Rem op wisselen van eigen woning moet weg Reders willen hogere investeringspremie Oude jaarcijfers KSH vernietigd Minimumprijzen voor veel meer produkten Schiphol wordt te duur Unilever Vlees stelt zich garant voor 2.600 arbeidsplaatsen. Dollar weer zwakker Frankrijk hindert vissers FINANCIËN EN ECONOMIE iVestland/Utrecht: in belang mobiliteit mensen van een onzer verslaggevers Luchtvaartmaatschappijen klagen: Champignon gaat goed Subsidieregeling in woningbouw moet anders Nieuwe huisstijl Schiphol Federatie van industriebonden: vanaf 1981 fusie Ondernemingskamer: binnen twee maanden nieuwe rekening 1974/75 Vrees Konsumenten Kontakt: EG-Parlement met 2% hogere landbouwprijzen J! UDAG 17 MAART 1978 Trouw/Kwartet P17-R23-H27-S21 fan een onzer verslaggevers iMSTERDAM Nu de doorbraak naar de koopwoning in ons land een feit lijkt en een maximale aobiliteit van de bevolking op verschillende gronden wenselijk blijft, dient elke overbodige rem im van eigendomswoning te wisselen te vervallen. Dit verklaarde de raad van bestuur van de (estland Utrecht Hypotheekbank tijdens een nadere toelichting op de gang van zaken bij de ennootschap in 1977. SCHIPHOL Buitenlandse luchtvaartmaatschappijen zijn ongerust over de stijging van de diverse tarieven, die Schip hol in rekening brengt. ewezen werd hierbij o.a. op het icale beleid van de overheid en met ime op het registratierecht, dat bij overdracht van onroerend goed ent te worden voldaan en dat fis- al niet aftrekbaar is. Naar de me ng van de raad van bestuur is een treiening van de thans geldende trieven. resp. het tarievensysteem leszins gewenst. ieneens uit een oogpunt van de obiliteit. maar ook als een belem- ering voor de doorstroming noem- het bestuur het hanteren door aatselijke overheden vanzgn. anti- teculatiebedingen op (premie) topwoningen volmaakt ontoelaat- aar. Dit tenminste wanneer er geen irake van is dat een woning wordt kocht met het oogmerk er niet in gaan wonen, maar deze direct na ;t gereedkomen weer door te ver- open. inti-speeulatie oewel het begrijpelijk is, dat ge- leenten ontwikkelingen als deze achten in te dammen door het tref- van bepaalde maatregelen, had et bestuur er toch bezwaar tegen at de bepalingen, die tegen specula- ieve doorverkopen worden opge- naakt, vaak op onaanvaardbare wij van elkaar verschillen. Het initia- ef van de Vereniging Eigen Huis, ie naar een modelbepaling op dit ebied streeft, wordt dan ook toege- uicht door de Westland/Utrecht Hy- Btheekbank. )e bank meent weliswaar, dat het igen land haar de eerstkomende aren nog voldoende gelegenheid zal lieden een stijging van de resultaten bewerkstelligen, toch houdt zij ekening met verzadigingsverschijn- ielen en met het feit, dat zij te groot fordt voor een klein land als Neder- and. Om die reden is de Westland- Itrecht doende een beleid te ontwik- elen waarbij haar kennis aange- end kan worden in een ruimer ge- lied dan alleen Nederland. Bij de intwikkeling van dat beleid wordt bank geassisteerd door het bu- eau McKinsey. nternationalisatie Voorwaarde voor de nagestreefde in- ernationalisatle is echter geleide- ijkheid en voorzichtigheid. Daar naast ook dat aansluiting wordt ge- onden bij de huidige activiteiten en ennisgebieden. In eerste instantie ordt gedacht aan de landen rond- DEN HAAG Met de cham pignons in Nederland gaat het de laatste jaren een flink stuk beter. De veilingomzet van de eetbare paddestoel steeg in 1976 met bijna 16 miljoen gul den en in 1977 met ongeveer 6 miljoen gulden. Het pessimis me in' de champignonwereld van enige jaren geleden is dan ook geheel verdwenen. Wel vroeg men zich eind vorig jaar nog af, waar men, gezien de flinke investeringen die zijn gedaan, in 1978 en 1979 met de grotere produktie van cham pignons heen moet. NKV-bond uit structuurcommissie ijzergieterijen UTRECHT De Industriebond NKV heeft besloten uit de Struc tuurcommissie Ijzergieterijen