ÏINDDOEL NOG NIET BEREIKT t^És i 1H charmant overrompeld Osborne sherry Favorietenrol valt zwaar Structuur verandert van handbalverbond NOS: nog geen beslissing Zwemmen blijft op Spelen Jeerlands Hoop stuurt nieuwe brief naar de KNVB rgentinië strooit ook wereldhockey organisatie zand in ogen Coach Gerard Bakker somber over kansen Bettine Vriesekoop Speler dood aangetroffen 'Nergens zie je zoveel inspraak' AmroPrivérekeningt Saronni winnaar Mansveld en Lerby: twee duels ernaast Eerste overwinning voor volleybalsters PAG 17 MAART 1978 SPORT Trouw/Kwartet PRS15-H21 nor Ruud Verdonck ((STERDAM Op de dag [1 het Nederlands hockey- [tal Buenos Aires arri- terde voor deelneming aan e strijd om de wereldbeker ickey in Argentinië heeft et cabaret-duo Bram Ver- eulen en Freek de Jonge een rste balans opgemaakt van door hen gestarte boyco- icties tegen de sportfestij- en in Argentinië. De actie het hockey-elftal te weer ouden van de gang naar dat uid is mislukt. I ooral ook omdat de verantwoor- flijke Koninklijke Nederlandse «key Bond de (ook in de bond Ifi ondernomen stappen alleen na q erke aandrang wenste te honore- i met een duidelijk standpunt, dat dient dan ook nog gepubli- lerd te worden tegen de tijd dat t toernooi in Argentinië op gang gekomen. itdat betreft is er sprake van een rloren strijd die zo laat begon dat hockeybond de weinig beschik- re ruimte handig gebruikte om tra uitstel te bedingen tot voor- j het punt waarop terugtrekking iet meer mogelijk was. Ié Koninklijke Nederlandse Voet bal Bond heeft het met die tijdsfac tor aanzienlijk moeilijker. Het vrij wel negeren van de eerste vragen van Neerlands Hoop werd gevolgd door besprekingen met kamerle den en minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken waar Ver meulen en De Jonge zeker niet pes simistisch van teruggekeerd zijn. De houding van de KNVB in die gesprekken en de getoonde angst voor onvolkomenheden in het vei ligheidssysteem in Argentinië laten de mogelijkheid om steeds meer mensen te overtuigen van het mis bruik dat de militaire junta in Ar gentinië van het wereldkampioen schap voetbal maakt nog geheel open. Freek de Jonge: „Concluderend dat we tot nu toe het nodige bereikt hebben, moeten we stellen dat we nog lang niet het einddoel, boycot van het WK'78, bereikt hebben. Er is een discussie op gang gekomen, zelfs een fundamentele discussie, maar wij vinden dat wij de zaak vooral op Argentinië en de KNVB moeten toespitsen in dit stadium. Hoe belangrijk wij die fundamente le discussie ook vinden. En laat daarom ook nu duidelijk zijn dat er voor de Olympische Spelen van Moskou in 1980 helemaal geen ac tiegroep meer nodig is, maar dat het Nederlands Olympisch Comité en de politieke partijen reeds nu kunnen beginnen met het bepalen van hun standpunten ten aanzien van Moskou. Wij zijn gaarne bereid beide groepen suggesties te doen". FREEK DE JONGE Het toespitsen van de actie op de KNVB werd gisteren nog eens dui delijk gemaakt met de aankondi ging dat er een nieuwe brief naar de KNVB is geschreven met vragen over de deelneming aan het WK. De voetbalbond beantwoordde de eerste brief uiterst summier, ook al omdat enkele bestuurders in hun wiek waren geschoten omdat zij de inhoud van de brief uit publikaties kenden voordat zij de brief zelf ontvangen hadden. Een op z'n minst aanvechtbaar standpunt binnen een bond waar voortdurend (ook eigen) zaken vroegtijdig in de openbaarheid komen. In de nieuwe brief wordt aan de KNVB gevraagd een duidelijk standpunt in te nemen ten opzichte van officiële plechtigheden