linnenhof staat onder erscherpte bewaking JL sAVO-beraad Neutronenbom olgende week Parapsychologen begraven de strijdbijl VN moet Moluks probleem behandelen W X Uw rug waarschuwt dat 't tijdis vooreen echte autofauteuil! ASSautolauteuils anatomisch doordacht eruchten over Zuidmolukse gijzelingsactie iHtnp*Ujens Inder druk Verenigde Staten Bijbel boek voor boek Commissie Kobben: regering formeel Openbare orde niet gediend met meer politie 'Giro-contract verbreken met Zuid-Afrika' MODE GROTE T Hoogleraren gaan nauw samenwerken DAG 17 MAART 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet Bonze verslaggevers p HAAG/ASSEN Het Binnenhof en het ministerie van justitie in Den Haag staan sinds IQ termiddag over verscherpte bewaking na geruchten uit Zuidmolukse kringen in Assen, over een orbereide tweede gijzelingsactie. ewel dit door de Assense commis- is Spaanderman niet is bevestigd, liet Den Haag toch over „zekere iwijzingen" te beschikken, dat de ie op het provinciehuis in Assen iele dagen daarna dodr een twee- zou worden gevolgd. Of het Twee- Kamergebouw óf het ministerie justitie zouden daarvan doelwit Beide acties zouden door in totaal zes jonge Zuidmolukkers zijr voorbereid. Dat van de tweede actie werd afge zien zou. volgens berichten uit Zuid molukse kring, komen door het snel le optreden van de mariniers in Assen. In de Zuidmolukse wijk van Assen (ADVERTENTIE) ■0 de Nederlandse Likeur van Klasse_=========» 'n DE KUYPER-product or Ferry Mingelen EN HAAG Het beraad binnen de NAVO over de neutronen- >m zal reeds volgende week in Brussel worden voortgezet. Dit is el eerder dan oorspronkelijk in de bedoeling lag. Dit vroegtij- g overleg is mede het resultaat van Amerikaanse druk. Amerikanen willen hiermee voor in dat deze omstreden zaak ook speelt wanneer half april de eer van een serie conferenties van b$VO-ministers begint. Voorts it Washington door eigen initia- in te ontplooien tegenwicht te en aan de anti-neutronenbom- i van het Oostblok en in ver- aAillende NAVO-landen. overleg volgende week in Brus- zal worden gehouden op ambte niveau, door de permanente ver- jenwoordigers van de NAVO-lid- ten op het NAVO-hoofdkwartier. n sluit niet uit dat het overleg ter dan één dag zal duren. Van het loop van het beraad zal ook af- ngen of volgende week het einde de NAVO-consultaties over de im kan worden bereikt en of er inclusies getrokken zullen m itconcl n S*n- ,j l beraad komt op een moment 0[ t, net als in Nederland, ook in dere landen op hoog niveau twij- worden geuit van de noodzaak de wijsheid het nieuwe Ameri- oek aan onze abonnees. Be- laling abonnementsgeld 2e kwar taal '78 ■ai }a'0nze administratie verzoekt u voor de betaling van het abon- nementsgeld 2e kwartaal 1978 uitsluitend gebruik te maken van de u inmiddels toegezonden ccept-girokaart. en ander bevordert een vlot- verwerking van uw betaling l onze administratie. Met dank oor uw medewerking. DIRECTIE TROUW •k - (ADVERTENTIE) HOUD MOED Jesaja 40-55 in hedendaags Neder lands „Een lied van bevri|ding" Met inleiding, voetnoten en illustra ties. Voor beter inzicht in de bijbel. Bestelnummer: 123. Aantal pag.: 80 M* 5,25* Indezelfde reeks is in herdruk ver schenen, LICHT Het Evangelie van Johannes in he dendaags Nederlands. Met herziene «leiding, voetnoten en nieuwe illu straties. lotnummer 121. Antal pag 112. m,s 6,90* exclusief verzendkosten Verkrijgbaar bij de boekhandel en bij Nederlands jJ Bijbelgenootschap Postbus 620 Haarlem. 023-259501 .ysefao- kaanse wapen met verhoogde stra ling. werkelijk in de NAVO in te voeren. Van groot-belang voor de besluitvor ming hierover is de opstelling van de Westduitse Bondsrepubliek. Volgens berichten uit Bonn is er binnen de regerende socialistische SPD groei ende verdeeldheid over de neutro nenbom. Ook binnen het Belgische kabinet roeren de socialisten zich nu. Anders dan het Nederlandse CDA, is er bij de Westduitse en Bel gische christen-democraten weinig te bemerken van enige twijfel over het wapen. De internationale ont wikkelingen rond de bom maken het. volgens waarnemers in Brussel, erg moeilijk