van de Nederlandse Herstructurerings maatschappij (Nehem) te stappen. Deze commissie probeert sinds au gustus 1976 de ijzergieterij-branche in Nederland te saneren. De bond overwoog al enige maanden om zijn medewerking aan en verantwoorde lijkheid voor het functioneren van de commissie op te zeggen. Definitieve aanleiding voor deze stap vormde de collectieve ontslag aanmelding december vorig jaar voor 150 personeelsleden van de Ij zergieterij Holland-Asselberg in Bergen op Zoom. Volgens de direc- I tie waren deze 150 van de 750 man overbodig omdat de markt-progno- ses van 1976 te optimistisch waren geweest (voor 1978). De bonden hadden grote moeite met de aangekondigde ontslagen. Zij wilden een overbruggingskrediet van de oveheid, omdat zij ervan .uitgaan dat over enige tijd Holland- Asselberg weer mensen aan zou moeten trekken. Minister Van Aar- ine (Economische zaken) wilde daarvan niets weten en vond dat de 150 worden ontslagen. Volgens Industriebond NKV-be- stuurder Joop van Tol is er in de anderhalf jaar dat de commissie be staat ..niets concreets gebeurd om deze branche weer gezond te ma ken In de hele branche werken ongeveer 4 400 man AMSTERDAM Het is niet te moti veren, dat een reeds goed in de markt liggend produkt als de woning via subsidiëring zo aantrekkelijk wordt gemaakt dat speculatie wordt uitge lokt. Het in het algemeen laten vervallen van de objectsubsidie en het hante ren van individuele koopsubsidies in overeenstemming met de individu ele huursubsidie verdient, volgens de Westland-Utrecht Hypotheek bank, ernstige overweging. Objectsubsidies behoren zich naar de mening van de WUH te beperken tot speciale projecten, zoals experimen tele bouw van bijvoorbeeld zonne- energiehuizen. Met andere woorden tot projecten die aanmoedigen om vooruit te lopen op toekomstige ont wikkelingen.. Zo men al premiekoopsubsidies in de huidige vorm wil handhaven, dienen de grenzen van de premieregeling zo danig te worden bijgesteld, dat de gemeenten in een meerjarenbeleid hierop kunnen inhaken. In de rege ling zullen dan niet alleen prijsont wikkelingen moeten worden gecalcu leerd, maar ook kwaliteitsverbeterin gen en andere trendmatige ontwikke lingen, zoals kleinschalige en derhal ve duurdere bouw. om Nederland, voorts aan'de EG en Zwitserland. De voorgenomen activiteiten in deze gebieden zullen vooral liggen op het gebied van de projectontwikkeling. Ook financieringsmogelijkheden (voor derden) worden echter onder zocht. In het kader van de internati onalisatiestrategie wordt rekening gehouden met het te zijner tijd ope nen van eigen vestigingen in het buitenland. Het afgelopen jaar brak voor de bank opnieuw alle records. Het be drijfsresultaat steeg met 56 procent van 73 miljoen tot 114,2 miljoen. Na aftrek van aflossingen nam de hypotheekportefeuille met 2,5 mil jard toe tot 8 miljard. In de onroe rend goedsector werden nieuwe pro jecten in aanbouw genomen tot een bedrag van ƒ243 (162) miljoen. Uit gekeerd wordt een dividend van 20 (16) per certificaat van 50. Voorts vindt betaling plaats van een een malige bonusuitkering van 10 pro cent ten laste van de agioreserve. Verwachtingen De verwachtingen voor 1978 zijn eveneens gunstig. Toch moet er, vol gens de raad van bestuur, een mo ment komen, dat een zo sterke pro gressie in de winstcijfers zich wat zal afvlakken. Over eventuele gevolgen van het rapport Hofstra maakt men zich vooralsnog geen zorgen. De West land/Utrecht meent dat als zou blij ken dat het rapport Hofstra een nadelige invloed zou hebben op de totale bouwmarkt óf dit plan niet doorgaat, óf maatregelen zullen worden genomen om het effect er van teniet te doen. De bouw van woningen is nl. van te groot belang voor onze economie. Bovendien zou Nederland bij het doorgaan van de plannen een instrument ter bevor dering van het eigen woningbezit gaan missen. De Westland/Utrecht meent tenslot te. dat er voor