in Ar gentinië en dat standpunt ook ken baar te maken aan de FIFA, de wereld voetbalorganisatie. Voorts wordt gevraagd de bezorgheid die de KNVB geuit heeft met betrek king tot het toernooi ook bij zuster organisaties uit te dragen. En de slotvraag luidt: „Mogen wij afleiden uit gesprekken die u ge voerd heeft met minister Van der Klaauw en de kamercommissie Van Agt dat uw vertrouwen in de veiligheid gebaseerd is op de huidi ge situatie en ieder moment kan omslaan als er in Argentinië iets fundamenteels verandert in de sta tus quo, bijvoorbeeld: hoeveel ge- vangenisoproeren moeter er neer geslagen worden eer u besluit niet te gaan. En zijn de spelers op de hoogte van uw standpunt ten aan zien van veiligheid en aanpassing aan de omstandigheden"? De balans werd gisteren opge maakt tijdens een bijeenkomst waar de nieuwe langspeelplaat van het duo werd gepresenteerd. De plaat is opgenomen tijdens de show annex-discussietournee die Bram en Freek begin februari door Nederland hebben gehouden onder de titel „Bloed aan de paal". Voor het uitbrengen van een nieuwe plaat, meestal een pompeuze ge beurtenis waaruit nog eens blijkt hoeveel verschillende interpreta ties van het woord stünt mogelijk zijn, was het een uiterst sobere aan gelegenheid: een oud en klein zaal tje in het voor Belgische handels doeleinden geschikte „de Brakke Grond" in Amsterdam, in plaats van een exclusieve molen of een beroemd zeilschip. Per plaat gaat 3,50 van de op brengst naar organisaties als Am nesty International en het Solidari- teitscomité. Van 28 maart tot 3 april maakt Neerlands Hoop op nieuw een tournee door Nederland met „Bloed aan de paal". Daar naast staat als belangrijke actie manifestatie voor 1 mei een dag in het Ahoy-sportpaleis in Rotterdam op het programma. Show, sport (zaalvoetbal en discussie) zijn dan de belangrijkste ingrediënten op een dag waaraan ook de Partij van de Arbeid zijn medewerking ver leent. Voorts zal er een alternatieve voetbalkrant met het oog op het wereldkampioenschap voetbal ver schijnen onder de naam „Het lede ren monster". Behalve informatie over Argentinië zal in die krant ook podium worden verleend aan een aantal schrijvers en tekenende kunstenaars. Bram Vermeulen: „Het is een hele lijst. Niet om aan te tonen dat we succes hebben. Aan ons succes hebben de verdrukte Argentijnen niet veel want om hen en hun lotsverbetering is het ons t$ doen." pr Onno Zeisman 15STERDAM Dat het wereldkampioenschap hockey 1978 in Argentijnse hoofdstad Buenos Aires wordt gespeeld is te iken aan één man en aan een andere sport. De man is de heer guel Azriel, voorzitter van de Argentijnse hockeybond, die in weken vóór de beslissing over de plaats van uitverkiezing zo ichtig op grote schaal lobbiede, dat zijn bescheiden Australi- le tegenkandidaat gemakkelijk werd overvleugeld. andere sport is voetbal. En zoals reen eet wordt het wereldkam- Tischap daarvan deze zomer óók Argentinië gespeeld. Koppeling hockey ermee was een zwaar ument: 1978 zou voor het land uniek sportjaar moeten worden, it er zou op nog meer wereldom- tende evenementen worden ge- t (schaken bij voorbeeld). dat samengaan met het voet- toernooi met z'n overrompelende idacht valt nu niet zo best. De keyers worden erdoor overscha- :d. En door dat voetbal is ook de idacht gevestigd op de martelin- en andere wantoestanden van regiem van generaal Videla. De fmationale Hockeyfederatie ft dat destijds niet geweten en »r wilde of kon ze niet terug. Nu ze ermee, veel spelers overigens ik meer dan de meerderheid der cials, die voor een