkt II 03 Malaga licht bew. 19 9 Mallorca licht bew. li 0 München regenbul regen IS 0.1 Nice 14 2 Oslo geheel bew. •6 0.2 Parijs regen 10 3 Rome -zwaar bew. 16 0 Split zwaar bew. Stockholm ■6 2 Wenen zwaar bew. 15 0 Zurich 11 7 Casa Blanca zwaar bew. 17» 0 Istanbul zwaar bew. 12 4 Las Palmas licht bear. if 0 New York sneeuw 13 Tel-Aviv onbewolkt 18 0 Tunis niet ontv Drs. van Rooijen, oud-staats secretaris van financiën, die het initiatief heeft genomen voor een regelement voor het gedrag van politici. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Plaatsvervangend voorzitter Kleisterlee van de Twee de Kamer heeft gisteren een aantal- schriftelike vragen van het Kamer lid Leo Jansen (PPR) aan de minis ters Andriessen (financiën) en Van Aardenne (economische zaken) aan gehouden tot vandaag. Het gaat hier om een aantal vragen over investeringsaftrek die precies lijken te slaan op het geval van oud minister Lubbers. Dat en het feit dat de vragen tech nisch nogal erg moeilijk zijn was voor vice-voorzitter Kleisterlee aan leiding om telefonisch overleg te voeren met de niet in Den Haag verkerende Kamervoorzitter Vonde ling. om te kijken of ze wel in over eenstemming zijn met de geldende voorschriften. Besloten werd de vra gen een dag aan te houden zodat Vondeling ze vandaag nog eens kan bekijken. Zelf ontkent het PPR-kamerlid dat de vragen direct op Lubbers betrek king hebben. „Wel ben ik er op geko men naar aanleiding van de gebeur tenissen rond Lubbers." Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Gardeniers (CRM) mag van de Tweede Kamer niet bezuinigen op activiteiten voor groepen in achterstandssituaties. De Kamer sprak dit gisteren uit door aanvaarding van een CDA-mo- tie. VVD en SGP stemden tegen. Het gaat om een zevental groepen die bij de komende bezuinigingsron de moeten worden ontzien Langdu rig werklozen, gehandicapten en be jaarden, culturele minderheden, vrijwilligerswerk, bedreigde natuur gebieden, kunsten en vrouwene mancipatie. Verdeeldheid tussen de regerings fracties van CDA en WD kwam ook aan het licht bij de stemmingen over twee moties van de christen-demo craat Hans de Boer om het aandeel van CRM in de werkgelegenheids programma's en om de komende vijf jaar telkens enkele tientallen mil joenen meer voor sociaal-cultureel werk beschikbaar te stellen Beide moties kregen een ruime meerder heid, maar de VVD stemde in beide gevallen tegen. Brede steun kreeg een motie van D'66 en CDA om de risico's voor het toneel, ontstaan door de financiële beperkingen, dit jaar zoveel mogelijk te beperken. ASSEN (ANP) Burgemeester mr. J. W. Masman van Assen heeft er gisteravond zijn teleurstelling over uitgesproken, dat de plaatselijke Zuidmolukse leiders niet openlijk blijk hebben gegeven van hun af keuring van de gewelddaden in het provinciehuis. Dat zou, aldus de burgemeester, verhelderend zijn omdat zulks een bijdrage zou zijn geweest om deze niets ontziende harde Zuidmolukse kern te isoleren. De burgemeester legde de verkla ring af voor de opening van de maandelijkse raadsvergadering in het zwaar bewaakte gemeentehuis. ARP-voorzitter De Boer hierover: „Dit is natrappen van Lubbers, na dat deze zelfgemaakte fouten er kent. Dit diende om de VVD over de rug van anderen van het imago van „halen, hebben en houden" te ont doen. Geen werkwijze om irritaties tegen te gaan", aldus De Boer, doe lend op het WD-verwijt dat de hooghartige houding van het CDA tegenover coalitiegenoot WD bij de laatste irritaties heeft gewekt. De Boer somt vervolgens enkele re cente voorvallen op waarin de WD bij het CDA irritaties zou