de woningbouw in de steden nog grote mogelijkheden lig gen. Daarbij wordt met name ge dacht aan het aanwenden van oude industrie-, handels- en overslagter reinen, alsmede haven- en rangeer terreinen. In een brief aan de ministers van economische zaken en van verkeer en waterstaat hebben de vertegen woordigers van buitenlandse lucht vaartmaatschappijen in ons land ge vraagd na te gaan of sommige verho gingen wel passen in het prijsbeleid van de Nederlandse regering. Een buitenlandse luchtvaartmaat schappij heeft bij het vliegen op Schiphol de volgende kostenposten: landings- en parkeergelden, huur van kantoren, loodsen en terreinen, die direct aan de NV Luchthaven Schiphol worden afgedragen, de kos ten van verkeersbegeleiding, die door de Rijksluchtvaartdienst wor den geheven, de brandstofkosten (oliemaatschappijen) en de kosten van afhandeling van passagiers en vracht, die door de afhandelings maatschappijen worden geheven De buitenlandse luchtvaartmaat schappijen hebben globaal bere kend. dat Schiphol na Frankfort de duurste luchthaven van Europa is. Frankfort is tien procent duurder dan Schiphol, maar Schiphol is 140 procent duurder van Düsseldorf, 150 procent duurder dan Brussel. 180 procent duurder dan Londen-Heath- row en 200 procent duurder van Ro- me-Fiu Micino. De heer D'Aulnis, vertegenwoordi ger van de Saoedi Arabian Airlines in Nederland, meent dat de stijgende tarieven van Schiphol nadelig wer ken voor de nationale luchthaven. Buitenlandse maatschappijen zou den zich geremd kunnen voelen hun activiteiten op Schiphol uit te brei den. terwijl de positie van de KLM verslechtert bij het verkrijgen van landingsrechten, waarbij het vliegen op Schiphol in ruil kan worden aan geboden. Deze ontwikkeling lijkt de heer D'Aulnis niet gunstig voor de continuïteit van Schiphol en de daaraan gekoppelde werkgelegen heid. Bezorgdheid gedeeld Als de gegevens waarover de buiten landse luchtvaartmaatschappijen beschikken, juist zijn. dan deelt de directie van Luchthaven Schiphol de bezorgdheid met betrekking tot de prijsontwikkeling. Directeur Stapel merkte op. dat Nederland in algeme ne zin duurder aan het worden is en dat daardoor ook Schiphol duurder wordt Deze tendens vervult de di rectie dan ook met zorg. ..Als dit rapport waar is. zullen wij ons zeer zeker inspannen om daar iets aan te doen. Als klein land kun je je niet veroorloven om een van de duurste luchthavens van Europa te hebben." zo zei hij. De heer Stapel kijkt met de buiten landse luchtvaartondernemingen vreemd aan tegen de verhoging van de tarieven voor verkeersbegelei ding. De Rijksluchtvaartdienst ver hoogde de tarieven vorig jaar met 40 tot 75 procent, afhankelijk van het type vliegtuig. ..De luchthaven wordt strak gebonden aan de regels van het ministerie van economische zaken, dat ons een verhoging van slechts vijf procent van de havengel den dit jaar toestaat, terwijl de over- heidstarieven voor de luchtverkeers- begeleiding buiten deze controle blijken te vallen," aldus de heer Stapel. Schiphol heeft gisteren zijn nieuwe huisstijl gepresenteerd. Het bestaande vignet wordt vervangen door twee horizontale lijnen. De bovenste lijn is oranje-rood en mondt rechts uit in vertikale strepen, die een opgaande lijn suggereren. Daaronder loopt een horizontale blauwe lijn. Op de foto twee wagens in de nieuwe beschildering. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederlandse scheepvaart heeft niet veel op met de Wet op de Investeringsrekening, volgens welke een premie van 15 procent zal worden verstrekt bij investeringen in zeeschepen. De reders vinden dat een achteruitgang vergeleken bij de huidige premieregeling in het kader van het Martitieme Plan. In een blauwboek van de Koninklij ke Nederlandse Redersvereniging (KNRV) over de voorgestelde Wet Investeringsrekening wordt een ba sispremie van minstens 19 procent noodzakelijk geacht en daarop een zeevaarttoeslag van vijf tot tien procent. Op de WIR wordt in het blauwboek gekritiseerd voor de eng industriële invalshoek, die toepassing ervan op de zeescheepvaart onmogelijk maakt. In dit kader wordt ten aan zien van de specifieke toeslag opge merkt, dat in het wetsontwerp diver se aspecten worden genoemd die ex tra stimulering van de investeringen kunnen wettigen, zoals de trekkers functie. milieuvriendelijkheid, het niet beslag leggen op schaarse ruim te, enz. Deze aspecten zijn zeker ook voor de scheepvaart van toepassing, zegt de KNRV, die niettemin pleit voor nieuwe formuleringen of anders een specifieke zeevaarttoeslag. Kritiek heeft de KNRV ook op de bepalingen in de WIR, dat geen pre mies worden verstrekt voor investe ringen in bedrijfsmiddelen die wor den gebruikt in andere landen of als het bedrijfsmiddel hoofdzakelijk door buitenlandse ondernemingen zou worden gebruikt. De reders me nen, dat zeeschepen altijd onder een van deze uitzonderingsbepalingen zullen vallen. Zoals tankers of boor- schepen, die regelmatig voor korte of lange duur aan buitenlandse maat schappijen worden verhuurd. Zou de WIR dus letterlijk worden toegepast, dan zullen de reders er niet van kunnen profiteren. De KNRV wijst niettemin op het grote belang van een goede premierege ling. Gewezen wordt op de investe ringen in het kader van het Maritie me Plan, die in anderhalf jaar zijn opgelopen tot 1,2 miljard gulden. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT De Industriebond NVV en de Industriebond NKV zul len in januari van het volgende jaar in een federatie gaan samenwerken. In de loop van 1981 zal deze samen werkingsvorm moeten overgaan in een fusie. Dit blijkt uit twee discussiestukken, die de beide bonden hebben gepu bliceerd. De bondsraad van de Indu striebond NVV heeft al in grote lij nen ingestemd met het fusieproto col. De centrale raad van de NKV- bond zal eind deze maand een be slissing nemen. Afgesproken is ook dat het beleidscentrum van de FNV- industriebond in Amsterdam zal worden gevestigd. Het gebouw van de I ndustriebond NKV in Utrecht zal worden ingericht als vergader centrum. De discussiestukken zijn voortgeko men uit de hervatte besprekingen tussen de hoofdbesturen van de twee organisaties. De fusiebespre kingen. die pas officieel kunnen be ginnen als de afgevaardigden in ok tober van dit jaar op buitengewone congressen hun fiat geven, liepen oktober vorig jaar vast. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Onderne mingskamer van het Amster damse Gerechtshof heeft be paald dat Koninklijke Schol- ten-Honig (KSH) binnen twee maanden een nieuwe jaarreke ning moet opmaken over het boekjaar 1974/75. De Onderne mingskamer heeft de oude, door commissarissen en aan deelhoudersvergadering vast gestelde rekening vernietigd. Deze rekening was destijds ook goedgekeurd door het accoun tantskantoor Moret en Limperg. De Ondernemingskamer had de oude jaarrekening, die de aandeel houdersvergadering al in februari 1976 gepasseerd was aan een nadere beschouwing onderworpen op ver zoek van de Stichting Onderzoek Bedrijfs Informatie (SOBI). Deze stichting is verschillende malen ge botst met KSH. Al direct na het verschijnen van het jaarverslag 1974' 75 zeiden SOBI-voorzitter drs P T Lakeman en diens broer T L Lake man dat KSH geen 50.000 winst had gemaakt, zoals in het verslag stond, maar 24 miljoen had ver loren De Ondernemingskamer laakt de KSH-jaarrekening op diverse punten: KSH had in de loop der jaren een prijsverschillenreserve opgebouwd. Deze was ontstaan doordat in de praktijk de aanwezige voorraden door de prijsstijgingen ieder jaar voor een hoger bedrag op de balans terecht kwamen. In de betwiste jaar rekening was nu een bedrag van 15,9 miljoen van deze reserve over geboekt naar de winst. De Onderne mingskamer vond dat niet goed. Men redeneerde: die prijsverschil lenreserve maakte al deel uit van het