generaalsuni- niet terugschrikken omdat ze het blazer-uniform vol trots dra- Trouwens, het eerste wereld- npioenschap werd in 1971 ge teld in het fascistische Spanje van leraal Franco. Maar daar werd n niet tegelijk gevoetbald om de eldcup. manier waarop het wereldkampi- :hap hockey drie jaar geleden Argentinië werd toegekend, was voorbeeld van charmant over- npelen. De Australische voorzit- Ryan meende sterk genoeg te an om op de toekenning te mogen anen. Heel wat bestuursleden van FIH hadden hem tevoren trou- hun stem toegezegd. En dan: stralië heeft in de laatste twintig ir nogal wat gepresteerd op hoc- ygebied, heel wat meer in elk ge- dan tegenkandidaat Argentinië, wil ik de verdiensten voor de pro- utie van de sport (vooral bij de mes) niet ontkennen. Maar de he- bungelden altijd ergens in de iterhoede en tijdens het voorlaat- wereldkampioenschap in Kuala impur, waar over de plaats van dit fmooi werd beslist, werden de Ar- ïtijnen zelfs elfde en voorlaatste. Australiër mikte sterk op de un van de Engelssprekende lan- b, die hem wel de voorkeur zouden »en boven het Spaanse Argenti- - Hij negeerde dat de Engelse su- «matie op hockeygebied zo'n veer- jaar geleden is geëindigd en dat *1 wat landen uit Afrika, Azië en tijns-Amerika het best elders wil- zoeken. ADVERTENTIE De Argentijnen hadden Azriel. Hij ligt hoog in de kast bij de FIH en zelfs is zijn naam wel genoemd als mogelijke opvolger van René Frank wanneer deze hoogbejaarde maar nog steeds alom-tegenwoordige en niet weg te branden voorzitter eens is verdwenen. Een gelukt wereld kampioenschap 1978 zal zijn kandi datuur ten goede komen. Dat wil zeggen: de wedstrijdresultaten en uiteindelijke ranglijst zijn minder belangrijk dan de rust en orde, de ontvangsten en maaltijden. Die zul len dus wel voor elkaar komen. Eigenlijk had Argentinië niet anders te bieden dan dat het werelddeel graag aan bod wilde komen, alsof Australië ooit een wereldkampioen schap heeft georganiseerd. Boven dien: niet alleen Argentinië stelt sportief gezien niets voor, de rest van. het continent weet geen hockeystick te onderscheiden van een bezem steel. Maar daar werd allemaal glad jes overheen gepraat. Azriel is niet alleen een handig spre ker, hij is ook een charmant man, die op beminnelijke wijze mensen bena dert. Voor Afrikanen is hij óók van de derde wereld, voor Europeanen een mede-blanke met goede manie ren. Het zou toch Australië zijn ge worden wanneer de Argentijnse voorzitter niet een meesterzet had geplaatst. Die bestond uit een over rompelende feestavond in latijns- Amerikaanse stijl, zonder twijfel Tijdens het wereldkampioenschap hockey in Buenos Aires zal de strafcorner weer het belangrijkste Nederlandse wapen worden. maanden tevoren gepland, want al les was tot in de puntjes geregeld. De uit Argentinië aangevoerde wijn was uitgerust en goed op temperatuur, het vlees mals en sappig. Een ware overdaad. Zelden hebben de FIH- mensen, die toch wel wat gewend zijn, zulke hoeveelheden van het edelste vlees opgedist gekregen. Naarmate de wijn vloeide en de stemming toenam, kwam de muziek. Daarna een diapresentatie. Hoe mooi het in Argentinië was, hoe schitterend de hockeyvelden waren, hoe luxueus de hotels voor de spe lers, dus kon men begrijpen zeker voor de officials. Een oase van rust in een wereldstad, zei Miguel toen. Geen last dus van paupers en bede laars en onrustzoekers, bedoelde hij. Het werd Buenos Aires (met tegen stemmen uit Nederland). Achteraf blijkt het getoonde terrei nencomplex helemaal niet datgene te zijn waar wordt gehockeyd