te voorspellen waartoe het NAVO-beraad volgende week zal leiden. Het is de vraag welke voor stellen de Amerikanen uiteindelijk zullen doen. aldus een waarnemer in Brussel. Sinds enkele weken liggen in ieder geval ter discussie een aan tal door de Amerikaanse regering ingebrachte voorstellen, c.q. vraag punten. De Amerikaanse regering wil de mening van de Europese NA- VO-bondgenoten en met name van, Groot-Brittannië, de Bondsrepu bliek, Nederland en België over het idee om de neutronenbom in te bren gen in de onderhandelingen met de Russen. Voor het afzien van de neutronen bom aan NAVO-zijde zouden de Russen een belangrijke tegencon- cessie moeten stellen. Dat zou dan moeten zijn het afzien van de nieu we Russische zware atoomraket de SS-20. Washington meent dat, wie met deze onderhandelingen ak koord gaat. ook de gevolgen van eventuele mislukking moet dragen. De NAVO-landen moeten, zo vindt Washington, op voorhand zich ertoe verbinden in dat geval de neutro nenbom ook werkelijk in te voeren. Nederland neutraal De Nederlandse regering zal op dit voorstel negatief moeten reageren. Premier Van Agt heeft in de Tweede Kamer gezegd, dat Nederland zich niet op voorhand aan invoering zal binden. Nederland zal zich wat be treft een tweede Amerikaans voor-, stel neutraal uitspreken. Dat betreft het plan alvast met de produktie van de neutronenbom te beginnen om echte onderhandelingen met het Warschau-Pact mogelijk te maken. Dit vanuit de visie dat je zonder werkelijk bestaande neutronenbom niet goed met de Russen over con cessies kan gaan praten. Nederland zal over de produktie het standpunt innemen dat beslissing op dit punt volledig in Washington behoort te worden genomen. De Ne derlandse regering zal daarvoor geen medeverantwoordelijkheid willen dragen, omdat de regering dan in strijd zou handelen met de opstelling van de meerderheid in de Tweede Kamer. Zoals bekend heb ben de linkse fracties en de CDA- meerderheid zich tegen produktie van de bom uitgesproken. ADVERTENTIE METZLER bril: ieders óógmerk! heeft een rechercheteam gisteren huiszoeking gedaan in de woningen, waar de drie bezetters wonen en in een vierde woning, waar zij vaak bijeenkwamen. In een van de wonin gen werd onder de vloer in een schuur een handgranaat gevonden. Ook is de typemachine in beslag genomen, waarop de bezetters hun aan het ministerie van justitie ge zonden brief met eisen typten. Bij de huiszoeking deden zich geen incidenten voor. De bewoners van de betrokken woningen verleenden alle medewerking. „De actie is in een goede sfeer verlopen," aldus de heer Spaanderman. „Het was alsof men ons eigenlijk al had verwacht. De commissaris verklaarde dat de huis zoeking pas twee dagen na het beëin digen van de gijzeling plaats vond wegens een „technische oorzaak", waarop hij verder niet in wilde gaan ..Wij vonden het een goed tijdstip." aldus Spaanderman. Bij de huiszoe king werden in totaal 44 man ingezet. De politie heeft, alvorens met een huiszoeking te beginnen, telefonisch contact proberen te krijgen met de wijkraad. Er werd echter niet opge nomen. Commissaris Spaanderman sprak de bewering als zou er tijdens de gijze lingsactie in het provinciehuis in de Molukse wijk zijn geschoten tegen. Intussen is nog niet bekend of de gewonde gedeputeerde J. Trip is ge troffen door een kogel van een Zuid- molukker of een marinier. Bij de operatie is er geen kogel in zijn li chaam teruggevonden. Er wordt nu nog gezocht in de kamer waar de gijzeling plaatshad. Domme actie Noes Solisa. die bij vorige acties als woordvoerder optrad, heeft gisteren de bezetting van het provinciehuis een „domme actie" genoemd. Naar zijn mening doet die bezetting de Zuidmolukse zaak beslist geen goed. De drie jongens, die de actie hebben uitgevoerd, beschouwt hij als losge slagen jongeren, die allerlei misluk kingen in hun leven hebben gehad, Solisa heeft tijdens de actie ondei politiebewaking gestaan omdat hij was bedreigd. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Nederlands-Zuidmolukse commissie-Kobben en het Inspraakorgaan Welzijn Molukkers hebben de regering gevraagd internationale stappen te ondernemen ten behoeve van de politieke aspiraties van de Zuidmolukkers. Dit gebeurde gisteren in gesprekken met de ministers Wiegel. De Ruiter. Gardeniers en Van der Klaauw naar aanleiding van de Moluk- kennota van de regering. Volgens de commissie-Köbben zou de regering binnen het kader van de Verenigde Naties aandacht moeten vragen voor de problemen van de zogenaamde vierde wereld de min derheidsgroepen. Volgens de com missie redeneert de regering op het punt van de politieke aspiraties van de Molukkers teveel formeel juri disch. „Het gevolg is, dat de regering zich te afstandelijk opstelt. Een ge voel van solidariteit ontbreekt. Dat wordt als een gemis ervaren, en niet alleen door de Zuidmolukkers," al dus de commissie. Het Inspraakorgaan, waarin tien Mo lukse organisaties zijn vertegen woordigd. wil in meerderheid dat de vraag van de rechtmatigheid van de proclamatie van de vrije republiek der Zuid-Molukken (RMS) en het recht op zelfbeschikking wordt voor gelegd aan het internationale hof van arbitrage in Den Haag. In een uitvoerige nota verwerpt het Inspraakorgaan het regeringsbeleid. „Het is een voortzetting van het oude beleid, dat in de praktijk neer komt op aanpassing aan de Neder landse waarden en normen." Ernstige kritiek heeft het orgaan op de regeringsplannen inzake huisves ting. handhaving van de openbare orde in Molukse wijken, onderwijs, inspraak en medezeggenschap en werkgelegenheid. „Steeds worden de knelpunten geheel of gedeeltelijk verklaard vanuit isolement en een tekort aan integratie. Dit betekent dat de regering niet alleen de proble men geweldig versimpelt, maar ook haar eigen rol daarbij versluiert. Dat maakt het onmogelijk een goed be leid voor de toekomst uit te stip pelen." „Op huisvestingsgebied kiest de re gering voor vernietiging van de Mo lukse identiteit. De Molukkers wordt dwingend de Nederlandse individua listische één-gezinscultuur opgelegd, terwijl zij juist bij elkaar willen wonen." Ook de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft bezwaren geopperd tegen de spreidingsplan nen. Volgens de VNG zijn de plannen in strijd met het ook door de rege ring erkende recht van de Molukkers op een eigen identiteit. In 60 van de ruim 800 gemeenten wonen Zuidmo lukkers, in kleinere (206) tot grotere concentraties (700). (ADVERTENTIE) De beroerde zit na een uurtje auto... Ingestort zijn na een dag achter t stuur. Ais je rug zo waarschuwt, moetje dat ernstig nemen. En in een echte autofauteuil gaan rijden Elke ASS autofauteuil is anatomisch doordacht Steunt en corrigeert de wervelkolom, houdt lendenen, rugvlak en schouders in natuurlijke positie Geeft houvast aan t hele zitvlak tot in de knieholte. Zodat je gebeiteld zit in de juiste rijhouding... uur na uur na uur. ASS autofauteuils: dan heb je t veilig achter de rug. in je huidige auto en de auto's daarna, voor een fraktie van een cent per kilometer BON S-GRAVELAND imj Hilversum) 035-60901 Graag nadere informatie over ASS autofauteuils I naam:_ adres:_ ASS NEDERLAND Cannenburgerweg 69 invullen opsturen aan: 'S-Graveland Afspreken, monteren, wegwezen) 6 dagen per week geopend: Van links naar rechts: de heren H. Smeets (beleidsmedewer ker), M. Mual (voorzitter in spraakorgaan) en R. Risamena- Patty (secretaris inspraakor gaan) tijdens de presentatie van de „knelpunten-nota". Moluks inspraakorgaan Van onze parlementsredactie DEN HAAG De handhaving van de openbare orde in Zuidmolukse woonwijken is niet gediend met ex tra politiemannen en verscherpt po litietoezicht. Dit heeft het inspraak orgaan welzijn Molukkers gisteren minister Wiegel (binnenlandse za ken) voorgehouden. Juist deze week zijn plannen van Wiegel bekendgeworden om de poli tiekorpsen in acht grote gemeenten in het land met totaal 200 man te versterken ter verbetering van het toezicht in Molukse woonwijken. Voorts overweegt de minister om de als tijdelijk bedoelde uitbreiding van de politiekorpsen in zes ge meenten met grote Molukse ge meenschappen permanent te maken. De 200 extra manschappen worden toegevoegd aan de