eigen vermogen en nu lijkt het er op of dat vermogen door die 15,9 mil joen toevoeging aan de winst wordt versterkt. Met andere woorden: de winst is uit hoofde van dit punt 15,9 miljoen lager dan het verslag meldde (Waaruit volgt: een verlies, red.) De directie had de prijsverschillenre serve deels naar de winst gebracht, omdat men de voorraden op een andere manier ging waarderen In het oude verslag stond niet waarom die nieuwe waarderingsgrondslag werd ingevoerd. In de alsnog op te stellen rekening moet dat wel. aldus de Kramer Belastingen Deelnemingen Het tweede grote bezwaar van de Ondernemingskamer betreft de waardering van de vaste activa (ma chines, gebouwen) in Nederland en Duitsland. De vaste activa stonden op de balans voor een 120 miljoen hoger bedrag dan een jaar eerder. Een vermogensvermeerdering dus. Daar vloeiden belastingverplichtin gen uit voort maar die waren ner gens meer in de balans terug te vin den. Sterker nog: in de voorafgaande jaarrekening was nog wel een voor ziening van 13,6 miljoen voor toe komstige belastingen opgenomen maar deze was ten onrechte, zegt de Kamer bij het eigen vermogen gevoegd. De Ondernemingskamer mist een toelichting op deze muta ties in de balans. Het derde punt een bedrijf dat verlies lijdt, mag dat voor de fiscus verrekenen met de betaalde ven nootschapsbelasting over de winst in het voorgaande jaar Het bedrijf OSS De Unilever Vleesgroep garandeert het behoud van 2.600 arbeidsplaatsen. Voorts is met de bonden volledige overeenstem ming bereikt over de reorganisatie van de vleesbedrijven van Unilever (UVGN), zo deelde bestuurder Roel Dik van de Voe dingsbonden FNV mee. Volgens hem zal de garantie worden vastgelegd in een arbeidsplaatseno vereenkomst, waarbij hij nog als pluspunt zag. dat niet het interne beleid van UVGN aanleiding kan zijn om dit gegarandeerde perso neelsbestand weer aan de orde te stellen, maar uitsluitend de algeme ne situatie in de hele Nederlandse vleeswarenindustrie De sluiting van de vleesfabriek in Olst (in het kader van de reorganisa tie) noemde hij een bittere pil. maar „de bonden hadden geen argumen ten meer om te pleiten voor open houding van deze fabriek, die werk zou bieden aan rond 170 man." Over het sociale plan. dat de sane ring moet gaan begeleiden, vertelde hij. dat de bonden hun wensen op tafel hadden gelegd zonder daaroij een kostenberekening te maken. Ook het hoger personeel, aldus Dik. zal onder het sociaal plan vallen. Momenteel zijn de hogere perso neelsleden nog in dienst bij het Uni- lever-concern in Nederland en niet bij de vleesgroep. Roel Dik stipte nog aan, dat vanaf vandaag ieder een, die vrijwillig vertrekt, zal ko men te vallen onder de sociale rege lingen die binnenkort nog zullen worden vastgesteld. TOKIO Ondanks overeenstemming over de mijnstaking in de Verenigde Staten en de talrijke maatregelen om speculatie in de dollar tegen te gaan, is de Amerikaanse munt gisteren op de wisselmarkten zwak gebleven. Japanse maatregelen, zoals de veria- ging van het bankdisconto, devie- zenbeperkingen voor buitenlanders en steunaankopen van dollars, kon den niet verhinderen, dat de dollar in Tokio een dieptepunt bereikte op 233 yen tegen 234.50 yen per dollar eergisteren. In Frankfort werd 2,0356 mark per dollar genoteerd, tegen 2,0532 eergisteren. De centrale bank kocht 12,8 miljoen dollar. De dollar zakte verder ook in Londen. Zurich en Parijs. In Amsterdam liep de waarde van de dollar aanzienlijk terug van ƒ2.19 eergisteren naar 2,17 gisteren. Zon der hoofdelijke stemming is de Tweede Kamer akkoord gegaan met de voorstellen tot wijziging van de statuten van het Internationale Mo netaire Fonds (IMF). Minister An driessen van financiën die het voor stel van voorganger Duisenberg ver dedigde. noemde het noodzakelijk, dat er een einde komt aan de koers val van de dollar. DEN HAAG (ANP) In de toekomst zullen voor steeds meer produkten