en ook de hotels zijn andere geworden. Maar spelers en officials blijven op een eiland zitten. De spelers omdat ze overbelast zijn met wedstrijden en nauwelijks tijd zullen krijgen om er uit te breken. De meerderheid der officials omdat ze dat helemaal niet willen. Het wereldkampioenschap hockey wordt niet echt in Argentinië gespeeld, maar op een enclave. HILVERSUM Het dagelijks bestuur van de NOS heeft be sloten eerst de bewering te gaan onderzoeken dat verslaggevers zonder een accreditering voor het wereldkampioenschap voet bal in Argentinië geen visum voor dit land kunnen krijgen, alvorens een besluit te nemen over eventuele bemiddeling voor een algemeen verslagge ver, die namens VARA, KRO, NCRV en TROS uitgezonden zou moeten worden. Zoals bekend heeft de NOS, na dat het college van programma leiders radio in december vorig jaar had besloten aan de NOS- ploeg geen algemeen verslagge ver toe te voegen, geweigerd die bemiddeling te verlenen. Ook al omdat de betrokken omroepve renigingen zich buiten medewe ten van de NOS direct tot de Europese radio-unie hadden ge wend met een verzoek tot accre ditering. De NOS heeft het de omroepverenigingen kwalijk ge nomen, dat zij zich onlangs tot enkele Kamerleden hebben ge wend en de Nederlandse vereni ging van journalisten hebben ingeschakeld. Vorige week vrijdag echter be sloot het dagelijks bestuur op aandringen van enkele leden van het algemeen bestuur de zaak nog eens te gaan bekijken. Toen ook liet VARA-voorzitter Kloos weten van de Argentijnse ambassade vernomen te hebben dat alleen geaccrediteerde jour nalisten een visum voor de we reldkampioenschappen voetbal kunnen krijgen. Dat wordt nu dus door het dagelijks bestuur van de NOS onderzocht. Van het resultaat zal ook het ant woord aan de NVJ afhangen. DUISBURG „Die tweede plaats in Praag kost Bettine misschien nu wel de Europese titel". Deze cryptische uit spraak rolt uit de mond van Gerard Bakker, damescoach en engelbewaarder van Betti ne Vriesekoop, aan de voor avond van de strijd om de Eu ropese tafeltennistitels in de individuele spelsoorten. Bakker doelt op de toptwaalfwed- strijden, de jaarlijkse krachtmeting tussen de twaalf beste spelers en speelsters van Europa. In Praag klom de Nederlandse topspeelster in januari naar een verrassende twee de plaats achter Europees kampioe ne Jill Hammersley. „Vooraf heb ik haar gewaarschuwd voor een te hoge klassering. Je wordt onmiddellijk als favoriete voor het Europese toernooi bestem peld. Dat brengt alleen maar lasten met zich mee. Je komt onder een bepaalde druk te staan, die voor een zestienjarig meisje te groot kan zijn. Ze had het beter andersom kunnen doen. Eerst Europees kampioene worden en dan later die toptwaalf nog eens pakken. Maar Bettine wil de in Praag geen kiekeboe spelen door het gecamoufleerde opzet een paar partijen te laten schieten. Zij was kwaad over die elfde plaats op de Europese ranglijst en wilde alles winnen wat er maar te winnen viel. Maar de buitenlandse coaches kre gen mooi alle gelegenheid haar spel nauwkeurig te analyseren en dat kan haar nu opbreken." Gerard Bakker vergelijkt de positie van Neerlands hoop in magere tij den met die van Desmond Douglas. De Britse sterspeler bleef als enige speler in het landentoernooi onge slagen en hielp zijn land aan een onverwachte, tweede plaats. „Doug las heeft het ook verkeerd gespeeld. Hij verkeert in een fantastische vorm. Zoals je hem nu ziet spelen, verslaat hij iedereen. Maar hij heeft wel alle aandacht op zich gevestigd. Hij had niet alles moeten winnen, had