korpsen in acht grote provinciesteden, maar kunnen in omringende gemeenten met Mo lukse wijken worden ingezet. Vol gens Wiegel kan alleen door een dergelijke concentratie snel en doel treffend worden gehandeld. Er be staat dan volgens hem meer zeker heid van voldoende mankracht met speciale deskundigheid. Volgens een woordvoerder van bin nenlandse zaken zal het extra perso neel niet optreden in groepsver band. Van mobiele eenheden is geen sprake. Door de uitbreiding krijgen de korpsen de gelegenheid om een aantal politiémannen te specialise ren in het optreden in Molukse woonwijken, aldus de woord voerder. De PvdA is buitengewoon ongeluk kig met dit voornemen van de be windsman. Volgens het Kamerlid Stoffelen duidt deze maatregel sterk op een „repressief" optreden en niet op een actiever surveillance beleid ..Door de politiemensen te concen treren in acht plaatsen kan geen vertrouwensrelatie ontstaan met de Zuidmolukkers in omringende ge meenten." De acht gemeenten die elk 25 man extra politie krijgen zijn Groningen. Enschede. Arnhem. Utrecht. Rotter dam. Breda. Eindhoven en Maas tricht. De zes gemeenten die een half jaar geleden bij elkaar 75 man extra politie kregen zijn Assen. Smilde. Epe, Capelle a'd IJssel. Vught en Leerdam Kamermeerderheid: Van onze parlementsredactie DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer wil dat het con tract van de PTT met Zuid-Afrika over blauwe girobetaalkaarten, wordt verbroken. Tegen de zin van staatssecretaris mevrouw Smit-Kroes (verkeer en waterstaat. VVD) nam de Tweede Kamer gisteren een motie aan van de socialist Hartmeijer. waarin de regering wordt gevraagd te bevorde ren dat het contract wordt beëin digd. Volgens het contract kunnen Nederlanders in Zuid-Afrika op de postkantoren girobetaalkaarten verzilveren. In de Tweede Kamer werd de motie gesteund door de PvdA. het CDA. D'66 en de kleine linkse partijen. De VVD stemde tegen de motie, al voer de Kamerlid De Beer aan zijn stem verklaring toe dat deze opstelling van de WD niet mag worden uitge legd als steun aan het apartheidsre giem. De Beer verwees naar de ver klaring van staatssecretaris Smit. die zei dat in de afgelopen weken het postkantoor in Windoek in Namibië geschrapt is van de lijst van post kantoren waar Nederlandse betaal kaarten kunnen worden ingewis seld. De staatssecretaris zei voorts dat de PTT vorig jaar volledige vrijheid had om dit contract buiten medewe ten van de toenmalige staatssecre taris Van Huiten af te sluiten ADVERTENTIEI voor de Kostuums breedteniaten (ot 160 cm bandwijdtc lengtematen tol 220 cm lichaamslengte Paasbeste kostuums volgens de nieuwe tTend: smallere revers en smallere voetwijdte. Middengewicht, flanel-type vanaff459.- Lichtgewicht. in modern kleurenpalet vanaf f 429 - High Mighty outsize manshof*. Amsterdam Singel 487 tel 020-221436 Rotterdam Ween.. 148-150. tel 010-113691 Arnhem .Jansbinnensingel 15. tel. 085-42451H Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Rijksuniversiteit in Utrecht en de Studievereniging voor parapsychologie hebben zich gisteren, na jarenlange twist, openlijk met elkaar verzoend. Op een door universiteit en vereniging gezamenlijk belegde bijeen komst werd onder veelvuldig applaus de door de illustere parapsycholoog prof. dr W. H. C. Tenhaeff zo furieus gehanteerde strijdbijl plechtig begraven. De bijeenkomst mocht maar zeer ten dele, hoewel toch zo aangekondigd, een perscon ferentie heten, gezien het gro te aantal verenigingsleden dat van de verzoening getui ge was. Ook stond niet zozeer de beantwoording van vra gen centraal, als wel het mo ment waarop gewoon hoogle raar M. U. Johnson en bijzon der hoogleraar H. van Praag elkaar hartelijk de hand drukten. Van Praag heeft op 1 maart plaatsgenomen op de bijzon dere leerstoel aan de Utrecht se universiteit die ten langen leste door de hoogbejaarde Tenhaeff werd ontruimd. Johnson zetelt sinds 1973 de in 1965 bij de subfaculteit Barrière der psychologie gevestigde gewone leerstoel. lijke verdiensten van de ge woon hoogleraar, door de universiteit aangesteld en ge honoreerd, hield Tenhaeff