wekken. Zoals het VD-dreigement om met een eigen wetsontwerp inzake abor tus te komen als niet (ARP)minister De Ruiter van justitie voor het eind van het jaar met een wetsontwerp van regeringszijde is gekomen. En de opmerking van WD-minister Wiegel dat de VD meer enhet CDA minder burgemeestersposten moet krijgen. De Boer ziet weinig verschil tussen PvdA en WD wat de houding tegen over het CDAbetreft: „Ook de libera len zijn op onze ondergang uit."' HOOGWATER Zaterdag 18 maart Vüaslngen 8 53-11.31, HaringvlieUluizen 8.50-21 35. Rotter dam 10.46-23 26. Scheventngen 9.48-22.40. U- muiden 10.38-23.29. Oen Helder 0.59-13.26. Har togen 3.46-16 08, DeUzljl 5.56-18.21 De heer Sneep met zijn driejarige slachtvaars Een vaars (een jonge koe van ongeveer twee jaar die nog niet voor de eerste maal gekalfd heeft, aldus Van Dale) van vader en zoon Sneep uit Willemstad is gisteren in de Brabanthallen in Den Bosch uitgeroepen tot algemeen kampioen 1978 Dat gebeurde op de paasvee-tentoonstel- ling, waar 279 stuks vee gekeurd werden. De vaars uit Willemstad was tevens kampioen in de categorie vaars buitenlands ras. Er waren gisteren nog elf andere kampioensdieren. De beste runderen binnenlands ras kwamen van C. Besteman en A. de Lint uit Beverwijk De hoogst gekwalificeerde stieren werden aangevoerd door E. Ultee uit Oudewater. De beste groep vette kalveren was van W. Hoogers uit Vorstenbosch en de beste varkens werden aangevoerd door slagerij Buth uit Ooltgensplaat. James Samis de president van het moederbedrijf van Crap, zei: „In vele steden wordt van hetzelfde procédé gebruik gemaakt om vuilnis op te ruimen. Ons bedrijf is voorzover ik weet echter de enige commerciële instelling op dit gebied." De fabriek in Oklahoma-City draait al gedeeltelijk. Verwacht wordt dat zij nog deze lente volle dig in produktie zal komen. In het centrum van Amsterdam hebben studenten tandheelkunde van de Vrije Universiteit gisteren een „poetsdag" gehouden. Zij ga ven op straat voorlichting over mondhygiëne, waarbij zij wezen op het juiste gebruik van tand pasta en tandenborstel. Ook wer den folders, mondspiegels en sui kervrije kauwgum uitgedeeld. Op het Spui waren daartoe een paar kraampjes opgesteld. De „poets dag" zou volgens de oorspronke lijke plannen eind vorig jaar ge houden worden ter gelegenheid van het feit dat er honderd jaar tandheelkunde aan de universi teit gegeven werd. maar de regen was toen spelbreker Ruim honderdduizend koeien le veren het Amerikaanse bedrijf Crap in Oklahoma City de grond stof die het hard nodig heeft om te kunnen bestaan: poep. Crap maakt van dit verder onbruikba re bijprodukt. methaangas, vee voer en vloeibare mest. Met een gasbedrijf in Chicago Is voor 25 jaar een contract afgeslo ten voor de levering van methaan gas. Volgens het gasbedrijf kan Crap genoeg gas leveren om dage lijks 3.500 woningen van deze energie te voorzien. Een chocoladefabriek ln het Au stralische Melbourne heeft 's we relds grootste paasei gemaakt: het is 3,5 meter hoog en heeft een omtrek van acht meter. Het kost (omgerekend) haast negendui zend Amerikaanse dollars en weegt 2800 kilo. Het gevaarte is „gebouwd" om een binnenwerk van hout en me taaldraad heen. Er is twee maan den aan gewerkt. Omdat het in Melbourne de laatste dagen erg warm weer is, tracht men het' pronkstuk zo koel mogelijk te houden; het staat ln een grote winkel, met een goede air-conditi oning. Waarom het reuze-ei Is gemaakt? „Omdat wij een wereldrecord wil den vestigen," aldus de directeur van de fabriek. Geen kip die hem tegenspreekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5