af en toe eens een paar topsin- balletjes moeten missen en een of twee partijen moeten laten lopen. Nu zijn al zijn tegenstanders er op gebrand hem, de grote favoriet te verslaan. Dat breekt hem straks op. Onder die druk kan je niet blijven winnen. Er is nog nooit een speler, die in het landentoernooi ongesla gen bleef, Europees kampioen ge worden." „In 1976 in Praag speelde Surbek tijdens de landenwedstrijd godde lijk, won alles met overmacht, maar in de individuele strijd werd hij in de tweede ronde gewipt. Neem Secre tin, Orlowski, de -Hongaren, allen kregen bewust een of twee nederla gen aan hun broek om maar niet als favoriet te worden bestempeld." Waarna Bakker zijn monoloog terug voert de dames. „Hier heeft Bettine het aardig gespeeld. Zij verloor van Aleksandru, 'mogelijk haar tegen streefster in de kwartfinales. Maar dan pakt ze haar, dat weet ik zeker. Ze verloor van Palatinus. De aan dacht van de concurrentes is even verslapt. ,Ook omdat alle topspeel- sters een of twee duels lieten schieten." Over de kansen van Bettine Vriese koop op een Europese titel wil Bak ker niets weten. „Zij is erg gunstig ingedeeld, in de achtste finales ont moet ze waarschijnlijk Brigitte Thierit, de tweede speelster van Frankrijk, een puur verdedigend in gestelde dame. Daar kan ze vast lekker tegen oefenen. Vanaf de laat ste zestien wordt het grimmiger. In de kwartfinales stuit ze op Hirsch- mueller, Aleksandru of Magos. Ik hoop op de kleine Westduitse, want dan heeft ze de beste kans om de halve finales binnen te stappen. Aleksandru is ook nog niet zo erg, de Roemeense heeft last van een bles sure wat haar loopvermogen aan zienlijk vermindert, maar Magos is een slechte." „De Hongaarse speelt goed op dit moment. Als Bettine de halve fina les haalt, ben ik zeer tevreden. Meer hoeft niet en zal het ook wel niet worden. Eenmaal bij het laatste kwartet dames vindt zij naar alle waarschijnlijk Dona Uhllkova op haar weg. Van haar heeft Bettine al tweemaal verloren. De speelwijzen botsen. De Tsjechische speelt kort achter de tafel, blokt alle aanvallen direct af, wat altijd lastig is voor Bettine, die het liefst vanuit de tweede lijn speelt. Ik hoop dat Uhli- kova door Szabo of Palatinus, die bij haar zijn ingedeeld, wordt uitge schakeld. Maar wat praat ik nu nog? Ik hou het op de halve finales. In ieder geval wordt ze belist geen Eu ropees kampioene. Ik geef haar meer kans in Bern in 1980." GLASGOW Bobby Mckean, die dit seizoen in het toernooi in de Europese beker voor bekerwinnaars nog met Glasgow Rangers tegen Twente speelde, is dood aangetrof fen in zijn auto, die in zijn garage stond. Mckean, die 25 jaar werd, was in zijn auto aangetoffen door zijn echtgenote Fiona en een paar vrienden. MEXICO STAD Zwemmen blijft een Olympische tak van sport. Althans op de Olympische Zomerspelen van 1980 in Moskou. De internationale zwemfede- ratie (FINA) heeft in Mexico Stad besloten de Olympische Spelen voorlopig niet te boycotten. Aanvankelijk was dit wel de bedoeling, omdat de FINA een jaar lang geen antwoord heeft gekregen op de vraag om de drie onderdelen, die in Montreal 1976 van het programma waren geschrapt, weer op te nemen. Het betreft de 4 x 100 meter vrije slag heren en de 200 meter wisselslag dames en heren, die tegelijk met de inmiddels weer ingevoerde 50 km snelwandelen werden geschrapt. De wereldzwembond nam de zaak hoog op en dreigde met een boycot. Inmiddels heeft het I.O.C. echter laten weten dat de zaak over anderhalve maand behandeld zal worden in de vergadering in Athene. Van onze