ei genzinnig vast aan de bijzon dere leerstoel, in stand ge houden door de Studievere niging voor parapsychologie. Met de benoeming van Van Praag, bestuurslid van de vereniging, is aan deze bizar re situatie een einde geko men. Tenhaeff heeft zijn har telijke instemming betuigd met deze benoeming van zijn 'vriend en collega', onder meer in een gisteren voorge lezen brief die hij aan het bestuur van de vereniging heeft geschreven. De komst van Johnson had niet de zegen van Tenhaeff. die de uit Zweden afkomstige hQogleraar van 'broddelwerk' betichtte. Vanwege zijn wan trouwen ir. de wetenschappe- Aangekondigd was dat de be faamde parapsycholoog met zijn aanwezigheid de bijeen komst luister zou bijzetten, maar vanwege colleges in Luxemburg die niet meer verzet konden worden, mocht dat niet zo zijn. In de geest was hij ongetwijfeld wel aanwezig. Van Praag leidde de verzoe ning in met de onthulling dat zijn voorganger nooit per soonlijke gevoelens van af keer jegens Johnson had ge koesterd. maar dat slechts de parapsycholoog in de Zweed een barrière tussen belde ge leerden had opgeworpen. Vervolgens kondigde hij aan die barrière te willen slech ten. 'Ik pleit voor normale samenwerking. Uit de plura liteit van opvattingen groeit de wetenschap.' De Studievereniging voor pa rapsychologie mag zichzelf wel gelukwensen met zo'n wijze plaatsbekleder van Tenhaeff, en bij monde van haar voorzitter, drs J. Soes man, deed zij dat dan ook uitbundig. Soesman putte zich, sprekende over Van Praag, uit in loftuitingen. Hij roemde het geheugen van de nieuwe hoogleraar, prees diens „kennis van zaken" en Prof. dr W. H. C. Tenhaeff loofde diens „organisatieta lent". Van Praag, zei hij ook nog, was dan wel 61. maar had „de vitaliteit van iemand van 16". De vitale geleerde was zo vrij dat zelf nader hand als enigszins overdre ven aan te merken. Een voor belangstellenden beschikbare lijst met func ties en publikaties van Ne derlands naar de geest jong ste hoogleraar stelde Soes man evenwel niet geheel in het ongelijk. Ook bleek de voorzitter niet te hebben overdreven met de opmer king dat je met alle publika ties van Van Praag een com plete bibliotheek zou kunnen inrichten. Hoewel de opvolger van Ten haeff niet in de eerste plaats als parapsycholoog bekend heid geniet, blijkt uitzijn pu blikaties dat hij zich ook in die hoedanigheid niet onbe tuigd heeft gelaten. Van huis uit is hij weliswaar experi menteel psycholoog, zoals hij gisteren zei. maar dat zegt niets-voor wie ziet dat hij van talloze markten thuis is. Zelfs is hij. zoals blijkt uit de door hem verstrekte „opgave van getuigschriften, enz.", bevoegd onderwijs te geven in lichamelijke oefeningen. Centrum In Utrecht heeft Van Praag, ook bijzonder hoogleraar maatschappelijke stromin gen aan de Landbouwhoge school in Wageningen. veel omvattende plannen. Hij ver telde gisteren dat hij plannen koestert van Utrecht een „in ternationaal parapsycholo gisch coördinatiecentrum" te maken. Parapsychologen uit de hele wereld zouden met die plannen al hun instem ming hebben betuigd. Daarnaast ziet hij het als zijn belangrijkste taak het pu bliek een dieper inzicht in dc parapsychologie te verschaf fen. Naar zijn zeggen valt bij dat publiek al een groeiende belangstelling voor dit stief kind van de wetenschap te constateren, en is het nu zaak het beeld dat „gewone blaad jes en krantjes, zoals Story, Libelle en Margriet" daarvan ophangen, te corrigeren. Van Praag hoopt dat doel on der meer te bereiken door het niet al te leesbare, bij gebrek aan kopij hoofdzakelijk door Tenhaeff volgeschreven Tijd schrift voor parapsychologie aantrekkelijker te maken voor „een groot publiek". De voorzitter van de Studie vereniging voor parapsycho logie liet er geen twijfel aan bestaan dat hij het volste vertrouwen hee't ln het ze genrijke werk dat Van Praag wil gaan verrichten. De nieu we hoogleraar heeft dan ook een duidelijke voorsprong Tenhaeff was zoals de voor zitter opmerkte, ..bijna een instituut" geworden Van Praag is dat eigenlijk nu al

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3