minimumprijzen gaan gelden, waar onder niet verkocht mag worden. Dit concludeert Konsumenten Kontakt uit het wetsontwerp tot herziening van de wet economische mededin ging Het wetsontwerp wil de regering meer mogelijkheden geven, mini mumprijzen vast te stellen. Het wetsontwerp dat momenteel bij de vaste Kamercommissie voor Eco nomische Zaken ligt. wil prijsafspra ken verbieden die de onderlinge con currentie beperken. Over dat voor nemen is Konsumenten Kontakt zeer tevreden. De consumentenorganisatie meent echter, dat het huidige wetsontwerp machtsposities van bedrijven niet afdoende kan aanpakken In veel sectoren en bedrijfstakken maakt slechts één of een klein aantal onder- krijgt dus geld terug. Het bedrag dat daarmee gemoeid is wordt niet ver meld. In de nieuw op te maken jaar rekening dient dat alsnog te ge beuren. KSH heeft niet voldaan aan de wettelijke verplichting dat zo ge trouw mogelijk Inlichtingen moeten worden verschaft omtrent de waarde van bedrijven, waarin het concern minder dan 50 procent van het kapi taal bezit. Ook over wijzigingen in de waarde van die minderheidsdeelne mingen zijn geen mededelingen ver schaft. Niet is aangegeven voor welke schulden KSH activa in hypotheek heeft moeten geven. De Kamer heeft bevolen dit in de herschreven jaarre kening 1974/75 wel te doen. De Ondernemingskamer heeft ten slotte de KSH-directle bevolen ook bij het opmaken van toekomstige jaarrekeningen met haar aanwijzin gen rekening te houden Drs Lakeman zei in een commen taar niet van plan le zijn een proce dure aan le spannen legen dè ac countants die de jaarrekening heb ben goedgekeurd DEN HAAG - De Tweede Kamerle den Hartmeijer en Roels (beide PvdA) en De Boer (CDA) vinden, dat Nederland bij de Europese Commis sie een klacht moet indienen over het Franse optreden tegen Neder landse vissers. Ze hebben hierover schriftelijke vragen gesteld aan mi nister Van der Stee van landbouw en visserij. De EO heeft Nederland toegestaan dit jaar in de Golf van Biscaje 74 ton tong en een ton schol te vangen, maar de Franse autoriteiten hinde ren daarbij in ernstige mate De vragenstellers willen ook weten of nu niet ook het gevaar gaat ont staan dat de Ieren op dezelfde wijze gaan optreden tegen Nederlandse vissers. nemingen de dienst uit. Met de nieu we wet wordt aan die situatie te weinig gedaan, mede omdat de wet alleen prijsafspraken verbiedt. Volgens Konsumenten Kontakt be schikken ondernemingen over méér middelen om de concurrentie te be perken dan prijsafspraken alleen. Voorbeelden daarvan zijn afspraken die de markt verdelen en afspraken over leveringen en kredieten. Via een holdingmaatschappij kunnen be drijven zich vólgens Konsumenten Kontakt bovendien aan de regels in de nieuwe wet onttrekken STRAATSBURG Het Europees Parlement is in Straatsburg ak koord gegaan met het voorstel van do Europese commissie, de land bouwprijzen voor het seizoen dat 1 mei begint met gemiddeld twee pro cent te verhogen Een voorstel, bij het „dagelijks bestuur" van de Ge meenschap aan te dringen op een prijsverhoging met gemiddeld vijf procent, werd verworpen. Op voorstel van het socialistische Tweede Kamerlid Piet Dankert vroeg het parlement de commissie ook. de Boneluxlanden toe te staan bijzondere maatregelen te nemen zoals belastingverlaging of recht streekse inkomenssubsidie, om uit zonderlijke kostenstijgingen die niet op een andere manier kunnen worden gecompenseerd, goed te ma ken. Maar dergelijke maatregelen moeten een sociaal of structureel karakter dragen, en mogen voor ten hoogste twaalf maanden gelden Omdat de „groene lobby' sterk ver tegenwoordigd is in het Europees Parlement, werd aanvankelijk ver-' wacht dat een meerderheid zou aan' dringen op een prijsverhoging met 5 procent, zoals ook was. gevraagd door de COPA. de overkoepelende 'organisatie van Europese boeren

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 27