handbalmedewerker AMSTERDAM Er moest iets gebeuren.binnen het Nederlands Handbal Verbond (NHV). In de loop der jaren veranderde de samenleving. Evenzeer veranderden de eisen die er aan een sportbond als het NHV gesteld werden. Binnen het NHV veran derde er echter niets. Ten aanzien van het beleid rezen er over een toenemend aantal onderwerpen steeds meer vragen. In de bondsvergadering van maart '77 werd uiteindelijk een Commis sie van Advies benoemd die de opdracht kreeg een beleidsplan op langere termijn op te stellen. Voordat deze commissie zich hier echter mee bezig ging houden stuitte het op twee facetten van het NHV. die nodig in de revisie moesten, te weten: De samenstelling en de werk wijze van de bondsvergadering en de structuur van het bondsbureau. „We weten dat dit nog slechts detailwerk is", zegt Cras, een van de leden van de Commissie van Advies. „Deze za ken waren echter zeer urgent en we konden er niet omheen die eerst aan te pakken. De situatie op het bonds bureau is ai jaren achterhaald en nieuwe beslissingen worden door de bondsvergadering genomen zodat we de werkwijze daarvan wel moes ten veranderen. Er wordt nu nog te veel gepraat over dingen waar meer dan de helft van de aanwezigen geen verstand van heeft, alleen de des kundigen op het desbetreffende ge bied zijn steeds aan het woord. Dat remt het nemen van beslissingen." Een en ander houdt in dat er naast de jaarlijkse bondsvergadering en naast het bondsbestuur nog een der de lichaam komt: de bondsraad. De taken van deze bondsraad zijn het voorbereiden van de te nemen beslis singen in de jaarlijkse algemene ver gadering en het geven van adviezen aan het bestuur. Op het bondsbu reau staat in de huidige situatie een secretaris-penningmeester aan het hoofd. In de nieuwe structuur zal de uiteindelijke verantwoordelijkheid voor het financiële beleid liggen bij een gekozen functionaris, tevens iid van het bestuur. De belangrijkste betaalde man op het bondsbureau zal dan een directeur zijn, die een meer coördinerende en representa tieve taak heeft dan de huidige se cretaris-penningmeester. Het concept van deze plannen die de Commissie van Advies voor de bondsvergadering van november '77 had ingediend, is reeds goedge keurd. De financiële consequenties zouden nog het enige struikelblok kunnen vormen: de contributie van de leden moet aanmerkelijk ver hoogd worden willen de plannen uit gevoerd kunnen worden. Tijdens de bondsvergadering die dit weekend in Amersfoort wordt ge houden komen de definitieve voor stellen op tafel. Cras: „De kans dat de plannen nu nog tegengehouden worden acht ik zeer gering. Als men eenmaal tegen het concept ja heeft gezegd dan zegt men ook ja tegen de financiële consequenties." Het grote werk van de commissie komt echter pas in de algemene vergadering van november aan de orde. Voor die tijd hoopt de commis sie een rapport af te hebben waarin inderdaad richtlijnen staan voor een beleid op langere termijn, waarvoor de commissie immers in het leven is geroepen. De manier waarop de commissie te werk is gegaan is zeer uniek. Bertus Cras. „Van alle pro bleemgebieden hadden we er twaalf geselecteerd. Daarmee zijn we de regio ingegaan en tijdens zeer druk bezette vergaderingen hebben we de vragen voorgelezen en gezegd: zoek hier deskundigen voor, het hoeven niet per se handballers te zijn, het is niet eens nodig dat ze lid van de bond zijn. Uit de regiobijeenkom sten zijn nog twee onderwerpen ge komen. Het aantal mensen dat op gegeven werd was overweldigend. We hebben zelfs nog mensen moeten teleurstellen. Er zijn nu veertien ge ADVERTENTIE Gehoord bij de Amro Bank. (1) Kan ik van mijn Amro Privé- rckcning ook de contributie voor m 'n biljartclub laten overschrijven? Natuurlijk, meneer. We kunnen dat voortaan zelfs automatisch voor u doen als u wilt Ik tvilm'n salaris voortaan graag per bank ontvangen. Kunt u dat bg dit kantoor voor me regelen. Ja hoor. Dan openen we een Amro Privcrekening voor u. (bij de Amro Bank staan ze altijd voor u klaar). spreksgroepen gevormd van ieder vijf deskundigen die zich over één van de onderwerpen buigen. Het is een vrij unieke situatie, dat er zo'n 75 mensen meedenken over een be leid. Wij als commissie hebben een coördinerende taak en we verzame len het materiaal. We beschikken zelfs over een bezoldigde kracht, die bezig is het raamwerk van het rap port te maken." De vijf leden van de Commissie van Advies zien zichzelf niet als vijf wij; ze mannen die het beleid wel even tjes zullen veranderen, vandaar deze opzet. „Nergens zie je zoveel inspraak", zegt Cras. „In andere bonden gaan veranderingen altijd gepaard met een hoop gekrakeel en rumoer, hier gaat het op een zeer democratische manier." SAN BENEDETTO DEL TRONTO De Italiaan Giuseppe Saronni is winnaar geworden van de wielerwed strijd Tyreense Zee-Adriatische Zee. De laatste etappe, een tijdrit over 18 kilometer, werd gewonnen door de Noorse tijdritspecialist Knud Knud- sen. Knudsen finishte in 23 minuten 11 seconden met een gemiddelde snelheid van 46,584 km, per uur. DEN HAAG De tuchtcommissie van de KNVB heeft deze week volop werk gehad. Tegen niet minder dan 28 spelers diende corrigerend te wor den opgetreden. Daarbij waren twaalf A-spelers betrokken. De zwaarst gestrafte is de Helmond sportspeler Vardic. Wegens het slaan van een tegenstander in de wedstrijd tegen Willem II moet hij vier wedstrijden aan de kant blijven. Feyenoord-speler Aad Mansveld en Ajax-speler Soren Lerby hebben elk twee wedstrijden onvoorwaardelijk gekregen. Mansveld moet daarenbo ven voor de ruwe wijze, waarop hij Hovenkamp (AZ'67) onderuithaal de, tweehonderdvijftig gulden boete betalen. Lerby komt er af met honderd gul den. Jan Peters houdt aan het duel tegen Feyenoord één wedstrijd on voorwaardelijk en één voorwaarde lijk over plus een boete van 250. De tuchcommissie heeft één speler vrijgesproken: Titaley van Fortuna FC. De zaak tegen Bennie Hulshof! (NEC) naar aanleiding van het ge beurde in de wedstrijd NEC-PSV, wordt mondeling behandeld. PALMA Het Nederandse dames volleybalteam heeft in Palma de eer ste wedstrijd in Groep twee van het toernooi om de lentebeker tegen Oostenrijk met 3-0 gewonnen. De setstanden waren 15-7. 15-0 en 15-5. De Oostenrijkse meisjes, die vorig Jaar in Denemarken op de tiende plaats eindigden, hadden met de Ne derlandse opslag en de gevarieerde, wat snellere aanval de grootste pro blemen. Bondscoach Akkerhuis, die geen enkele speelsterswisseling toe paste. hoefde slechts één keer van zijn recht op time-out gebruik te maken. Dat was bij een voorsprong van 9-3 in de derde set,toen Oosten rijk dreigde terug te komen. Akkerhuis bracht de gehele wed strijd zijn tweede zestal binnen de lijnen. Naast de spelverdeelsters Ca rina Heumink en Noor Sanberg. die verdienstelijk debuteerden in Oran je, waren dat de aanvalstcrs Caroline Keulen en Jose Conijn-Bremer en de all roundsters Els Mulder-Krulms en Stofke van Strien. Geroutineerde speelsters als Lidy 8chut, Annemlek van der Horst en Helene Kat, werden door Akkerhuis op de bank gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 21